Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : Εγκατάσταση App2SD για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χθες προσπαθησα να κανω την διαδικασια αλλα μετα που διαμορφωνω την καρτα και τρεχω το adb shell δεν μου αναγνωριζει την καρτα και δεν μπορει να συνεχισει..μου βγαζει στο κινητο οτι ειναι αδεια η καρτα sd η ειναι μη υποστιριζομενη..και το εκανα αρκετες φορες!!το συνδεω με usb γιατι δεν εχω card reader..παιζει ρόλο αυτο?

 

EDIT:

καπου ειδα οτι ειχε καποιος το ιδιο προβλημα και οτι λυθηκε με μια επανεκινηση..θελει επανεκινηση μετα που κανουμε διαμορφωση την καρτα???σορρυ για τις αποριες αλλα πηρα χθες καρτα και μην παει χαμενη :lol:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

χθες προσπαθησα να κανω την διαδικασια αλλα μετα που διαμορφωνω την καρτα και τρεχω το adb shell δεν μου αναγνωριζει την καρτα και δεν μπορει να συνεχισει..μου βγαζει στο κινητο οτι ειναι αδεια η καρτα sd η ειναι μη υποστιριζομενη..και το εκανα αρκετες φορες!!το συνδεω με usb γιατι δεν εχω card reader..παιζει ρόλο αυτο?

 

EDIT:

καπου ειδα οτι ειχε καποιος το ιδιο προβλημα και οτι λυθηκε με μια επανεκινηση..θελει επανεκινηση μετα που κανουμε διαμορφωση την καρτα???σορρυ για τις αποριες αλλα πηρα χθες καρτα και μην παει χαμενη :lol:

 

Πριν την διαμόρφωση δουλεύει καλά η κάρτα; Σίγουρα κάνει για το κινητό ε; Κάνεις όπως στον οδηγό το format της κάρτας; Δοκίμασε να πας ρυθμίσεις - κάρτα SD και αποθηκευτικός χώρος και να κάνεις διαμόρφωση της κάρτας SD αφού κάνεις την διαμόρφωση από το PC.

Link to comment
Share on other sites

Την εχω πανω την καρτα και δουλευει κανονικα!οταν την εκανα format απο το κινητο μου εσβηνε τα partition και την εκανε ξανα ολοκληρη!και ξαναπροσπαθουσα μετα και παλι τα ιδια..δεν εχω το pc companion στο πισι(μηπως παιζει ρολο?)
Link to comment
Share on other sites

Την εχω πανω την καρτα και δουλευει κανονικα!οταν την εκανα format απο το κινητο μου εσβηνε τα partition και την εκανε ξανα ολοκληρη!και ξαναπροσπαθουσα μετα και παλι τα ιδια..δεν εχω το pc companion στο πισι(μηπως παιζει ρολο?)

 

 

Ναι βαλε το pc companion και ολα οκ!

LG G3
Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση

 

Αφου τελειωσουμε με την εγκατασταση του,και ολα ειναι οκ, τα αρχεια “app2sd.sh”, “busybox”, “mount_sd.sh” και “sh.sh” μπορουμε να τα σβησουμε απο την καρτα?

LG G3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα δε μου βγάζει το προγραματάκι για το partition επιλογή FAT32 για την 8GB κάρτα μου...Τι να κάνω???
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης μετά την εγκατάσταση να ξέρετε πως για να αντιστραφεί η διαδικασία (απεγκατάσταση του App2SD), θα πρέπει να flashάρουμε το κινητό με το SEUS από την αρχή και να αλλάξουμε ξανά τα partition της κάρτας μνήμης.

 

 

Θέλω να επαναφέρω το κινητό να μην αποθηκεύει τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης. Κάνω ότι προτείνεις παραπάνω έτσι? Μετά το update από την SE το κινητό θα γίνει rooted πάλι?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να επαναφέρω το κινητό να μην αποθηκεύει τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης. Κάνω ότι προτείνεις παραπάνω έτσι? Μετά το update από την SE το κινητό θα γίνει rooted πάλι?

 

Ναι είναι μονοδρομος για επαναφορά. Χμμ, μετά το update δεν θα μπορείς να κάνεις root το κινητό σου.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω ότι ανφέρεις εδώ [Οδηγός] Διαδικασία root για X10/mini/pro με 2.1 δεν θα γίνει πάλι rooted?

 

Όχι. Το καινούριο update δεν μπορεί να γίνει ακόμα root.

Μπορείς όμως να γυρίσεις στο προηγούμενο 2.1 με το flashtool του bin4ry από cda.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα ξαφνικά πρόσεξα στο titanium οτι όσο εγκαθηστώ νέες εφαρμογές αυξάνεται η πρώτη μπάρα στην μνήμη internal και όχι η τρίτη που λέει a2sd..

Έκατσα και διάβασα όλο το topic και όταν σβήνω το Data/appbak και μετά reboot χάνω όλες τις εφαρμογές και το επαναφέρω με xrecovery.

Yπάρχει κανονικά ο φάκελος system/sd/app και μόνο 6-7 απο τις βασικές εφαρμογές...

μετέφερα μέχρι και τις εφαρμογές απο το appbak στο sd/app αλλά...καταστροφή και πάλι επαναφορά...

Edited by geoxraslap

X10 mini

Xperia ARC

Galaxy Nexus

Νexus 4

Note 3

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαφνικά πρόσεξα στο titanium οτι όσο εγκαθηστώ νέες εφαρμογές αυξάνεται η πρώτη μπάρα στην μνήμη internal και όχι η τρίτη που λέει a2sd..

Έκατσα και διάβασα όλο το topic και όταν σβήνω το Data/appbak και μετά reboot χάνω όλες τις εφαρμογές και το επαναφέρω με xrecovery.

Yπάρχει κανονικά ο φάκελος system/sd/app και μόνο 6-7 απο τις βασικές εφαρμογές...

μετέφερα μέχρι και τις εφαρμογές απο το appbak στο sd/app αλλά...καταστροφή και πάλι επαναφορά...

 

Οκ όπως φαίνεται δεν δουλεύει το app2sd για κάποιον λόγο. Οκ αν μπορείς κανε επεξεργασία τα αρχεία /system/bin/sh , /etc/mount_sd.sh και /sqlite_stmt_journals/app2sd και ποσταρε τι γράφουν.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Οκ όπως φαίνεται δεν δουλεύει το app2sd για κάποιον λόγο. Οκ αν μπορείς κανε επεξεργασία τα αρχεία /system/bin/sh , /etc/mount_sd.sh και /sqlite_stmt_journals/app2sd και ποσταρε τι γράφουν.

 

sh

 

#!/system/bin/sh_bak

busybox sh <<eof

if [ -f /sqlite_stmt_journals/app2sd ] ;

then

sleep 0

else

busybox nohup busybox sh /system/etc/mount_sd.sh &

fi

eof

/system/bin/sh_bak "$@"

 

 

mount_sd.sh

 

date > /sqlite_stmt_journals/app2sd

mount -t ext2 /dev/block//vold/179:2 /system/sd

rm -r /data/app

if ls /system/sd/app

then :

ln -s /system/sd/app /data/app

 

echo 2

else

echo 1

ln -s /data/appbak /data/app

 

fi

 

 

app2sd

 

Wed Jan 5 10:48:36 UTC 2011

X10 mini

Xperia ARC

Galaxy Nexus

Νexus 4

Note 3

Link to comment
Share on other sites

sh

 

#!/system/bin/sh_bak

busybox sh <<eof

if [ -f /sqlite_stmt_journals/app2sd ] ;

then

sleep 0

else

busybox nohup busybox sh /system/etc/mount_sd.sh &

fi

eof

/system/bin/sh_bak "$@"

 

 

mount_sd.sh

 

date > /sqlite_stmt_journals/app2sd

mount -t ext2 /dev/block//vold/179:2 /system/sd

rm -r /data/app

if ls /system/sd/app

then :

ln -s /system/sd/app /data/app

 

echo 2

else

echo 1

ln -s /data/appbak /data/app

 

fi

 

 

app2sd

 

Wed Jan 5 10:48:36 UTC 2011

 

Οκ όλα σωστά μέχρι εδώ, αρα το πρόβλημα πρέπει να είναι στην κάρτα σου. Για δώσε την εντολή mount μέσω adb ή terminal και ποσταρε ότι σου εμφανίσει. Αν δεν υπάρχει και εκεί το πρόβλημα μάλλον πας για ξανά φορματ της κάρτας.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

το έκανα στη γραμμή εντολών όλα οκ..

αλλα πως θα το κάνουμε να τα δεις??

Έχω windows 7 και δεν μπορω να δουλέψω το print screen..

Edited by geoxraslap

X10 mini

Xperia ARC

Galaxy Nexus

Νexus 4

Note 3

Link to comment
Share on other sites

Microsoft Windows [Έκδοση 6.1.7600]

Πνευματικά δικαιώματα © 2009 Microsoft Corporation. Με επιφύλαξη κάθε νόμιμου

δικαιώματος.

 

C:\Users\Geoxraslap>cd c:/android/tools

 

c:\android\tools>adb shell

* daemon not running. starting it now on port 5037 *

* daemon started successfully *

$ mount

mount

rootfs / rootfs ro 0 0

tmpfs /dev tmpfs rw,mode=755 0 0

devpts /dev/pts devpts rw,mode=600 0 0

proc /proc proc rw 0 0

sysfs /sys sysfs rw 0 0

tmpfs /sqlite_stmt_journals tmpfs rw,size=4096k 0 0

/dev/block/mtdblock0 /system yaffs2 ro 0 0

/dev/block/mtdblock3 /data yaffs2 rw,nosuid,nodev 0 0

/dev/block/mtdblock1 /cache yaffs2 rw,nosuid,nodev 0 0

/dev/block//vold/179:2 /system/sd ext2 rw,errors=continue 0 0

DxDrmServerIpc /data/DxDrm/fuse fuse.DxDrmServerIpc rw,nosuid,nodev,user_id=0,gr

oup_id=0,allow_other 0 0

/dev/block//vold/179:1 /sdcard vfat rw,dirsync,nosuid,nodev,noexec,uid=1000,gid=

1015,fmask=0702,dmask=0702,allow_utime=0020,codepage=cp437,iocharset=iso8859-1,s

hortname=mixed,utf8,errors=remount-ro 0 0

$

X10 mini

Xperia ARC

Galaxy Nexus

Νexus 4

Note 3

Link to comment
Share on other sites

Τροποποίηση: και εδώ σωστός είσαι. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Ο φάκελος /system/sd/app υπάρχει; αν ναι μην κάνεις τίποτα θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα σου πω.

Τροποποίηση Νο2: δοκίμασε να διαγράψεις τον φάκελο /data/app και κανε επανεκκίνηση. Επίσης ξανάδοκίμασε να δεις αν δουλεύει το app2sd, και γραψε αποτελέσματα, δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο θα μπορούσε να φταίει.

Edited by mobile_hacker
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

στο Έγραψα ένα post πιον πάνω...

 

Ο φάκελος /system/sd/app υπάρχει!

έσβησα και το data/app και μετα την επανεκίνηση είναι σαν να μην πείραξα τίποτα..και ο φάκελος είναι πάλι στην θέση του

 

 

Το τρελό είναι οτι δουλεύει και χωρίς sd με όλες τις εφαρμογές στην θέση τους

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

X10 mini

Xperia ARC

Galaxy Nexus

Νexus 4

Note 3

Link to comment
Share on other sites

Ο φάκελος /system/sd/app υπάρχει!

έσβησα και το data/app και μετα την επανεκίνηση είναι σαν να μην πείραξα τίποτα..και ο φάκελος είναι πάλι στην θέση του

 

 

Το τρελό είναι οτι δουλεύει και χωρίς sd με όλες τις εφαρμογές στην θέση τους

 

Αυτό σημαίνει πως δεν δουλεύει το app2sd. Για κάποιον λόγο ενώ υπάρχει ο φάκελος /system/sd/app δεν τον βλέπει και τρέχει τις εφαρμογές από το appbak. Λοιπόν κανε πάλι επεξεργασία το mount_sd.sh και εκεί που γράφει ln -s /data/appbak /data/app καντο ln -s /system/sd/app /data/app

Αν δεν δουλέψει θα χρειαστεί επαναφορά με το xrecovery αλλά είναι το μόνο που σκέφτηκα..

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Κατα 90% αυτό ήταν...

Θα το παρακολουθήσω λίγο και θα σου πώ...

 

Αν συναντηθούμε κάποια στιγμή χρωστάω καφέ!!

X10 mini

Xperia ARC

Galaxy Nexus

Νexus 4

Note 3

Link to comment
Share on other sites

Κατα 90% αυτό ήταν...

Θα το παρακολουθήσω λίγο και θα σου πώ...

 

Αν συναντηθούμε κάποια στιγμή χρωστάω καφέ!!

 

Οκ κανε κάποια εγκατάσταση να σιγουρευτείς και αν δουλεύει διέγραψε τον φάκελο appbak, σου είναι άχρηστος πλέον. Όσο για τον καφέ οκ έγινε :-)

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη απορία αν κάνουμε φορματ σε μια καρτα πχ 16αρα και μετά για κάποιο λόγο βάλουμε μέσα μια άλλη κάρτα..τι επιπτώσεις θα'χει στο κινητό μας,καμία?Απλά σαν να μην είχε γίνει τίποτα πριν ή θα πρέπει να κάνουμε κάτι στη νέα κάρτα??Εννοώ να βάλουμε άλλη και να μη μας νοιάζει που θα αποθηκεύει τις εφαρμογές κλπ απλά αν χρειαστεί να αλλάξουμε κάρτα για κάποιο λόγο..Αυτά για αρχή..
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη απορία αν κάνουμε φορματ σε μια καρτα πχ 16αρα και μετά για κάποιο λόγο βάλουμε μέσα μια άλλη κάρτα..τι επιπτώσεις θα'χει στο κινητό μας,καμία?Απλά σαν να μην είχε γίνει τίποτα πριν ή θα πρέπει να κάνουμε κάτι στη νέα κάρτα??Εννοώ να βάλουμε άλλη και να μη μας νοιάζει που θα αποθηκεύει τις εφαρμογές κλπ απλά αν χρειαστεί να αλλάξουμε κάρτα για κάποιο λόγο..Αυτά για αρχή..

 

Λοιπόν το app2sd κάνει εγκατάσταση των εφαρμογών στην κάρτα αντί για την μνήμη του τηλεφώνου, τώρα αν χρειαστεί να αλλάξεις κάρτα από την στιγμή που θα έχεις backup των εφαρμογών σου μέσω του titanium backup η διαδικασία είναι πολύ απλή (εντάξει όχι και πολύ, αλλά θα τα καταφέρεις). Απλώς να θυμάσαι πως δεν πρέπει να διαγράψεις τον φάκελο appbak, αν θες διέγραψε τα περιεχόμενα του. Αυτα βασικα και όταν χρειαστεί να αλλάξεις κάρτα, εδώ είμαστε...

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...