Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους...

 

επειδή μερικές σελίδες πριν, κάποιος συνforumίτης γκρίνιαξε για το αν τα 512ΜΒ είναι hoax/placebo/εικονικά, ενημερώνω πως το κινητό όντως έχει 512ΜΒ οπότε το Value for money αποκτά νέα έννοια :) :) :) :) :) (δοκιμάστε να τρέξετε rooted την εντολή free -m )!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

hard reset!!ox οχι!ξερεις τι κόπο κάναμε για να περάσουμε τις επαφές??ένα θα σου πω...manually...!

 

Αυτό είναι το πιο εύκολο. Contacts -> Import/Export -> Export to SD card

 

Αφού κάνεις το Hard reset: Contacts -> Import/Export ->Import from SD Card

 

;)

Edited by piggosa
Link to comment
Share on other sites

κανεις?....καμια απαντηση:( ....το ξερω πως καποιες φορες μπορει να ειναι κουραστικο να λεγονται ξανα και ξανα καποια πραγματα :O.....αλλα οταν δεν γνωριζεις :worry:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

 

επειδή μερικές σελίδες πριν, κάποιος συνforumίτης γκρίνιαξε για το αν τα 512ΜΒ είναι hoax/placebo/εικονικά, ενημερώνω πως το κινητό όντως έχει 512ΜΒ οπότε το Value for money αποκτά νέα έννοια :) :) :) :) :) (δοκιμάστε να τρέξετε rooted την εντολή free -m )!!!

 

Το εύχομαι και εγώ να είναι όντως έτσι ... Είναι 200% value for money και το γουστάρω... ήδη του έβαλα και το Sygic Aura με χάρτες Ευρώπης και το δουλεύω και σαν GPS χωρίς χρέωση ... Αυτό που με προβληματίζει είναι το Titanium Backup στο οποίο κάτω γράφει κάτω τα εξής :

Εσωτερική : 218 ΜΒ (25.6 δωρεάν) [δωρεάν=free space] με αντίστοιχη μπάρα

Κάρτα SD : 1,98 GB (606 ΜΒ δωρεάν) επίσης με αντίστοιχη μπάρα

Υ.Γ. Αν και είμαι root το Titanium Backup λέει πως δεν είμαι...

 

@Mafioge 88

Μπορείς να μας πείς πως έκανες dump την Μαμα ROM της WIND να την κάνουμε και εμείς να έχουμε ένα δικό μας backup πριν βάλουμε custom ROM ;;;

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερική : 218 ΜΒ (25.6 δωρεάν) [δωρεάν=free space] με αντίστοιχη μπάρα

Κάρτα SD : 1,98 GB (606 ΜΒ δωρεάν) επίσης με αντίστοιχη μπάρα

 

Tα παραπάνω νομίζω αναφέρονται σε αποθηκευτικό χώρο και όχι στη μνήμη ram...

Link to comment
Share on other sites

κανεις?....καμια απαντηση:( ....το ξερω πως καποιες φορες μπορει να ειναι κουραστικο να λεγονται ξανα και ξανα καποια πραγματα :O.....αλλα οταν δεν γνωριζεις :worry:

 

 

το ειχα κ γω αυτο το προβλημα .κατι φταιει με την εφαρμογη . βρες την απο πουθενα αλλου κ ξαναβαλτην...

 

 

EDIT Για δοκιμασε αυτο που ανεβασα,σε μενα δουλεψε...

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Edited by stalek
Link to comment
Share on other sites

Για να βαλω το καθετι που βρισκω απο εφαρμογες/παιχνιδια κτλ. το κινητο πρεπει να ειναι rooted ή δεν χρειάζετε να έχω δικαιώματα superuser και με μια εφαρμογη του τυπου Apps Installer να περασω αυτην που θελω και να κανω την δουλειά μου?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους κι απο μενα......να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου:) ειχα εγκαταστησει την εφαρμογη universal androot v 1.5 την ανοιγω και παταω root και ενω μου βγαζει τα παρακατω woot! your device is rooted!

generating exploit....[ok]

genereting su...[ok]

generating superuser.apk.....[ok]

generating root script...[ok]

 

οταν κανω εγκατασταση το titanium back up η το shootme μου λεει πως δεν ειμαι root :mad: ....κανω κατι λαθος? και κατι ακομα,με τον ιδιο τροπο δεν κανεις unroot?

ανοιγω δηλαδη το universal androot και παταω unroot......θα εκτιμουσα μια απαντηση :blink:

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις την έκδοση 1.6.1 και ξανακάνε την ίδια διαδικασία.Λογικά θα στρώσει, αλλιώς δοκίμασε και το z4root.

 

Το εύχομαι και εγώ να είναι όντως έτσι ... Είναι 200% value for money και το γουστάρω... ήδη του έβαλα και το Sygic Aura με χάρτες Ευρώπης και το δουλεύω και σαν GPS χωρίς χρέωση ... Αυτό που με προβληματίζει είναι το Titanium Backup στο οποίο κάτω γράφει κάτω τα εξής :

Εσωτερική : 218 ΜΒ (25.6 δωρεάν) [δωρεάν=free space] με αντίστοιχη μπάρα

Κάρτα SD : 1,98 GB (606 ΜΒ δωρεάν) επίσης με αντίστοιχη μπάρα

Υ.Γ. Αν και είμαι root το Titanium Backup λέει πως δεν είμαι...

 

@Mafioge 88

Μπορείς να μας πείς πως έκανες dump την Μαμα ROM της WIND να την κάνουμε και εμείς να έχουμε ένα δικό μας backup πριν βάλουμε custom ROM ;;;

 

Για την μνήμη σου είχα απαντήσει πριν 3 σελίδες αλλά μάλλον δεν το είδες.Ο λόγος που βλέπεις 414 Ram και όχι 512 είναι γιατί το λειτουργικό έχει δεσεύσει κάποια ΜΒ για το ράδιο αν δεν κάνω λάθος και αφήνει τα υπόλοιπα για χρήση από τις εφαρμογές.Οπότε τα 512ΜΒ είναι 100% αληθινά και όχι hoax/placebo effect!!! :D

 

Την μαμά ρομ δεν την έκανα μόνος μου dump αλλά την βρήκα στο modaco που είχε τα dumps από πολλές εταιρίες.Κάπου εκεί έλεγε και τον τρόπο για να γίνει το dump αλλά δεν το διάβασα....

 

Για να βαλω το καθετι που βρισκω απο εφαρμογες/παιχνιδια κτλ. το κινητο πρεπει να ειναι rooted ή δεν χρειάζετε να έχω δικαιώματα superuser και με μια εφαρμογη του τυπου Apps Installer να περασω αυτην που θελω και να κανω την δουλειά μου?

 

Γενικά μπορείς να βάλεις ότι θες εφόσον χωράει στην μνήμη (αποθηκευτικό χώρο όχι RAm) αλλά μερικές εφαρμογές θέλουν να είσαι root για να τρέξουν

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα. Κάτοχος κι εγώ εδώ και 5 μέρες του ZTE Blade και παρακολουθόντας το forum έχω κάνει το fix της RAM και έχω περάσει την Alpha 5 η οποία έχει αρκετές εφαρμογές περασμένες στο σύστημα της οποίες αδυνατώ να απεγκαταστήσω π.χ Wavesecure, Car Home κ.α.

Ερώτηση: Υπάρχει τρόπος να τις απεγκαταστήσω με κάποιο τρόπο. Κάπου διάβασα ότι πριν βάλεις την custom rom αφαιρείς τα .apk που δεν θες από τον φάκελο apps και μετά περνας τη rom. Αν το κάνω τώρα και ξαναπεράσω την aplha5 χωρίς wipe και factory reset από το clockworkmod, θα κάνω δουλειά χωρίς να χάσω άλλες ρυθμίσεις και επαφές?

Link to comment
Share on other sites

Αναπαραγωγή Video μέχρι τι ανάλυση παίζει χωρίς να κολλάει?
Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Οσον αφορα για την εγγραφη VGA βιντεο. Παμε στην καμερα και στις ρυθμισεις επιλεγουμε το custom μετα μας επιτρεπει να επιλεξουμε τo vga mode. Edited by Kostas_falcon
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν λίγες μέρες κάτοχος του blade και μέχρις στιγμής αρκετα ικανοποιημένος , το μονο που με προβλημάτίζει είναι τα hard buttons που πρέπει να τα χρησιμοποιείς συνέχεια και θέλουν αρκετή πίεση για να λειτουργήσουν(να ακουστεί το click), δεν ξέρω αν είναι μόνο σε μένα.. απορώ πάντως γιατι στις εφαρμογές δεν κάνουν ένα touch button για back ή exit ή στο e-mail δεν έχει ένα back ή refresh touch button.

Τώρα για την αναβάθμιση της μνήμης σε 512Mb και τη νέα έκδοση 2.2 λέω να περιμένω την επίσημη απο Wind.

Μια απορία, πέρασα το handset SMS αλλά κάθε φορά που έρχεται μήνυμα εμφανίζεται στο notifications και η default app ότι έχει έρθει μήνυμα, πως το αλλάζω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Μόλις πριν λίγες μέρες κάτοχος του blade και μέχρις στιγμής αρκετα ικανοποιημένος , το μονο που με προβλημάτίζει είναι τα hard buttons που πρέπει να τα χρησιμοποιείς συνέχεια και θέλουν αρκετή πίεση για να λειτουργήσουν(να ακουστεί το click), δεν ξέρω αν είναι μόνο σε μένα.. απορώ πάντως γιατι στις εφαρμογές δεν κάνουν ένα touch button για back ή exit ή στο e-mail δεν έχει ένα back ή refresh touch button.

Τώρα για την αναβάθμιση της μνήμης σε 512Mb και τη νέα έκδοση 2.2 λέω να περιμένω την επίσημη απο Wind.

Μια απορία, πέρασα το handset SMS αλλά κάθε φορά που έρχεται μήνυμα εμφανίζεται στο notifications και η default app ότι έχει έρθει μήνυμα, πως το αλλάζω αυτό?

πηγαινεις στην μαμισια εφαρμογη και απενεργοποιεις τα notifications. εγω δεν προκεται να το παω στην wind για update. οπως διαβασες εδω μεσα τρεχουν πολυ καλα και οι custom roms με froyo και οταν ξεπηδησει η επισημη σιγουρα θα εχουμε final εκδοσεις των custom και οχι beta.....η ιστορια εχει δειξει οτι οι custom παντα ειναι πολυ πιο γρηγορες απο τις αντιστοιχες επισημες....

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω το ατομο που ειχε στειλει μειλ στην wind. Το ποσταρε μερικες σελιδες πιο πισω. Μετα απο ποσο καιρο σου απαντησαν;; Τους εστειλα για ενα δικο μου θεμα μειλ χθες το βραδι και θελω να ξερω πανω κατω ποτε να περιμενω απαντηση
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

πηγαινεις στην μαμισια εφαρμογη και απενεργοποιεις τα notifications. εγω δεν προκεται να το παω στην wind για update. οπως διαβασες εδω μεσα τρεχουν πολυ καλα και οι custom roms με froyo και οταν ξεπηδησει η επισημη σιγουρα θα εχουμε final εκδοσεις των custom και οχι beta.....η ιστορια εχει δειξει οτι οι custom παντα ειναι πολυ πιο γρηγορες απο τις αντιστοιχες επισημες....

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση , θέλω λίγο χρόνο για να εξοικειωθώ με το λειτουργικό....

Με custom rom δεν έχω ασχοληθεί ποτέ έχω και μια φοβία μην γίνει brick το κινητό, δεν διαφωνώ ότι μπορεί να είναι ταχύτερες αλλά είναι και το θέμα της εγγύησης στη μέση το όποιο δεν είναι ξεκάθαρο...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση , θέλω λίγο χρόνο για να εξοικειωθώ με το λειτουργικό....

Με custom rom δεν έχω ασχοληθεί ποτέ έχω και μια φοβία μην γίνει brick το κινητό, δεν διαφωνώ ότι μπορεί να είναι ταχύτερες αλλά είναι και το θέμα της εγγύησης στη μέση το όποιο δεν είναι ξεκάθαρο...

Αν διαβασεις προσεκτικα τις οδηγιες δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Καταρχην θα εχεις ενα blade των 512 ram οπως σχεδον ολοι εδω μεσα.....θα γινει αγνωριστο.....σαφως και ακυρωνεται η εγγυηση αλλα μπορεις να το επαναφερεις παλι στην stock rom αν χρειαστει να το πας στην Wind

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

1. πως γίνεται να παραμένει συνέχεια το bluetooth ακουστικό συνδεμένο με το κινητό? γιατί μετά από λίγο ξεσυνδέεται...

 

2. πως μπορώ να απεγκαταστήσω το Documents to go που είναι εγκατεστημένο?

 

3. είναι φυσιολογικό να θέλει ένα τέταρτο να βρει στίγμα από τον δορυφόρο το gps?

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις προσεκτικα τις οδηγιες δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Καταρχην θα εχεις ενα blade των 512 ram οπως σχεδον ολοι εδω μεσα.....θα γινει αγνωριστο.....σαφως και ακυρωνεται η εγγυηση αλλα μπορεις να το επαναφερεις παλι στην stock rom αν χρειαστει να το πας στην Wind

 

Η διαφορά με 512Mb ram είναι τόσο μεγάλη πια?Ή ο συνδυασμός με custom rom το κάνει αγνώριστο?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Παιδιά θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

1. πως γίνεται να παραμένει συνέχεια το bluetooth ακουστικό συνδεμένο με το κινητό? γιατί μετά από λίγο ξεσυνδέεται...

 

2. πως μπορώ να απεγκαταστήσω το Documents to go που είναι εγκατεστημένο?

 

3. είναι φυσιολογικό να θέλει ένα τέταρτο να βρει στίγμα από τον δορυφόρο το gps?

1. εμενα δεν αποσυνδεεται.....

2. ουτε εγω εχω καταφερει να απεγκαταστησω μαμισια εφαρμογη....

3. οχι δεν ειναι φυσιολογικο....εγω κλειδωνω σε δυτερολεπτα....ποια εφαρμογη χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

1. πως γίνεται να παραμένει συνέχεια το bluetooth ακουστικό συνδεμένο με το κινητό? γιατί μετά από λίγο ξεσυνδέεται...

 

2. πως μπορώ να απεγκαταστήσω το Documents to go που είναι εγκατεστημένο?

 

3. είναι φυσιολογικό να θέλει ένα τέταρτο να βρει στίγμα από τον δορυφόρο το gps?

 

1)Από ότι φαίνεται κανείς δεν έχει βρει απάντηση σε αυτό το ερώτημα.... :/

 

2)Το titanium backup (θέλει root) μέσω του chuck norris mode μπορεί να το απεγκαταστήσει νομίζω, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει...

 

3)Σε μένα με ενεργοποιημένες όλες τις μεθόδους εντοπισμού, κλειδώνει σε 30 sec max...

 

Η διαφορά με 512Mb ram είναι τόσο μεγάλη πια?Ή ο συνδυασμός με custom rom το κάνει αγνώριστο?

 

Ναι είναι σημαντική η διαφορά κυρίως στο πόσες εφαρμογές τρέχουν ταυτόχρονα και χωρίς να κλείσει η μία για να ανοίξει η άλλη! Με custom rom το κινητό γίνεται πολύ γρήγορο λόγο του android 2.2, και των ρυθμίσεων τις κάθε ρομ.

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Η διαφορά με 512Mb ram είναι τόσο μεγάλη πια?Ή ο συνδυασμός με custom rom το κάνει αγνώριστο?

Θα ελεγα οτι ειναι συνδιασμος και των 2 καθως το froyo εχει καλυτερη διαχειριση μνημης απο το eclair....

Link to comment
Share on other sites

1. εμενα δεν αποσυνδεεται.....

2. ουτε εγω εχω καταφερει να απεγκαταστησω μαμισια εφαρμογη....

3. οχι δεν ειναι φυσιολογικο....εγω κλειδωνω σε δυτερολεπτα....ποια εφαρμογη χρησιμοποιεις?

 

1)Από ότι φαίνεται κανείς δεν έχει βρει απάντηση σε αυτό το ερώτημα.... :/

2)Το titanium backup (θέλει root) μέσω του chuck norris mode μπορεί να το απεγκαταστήσει νομίζω, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει...

3)Σε μένα με ενεργοποιημένες όλες τις μεθόδους εντοπισμού, κλειδώνει σε 30 sec max...

 

Χρησιμοποιώ το igo 8.4 my way... δεν έχω ενεργοποιήσει την επιλογή που χρησιμοποιεί τον πάροχο για να βοηθήσει την εύρεση στίγματος...

Link to comment
Share on other sites

Αναπαραγωγή Video μέχρι τι ανάλυση παίζει χωρίς να κολλάει?

 

Κανένας? Πραγματικά θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσε κάποιος...

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Κανένας? Πραγματικά θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσε κάποιος...

με την stock rom το video ειναι qvga και χανει αρκετα frames....με custom (οπως εγραψα παραπανω - εχω την jellyfish r3b) vga εγγραφη με καλο animation....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποια είναι η latest and greatest custom rom για την ώρα ?:p Διάβασα μερικές σελίδες πίσω αλλά μπερδεύτηκα πάλι. Εδώ είναι όλες μαζεμένες; http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/319831/04-jan-installing-the-modaco-custom-rom-from-scratch-and-other-roms/
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...