Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα! Διαβάζω εδώ στο forum κυρίως, πως δεν πρέπει να αφήνουμε την μπαταρία από το desire HD να πέφτει κάτω από 15-10% και πως αυτό δεν είναι καλό. Η απορία μου είναι τι μπορεί να προκαλέσει κάτι τέτοιο πρώτον και δεύτερον, αυτό είναι κακό για την συσκευή μας, ή για την μπαταρία μας?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Διαβάζω εδώ στο forum κυρίως, πως δεν πρέπει να αφήνουμε την μπαταρία από το desire HD να πέφτει κάτω από 15-10% και πως αυτό δεν είναι καλό. Η απορία μου είναι τι μπορεί να προκαλέσει κάτι τέτοιο πρώτον και δεύτερον, αυτό είναι κακό για την συσκευή μας, ή για την μπαταρία μας?

 

Δε θα παθει τπτ η συσκευη...Αυτο εχει να κανει μονο με τη μπαταρια και τη διαρκεια ζωης της...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δε θα παθει τπτ η συσκευη...Αυτο εχει να κανει μονο με τη μπαταρια και τη διαρκεια ζωης της...

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Μέχρι πόσο δηλαδή είναι εντάξει να την αφήνουμε? 15%?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Μέχρι πόσο δηλαδή είναι εντάξει να την αφήνουμε? 15%?

 

Τουλάχιστον να μην πέφτει κάτω του 10% (όσο και όταν αυτό είναι εφικτό, δεν θα πάθει τίποτα).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Μέχρι πόσο δηλαδή είναι εντάξει να την αφήνουμε? 15%?

 

Υποτιθεται οτι το σωστο ειναι οχι κατω απο 10%-20% ΑΛΛΑ επισης ειναι λαθος να το φορτιζουμε συνεχεια οταν πεφτει λιγο ( π.χ. 80%)..Προσωπικη μου αποψη απο οσα εχω διαβασει ειναι οτι πρεπει να μενει εκτος φορτισης ολη μερα και το βραδυ για φορτιση μεχρι το πρωι κι ας δειχνει πληρη φορτιση μετα απο 1-2 ωρες...Μπορει να δειχνει η οθονη οτι η μπαταρια ειναι 100% φορτισμενη,αλλα δεν σημαινει οτι εχει γεμισει πληρως...Φυσικα και δεν απαγορευεται να το φορτιζουμε κατα τη διαρκεια της μερας αν χρειαστει, ουτε θα παθει τπτ,απλα ειναι καλο να ακολουθουμε αυτους τους κανονες κατα βαση.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ το εξής περίεργο στα "πρόσωπα", στο desire HD μου. Όταν βάζω μία φωτογραφία σε μία επαφή, τις πρώτες ημέρες, αυτή φαίνεται κανονικά, με την ανάλυση που έχει η φωτογραφία, όταν την βλέπω στο gallery. Μετά από κάποιες μέρες όμως (2, 3, 4), η φωτογραφία όταν καλώ κάποιον, φαίνεται με χάλια ανάλυση. Γιατί συμβαίνει κάτι τέτοιο? Μπορώ να κάνω εγώ κάτι, έτσι ώστε να μην συμβαίνει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Καλα τωρα σοβαρα μιλας....εδωσες 500 ευρω για συσκευη και "θα πας απο εκει" αν παθει κατι ?

:lol::lol::lol:

Πηγαινε απο εκει λοιπον να σου την κοψει την αποδειξη, γιατι χωρις αποδειξη ουτε 350 δε θα πιασει

 

φιλε μου το κινητο δεν το πληρωσα το πηρα δωρο απο επιδοτηση και αυτος λογικα δεν εκοψε αποδειξη για το φπα .

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ το εξής περίεργο στα "πρόσωπα", στο desire HD μου. Όταν βάζω μία φωτογραφία σε μία επαφή, τις πρώτες ημέρες, αυτή φαίνεται κανονικά, με την ανάλυση που έχει η φωτογραφία, όταν την βλέπω στο gallery. Μετά από κάποιες μέρες όμως (2, 3, 4), η φωτογραφία όταν καλώ κάποιον, φαίνεται με χάλια ανάλυση. Γιατί συμβαίνει κάτι τέτοιο? Μπορώ να κάνω εγώ κάτι, έτσι ώστε να μην συμβαίνει αυτό?

 

Το προβλημα ειναι γνωστο και υπαρχει μια και μονη λυση...

τηλεφωνο-μενου-προσωπα-μενου-προσθηκη επαφης-τυπος επαφης ''τηλεφωνο''-επιλεγεις πανω αριστερα τη φωτο που θες-αποθηκευση...αυτο το κανεις με οσες επαφες θες να βαλεις φωτο.Στη συνεχεια επιλεγεις την επαφη που εφτιαξες με τη φωτο, πηγαινεις μενου-συνδεσμος,επιλεγεις την 2πλη επαφη που ειχες ηδη απο πριν, μετα μενου-επιλογη φωτογραφιας και επιλεγεις τη φωτο που εφτιαξες στην αρχη κι ειναι αποθηκευμενη στο τηλεφωνο...

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται οτι το σωστο ειναι οχι κατω απο 10%-20% ΑΛΛΑ επισης ειναι λαθος να το φορτιζουμε συνεχεια οταν πεφτει λιγο ( π.χ. 80%)..Προσωπικη μου αποψη απο οσα εχω διαβασει ειναι οτι πρεπει να μενει εκτος φορτισης ολη μερα και το βραδυ για φορτιση μεχρι το πρωι κι ας δειχνει πληρη φορτιση μετα απο 1-2 ωρες...Μπορει να δειχνει η οθονη οτι η μπαταρια ειναι 100% φορτισμενη,αλλα δεν σημαινει οτι εχει γεμισει πληρως...Φυσικα και δεν απαγορευεται να το φορτιζουμε κατα τη διαρκεια της μερας αν χρειαστει, ουτε θα παθει τπτ,απλα ειναι καλο να ακολουθουμε αυτους τους κανονες κατα βαση.

 

Σε λίγο θα το φορτίσω. Θα έχει φτάσει στις 30 ώρες ακριβώς, θα έχει απομείνει το 20%, με ανοιχτό πάντα όμως το 3G. Από απροσεξία είχα το GPS ανοιχτό περίπου 5 ώρες. Πλοήγηση πολύ λίγο, κλήσεις περίπου 1.5 ώρα, και φυσικά χρήση email και μηνυμάτων. Ο αυτόματος συγχρονισμός είναι απενεργοποιημένος, τον ανοίγω μια φορά σε κάθε 2 ώρες (το χρειάζομαι για αυτό). Πιστεύω ότι είναι καλά. Εν πάση περιπτώση full cycle charge θεωρείται κάτω από το 20%.

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι γνωστο και υπαρχει μια και μονη λυση...

τηλεφωνο-μενου-προσωπα-μενου-προσθηκη επαφης-τυπος επαφης ''τηλεφωνο''-επιλεγεις πανω αριστερα τη φωτο που θες-αποθηκευση...αυτο το κανεις με οσες επαφες θες να βαλεις φωτο.Στη συνεχεια επιλεγεις την επαφη, πηγαινεις μενου-συνδεσμος,επιλεγεις την 2πλη επαφη που ειχες ηδη απο πριν, μετα μενου-επιλογη φωτογραφιας και επιλεγεις τη φωτο που εφτιαξες στην αρχη κι ειναι αποθηκευμενη στο τηλεφωνο...

 

Αν δεν κάνω λάθος, το πρόβλημα δημιουργείται κατα το συγχρονισμό με το gmail. Εγώ έχω σταματήσει το συγχρονισμό με gmail και κάνω μεσω Οutlook. Οι φωτογραφίες είναι εντάξει. Βεβαια μπορεί να οφείλεται και στο ότι άλλαξα ρομ (να ήταν δηλαδή σφάλμα της αρχικής ρομ)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, το πρόβλημα δημιουργείται κατα το συγχρονισμό με το gmail. Εγώ έχω σταματήσει το συγχρονισμό με gmail και κάνω μεσω Οutlook. Οι φωτογραφίες είναι εντάξει. Βεβαια μπορεί να οφείλεται και στο ότι άλλαξα ρομ (να ήταν δηλαδή σφάλμα της αρχικής ρομ)

Δεν ειναι θεμα rom...Ειναι αυτο που ειπες,δηλ ο συγχρονισμος με το gmail...Οποιος λοιπον χρησιμοποιει gmail για τις επαφες του,η παραπανω λυση ειναι μονοδρομος...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το κινητο δεν το πληρωσα το πηρα δωρο απο επιδοτηση και αυτος λογικα δεν εκοψε αποδειξη για το φπα .

 

E Και ? :lol:

Αντε βγαλε ακρη τωρα :rolleyes:

Του χρωσταγες τιποτα και τον αφησες να μη κοψει αποδειξη ?

Αν δηλαδη μετα απο 2 ημερες σου χαλαγε η συσκευη "θα το πηγαινες απο εκει" και θα σου δινε αλλο ?

 

Βρισκουν και τα κανουν, δεκαετιες τωρα το λεω...

Link to comment
Share on other sites

E Και ? :lol:

Αντε βγαλε ακρη τωρα :rolleyes:

Του χρωσταγες τιποτα και τον αφησες να μη κοψει αποδειξη ?

Αν δηλαδη μετα απο 2 ημερες σου χαλαγε η συσκευη "θα το πηγαινες απο εκει" και θα σου δινε αλλο ?

 

Βρισκουν και τα κανουν, δεκαετιες τωρα το λεω...

 

τι να σου πω :p

ελλαδα ....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Μια ερώτηση ακόμα, αν θέλω να κάνω mute (όταν παω π.χ. στο cinema) πως γίνετε?
“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Μια ερώτηση ακόμα, αν θέλω να κάνω mute (όταν παω π.χ. στο cinema) πως γίνετε?

Είτε χαμηλώνεις την ένταση από τα πλαϊνά πλήκτρα μέχρι να μπει στο αθόρυβο είτε βάζεις κάποιο widget που αλλάζει τα προφίλ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Μια ερώτηση ακόμα, αν θέλω να κάνω mute (όταν παω π.χ. στο cinema) πως γίνετε?

 

Πατάς το volume down συνεχόμενα.

 

Επίσης καλό θα είναι μιας και είσαι νέος χρήστης των Android και του DHD να διαβάσεις λίγο το manual της συσκευής και να ρίξεις και μια ματιά εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στους xda και στο forum μας,αυτη τη στιγμη,φτιαχνεται ενα thread οπου θα ειναι μαζεμενες ολες οι rom και ολοι οι οδηγοι, και θα ανανεωνεται καθημερινα!επιτελους ενα πολυ χρησιμο thread!

 

Sent from my Desire HD

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε εμπειρία, ποια ΡΟΜ προτείνεται που να είναι λειτουργική και σταθερή και χωρίς προβλήματα; Έχω την HD Revolution αλλά μου βγάζει πρόβλημα με το adb όταν το συνδέω με το eclpise αλλά και με το τηλέφωνο δεν μου εμφανίζει κάποιες επαφές.

Ποια έχετε να προτείνεται;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε εμπειρία, ποια ΡΟΜ προτείνεται που να είναι λειτουργική και σταθερή και χωρίς προβλήματα; Έχω την HD Revolution αλλά μου βγάζει πρόβλημα με το adb όταν το συνδέω με το eclpise αλλά και με το τηλέφωνο δεν μου εμφανίζει κάποιες επαφές.

Ποια έχετε να προτείνεται;

 

Πλεον υπαρχουν πολυ καλες rom...Εχει ανεβει το επιπεδο...Η RCMix ειναι πολυ καλη κι επισης αν προτιμας με theme η coredroid...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Πλεον υπαρχουν πολυ καλες rom...Εχει ανεβει το επιπεδο...Η RCMix ειναι πολυ καλη κι επισης αν προτιμας με theme η coredroid...

 

θέματα σαν αυτά της HTC? εσύ ποια προτιμάς;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει οδηγός για να έχουμε push email για λογαριασμό gmail, είτε μέσω exchange, είτε με άλλο τρόπο?

Μέσω exchange στο HD2 μπορούσαμε και είχαμε push email στην συσκευή μας, για το gmail.

Link to comment
Share on other sites

Στους xda και στο forum μας,αυτη τη στιγμη,φτιαχνεται ενα thread οπου θα ειναι μαζεμενες ολες οι rom και ολοι οι οδηγοι, και θα ανανεωνεται καθημερινα!επιτελους ενα πολυ χρησιμο thread!

 

Sent from my Desire HD

Όντως. Ιδού. ;)

Link to comment
Share on other sites

θέματα σαν αυτά της HTC? εσύ ποια προτιμάς;

 

Themed rom ειναι με γραφικα...Ολα τα εικονιδια,η μπαρα,οι ενδειξεις ειναι διαφορετικα απο τη stock...Βεβαια και η καθε rom εχει τα δικα της θεματα που μπορεις να φλασαρεις,αλλα η coredroid ειναι ετοιμη και πολυ καλη...Αυτη και η RCMix (ειναι stock αλλα μπορεις να τη διαμορφωσεις με διαφορα μπιχλιμπιδια) ξεχωριζουν αυτη τη στιγμη...

 

Όντως. Ιδού. ;)

 

Αυτο ηταν κατι που πραγματικα μου ελειπε απο το forum του απλου desire...Ενα συμαζεμενο thread οπου θα μπορεις να βρεις τα παντα μαζι με τις αναβαθμισεις τους...Ευχομαι να υποστηριχθει καλα...

 

edit:κι αλλο παρομοιο εδω :blink:

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όσοι έχετε εμπειρία, ποια ΡΟΜ προτείνεται που να είναι λειτουργική και σταθερή και χωρίς προβλήματα; Έχω την HD Revolution αλλά μου βγάζει πρόβλημα με το adb όταν το συνδέω με το eclpise αλλά και με το τηλέφωνο δεν μου εμφανίζει κάποιες επαφές.

Ποια έχετε να προτείνεται;

 

Τα προβλήματα που αναφέρεις πάντως δεν έχουν να κάνουν με τη συγκεκριμένη rom που φοράς μιας και σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει θέμα σε σχέση με αυτά που αναφέρεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που αναφέρεις πάντως δεν έχουν να κάνουν με τη συγκεκριμένη rom που φοράς μιας και σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει θέμα σε σχέση με αυτά που αναφέρεις.

 

το είπα γτ όταν έβαλα την συγκεκριμένη μου παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...