Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια αυτη η rom ειναι βασισμενη στην καινουρια κινεζικη?δοκιμασε κανεις? http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/329740/rom-16-jan-r0-1-de-chinaed-rom-for-zte-blade-orange-san-francisco-froyo-oled-tft/

παιδια ενας αναφερει για ενα perfect rom την τεταρτη μηπως γνωριζουμε τι θα ειναι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιστεύω η χρυσή τομή είναι μια class6 8gb .. Τι θα βάλετε ποια στα 16GB! Εκτός αν θες το κινητό για να βλέπεις ταινίες..

 

Μεγάλη μουσική βιβλιοθήκη... Σκεφτόμουνα την αγορά ενός ipod classic πιο παλιά

Link to comment
Share on other sites

για να φερεις το κινητο στην αρχικη κατασταση(ωστε να πιανει η εγγυηση) αν εχεις ηδη βαλει custom rom κανεις την ιδια διαδικασια οπως με το να περνας custom rom αλλα με την stock rom της wind?
Link to comment
Share on other sites

για να φερεις το κινητο στην αρχικη κατασταση(ωστε να πιανει η εγγυηση) αν εχεις ηδη βαλει custom rom κανεις την ιδια διαδικασια οπως με το να περνας custom rom αλλα με την stock rom της wind?

 

Nαι αυτό κάνεις... ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

και το titanium backup σε τι χρησιμευει που εχω ακουσει?? την ιδια δουλεια (backup) δεν κανει και το clockwork?

 

Tο titanium backup χρησιμοποιείται για να κάνουμε backup εφαρμογές + τις ρυθμίσεις τους.

 

Το Clockworkmod recovery χρησιμοποιείται (εκτός από το φλασάρισμα) και για το πλήρες backup και restore των πιο σημαντικών partitions του κινητού!

 

Όπως καταλαβαίνεις άλλη δουλεία κάνει το ένα και άλλη το άλλο! ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

αρα το clockworkmod ειναι απαραιτητο ετσι? επισης μπορεις μηπως να μου πεις το batery recalibration τι κανει μιας και το εχω ρωτησει πολλες φορες αλλα δεν εχω παρει απαντηση? ευχαριστω για τις απαντησεις.
Link to comment
Share on other sites

αρα το clockworkmod ειναι απαραιτητο ετσι? επισης μπορεις μηπως να μου πεις το batery recalibration τι κανει μιας και το εχω ρωτησει πολλες φορες αλλα δεν εχω παρει απαντηση? ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Ναι το clockwork είναι απαραίτητο όσο για την μπαταρία, για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω να σου απαντήσω επακριβώς.....

 

Σε γενικές γραμμές βελτιώνει την αντοχή της μπαταρίας κάνοντας μια διαδικασία βαθμονόμησης (calibration)!

 

Αυτό που δεν ξέρω να σου απαντήσω είναι αν η βαθμονόμηση αυτή γίνεται στην μπαταρία αυτή καθαυτή, ή στο κινητό ώστε να αξιοποιεί την μπαταρία καλύτερα....

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

την επιλογη flash την εχει το universal androot η το clockwork??

"Flash α ROM " είναι η διαδικασία που εγκαθιστάς καινούριες ROM. Ένας από τους τρόπους (και ο ασφαλέστερος) είναι με το clockwork

 

οκ οι οδηγιες αλλα σε τι χρησιμευει??

 

Αντιγράφω από το post που σου είπα να διαβάσεις:

"wipe τα battery stats", κανουμε οταν εχουμε υποψια οτι δεν ειναι σωστη η ενδειξη"

 

Και αργότερα από το ίδιο post:

"αυτη η διαδικασια "ανακαλυφθηκε" για τα κινητα της HTC μιας και εκαναν κακη διαχειρηση της μπαταριας"

 

Και με απλά ελληνικά, σβήνει τις λάθος ενδείξεις που πιθανόν να έχει αποθηκεύσει η μπαταρία σου. Πχ ενώ είναι στο 75% να δείχνει ότι είναι στο 100 με αποτέλεσμα να σταματάει η φόρτιση άρα και εσύ να μένεις πιο γρήγορα από μπαταρία. Αν τα Αγγλικά σου είναι καλά διάβασε αυτό το topic:

http://forum.androidcentral.com/t-captivate/30851-recalibrating-your-battery.html

Edited by piggosa
Link to comment
Share on other sites

Τους drivers τους έχω ανεβάσει στο hotfile και link θα βρεις στην υπογραφή μου! ;)

Κατεβασα απο το ιντερνετ το universal androot. χω κατεβασει και τα υπολοιπα προγραμματα που χρειαζεται για να γινει η αναβαθμιση σε 2.2.

Βγαζω την μπαταρια, την ξαναβαζω, ανοιγω το κινητο με power on και volume+ ταυτοχρονα μεχρι να μεινει σταθερο το ρομποτακι. Το συνδεω το κινητο στη usb κι απο εκει και περα τιποτα...

 

Με το κινητο να δειχνει μονιμα το πρασινο ρομποτ, δεν μου αναγνωριζει ο υπολογιστης το κινητο. :(

 

Θα σπασει το καπακι σε λιγο, τοσες φορες που το ξεκουμπωσα και κουμπωσα.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα απο το ιντερνετ το universal androot. χω κατεβασει και τα υπολοιπα προγραμματα που χρειαζεται για να γινει η αναβαθμιση σε 2.2.

Βγαζω την μπαταρια, την ξαναβαζω, ανοιγω το κινητο με power on και volume+ ταυτοχρονα μεχρι να μεινει σταθερο το ρομποτακι. Το συνδεω το κινητο στη usb κι απο εκει και περα τιποτα...

 

Με το κινητο να δειχνει μονιμα το πρασινο ρομποτ, δεν μου αναγνωριζει ο υπολογιστης το κινητο. :(

 

Θα σπασει το καπακι σε λιγο, τοσες φορες που το ξεκουμπωσα και κουμπωσα.

 

Για να βάλεις 2.2 (Froyo) θα χρειαστείς να βάλεις μια custom root. Άρα ΔΕΝ χρειάζεσαι το universal androot μιας και το κινητό σου θα γίνει rooted μόλις περάσεις την custom.

 

Εγώ συνήθως προτιμώ τα Αγγλικά. Αν και τα δικά σου είναι καλά ακολούθησε τις οδηγίες από εδώ:

http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/329073/15-jan-guide-installing-the-modaco-custom-froyo-rom-from-scratch-and-other-roms/

 

Υ.Γ. 1Στο πρώτο βήμα εκεί πρέπει να σταματήσει το boot του κινητού σου, στο πράσινο ανθρωπάκι για να εγκαταστήσεις το Clockwork. Δες το Step1 στον οδηγό που σου έβαλα.

2. Για Ελληνικές οδηγίες πάνε στο πρώτο post σε αυτό το topic στο myphone :)

3. Καταρχάς κάνε πρώτα αυτό για τα 512ΜΒ. Έχει και τους driver και περιγράφει πάρα πολύ ωραία την διαδικασία. Μετά θα αρχίσουν να σου φαίνονται όλα πιο εύκολα:

http://www.zte-blade.blogspot.com/

(ημερομηνία 31-Δεκ κάπου στην μέση της σελίδας)

Edited by piggosa
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα απο το ιντερνετ το universal androot. χω κατεβασει και τα υπολοιπα προγραμματα που χρειαζεται για να γινει η αναβαθμιση σε 2.2.

Βγαζω την μπαταρια, την ξαναβαζω, ανοιγω το κινητο με power on και volume+ ταυτοχρονα μεχρι να μεινει σταθερο το ρομποτακι. Το συνδεω το κινητο στη usb κι απο εκει και περα τιποτα...

 

Με το κινητο να δειχνει μονιμα το πρασινο ρομποτ, δεν μου αναγνωριζει ο υπολογιστης το κινητο. :(

 

Θα σπασει το καπακι σε λιγο, τοσες φορες που το ξεκουμπωσα και κουμπωσα.

 

Μηπως δεν εχεις βαλει drivers για το zte blade!Λογικα στον οδηγο που διαβαζεις θα λεει για drivers.Τι windows εχεις;

 

Με προλαβε αλλος :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα απο το ιντερνετ το universal androot. χω κατεβασει και τα υπολοιπα προγραμματα που χρειαζεται για να γινει η αναβαθμιση σε 2.2.

Βγαζω την μπαταρια, την ξαναβαζω, ανοιγω το κινητο με power on και volume+ ταυτοχρονα μεχρι να μεινει σταθερο το ρομποτακι. Το συνδεω το κινητο στη usb κι απο εκει και περα τιποτα...

 

Με το κινητο να δειχνει μονιμα το πρασινο ρομποτ, δεν μου αναγνωριζει ο υπολογιστης το κινητο. :(

 

Θα σπασει το καπακι σε λιγο, τοσες φορες που το ξεκουμπωσα και κουμπωσα.

 

Σε αυτό το σημείο ο υπολογιστής προσπαθεί να αναγνωρίσει την συσκευή.Σε εμένα που έχω Windows 7 συνδέεται στο ίντερνετ και εγκαθιστά έναν driver Fastboot Android.

 

EDIT

 

 

Εγώ ακολούθησα τα βήματα για να έχω 512 MB που βρίσκονται εδώ ( http://zte-blade.blogspot.com/2010/12/512mb-ram.html ) και στο σημείο όπου ξανά μπαίνει η αρχική ROM έβαλα την Jellyfish RLS 7 με τις οδηγίες που βρίσκονται εδώ ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3424765#post3424765 ) στο βήμα 3.

Edited by Archutas
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σημείο ο υπολογιστής προσπαθεί να αναγνωρίσει την συσκευή.Σε εμένα που έχω Windows 7 συνδέεται στο ίντερνετ και εγκαθιστά έναν driver Fastboot Android.

 

EDIT

 

 

Εγώ ακολούθησα τα βήματα για να έχω 512 MB που βρίσκονται εδώ ( http://zte-blade.blogspot.com/2010/12/512mb-ram.html ) και στο σημείο όπου ξανά μπαίνει η αρχική ROM έβαλα την Jellyfish RLS 7 με τις οδηγίες που βρίσκονται εδώ ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3424765#post3424765 ) στο βήμα 3.

Εγκατεστησα drivers για το μπλειντ, οταν το βαζω γραφει οτι βρηκε usb mass storage drive και μετα οτι το υλικο σας ειναι ετοιμο για χρηση. Ε, οπως ειπα οταν ξαναβαζω το μπλειντ στο κινητο με κολλημενο το πρασινο ανθρωπακι στην οθονη του, δεν το αναγνωριζει ο υπολογιστης...

 

Από οτι διαβασα στον οδηγο για το ξεκλειδωμα της μνημης οι ντραιβερς ειναι για γουιντοους 7 και βιστα. Εγω εχω xp home edition :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το go launcher το είχα δοκιμάσει και παλιότερα και το δοκίμασα ξανά τώρα.Είναι εκνευριστικά δύσκολο να επιλέξεις ένα app από το μενού.Πρέπει να το επιλέξεις με τέτοιο τρόπο ώστε να μην κουνηθουν τα εικονίδια.Θέλει τέχνη δλδ... Χρησιμοποιώ το launcher pro και είμαι από όπλα ευχαριστημένος εκτός από την περιστροφή της οθόνης που είναι πολύ αργή.

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενας αναφερει για ενα perfect rom την τεταρτη μηπως γνωριζουμε τι θα ειναι

 

χαχαχα, οχι. Ειναι το γνωστο αστειο στο Modaco που συνεχεια λενε, "Την επομενη τεταρτη θα εχουμε την τελεια rom". Αν θυμαμαι καλα ξεκινησε απο εναν κινεζο που ελεγε καθε βδομαδα "την επομενη τεταρτη, την επομενη τεταρτη". o Weird Sun πρεπει να ηταν. Ενα πραμα σαν τον βοσκο και τον λυκο

Edited by linkinpark4175

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Kingston SDHD 8GB Class4 - Δε δούλεψε σε μένα

 

Εμένα μια τέτοια δούλεψε....

Αυτήν πήρα:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553992

Link to comment
Share on other sites

ποια rom που προτεινετε να βαλω μιας και τα αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα? θελω να εχει οσα εχει και η stock της wind μεσα,και ραδιοφωνο.
Link to comment
Share on other sites

αρα το clockworkmod ειναι απαραιτητο ετσι? επισης μπορεις μηπως να μου πεις το batery recalibration τι κανει μιας και το εχω ρωτησει πολλες φορες αλλα δεν εχω παρει απαντηση? ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Απαντηση εχεις παρει αλλα προφανως ουτε εψαξες πριν ρωτησεις αλλα ουτε προσεξες οτι σου απαντησαν.

Πανω δεξια υπαρχει "αναζητηση" ας την βαλουμε στην ζωη μας...:ninja:

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

 

Μετα απο πολυ σκεψη (εχω 0 εμπειρια σε αυτα) ειπα να ξεκλειδωσω τα 512mb μνημης του τηλεφωνου. Το προβλημα μου ειναι πως αφου εχει γινει σωστα το περασμα του CW και εχει γινει backup συμφωνα με τον οδηγο, στο βημα:

"Κλείνουμε το κινητό και βγάζουμε την μπαταρία και την SIM κάρτα !

Ξαναβάζουμε την μπαταρία όχι την SIM κάρτα και ξεκινάμε το κινητό κρατώντας πατημένο το κουμπί menu , το volume up και το power ! Θα ξεκινήσει αυτόματα μια εγκατάσταση που θα αλλάξει το firmware του κινητού σε αυτό της Ουγγρικής έκδοσης "

 

το τηλεφωνο μου ΔΕΝ κανει εγκατασταση αλλα παραμενει στο πρασινο ανθρωπακι. Θα εκτιμουσα καθε βοηθεια.

 

Και κατι ακομα: Αυτες οι ROM που κυκλοφορουν, περιεχουν το patch ξεκλειδωματος της μνημης?

 

 

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα drivers για το μπλειντ, οταν το βαζω γραφει οτι βρηκε usb mass storage drive και μετα οτι το υλικο σας ειναι ετοιμο για χρηση. Ε, οπως ειπα οταν ξαναβαζω το μπλειντ στο κινητο με κολλημενο το πρασινο ανθρωπακι στην οθονη του, δεν το αναγνωριζει ο υπολογιστης...

 

Από οτι διαβασα στον οδηγο για το ξεκλειδωμα της μνημης οι ντραιβερς ειναι για γουιντοους 7 και βιστα. Εγω εχω xp home edition :(

 

Κοίτα. Όταν το συνδέεις με το κουμπάκι πατημένο, δεν πρόκειται να δεις κάτι στο "My Computer (Ο Υπολογιστής μου). Δεν είναι σαν τα Nokia, SE κλπ που βλέπεις ένα εικονίδιο του κινητού. Και όταν το συνδέεις κανονικά έχεις access μόνο στην SD card, κι αυτό αφού την κάνεις Mount από το κινητό σου. Αλλιώς ούτε αυτήν βλέπεις. Με το πράσινο ανθρωπάκι κολλημένο δεν έχεις access ούτε σε αυτήν. Είναι φυσιολογικό.

 

Στο δικό μου PC (Win7) εμφανίζεται στο Device Manager ένα Fastboot Interface (Google USB ID) μόλις το συνδέω, και μόνο αυτό.

 

Δοκίμασε να κάνεις την διαδικασία με το Fastboot για να περάσεις το Clockwork που λένε οι οδηγοί, και θα δεις εκεί αν σου βγάλει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω παταω το πληκτρο εντασης και το power και δεν σταματαει στο πρασινο ανθρωπακι αλλα μου δείχνει ενα τετραγωνο που λεει FTM... τι κανω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

με αυτους τους κωδικους δεν μπορω να δω τι οθονη εχω καθως δουλευουν και οι 2 κωδικοι,και για την oled και για την tft.

 

Για να δείτε τι οθόνη έχετε μπορείτε να τρέξετε τους secret codes από το αριθμητικό πληκτρολόγιο για κλήσεις.

Αν έχετε WIND ROM τότε περιλαμβάνονται τα applications ChiperTest.apk, fcctest.apk και QcNvTest.apk που χρησιμοποιούνται στα τεστ και λειτουργούν αμέσως.

Αν έχετε βάλει CUSTOM ROM όπως Japanese Jellyfish 2.2 τότε θα πρέπει πρώτα να μπείτε σε "Engineering Mode" πληκτρολογώντας *983*673636# (θα βγει pop-up επιβεβαίωσης ότι ενεργοποιήθηκε). Αφού κάνετε ότι τεστ θέλετε, απενεργοποιείτε το "Engineering Mode" πληκτρολογώντας *983*2567336# Θα σας ρωτήσει αν θέλετε να κάνετε Factory Reset το οποίο ΔΕΝ θα κάνετε, πατώντας το κάτω δεξιά βελάκι του τηλεφώνου για να φύγετε από εκείνη την οθόνη.

 

*983*0#

 

http://img207.imageshack.us/img207/3900/tftdevice.png http://img833.imageshack.us/img833/5659/leddevice.png

. . . . . . . . . . . . TFT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .OLED

 

 

 

*983*31# OLED Test (αν γίνει το τεστ έχετε OLED οθόνη)

*983*3470# LCD Test (αν γίνει το τεστ έχετε LCD οθόνη. Αν έχετε OLED θα δείτε μαύρη οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα και θα επιστρέψει πίσω)

 

*983*24474636# CHIPINFO Chiper Test [απαιτείται ChiperTest.apk στο /system/app]

 

Αυτό θα δώσει μια σελίδα με πληροφορίες για το κινητό.

Για OLED οθόνη:

LCD Information:

IC:TL2796

GLASS:SAMSUNG

 

Για TFT οθόνη:

LCD Information:

IC: NT35580

Glass: LEAD

ή

IC: HX8369

Glass: TRULY

 

Όλοι οι κωδικοί συνημμένοι:

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...