Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : Εγκατάσταση App2SD για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε νταρκ ντογκ,τι να πω.

Πραγματι δεν εχω λογια....

 

Με ολη αυτη την δουλεια που εχεις κανει και τη βοηθεια που προσφερεις εδω μεσα,

σιγουρα εισαι ηρωας μικρων και μεγαλων.

 

Δεν εχω λογια να σε ευχαριστησω.

Κανεις τα ιερογλυφικα να μοιαζουν με βρεφικο αλφαβηταρι.

 

Τρελλο respect και τα μυαλα στα καγκελα!!!!:thanks:

 

 

Εdit: Mε το τρυκ που εγραψες απο 56 εφτασε 100 μβ η εσωτερικη μνημη

Edited by bakalex

http://www.aeknews.gr/resources/aeklogo.gif

 

 

Short man_make my dreams come true..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπραβο στον dark dog αλλα συγνωμη για μενα πουδεν ξερω πολλα απο αυτα δεν μπορω να εγκαταστηςω αυτα τα προγραμματα μαλλον θα περιμενω νεα εκδοση 2.2 θα περιμενω πολυ;μετα θα μπορω να κατεβαζω εφαρμογες κ να της βαζω στην καρτα sd;
Link to comment
Share on other sites

μπραβο στον dark dog αλλα συγνωμη για μενα πουδεν ξερω πολλα απο αυτα δεν μπορω να εγκαταστηςω αυτα τα προγραμματα μαλλον θα περιμενω νεα εκδοση 2.2 θα περιμενω πολυ;μετα θα μπορω να κατεβαζω εφαρμογες κ να της βαζω στην καρτα sd;

 

Αν δεν αισθάνεσαι σίγουρος για αυτό μην το δοκιμάζεις. Κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί οτι κάτι δεν θα πάει στραβά.

 

Η 2.2 δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη για τις συσκευές μας, οπότε προς το παρόν είμαστε στην αναμονή, αν και μην περιμένεις να την πάρουμε σύντομα.

 

Ισχύει οτι με την 2.2 θα μπορείς να κάνεις εγκατάσταση εφαρμογών στην sd

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 μέρες έκανα app2sd μέσο του οδηγού του darkdog στο μίνι μου(2.1 generic uk rooted) και ξαφνικά σήμερα με το που το άνοιξα μου βγάζει αναγκαστικό κλείσιμο στο extended controls & launcher pro plus. Προχωρώ σε απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση και βλέπουμε :/
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 μέρες έκανα app2sd μέσο του οδηγού του darkdog στο μίνι μου(2.1 generic uk rooted) και ξαφνικά σήμερα με το που το άνοιξα μου βγάζει αναγκαστικό κλείσιμο στο extended controls & launcher pro plus. Προχωρώ σε απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση και βλέπουμε :/

 

Αν έκανες τα βήματα όπως ακριβώς περιγράφονται δεν μπορεί να οφείλεται στην εγκατάσταση του App2SD.

 

Δες μήπως έκανες κάποια άλλη μεταβολή σε εφαρμογές ή κάτι άλλο.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έκανα κάτι άλλο και έκανα τον οδηγό όπως πρέπει. το περιέργο τώρα όλο και περισσότερες εφαρμογές μου το εμφανίζουν αλλά όχι εκείνες που επανεγκαθιστώ. υποπτεύομαι πως κάτι πρέπει να παίζει με τη κάρτα μου
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

για SE X-10 mini pro γραφω ακριβως τα βηματα που εχω ακολουθησει.

1)αναβαθμιση firmware απο 1.6->2.1 2)rooted με z4root 3)εγκατασταση Titanium Backup Pro 3.6.1.1 4)BusyBox 1.16.0 μεσω Titanium

5)διαμόρφωση stock sd 2GB σε 2 partition FAT και ext2, οπως φαινεται στο videακι 6)unzip το app2sd2.1.zip και αντιγραφη των αρχιων

στο FAT partition της sd,χύμα και όχι σε κάποιον φάκελο. 7)sd κάρτα στο X10 και ενεργοποιηση ( μεχρι εδω ολα ΟΚ; )

8) συνδεση κινητου στο pc με usb, στο X10 επιλεγω φορτηση, στο κινητο πεταει 2 μηνηματα:

. . . α. Συνδεθηκε ο εντοπισμος σβαλματων - επιλογη για απενεργοποιηση

. . . β. Το USB ειναι συνδεδεμενο - επιλεξτε για αντιγραφη προς/απο τον υπολογιστη

. . . ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ

9) Στο pc(winXP) Command Prompt

_ | cd c:\android\tools

_ | C:\android\tools>adb shell

_ | * deamon not running. starting it now on port 5037 *

_ | * deamon started successfully *

_ | error: device not found _ :oops:

_ |

_ | C:\android\tools>

 

αν καταλαβαινω καλα το error ειναι οτι δεν βλεπει το κινητο συνδεδεμενο στο pc ετσι;

κανω καποιο λαθος στην συνδεση του κινητου με το pc ή φταιει η stock sd;

δοκιμασα με ολες τις επιλογες που δινει το κινητο για συνδεση με το pc αλλα παντα το ιδιο μηνημα error :dash:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα παίζει με τους drivers σου μάλλον, έχεις βάλει το SEUS κανονικά; Επίσης αν θες δοκίμασε άλλη θύρα USB.
Link to comment
Share on other sites

για SE X-10 mini pro γραφω ακριβως τα βηματα που εχω ακολουθησει

[..]

 

αν καταλαβαινω καλα το error ειναι οτι δεν βλεπει το κινητο συνδεδεμενο στο pc ετσι;

κανω καποιο λαθος στην συνδεση του κινητου με το pc ή φταιει η stock sd;

δοκιμασα με ολες τις επιλογες που δινει το κινητο για συνδεση με το pc αλλα παντα το ιδιο μηνημα error :dash:

 

Όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο μου συνέβη και εμένα όταν πέρασα τα τελευταία windows 7! Πρέπει εκτός από SEUS να κατεβάσεις και το PC Companion και να συνδέσεις το κινητό και στα δυο τουλάχιστον 1 φορά! Ήταν ο μόνος τρόπος να βρεί το κινητό μου το adb!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ DaRk_dOg τελικα ηταν το PC Companion...

:) :D :lol: :yahoo: :dance:

:respect: -> DaRk_dOg <- :respect:

 

Τα credits σε αυτό πηγαίνουν στην Μις Lillifee. Και εγώ είχα κολλήσει στο συγκεκριμένο σημείο σε μια φάση και χωρίς την βοήθεια της, θα έψαχνα ακόμα. :D

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:thanks: ___________________________________________________ :respect: ________________________________________________________ :up: _______________

Τα credits πρέπει να πηγαίνουν σε όποιον τα αξίζει, όποτε ευχαριστώ πολύ την Lillifee που εντόπισε αρχικά την λύση του προβλήματος και ευχαριστώ εσένα DaRk_dOg που μου το είπες.

Θέλω επίσης να πω ότι στο forum γίνεται πολύ καλή δουλεία και χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσει να χρησιμοποιούν στο έπακρο τις δυνατότητες που μπορεί να μας

παρέχει η τεχνολογία. _____________ Συνεχίστε λοιπών να "σκαλίζεται" τις συσκευές σας μέχρι να τις κάνετε όπως εσείς θέλετε αρκεί πάντα να είναι λειτουργικές. _____________ :clap:

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη εφαρμογη μονο που απο τοτε που το εγκατεστησα συμπεριφερεται περιεργα. επανεκκινηση χωρις λογο κτλ. εδω θα ηθελα να σημειωσω οτι εχω και jit enable που πιθανον να ευθυνεται αυτο για την μη σταθεροτητα. αν ξερει καποιος κατι ας το μοιραστει μαζι μας
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη εφαρμογη μονο που απο τοτε που το εγκατεστησα συμπεριφερεται περιεργα. επανεκκινηση χωρις λογο κτλ. εδω θα ηθελα να σημειωσω οτι εχω και jit enable που πιθανον να ευθυνεται αυτο για την μη σταθεροτητα. αν ξερει καποιος κατι ας το μοιραστει μαζι μας

 

Και Jit Enable και App2SD. Ακόμα δεν έχω δει επανεκκίνηση από το κινητό.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τα εκανα ολα με επυτιχεια.! παρατηρισα κατι μπορει να ειναι και ιδεα μου! μετα την εγγατασταση του app2sd εβαλα καποιες εφαρμογουλες (Λογικα αποθηκευοντε αυτοματα στην SD) και πηγα ρυθμισεις > καρτα SD > και εκει που λεει εσωτερικος χωρος (διαθεσιμος χωρος) ενω στο φορματ ηταν 150 ΜΒ μετα το root ηταν 144 και μετα to app2sd πηγε 142ΜΒ γιατι αυτο?? που θα δω το μερος ext2 για τις εφαρμογες μου και για να επιβεβεωσω οτι οντως αποθηκευοντε στην SD >ext2 ???
Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

τα εκανα ολα με επυτιχεια.! παρατηρισα κατι μπορει να ειναι και ιδεα μου! μετα την εγγατασταση του app2sd εβαλα καποιες εφαρμογουλες (Λογικα αποθηκευοντε αυτοματα στην SD) και πηγα ρυθμισεις > καρτα SD > και εκει που λεει εσωτερικος χωρος (διαθεσιμος χωρος) ενω στο φορματ ηταν 150 ΜΒ μετα το root ηταν 144 και μετα to app2sd πηγε 142ΜΒ γιατι αυτο?? που θα δω το μερος ext2 για τις εφαρμογες μου και για να επιβεβεωσω οτι οντως αποθηκευοντε στην SD >ext2 ???

 

Θα κατεβάσεις το Titanium Backup. Θα ενεργοποιήσεις τον εντοπισμό σφαλμάτων στην συσκευή.

Θα ανοίξεις το titanium backup και θα το αφήσεις να κατεβάσει το busybox (άνοιξε το wifi σου).

Θα δείς στην κεντρική οθόνη αυτό:

http://i.imagefra.me/632hu3qc.png

Κάτω κάτω έχει μια γραμμή που λέει SD card (a2sd). Αυτή αντιπροσωπεύει τον διαθέσιμο χώρο της κάρτας μνήμης για app2sd.

Την ext2 δεν μπορείς να την διαχειριστείς μέσω windows, γιατί τα windows δεν "βλέπουν" 2ο partition σε φορητά μέσα αποθήκευσης.

Γενικά δεν διαβάζουν ext2 εκτός και αν έχεις κάποια διανομή linux.

 

Παρόλαυτα αν έχεις τον root explorer, πήγαινε /system/sd/app και αν υπάρχει αυτός ο φάκελος και έχει μέσα εφαρμογές, όλα είναι οκ.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβάσεις το Titanium Backup. Θα ενεργοποιήσεις τον εντοπισμό σφαλμάτων στην συσκευή.

Θα ανοίξεις το titanium backup και θα το αφήσεις να κατεβάσει το busybox (άνοιξε το wifi σου).

Θα δείς στην κεντρική οθόνη αυτό:

http://i.imagefra.me/632hu3qc.png

Κάτω κάτω έχει μια γραμμή που λέει SD card (a2sd). Αυτή αντιπροσωπεύει τον διαθέσιμο χώρο της κάρτας μνήμης για app2sd.

Την ext2 δεν μπορείς να την διαχειριστείς μέσω windows, γιατί τα windows δεν "βλέπουν" 2ο partition σε φορητά μέσα αποθήκευσης.

Γενικά δεν διαβάζουν ext2 εκτός και αν έχεις κάποια διανομή linux.

 

Παρόλαυτα αν έχεις τον root explorer, πήγαινε /system/sd/app και αν υπάρχει αυτός ο φάκελος και έχει μέσα εφαρμογές, όλα είναι οκ.

 

 

Σευχαριστω dog.. bootara απο linux και βρηκα το ext2 και ειναι μεσα οι εφαργογες! ολα ειναι οκ :):):lol::D:p

 

Ευχαριστω ολα τα παιδια για τις οδηγεις! το κινητο μου ειναι super :lol:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

http://i.imagefra.me/632hu3qc.png

Dark οσο ειχα την τελευτεα εκδοση του titanium ηθελε donate..αποτι θυμαμε μου ειχες πει να βρω μια παλαιοτερη εκδοση και θα ειναι donate..Βρηκα μια την εκανα εγκατασταση αλλα δεν μου δειχνει κατω κατω οπως την εικονα σου το interral , SD card και SD card(a2sd)

Υπαρχει καποια ρυθμηση?

Edited by MaNoS-7-
Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

Dark οσο ειχα την τελευτεα εκδοση του titanium ηθελε donate..αποτι θυμαμε μου ειχες πει να βρω μια παλαιοτερη εκδοση και θα ειναι donate..Βρηκα μια την εκανα εγκατασταση αλλα δεν μου δειχνει κατω κατω οπως την εικονα σου το interral , SD card και SD card(a2sd)

Υπαρχει καποια ρυθμηση?

 

Αν η έκδοση που βρήκες είναι κάτω από 3.5.7.3 τότε δεν θα στο δείχνει.

 

Μόνο από 3.5.7.3 και άνω.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν η έκδοση που βρήκες είναι κάτω από 3.5.7.3 τότε δεν θα στο δείχνει.

 

Μόνο από 3.5.7.3 και άνω.

 

χμμ το καταλαβα γιατι εγω βρηκα την 3.5.0.0! αν μπορεις στηλε μου καποιο link να την περασω.. :):lol::D:rolleyes::up:

Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

Αν η έκδοση που βρήκες είναι κάτω από 3.5.7.3 τότε δεν θα στο δείχνει.

 

Μόνο από 3.5.7.3 και άνω.

 

εβαλα την εκδοση 3.5.7.3 και θελει donate.. :( μηπως μπορεις να μ βρεις καποιο link??

Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που περιγράφεται εδώ κάνει για τα mini σας, το Χ8 και το Χ10;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που περιγράφεται εδώ κάνει για τα mini σας, το Χ8 και το Χ10;

 

Στο link περιγράφεται άλλη διαδικασία (αν και ο τίτλος είναι αρκούντως ψαρωτικός!)

 

Το Froyo (Android 2.2) υποστηρίζει εργοστασιακά App2SD αλλά παρόλαυτα, υπάρχουν εφαρμογές που ΔΕΝ υποστηρίζουν App2SD (εγκατάσταση δλδ στην κάρτα μνήμης).

O tpakis postαρε έναν πολύ καλό τρόπο διόρθωσης αυτού του προβλήματος, αφορά όμως τις συσκευές με Froyo.

 

Σε εμάς το app2sd είναι στην ουσία ένα script που κάνει mount το ext2 partition της κάρτας (/data/app κάνει mount σε /system/sd/app), και είναι υποτυπώδης εγκατάσταση app2sd.

 

Παρόλαυτα η λύση στο εν λόγω thread είναι μονόδρομος για τα 2.2 με προβλήματα συμβατότητας.

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...