Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : Εγκατάσταση Gallery3D σε 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα πολύ όμορφο χαρακτηριστικό που ήρθε μαζί με την 2.1 στο X10, είναι το Gallery3D.

Το Gallery3D είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα εφαρμογή η οποία στην ουσία, είναι εναλλακτική απέναντι στην κανονική προβολή φωτογραφιών, με επιπλέον χαρακτηριστικά όπως resize, crop αλλά και camera launch.

Στο X10 αν και η SE έκανε φιλότιμες προσπάθειες για να αποκρύψει την συγκεκριμένη εφαρμογή, δεν κατάφερε να αποτρέψει τους χρήστες του, που βρήκαν τρόπο να δημιουργήσουν shortcut και να χαρούν αυτό το, πραγματικά, υπέροχο utility.

 

Τα άσχημα νέα έρχονται για τους κατόχους X10 mini/mini pro που δεν έχουν κάν την εφαρμογή μέσα στο κινητό οπότε δεν μπορούν να κάνουν shortcut.

Παρ'ολαυτά, χάρις στην δουλειά του sanjay_bandaru από τους xda, μπορούμε πλέον και εμείς να την ενσωματώσουμε!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΠΡΙΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΕ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ, ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΤΕ. ΟΛΑ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ "ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ"

 

Θα χρειαστούμε:

 

-το Gallery3Dmini.apk

 

-την εφαρμογή Root Explorer (τουλάχιστον από την έκδοση 2.12.x και άνω)

 

-rooted Χ10 mini/mini pro :P

 

Προετοιμασία συσκευής:

 

-Ρυθμίσεις – Εφαρμογές – Άγνωστες Πηγές tick

 

-Ρυθμίσεις – Εφαρμογές – Ανάπτυξη – Εντοπισμός Σφαλμάτων tick

 

Διαδικασία:

 

1ο βήμα:

 

Αφού κάνουμε εγκατάσταση το Root Explorer, βάζουμε το Gallery3Dmini.apk στην κάρτα sd.

Κατόπιν αποσυνδέουμε το usb από τον υπολογιστή.

 

2ο βήμα:

 

Ανοίγουμε τον Root Explorer και κατευθυνόμαστε στον φάκελο /sdcard (κάρτα μνήμης) και αφού βρούμε το αρχείο Gallery3Dmini.apk, πατάμε παρατεταμένα επάνω του.

 

http://img38.imagefra.me/i3bd/dark_dog/1_fb0_u92ct.png

 

3ο βήμα:

 

Επιλέγουμε “copy”

 

http://img40.imagefra.me/i3bd/dark_dog/2_077_u92ct.png

 

4o βήμα:

 

Πηγαίνουμε στον φάκελο /system/app και πατάμε “Mount R/W”:

 

Κατόπιν πατάμε “paste”

 

http://img38.imagefra.me/i3bd/dark_dog/3_760_u92ct.pnghttp://img38.imagefra.me/i3bd/dark_dog/4_366_u92ct.png

 

5ο βήμα:

 

Παραμένουμε στον φάκελο /system/app και ψάχνουμε το αρχείο Gallery3Dmini.apk που μόλις κάναμε paste. Πατάμε παρατεταμένα επάνω του και από το μενού που θα εμφανιστεί επιλέγουμε “Permissions”.

Κατόπιν ρυθμιζουμε τα permissions ώς εξής:

-User: Read-Write

-Group: Read

-Others: Read

 

http://img40.imagefra.me/i3bd/dark_dog/5_00f_u92ct.pnghttp://img37.imagefra.me/i3bd/dark_dog/6_676_u92ct.png

 

6ο βήμα:

 

Κάνουμε reboot (επανεκκίνηση της συσκευής) και βλέπουμε το νέο εικονίδιο Gallery3D στο μενού:

 

http://img37.imagefra.me/i3bd/dark_dog/wmi0_70d_u92ct.png

 

Ορίστε και μερικά screenshot της εφαρμογής:

 

http://img37.imagefra.me/i3bd/dark_dog/xk5j_64f_u92ct.png

 

Όλα τα credit πηγαίνουν στον sanjay_bandaru από τους xda για την καταπληκτική του δουλειά.

 

DISCLAIMER: Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη από την χρήση του συγκεκριμένου οδηγού. Κάθε ένας επιλέγει να τον χρησιμοποιήσει με δική του ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ευθύνη.

Edited by Superuser

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το να γραψω οτι εισαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ νομιζω οτι ειναι πολυ λιγο....απο την αλλη το ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ δεν ξερω εαν μπορει να καλυψει αυτο που θελω να εκφρασω!!!!!!!

 

Ελπιζω τα smiles να σου δωσουν να καταλαβεις αυτο που θελω να γραψω.....

:thanks::respect::up::dance::respect::thanks:

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω το πρόγραμμα Root Explorer ???

 

Είναι paid εφαρμογή... ωστόσο Google is your friend..

 

Μην ξεχάσεις οτι πρέπει να είναι 2.12. και πάνω.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φοβερη εφαρμογη! Ευχαριστω πολυ darkdog!
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Στο 2ο βήμα αντί να το κάνω copy-paste όπως γράφεις το έτρεξα από εκεί την εφαρμοφή. Μου ζήτησε άδεια την έδωσα και τρέχει κανονικά.Υπάρχει κάποια διαφορά? Να την απεγκαταστήσω και να την κάνω από την αρχή?
Link to comment
Share on other sites

μολις το έβαλα και εγω! πολύ ωραίος οδηγός dark! βοηθάει ακόμη κ τον πιο άσχετο να το κάνει απόλυτα σωστά.

 

πολύ καλό και το πρόγραμμα! επιτέλους ένας image viewer που τα σπάει! ειδικά το ότι τα δείχνει κατηγοριοποιημένα είναι το κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

μολις το έβαλα και εγω! πολύ ωραίος οδηγός dark! βοηθάει ακόμη κ τον πιο άσχετο να το κάνει απόλυτα σωστά.

 

πολύ καλό και το πρόγραμμα! επιτέλους ένας image viewer που τα σπάει! ειδικά το ότι τα δείχνει κατηγοριοποιημένα είναι το κάτι άλλο!

 

Να είσαι καλά kallair, όντως τα σπάει το Gallery, πραγματικά πολύ χρήσιμη εφαρμογή, πολύ πιο πρακτική από το "Άλμπουμ"

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά kallair, όντως τα σπάει το Gallery, πραγματικά πολύ χρήσιμη εφαρμογή, πολύ πιο πρακτική από το "Άλμπουμ"

εχει δοκιμασει κανεις να απεγκαταστησει το album? :P πλεον δεν χρειαζεται και δεν ξερω αν χρειαζεται για καποιο άλλο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Μέσα από το gallery μπορούμε να δημιουργήσουμε φακέλους και να κάνουμε τις photo copy/paste?

Ή θα πρέπει να δημιουργούμε φακέλους μέσω του root explorer και μετά copy/paste?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Μέσα από το gallery μπορούμε να δημιουργήσουμε φακέλους και να κάνουμε τις photo copy/paste?

Ή θα πρέπει να δημιουργούμε φακέλους μέσω του root explorer και μετά copy/paste?

 

KOUNELOS1986 από όσο είδα δεν έχει ιδιότητες file manager το Gallery.

 

Αυτό σημαίνει οτι ξεχνάς copy/paste και δημιουργία φακέλων. (διαβάζει μόνο φακέλους που προϋπάρχουν)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το εγκατέστησα πολύ ωραίο.

Πέρασα κάποιες photo και video (365 αρχεία στο ίδιο φάκελο) και αργεί πολύ να κάνει load.

Όταν τελικά το κάνει αργεί πάλι να μου τις εμφανίσει. (Λογικά πρέπει να κάτσει να δημιουργήσει thumbnails για όλα τα αρχεία).

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο προγραμμα

thnx dark

 

α και μια ερωτηση

πρεπει να κλεισουμε μετα παλι τον Εντοπισμό Σφαλμάτων ή να το αφησουμε τικαρισμενο?

Edited by dave481985
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο προγραμμα

thnx dark

 

α και μια ερωτηση

πρεπει να κλεισουμε μετα παλι τον Εντοπισμό Σφαλμάτων ή να το αφησουμε τικαρισμενο?

 

Αν θέλεις τον κλείνεις αλλά είμαι της άποψης οτι είναι πολύ χρήσιμος ΓΕΝΙΚΑ,

 

:D

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα καμια 40αρια png εικονιδια στο φακελο launcherproicons. Τα πρωτα 10 τα ειδε με τη μια αλλα μετα που προσθεσα τα υπολοιπα 30 εδω και κατι ωρες δεν τα εχει δει.

Εχει να κανει με τα thumbnails που ειπε ο φιλος πιο πανω οτι πρεπει να δημιουργησει?

 

EDIT

 

Με ενα reboot τα ειδε ολα τελικα.Μαλιστα οταν ανοιξα το gallery εβγαλε μυνημα οτι φορτωνει τα αλμπουμ, κατι που μαλλον κανει μονο την πρωτη φορα που ανοιγει η εφαρμογη μετα απο reboot.

 

Α και κατι τελευταιο. Απο οτι καταλαβα αυτο συμβαινει μονο οταν περνας αρχεια απο τον υπολογιστη στο μινι, γιατι αργοτερα οταν κατεβασα καποια ακομα εικονιδια μεσω ασυρματου δικτυου απο το κινητο τα ειδε αμεσως.

Edited by dave481985
Link to comment
Share on other sites

Dark έχω 2 θεματάκια..Το πρώτο είναι ότι δε μου δίνει επιλογή mount για την κάρτα αλλά remount μόνο και το δεύτερο ότι δε μου κάνει paste στο φάκελο system..Καμιά πρόταση??:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Dark έχω 2 θεματάκια..Το πρώτο είναι ότι δε μου δίνει επιλογή mount για την κάρτα αλλά remount μόνο και το δεύτερο ότι δε μου κάνει paste στο φάκελο system..Καμιά πρόταση??:rolleyes:

 

Συναντάς τα requirements?

 

Εννοώ ποια έκδοση Root Explorer έχεις? Είδες από ποιά και πάνω χρειάζεται?

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συναντάς τα requirements?

 

Εννοώ ποια έκδοση Root Explorer έχεις? Είδες από ποιά και πάνω χρειάζεται?

 

Ναι δε θυμάμαι τώρα ποια έκδοση έβαλα,αλλά ήταν πάνω από αυτή που αναφέρεις..Θα δοκιμάσω να κάνω ξανά ένα install και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά έγραψες φίλε dark dog. Πολλά ευχαριστώ. :)

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

:superman:Dark_Dog είσαι τρομερός.. :respect:

Αρχίζω ήδη να ψάχνω τον root explorer για να περάσω την εφαρμογή..

Απορία που ξαναεχει διατυπωθεί,χωρίς απάντηση όμως.:X

Αφού περάσω το πρόγραμμα,και έχω και αυτό και το Άλμπουμ,μπορώ να διαγράψω το Άλμπουμ μιας και ουσιαστικά είναι υποδεέστερο και δεν χρησιμεύει πουθενά?

Λές να εμφανίσει πρόβλήματα το κινητό ή δεν θα επηρεάσει η διαγραφή των αρχειων αυτών το σύστημα?

Edited by kwtsoulis
Link to comment
Share on other sites

Dark_Dog................ φιλε μου δεν παιζεσε με τιποτα:bow:, πολυ καλη εφαρμογη, καθως μπαινω στο gallery και μου βγαζει τις καρτελες με τις φωτο πισω απο αυτες μου εμφανιζει μια αλλη φωτο η οποια καλυπτει ολη την οθονη σε μεγενθυνση η οποια δεν φαινετε καθαρα, πως την βγαζουμε αυτην να μην εχει τιποτα? Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...