Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πεί αν το plade στέλνει mms και πώς?

 

Αν βάλεις το handcent sms σε ότι μήνημα προσθέσεις mms στοιχεία το στέλνει αυτόματα σαν mms . (αν το βάλεις κλείσε τις ειδοποιήσεις από την μαμά εφαρμογή για να μην παίρνεις 2 φορές ειδοποιηση αποστολής).

 

Μην ξεχάσεις να βάλεις και τις ρυθμίσεις του πάροχου που έχεις .

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να αναφέρω ότι και σε μένα δεν έμενε το ανθρωπάκι android με το + πατημένο. (η συσκευή είναι καινούργια).

 

Ακολούθησα τις οδηγίες από το Modaco για flash της ούγγρικης rom κατά γράμμα.

http://android.modaco.com/content/zt...ices-to-512mb/

 

Μετά το reboot είχα ούγγρικη ROM με 414. κάτι mb RAM. Ξεκλειδώνει κανονικά και το δίκτυο σύμφωνα με τις οδηγίες και μετά ακολούθησα τον οδηγό για τα 512 RAM

http://techblog.gr/mobile/zte-blade-512mb-ram-0593/

Βήματα 1-6 από το Backup μόνο ώστε να περαστεί το ClockwordRecovery.

Με την ούγγρικη το θέμα με το ανθρωπάκι και το + λύθηκε και το κινητό πήρε το ClockwordRecoverymod κανονικά.

Έπειτα κατέβασα ti modaco custom rom 2.2 r12 από εδώ

http://loadbalancing.modaco.com/down...n-unsigned.zip

Την πέρασα στη κάρτα και την flasarisa σύμφωνα με τις οδηγίες μέσα από το μενού του clockweordmod και ξεκίνησε κανονικά.

Μετά πέρασα ελληνικό πληκτρολόγιο και το Universalroot.

Όλα κομπλέ η μνήμη είναι 414, κάτι επιβεβαιωμένο.

 

Λοιπον σε εμενα και παλι δεν μενει το ανθρωπακι αναμενο.Καταφερα δηλαδη μονο να περασω την ουγγρικη rom , τα βλεπω ολα ουγγρικα , αλλα οταν προσπαθω να περασω το clockwork με το power και το volume + ο ανθρωπας σβηνει.

Απ'οσο διαβασα στο modaco το κολπο που καναμε ειναι το:

Ιnstall a ROM using the Total Phone Transfer System (TPT)

... ετσι δεν ειναι;

Μηπως μπορουμε με τον ιδιο τροπο να περασουμε μια αλλη rom;Απ'οσο καταλαβα κατι τετοιο ειναι εφικτο αλλα πιο επικινδυνο απότι με το clockword;

Link to comment
Share on other sites

εφόσον πέρασες ουγγρική ρομ , γιατί δεν δοκιμάζεις να βάλεις custom με το Zte Blade Recovery Manager ?

δες το ποστ 5721 στην σελίδα 382 του thread

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3521263#post3521263

Link to comment
Share on other sites

εφόσον πέρασες ουγγρική ρομ , γιατί δεν δοκιμάζεις να βάλεις custom με το Zte Blade Recovery Manager ?

δες το ποστ 5721 στην σελίδα 382 του thread

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3521263#post3521263

 

Αυτο κοιτουσα τωρα , σ'ευχαριστω.Ολα καλα αλλα απο ουγγρικα δεν ξερω γρι.Πως αλλαζω γλωσσα;Τωρα με την ουγγρικη το κινητο μου ειναι ηδη rooted ή πρεπει να το κανω;

 

Edit:Καταφερα να το βαλω στα αγγλικα , ελληνικη γλωσσα δεν εχει η ουγγρικη rom.

Edited by duckino
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σε εμενα και παλι δεν μενει το ανθρωπακι αναμενο.Καταφερα δηλαδη μονο να περασω την ουγγρικη rom , τα βλεπω ολα ουγγρικα , αλλα οταν προσπαθω να περασω το clockwork με το power και το volume + ο ανθρωπας σβηνει.

Απ'οσο διαβασα στο modaco το κολπο που καναμε ειναι το:

Ιnstall a ROM using the Total Phone Transfer System (TPT)

... ετσι δεν ειναι;

Μηπως μπορουμε με τον ιδιο τροπο να περασουμε μια αλλη rom;Απ'οσο καταλαβα κατι τετοιο ειναι εφικτο αλλα πιο επικινδυνο απότι με το clockword;

 

και εγω το ιδιο προβλημα ειχα ξερεις τι κανεις...πατας κανονικα power και μολις εμφανηστει το ανθροπακι πατας + για καμποσο και μετα το αφηνεις.....και ειναι οκ θα κολλησει!

Link to comment
Share on other sites

αν κανω την αναβαθμιση που αναφερεται στο Modaco με την ουγκρικη ρομ θα μπορεσω να ξαναπερασω την official ρομ παλι και πως?δεν ενδιαφερομαι προς το παρον για custom
Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα σου πηρε να μπει η custom rom?

Εμένα μετα το reboot εχει κολλησει σε ενα ανθρωπο και απο κατω γραγει http://www.modaco.com και καπου καπου αναβοσβηνει...

 

Πηρε αρκετη....Καποιος ενα link για custom theme για την modaco , και συγκεκριμενα για το gingerbread thin circle

Rom: StarBurst Lite 1.3.0

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Sd card: Transcend 8gb class 6

internal memory 980+

Link to comment
Share on other sites

ελληνικα πως βαζουμε?κατεβαζω τιποτα απο το Market?

Μενου->Ρυθμισεις->Γλωσσα και πληκτρολογιο->Επιλογη γλωσσας

 

 

Πηρε αρκετη....Καποιος ενα link για custom theme για την modaco , και συγκεκριμενα για το gingerbread thin circle

 

Εδω εισαι.Ολα αυτα ειναι για Modaco R12.Εσυ διαλεξε αυτο που θες.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω οποιον μπορει να βοηθησει

 

Κατεβασα το Universal androot, εκανα root το τηλεφωνο, δημιουργηθηκε ο supeuser και ολα καλα. Την πρωτη φορα που εκανα unroot εκανε uninstall τον superuser, σημερα ομως που εκανα παλι την ιδια διαδικασια (root & unroot) ο superuser παραμενει στα applications χωρις να μπορω να κανω χρηση αφου οποτε το παταω μου βγαινει μηνυμα οτι παρουσιαστηκε σφαλμα και θα γινει αναγκαστικο κλεισιμο. Προσπαθησα αρκετες φορες να το διαγραψω αλλα χωρις επιτυχια. Επισης εκανα αρκετες φορες root & unroot ωστε νσ γινει απεγκατασταση του superuser toolkit αλλα και παλι τιποτα. Γνωριζει καποιος πως μπορω να το ξεφορτωθω μια για παντα; Επισης οταν ειμαι root μου βγαζει ενα μηνυμα στο status bar οτι εχει μεινει λιγος ελευθερος χωρος στο τηλεφωνο και με παραπεμπει στη διαχειριση εφαρμογων καθε δεκα λεπτα, ενω η διαθεσημη μνημη του τηλεφωνου ειναι 56 MB. Συγνωμη για τις ερωτησεις αρχαριου αλλα οντως ειμαι νεα στο android αλλα πολλα υποσχομενη!

Ολα αισθανομαι...τα παντα...το ενα..το αλλο...ξερω γω...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα ξαναγραφω γιατι πραγματικα εχω κολλησει....:(

 

ok έκανα install την ουγγρική rom για να ξεκλειδώσει τα υπόλοιπα 256 Ram. Έβαλα την custom rom R12 από τη moadaco μέσω του recovery-clockwork-2.5.1.8-blade και έκανα reboot.

 

Βγήκε το πρασινο ανθρωπακι και μετα ενα αλλο της modako που δε φευγει καιαπο κατω γραφει http://www.modako.com.

 

Τι γινεται μετα...δε μπαινει μεσα στο κυριως μενου...μηπως θελει καμια ωρα...

 

οχι δεν θελει καμια ωρα.5 λεπτα παιρνει η ολη διαδικασια οποτε ξανακαντο απο την αρχη.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θελει καμια ωρα.5 λεπτα παιρνει η ολη διαδικασια οποτε ξανακαντο απο την αρχη.

 

 

να προσθέσω πως καλύτερα να ξανακατεβάσεις την ROM καθώς παίζει και το σενάριο να είναι corrupted το αρχείο που κατέβασες

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το recovery manager κ δεν το ανοιγει ολο λεει try again later κ με αναγκαζει σε force close.τι να κανω?ακυρο το εκανα.κατι αλλο πως κατεβαζω apps απο το σταθερο κ να τις βαλω στο τηλεφωνο μετα?πηγα στο store αλλα δεν μπορω να βρω πως να κανω download Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

εβαλα το recovery manager κ δεν το ανοιγει ολο λεει try again later κ με αναγκαζει σε force close.τι να κανω?

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις--> εφαρμογές--> διαχείρηση εφαρμογών και κάνε αναγκαστική διακοπή στο recovery manager. Και πάτα το ξανά να δεις εάν θα πάρει superuser άδεια.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποιος γιατι οποιο θεμα και να φλασαρω με δυο rom που δοκιμασα δν αλλαζει το dock bar kai παραμενει το ιδιο που εχει η εκαστοτε ρομ.τι κανω λαθος?

Rom: StarBurst Lite 1.3.0

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Sd card: Transcend 8gb class 6

internal memory 980+

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποιος γιατι οποιο θεμα και να φλασαρω με δυο rom που δοκιμασα δν αλλαζει το dock bar kai παραμενει το ιδιο που εχει η εκαστοτε ρομ.τι κανω λαθος?

 

Τα παντα. Το dock bar δεν ειναι κοματι του OS αλλα του Laucher. Βαλε καποιον αλλον launcher απο τον stock (πχ Launcher Pro, Laucher Ex) και βρες στις ρυθμισεις του επιλογες για αλλαγη της εικονας του dockbar.

 

Dockbars για laucher pro μπορεις να βρεις εδω.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα παντα. Το dock bar δεν ειναι κοματι του OS αλλα του Laucher. Βαλε καποιον αλλον launcher απο τον stock (πχ Launcher Pro, Laucher Ex) και βρες στις ρυθμισεις του επιλογες για αλλαγη της εικονας του dockbar.

 

Dockbars για laucher pro μπορεις να βρεις εδω.

 

Δηλαδη χωρις launcher δεν γινετε κατι τετοιο?

http://i55.tinypic.com/drfukn.jpg

Rom: StarBurst Lite 1.3.0

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Sd card: Transcend 8gb class 6

internal memory 980+

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα καταφερα να περασω custom rom (flb 10) χαρη στον οδηγο της zaf_4 μερικες σελιδες πριν.Ομολογω οτι ενω φαινεται δυσκολο στην αρχη , ειναι αστεια ευκολο και μαλλον ευκολοτερο απο τον τροπο με flashboot.Ενα μεγαλο ευχαριστω στη zaf_4.Επισης μπορει να βοηθησουν και τα παρακατω λινκς που σου δινουν και τα αρχεια.

 

http://www.aklp.gr/2011/02/12/cwm-via-rmanager/

 

και

 

http://www.aklp.gr/2011/02/14/install-rom-via-rmanager/

 

Σε οσους τα βρηκαν σκουρα με το flashboot το προτεινω.Οταν προσπαθησα με το flashboot , αφου σταθεροποιηθηκε το ανθρωπακι ,πατωντας πρωτα το power on και μολις βγει το πρασινο andoidακι το volume + για λιγο(thanks giannismaurokouk), δεν αναγνωριζε τη συσκευη το laptop σε αυτην την κατασταση του σταθερου ανδροιδους.

Κατι που μου κανε εντυπωση ειναι οτι η νεα ρομ με τον τροπο της zaf_4 περαστηκε αν οχι μεσα σε μερικα δευτερολεπτα , θα λεγα σε οχι πολυ πανω απο λεπτο.Ταχυστα!!!

Edited by duckino
Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα καταφερα να περασω custom rom (flb 10) χαρη στον οδηγο της zaf_4 μερικες σελιδες πριν.Ομολογω οτι ενω φαινεται δυσκολο στην αρχη , ειναι αστεια ευκολο και μαλλον ευκολοτερο απο τον τροπο με flashboot.Ενα μεγαλο ευχαριστω στη zaf_4.Επισης μπορει να βοηθησουν και τα παρακατω λινκς που σου δινουν και τα αρχεια.

 

http://www.aklp.gr/2011/02/12/cwm-via-rmanager/

 

και

 

http://www.aklp.gr/2011/02/14/install-rom-via-rmanager/

 

Σε οσους τα βρηκαν σκουρα με το flashboot το προτεινω.Εμενα αφου σταθεροποιηθηκε το ανθρωπακι ,πατωντας πρωτα το power on και μολις βγει το πρασινο andoidακι το volume + για λιγο(thanks giannismaurokouk), δεν αναγνωριζε τη συσκευη το laptop σε αυτην την κατασταση του σταθερου ανδροιδους.

Κατι αλλο που μου κανε εντυπωση ειναι οτι η νεα ρομ περαστηκε αν οχι μεσα σε μερικα δευτερολεπτα , θα λεγα σε οχι πολυ πανω απο λεπτο.Ταχυστα!!!

 

Να σαι καλά, κάθε αρχή και δύσκολη λένε. Λίγο διάβασμα και όλα γίνονται. Εγώ δεν έκανα τίποτα παραπάνω από να διαβάσω και να μεταφράσω τον οδηγό. Εάν το θέλει κανείς είναι στην υπογραφή μου.

 

υ.γ. Νομίζω ότι έβαλες μια απ' τις καλύτερες rom (flb 10) που υπάρχουν. Βάλε όμως καλύτερα την flb10b που έχει κάτι μικροδιορθώσεις.

By the way δοκίμασα την CM Nightly 8 dated (2.3), απλά καταπληκτική, δεν κάνει γιατί έχει αρκετά κολλήματα ακόμα αλλά ελπίζω σύντομα να βγάλουν μια πιο stable rom. :)

 

Τωρα που ειπατε για FLB,εχω την 9b και ελπιζω να μην χρειαζεται wipe για να βαλω την 10 ε;γιατι στο modaco δεν εχω δει καπου μια ξεκαθαρη απαντηση απο οσο κοιταξα.

 

Το διάβασα εγώ, απάντησε ότι δεν χρειάζεται. Εγώ το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν στο Νdrive που είχα και στο Aura Sygic δεν έβλεπε gps τελικά με επαναφορά ρυθμίσεων στο καθένα, όλα καλά. Μπορεί να ήταν κάτι που έτυχε μόνο σε μένα. Όχι κάτι φοβερό. Εν κατακλείδι, δεν χρειάζεται wide data/cache!

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειπατε για FLB,εχω την 9b και ελπιζω να μην χρειαζεται wipe για να βαλω την 10 ε;γιατι στο modaco δεν εχω δει καπου μια ξεκαθαρη απαντηση απο οσο κοιταξα.

 

 

Edit:Το βρηκα μονος μου και τελικα δεν χρειαζεται.

Edited by marnick
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη χωρις launcher δεν γινετε κατι τετοιο?

http://i55.tinypic.com/drfukn.jpg

 

Τα απρα γραμματα ειναι ονοματα απο καθε App που χρησιμοποιεί και προφανως κατω κατω εχει τον Laucher Pro. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι customizable ο Stock Laucher αλλα καλο ειναι να βαλεις καποιoν custom.

Edited by linkinpark4175

 

Link to comment
Share on other sites

επειδή ενδιαφέρομαι για το κινητό αυτό, και οι σελίδες είναι καμιά 400αριά,

1. υπάρχει κάποιο μειονέκτημα που τα έπρεπε να λάβω υπόψιν μου??

2. στα sms έχει κ πληκτρολόγιο κινητού (3γραμματα/πλήκτρο) ?

3. ελληνικό πληκτρολόγιο στα sms?

4. επειδή βλέπω πολύ κόσμο να ψάχνεται για αναβαθμίσεις και φλασαρίσματα, όπως έρχεται απ την wind έχει κάποια bugs που με τα φλασαρίσματα τα απαλείφετε? γτ αν δουλέυει απροβλημάτιστα εγώ δε βλέπω λόγω να το βάλω στο χειρουργείο...

5. η μπαταρία του με φυσιολογική χρήση πόσο κρατάει πάνω κάτω?

6. επειδή άκουσα για έκδοση 2.2 αρχές του 2011 αυτή τη στιγμή το πουλάνε με ποια έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...