Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : Εγκατάσταση App2SD για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΥΓ:Ετοιμάζω ένα λίγο καλύτερο script αλλά αυτές της μέρες έχω πολλές δουλειές και δεν έχω τόσο ενεργή συμμετοχή στο forum. Θα προσπαθήσω να το κάνω μέχρι αύριο και να ανέβει κιόλας.

 

αυτο το υστερογραφο μου ακουστηκε σαν κελαιδισμα!!:lol::lol:

σκεφτομαι να το κανω καποια στιγμη τις επομενες μερες..λες να περιμενω?:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την καλησπέρα μου,

 

για το titanium μπορείς να εγκαταστήσεις όποια έκδοση θέλεις από 3.5.7.3 και άνω (νεώτερη).

 

Επίσης θα δοκιμάσεις το εξής:

 

Θα διαγράψεις το περιεχόμενο του /data/appbak και θα κάνεις μια εκκαθάριση dalvik-cache (είναι επιλογή στο μενού του titanium). Κατόπιν ένα reboot και καθάρισες.

 

Να ξέρεις οτι με το συγκεκριμένο script πάλι αποθηκεύονται δεδομένα στην εσωτερική μνημη αλλά είναι σημαντικά λιγότερα σε σχέση με μια πλήρη εγκατάσταση.

 

 

ΥΓ:Ετοιμάζω ένα λίγο καλύτερο script αλλά αυτές της μέρες έχω πολλές δουλειές και δεν έχω τόσο ενεργή συμμετοχή στο forum. Θα προσπαθήσω να το κάνω μέχρι αύριο και να ανέβει κιόλας.

 

 

 

Ξέρω πως να κάνω αυτή την εκαθάρριση dalvik αλλά δεν κατάλαβα πως θα διαγράψω τα περιεχόμενα του appbak,ούτε πως θα τα βρω για να τα διαγράψω.. Μπήκα στο astro manager και στον φάκελο data και δεν υπάρχει τίποτα που να λέγεται appbak...Στον φάκελο data υπάρχει μόνο ένας φάκελος που λέγετα

"com.keramidas.titaniumBackup" και μέσα σε αυτόν υπάρχει ένας φάκελος που λέγεται settings και μέσα σε αυτόν 3 αρχεία..

 

Επίσης δεν ξέρω πως βλέπω τα περιεχόμενα της εσωτερικής μνήμης ή πως θα διαγράψω τις προεγκατεστημένες εφαρμογές...

 

Και μια τελευταία ερώτηση..Στο "market" λέει σε κάθε εφαρμογή ποσα mb είναι κάθε εφαρμογή , αλλά μετά αφού κάνω εγκατάσταση , στην διαχείρηση εφαρμογών

κάθε εφαρμογή πιάνει πιο πολύ μνήμη απ'όσο έλεγε στο market...Είναι λογικό αυτό?

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Μπες μέσω root explorer για να διαγράψεις τον φάκελο /data/appbak (δεν είναι στην SD, είναι στην εσωτερική μνήμη του κινητού).
Link to comment
Share on other sites

έσβησα κατά λάθος τα περιεχόμενα του φακέλου dalvik. και το κινητό μου κολλάει στο λογότυπο έρικσον. τι κάνω?
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

έσβησα κατά λάθος τα περιεχόμενα του φακέλου dalvik. και το κινητό μου κολλάει στο λογότυπο έρικσον. τι κάνω?

 

Αν έσβησες τα περιεχόμενα του φακέλου /data/dalvik-cahe, θα τα ξαναδημιουργήσει από μονο του το σύστημα. Απλά θα περιμένεις λίγο παραπάνω για να κάνει boot

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και πολλά ευχαριστώ και μπράβο σε όλους που έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά

Εγώ αντιμετώπισα το εξής μετά από πολλά flashαρισματα :mad: όταν έκανα όλα όπως τις οδηγίες στο Titanium έπαιρνα το αποτέλεσμα ότι στην κάρτα a2sd έχω υπόλοιπο 38 mb ενώ είχα φτιάξει 500mb partition. Δοκιμάζοντας να εγκαταστήσω πολλές εφαρμογές … αφαιρούσαν χώρο από την βασική μνήμη.

Η αιτία ήταν η εξής . Όταν έκανα εγκατάσταση το titanium pro 3.6.7.1 και πήγαινα να το τρέξω μου έλεγε ότι του λείπει το busybox και του έλεγα να το κατεβάσει . Κατέβαζε την έκδοση 1.16

Την τελευταία φορά το εγκατέστησα αλλά δεν το έτρεξα άρα δεν κατέβασα την έκδοση 1.16 τότε το busybox ήταν έκδοση 1.14.3 και όλα πήγαν υπέροχα

Επιτέλους έχω χώρο να βάλουμε και κάνα παιχνίδι :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Από τότε σου εγκατέστησα το app2sd παρατήρησα ότι το κινητό μου έγινε πολύ αστάθες. Μαγκωνει συνεχώς κ πρέπει να κάνω επανεκκίνηση. Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι καθαρά στην κάρτα η οποία είναι 8 γκικα αλλά 2 τάξης. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας. Τα βήματα τα έκανα σωστά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Από τότε σου εγκατέστησα το app2sd παρατήρησα ότι το κινητό μου έγινε πολύ αστάθες. Μαγκωνει συνεχώς κ πρέπει να κάνω επανεκκίνηση. Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι καθαρά στην κάρτα η οποία είναι 8 γκικα αλλά 2 τάξης. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας. Τα βήματα τα έκανα σωστά

 

Πολλά άτομα χρησιμοποιούμε το συγκεκριμένο script πολύ καιρό και δεν έχουμε τέτοια προβλήματα, οπότε κάτι διαφορετικό στην σύνθεση σου (ειδικά αν δεν το έκανες σε "καθαρό" κινητό) θα είναι αυτό που το προκαλεί. Επίσης πολλοί από εμάς(:p) το έχουμε κάνει στην εργοστασιακή, που είναι class 2 και πάει καλά, οπότε δοκίμασε την και αυτή και αν σε αυτή λειτουργεί τότε ίσως φταίει η κάρτα σου. Αλλιώς κάποια εφαρμογή σου κάνει τα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όταν λες όμως καθαρό κινητό τι ακριβώς εννοείς?

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω ότι είχα εγκαταστήσει κ πιο παλιά την εφαρμογή κ δεν λειτουργούσε πάλι. Οπότε κ έκανα απεγκατάσταση. Στην συνέχεια εγκαταστήσα την ρομ του φίλου νταρκ κ πάλι άρχισαν τα ίδια :'(

Link to comment
Share on other sites

Μπες μέσω root explorer για να διαγράψεις τον φάκελο /data/appbak (δεν είναι στην SD, είναι στην εσωτερική μνήμη του κινητού).

 

Μπήκα με τον super manager στα περιεχόμενα της εωτερικής μνήμης και δεν υπάρχει φάκελος data , ούτε κάποιο αρχείο appbak...Υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

 

Επίσης είχα ρωτήσει , γιατί αφού κάνω εγκατάσταση μια εφαρμογή φαίνεται να πιάνει περισσότερο χώρο στην μνήμη(αυτό το βλέπω από την διαχείρηση εφαρμογών) από ότι λέει στο "market" ? (π.χ. μια εφαρμογή έλεγε στο market ότι πιάνει 1,4 mb και στην διαχείριση εφαρμογών λέει ότι πιάνει 2,1...Αυτό το έχω παρατηρήσει σε όλες σχεδόν τις εφαρμογές που έχω βάλει..Είναι λογικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όταν λες όμως καθαρό κινητό τι ακριβώς εννοείς?

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω ότι είχα εγκαταστήσει κ πιο παλιά την εφαρμογή κ δεν λειτουργούσε πάλι. Οπότε κ έκανα απεγκατάσταση. Στην συνέχεια εγκαταστήσα την ρομ του φίλου νταρκ κ πάλι άρχισαν τα ίδια :'(

 

Καθαρό κινητό = αμέσως μετά από flash. Δοκίμασε αν θες με την εργοστασιακή να δεις αν υπάρχουν προβλήματα.

 

Μπήκα με τον super manager στα περιεχόμενα της εωτερικής μνήμης και δεν υπάρχει φάκελος data , ούτε κάποιο αρχείο appbak...Υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

 

Επίσης είχα ρωτήσει , γιατί αφού κάνω εγκατάσταση μια εφαρμογή φαίνεται να πιάνει περισσότερο χώρο στην μνήμη(αυτό το βλέπω από την διαχείρηση εφαρμογών) από ότι λέει στο "market" ? (π.χ. μια εφαρμογή έλεγε στο market ότι πιάνει 1,4 mb και στην διαχείριση εφαρμογών λέει ότι πιάνει 2,1...Αυτό το έχω παρατηρήσει σε όλες σχεδόν τις εφαρμογές που έχω βάλει..Είναι λογικό αυτό?

 

Τον δοκίμασα και εγώ, όντως δεν τους βλέπει αυτούς τους φακέλους. Βάλε τον root explorer v2.12.3 και πάνω.

 

Ναι, λογικό είναι, όπως σχεδόν όλα τα πράγματα που κατεβάζουμε (ακόμα και στο PC), είναι λίγο συμπιεσμένα/δημιουργούν αρχεία κατά την αποθήκευση/εγκατάσταση στον δίσκο, οπότε "εμφανίζονται" και άλλα MBs.

Link to comment
Share on other sites

DaRk αυτος ο τροπος γιατι ειναι πιο ευκολος??

τωρα πρεπει αναγκαστικα να κανουμε xrecovery οσοι δεν εχουμε??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

DaRk αυτος ο τροπος γιατι ειναι πιο ευκολος??

τωρα πρεπει αναγκαστικα να κανουμε xrecovery οσοι δεν εχουμε??

 

konstantinoslp ναι το xrecovery είναι αναγκαστικό.

 

Πίστεψε με ομως, αν δεν το έχεις εγκαταστήσει ήδη δεν ξέρεις τι χάνεις.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

konstantinoslp ναι το xrecovery είναι αναγκαστικό.

 

Πίστεψε με ομως, αν δεν το έχεις εγκαταστήσει ήδη δεν ξέρεις τι χάνεις.

 

το xrecovery ή το app2sd?:rolleyes:

για το xrecovery απλα αν κανεις πατατα απλα σε επαναφερει στην αρχικη κατασταση.εγω το κινητο δεν το πειραζω.αρα...δεν χρειαζεται ισως να μπω σε διαδικασια xrecovery..απο την αλλη απο τι στιγμη που θα βαλω αυτες τις μερες το app2sd ισως να πρεπει να βαλω το xrc για να χω το κεφαλι μου ησυχο...:) και τωρα η one million dollar question!πως βαζουμε το xrecovery?γιατι βρηκα οδηγο αλλα για 24..εγω ειμαι ακομα 504

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το xrecovery ή το app2sd?:rolleyes:

για το xrecovery απλα αν κανεις πατατα απλα σε επαναφερει στην αρχικη κατασταση.εγω το κινητο δεν το πειραζω.αρα...δεν χρειαζεται ισως να μπω σε διαδικασια xrecovery..απο την αλλη απο τι στιγμη που θα βαλω αυτες τις μερες το app2sd ισως να πρεπει να βαλω το xrc για να χω το κεφαλι μου ησυχο...:) και τωρα η one million dollar question!πως βαζουμε το xrecovery?γιατι βρηκα οδηγο αλλα για 24..εγω ειμαι ακομα 504

 

Ο ίδιος οδηγός είναι :P

 

Το App2SD είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Σου χρειάζεται? Το εγκαθιστάς..

 

Το xrecovery το θεωρώ όμως εκ των ων ουκ ανευ,

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος οδηγός είναι :P

 

Το App2SD είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Σου χρειάζεται? Το εγκαθιστάς..

 

Το xrecovery το θεωρώ όμως εκ των ων ουκ ανευ,

 

οκ!δηλαδη για το xrecovery και κλεινουμε το off topic, απλα δεν περναω στο κινητο το update της 24 και ακολουθω τα βηματα που αναφερονται στους xda σωστα?

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nice job Dark!:) Μπορούμε να το περάσουμε και πάνω από το υπάρχον script ή θα τα γίνει χαμός; Όπως σου είπα, θα πάρω την νέα κάρτα αύριο, και θα στήσω το κινητό από την αρχή, (οπότε επιφυλάσσομαι για PM regarding data2ext:D) αλλά ρωτάω γιατί δεν το είδα να το αναφέρεις κάπου. Εκτός της μεταφοράς της dalvic έχουμε και βελτιώσεις στον κώδικα; Επίσης, υπάρχει τρόπος δημιουργίας custom.zip για απενεργοποίηση του;

 

Thanks!

 

@konstantinoslp, δεν έχει σχέση η έκδοση με το xrecovery, όπου θες πέρνα το.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω,γινεται να το κανω ολο αυτο στο xperia 8???Το εχω κανει ηδη root κι εχω βαλει xrecovery στην 2.1
Link to comment
Share on other sites

οκ!δηλαδη για το xrecovery και κλεινουμε το off topic, απλα δεν περναω στο κινητο το update της 24 και ακολουθω τα βηματα που αναφερονται στους xda σωστα?

 

Σωστά!

 

Nice job Dark!:) Μπορούμε να το περάσουμε και πάνω από το υπάρχον script ή θα τα γίνει χαμός; Όπως σου είπα, θα πάρω την νέα κάρτα αύριο, και θα στήσω το κινητό από την αρχή, (οπότε επιφυλάσσομαι για PM regarding data2ext:D) αλλά ρωτάω γιατί δεν το είδα να το αναφέρεις κάπου. Εκτός της μεταφοράς της dalvic έχουμε και βελτιώσεις στον κώδικα; Επίσης, υπάρχει τρόπος δημιουργίας custom.zip για απενεργοποίηση του;

 

Thanks!

 

@konstantinoslp, δεν έχει σχέση η έκδοση με το xrecovery, όπου θες πέρνα το.

 

kalas, θεωρητικά μπορείς να κάνεις την εγκατάσταση επάνω από το προηγούμενο app2SD, αφού το App2SD.zip δεν διαγράφει τίποτα, απλά αντικαθιστά αρχεία. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά όμως και κρατάω μια μικρή επιφύλαξη. Ο κώδικας, ειδικά στο mount_sd.sh, είναι ολότελα διαφορετικός σε σχέση με αυτόν του wolfilein και είναι ο ίδιος με το script του peetr_ για την Iridium.

 

Η απεγκατάσταση με custom.zip έχει δρομολογηθεί, απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ειναι αναγκαία η χρήση extended command. Δλδ το update-script πρέπει να εκτελέσει ένα εξωτερικό script... μέχρι τώρα δεν κατάφερα ακόμη να μπορέσω να μεταφέρω το περιεχόμενο της ext στην internal. :mad:

 

Άσε που αν έχουν εγκατασταθεί πολλές εφαρμογές δεν μπορείς να τις επιστρέψεις από την ext στην internal γιατί πολύ απλά δεν χωράνε!

 

Θα ηθελα να ρωτησω,γινεται να το κανω ολο αυτο στο xperia 8???Το εχω κανει ηδη root κι εχω βαλει xrecovery στην 2.1

 

Νομίζω πως ναι. Το x8 έχει όμοια software specs με το mini.

 

Δοκίμασε το και αν δεν γίνει, restore με το xrecovery.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

kalas, θεωρητικά μπορείς να κάνεις την εγκατάσταση επάνω από το προηγούμενο app2SD, αφού το App2SD.zip δεν διαγράφει τίποτα, απλά αντικαθιστά αρχεία. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά όμως και κρατάω μια μικρή επιφύλαξη. Ο κώδικας, ειδικά στο mount_sd.sh, είναι ολότελα διαφορετικός σε σχέση με αυτόν του wolfilein και είναι ο ίδιος με το script του peetr_ για την Iridium.

Κατάλαβα... Έτσι κι αλλιώς σε fresh εγκατάσταση θα το περνούσα, απλά εγκυκλοπαιδικά ρώτησα. Thanks επίσης για το info περί κώδικα, χάρηκα που χρησιμοποίησες τα της Iridium, πάνω που ήθελα να σε ρωτήσω ποια είναι αυτά.

 

....

Η απεγκατάσταση με custom.zip έχει δρομολογηθεί, απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ειναι αναγκαία η χρήση extended command. Δλδ το update-script πρέπει να εκτελέσει ένα εξωτερικό script... μέχρι τώρα δεν κατάφερα ακόμη να μπορέσω να μεταφέρω το περιεχόμενο της ext στην internal. :mad:

 

Άσε που αν έχουν εγκατασταθεί πολλές εφαρμογές δεν μπορείς να τις επιστρέψεις από την ext στην internal γιατί πολύ απλά δεν χωράνε!

 

Χαχα:lol: Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. :p Καλά, στην περίπτωση που τα καταφέρεις πάντως, θα τους προειδοποιείς ότι δεν μπορούν να χωρέσουν έναν ελέφαντα στο ψυγείο (a.k.a "βγαλτε εφαρμογές πριν το κάνετε") :)

 

θα το βρεις εσύ πάντως. Καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα! :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μολισ δοκιμασα τον νεο τροπο μεσο του xrecovery αλλα εχω το εξης προβλημα δεν μου ανοιγει καμια εφαρμογη απο αυτες που ειχα εγκατεστημενες τι κανω? διαγραφη και εκ νεου εγκατασταση?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μολισ δοκιμασα τον νεο τροπο μεσο του xrecovery αλλα εχω το εξης προβλημα δεν μου ανοιγει καμια εφαρμογη απο αυτες που ειχα εγκατεστημενες τι κανω? διαγραφη και εκ νεου εγκατασταση?

 

Λέγοντας δεν σου ανοίγει? Σου βγάζει αναγκαστική διακοπή ή δεν τις εμφανίζει καθόλου?

 

Σίγουρα έκανες σωστά το partitioning?

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αναγκαστική διακοπή ναι εκανα σωστα partitioning

 

και με το market προβλημα εκανα απεκγατασταση μια εφαρμογη παω να την ξαναβαλω αλλα ενω με αφηνη να κανω περιηγηση στο market μολις παταω να εκγαταστησω την εφαρμογη μου βγαζει

αναγκαστική διακοπή

 

EDIT:

 

λοιπον εκανα το εξης για τις εφαρμογες : πηγα με τον root explorer στο system/sd/ app βρηκα τισ εφαρμογες και εκανα ξανα install μου ειπε για αντικατασταση εφαρμογης ειπα οκ και μπηκε κανονικα η εφαρμογη

 

με το market ομως τιποτα ακομα καμια ιδεα?

Edited by kkgas
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...