Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισκέπτης
φιλε μου εχουμε την ιδια rom και δεν εχω το προβλημαπου αναφερεις

Και τι κανω τωρα εγω? :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

- εχει καταφερει να στειλει καποιος mms με οποιαδηποτε custom rom;

 

 

Μέχρι τώρα έχω λάβει mms αλλά δεν έχω καταφέρει να στείλω.

Είχα κάνει εγκατάσταση και μετά απεγκατάσταση το APN on-off και ίσως να μου χάλασε τις ρυθμίσεις μου.

Η περιαγωγή δεδομένων πρέπει να ενεργή?

Link to comment
Share on other sites

Για Hard Reset πας. Αν κατάλαβα καλά από forums θα χάσεις τις ρυθμίσεις του κινητού μόνο και όχι τα APPs. Δοκίμασέ το:

http://www.androidgreece.gr/forum/viewtopic.php?t=848

 

Εδώ ο τρόπος:

http://www.tech-recipes.com/rx/5343/android-cant-establish-a-reliable-data-connection-to-the-server/

 

 

hard reset!!ox οχι!ξερεις τι κόπο κάναμε για να περάσουμε τις επαφές??ένα θα σου πω...manually...!

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την μπαταρία, ξαναβάλε την και άνοιξέ το. Εννοείται χωρίς την SIM μέσα.

 

Αγαπητέ φίλε ευχαριστώ που απάντησες.

Ισως αν σου πω αναλυτικά τι έχω κάνει μέχρι τώρα καταλάβεις καλύτερα το προβλημα.

Έκανα όλη σχεδόν τη διαδικασία «ξεκλειδώματος» της μνήμης αφού προηγουμένως πηρα backup με το ClockWork recovery και τα έσωσα και στον υπολογιστή. (είναι έξη αρχεία..: boot.img / cache.img / data.img / nandroid.md5 / recovery.img / system.img)

Μετά το back up ξεκινησα την διαδικασία περάσματος του Ουγγρικού ROM η οποία όμως μάλλον δεν ολοκληρώθηκε σωστά (παρόλο που στο τέλος της οθόνης έβγαλε 100% success ) αφού το κινητό παρέμεινε κολλημένο στην επαννεκίνηση και στο πράσινο ανθρωπάκι.

Ερώτηση: Το ClockWork εγκαθίσταται μέσα στη μνήμη του κινητού; Οπότε λογικά υπάρχει ακόμη ή το νέο Ουγγρικό ROM το έσβησε;

Επίσης πλέον όταν συνδέω το τηλέφωνο στον υπολογιστή μέσω USB καλωδίου δε το αναγνωρίζει (φαντάζομαι επειδή δεν μπορεί να ξεκινήσει κανονικά το κινητό και παραμένει στο πράσινο ανθρωπάκι… σωστά;)

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορώ να το βρω πουθενά....?Στο market μου λέει ότι δεν υπάρχει ενώ με googlarisma όλα με παραπέμπουν παλι στο market.

Τοτε δεν εισαι root

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε ευχαριστώ που απάντησες.

Ισως αν σου πω αναλυτικά τι έχω κάνει μέχρι τώρα καταλάβεις καλύτερα το προβλημα.

Έκανα όλη σχεδόν τη διαδικασία «ξεκλειδώματος» της μνήμης αφού προηγουμένως πηρα backup με το ClockWork recovery και τα έσωσα και στον υπολογιστή. (είναι έξη αρχεία..: boot.img / cache.img / data.img / nandroid.md5 / recovery.img / system.img)

Μετά το back up ξεκινησα την διαδικασία περάσματος του Ουγγρικού ROM η οποία όμως μάλλον δεν ολοκληρώθηκε σωστά (παρόλο που στο τέλος της οθόνης έβγαλε 100% success ) αφού το κινητό παρέμεινε κολλημένο στην επαννεκίνηση και στο πράσινο ανθρωπάκι.

Ερώτηση: Το ClockWork εγκαθίσταται μέσα στη μνήμη του κινητού; Οπότε λογικά υπάρχει ακόμη ή το νέο Ουγγρικό ROM το έσβησε;

Επίσης πλέον όταν συνδέω το τηλέφωνο στον υπολογιστή μέσω USB καλωδίου δε το αναγνωρίζει (φαντάζομαι επειδή δεν μπορεί να ξεκινήσει κανονικά το κινητό και παραμένει στο πράσινο ανθρωπάκι… σωστά;)

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ

 

Περίεργο. Ίσως για κάποιο λόγο δεν έγινε σωστά η εγκατάσταση του Ουγγρικού.

Δοκίμασε ξανά να ενεργοποιήσεις το κινητό πατώντας ταυτόχρονα πλήκτρο Power και Menu και Volume up (ήχος +) οπότε και λογικά θα ξανακάνει την αναβάθμιση.

ίσως να κατέβασες corrupted την Ουγγρική ROM. Είναι σωστά τα μεγέθη;

 

Stage 1 - [b][color="Red"]Download the update & check its good[/color][/b]
   Download the update.zip from either of the mirrors

       http://www.wuala.com/peanut_hu/OSF_Blade/ROMs/fonix232/T-Mobile_HU_memory_fix_ROM
       http://fonix232.co.cc/rom/index.php?dir=/blade/b03

   [b][color="Red"]Now use a md5sum utility to check that the file has not been damaged while downloading[/color][/b]

       Linux
       In a terminal, cd to the directory where you downloaded the file and run the command
       md5sum image.zip


       Windows
       Download the Utility http://www.md5summer.org/md5sum.zip, extract the files into the same directory as the update.zip
       Open a command windows, cd to the directory you put the update.zip, then run the command
       md5sum image.zip
       OSX
       Open a terminal, cd to the location you put the files, then run the command

       openssl md5 image.zip

   [b][color="Red"]The Md5sum output should be[/color][/b]
   [b][color="Blue"]abea0d620cbf63d362069a0f76069860[/color][/b]

Αν έχεις card reader βάλε ξανά στην κάρτα στο image folder τα αρχεία αναβάθμισης και ξαναπροσπάθησε να το φλασάρεις.

 

Αν δεν πετύχει, δοκίμασε να Power On χωρίς την κάρτα SD μέσα στο κινητό.

 

Αν δεν πετύχει και αυτό μπορείς να το επιστρέψεις και να τους πεις ότι χάλασε...:wacko:

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

Για Hard Reset πας. Αν κατάλαβα καλά από forums θα χάσεις τις ρυθμίσεις του κινητού μόνο και όχι τα APPs. Δοκίμασέ το:

http://www.androidgreece.gr/forum/viewtopic.php?t=848

 

Εδώ ο τρόπος:

http://www.tech-recipes.com/rx/5343/android-cant-establish-a-reliable-data-connection-to-the-server/

 

 

hard reset!!ox οχι!ξερεις τι κόπο κάναμε για να περάσουμε τις επαφές??ένα θα σου πω...manually...!

 

Ποντικι , θα κανεις Hard Reset?? Αφου εισαι τσακαλακι ,μη φοβασαι..;)

Link to comment
Share on other sites

Xmmmmm. Δεν σε ρώτησα από την αρχή.

 

Αυτά τα Apps είναι για την Froyo(2.2) και όχι για την Eclair (2.1) που είναι η stock ROM. Γιαυτό δεν στα βγάζει.

 

Η 2.1 δεν έχει αυτή την δυνατότητα (move apps -> SD)

Το ψυλλιάστικα να σου πω την αλήθεια παρακολουθώ από την αρχή αυτό το νήμα και ήξερα ότι στην eclair δεν γίνεται. Απλά με το Move2sd enabler νομίζα ότι αυτό ξεπεράστηκε.Thnx πάντως!

Τοτε δεν εισαι root

Είμαι temporary root με z4root:happy:

Link to comment
Share on other sites

Automato gsm wcdma

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Ίσως για κάποιο λόγο δεν έγινε σωστά η εγκατάσταση του Ουγγρικού.

Δοκίμασε ξανά να ενεργοποιήσεις το κινητό πατώντας ταυτόχρονα πλήκτρο Power και Menu και Volume up (ήχος +) οπότε και λογικά θα ξανακάνει την αναβάθμιση.

ίσως να κατέβασες corrupted την Ουγγρική ROM. Είναι σωστά τα μεγέθη;

 

.... // ....

Αν έχεις card reader βάλε ξανά στην κάρτα στο image folder τα αρχεία αναβάθμισης και ξαναπροσπάθησε να το φλασάρεις.

 

Αν δεν πετύχει, δοκίμασε να Power On χωρίς την κάρτα SD μέσα στο κινητό.

 

Αν δεν πετύχει και αυτό μπορείς να το επιστρέψεις και να τους πεις ότι χάλασε...:wacko:

 

Ευχαριστώ Αρίσταρχε για ακόμη μία φορά για το κόπο που μπήκες... όλα αυτά τα έχω κάνει και το check sum είναι και ήταν σωστό... ξαναδοκίμασα όμως και πάλι σήμερα αλλά κανένα αποτέλεσμα.

Το κινητό παραμένει πάντα κολλημένο στο πράσινο Android και το πληκτρο back κόκκινο όπως όταν φορτίζει.

 

Θα το επιστρέψω στην WIND.

:O

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, σαν μια ύστατη προσπάθεια δοκίμασε με Power + volumeup (+) να το συνδέσεις στο Pc σου. το βλέπει;

 

Αν οχι δοκίμασε αφου βγαλεις μπαταρια την ξαναβάλεις να κανεις powebutton + volume down (-)

Link to comment
Share on other sites

βρηκα bug και μαλιστα σοβαρο.....η εμβελεια του σηματος μονιμως ειναι στο full!!!! (για την jellyfish 3b μιλαω)

και σε εμένα μου παρουσιαζει το ιδιο (προβλημα) φίλε ενω είχα μία γραμμη (γενικά το σπιτι μου έχει προβλημα λήψης με COSMOTE) με την 2.1 με την jellyfish εχω 5 γραμμες και πιθανότατα γιαυτό η Μπαταρια πέφτει πολυ γρήγορα σε σχεση με την custom της WIND(O Δεκτης δουλευει Full και πιαθανόν τραβάει πολύ ρεύμα).

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αρίσταρχε για ακόμη μία φορά για το κόπο που μπήκες... όλα αυτά τα έχω κάνει και το check sum είναι και ήταν σωστό... ξαναδοκίμασα όμως και πάλι σήμερα αλλά κανένα αποτέλεσμα.

Το κινητό παραμένει πάντα κολλημένο στο πράσινο Android και το πληκτρο back κόκκινο όπως όταν φορτίζει.

 

Θα το επιστρέψω στην WIND.

:O

 

Τελευταία προσπάθεια. Διάβασε και αυτό.

http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/325045/bricked-sf-blade/

 

Thanks for this - came across the same problem tonight on my SF - downloaded Clockwork 2.5.0.9 from here Clockwork 2.5.0.9 and then in the command prompt ran

fastboot-windows flash recovery recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img

then ran

fastboot-windows reboot

. Then booted to clockwork menu and successfully ran the update.zip. Afterwards on reboot the Green Android splash screen seemed to stay that way for ages but be patient it will work - now running 2.2 without orange bloatware - good times!

 

 

 

Είναι σχεδόν αδύνατον να brickάρεις ένα ZTE Blade.

Αν δεν πετύχει και αυτό...επιστροφή. :worry:

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες , ενω εχω κανει ροοτ με universalandroot , οταν παω να του βαλω εφαρμογες που πρεπει να εισαι rooted δεν μου τις δεχεται.....

Μου λεει ομως το universal..... οτι ειμαι root ....

Ti φταιει ....

Εχω τη μαμα ρομ απο wind

 

EDIT: Ειχε καποιο προβλημα η εφαρμογη ...Εγκατεστησα μια αλλη εκδοση (?) , και ειμαι οκ !!!!

Edited by stalek
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
@ffox4 Κανω κλησεις σε μερη του σπιτιου μου που δεν μπορουσα πριν, και μαλίστα καθαρη συνομιλια χωρις παραμορφωσεις! στην χρηση μπαταριας εχω ετοιμοτητα κυψελης 42% εσυ?
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμότητα κυψέλης 44% + 41% το τηλέφωνο είναι αδρανές με την Jellyfish r2....

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Πριν 4-5 μέρες έκανα και εγώ το κολπάκι για τα 512 ΜΒ ακολουθώντας τα βήματα που έχουν γραφτεί και σε αυτό το φόρουμ χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα.

 

Σήμερα εγκατέστησα το AVG για να κάνω ένα scan και μου λέει ότι το τηλέφωνο είναι rooted. Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω: Μετά από τη διαδικασία για το unlock των 512 με χρήση του ClockWorkMod και της ουγγρικής ROM το τηλέφωνο γίνεται όντως rooted ή πρόκειται για κάποιο false alarm του AVG; Να σημειώσω ότι το πρόγραμμα μου δίνει και τη δυνατότητα να κάνω fix (unroot?), την οποία δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

 

Να σημειώσω ότι είμαι με τη stock ROM της WIND την οποία και επανέφερα μέσω του restore backup από το clockworkmod.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Δεν ξερω με τις alpha τι παιζεται γιατι δεν το κοιταξα, αλλα η jellyfish r3b εχει αναβαθμισει την εγγραφη βιντεο σε VGA και μαλιστα απο προχειρα βιντεακια που τραβηξα δεν χανει frames!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Πριν 4-5 μέρες έκανα και εγώ το κολπάκι για τα 512 ΜΒ ακολουθώντας τα βήματα που έχουν γραφτεί και σε αυτό το φόρουμ χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα.

 

Σήμερα εγκατέστησα το AVG για να κάνω ένα scan και μου λέει ότι το τηλέφωνο είναι rooted. Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω: Μετά από τη διαδικασία για το unlock των 512 με χρήση του ClockWorkMod και της ουγγρικής ROM το τηλέφωνο γίνεται όντως rooted ή πρόκειται για κάποιο false alarm του AVG; Να σημειώσω ότι το πρόγραμμα μου δίνει και τη δυνατότητα να κάνω fix (unroot?), την οποία δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

 

Να σημειώσω ότι είμαι με τη stock ROM της WIND την οποία και επανέφερα μέσω του restore backup από το clockworkmod.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Άμα δεν το έχεις κάνει εσύ από μόνος σου root δεν παίζει να έγινε με κάποιον άλλο τρόπο.Μάλλον για false alarm μου μοιάζει....

 

Επίσης ποιος ο λόγος ύπαρξης και χρήσης του AVG σε κινητή συσκευή;; Ιοί δεν υπάρχουν προς το παρόν, οπότε.... :p

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν το έχεις κάνει εσύ από μόνος σου root δεν παίζει να έγινε με κάποιον άλλο τρόπο.Μάλλον για false alarm μου μοιάζει....

 

Επίσης ποιος ο λόγος ύπαρξης και χρήσης του AVG σε κινητή συσκευή;; Ιοί δεν υπάρχουν προς το παρόν, οπότε.... :p

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να επιβεβαιώσω με σιγουριά το αν είναι ή όχι rooted;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...