Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

xda<modaco

Μπορει για αλλα κινητο να ισχυει οτι το xda ειναι καλυτερο, αλλα για το blade δεν το συζηταω. Το xda εχει μονο posts με ακυρους που αντιγραφουν τα posts απο το Μodaco και να τα ποσταρουν εκει

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πως μπορεί να απομονωθεί η ένταση του ήχου κλησης ,και να μην αλλαζει με το πλαινο πληκτρο (αν θελεις να χαμηλωσεις τον ηχο ενος video ας πουμε απο δίπλα ,και ξεχάσεις να ξαναανεβάσεις τον ήχο . τότε δεν θα ακούς εισερχόμενες κλησεις.)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, πηρε ενας φιλος μου το ZTE Blade και μετα απο καποια ωρα χρησης ζεσταινεται παρα πολυ.

 

Ειναι φυσιολογικο,συμβαινει και σε αλλους?

Γιατι αν δεν ειναι να το παει για αντικατασταση.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα αγοράσει το πρώτο Blade [το οποίο επέστρεψα λόγο προβλήματος στο Wi-Fi], του είχα κάνει τις πρώτες πέντε φορτίσεις και αποφορτίσεις με το κινητό σχεδόν πάντα ανοικτό, στο δεύτερο Blade αποφάσισα να αλλάξω εντελώς τακτική στις πρώτες φορτίσεις, και τα αποτελέσματα είναι θεαματικά!!!

 

Όσοι θέλουν να τους κρατάει η μπαταρία στο full και δεν έχουν αγοράσει ακόμα τη συσκευή, αν θέλουν, ας κάνουν τα παρακάτω βήματα:

 

Με το που αγοράζουμε τη συσκευή, χωρίς καν να την ενεργοποιήσουμε, τη βάζουμε για φόρτιση για τουλάχιστον 8 ώρες, αυτή τη διαδικασία πρέπει να την επαναλάβουμε τουλάχιστον 5 φορές [η και παραπάνω, για όποιον δεν έχει πρόβλημα] αλλά σε κάθε περίπτωση η συσκευή πρέπει να είναι απενεργοποιημένη και οπωσδήποτε να έχει μπει για φόρτιση με εντελώς άδεια μπαταρία.

 

Κάνοντας αυτό το πείραμα, σήμερα έχω ένα Blade όπου με κανονική χρήση, λίγο Wi-Fi, λίγο Browsing, και με συνεχώς ανοιχτό το Bluetooth, η μπαταρία μου κρατάει 3 και βάλε μέρες!!!

 

 

Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο? Γενικά πόσο σας κρατάει η μπαταρία?

 

 

Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε :)

 

Όταν εμφανίστηκαν οι πρώτες Li μπαταρίες, όλα τα manual έγραφαν ακριβώς αυτό. Καλά κάνεις και υπενθυμίζεις ξεχασμένη γνώση... Έτσι λειτουργούν οι επαναφορτιζόμενες.

 

Πλήρης κύκλοι αποφόρτισης/φόρτισης = Μέγιστη ζωή και απόδοση

 

Γιατί τα καινούργια εγχειρίδια το εγκατέλειψαν αυτό σαν αναφορά δεν το ξέρω...

 

Αλλά δεν άλλαξε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

 

Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο? Γενικά πόσο σας κρατάει η μπαταρία?

 

Εγώ απότι διαπίστωσα το wifi μου ρημάζει την μπαταρία. Είμαι με JJ6 και αν βάλω να κλείνει το wifi όταν κλείνει η οθόνη και με νορμαλ χρήση 30 λεπτά τηλέφωνα και κανα email κρατάει +/- 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Όταν εμφανίστηκαν οι πρώτες Li μπαταρίες, όλα τα manual έγραφαν ακριβώς αυτό. Καλά κάνεις και υπενθυμίζεις ξεχασμένη γνώση... Έτσι λειτουργούν οι επαναφορτιζόμενες.

 

Πλήρης κύκλοι αποφόρτισης/φόρτισης = Μέγιστη ζωή και απόδοση

 

Γιατί τα καινούργια εγχειρίδια το εγκατέλειψαν αυτό σαν αναφορά δεν το ξέρω...

 

Αλλά δεν άλλαξε ποτέ.

 

Γιατί, θεωρητικά πάντα, οι μπαταρίες πλέον έρχονται factory-calibrated και δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ αυτήν την διαδικασία για να την "στρώσεις".

Link to comment
Share on other sites

Μπορει για αλλα κινητο να ισχυει οτι το xda ειναι καλυτερο, αλλα για το blade δεν το συζηταω. Το xda εχει μονο posts με ακυρους που αντιγραφουν τα posts απο το Μodaco και να τα ποσταρουν εκει

 

Δεν μιλάω για το blade συγκεκριμένα, το modaco έχει 10 developers (και πολλούς είπα) και το xda έχει 50 (αλλά βγαίνουμε offtopic). Το θέμα με το wipe stats που με ρώτησε, δεν αφορά μόνο το blade αλλά το λειτουργικό android, με τον ίδιο τρόπο γίνεται το calibrate σε όλα τα κινητά (android).

Link to comment
Share on other sites

πως μπορεί να απομονωθεί η ένταση του ήχου κλησης ,και να μην αλλαζει με το πλαινο πληκτρο (αν θελεις να χαμηλωσεις τον ηχο ενος video ας πουμε απο δίπλα ,και ξεχάσεις να ξαναανεβάσεις τον ήχο . τότε δεν θα ακούς εισερχόμενες κλησεις.)

 

Ο ηχος του βιντεο ειναι στα "πολυμεσα" και δεν επηρεαζετε απο τον ηχο κλησης, οποτε αν κλεισεις εντελος τον ηχο στα πολυμεσα και εχεις full τον ηχο κλησης τοτε θα ακουσεις κανονικα την εισερχομενη κληση.

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

 

δεν ξερω αν συμβαινει μονο σε μενα, το ποσταρα και στο modaco αλλα δεν μου απαντησε κανεις.

 

Εκανα το κολπο για τα 512ΜΒ, εβαλα JJ rls6 με hwui (wipe κανονικα), τη δουλεψα μερικες μερες και εβαλα απο πανω rls7 με hwui, χωρις wipe αυτη τη φορα.

 

Οταν εχω συνδεδεμενο το ενσυρματο handsfree (ειτε το δικο του ή ενα νοκια μονοφωνικο που εχω), συμβαινουν τα εξης: ο ηχος κλησης ακουγεται μονο απο τα ακουστικα και οχι απο το μεγαφωνο του τηλεφωνου και οταν παταω το κουμπι του handsfree για να απαντησω, η κληση ανοιγει και τερματιζεται αμεσα! Ειναι μεγαλη ανωμαλια εντωμεταξυ, γιατι αν ακους ραδιο ας πουμε και κανεις ποδηλατο, δεν μπορεις να απαντησεις μια κληση με το κουμπακι, αλλα πρεπει να βγαλεις το τηλεφωνο και να κανεις slide...

 

Τελος παντων, νομιζω οτι στην stock rom της Wind αυτα δουλευουν οπως πρεπει, ας το δκιμασει κανεις να μου πει. Επισης ας δοκιμασεις κανεις με rls 7 να δει αν εχει το ιδιο θεμα.

 

Ευχαριστω.

 

Σε μένα με rls7, αλλά ME WIPE από rls3, όλα λειτουργούν κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, θεωρητικά πάντα, οι μπαταρίες πλέον έρχονται factory-calibrated και δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ αυτήν την διαδικασία για να την "στρώσεις".

 

ακριβως. ασε που αυτο χαλαει την μπαταρια λιθιου

 

Q: Can a long, deep discharge destroy my Lithium-based battery? A: Yes. This is what the Battery University says about this situation: The internal protection circuit of lithium-based batteries is known to cause some problems after a long storage. If the battery is left discharged after use, the self-discharge will further drain the pack and eventually drip the protection circuit at about 2.5 volts per cell. At this point, the charger will no longer recognize the battery and the pack appears dead. Advanced battery analyzers (Cadex) feature the Boost program that activates the protection circuit to enable a recharge. If the cell voltage has fallen below 1.5V/cell and has remained in that state for a few days, a recharge should be avoided for safety reasons.

 

http://www.smartphonemag.com/cms/blog/9/can-a-long-deep-discharge-destroy-my-lithium-based-battery

 

A lithium-ion battery provides 300-500 discharge/charge cycles. The battery prefers a partial rather than a full discharge. Frequent full discharges should be avoided when possible. Instead, charge the battery more often or use a larger battery. There is no concern of memory when applying unscheduled charges.

 

Although lithium-ion is memory-free in terms of performance deterioration, batteries with fuel gauges exhibit what engineers refer to as "digital memory". Here is the reason: Short discharges with subsequent recharges do not provide the periodic calibration needed to synchronize the fuel gauge with the battery's state-of-charge. A deliberate full discharge and recharge every 30 charges corrects this problem. Letting the battery run down to the cut-off point in the equipment will do this. If ignored, the fuel gauge will become increasingly less accurate.

 

http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

 

δηλαδη μια φορα το μηνα ....

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

Το WiFi του Blade δεν είναι και το καλύτερο και αυτό είναι γνωστό. Δηλαδή, σίγουρα δεν βρίσκει τα wifi που βρίσκει ένα laptop ας πούμε αλλά είναι ικανοποιητικό. Δεν έχω κάνει μετρήσεις αλλά με router Thompson TG585 v7 δεν αποσυνδέεται λόγω απόστασης. Μάλιστα συνδέομαι από ισόγειο στον 2ο όροφο, με μικρό σήμα μεν, αλλά συνδέεται μια χαρά με σήμα που περνάει διαμέσου 2 ορόφων.

 

Μια χαρά είναι το WiFi chip του Blade από όσα διάβασα στο Modaco κι αλλού. Το διαπιστώνεις και μόνος σου, αφού έχεις σύνδεση με τον router να είναι 2 ορόφους μακριά. Στη δική μου περίπτωση δε μιλάμε όμως για δύο ορόφους. Το WiFi σήμα δίπλα στον router είναι 1 γραμμή και στο ίδιο δωμάτιο 0-1 γραμμή. Στο δίπλα δωμάτιο, το σήμα πέφτει τελείως και το WiFi αποσυνδέεται. Το δοκίμασα και με δεύτερο router χωρίς διαφορά.

 

Είμαι λοιπόν σίγουρος ότι δεν είναι θέμα router οπότε ένας antenna booster δε θα βοηθήσει. Τα άλλα τρία κινητά μου (WinMo, Blackberry, iPhone) έχουν σε όλο το σπίτι full σήμα. Επίσης όλα ανιχνεύουν 10-15 διαφορετικά WiFi της γειτονιάς (άρα και 10-15 διαφορετικούς router), ενώ το Blade βλέπει μόνο το δικό μου συν 1-2 άλλα WiFi.

 

Όταν είχα αγοράσει το πρώτο Blade [το οποίο επέστρεψα λόγο προβλήματος στο Wi-Fi]...

Τι πρόβλημα είχες με το WiFi; Το ίδιο μ' αυτό που περιγράφω παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι λοιπόν σίγουρος ότι δεν είναι θέμα router οπότε ένας antenna booster δε θα βοηθήσει. Τα άλλα τρία κινητά μου (WinMo, Blackberry, iPhone) έχουν σε όλο το σπίτι full σήμα. Επίσης όλα ανιχνεύουν 10-15 διαφορετικά WiFi της γειτονιάς (άρα και 10-15 διαφορετικούς router), ενώ το Blade βλέπει μόνο το δικό μου συν 1-2 άλλα WiFi.

 

καλα αν ειναι χειροτερο απο το Iphone που εχει σχετικα σκατα wifi νταξει αστο...προβλημα θελει αλλαγη μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

ακριβως. ασε που αυτο χαλαει την μπαταρια λιθιου

 

 

 

 

δηλαδη μια φορα το μηνα ....

Αυτό που περιγράφω, αφορά τις πρώτες φορτίσεις, και όχι μια πάγια τακτική, σε κάθε περίπτωση η μπαταρία πρέπει να κάνει ένα πλήρη κύκλο φόρτισης και αποφόρτισης, τουλάχιστον μια φορά το μήνα.

 

 

Τι πρόβλημα είχες με το WiFi; Το ίδιο μ' αυτό που περιγράφω παραπάνω;

Απενεργοποιώταν το Wi-Fi όταν η οθόνη έμπαινε σε αναμονή, πράγμα που με το δεύτερο δεν συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση δε μιλάμε όμως για δύο ορόφους. Το WiFi σήμα δίπλα στον router είναι 1 γραμμή και στο ίδιο δωμάτιο 0-1 γραμμή. Στο δίπλα δωμάτιο, το σήμα πέφτει τελείως και το WiFi αποσυνδέεται. Το δοκίμασα και με δεύτερο router χωρίς διαφορά.

 

Είμαι λοιπόν σίγουρος ότι δεν είναι θέμα router οπότε ένας antenna booster δε θα βοηθήσει.

 

Δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει, αλλά δοκίμασες να αλλάξεις rom? Εμένα με την μανίσια της Wind η λήψη ήταν μέτρια. Από τότε που άλλαξα σε JJ6 βελτιώθηκε κατά πολύ η λήψη διότι πλέον όχι μόνο βλέπω πολλά περισσότερα δίκτυα wifi απο πριν, αλλά έχω πλέον και λήψη σε σημεία που προηγουμένως δεν είχα.

Link to comment
Share on other sites

Περασα χθες το 512 και jellyfish 7. Δεν ειδα τρελη διαφορα στην αποκριση και τα εικονίδια στην διαχειρηση κανουν τον ιδιο χρονο πανω κατω να εμφανιστουν. Μπορει να ελεγξει καποιος που εχει τα ιδια με μενα το bubble bal;; Καινουργιο παιχνιδακι. Εμενα η μπαλα πηγαινει πολυ πολυ σιγα

 

εδιτ: μολις δοκιμασα για luncher το lg home. Εχει καποια προβληματακια αλλα ειναι μεχρι στιγμης πολυ ωραιο. Στο μενου μπορεις να κανεις οτι κατηγοριες θες

Edited by dantekavala
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Εβαλα χθες το launcher pro. Πολυ καλο με ταχυ και ομαλο σκρολαρισμα παρολο που το εχω φορτωσει με 6 σελιδες γεματες συντομευσεις προγραματων καθως και widgets. Το landscape ολα τα λεφτα :)
Link to comment
Share on other sites

Οποιος αντιμετωπιζει μικροπροβληματάκια με το wifi (αποσυνδέσεις) καταβαζει απο το μαρκετ το blade wifi fix, το κανετε εγκατάσταση, και είστε οκ.
Link to comment
Share on other sites

Οποιος αντιμετωπιζει μικροπροβληματάκια με το wifi (αποσυνδέσεις) καταβαζει απο το μαρκετ το blade wifi fix, το κανετε εγκατάσταση, και είστε οκ.

 

Και πάλι αυτό δεν είναι ικανοποιητική λύση γιατί στην ουσία απλά σου κλείνει και σου ξανανοίγει το wifi.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα

Εχω το blade 2 μερες και προσπαθω να ξεκλειδωσω τα 512mb.

Και σε XP και σε Win7 δεν μου το αναγνωρίζει όταν το ανάβω με volume up.

Βγαζει ερωτηματικο στη συσκευη Android. Εχω δοκιμασει οσους drivers βρηκα εδω και στο modaco. Τιποτα! Δεν περνανε με την καμμια!

Ξερει κανεις αν η διαδικασια γινεται απο MAC?

Βοηθειααα.... Εχω πελαγωσει..... :cry:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Για Μαc δεν ξερω τι παιζει. Κατεβασε ενα live cd απο λινουξ και καντα εκει. Δεν χρειαζονται ουτε drivers ουτε τιποτα. Απλα λογικα θα αλλαζουν καπως οι εντολες. Δεν ξερω ακριβως να σου πω αλλα πιστευω καποιος θα ξερει
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις αν μπορώ από το κινητό να δω το δίκτυο μου?

Όχι πολλά πράγματα και μονο τον κοινόχρηστο φάκελο να δω από το pc μου,μου φτάνει.

Το λέω αυτό γιατί οποτε συνδέω το zte με το pc αυτό φορτίζει πάντα.

Δυστυχώς δεν βρήκα επιλογή που να σταματάει την φόρτιση όταν το συνδέω σε usb.

Μονο η μαμά wind rom το είχε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει το launcher pro αλλα δεν μπορω να το δω . πως ενεργοποιείτε???? , και αν δεν κανει πως θα μπορουσα να το καταργήσω?
Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατι ασχολείστε με την JJ.. Εγώ έχω την Modaco Custom Rom Froyo (r11 πλέον) και δεν την αλλάζω με τίποτα. Είχα δώσει πολλές ευκαιρίες στην JJ αλλά και πιο πολύ μπαταρία έτρεχε και όλο προβλήματα ήταν.

 

Για Launcher μετά από πολλές δοκιμές κατέληξα στον GO Launcher..

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει το launcher pro αλλα δεν μπορω να το δω . πως ενεργοποιείτε???? , και αν δεν κανει πως θα μπορουσα να το καταργήσω?

 

επανεκκίνηση έκανες?

Θα το ψάξω να το δοκιμάσω και εγώ γιατί με όλα τα αλλα δεν έκανα δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει το launcher pro αλλα δεν μπορω να το δω . πως ενεργοποιείτε???? , και αν δεν κανει πως θα μπορουσα να το καταργήσω?

 

πατάς το κουμπί home, και επιλέγεις launcher (stock) ή launcher pro. Αν δεν σου αρέσει, το κάνεις uninstall όπως όλα τα προγράμματα

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...