Jump to content

Android - Συγχρονισμός-μεταφορά δεδομένων (επαφών, ημερολογίων, κλπ)


gassim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Νέος κάτοχος android και θα χρειαστώ τη βοήθεια σας.

Θέλω να συγχρονίσω το outlook με το κινητό, χωρίς τη μεσολάβηση Cloud για κανένα λόγο.

Στα προηγούμενα post είδα τις λύσεις:

myphone explorer

android sync (επι πληρωμή, αλλά ας πούμε ότι τα 20 ευρώ περίπου είναι οκ).

 

Θέλω να συγχρονίζω τις επαφές και το ημερολόγιο. Ιδανικά να μπορώ να επιλέγω ποιον φάκελο επαφών θέλω από το outlook.

Δοκίμασα το http://www.android-sync.com/, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με τρέλανε. (ακόμα ΔΕΝ δοκίμασα το myphone explorer). Παλιά είχα ένα άλλο το XTNDconnect, το οποίο ήταν πολύ καλό, αλλά δε βγαίνει πια.

 

 

Υπάρχει κάποια άλλη λύση (κατά το δυνατόν δωρεάν), να έχω στα υπόψη;

 

thanks!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 425
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Παιδιά από το ημερολόγιο της Google πως σβήνετε μια σημείωση? Πατάω Χ αλλά δεν σβήνει

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Παιδιά από το ημερολόγιο της Google πως σβήνετε μια σημείωση? Πατάω Χ αλλά δεν σβήνει

 

Καλησπέρα,

Θα πατήσεις το μολυβάκι ώστε να κάνεις επεξεργασία και μετά θα πατήσεις κάτω κάτω που λέει Διαγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Όταν βάζω σε μια επαφή τα γενέθλια, αυτά περνούν αυτόματα στο ημερολόγιο γενεθλίων, πράγμα λογικό.

Το πρόβλημα είναι ότι περνάει και διπλοτυπα καμία φορά. Πως λοιπόν κάνω εκκαθάριση;

Απο browser έχει επιλογη, αλλά βγάζει σφάλμα συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Έχω έναν φάκελο με 1000 επαφές ως στοιχεία του outlook χωρίς να είναι συγχρονισμένες στο outlook.Υπάρχει τρόπος να τις μεταφέρω στο κινητό μου androind.Μπορώ να τις μετατρέψω σε φάκελο vcf και να τις κάνω εισαγωγή από την κάρτα του κινητού;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Έχω έναν φάκελο με 1000 επαφές ως στοιχεία του outlook χωρίς να είναι συγχρονισμένες στο outlook.Υπάρχει τρόπος να τις μεταφέρω στο κινητό μου androind.Μπορώ να τις μετατρέψω σε φάκελο vcf και να τις κάνω εισαγωγή από την κάρτα του κινητού;

Ευχαριστώ.

Τι κατάληξη εχουν; πχ ooo.?

Link to comment
Share on other sites

Τι κατάληξη εχουν; πχ ooo.?

Γράφει στοιχείο outlook με κατάληξη msg

Edited by Villis
Προσθήκη παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Γράφει στοιχείο outlook με κατάληξη msg

πρώτα μετατροπή http://download.cnet.com/Birdie-MSG-to-vCard-Converter/3000-2248_4-75886796.html

μετά όλα σε

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζω σε μια επαφή τα γενέθλια, αυτά περνούν αυτόματα στο ημερολόγιο γενεθλίων, πράγμα λογικό.

Το πρόβλημα είναι ότι περνάει και διπλοτυπα καμία φορά. Πως λοιπόν κάνω εκκαθάριση;

Απο browser έχει επιλογη, αλλά βγάζει σφάλμα συνέχεια.

Δοκίμασες να αλλάξεις τα ημερολόγια που εμφανίζονται στο κινητό σου; Μπορεί κάποιο να έχει να κάνει με τα γενέθλια που είναι καταχωρημένα στον κατάλογο επαφών και κάποιο με γενέθλια που έχεις καταχωρήσει στο calendar από άλλες πηγές, πχ facebook.

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA
Δοκίμασες να αλλάξεις τα ημερολόγια που εμφανίζονται στο κινητό σου; Μπορεί κάποιο να έχει να κάνει με τα γενέθλια που είναι καταχωρημένα στον κατάλογο επαφών και κάποιο με γενέθλια που έχεις καταχωρήσει στο calendar από άλλες πηγές, πχ facebook.

 

Ναι φυσικά. Έχω να συγχρονίζουν μόνο τα ημερολόγια που θέλω. Δεν υπάρχουν δλδ facebook calendars κλπ.

Τα έχω διπλοτσεκάρει αυτά, αλλά δυστυχώς η εφαρμογη ημερολογίων της google δεν έχει και πολλές ρυθμίσεις κλπ.

Όσο την χρησιμοποιώ κάνει κάτι κουλά.

Πχ στην συσκευή, ενώ σε κάποιες επαφές όταν έχουν γενέθλια και την επιλέξεις σου δείχνει φωτογραφία και τις επιλογές που έχεις πχ τηλ μηνυμα μειλ κλπ, σε άλλες επαφές δεν σου δίνει καμία επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περασμένο στον λογαριασμό μου στο Hotmail το ημερολόγιό μου.

Προσπαθώ να το συγχρονίσω με το android tablet μου (4.4.2) και παρατηρώ τα εξής:

- όταν πατάω από το ημερολόγιο του τάμπλετ να συγχρονίσει, μου εμφανίζει τις καταχωρήσεις του ημερολόγιου μόνο των τελευταίων δύο εβδομάδων (ενώ το ημερολόγιό μου ξεκινάει από αρχές του 2013).

- στην προσπάθειά μου να συμπληρώσω χειροκίνητα (import ics) στο ημερολόγιο του τάμπλετ τις υπόλοιπες καταχωρήσεις που δεν συγχρονίστηκαν (δηλ. από τις αρχές του 2013 μέχρι τις τελευταίες δύο εβδομάδες), ναι μεν γίνεται αλλά από κει και μετά παύει ο συγχρονισμός με το Hotmail. Δηλαδή, οποιαδήποτε νέα καταχώρηση γίνεται, είτε στο τάμπλετ είτε στο ίδιο το Hotmail, δεν συγχρονίζει. Δεν μπορώ να το καταλάβω...

- δοκίμασα και την αντίστροφη πορεία: άδειασα το ημερολόγιο του Hotmail, και το πέρασα όλο στο ημερολόγιο του τάμπλετ (import ics). Και πάλι, ο συγχρονισμός δεν γίνεται. :(

 

Θέλω να έχω όλο το ημερολόγιο ΚΑΙ στο Hotmail αλλά ΚΑΙ στο τάμπλετ και να μπορώ να συγχρονίσω ανεμπόδιστα. Υπάρχει τρόπος;

Βοηθήστε βρε παιδιά!

 

Υ.Γ. (1) Έχω χρησιμοποιήσει στο τάμπλετ όλα σχεδόν τα ημερολόγια. Η ίδια συμπεριφορά απ' όλα.

Υ.Γ. (2) Τον ίδιο συγχρονισμό χρησιμοποιώ από το κινητό μου (Nokia symbian). Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Μου μεταφέρει όλες τις καταχωρήσεις από την αρχή μέχρι το τέλος, και ο συγχρονισμός γίνεται γρήγορα κι εύκολα και από τις δύο πλευρές. Αυτό με κάνει να υποθέτω ότι για αυτό το πρόβλημα δεν φταίει το Hotmail (δεν είναι δηλαδή περιορισμός να συγχρονίζει μόνο τις δύο τελευταίες εβδομάδες). Κάπου αλλού υπάρχει το πρόβλημα και δεν μπορώ να το βρω...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά. Έχω να συγχρονίζουν μόνο τα ημερολόγια που θέλω. Δεν υπάρχουν δλδ facebook calendars κλπ.

Τα έχω διπλοτσεκάρει αυτά, αλλά δυστυχώς η εφαρμογη ημερολογίων της google δεν έχει και πολλές ρυθμίσεις κλπ.

Όσο την χρησιμοποιώ κάνει κάτι κουλά.

Πχ στην συσκευή, ενώ σε κάποιες επαφές όταν έχουν γενέθλια και την επιλέξεις σου δείχνει φωτογραφία και τις επιλογές που έχεις πχ τηλ μηνυμα μειλ κλπ, σε άλλες επαφές δεν σου δίνει καμία επιλογή.

Χμμ! Για περισσότερες ρυθμίσεις θα πρότεινα να δεις το google ημερολόγιο από τον υπολογιστή σου. Η σελίδα για υπολογιστή έχει σαφώς περισσότερες επιλογές ;)

 

Έχω περασμένο στον λογαριασμό μου στο Hotmail το ημερολόγιό μου.

Προσπαθώ να το συγχρονίσω με το android tablet μου (4.4.2) και παρατηρώ τα εξής:

- όταν πατάω από το ημερολόγιο του τάμπλετ να συγχρονίσει, μου εμφανίζει τις καταχωρήσεις του ημερολόγιου μόνο των τελευταίων δύο εβδομάδων (ενώ το ημερολόγιό μου ξεκινάει από αρχές του 2013).

- στην προσπάθειά μου να συμπληρώσω χειροκίνητα (import ics) στο ημερολόγιο του τάμπλετ τις υπόλοιπες καταχωρήσεις που δεν συγχρονίστηκαν (δηλ. από τις αρχές του 2013 μέχρι τις τελευταίες δύο εβδομάδες), ναι μεν γίνεται αλλά από κει και μετά παύει ο συγχρονισμός με το Hotmail. Δηλαδή, οποιαδήποτε νέα καταχώρηση γίνεται, είτε στο τάμπλετ είτε στο ίδιο το Hotmail, δεν συγχρονίζει. Δεν μπορώ να το καταλάβω...

- δοκίμασα και την αντίστροφη πορεία: άδειασα το ημερολόγιο του Hotmail, και το πέρασα όλο στο ημερολόγιο του τάμπλετ (import ics). Και πάλι, ο συγχρονισμός δεν γίνεται. :(

 

Θέλω να έχω όλο το ημερολόγιο ΚΑΙ στο Hotmail αλλά ΚΑΙ στο τάμπλετ και να μπορώ να συγχρονίσω ανεμπόδιστα. Υπάρχει τρόπος;

Βοηθήστε βρε παιδιά!

 

Υ.Γ. (1) Έχω χρησιμοποιήσει στο τάμπλετ όλα σχεδόν τα ημερολόγια. Η ίδια συμπεριφορά απ' όλα.

Υ.Γ. (2) Τον ίδιο συγχρονισμό χρησιμοποιώ από το κινητό μου (Nokia symbian). Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Μου μεταφέρει όλες τις καταχωρήσεις από την αρχή μέχρι το τέλος, και ο συγχρονισμός γίνεται γρήγορα κι εύκολα και από τις δύο πλευρές. Αυτό με κάνει να υποθέτω ότι για αυτό το πρόβλημα δεν φταίει το Hotmail (δεν είναι δηλαδή περιορισμός να συγχρονίζει μόνο τις δύο τελευταίες εβδομάδες). Κάπου αλλού υπάρχει το πρόβλημα και δεν μπορώ να το βρω...:blink:

Η αλήθεια είναι ότι τα android κινητά συνεργάζονται πολύ καλύτερα με το google calendar και όχι με άλλα. Από ημερολόγιο hotmail κλπ δε γνωρίζω καθόλου, οπότε αυτό που θα πρότεινα θα ήταν αν μπορείς και θες να συγχρονίσεις με κάποιον τρόπο hotmail με gmail και νομίζω μετά δε θα έχεις πρόβλημα ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Τώρα, ως προς την πρότασή σου, δεν θα είχα πρόβλημα να το κάνω κι έτσι, να συγχρονίσω δηλαδή το Hotmail με το Gmail κι από κει να "κατεβαίνει" στο ημερολόγιο του τάμπλετ. Δυστυχώς όμως, κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό (ή τουλάχιστον, δεν βρήκα εγώ τον τρόπο). Νομίζω ότι από τον Αύγουστο του 2014 διεκόπη αυτή η δυνατότητα (μέχρι τότε γινόταν). Ίσως να υπάρχει ακόμα τρόπος μέσω πληρωμένων εφαρμογών και προγραμμάτων αλλά δεν θέλω να καταφύγω σε κάτι τέτοιο. Οπότε, ακόμα το παλεύω...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να κάνεις export τις καταχωρήσεις του Hotmail και μετά άν το καταφέρεις τις κάνεις inport όπου θες.....
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει κι αυτό που λες. Αυτό εννοούσα όταν έγραψα ότι τις πέρασα χειροκίνητα στο ημερολόγιο. Για κάποιο λόγο όμως, μετά από αυτό δεν λειτουργεί ο συγχρονισμός. Ανεξήγητο...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα πρόβλημα με τις επαφές το ανέφερε καποιος 5-6 σελίδες πριν αλλά δεν πήρε καμία απάντηση. Επανέρχομαι λοιπόν. στο νεο μου κινητό έχω περάσει 2 λογ/μους gmail, facebook, viber. κατάφερα να μεταφέρω τις επαφές από το gmail στο κινητο τις βγάζει κανονικά. Το πρόβλημα είναι πως όταν κάνω αναζήτηση μου βρίσκει 4-5 φορές την κάθε επαφη. έχω ρυθμίσει να κάνει προβολή μονο απο τον βασικό gmail. Όταν πάω να δω δια duplicate contacs δεν βρίσκει καμία διπλή επαφή. Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκει διπλα, αν παω στις επαφες ολες κανονικα μονες ειναι! Αν γραψω στην αναζητη στις επαφες πχ κωστας θα μου το βρει 4 φορες
Link to comment
Share on other sites

Εγω που απο ios θα παω σε android , εχω συνχρονισμενο το gmail μου με τις επαφες....οποτε οταν ανοιξω το android θανβάλω το gmail και θα μου περαστούν αυτόματα???

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Εγω που απο ios θα παω σε android , εχω συνχρονισμενο το gmail μου με τις επαφες....οποτε οταν ανοιξω το android θανβάλω το gmail και θα μου περαστούν αυτόματα???

Ναι. Σε περίπτωση που μια στις χίλιες δεν συμβεί αυτό μάλλον είναι απενεργοποιημένος ο συγχρονισμός.

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος αρχειο για εισαγωγη στο google calendar με το ελληνικο εορτολογιο?(αν εχει και τις κινητες γιορτες ακομα καλυτερα) Καποια στιγμη ειχα περασει ενα που ειχε και τις κινητες εορτες αλλ εκανα τη βλακεια και το περασα στο κεντρικο μου χωρις να δημιουργησω ξεχωριστο ημερολογιο. Θελω να ξεκαθαρισω λιγο την κατασταση....
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, απο τον φίλο colossus_r

 

http://www.colossusr.com/2012/05/blog-post.html

 

Σε ευχαριστώ......

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο θέμα και ανοιγω αυτό για να θέσω την απορία μου.

 

Μετά από αλλάγή συσκευής προσπαθώ να επαναφέρω τις επαφές μου όπως ακριβώς ήταν στο παλιό τηλέφωνο.

Χρησιμοποιούσα τον DW contacts dialer και είχα όλες τις επαφές μου κατηγοριοποιημένες σε ομάδες.

Έκανα λοιπόν εξαγωγή των επαφών σε αρχείο vcf, έκανα restore και επανήλθαν οι επαφές μου με μια βασική έλλειψη όμως:

Λείπουν τα groups και είναι όλες στην κατηγορία του λογαριασμού google (ενώ στην παλιά συσκευή δεν ήταν αποθηκευμένες σε αυτή την κατηγορία αλλά απλά στο τηλέφωνο).

Σε κάθε επαφή υπάρχει η καταχώρηση του group αλλά δεν υπάρχει το ίδιο το group συνολικά στην εφαρμογή.

 

Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα και το έλυσε με κάποιο τρόπο?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...