Jump to content

[Δημοσκόπηση] Έχει επιζήσει το iPhone σας;


nickolas84
 Κοινοποίηση

Έχει επιζήσει το Iphone σας?  

128 members have voted

  1. 1. Έχει επιζήσει το Iphone σας?

    • Είχα/έχω Iphone και έχει χαλάσει/ραγίσει τουλάχιστον 1 φορά
      27
    • Έχω/είχα Iphone και δε μου χάλασε/ράγισε ποτέ
      101


Recommended Posts

Από τα 5 άτομα που ξέρω να έχουν iphone μόνο τα 2 επιζούν χωρίς ράγισμα στην οθόνη ή ολική καταστροφή. Έχει ενδιαφέρον νομίζω μια σχετική δημοσκόπηση γιατί αν είναι ένα κινητό 600 ευρώ να έχει 50% πιθανότητες να επιβιώσει στο έτος...να το βράσω!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νομιζω ειναι λιγο υπερβολικο αυτο που λες. Και εγω ειχα παλια ενα 3g για ενα χρονο και δε ραγισε. Και το ειχα παρει μεταχςιρισμενο ενος ετους

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από τα 5 άτομα που ξέρω να έχουν iphone μόνο τα 2 επιζούν χωρίς ράγισμα στην οθόνη ή ολική καταστροφή. Έχει ενδιαφέρον νομίζω μια σχετική δημοσκόπηση γιατί αν είναι ένα κινητό 600 ευρώ να έχει 50% πιθανότητες να επιβιώσει στο έτος...να το βράσω!

 

Αν ο σκοπός σου είναι να αποδείξεις (ή να μην αποδείξεις) τη γραμμικότητα της σχέσης μεταξύ κόστους κτήσης και "αντοχής" στο χρόνο του iPhone ή (οποιουδήποτε smartphone),με αυτήν ή οποιαδήποτε μεθοδολογία,είμαι βέβαιος οτι θ'απογοητευτείς.

 

Αν πάλι σ'ενδιαφέρουν γενικώς στατιστικά στοιχεία σχετικά με την αξιοπιστία/αντοχή των πρόσφατων iPhones σε παραπέμπω σε σχετικα αποτελεσματα ερευνών.

Smart Phone reliability: Apple iPhones with fewest failures

iPhone 4 glass breaking 82% more than iPhone 3gs

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω iphone4 και η πίσω όψη του έσπασε την 6η μέρα από πτώση από 28cm... μετρημένα, όχι υπερβολές... 100€ για αντικατάσταση ενός υλικού με το οποίο και καλά κατασκευάζονται τα τζάμια των πολεμικών ελικοπτέρων (όπως λεει η apple στο site της).. παραμύθια... πιο ευαίσθητο από ποτέ.. απαράδεκτο

στην προσπάθεια για design ξέχασαν την χρηστικότητα και την απαραίτητη αντοχή μίας συσκευής τσέπης και καθημερινής χρήσης.... κρίμα

(κατά τα άλλα η συσκευή είναι ότι καλύτερο έχει περάσει από τα χέρια μου... να λέμε και τα καλά...)

να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Ericsson GA628 - Ericsson SH888 - Ericsson T18 - Nokia 3210 - Ericsson R320 - Nokia 6210 -Samsung SGH_E105 - SE K800i - HTC Diamond - Nokia N97 - iPhone4&iPad2 (Apple© & no looking back)

Link to comment
Share on other sites

μπερδευτηκαν μαλλον στην apple. νομιζουν θα το παρει ο κοσμος για διακοσμητικο.

κορυφαιο τηλεφωνο πανακριβο και πολυ ευαισθητο.

το επιασα μια φορα και φοβομουν να το ακουμπησω.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

¨Εχω 3gs και μου έχει πέσει κάτω αρκετές φορές, δεν έχει προστατευτικό οθόνης και δεν έχει καμία γρατσουνιά μπροστά, μόνο στο πίσω μέρος στο μηλαράκι της Apple έχει μια.
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο 2g μετα απο πολλες ξερες χωρις θηκη κτλ της γυναικας μου στην αρχη ξεκουμπωναν τα flex οθονης,μετα παρεδωσε πνευμα,το 3g ειχε φαει μερικες καλες ραγισε πισω το καπακι,το 3gs το εχει ριξει 2-3 δεν εχει παθει τιποτα,το 4ρι ειναι στα χερια μου και φυσικα δεν εχει φαει καμια(δεν προσεχουν καθολου οι γυναικες:wacko:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Ολα έχουν ένα όριο ,μπορεί να λέει ότι έχει το τάδε είδος γυαλιού που έχει ο αμερικάνικος στρατός αλλά δεν πρέπει να σκεφτόμαστε "Οκ αρα δεν θα πάθει τίποτα",γιατί πολύ απλά άλλο το πάχος του γυαλιού στην πίσω όψη του 4αριου και άλλο το πάχος του γυαλιού στο hummer/apache.

 

Απο εκεί και πέρα 2 φορές έπεσε το 4αρι μου χωρίς θήκη και δεν έπαθε τίποτα,και άλλη μια φορά με θήκη που τα χρειάστηκα ,αλλά δεν έπαθε τίποτα (ουτε καν σημάδι).Τώρα για τα 3G/3gs από γνωστούς που έχουν ,έχω ακούσει τα καλύτερα.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται,ένα εκτεταμένο τέστ αντοχής του Iphone 4 σε διάφορους παράγοντες-πτώση,μηχανικές καταπονήσεις,εμβάπτισμα σε νερό,έκθεση σε σκόνη,βραχυκύκλωμα & υπερφόρτωση κ.α. με συνοδευτικά βίντεο.

 

Συμπερασματικά,

 

Overall, the iPhone 4 passed our stress tests successfully. Very often, it showed the best results among all the gadgets that we had ever tested.

All in all, the iPhone 4 gains 736 points (with 783 being the highest possible grade).

Based on a 100-rating scale, the iPhone 4 gets 94 points.

 

και συγκρινόμενο, με το Nokia N8

All in all, the Nokia N8 gains 413 points (with 783 being the highest possible grade).

Based on a 100-rating scale, the Nokia N8 gets 53 points.

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

μετά από χ χρόνια και εκτεταμένη χρήση, το 2g μου είναι μια χαρά!
The carpet crawlers heed their callersالسجاده الزواحف عن اهتمام المتصلين We've got to get in to get out ويفي على التدخل في الخروج
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
εγω ειχα το 3g και μου χε ραγισει κατω χαμηλα στο καπακι κοντα στην βαση φορτισης...και τωρα ενα 3gs που εχω μου πεσε ενα πρωινο κ επαθε ακριβως το ιδιο προβλημα με το προηγουμενο..οχι τπτ αλλο αλλα ειναι και πανακριβα τα ανταλλακτικα και δεν αξιζει να βαλω μαιμου γιατι λενε πως δεν κουμπωνει καλα...σωστα??
Link to comment
Share on other sites

http://i36.photobucket.com/albums/e16/sakis007/DSC01750.jpghttp://i36.photobucket.com/albums/e16/sakis007/DSC01751.jpg

 

Ολα τα μοντελα ζωντανα, λειτουργικα και συνεχιζουν ακομη μετα απο ουκ ολιγες τουμπες.

Ειδικα το μαυρο (3G) εσκασε με την οθονη σε τσιμεντενια γωνια.

 

Ειχαμε βεβαια και εναν νεκρο στην οικογενεια(αδερφου μου) αλλα εφταιγε

"ρακετιστας" στην παραλια που εκανε θεαματικη βουτια για να σωσει το μπαλακι του.(το ξυλο μονο ο Θεος ξερει πως το γλυτωσε)

Link to comment
Share on other sites

Ένός φίλου μου το 3g με αρκετά πεσίματα σταμάτησε να λειτουργεί το home button...

Μια άλλη φίλη μου με ένα πέσιμο το έβγαλε off (είχε το 3gs) σταμάτησε να λειτουργεί το touch και αρκετά pixels στο κάτω μέρος της οθόνης σταμάτησαν να λειτουργούν...

Ο Αδερφός μου έχει το 4 εδώ και δύο μήνες,του έχει πέσει 2-3 φορές και δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα....

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Το εχω περιπου ενα χρονο.. χωρις θηκη χωρις τιποτα.. και δεν βγαινει ποτε απο την τσεπη στο παντελονι..εκτος αν χρειαστει να βγει.Δεν μενει σε τραπεζι/αυτοκινητο/οπουναναι εκτος οταν φορτιζει η οταν κοιμαμαι. Καποιες βουτες απο το κομοδινο που εφαγε κατα την προσπαθεια να σβησω το ξυπνητηρι 2-3 δεν εγινε τιποτα..:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

3GS ενός έτους, περίπου, δε μου είχε πέσει ποτέ, έπεσε προχθές :p

Έκανε χτυπήματα από πίσω (τα οποία, ομολογουμένως, φαίνονται ΠΟΛΥ άσχημα στο άσπρο χρώμα) και έκανε και κάτι μικρογρατσουνιές μπροστά στο μαύρο μέρος, κατά τα άλλα όμως δε είναι αντιχαρακτικό το γυαλί! Συν του ότι έχει του κόσμου τις μικρορωγμές και νομίζεις ότι θα σπάσουν όλες, κάτι περίεργο, αφού το είχα σαν τα μάτια μου.

Link to comment
Share on other sites

έκανε και κάτι μικρογρατσουνιές μπροστά στο μαύρο μέρος, κατά τα άλλα όμως δε είναι αντιχαρακτικό το γυαλί!

 

το γυαλι ειναι αντιχαρακτικο μεχρι ενος σημειου,για μικροεπαφες με κλειδια κλπ.. οχι για ελευθερη πτωση στο κενο:)

Link to comment
Share on other sites

εγω νμζω οτι ειναι αθανατα κινητα!!!

ειχα 3G μ ειχε πεσει ουτε κ εγω ξερω ποσες φορες σ πλακακια μαρμαρα γωνιες ακομα κ ποτο ειχε πεσει κ δν επαθε τπτ( μιλαμε για ΤΗΝ χρηση.. :p) ...κ το καλυτερο ειναι οτι φτιαχνονται κ μονα τους.....:p:p μ ειχε πεσει μια φορα..κυριολεκτικα μεσα στο χιονι..το εχασα κανονικα..το βγαζω ολα καλα..παω να παρω 1 τηλ...ακουστικο 0...λεω νταξ παει...τν επομενη μερα εστρωσε μονο του..χαχαα

no turbo..no life
Link to comment
Share on other sites

εγω νμζω οτι ειναι αθανατα κινητα!!!

ειχα 3G μ ειχε πεσει ουτε κ εγω ξερω ποσες φορες σ πλακακια μαρμαρα γωνιες ακομα κ ποτο ειχε πεσει κ δν επαθε τπτ( μιλαμε για ΤΗΝ χρηση.. :p) ...κ το καλυτερο ειναι οτι φτιαχνονται κ μονα τους.....:p:p μ ειχε πεσει μια φορα..κυριολεκτικα μεσα στο χιονι..το εχασα κανονικα..το βγαζω ολα καλα..παω να παρω 1 τηλ...ακουστικο 0...λεω νταξ παει...τν επομενη μερα εστρωσε μονο του..χαχαα

 

Το φαινόμενο που παρατήρησες με το ακουστικό είναι σύνηθες σε αυτές τις συσκευές. Από προσωπική εμπειρία θα σου αναφέρω το εξής. Όταν η συσκευή έρθει σε επαφή με το υγρό στοιχείο (νερό, υγρασία) υπάρχει περίπτωση (εξαιτίας των αισθητήρων υγρασίας που βρίσκονται στο βύσμα jack των ακουστικών) να θεωρήσει ότι έχουν εισαχθεί hands free ακουστικά στην συσκευή ακόμα και εάν εσύ δεν τα έχεις χρησιμοποιήσει πρόσφατα, με αποτέλεσμα να μην οδηγείται η έξοδος του ήχου από το ακουστικό αλλά μέσα από το hands-free.

 

Όταν "φύγει" η υγρασία από την συσκευή επανέρχεται η συσκευή στην φυσιολογική της λειτουργία όπως ακριβώς έγινε και στην δική σου περίπτωση. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το φαινόμενο που παρατήρησες με το ακουστικό είναι σύνηθες σε αυτές τις συσκευές. Από προσωπική εμπειρία θα σου αναφέρω το εξής. Όταν η συσκευή έρθει σε επαφή με το υγρό στοιχείο (νερό, υγρασία) υπάρχει περίπτωση (εξαιτίας των αισθητήρων υγρασίας που βρίσκονται στο βύσμα jack των ακουστικών) να θεωρήσει ότι έχουν εισαχθεί hands free ακουστικά στην συσκευή ακόμα και εάν εσύ δεν τα έχεις χρησιμοποιήσει πρόσφατα, με αποτέλεσμα να μην οδηγείται η έξοδος του ήχου από το ακουστικό αλλά μέσα από το hands-free.

 

Όταν "φύγει" η υγρασία από την συσκευή επανέρχεται η συσκευή στην φυσιολογική της λειτουργία όπως ακριβώς έγινε και στην δική σου περίπτωση. ;)

Να και κατι που δεν ηξερα ωραιος djarte

 

μηλο τεταρτης γενιας το ειχα για περιπου ενα τριμηνο πριν μου το βουτηξει η αδερφη μου με θηκη και αθικτο και το εριχνα μεσα στο τσαντακι με κλειδια σουγια κλπ κλπ .

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλες οι συσκευές πόσο μάλλον το iPhone που είναι όλο γυαλί, κινδυνεύουν απο τις πτώσεις.

Προσωπικά όσα iPhone πέρασαν απο τα χέρια μου τους είχα μόνο back cover η οποία τα προστατεψε επαρκώς σε μια δυο πτώσεις που αναποφεκτα είχαν.

Στο iPhone 4 έχω το γνήσιο pamper το οποίο αποδείχθηκε ότι προσφέρει πραγματική προστασία σε πτώση του τηλεφώνου μου απο το γραφείο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως αποτι διαβάζω στο φόρουμ όλες οι εταιρείες πρεπει να δώσουν μεγαλύτερη βαρύτητα στο θεμα της αντοχής...

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω οτι οι χρήστες θα πρέπει να δώσουν μεγαλύτερη βαρύτητα στο θέμα της μεταχειρισης της συσκευής τους.;)
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα στα 2 χρονια που εχω το 3g μου εχει πεσει παμπολλες φορες κατω. Και ενω εχει κανει και ορισμενα "γερα" crash test, παρολα αυτα τη μια φορα εσπασε τελειως η οθονη (απο ακρη σε ακρη) ενω περπατουσα με αυτο στο χερι μου και επεσε απαλα απο μικρο υψος. Προφανως εγκειται στο που θα το βρει.

 

Αλλαξα οθονη με μια φτηνη απο το ebay, και η δευτερη αντεξε μολις λιγους μηνες, αφου οταν πηγαν να μου το κλεψουν (!), και μετα απο το σχετικο ξυλο που επεσε, το κινητο μεν εμεινε στα χερια μου αλλα με ενα μικρο ραγισμα.

 

Αλλαγη και δευτερη φορα, και απο τοτε (φτου φτου) δεν εχει παθει τιποτα.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...