Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν και δε φαινεται καλα δειχνει οτι δεν βρισκει την εφαρμογη veggos (οπως και τοσες αλλες)

δε μπορω να ξερω γιατι σε σενα δεν εμφανιζονται οι εφαρμογες

http://img264.imageshack.us/img264/6025/zougla.jpg , http://img185.imageshack.us/img185/9284/veggos.jpg

 

http://img827.imageshack.us/img827/7051/paypaly.jpg , http://img259.imageshack.us/img259/1314/accuweather.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή το προορίζω για δώρο,μια ερώτηση..

Από ακουστικό,μπαταρία και ένταση ήχου κλήσης πώς τα πάει?

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το προορίζω για δώρο,μια ερώτηση..

Από ακουστικό,μπαταρία και ένταση ήχου κλήσης πώς τα πάει?

 

Το ηχείο είναι αρκετό για να κάνεις τη δουλειά σου π.χ. κλήσεις, ακόμα και ανοικτή ακρόαση, αλλά για πολυμέσα (δυνατή μουσική) δεν θα έλεγα ότι επαρκεί. Η μπαταρία νομίζω ότι είναι ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ!

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

 

Αγορασα ενα card reader και εκανα backup.

 

Αν καποιος αλλος φιλος εχει ακομα "παρθενο" κινητο θα γραψω οδηγο για να παρει καλητερο backup απο οτι πηρα εγω διοτι κατα το "ψαξιμο" εκανα καποιο λαθος και εσβησα το εικονικο cd-rom που εχει η δεν κανει Mount το ιδιο και η SD.

Μολις περασα μια costum rom και ολα παλι δουλευουν ρολοι.

τον οδηγο θα τον γραψω σημερα το βραδακι και θα τον αναρτισω εδω.

Link to comment
Share on other sites

Το ηχείο είναι αρκετό για να κάνεις τη δουλειά σου π.χ. κλήσεις, ακόμα και ανοικτή ακρόαση, αλλά για πολυμέσα (δυνατή μουσική) δεν θα έλεγα ότι επαρκεί. Η μπαταρία νομίζω ότι είναι ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ!

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Οπότε το παίρνω,το σετάρω και έφυγε.:happy:

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδιά!

 

Μόλις πριν από λίγες ημέρες αγόρασα το VODAFONE (Huawei) joy 845 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

 

Ενώ συνδέομαι κανονικά σε διάφορα άλλα δίκτυα που συναντώ στον δρόμο μου (ξεκλείδωτα η ακόμα και με την χρήση κωδικού), στο δικό μου ασύρματο δίκτυο δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα. Έχω κάνει άπειρες απόπειρες με ρυθμίσεις στα κλειδιά, κανάλια, WPA κτλ, κτλ, και δεν κατάφερα τιποτα. Το πρόβλημα δεν λύθηκε, ούτε οταν στο setup του router (Netfaster iad2 της HOL)στο μενου LAN έκανα enable to DHCP Server.. :cry:

 

Ακομα και με ξεκλειδωτο wifi δεν γίνεται τιποτα... Λέει δίκτυο διαθέσιμο αλλά δεν συνδέεται :(

 

Σίγουρα είναι κάτι που έχει να κάνει με τον router μου (Netfaster iad2 της HOL) γιατί σε όλα τα άλλα δίκτυα συνδέομαι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα :worry:

 

Μήπως κάποιος από εσάς το έχει αντιμετωπίσει και κατάφερε να το επιλύσει;;; :O Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά όλους,

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

έχω αρχίσει και ψήνομαι!

πολλοί.. όπως κι εγώ

Πολύ καλή και τίμια συσκευή για κάποιον που θέλει να γνωρίσει το Android ή απλώς θέλει να έχει μια δεύτερη συσκευή. Αν βρεθεί ή υπάρχει τρόπος αφαίρεσης του vodafone μενού του ώστε να το δουλεύουμε σε όλα τα ελληνικά δίκτυα χωρίς περιορισμούς, μπορεί να το χτυπήσω.

 

Εγώ πάλι βρήκα ένα και μοναδικό στο κατάστημα στο Χαλάνδρι...Το θέμα πάντως είναι οτι δεν υπάρχει πουθενά ανοιχτό...για να το δεις να το δουλέψεις...

εγώ την δοκίμασα λίγο σήμερα σε ένα κατάστημα στο ηράκλειο. δεν έψαξα σε δεύτερο. λογικά ήταν τις πρώτες μέρες το θέμα.

το gps που ειναι πολυ καλο στο κινητο δουλευει ως εξης

1.μεσω google maps με wifi ή συνδεση ιντερνετ (με χρεωση) μιας και οι χαρτες δεν υπαρχουν στο κινητο αλλα κατεβαινουν αναλογα με το που εισαι

2.με διαφορα προγραμματα πλοηγησης που εχουν αποθηκευμενους τους χαρτες στο καρτα(χωρις χρεωση) υπαρχουν ndrive,igo,navigon,destinator

ήδη αν ψάξεις βρίσκεις πολλά.

oi νεες μπαταριες δεν πρεπει να αδειαζουν εντελως για να φορτισθει η συσκευη,μολις φθασει περιπου στο 20% πρεπει να φορτιζεται.

αυτό είναι λίγο μπερδεμένο αν είδα άλλος έλεγε πλήρη αποφόρτιση τις πρώτες 4 φορές.

 

εχω αυτη που προτεινω πιο πανω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=802893

αλλα παρακολουθω και αυτη, που στηριζεται στη 2.2 froyo

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=809694

 

το θέμα είναι θα τις βρούμε;;; τι να πω αν βγάλω άκρη σε λίγες μέρες θα ανεβάσω εγώ την ελληνική.

 

είχα ασχοληθεί παλαιότερα με firmware στο sony ericsson που το είχα μετατρέψει σε walkman οπότε ίσως βγάλω κάποια άκρη για να ανέβει η ελληνική έκδοση μόλις τα καταφέρω.

 

πάντως παιδιά μπράβο για τις βοήθεια. σίγουρα κάποια άκρη θα βγει. μόνο να ρωτήσω κάτι.

 

εγώ έχω χρόνια nokia. εκεί κάνεις update το λογισμικό και είναι νόμιμο και στην εγγύηση. εδώ αν βγει το 2.2 ή το 2.Χ γιατί είναι παράνομο και εκτός εγγύησης να γίνει αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να ξερω γιατι σε σενα δεν εμφανιζονται οι εφαρμογες

εμ για αυτο παλευω ...δε ξερω τις πταιει ! ..και ως αρχαριος στο android μονο προβληματισμο που δημιουργουν αυτα

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

εμ για αυτο παλευω ...δε ξερω τις πταιει ! ..και ως αρχαριος στο android μονο προβληματισμο που δημιουργουν αυτα

 

Και εμενα φιλε μου τις βγαζει τις εφαρμογες κανονικα.

Και φοραω την ιδια custom rom με τον φιλο hellas200 που σου απαντησε με φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει το πλεονέκτημα ότι δεν του λείπει τίποτα.. Τα έχει όλα και μάλιστα δουλευουν! Η οθόνη κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα τόσο από ανάλυση όσο και από απόκριση. Θα την χαρακτηριζα έλεγα λίγο καλύτερη σε απόκριση από την οθόνη του 5800 και κοντά αλλα λίγο χείροτερη από το Χ6... Η κάμερα μέτρια το βίντεο χάλια... Ολα αυτά που αναφέρω για ένα κινητό των 350 ευρω! Για ένα κινητό των 109 ευρώ έχει τέλεια οθόνη, πολύ καλή κάμερα και άπειρες λειτουργίες! Υποστηρίζει ό,τι θα θεωρούσαμε δεδομένο από ένα κινητο των 300 ευρώ ξεπερνώντας κάθε προσδοκία ενός κινητού των 180.. Και κάνει ΜΟΝΟ 109... Το προτείνω ανεπιφύλακτα!
καρπούζι!:blink:
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το προτείνω ανεπιφύλακτα. Το ράδιο δεν παίζει χωρίς ακουστικά; (ξενέρωμα).
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα κινητα θελουν hands free μονο κατι κινεζικα με κεραια εχω δει που εχουν και τηλεoραση δεν θελουν hands free.

 

Οδηγίες Backup κινητού Vodafone joy 845. (Nandroid backup)

 

! ! ! USE AT YOUR OWN RISK ! ! !

 

ΔΕΝ φέρω καμία ευθύνη για το οτιδήποτε

Χρησιμοποιήστε τον παρακάτω οδηγό με δίκια σας ευθύνη.

 

Αυτός ο οδηγός προτείνετε για Advanced Users.

Πριν κάνετε το οτιδήποτε διαβάστε πρώτα προσεκτικά τον παρακάτω οδηγό κατανοώντας τον και αφού σιγουρευτείτε ότι η γνώσεις που κατέχετε σας το επιτρέπουν τότε μόνο προχωρήστε.

Δεν πρόκειται να απαντήσω σε ερωτήσεις τύπου: “τι είναι drivers” ή “πως αντιγράφω αρχεία από το κινητό στον υπολογιστή μου” κτλ.

Πριν ξεκινήσετε καλό είναι να υπάρχει καρτοαναγνώστης για την κάρτα μνήμης και αφαιρέστε το πίσω καπάκι για να έχετε πρόσβαση στην μπαταρία.

 

1. θα χρειαστεί να βρούμε και να κατεβάσουμε το εργαλείο “1.6.2-pulsemini-amonrarecovery”. (θα το χρειαστούμε αργότερα)

http://www.mediafire.com/download.php?wmwmjwwbecj

 

2. Συνδέουμε το κινητό με το pc και μπαίνουμε στο εικονικό Cd-drive που παρουσιάζετε και αντιγράφουμε τα περιεχόμενα του σε έναν φάκελο. (θα τα χρειαστούμε αργότερα)

 

3. Κάνουμε backup κινητού και πηγαίνουμε στης ρυθμίσεις – Απόρρητο – Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων. (προσοχή θα διαγράψει τα πάντα στο κινητό)

 

4. Κάνουμε backup κάρτας μνήμης και format σε fat32. (προσοχή θα διαγράψει τα πάντα στην κάρτα μνήμης)

 

5. Μπαίνουμε στο εικονικό cd-rom στον φάκελο “usb_driver” και κάνουμε εγκατάσταση τους drivers.

 

6. Κλείνουμε το κινητό και το αποσυνδέουμε από την usb Για να βάλουμε το κινητό σε recovery mode κρατάμε πατημένα τα 'volume down' και 'End call' και μετά το “power button” για να ανοίξει σε recovery mode. Θα δούμε μια κλεψύδρα στο μέσο την οθόνης.

 

7. Από τον φάκελο του “1.6.2-pulsemini-amonrarecovery” εκτελούμε το αρχείο 'install-recovery-windows.bat' (θα ανοίξει ένα παραθυράκι ) και συνδέουμε το κινητό μας στην usb.

Αν έχουν εγκατασταθεί σωστά οι drivers το πρόγραμμα θα κάνει τα δικά του και το παραθυράκι θα κλείσει σε δευτερόλεπτα. Την πρώτη φορά ούτε που πρόλαβα να το δω και ψαχνόμουν για το τι έγινε το παραθυράκι.

 

8. (OPTIONAL) Αν έχετε πρόβλημα με τους drivers τότε το παραθυράκι δεν θα κλείσει και θα είναι ακόμα σε αναμονή τότε κλειστέ και παραθυράκι και από την διαχείριση συσκευών θα δείτε μια άγνωστη συσκευή “Android 1.0” περάστε τον driver χειροκίνητα και επαναλάβετε το step 7.

 

9. Αφού κλείσει το παραθυράκι το κινητό θα βρίσκετε ακόμα στην οθόνη με την κλεψύδρα. Βγάζουμε την usb και αφαιρούμε την μπαταρία από το κινητό.

 

10. Ξαναβάζουμε την μπαταρία και αυτή την φορά κρατάμε πατημένα τα 'volume up' και 'Start call' και μετά το “power button” για να ανοίξει στο recovery menu που μόλις περάσαμε.

11. Με το track-ball πάμε στο “Backup/restore” και επιλεγούμε το “Nand backup”. Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία backup θα σας βγάλει ένα μήνυμα “Backup complete!” Τότε πατάμε το πλήκτρο 'volume down' και επιλεγούμε “Reboot system now”.

 

12. Το Backup βρίσκετε στην κάρτα μνήμης στο φάκελο nandroid όπου τον αποθηκεύουμε στον υπολογιστή μας. ΜΗΝ πειράξετε ή μετονομάσετε τους πιο μέσα φάκελους γιατί είναι με checksum και δεν θα δουλεύει το backup.

 

 

Εδώ βρίσκετε το δικό μου Backup.

http://www.megaupload.com/?d=6P9J1V54

Link to comment
Share on other sites

Πειραματίστηκα λίγο με voip και joy 845.

Επειδή το skype δεν είναι διαθέσιμο ακόμα, δοκίμασα το nimbuzz και λειτουργεί καλά.

 

edit// εντάξει δοκίμασα και το sipdroid σε συνδυασμό με viva number. Λειτουργεί πολύ καλά!

Έχω τις ρυθμίσεις για ό,ποιον θέλει για να μην παιδεύεστε (sos πρέπει να βάλετε voip.viva.gr όχι viva.gr)

 

Mε wind που το δοκιμάζω οι voip κλήσεις φαίνεται να περνάνε κανονικά.

Ευχαριστώ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις βάλει να δέχεται συγκεκριμένες mac διευθύνσεις?

 

Ναι, όντως έχω βάλει συγκεκριμένες mac διευθύνσεις, αλλά έχω επίσης προσθέσει και την mac του κινητού (όπως την δίνει στα πληροφοριακά στοιχεία του) Δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα :(

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά μόνο εγω έχω θέμα με την μπαταρία?

Την έχω φορτίσει περίπου 5-6 φορές(γενικα περιμένω να αδειασει ολοκληρη,αλλα την έχω φορτίσει καμια δυο φορές στο 15% που μου ζηταει).

Συνηθως μου κραταει κατι λιγοτερο απο 24ωρες με εξαιρεσεις μια φορα που μου κρατησε 2 μερες και αλλη μια που μου κρατησε μιση!(εκεινο το βραδυ την ειχα αφησει στο φορτιστη μεχρι το πρωι).

Και γενικα δεν το καιω.Αντε σε καθημερινη φαση να παιξω κανα μισαωρο με hsdpa ή gps. και να μιλησω το πολυ 30λεπτα.Μπορεί να λέω και πολύ

Μηπως έχει πρόβλημα η μπαταρία μου?

Στην κατασταση μπαταρίας απτην αρχη μου λεει καλη.Εσας?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,

 

εγώ που το θέλω πιο πολύ για να κάνω κλήσεις στο εξωτερικό είναι οκ(δηλαδη να χρησιμοποιώ skype και τετοια)? επειδη ακουω οτι παιζει προβλημα με skype κτλ...

 

cheers

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα εγω πριν λιγες μερες εδω μεσα για skype και μου ειπε ενας φιλος οτι τα requirements που ζηταει το skype για κινητο τηλ δεν αρκουν για το 845. Εαν μπορουσε να υποστηριξει skype, θα αγοραζα 2 χαλαρα..
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά μόνο εγω έχω θέμα με την μπαταρία?

Την έχω φορτίσει περίπου 5-6 φορές(γενικα περιμένω να αδειασει ολοκληρη,αλλα την έχω φορτίσει καμια δυο φορές στο 15% που μου ζηταει).

Συνηθως μου κραταει κατι λιγοτερο απο 24ωρες με εξαιρεσεις μια φορα που μου κρατησε 2 μερες και αλλη μια που μου κρατησε μιση!(εκεινο το βραδυ την ειχα αφησει στο φορτιστη μεχρι το πρωι).

Και γενικα δεν το καιω.Αντε σε καθημερινη φαση να παιξω κανα μισαωρο με hsdpa ή gps. και να μιλησω το πολυ 30λεπτα.Μπορεί να λέω και πολύ

Μηπως έχει πρόβλημα η μπαταρία μου?

Στην κατασταση μπαταρίας απτην αρχη μου λεει καλη.Εσας?

 

Εάν έχεις ταυτόχρονα:

-Ανοιχτό bluetooth,

-Ανοιχτό wifi,

-Ανοιχτό gps,

-Timeout για να σβήνει η οθόνη στα 10 λεπτά (ή ακόμα και 2 λεπτά)

-Συνέχεια συνδεδεμένο sipclient - κλήσεις όλη την ώρα

-Full φωτεινότητα οθόνης τέρμα δεξιά

-Έχεις κινούμενο wallpaper

-Βλέπεις youtube όλη την ώρα

ναι η μπαταρία τελειώνει μέσα σε λίγες ώρες.

 

Είναι normal αυτό. Είναι λογικό να μας τελειώνει η μπαταρία γρήγορα τώρα στην αρχή τόσο επειδή δεν έχει εξασκηθεί αρκετά η μπαταρία όσο και επειδή περιεργαζόμαστε το τερατάκι όλη την ώρα χωρίς να το καταλαβαίνουμε.

 

Με normal χρήση εκτιμώ ότι χρειάζεται φόρτιση κάθε βράδυ όμως για να πω την αλήθεια

 

ρωτησα εγω πριν λιγες μερες εδω μεσα για skype και μου ειπε ενας φιλος οτι τα requirements που ζηταει το skype για κινητο τηλ δεν αρκουν για το 845. Εαν μπορουσε να υποστηριξει skype, θα αγοραζα 2 χαλαρα..

 

Στο vodafone joy 845, το skype τρέχει άνετα μέσω nimbuzz (νομίζω και μέσω fring) και υπάρχει σχεδιασμός να υποστηριχθούν συσκευές με χαμηλή ανάλυση όπως το joy μελλοντικά από το skype (παρέθεσα σύνδεσμο πιο πάνω). Επίσημη ενημέρωση από skype, όχι ράδιοαρβύλα.

 

Υπάρχει και η επιλογή του sipdroid που αναφέρω πιο πάνω. Αυτή τη στιγμή είμαι μόνιμα συνδεδεμένος με τον server της viva μέσω sip (με έναν γεωγραφικό αριθμό viva) και μπορεί ο οποιοσδήποτε να με πάρει τηλέφωνο ΔΩΡΕΑΝ οπουδήποτε στον πλανήτη και αν βρίσκομαι. (δεδομένου ότι έχει απεριόριστα προς σταθερά Ελλάδας - που έχουμε όλοι πλέον π.χ. conn-x talk όλη μέρα, forthnet double play, hol telephony gr, cosmote απεριόριστα + σταθερά 35 κλπ.).

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ αν κάποιος πάρει Backup από "καθαρό" Ελληνικό vodafone 845 με της οδηγίες που έδωσα παραπάνω να το αναρτήσει γιατί εμένα δεν κάνει mount το εικονικό cdrom και η κάρτα sd.
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα φιλε μου τις βγαζει τις εφαρμογες κανονικα.

Και φοραω την ιδια custom rom με τον φιλο hellas200 που σου απαντησε με φωτο.

 

oπς...εγω εχω τη μαμα-rom ..μαλλον ετσι αρχιζει και παιζει το παιχνιδι

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...