Jump to content

[Symbian^3] Symbian - Hacks & Patches


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Μετά την αναβάθμιση (τι το ήθελα) Αν κάτι δουλεύει,δεν το πειράζεις (λένε).

 

Εκδοση - Nokia Belle Refresh

Εκδοση λογισμικού - 111.140.0058

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι είχα εγκαταστήσει το

Symbian Hacked again! Anti Virus security hole last

για να μπορέσω να περάσω ότι πρόγραμμα ήθελα,χωρίς να μου ζητάει πιστοποιητικό.Αυτό μέχρι πριν την αναβάθμιση.

 

Τώρα έχω προσπαθήσει με τα πάντα αλλά δεν μπορώ να το καταφέρω με τίποτα.Πρώτον δεν ξέρω αν είναι FP1 ή FP2 (που δεν ξέρω την σημασία αυτών) Εχω δοκιμάσει και για τα δύο.

 

Εχει καταφέρει κανείς να εγκαταστησει κάποιο patch ή πρόγραμμα ΜΕΤΑ την τελευταία αναβάθμιση,που του επιτρέπει να προσπερνάει το πιστοποιητικό?

 

Ευχαριστώ

 

Κάποια θέματα

 

Οταν παώ στο

3. Go Options- Anti-Virus - Quarantine list

4. Go Options - Restore All, accept prompt

 

μου λέει ότι υπάρχουν ήδη τα αρχεία.

 

και δεύτερον όταν πάω να κάνω το rompatcher δεν τα βρίκει μέσα.Βασικά δεν υπάρχει τίποτα.Πάω χειροκίνητα και βάζω τα δύο patches,

 

- Open4all for full access to file system

- Installserver

μέσα στο φάκελο Ε και C άλλα δεν τα βλέπει πάλι.

 

Είναι πολύ απλό αλλά δεν καταλαβαίνω τι πάει λάθος.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 573
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ

 

Κάποια θέματα

 

Οταν παώ στο

3. Go Options- Anti-Virus - Quarantine list

4. Go Options - Restore All, accept prompt

 

μου λέει ότι υπάρχουν ήδη τα αρχεία.

 

και δεύτερον όταν πάω να κάνω το rompatcher δεν τα βρίκει μέσα.Βασικά δεν υπάρχει τίποτα.Πάω χειροκίνητα και βάζω τα δύο patches,

 

- Open4all for full access to file system

- Installserver

μέσα στο φάκελο Ε και C άλλα δεν τα βλέπει πάλι.

 

Είναι πολύ απλό αλλά δεν καταλαβαίνω τι πάει λάθος.

λοιπόν. τα αρχεία απ το Quarantine list υπάρχουν στο σύστημα επειδή το χες χακάρει ήδη. άρα προσπερνάς το βήμα αυτό. μετα, ο οδηγός εχει ένα λαθάκι. πήγαινε με το xlpore (αφού το ρυθμίσεις να δείχνει αρχεία κρυφά και συστήματος) στο E:\patches κι αντέγραψε ότι έχει στο C:\patches μαζί με τ άλλα. μετά ενεργοποίησε runinstallserver.exe from..., *********_Install server και open4all αφού κάνεις ότι άλλα λέει ο οδηγός

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Εχω το παρακάτω πρόβλημα:

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το Symbian Hacked...again αλλά έχω τα εξής προβλήματα

 

Οταν παώ στο

3. Go Options- Anti-Virus - Quarantine list

4. Go Options - Restore All, accept prompt

 

μου λέει ότι υπάρχουν ήδη τα αρχεία.

 

και δεύτερον όταν πάω να κάνω το rompatcher δεν τα βρίκει μέσα.Βασικά δεν υπάρχει τίποτα.Πάω χειροκίνητα και βάζω τα δύο patches,

 

- Open4all for full access to file system

- Installserver

μέσα στο φάκελο Ε και C άλλα δεν τα βλέπει πάλι.

 

Είναι πολύ απλό αλλά δεν καταλαβαίνω τι πάει λάθος.

 

Σε απάντηση ο φίλος gerstavros2

μου είπε τα παρακάτω:

 

λοιπόν. τα αρχεία απ το Quarantine list υπάρχουν στο σύστημα επειδή το χες χακάρει ήδη. άρα προσπερνάς το βήμα αυτό. μετα, ο οδηγός εχει ένα λαθάκι. πήγαινε με το xlpore (αφού το ρυθμίσεις να δείχνει αρχεία κρυφά και συστήματος) στο E:\patches κι αντέγραψε ότι έχει στο C:\patches μαζί με τ άλλα. μετά ενεργοποίησε runinstallserver.exe from..., n8fanclub_Install server και open4all αφού κάνεις ότι άλλα λέει ο οδηγός

 

αλλά και πάλι μόνο 2 αρχεία έχει μέσα ο φάκελος patches.Στο C και στο E έχει

- Open4all

- Installserver

δεν έχει τίποτα άλλο μέσα.

 

μετά ενεργοποίησε runinstallserver.exe from..., n8fanclub_Install server και open4all

 

Εχω κολλήσει αρκετά.Που είναι το runinstallserver.exe? και το open4all είναι μέσα στους φακέλους patches αλλά δεν τους βλέπει... :worry:

Link to comment
Share on other sites

περίεργο, σβήσε και ξαναεγκατέστησε το rompatcher full (οχι το lite)
Link to comment
Share on other sites

περίεργο, σβήσε και ξαναεγκατέστησε το rompatcher full (οχι το lite)

 

Προσπαθώ αλλά είναι unsigned.Υπάρχει κάποιο signed?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ αλλά είναι unsigned.Υπάρχει κάποιο signed?

βάλε ξανα το lite, ενεργοποιησε το installserver και βάλε το unsigned. επίσης, τα patches να τα χεις ΜΟΝΟ στο C:\patches. to E:\patches σβήστο (δεν έχω καταλάβει πώς τα χεις μπλέξει έτσι πάντως:p)

Link to comment
Share on other sites

βάλε ξανα το lite, ενεργοποιησε το installserver και βάλε το unsigned. επίσης, τα patches να τα χεις ΜΟΝΟ στο C:\patches. to E:\patches σβήστο (δεν έχω καταλάβει πώς τα χεις μπλέξει έτσι πάντως:p)

 

Θα το δοκιμάσω.Το installserver πως το ενεργοποιώ?

 

Δηλαδή

 

1.Εγκαθιστώ το NortonSymbianHackLDD.Πάω στο Norton > Options> Anti-Virus > Quarantine list > Options > Restore All, accept prompt

2.Πάω και απεγκαθιστώ το Symantec Symbian Hack και διαγράφω το c:\shared\ folder.

3.Εγκαθιστώ το RomPatcherPlus_3.1_LiteVersion.sisx και κάνω apply τα patches στα

- Open4all

- Installserver

που ΛΟΓΙΚΑ πρέπει να τα έχει μέσα το rompatcher

 

και τελείωσα.

 

Είναι σωστό το παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω.Το installserver πως το ενεργοποιώ?

 

Δηλαδή

 

1.Εγκαθιστώ το NortonSymbianHackLDD.Πάω στο Norton > Options> Anti-Virus > Quarantine list > Options > Restore All, accept prompt

2.Πάω και απεγκαθιστώ το Symantec Symbian Hack και διαγράφω το c:\shared\ folder.

3.Εγκαθιστώ το RomPatcherPlus_3.1_LiteVersion.sisx και μεταφέρω τα patches στο C:\patches απ το E:\patches αν δεν ειναι ήδη εκει, διαγράφω το E:\patches (τα patches μες στο φάκελο πρεπει να ναι τις μορφής .rmp, όχι zipαρισμένα) κάνω apply τα patches στα

- Open4all

- Installserver

που ΛΟΓΙΚΑ πρέπει να τα έχει μέσα το rompatcher

 

και τελείωσα.

(διάβασε τις οδηγίες για το installserver στο link που σου χα δώσει, κατω που λέει για το ynstallserver.exe, και τα άλλα patches που χει)

Είναι σωστό το παραπάνω?

με τις διορθώσεις που κανα
Link to comment
Share on other sites

με τις διορθώσεις που κανα

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.Απλά το link που μου έδωσες δεν άνοιγε.

 

Πήγα εδώ

**********]

 

Ισως μου έδωσες link για αυτά εδώ (αν δεν κάνω λάθος?)

 

1. ***********_NortonSymbianHack_S60v3_s60v5_S^3_S^4

2. ***********_RomPatcherPlus_3.1_LiteVersion

3. ***********_RomPatcherPlus_3.1(Optional, if Lite version doesn't work for you)

4. ***********_x-plore_1.58_signed

5. ***********_Ynstallserver.exe Patch Signed

 

Ειχα βρει αυτό το hack αλλά και πάλι δεν δούλεψε.Δεν ξέρω γιατί έχει κολλήσει το κινητό.Τέλος πάντων,σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο και υπομονή σου αλλά μάλλον τα παρατάω,γιατί απλά δεν θέλει και κάτι τόσο απλό με έχει κουράσει,εδώ και 2 ώρες,απίστευτα.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

το λινκ που δινεις είναι παλιό και δεν κάνει για τη belle refresh. ξαναδοκίμασε άλλη φορα με το λινκ που σου δωσα, βήμα βήμα, έχοντας τα patches στο C:\patches
Link to comment
Share on other sites

το λινκ που δινεις είναι παλιό και δεν κάνει για τη belle refresh. ξαναδοκίμασε άλλη φορα με το λινκ που σου δωσα, βήμα βήμα, έχοντας τα patches στο C:\patches

 

Μπορείς να το γράψεις πάλι,γιατί το διέγραψε ο mod στο αλλο θέμα που άνοιξα.

 

Και πάλι σε ευχαριστώ.

Edited by malestrom
Link to comment
Share on other sites

Αφαιρέθηκαν σύνδεσμοι και αναφορές σε ιστοσελίδες που διακινούν παράνομο περιεχόμενο. Όποιος έχει απορία τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται να δημοσιευτεί, μπορεί να επικοινωνήσει μέσω π.μ. με κάποιον αρμόδιο Moderator.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Με πολλές προσπάθειες,δεν δουλεύει κανένα hack για το Ε6-00

 

Το κινητό έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

 

Model:E6-00

Product: RM-609

Operating system: S60 Symbian^3 - FP3, Nokia Belle Refresh

Firmware:111.140.0058.17.01

OS: 5.3

QT: 4.8.0

 

Δεν δουλεύει κανένα Hack που υπάρχει, καθώς είναι για FP1 και FP2.

 

Οταν κάνω κλικ στο rompatcher,μου βγάζει (με όλα τα hack) - no data.Ακόμη και που έχω βάλει τα patches (manually) μέσα στο c: patches,δεν τα βλέπει.Επίσης δεν μου δημιουργεί τον φάκελο sys>bin.Προσπαθώ να το κάνω manually και ο xplore μου λέει: cannot create directory.

Edited by malestrom
Link to comment
Share on other sites

malestrom, δοκίμασε το hack για belle reresh (google -> Norton Symbian Hack by CoDeRus – Belle Refresh – FP1 – FP2 – Solution for Certificate & Component is Built in Errors)

(ποτέ δεν κατάλαβα σ αυτό το forum γιατί οι οδηγοι rooting του android επιτρέπονται ενώ το hackάρισμα του symbian όχι)

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είπε κανείς ότι απαγορεύεται η δημοσίευση οδηγών για hacking, μην διαστρευλώνουμε τα γραφόμενα μας αφήνοντας λάθος εντυπώσεις. Μια ματιά στα ανάλογα topic αρκεί για όποιον ενδιαφέρεται. Πολύ απλά όμως, ο συγκεκριμένος οδηγός βασίζεται σε, παραποιημένο, εμπορικό πρόγραμμα. Για αυτό και απαγορεύεται η δημοσίευση ανάλογου υλικού-ιστοσελίδων.

Επίσης να υπενθυμίσω ότι αν κάποιος θέλει κάποια πληροφορία μέσω π.μ. δεν κοινοποιεί την πρόθεση του αυτή αλλά το κάνει στέλνοντας απευθείας μήνυμα σε κάποιο μέλος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου.

 

Δεν δουλεύει,δυστυχώς.Είναι για FP1 και FP2.

είναι ΚΑΙ για Belle refresh,που χει το E6 σου. Πού έχεις πρόβλημα συγκεκριμένα?

Ποτέ δεν είπε κανείς ότι απαγορεύεται η δημοσίευση οδηγών για hacking, μην διαστρευλώνουμε τα γραφόμενα μας αφήνοντας λάθος εντυπώσεις. Μια ματιά στα ανάλογα topic αρκεί για όποιον ενδιαφέρεται. Πολύ απλά όμως, ο συγκεκριμένος οδηγός βασίζεται σε, παραποιημένο, εμπορικό πρόγραμμα. Για αυτό και απαγορεύεται η δημοσίευση ανάλογου υλικού-ιστοσελίδων.[...]
α, τώρα μου έγινε κατανοητό!
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είπε κανείς ότι απαγορεύεται η δημοσίευση οδηγών για hacking, μην διαστρευλώνουμε τα γραφόμενα μας αφήνοντας λάθος εντυπώσεις. Μια ματιά στα ανάλογα topic αρκεί για όποιον ενδιαφέρεται. Πολύ απλά όμως, ο συγκεκριμένος οδηγός βασίζεται σε, παραποιημένο, εμπορικό πρόγραμμα. Για αυτό και απαγορεύεται η δημοσίευση ανάλογου υλικού-ιστοσελίδων.

Επίσης να υπενθυμίσω ότι αν κάποιος θέλει κάποια πληροφορία μέσω π.μ. δεν κοινοποιεί την πρόθεση του αυτή αλλά το κάνει στέλνοντας απευθείας μήνυμα σε κάποιο μέλος.

 

Καλώς.Δεν το συνεχίζω το συγκεκριμένο θέμα.

 

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το βάζω και εδώ προς ενημέρωση.

 

26/01/2013

Προς διαχειριστές:

 

Επειδή παρατήρησα ότι δεν εκδίδονται πλέον πιστοποιητικά από πουθενά για εγκατάσταση Unsigned εφαρμογών και επειδή οι προτεινόμενοι τρόποι για χακάρισμα και έκδοση πιστοποιητικών που βρίσκονται στο φόρουμ δεν ισχύουν πλέον (αρκετά νεκρά λινκ), γι'αυτό λοιπόν, με το παρόν ποστ θέλω να ζητήσω από τους διαχειριστές να με ενημερώσουν αν επιτρέπεται και που πρέπει να δημοσιεύσω έναν πολύ απλό, εύκολο, και ασφαλές τρόπο που έχω βρεί ώστε ακόμα και ο πιο αρχάριος χρήστης στο SymbianOS να μπορεί να χακάρει με 3 βήματα την Nokia συσκευή του και να μπορεί μετά να κάνει εγκατάσταση οποιασδήποτε ανυπόγραφης εφαρμογής υπάρχει. Ο τρόπος αυτός λειτουργεί 100% σε S60v3 και S60v5 και πιθανόν και σε άλλες εκδόσεις. Εγώ προσωπικά τον έχω δοκιμάσει σε ένα Ν95 8GB και σε ένα C5-03. Βασίζεται στην απλή εγκατάσταση ενός νέου και ήδη υπογεγραμμένου ROMPatcher το οποίο εφόσον εγκατασταθεί στη συσκευή, μας δίνει την δυνατότητα πλέον πανεύκολα και χωρίς κανέναν περιορισμό να μπορούμε να εγκαταστήσουμε οποιαδήποτε παλιά ή νέα ανυπόγραφη εφαρμογή ή παιχνίδι από τις δεκάδες-εκατοντάδες που υπάρχουν στο διαδίκτυο. Επίσης να τονίσω ότι δεν χάνεται η εγγύηση του κινητού χακάροντας το με αυτό γιατί με ένα απλό Hard Reset επανέρχεται το λειτουργικό ακριβώς όπως ήταν εγκατεστημένο από την Nokia. Ας μου απαντήσει ένας διαχειριστής για οτιδήποτε από αυτά που ρώτησα και γράφω και αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από το φόρουμ τότε να ανοίξω ένα καινούργιο θέμα και να ετοιμάσω έναν πλήρη οδηγό για το συγκεκριμένο χακάρισμα και να παραθέσω και έναν εξωτερικό σύνδεσμο (λινκ) όπου θα παραπέμπει στο κατέβασμα του υπογεγραμμένου ROMPatcher.

 

... RIP Symbian Signed !!!

 

 

UPTADE 1: (26/01/2013) "Νέο Hack για Symbian^1/S60v3-v5 & S^3/Anna και install Unsigned εφαρμογών."

(Ευχαριστίες και ενημέρωση)

 

Ευχαριστώ την ομάδα διαχείρισης για την έγκριση.

Ενημερώνω λοιπόν τα μέλη που ενδιαφέρονται για τα παραπάνω ότι θα κάτσω σήμερα να ασχοληθώ και ελπίζω μέχρι σήμερα αργά το βράδυ ή το αργότερο μέχρι αύριο το μεσημέρι να έχω έτοιμο έναν πλήρη και αναλυτικό οδηγό και να τον δημοσιεύσω.

Θα ενημερώσω και εδώ.

Edited by stendor
Μεταφορά οδηγού στο MyGuides

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Η τροποποίηση του μηνύματος του Katsaras_John έγινε από εμένα.

 

Πλέον ο οδηγός βρίσκεται σε ξεχωριστό θέμα στην ενότητα MyGuides και συγκεκριμένα στο My Guides > Οδηγοί > Symbian > Nokia Νέο Hack για Symbian^1/S60v3-v5 & S^3/Anna και install Unsigned εφαρμογών.

 

Για ότι απορία ή ερώτηση έχετε μπορείτε να ρωτάτε στο παραπάνω θέμα.

 

 

Ευχαριστούμε τον Katsaras_John για τον οδηγό και την βοήθεια του.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

προσπαθώ να περάσω ένα digital clock σε belle delight και μου βγάζει σφάλμα ενημέρωσης.

Υ.Γ. Έχω περασμένο και άλλο clock και δουλέυει μια χαρά

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να περάσω ένα digital clock σε belle delight και μου βγάζει σφάλμα ενημέρωσης.

Υ.Γ. Έχω περασμένο και άλλο clock και δουλέυει μια χαρά

πρέπει να χεις πατσαρισμένο installserver

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να χεις πατσαρισμένο installserver

Φιλε και εγω το εχω το install server PR V1.7 αλλα μου κανει το ιδιο με το παιδι απο πανω που εχει το προβλημα.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

το έκανα. Και εγώ το rompatcher 3.1 plus έχω και το installserver 1.7 απλά έκανα unistall το παλιό ρολόι που έιχα και πέρασα το καινούργιο:p

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα την slim moded v2 του lagoskon στο ν8 μου

εχει κανει ωραια δουλεια και σε ευχαριστουμε φιλε.

Το κινητο παει σφαιρα του εκανα μια δοκιμη με ανοιχτες πολλες εφαρμογες ταυτοχρονα ,και δεν κολησε πουθενα.

Αυτο που δεν μπορεσα να καταλαβω ειναι στον φακελο RomPather plus ,τι κανει το καθενα απο αυτα , και πως τα ενεργοποιω - απενεργοποιω

τσεκαροντας τα γινονται πρασινα ,αλλα δεν βλεπω καποια διαφορα

ας μου λυσει καποιος την απορια αυτη ,γιατι ειμαι ασχετος

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...