Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα την κάνει που θα την κάνει μέσω καταστημάτων την αναβάθμιση σε Froyo 2.2 η Wind, καλά θα ήταν να συμπεριλάμβαναν και το fix για ενεργοποίηση της πλήρους μνήμης 512MBs!!

 

(τεμπέλης :O)

 

Απλα θα παρουμε ενα official rom backup το φορτώνουμε και τερμα. Αμα περιμένουμε την wind..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βαλε μας bencmark με το quadrant αν γινεται..εμενα με 256 ram μου βγαζει 980..

Ειδες καμια διαφορα???

 

Μου βγάζει από 920-980 όσο και πριν αλλά στα παιχνίδια βλέπω διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει από 920-980 όσο και πριν αλλά στα παιχνίδια βλέπω διαφορά!

 

Τοτε σιγουρα αξιζει να το κανει καποιος..θα το δω απο αυριο..

Link to comment
Share on other sites

Τοτε σιγουρα αξιζει να το κανει καποιος..θα το δω απο αυριο..

 

Και στα παιχνίδια έχει διαφορά, αλλά και στη διατήρηση των εφαρμογών στην μνήμη!!

Ένα απλό παράδειγμα δικής μου καθημερινής χρήσης του κινητού, είναι να ανοίγω τον Opera 10, να χαζεύω λιγάκι, και μετά να ανοίγω το tapatalk για να δω για καινούργια μηνύματα...

 

Παλιά όταν έβγαινα από τον Opera και άνοιγα το Tapatalk, το Android αυτόματα έκλεινε τον Opera αντί να τον παγώσει και έτσι κ ήθελα να γυρίσω στο site που ήμουν, ο browser είχε κλεισει και φτου και από την αρχή για να το φορτώσω....

 

Πλέον αυτό το σκηνικό είναι παρελθόν!! :D

Το λειτουργικό έχει άφθονη μνήμη για να κρατήσει ανοικτό και τον Opera & το tapatalk ταυτόχρονα! ;)

 

Επίσης το angry birds πλέον μου κολλάει ελάχιστα, σχεδόν καθόλου....

 

Όλα τα παραπάνω με την Stock Rom της Wind! :)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαράκι μήπως μπορείς να μου πεις τί έκανες με το clockwork?

Εμένα όταν προσπαθώ να μπω σε recovery μου βγαζει το μπλε ανθρωπάκι και μετά κλείνει και βγάζει πάλι πράσινο ανθρωπάκι και πάλι μπλε και κανει loop συνέχεια αυτό το πράγμα.

Και στις τόσες φορές που το έχω φλασάρει μου έβγαλε και το FTM σε κάποια φάση.

Έχω δοκιμάσει όλες τις εκδόσεις και από ότι είδα οι drivers πρέπει να είναι εντάξει, το αναγνωρίζει σαν ADB.

Δοκιμασες καποια αλλη εκδοση cmr;

 

μια ερωτηση.....εχω περασει την alpha3, πως περναω τις εφαρμογες στην καρτα μνημης? κατεβασα και το apps2sd με αυτο? και κατι τελευταιο.....ποια ειναι η διαδικασια για να εχω εναν χωρο για τις εφαρμογες και τον υπολοιπο για τραγουδια φωτο κ.τ.λ?

Δε νομιζω οτι το εχει προεγκατεστημενο (το Apps2sd). Κατεβασε το απο το market.

Υπαρχει και το move2sdenabler που ειναι για root users.

Προεπιλεγεις που θα γινεται η εγκατασταση των εφαρμογων, ενω τις ηδη

εγκατεστημενες τις μετακινεις απο τη διαχειριση εφαρμογων.

 

Εγω παιδια το εχω 5 ημερες και εχω μεινει καγκελο! Βεββαια ειναι η πρωτη μου επαφη με android ισως για αυτο να πιστευω οτι ειναι απιστευτη συσκευη για τα λεφτα της. Το μονο που με προβληματιζει εντονα ειναι η συχνη φορτιση που πρεπει να κανω. Δυο φορες την ημερα βεβαια δεν το αφηνω απο τα χερια μου καθολου αλλα ειναι προβλημα. Εχω κλεισττα εννοειται wifi.gps.χαμμηλη φωτεινωτητα οθονης κάι το χρησιμοποιω μονο για σερφαρισμα. Ειναι φυσιολογικο αυτο με τις δυο φορτισεις/ημερα?

??? Δεν το αφηνεις απο τα χερια σου και σερφαρεις ολη μερα με GPRS ????

Φόρτωσα αρκετές εφαρμογές και όντως η RAM πάει πάνω από 256 ΜΒ :))))

 

 

http://img535.imageshack.us/img535/7782/zteblade512.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Παιδια, στο market υπαρχουν screen capturers. Εγω σαν root user

χρησιμοποιω το drocap2. Επιλεγεις τη φωτογραφιση με shaking, πας

τη συσκευη στο σημειο που θελεις, κουνας δυνατα και εχεις μια

αξιοπρεπη και ευκρινη φωτο για να ανεβασεις. Το προβλημα ειναι οτι

οπως το recovery mode τις βγαζει upside down, αλλα αυτο λυνεται

με δις περιστροφη.

 

Καλησπερα

τελικα το εκανα το κολπο και μ εδειξε κι εμενα την μνημη αλλα δε μπορω νΑ επιστρεψω στην μαμα ρομ eimai sto clockworkmod kai ενω παταω να μπει η ρομ της wind m leei installation aborted

Εχεις τη σωστη version cmr; Νομιζω οτι η καθε rom δεν ειναι συμβατη με ολες

τις εκδοσεις. Εχω την αισθηση οτι ο Μαφιοζος κατι θα ξερει επ'αυτου.

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη εβδομάδα, αρχές Ιανουαρίου 2011, θα αρχίσει να πωλείται στην Κίνα το ZTE Blade με επίσημο Android 2.2 χωρίς τα γνωστά προβλήματα από τις custom ROMs. Σίγουρα θα ανεβεί στο Modaco.

Link to comment
Share on other sites

Εχει καταλήξει κανείς σε καλό screen protector?Αν είναι ας γράψει κάνα link γιατί στο ebay γίνεται πανικός!

Στην καλυτερη τιμη παρηγγειλα αυτο

Παρηγγειλα κι

αυτο

αλλα μαλλον μλκια εκανα. Θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη εβδομάδα, αρχές Ιανουαρίου 2011, θα αρχίσει να πωλείται στην Κίνα το ZTE Blade με επίσημο Android 2.2 χωρίς τα γνωστά προβλήματα από τις custom ROMs. Σίγουρα θα ανεβεί στο Modaco.

 

Περιμένουμε πως και πως!

 

Αλλα μια έκδοση απο Ιαπωνία που υπάρχει στο modaco δεν είναι η τελική;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε πως και πως!

 

Αλλα μια έκδοση απο Ιαπωνία που υπάρχει στο modaco δεν είναι η τελική;

 

Λες για την [ROM] [froyo] Japanese Jellyfish RLS1.

Αυτή προέρχεται από το Ιαπωνικό Blade, το Softbank Libero 003Z, που έχει 5Mpx camera. Η ROM του δεν έπαιζε στα Blade και ήθελε πολλές μετατροπές. Η έκδοση Jellyfish έχει το παλιό Kernel, δεν υποστηρίζει την κάμερα 5 Mpx και τα Led στα πλήκτρα δεν φωτίζονται.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εβαλα 2.5.0.9 και ολα οκ κι εγω με την μαμα rom και αναβαθμισμενη ram ευχαριστω πολυ παιδια αλλα δεν ειχα ξανασχοληθει με android.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

τελικα εβαλα 2.5.0.9 και ολα οκ κι εγω με την μαμα rom και αναβαθμισμενη ram ευχαριστω πολυ παιδια αλλα δεν ειχα ξανασχοληθει με android.

 

Ευκολο ; Θα γραψεις αναλυτικα τι ΑΚΡΙΒΩΣ πρεπει να κανουμε ;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τη σωστη version cmr; Νομιζω οτι η καθε rom δεν ειναι συμβατη με ολες

τις εκδοσεις. Εχω την αισθηση οτι ο Μαφιοζος κατι θα ξερει επ'αυτου.

 

Ολόκληρο support μέσω msn του παρείχα! :p

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

θα παω να πάρω ενα τώρα. Να βάλω πρώτα το clockworkmod και το fastboot και μετά το patch για την ram ή ανάποδα?

 

Αφού θα το πάρεις ολοκαίνουργιο και δεν έχεις τίποτα εφαρμογές και ρυθμίσεις να χάσεις, κάνε το patch και μετά πέρνα το CWM μέσω του fastboot. ;)

 

Ευκολο ; Θα γραψεις αναλυτικα τι ΑΚΡΙΒΩΣ πρεπει να κανουμε ;

 

Έχουν γραφτεί όλα αναλυτικά στο forum!

 

1)Πέρασμα Cloclworkmod Recovery (για λήψη πλήρους backup etc)

2)Backup μέσω CWM και οδηγός για πέρασμα Custom Rom αλλά και οποιασδήποτε άλλης (περιέχει και οδηγίες για την εγκατάσταση του CWM)

3)Εφαρμογή Ουγγρικής ρομ για ξεκλείδωμα των επιπλέον 256ΜΒ Ram.

4)Οδηγίες για μετά το ξεκλείδωμα (πχ σε περίπτωση που μας βγάλει την λευκη οθόνη FTM)

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα το πάρεις ολοκαίνουργιο και δεν έχεις τίποτα εφαρμογές και ρυθμίσεις να χάσεις, κάνε το patch και μετά πέρνα το CWM μέσω του fastboot. ;)

 

Αν δεν θελουμε να αλλαξουμε ΡΟΜ κλπ μετα το patch πρεπει να βαλουμε και ΡΟΜ απο επανω η απλα πατσαρει καποια αρχεια και αφηνει τα υπολοιπα οπως ηταν? Το CWM πρεπει επισης να μπει οπωσδηποτε? Και εμενα καινουργιο ειναι και δεν εχω αρχεια κλπ να χασω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θελουμε να αλλαξουμε ΡΟΜ κλπ μετα το patch πρεπει να βαλουμε και ΡΟΜ απο επανω η απλα πατσαρει καποια αρχεια και αφηνει τα υπολοιπα οπως ηταν? Το CWM πρεπει επισης να μπει οπωσδηποτε? Και εμενα καινουργιο ειναι και δεν εχω αρχεια κλπ να χασω.

 

To patch ουσιαστικά σβήνει τα πάντα όλα απο το κινητό ακόμη και το Clockworkmod!! αλλά όχι την κάρτα SD φυσικά, και περνάει την τελευταία official Ούγγρικη rom.Θα είναι δηλαδή σαν να το πήραμε από εκεί! :p

 

Για να ξεκλειδώσει την μνήμη δεν ξέρω ακριβώς τι ενσωματώνει ή τι patchάρει, αλλά όπως και να χει σβήνει τα πάντα στο κινητό.Το CWΜ εφόσον αποφασίσεις να περάσεις την Ουγγρικη ρομ πρέπει να μπει οπωσδήποτε για να μπορέσεις να φορτώσεις ξανά την μαμά ρομ της Wind ή κάποια Custom ή το backup που ενδεχομένως να είχες πάρει!

 

Άμα το πάρεις καινούργιο πέρνα το paτch για την μνήμη και μετά το CWM.

 

2.5.1.3 ή 2.5.0.9 clockworkmod?

 

Είχα το 2.5.1.3 with ext3 support και δούλευε απροβλημάτιστα.Όταν μου το έσβησε η Ουγγρικη ρομ/patch πέρασα το 2.5.0.9 για να είμαι σίγουρος, αλλά και το 2.5.1.3 να έβαζα δεν νομίζω να είχα πρόβλημα. ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα το πάρεις ολοκαίνουργιο και δεν έχεις τίποτα εφαρμογές και ρυθμίσεις να χάσεις, κάνε το patch και μετά πέρνα το CWM μέσω του fastboot. ;)

 

 

 

Έχουν γραφτεί όλα αναλυτικά στο forum!

 

1)Πέρασμα Cloclworkmod Recovery (για λήψη πλήρους backup etc)

2)Backup μέσω CWM και οδηγός για πέρασμα Custom Rom αλλά και οποιασδήποτε άλλης (περιέχει και οδηγίες για την εγκατάσταση του CWM)

3)Εφαρμογή Ουγγρικής ρομ για ξεκλείδωμα των επιπλέον 256ΜΒ Ram.

4)Οδηγίες για μετά το ξεκλείδωμα (πχ σε περίπτωση που μας βγάλει την λευκη οθόνη FTM)

 

Νταξει εχει γραφτει αλλα εγω δεν εχω ιδεα πως γινεται.

Σε ευχαριστω για την βοηθεια παντως:)

Link to comment
Share on other sites

Το ξυπνητήρι έχω την εντύπωση ότι δεν δουλεύει όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό!

Υπάρχει λύση η κάποια εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Εγω εκανα την δουλεια με το 2.5.1.8 :) Κατι αλλο.....flash player? γιατι λεει οτι δεν το υποστηριζει παρολο που ο dolphin hd μου βγαζει μυνημα να το ενεργοποιησω αν θελω.....και που το δοκιμασα βεβαια δεν......
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...