Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Fastboot + Clockworkmod Recovery ==>FTW!! ;)

 

Τα αρχεία των fastboot και clockworkmod recovery τα αντιγράφεις στην κάρτα sd ή τα τρέχεις απ το pc σου? Το μονο που αντιγράφεις στην καρτα ειναι η rom που θέλεις να βάλεις?

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα αρχεία των fastboot και clockworkmod recovery τα αντιγράφεις στην κάρτα sd ή τα τρέχεις απ το pc σου? Το μονο που αντιγράφεις στην καρτα ειναι η rom που θέλεις να βάλεις?

 

Η μέθοδος για το πέρασμα του CWM μέσω του fastboot περιγράφετε πολύ ωραία εδώ.Το περνάς από τον υπολογιστή δηλαδή και όχι μέσα από το κινητό.

 

Η διαδικασία για το φλασάρισμα της ρομ υπάρχει εδώ, και ναι είναι όπως τα λες.Δηλαδή βάζεις το αρχείο (*.zip) στην κάρτα μνήμης και το φλασάρεις μέσω του CWM (Clockworkmod)! :)

 

===================================

 

Εν τω μεταξύ τώρα είδα ότι ο παλικαράς από το ebay δεν πουλάει εκτός Αγγλίας!!! :wacko:

 

Θα του στείλω ένα μήνυμα ότι είμαι από Ελλάδα και ενδιαφέρομαι, για να μου πει αν στέλνει.Θα σας ενημερώσω φυσικά! ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία των fastboot και clockworkmod recovery τα αντιγράφεις στην κάρτα sd ή τα τρέχεις απ το pc σου? Το μονο που αντιγράφεις στην καρτα ειναι η rom που θέλεις να βάλεις?

 

Καλύτερα διάβασε κάποιον οδηγό γιατί από τις απορίες σου φαίνεται ότι δεν έχεις καταλάβει πολλά και μπορεί να χαλάσεις την συσκευή σου.

Το πρόγραμμα fastboot είναι μια εφαρμογή που "ελέγχει" την android συσκευή μέσω της USB.

Το CWR είναι ένα recovery image που βρίσκεται (εγκαθίσταται) μέσα στην συσκευή σου. (/recovery)

Η ROM είναι ένα full system image που βρίσκεται (εγκαθίσταται) σε διαφορετικά partitions της συσκευής σου. (/system)

===================================

 

Εν τω μεταξύ τώρα είδα ότι ο παλικαράς από το ebay δεν πουλάει εκτός Αγγλίας!!! :wacko:

 

Θα του στείλω ένα μήνυμα ότι είμαι από Ελλάδα και ενδιαφέρομαι, για να μου πει αν στέλνει.Θα σας ενημερώσω φυσικά! ;)

 

Πουλάει μην ανησυχείς. Απλά δεν έχει βάλει μεταφορικά γιατί έκανε βιαστικά την όλη δουλειά. Του έχω στείλει και εγώ μήνυμα και περιμένω απάντηση. Αλλά λέει ξεκάθαρα "ships worldwide" απλά δεν ξέρει το κόστος.

Edited by ArisSX1
It's a progressive world, why not listen to progressive music?
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ με τίποτα να στείλω αρχεία στο PC μέσω bluetooth. Είμαι σίγουρος ότι την πρώτη φορά που το έκανα, τα κατάφερα κανονικά, αλλά τώρα συνεχώς μου βγάζει "το αρχείο δεν εστάλη".

 

Μπορεί να φταίει και το PC βέβαια, αλλά αν υπάρχει καμιά ιδέα θα χαρώ να την ακούσω.

 

ΥΓ: Φοράω τη μαμά ROM.

Link to comment
Share on other sites

Πουλάει μην ανησυχείς. Απλά δεν έχει βάλει μεταφορικά γιατί έκανε βιαστικά την όλη δουλειά. Του έχω στείλει και εγώ μήνυμα και περιμένω απάντηση. Αλλά λέει ξεκάθαρα "ships worldwide" απλά δεν ξέρει το κόστος.

 

Ok του έστειλα και γω ένα μήνυμα! Πάντως από το βιντεάκι φαίνεται να έχει κάνει καλή δουλειά με το καλούπι του Blade.

Ίδωμεν.... :)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Πουλάει μην ανησυχείς. Απλά δεν έχει βάλει μεταφορικά γιατί έκανε βιαστικά την όλη δουλειά. Του έχω στείλει και εγώ μήνυμα και περιμένω απάντηση. Αλλά λέει ξεκάθαρα "ships worldwide" απλά δεν ξέρει το κόστος.

Το λέει:

Shipping to: Worldwide

Shipping and handling

GBP 3.00

 

3.00 +2.99 = 5.9 λίρες Αγγλίας = 7.2 euro

 

Item location: Shipping via Ordinary Air Mail, Hong Kong

Αυτό σημαίνει απλό Κινεζικό ταχυδρομείο, δηλαδή 20-30 μέρες δυστυχώς.

Έχω πάρει αρκετά πράγματα από Χονγκ Κονγκ.

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

Αρίσταρχε ο πωλητής λέει το κόστος για αποστολή στην Αγγλία και δεν αναφέρει το κόστος για τις υπόλοιπες χώρες!

Άμα πας να κάνεις buy και checkout σου λέει να κάνεις contact τον seller για να ρωτήσεις για το κόστος.

 

[ATTACH]18063[/ATTACH]

 

Λογικά και για Ελλάδα κάπου εκεί θα βγαίνει πάντως (3£).

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Αρίσταρχε ο πωλητής λέει το κόστος για αποστολή στην Αγγλία και δεν αναφέρει το κόστος για τις υπόλοιπες χώρες!

Άμα πας να κάνεις buy και checkout σου λέει να κάνεις contact τον seller για να ρωτήσεις για το κόστος.

 

[ATTACH]18063[/ATTACH]

 

Λογικά και για Ελλάδα κάπου εκεί θα βγαίνει πάντως (3£).

 

Ναι το είδα. Αλλά μπορεί και να το έβαλε πρόχειρα. Το eBay έχει άπειρες ρυθμίσεις όταν θες να πουλήσεις κάτι και θέλεις να βάλεις περιορισμούς σε κάποιες χώρες. Και βέβαια έβαλε UK πρώτα λόγω Orange San Francisco και της συζήτησης στο Modaco.. Πάντως, αν σου απαντήσει κάνε τον κόπο να μας ενημερώσεις για τα μεταφορικά. Μην τον πρήζουμε όλοι μαζί. Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . Ξέρει κανείς ποιο κατάστημα της wind το έχει στην Θεσσαλονίκη ? Γιατί πήγα σήμερα σε cosmos και carrefour και μου είπαν πως δεν ξέρουν πότε θα έρθει αλλά είδα στο forum πως ένα παιδί το πήρε σήμεα από κάπου .
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως ότι θα προτιμήσω να περιμένω να αγοράσω αυτές ή αυτές

 

Είναι αυτές εδώ της NILLKIN από το επονομαζόμενο «Κινέζικο eBay»

http://item.taobao.com/item.htm?id=8911825870

και το πουλάνε σχεδόν 2.4 ευρώ. Προσπάθησα αλλά δεν έβγαλα άκρη. Ποιος κάνει registration στα Κινέζικα;

 

Υπάρχει και αυτή η επιλογή για όσους έχουν καλλιτεχνικές ανησυχίες.

http://www.youtube.com/v/80zzOnFFDOk

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι.Εχω την jellyfish 5.οταν ενεργοποιω την συνδεση δεδομενων εμφανιζεται ενα Η αντι 3G+ οπως με την custom.Και αργει να μπει στο ιντερνετ(βιντεακια youtube ας πουμε δεν παιζει).Τι ειναι αυτο?Και οταν ενεργοποιω το gps δεν μου εμφανιζει το συμβολακι παρα μονο αν χρησιμοποιω καποιο προγραμμα(πχ το google maps) αν και αυτο μπορει να ναι και καλο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . Ξέρει κανείς ποιο κατάστημα της wind το έχει στην Θεσσαλονίκη ? Γιατί πήγα σήμερα σε cosmos και carrefour και μου είπαν πως δεν ξέρουν πότε θα έρθει αλλά είδα στο forum πως ένα παιδί το πήρε σήμεα από κάπου .

 

Απο το καταστημα στην οδό Μητροπόλεως αγορασα το τελευταιο κομματι σημερα,επισης υπάρχει και στην Αγιου Δημητριου αλλα μου ηπαν οτι το δινουν μονο με συνδεση :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επειδή περιμένω να μου ρθει η αντικατάσταση του πρώτου που είχα πάρει λόγω βλάβης, σήμερα που μίλησα με υπάλληλο μου είπε ότι αύριο περιμένουν παραλαβή σχεδόν όλα τα καταστήματα και αν όχι αύριο, το αργότερο μέχρι την Πέμπτη θα τα έχουν!
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ με τίποτα να στείλω αρχεία στο PC μέσω bluetooth. Είμαι σίγουρος ότι την πρώτη φορά που το έκανα, τα κατάφερα κανονικά, αλλά τώρα συνεχώς μου βγάζει "το αρχείο δεν εστάλη".

 

Μπορεί να φταίει και το PC βέβαια, αλλά αν υπάρχει καμιά ιδέα θα χαρώ να την ακούσω.

 

ΥΓ: Φοράω τη μαμά ROM.

 

Μια απο τα ιδια κι εγω.Ειτε με την μαμα ρομ,την jellyfish 3,την jellyfish 5 παλιοτερα,ειτε τωρα με την jellyfish 6 δεν μπορω να στειλω με bluetooth τιποτα,ουτε απο το PC στο κινητο,ουτε απο το κινητο στο PC.Τι να φταιει αραγε;Παντως τα Windows 7 ή τα android σιγουρα δεν φταινε γιατι με το Wildfire τα εκανε αμεσως.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτές εδώ της NILLKIN από το επονομαζόμενο «Κινέζικο eBay»

http://item.taobao.com/item.htm?id=8911825870

και το πουλάνε σχεδόν 2.4 ευρώ. Προσπάθησα αλλά δεν έβγαλα άκρη. Ποιος κάνει registration στα Κινέζικα;

 

http://item.taobao.com/item.htm?id=8768131368

Ορίστε φρέσκες και μας περιμένουν. Όποιος είναι καλός στα κινέζικα έχει από εμένα την σφραγίδα να χτυπήσει 3 :O :worry:

It's a progressive world, why not listen to progressive music?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, υπαρχει καποιο καλο παιδι να μου στειλει το πληκτρολογιο HTC_ime γιατι απο Modaco δεν βγαζω ακρη να το κατεβασω!!!!!!! Ευχαριστω εκ των προτερων.

Ericsson GH197,GH337,GH668, T18, T28s, T39, T66, T68.

Sony-Ericsson T68i, T610, P910, W810, P1.

Nokia 2110, 6600.Samsung SGH600.Motorοla StarTac 80.

Panasonic GD92.Siemens S25, S35.HTC P3300, TyTN II, Diamond.Apple iPhone 3Gs 16Gb.ZTE Blade.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επειδή περιμένω να μου ρθει η αντικατάσταση του πρώτου που είχα πάρει λόγω βλάβης, σήμερα που μίλησα με υπάλληλο μου είπε ότι αύριο περιμένουν παραλαβή σχεδόν όλα τα καταστήματα και αν όχι αύριο, το αργότερο μέχρι την Πέμπτη θα τα έχουν!

 

 

ευχαριστώ για την απάντηση παιδιά ! άντε να δούμε από τα χριστούγεννα το λιγουρεύομαι :)

Link to comment
Share on other sites

μερικες ερωτησεις γτ ειμαι νεος στα android :$

 

1) τα μνμτα εμφανιζονται μονο σε μορφη διαλογου?? δε γινεται καποια ρυθμιση να παει στο κλασικο?

2) απο τα widgets το ελεγχος ισχυς τα 2 πρωτα ειναι wifi κ bluetooth. τα υπολοιπα??

3)οι ανοικτες εφαρμογες κλεινουν μονο απο τον διαχειριστη εργου?? η μπορεις κ με καποιο παρατεταμενο πατημα να τις κλεισεις οπως στα symbian (αν πατησω ετσι το home μου βγαζει ενα πλαισιο με καποιες εφαρμογες αλλα δεν βορω να τις κλεισω)

4) μπορεις απο καπου να δεις το ποσοστο επι % τις υπολοιπομενης μπαταριας?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

[Η γραφή τύπου sms (γτ, μνμτα, κλπ) δεν επιτρέπεται σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης. Επόμενα μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς ειδοποίηση.]

Edited by thief
Sagem MY V-75/ Nokia n70/ Sony Ericsson K750i/ Sony Ericsson G900/ Nokia N86/ ZtE Blade/ Samsung galaxy SII/ Vodafone smart II/ Samsung galaxy SIV....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, υπαρχει καποιο καλο παιδι να μου στειλει το πληκτρολογιο HTC_ime γιατι απο Modaco δεν βγαζω ακρη να το κατεβασω!!!!!!! Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Πατριωτάκι φοράς την μαμά ρομ ή έβαλες καμιά Custom με 2.2??

Το ρωτάω γιατί υπάρχει διαφορετικό apk για την κάθε έκδοση!

 

μερικες ερωτησεις γτ ειμαι νεος στα android :$

 

1) τα μνμτα εμφανιζονται μονο σε μορφη διαλογου?? δε γινεται καποια ρυθμιση να παει στο κλασικο?

2) απο τα widgets το ελεγχος ισχυς τα 2 πρωτα ειναι wifi κ bluetooth. τα υπολοιπα??

3)οι ανοικτες εφαρμογες κλεινουν μονο απο τον διαχειριστη εργου?? η μπορεις κ με καποιο παρατεταμενο πατημα να τις κλεισεις οπως στα symbian (αν πατησω ετσι το home μου βγαζει ενα πλαισιο με καποιες εφαρμογες αλλα δεν βορω να τις κλεισω)

4) μπορεις απο καπου να δεις το ποσοστο επι % τις υπολοιπομενης μπαταριας?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

[Η γραφή τύπου sms (γτ, μνμτα, κλπ) δεν επιτρέπεται σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης. Επόμενα μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς ειδοποίηση.]

 

1)Δεν με βολεύει το παλιό+(δεν γνωρίζω δεν απαντώ)! :p

 

2)το τρίτο είναι η ενεργοποίηση του gps (όχι άμεση ενεργοποίηση, απλά το καθιστάς διαθέσιμο για όταν το χρειαστεί κάποια σχετική εφαρμογή), το τέταρτο είναι η ενεργοποίηση και απενεργοποίηση των πακέτων δεδομένων (άμα θα επιτρέπεις στο κινητό να συνδέεται με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας για data), το πέμπτο είναι ο αυτόματος συγχρονισμός και το έκτο είναι η φωτεινότητα της οθόνης.Δοκίμασε και το δωρεάν widgetsoid.

 

3)Ναι από εκεί κλείνουν αλλά εμένα η θέση μου είναι να μην ασχολείσαι με το να κλείνεις χειροκίνητα τις εφαρμογές όπως κάνουμε στο symbian.Το android κλείνει από μόνο του αυτόματα όσες εφαρμογές θεωρεί ότι δεν χρειάζονται ή ότι πιάνουν την RAM άπο άλλες εφαρμογές που τις ανοίξαμε πιο πρόσφατα.

 

4)Κουμπί MENU>Ρυθμίσεις>Σχετικά με το τηλέφωνο>Κατάσταση

Αλλά υπάρχουν και αρκετές εφαρμογές στο market για να σου δείχνουν που βρίσκεσαι.Συνιστώ το battery snap (έχει και widget)! ;)

 

==============================================

 

Και μιας και συζητάγαμε για bluetooth handsfree που δεν αποσυνδέονται να προσθέσω στην λίστα και το I-Tech Clip II Mini.

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

το τέταρτο είναι η ενεργοποίηση και απενεργοποίηση των πακέτων δεδομένων (άμα θα επιτρέπεις στο κινητό να συνδέεται με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας για data), το τέταρτο είναι ο αυτόματος συγχρονισμός και το πέμπτο είναι η φωτεινότητα της οθόνης.Δοκίμασε και το δωρεάν widgetsoid.

 

 

Νομίζω έχεις κάνει ένα μικρό λάθος και κάποιος μπορεί μα μπερδευτεί.

Έχεις δώσει δυο φορές το τέταρτο :p

 

EDIT: Εκτός και αν ο αυτόματος συγχρονισμός είναι το ίδιο πράγμα με τα πακέτα δεδομένων, οπότε πάω πάσο

Edited by thant
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχεις κάνει ένα μικρό λάθος και κάποιος μπορεί μα μπερδευτεί.

Έχεις δώσει δυο φορές το τέταρτο :p

 

Fixed! :O

 

Ούτε που το πρόσεξα και ας διπλοδιαβάζω όλα τα μηνύματα μου πριν τα ποστάρω! :p

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Quadrant score : 553

Neocore score : 38,7

 

Με Japanese Jellyfish R6(hw+hwui) και SetCpu 672 ΜΗZ και αλλαγή από on demand στο perfomance ... και πριν το τεστ kill all apps με Task killer και τρέχοντας μόνο το ShootMe για να τραβήξω φωτογραφία ...

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ με τίποτα να στείλω αρχεία στο PC μέσω bluetooth. Είμαι σίγουρος ότι την πρώτη φορά που το έκανα, τα κατάφερα κανονικά, αλλά τώρα συνεχώς μου βγάζει "το αρχείο δεν εστάλη".

 

Μπορεί να φταίει και το PC βέβαια, αλλά αν υπάρχει καμιά ιδέα θα χαρώ να την ακούσω.

 

ΥΓ: Φοράω τη μαμά ROM.

 

Δοκίμασε το Bluetooth File Transfer.

Αντιμετώπιζα και γω τα ίδια με Windows 7. Με το παραπάνω δεν είχα ξανά πρόβλημα.

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...