Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και απο εμένα,

 

μια γρήγορη ερώτηση :

 

Το κάλυμμα του φακού έχει τζόγο δηλαδή στρίβει ελάχιστα δεξιά και ελάχιστα αριστερά. Είναι normal ? το έχετε όλοι αυτό ?

 

Thanks !

 

Εχω την εντυπωση οτι ενα ελαχιστοτατο τζογο τον εχει. Αλλα ειναι τοσο ελαχιστο που ισως και να ειναι ιδεα μου.

 

 

Για ενα και μοναδικο λογο θα εκανα root στη συσκευη. ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΙΣ ΧΑΖΟΕΦΑΡΜΟΓΕΣ HTC likes και HTC Hub. Απιστευτη ασταθεια και δουλευουν οποτε θελουν εκεινες...!:mad:

Edited by chrisdental
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

adb reboot bootloader (ή μέσα από τη ROM σου αν υποστηρίζει "4-way reboot").

 

Μόλις μπεις στο bootloader menu, επιλέγεις "Bootloader" με το power button και μετά "system info". Σου γράφει CID-11111111 ?

 

Γράφω adb reboot bootloader σε command promt και αυτό μου ανοίγει τον bootloader. Εκεί έχω 4 επιλογές:

1. bootloader

2. reboot

3. reboot bootloader

4. power down

 

Διαλέγω την 1. Εκεί έχω 5 επιλογές

1. fastboot

2. recovery

3. factory reset

4. simlock

5. image crc

 

Επιλέγοντας την 4η simlock μου γράφει

 

Fat 32 init ok

open mccmnc file fail

open cid file fail

process done, reboot device;

<vol up> yes

 

Μόνο εκεί βλέπω cid να γράφει και δεν μπορεί να το ανοίξει.

 

Την εντολή αυτή που την γράφω:adb reboot bootloader;

και "μέσα από τη ROM σου αν υποστηρίζει "4-way reboot"", πώς;

Link to comment
Share on other sites

@sasman:

 

Μηπως χρειάζεσαι eng S-off και radio S-off και τα σχετικά?

 

Συγκεκριμένα το μενού του bootloader πρέπει να έχει και την επιλογή System info. Ρίξε μια ματιά στα points στην εικόνα που επισυνάπτω:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο post σελ 245 ρωτούσα, δείχνοντας τι μου γράφει στον bootloader, αν το s-off που μου δείχνει πάνω, τι σημαίνει, radio off ή eng off. Kαι αυτό γιατί έκανα όλα τα βήματα που απαιτούσε ο developer. από την φωτό σου συμπεραίνω ότι έχω μόνο radio off, εεε;;; και πως θα μάθω αν χρειάζομαι coldcard;
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο post σελ 245 ρωτούσα, δείχνοντας τι μου γράφει στον bootloader, αν το s-off που μου δείχνει πάνω, τι σημαίνει, radio off ή eng off. Kαι αυτό γιατί έκανα όλα τα βήματα που απαιτούσε ο developer. από την φωτό σου συμπεραίνω ότι έχω μόνο radio off, εεε;;; και πως θα μάθω αν χρειάζομαι coldcard;

 

Ναι δεν έχεις Engineering S-Off.

 

Goldcard από όσο ξέρω χρειάζεσαι μόνο αν είχες 1.7x ή γενικά οτιδήποτε άνω του 1.72 (νομίζω οτι τα branded έχουν 1.79, 1.84 και πάει λέγοντας).

Αν είχες όμως unbranded 1.72 δεν νομίζω να χρειάζεσαι goldcard για να κάνεις downgrade.

 

Επίσης αν είχες branded 1.3x (1.39 όπως είχα εγώ) δεν χρειάζεται downgrade.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα: προσπαθώ να εγκαταστήσω κάποια themes που είναι σε zip στην sd card μέσω clockworkmod κλπ.. όταν είναι στο recovery διαλέγω το αρχείο και μου βγάζει installation aborted. Γνωρίζει κάποιος σχετικά? (είμαι rooted με όλα τα σχετικά κ leedroid rom 2.2.2)

 

Την ειδοποίηση installation aborted μου την εμφανίζει αφού διαλέγω το αρχείο και ξεκινάει την εγκατάσταση..φαίνεται σαν να μην μπορεί να το διαβάσει. Μήπως θα πρεπει πρώτα να κάνω wipe κάποια data;

Edited by ziou_74
Link to comment
Share on other sites

ολα καλα αλλα αυτη η μπαταρια με πεθαινει........βγηκε τιποτα αξιολογο?πηρα μια 1600 απο μπει αλλα μουφα.Περιμενω επισημη...
Link to comment
Share on other sites

ολα καλα αλλα αυτη η μπαταρια με πεθαινει........βγηκε τιποτα αξιολογο?πηρα μια 1600 απο μπει αλλα μουφα.Περιμενω επισημη...

Καλύτερα βγάλ' την και βάλε την αυθεντική. Διάβασα πρόσφατα (στο xda νομίζω) πως μια κινέζικη τέτοιου τύπου (και καλά μεγαλύτερη) έσκασε μέσα στο κινητό. :blink:

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα αλλα αυτη η μπαταρια με πεθαινει........βγηκε τιποτα αξιολογο?πηρα μια 1600 απο μπει αλλα μουφα.Περιμενω επισημη...

 

Οι μπαταρίες στο e-bay είναι μούφα 1600mhA και υπάρχει κίνδυνος να σου σκάσει μέσα στο κινητό, κάτι είχα ακούσει για επίσημη μπαταρία με καπάκι αλλα δεν...

 

Το κινητό πάντως με αρκετό browsing και κάνα μισάωρο GPS μου βγάζει άνετα μια ημέρα αλλα έχω κάνει τις μετατροπές μου.

 

1. Απενεργοποίηση δονήσεων πληκτρολογίου και κουμπιών μενού

 

2. Φωτεινότητα στο 25% και auto στο φώς

 

3. Wifi ή mobile data στο on μονο όταν χρειάζεται

 

4. Συγχρονισμός χειροκίνητος και δεν έχω HTC Sense account

 

5. Custom Rom με LeeDroid kernel, χτές έβαλα την 1.3.8 του Apache και πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
κάτι είχα ακούσει για επίσημη μπαταρία με καπάκι αλλα δεν...

 

Και που θα μπει το καπάκι; :confused:

 

Είναι τέτοια η κατασκευή της συσκευής που δεν είναι δυνατό κάτι τέτοιο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και που θα μπει το καπάκι; :confused:

 

Είναι τέτοια η κατασκευή της συσκευής που δεν είναι δυνατό κάτι τέτοιο.

 

Δεν γίνεται σε αυτό το χώρο που υπάρχει ήδη ΝΑ χωρέσει μια έστω 1400mA???

Από μπαταρίες είμαι άστα ...

 

Sent from my DesireHD with Mixed_Theme

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται σε αυτό το χώρο που υπάρχει ήδη ΝΑ χωρέσει μια έστω 1400mA???

Από μπαταρίες είμαι άστα ...

 

Sent from my DesireHD with Mixed_Theme

 

Σίγουρα γίνετα,αλλά που να τη βρεις!!...:p

Δεν έχει αναφερθεί κάποια αξιόπιστη απ όσο διαβάζω...Αν υπήρχε,θα είχε γίνει μεγάλος ντόρος νομίζω...

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Πως κάηκε το ακουστικό???

 

Sent from my DesireHD with Mixed_Theme

 

Που να ξερω kalaga?Μαλλον ηταν η ωρα του γιατι το κινητο ουτε τουμπα εχει φαει ουτε τιποτα!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Που να ξερω kalaga?Μαλλον ηταν η ωρα του γιατι το κινητο ουτε τουμπα εχει φαει ουτε τιποτα!!!!

 

H ACE Hellas κρατάει τη συσκευή 4 με 5 εργάσιμες ημέρες. Φρόντισε πριν φύγει από τα χέρια σου να φοράει επίσημη rom για να μην έχεις θέμα με την εγγύηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ εδώ και 2 μέρες παρατηρώ το εξής: φορτίζω το κινητό το βράδυ (μεταξύ 4:00 - 7:00 να πω χοντρικά). Στις 7:00 λοιπόν το βγάζω από το φορτιστή χωρίς να το ανοίξω. Γύρω στις 10:00 - 11:00 το ενεργοποιώ και βλέπω τη μπαταρία κάπου στο 90%. Ξέρω πως το κινητό δεν απενεργοποιείται χωρίς το Advanced Power Menu, αλλά πόσο λογικό είναι να "τρώει" 10% όντας μόνο και μόνο στην "Απενεργοποίηση" (=Αδρανοποίηση) ;

Έχω βάλει ARHD 4.0 εδώ και 4-5 μέρες - να φταίει η GingerBread;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχω βάλει ARHD 4.0 εδώ και 4-5 μέρες - να φταίει η GingerBread;

 

Έχουν αναφερθεί προβλήματα κατανάλωσης με τη συγκεκριμένη rom (και όχι μόνο). Ρίξε μια ματιά στο σχετικό θέμα στο xda.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα γίνετα,αλλά που να τη βρεις!!...:p

Δεν έχει αναφερθεί κάποια αξιόπιστη απ όσο διαβάζω...Αν υπήρχε,θα είχε γίνει μεγάλος ντόρος νομίζω...

 

Εννοώ ΝΑ βγάλει η ίδια η HTC μια...

Αποκλείεται να μην έχει πάρει το feedback για τη μικρή διάρκεια της μπαταρίας από όλους τους χρήστες...

Και μου φαίνεται ακόμα πιο παράξενο γιατί και μεγάλες εταιρείες όπως η Mugen δεν έχει βγάλει ακόμα μια μεγαλύτερης χωρητικότητας...

Μήπως τελικά ο χώρος είναι τόσο περιορισμένος που δεν θα χωράει μια μπαταρία με πραγματικά mA γύρω στα 1400-1450???

 

Sent from my DesireHD with Mixed_Theme

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί προβλήματα κατανάλωσης με τη συγκεκριμένη rom (και όχι μόνο). Ρίξε μια ματιά στο σχετικό θέμα στο xda.

Ναι ήδη εκεί κοιτούσα, απλά ήθελα να κάνω κι εδώ μια νύξη, για να μάθω από πρώτο (ελληνικό) χέρι. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως τελικά ο χώρος είναι τόσο περιορισμένος που δεν θα χωράει μια μπαταρία με πραγματικά mA γύρω στα 1400-1450???

 

Ενδεχομένως ναι. Από την άλλη, ελλείψει του κλασσικού πίσω καλύμματος είναι ρίσκο να χρησιμοποιήσεις μια οποιαδήποτε άλλη μπαταρία εκτός του κατασκευαστή γιατί δεν μπορώ να φανταστώ το αποτέλεσμα για τη συσκευή σε περίπτωση που φουσκώσει η μπαταρία. (Μικρές οι πιθανότητες, αλλά υπάρχουν).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

(Μικρές οι πιθανότητες, αλλά υπάρχουν).

Κι έχουν γίνει πραγματικότητα (το αναφέρω και πιο πάνω) - διάβασα περιστατικό στο xda.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ΝΑ βγάλει η ίδια η HTC μια...

Αποκλείεται να μην έχει πάρει το feedback για τη μικρή διάρκεια της μπαταρίας από όλους τους χρήστες...

Και μου φαίνεται ακόμα πιο παράξενο γιατί και μεγάλες εταιρείες όπως η Mugen δεν έχει βγάλει ακόμα μια μεγαλύτερης χωρητικότητας...

Μήπως τελικά ο χώρος είναι τόσο περιορισμένος που δεν θα χωράει μια μπαταρία με πραγματικά mA γύρω στα 1400-1450???

 

Sent from my DesireHD with Mixed_Theme

 

Εχω διαβασει οτι η HTC θα βγαλει συντομα μια μεγαλυτερη μπαταρια...

Και απορω,γιατι να μη χωραει;;;Καποια αλλα smartphones,αναμεσα τους και τα καινουρια (πχ optimus 2) δε νομιζω οτι εχουν μεγαλυτερες σε ογκο μπαταριες (εκτος αν ειναι αρκετα πιο μακρυες), αλλα εχουν περισσοτερα mAh...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Με λίγα περισσότερα mah θα χωράει αλλά δεν θα δεις πρακτική διαφορά στην αυτονομία. Με πολλά περισσότερα mah αποκλείεται να χωράει γιατί αναγκαστικά θα έχει μεγαλύτερο πάχος. (Με την παρούσα τεχνολογία πάντα).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει οτι η HTC θα βγαλει συντομα μια μεγαλυτερη μπαταρια...

Και απορω,γιατι να μη χωραει;;;Καποια αλλα smartphones,αναμεσα τους και τα καινουρια (πχ optimus 2) δε νομιζω οτι εχουν μεγαλυτερες σε ογκο μπαταριες (εκτος αν ειναι αρκετα πιο μακρυες), αλλα εχουν περισσοτερα mAh...

 

Αυτό το ακούω από τότε που κυκλοφόρησε το DHD...

 

 

Sent from my DesireHD with Mixed_Theme

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα περασα την miui κ παω να μπω στα μηνυματα και κανει αναγκαστικο κλεισιμο το εχει παθει κανεις αλλος? Αν περασω το handcent sms θα ειναι οκ λετε? Και απο οτι ειδα δεν εχει τα settings για τουσ παροχουσ κινητης πρεπει να τα βαλουμε μονοι μας. Ευχαριστω
Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα περασα την miui κ παω να μπω στα μηνυματα και κανει αναγκαστικο κλεισιμο το εχει παθει κανεις αλλος? Αν περασω το handcent sms θα ειναι οκ λετε? Και απο οτι ειδα δεν εχει τα settings για τουσ παροχουσ κινητης πρεπει να τα βαλουμε μονοι μας. Ευχαριστω

 

Δοκιμασε το handcent αλλα σου προτινω να τη ξαναπερασεις απ την αρχη...Κατι εχει γινει λαθος ισως με τα wipe η αν εκανες επαναφορα data.Εγω οταν κανω wipe,τρεχω πρωτα το full wipe 1.3 και μετα κανω και manual wipe.Επισης κανω και format data απο advance.Επισης οταν την ειχα ειχε τις ρυθμισεις του δικτυου...

Ενα καλο app για τετοιες περιπτωσεις ειναι το apn backup & restore που εχω backup τις ρυθμισεις δικτυου και ΑΝ χρειαστει σε μια αλλη rom,κανω restore...

 

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...