Jump to content

Πίνακες Ζωγραφικής


JTS1KOSTAS1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας! :)Θα ήθελα όποιος ξέρει να μου πει κάποιες πληροφορίες για αναζήτηση πίνακες ζωγραφικής πάντα σε οικονομικά πλαίσια.

Συγκεκριμένα το καλοκαίρι γκρέμισα κάτι τοίχους στο σαλόνι. Το μεγάλωσα και θελω να βάλω πίνακες ζωγραφικής σχετικά λίγο μεγάλους…. Μάλιστα κάποια ατέλεια στον τοίχο που υπάρχει (βλέπετε τα έκανα ΟΛΑ μόνος μου ακόμη και το σοβάντισμα) και θελω να καλύψω τις ατέλειες…:wacko: :wacko:

Αναζητώ πίνακες ζωγραφικής σε κλασικό περίπου μοτίβο (πχ ηλιοβασιλέματα, τοπία, θαλασσογραφίες) όμως ελαιογραφίες δηλαδή πάνω σε καμβά που ελαφρώς είναι ανάγλυφα από το χρώμα του ζωγράφου. Θελω να τονίσω ότι ΔΕΝ θελω πίνακες στυλ ΙΚΕΑ και πρακτικερ που απλώς είναι τυπωμένα πάνω σε καμβά.

Δεν με ενδιαφέρει ποίος το ζωγράφισε, ακόμη και φοιτητής καλών τεχνών θα το προτιμήσω. Θελω οικονομικό.

Ξέρετε που μπορώ να βρω;;;; στις σχολές καλών τεχνών οι φοιτητές πουλάνε τους πίνακες τους για να βγάλουν τα έξοδα τους;;;;; Πως μπορώ να τα βρω;;;;

Απευθύνομαι στην περιοχή Αθηνών και γύρω από αυτήν…..

Ξέρετε τίποτα;;;;; κάποια ιδέα;;;;:!: :!:

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αλλά αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!!! Δεν ξέρω και εγώ από που να αρχίσω και σε ποιον να ζητήσω βοήθεια. Θέλω απλά ένα πίνακα ζωγραφικής (αληθινή ζωγραφική και όχι ποστερ ή biz art) έστω όπως λες και από φοιτητή της καλών τεχνών...

βλέπω ότι από τον σεπτέμβρη δεν σου απάντησε κανείς... έχεις βρεί στο μεταξύ άκρη για να βοηθήσεις και εμένα;

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σε διάφορες συνοικίες της Αθήνας προσωπικά ατελιέ ζωγράφων και μικρές γκαλερί αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείτε οικονομικό....Δηλάδη για πόσα χρήματα μιλάμε;Απο φοιτητές δύσκολο το βλέπω αλλά μια βόλτα απο την ΑΣΚΤ να ρωτήσετε η σε κάποιο φόρουμ δικό τους δεν θα ήταν άσχημη ιδέα...Απο εκει και πέρα στην Πλάκα ίσως βρείτε κάτι...
Link to comment
Share on other sites

Η αδελφή μου έχει τελειώσει την Καλών Τεχνών.

Αυτό που μπορώ να σας πω με σιγουριά είναι ότι

πίνακες σαν αυτούς που ζητάτε (θαλλασογραφίες κ.λ.π.)

δύσκολα θα βρείτε.

Στην Πειραιώς είναι το κτίριο όπου μπορείτε να πάτε

τουλάχιστον τις ημέρες που οι φοιτητές δείχνουν τις

διπλωματικές τους. Αλλιώς βόλτες σε γκαλλερί όπου μην

ξεχνάμε ότι ένα 40% ή και παραπάνω από την τιμή του

έργου πηγαίνουν στον γκαλλερίστα.

Edited by geram
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετούς τέτοιους πίνακες στο σπίτι,είναι αρκετά παλαιοί 40 ετών και βάλε.... Γενικά στις μέρες μας δεν βρίσκεις εύκολα τέτοιους πίνακες που να είναι πραγματική ζωγραφική και όχι εκτυπωμένα......

 

Στο κέντρο της Αθήνας στα Εξάρχεια υπάρχουνε κάποια μαγαζάκια ζωγράφων που σου κορνιζάρουν κιόλας διάφορα εκεί είναι το μόνο μέρος που μπορεί να βρείς κάτι.

 

Για πίνακες που έχουν ζωγραφίσει επαγγελματίες με τα θέματα που ψάχνεις κάτω από 350ευρώ εξαιρετικά δύσκολο να βρείς,συνήθως οι περισσότεροι κοστίζουν 500 ευρώ. Για την ακρίβεια μια σύγκριση ανάμεσα στο κόστος και το εμβαδόν του πίνακα δίνει ένα μέσο κόστος 13ευρώ ανά τετραγωνικό δέκατο. π.χ αν θές πίνακα διαστάσεων 40 εκ χ 50 εκ δίνει 4dm x 5dm = 20dm^2 και κόστος 20dm^2 x 13eur/dm^2 = 260 eur χωρίς ΦΠΑ εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σε διάφορες συνοικίες της Αθήνας προσωπικά ατελιέ ζωγράφων και μικρές γκαλερί αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείτε οικονομικό....Δηλάδη για πόσα χρήματα μιλάμε;Απο φοιτητές δύσκολο το βλέπω αλλά μια βόλτα απο την ΑΣΚΤ να ρωτήσετε η σε κάποιο φόρουμ δικό τους δεν θα ήταν άσχημη ιδέα...Απο εκει και πέρα στην Πλάκα ίσως βρείτε κάτι...

 

Ευχαριστώ φίλοι μου για τις απαντήσεις σας…. Όταν λέω οικονομικό, υπολογίζω ΜΟΝΟ τον πίνακα (καμβά), όχι κορνίζα κλπ. Κάπου στα 100- το μαξιμουν150 ευρώ. Μιλάμε για σχετικό μεγάλο…. Και φυσικά δεν με ενδιαφέρει από μεγάλους ζωγράφους κλπ….. να κανω την δουλειά μου, με 2-3 ευχάριστα και ομορφα θέματα και ας είναι από φοιτητές. Φτάνει να είναι από ελαιογραφία….. στα Εξάρχεια που περίπου θα βρω;;;;; στη Πλάκα που;;;;; και δεν θελω φυσικά να δώσω κάτι τρελά χρήματα που ζητάνε σε γκαλερί (πήγα και παραλίγο να λιποθυμήσω από τις τιμές). :ninja::cry::wacko: Δεν με ενδιαφέρει ποιος το ζωγράφισε το θεμα ……ακόμη και φοιτητής θα το προτιμήσω….

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσεις από Εξάρχεια πήγαινε στην Σπύρου Τρικούπη, είναι ένα κατάστημα εκεί, δεν έχω ρωτήσει άμα πουλάει πίνακες αλλά δεν χάνεις τίποτα. Νομίζω το καλύτερο για εσένα είναι να βρείς από φοιτητές. Να ξέρεις ο κάθε ζωγράφος υπολογίζει την αξία του έργου του από τις ώρες που κάνει για να το ζωγραφίσει.....
Link to comment
Share on other sites

Περάστε μια βόλτα στην γωνία Ελευθερίου Βενιζέλου και Πραξιτέλους στον Πειραιά. Υπάρχει ένα κατάστημα με πίνακες και κορνίζες περίπου όπως τους ζητάτε. Δεν γνωρίζω τιμές αλλά δεν φαίνεται "ακριβή gallery "...
Link to comment
Share on other sites

πινακες ζωγραφικες με τιμες 150ευρω + παιζουν χαλανδρι σε μια gallery φιλης..αν θελει κανεις τηλ κτλ ας στειλει pm.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να ρωτήσεις σε κορνιζάδικο, αρχικά. Πχ αυτό Χαριλάου Τρικούπη και Δερβενίων (αν θυμάμαι καλά).

Ή καμιά βόλτα από Μοναστηράκι, πλατεία Αβυσσηνίας -που εκεί είναι πίνακες-αντίκες βέβαια, αλλά ίσως να ξέρουν να σου πουν κάποια ιδέα.

Επίσης, ρώτα φίλους και γνωστούς, πιθανόν να έχουν τίποτα "κάδρα" παραπεταμένα σε αποθήκες.

Επίσης, μια εταιρία που λέγεται bizart ή κάπως έτσι, πουλάει αντίγραφα σε λάδι (νομίζω), μου το είχε πει πριν μερικά χρόνια μια γνωστή μου ζωγράφος που δούλευε γι' αυτούς και τους έφτιαχνε "ξεπέτα" πίνακες - αντίγραφα και πληρωνόταν με το κομμάτι.

Αν σκεφτώ ή μάθω κάτι άλλο θα σου πω.

 

Καλοτεχνίτες που να πουλάνε φτηνά κάποια έργα τους θα βρεις, αλλά πιστεύω ότι δύσκολα θα είναι η θεματολογία και το υλικό που ζητάς...

 

Επίσης, μπορείς να αγοράσεις τελάρο και λάδια και να ζωγραφίσεις εσύ ότι θέλεις μόνος σου! :grin:

Μετά το σοβάντισμα και το βαψιμό, αυτό είναι το επόμενο βήμα -αφού πιάνει το χέρι σου!

Δεν κάνω (εντελώς) πλάκα: μπορείς να ζωγραφίσεις κάτι αφηρημένο όπως απλές εναλλάγες αποχρώσεων του μπλε και να πάρεις σαν αποτέλεσμα κάτι που μοιάζει με θάλασσα πχ.

Σκέψου το....

 

Edit:

δες αυτό πχ, αντίγραφο Αλταμούρα, δεν ξέρω πώς φαίνεται στ' αλήθεια, αλλά μπορείς να πας να το δεις, υποθέτω.

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
εγώ έχω βολευτεί εδώ στη θεσσαλονίκη στο "νεκταριο" περιοχή χαριλάου έχει όλα τα είδη έχει και εισαγωγής.διαλέγω απο το http://www.nektarios.com.gr κάνε μία δοκιμή που ξέρεις.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα διάβασα τα μηνύματά σας για τους πίνακες ζωγραφικής και στεναχωρήθηκα που δεν τα είχα δει νωρίτερα.

Ζωγραφίζω ελαιογραφίες με ακριβώς τη θεματολογία που επιθυμείτε και σε τιμές που απλά δεν υπάρχουν έξω στην αγορά.

Π.χ. για θαλασσογραφία μεγέθους 40*60 εκ. περίπου 150 με 200 ευρώ (χωρίς την κορνίζα).

 

Αρκεί να μου πείτε τους χρωματισμούς που θέλετε και το θέμα.

Αν ενδιαφέρεστε ακόμα ας στείλετε pm.

 

Ελπίζω να μη σβηστεί το μήνυμά μου....

:blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...