Jump to content

Android - Συγχρονισμός-μεταφορά δεδομένων (επαφών, ημερολογίων, κλπ)


gassim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ολα ειναι ενεργοποιημένα, δοκίμασα να περάσω μια καταχώρηση στο υπολογιστή και μετά συγχρονισμό. απο τον υπολογιστή στο κινητό το δείχνει. όταν περάσω κάτι στο κινητό και κάνω συγχρονισμό δεν το δείχνει στον υπολογιστή
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 425
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν εννοείς ότι δεν το δείχνει στο outlook, τότε κατέβασε το google calendar sync

Επίσης, δες στη web page του google calendar από τον υπολογιστή σου, δες αν έχεις επιλέξει το σωστό ημερολόγιο από αριστερά (εκεί που λέει "τα ημερολόγιά μου", πάτα το βελάκι που έχει δεξιά και τσέκαρε τις ρυθμίσεις).

Link to comment
Share on other sites

δεν χρησιμοποιώ καθόλου outlook, το πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν περάσω κάτι στο κινητό δεν το εμφανίζει στο calender του google όταν το βλέπω απο τον υπολογιστή
Link to comment
Share on other sites

Τις επαφές μου τις έχω στο ....@gmail. Όταν βάζω τα γενέθλια κάποιας επαφής τη σώζει στο my calendar. Υπάρχει τρόπος να τα σώζει κατευθείαν στο gmail ; Δεν έχω ενεργοποιημένο το my calendar και δεν τα βλέπω (και δεν θέλω να το ενεργοποιήσω )
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Και δεν χαίρεσαι; έκανες οτι καλύτερο μπορούσες...

σε περίπτωση που χάσεις τη συσκευή, ή ακόμα αν σου σπάσει, οι επαφές σου θα είναι σώες και αβλαβείς. Διαθέσιμες μέσω gmail για χρήση. Προσωπικά δεν έχω ούτε μια επαφή στην κάρτα σιμ ή στη συσκευή & οτι και να γίνει θα είναι πάντα διαθέσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι πάντα διαθέσιμες γιατί κάνω τακτικό backup. Απλά, η μητερούλα google έχει το email μου συνδεδεμένο με 2 τηλεφωνικούς αριθμούς, με άλλους λογαριασμούς που κατά ένα μαγικό τρόπο συνδεθήκαν, με ένα τηλέφωνο γεμάτο, έχει σωσμένες τις αναζητήσεις και προτιμήσεις μου, κλπ κλπ. Θα προτιμούσα να θέσω ένα πλαφόν στο πόσο "στριπτίζ" πρέπει να κάνω στη google. Δηλαδή κάποια πράγματα όπως ημερολόγιο και επαφές (με φωτογραφίες και ένα σωρό άλλες πρόσθετες πληροφορίες) θα ήθελα να ΜΗΝ βρίσκονται σε κανέναν (ανασφαλή) server. Θα θέλω μόνο σε local επίπεδο. Πολλά ζητάω; :cry:
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις backup τις επαφές τηλεφώνου σε κανονικό αρχείο, γιατί δε διαγράφεις απλά τις επαφές από το gmail στον υπολογιστή σου και απλά να περάσεις το backup;
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, όταν βάζω μια καταχώρηση στο google calender στον υπολογιστή την εμφανιζει στο κινητό μου, αλλα όταν βάζω στο κινητό δεν την βλέπει ο υπολογιστής, γιατί γίνεται αυτό?

ολα ειναι ενεργοποιημένα, δοκίμασα να περάσω μια καταχώρηση στο υπολογιστή και μετά συγχρονισμό. απο τον υπολογιστή στο κινητό το δείχνει. όταν περάσω κάτι στο κινητό και κάνω συγχρονισμό δεν το δείχνει στον υπολογιστή

 

Μήπως έχεις συσκευή Samsung και προσθέτεις στο ημερολόγιο της Samsung και όχι της Google;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι πάντα διαθέσιμες γιατί κάνω τακτικό backup. Απλά, η μητερούλα google έχει το email μου συνδεδεμένο με 2 τηλεφωνικούς αριθμούς, με άλλους λογαριασμούς που κατά ένα μαγικό τρόπο συνδεθήκαν, με ένα τηλέφωνο γεμάτο, έχει σωσμένες τις αναζητήσεις και προτιμήσεις μου, κλπ κλπ. Θα προτιμούσα να θέσω ένα πλαφόν στο πόσο "στριπτίζ" πρέπει να κάνω στη google. Δηλαδή κάποια πράγματα όπως ημερολόγιο και επαφές (με φωτογραφίες και ένα σωρό άλλες πρόσθετες πληροφορίες) θα ήθελα να ΜΗΝ βρίσκονται σε κανέναν (ανασφαλή) server. Θα θέλω μόνο σε local επίπεδο. Πολλά ζητάω; :cry:

 

Σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ, αλλά αν θες τέτοια πράματα, μάλλον διάλεξες ΛΑΘΟΣ λειτουργικό... :confused:

Αργά ή γρήγορα, "κατά λάθος" ή "εξεπίτηδες", θα το ΚΑΝΕΙΣ το "στριπτιζ" (ΑΝ δεν το'χεις κάνει ήδη...!) :O

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα Και καλές διακοπές σε όσους κάνουv.

Έχω το Εξής Πρόβλημα. Αγόρασα το tablet,Και Προσπαθώ να συγχρονίσω Το google calendarμε το Splan αλλά συγχρονίζει μέχρι ένα μήνα πίσω το πολύ. Έψαξα μήπως ρυθμίζεται αυτό με κάποιον τρόπο αλλά οι προσπάθειες μου έπεσαν στο κενό.Κατέβασα Και την Εφαρμογή της google αλλά και εκεί πάλι μέχρι και ένα μήνα πίσω.

Γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αφού έχεις backup τις επαφές τηλεφώνου σε κανονικό αρχείο, γιατί δε διαγράφεις απλά τις επαφές από το gmail στον υπολογιστή σου και απλά να περάσεις το backup;
Γιατί με τα ΕΛΕΪΝΑ και ΤΡΙΣΑΘΛΙΑ PC Suite δεν μπορώ να ξέρω πόσες/ποιες επαφές δεν υπήρχαν όταν έκανα το backup. Την επόμενη φορά με βλέπω να παίρνω Samsung μόνο και μόνο για το Kies!!!

 

Σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ, αλλά αν θες τέτοια πράματα, μάλλον διάλεξες ΛΑΘΟΣ λειτουργικό... :confused:

Αργά ή γρήγορα, "κατά λάθος" ή "εξεπίτηδες", θα το ΚΑΝΕΙΣ το "στριπτιζ" (ΑΝ δεν το'χεις κάνει ήδη...!) :O

Χαίρομαι που υπάρχουν και κάποιοι που με νίωθουν!!!! Τι να κάνεις, όμως , το Android νομίζω έιναι ψιλομονόδρομος με την τροπή που έχουν πάρει τα smartphones...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί με τα ΕΛΕΪΝΑ και ΤΡΙΣΑΘΛΙΑ PC Suite δεν μπορώ να ξέρω πόσες/ποιες επαφές δεν υπήρχαν όταν έκανα το backup. Την επόμενη φορά με βλέπω να παίρνω Samsung μόνο και μόνο για το Kies!!!

 

Δοκίμασες το MyPhoneExplorer?

Εγώ το θεωρώ κορυφαίο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δοκίμασες το MyPhoneExplorer?

Εγώ το θεωρώ κορυφαίο...

Έχει κάποια άσχημα πράγματα... Κατ'αρχήν σου επιβάλει να έχεις ενεργοποιημένη την λειτουργία εντοπισμού σφαλμάτων usb. Αυτό του δίνει το δικαίωμα να κάνει διάφορες σαχλαμάρες, από το να σου περάσει 2 ηλίθιες εφαρμογούλες για σημειώσεις κλπ μέχρι δεν θέλω να σκεφτώ...

Επιπλέον, την τελευταία φορά που το δούλεψα (μετά από ενημέρωση λογισμικού) κατάφερε να μου μετατρέψει τις επαφές μου σε επαφές ρουφιανοGoogle. Ωστόσο κρατάω μια μικρή επιφύλαξη μήπως σε αυτό έφταιξε και το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Φίλος αγόρασε το πρώτο του Android και έχει τις επαφές του στο κινητό, πώς μπορεί να τις μεταφέρει στο Gmail του; Δημιουργώντας μια καινούρια επαφή στο Gmail συγχρονίζει και την περνάει κανονικά και στο κινητό. τις ήδη υπάρχουσες στο κινητό μου λέει ότι δεν μπορεί με τίποτα. Έχει κανείς καμιά ιδέα; Το κινητό του είναι Galaxy S Duo.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Φίλος αγόρασε το πρώτο του Android και έχει τις επαφές του στο κινητό, πώς μπορεί να τις μεταφέρει στο Gmail του; Δημιουργώντας μια καινούρια επαφή στο Gmail συγχρονίζει και την περνάει κανονικά και στο κινητό. τις ήδη υπάρχουσες στο κινητό μου λέει ότι δεν μπορεί με τίποτα. Έχει κανείς καμιά ιδέα; Το κινητό του είναι Galaxy S Duo.

 

Θα κάνει εξαγωγή επαφών σε αρχείο (από τις ρυθμίσεις των επαφών), θα σβήσει τις επαφές (για να μην είναι διπλές μετά την εισαγωγή) και θα κάνει εισαγωγή του αρχείου που δημιούργησε πριν, επιλέγοντας οι επαφές να αποθηκευτούν ως επαφές google. Πριν την διαγραφή να σιγουρευτεί ότι έγινε σωστά η εξαγωγή των επαφών ;)

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνει εξαγωγή επαφών σε αρχείο (από τις ρυθμίσεις των επαφών), θα σβήσει τις επαφές (για να μην είναι διπλές μετά την εισαγωγή) και θα κάνει εισαγωγή του αρχείου που δημιούργησε πριν, επιλέγοντας οι επαφές να αποθηκευτούν ως επαφές google. Πριν την διαγραφή να σιγουρευτεί ότι έγινε σωστά η εξαγωγή των επαφών ;)

Eυχαριστώ πολύ φίλε, ελπίζω να κάνει δουλειά(είναι και μακριά, μιλάμε τηλεφωνικά).

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνικώς.. και αν δεν ξέρει ο άλλος.. δύσκολα τα πράγματα.

 

Θα κάνει εξαγωγή και θα δημιουργηθεί ένα αρχείο στην κάρτα. Αυτό θα πρέπει να το μεταφέρει σε έναν υπολογιστή και να το κάνει import μέσα από το web based gmail, στις επαφές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να το κάνει εισαγωγή από το web based gmail. Αν το κάνει εισαγωγή από το κινητό, τότε κατά την εισαγωγή ρωτάει το λειτουργικό τι επαφές θέλεις να είναι, όπου και επιλέγεις Google αντί για επαφές κινητού.
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Ο συγχρονισμός με gmail γίνεται πολύ εύκολα, τουλάχιστον σε ICS. Παώ Επαφές->Settings->Import/Export- όπου πάνω πάνω μου λέει "copy contacts from"->επιλέγω Phone->πατάω Next (κάτω κάτω)->μου βγάζει "copy contacts to" και επιλέγω τον λογαριασμό gmail->ξανά next->μου εμφανίζει τον κατάλογο των επαφών μου και τις επιλέγω όλες (ή όσες θέλω) και τέλος. Τις αντιγράφει όλες στο gmail μου. Μετά επιστρέφω στις επαφές->Settings->Contacts to display->και επιλέγω το λογαριασμό gmail. Από εκεί και πέρα οτιδήποτε αλλαγές κάνω στις επαφές μου στο κινητό, αυτόματα συγχρονίζονται με το gmail. Φυσικά η αντίστοιχη διαδικασία γίνεται και για να περάσει κανείς τις επαφές από το gmail στο κινητό ή στην SIM.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια μηπως υπαρχει πουθενα καποιος αναλυτικος οδηγος για συγχρονισμο outlook με gmail. ??

 

Γιατι ακολουθω μερικα βηματα για να μεταφερω τις επαφες μου απο το outlook αλλα τα τηλεφωνα που ειχα σε Ελληνικα στο Outlook μου τα εμφανιζει κινεζικα στο gmail.

 

Για να βοηθησω να πω πως ειχα iphone 5 ολες οι επαφες μου στο icloud και τωρα εχω παρει το s4 active και παλευω με τις επαφες..

 

Υπαρχει κανεις να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω βάλει το calengoo calendar στο κινητο μου , και εχω συγχρονίσει το google calendar με το calengoo .

Ετσι φτιαχνω τα ραντεβου μου στο laptop και μου ερχονται και στο κινητό ή και το αντίστροφο

Το προβλημα που υπάρχει είναι οτι τα χρωματα των ραντεβου του google calendar δεν ερχονται στο calengoo ( οπου ολα τα ραντεβου φαινονται με μπλε χρώμα)

Υπαρχει κάποιος τρόπος να συγχρονίζονται και τα χρώματα (τα ιδια ακριβώς) απο το google calendar στο calengoo ??

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για μεταφορά sms από symbian (Nokia 5800) σε Android (Samsung Core)

 

1) Με το PC Tool for VeryAndroid SMS Backup. Χρειάζεται να το έχω αγορασμένο?

 

Επίσης, η trial version, όταν επιλέγω Menu" -> "Sync" -> "Transfer SMS from Other Phone to Android” και επιλέγω το αρχείο sms που έχω φτιαξει σε pc suite σε .csv μορφη, μου βγάζει μην. «The file format did not match. send the CSV file you got from Nokia to us and we will convert the CSV file into the correct format”

 

2) Με το προγραμματακι SMS Tools (φορτωμενο στο κιν.)? «Κανει δουλεια»?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για μεταφορά sms από symbian (Nokia 5800) σε Android (Samsung Core)

 

1) Με το PC Tool for VeryAndroid SMS Backup. Χρειάζεται να το έχω αγορασμένο?

 

Επίσης, η trial version, όταν επιλέγω Menu" -> "Sync" -> "Transfer SMS from Other Phone to Android” και επιλέγω το αρχείο sms που έχω φτιαξει σε pc suite σε .csv μορφη, μου βγάζει μην. «The file format did not match. send the CSV file you got from Nokia to us and we will convert the CSV file into the correct format”

 

2) Με το προγραμματακι SMS Tools (φορτωμενο στο κιν.)? «Κανει δουλεια»?

 

Ευχαριστω

 

Δεν ξέρω για ΝΟΚΙΑ αλλά ο default τρόπος είναι να βρεις ένα τρόπο να κάνεις export της επαφές σου σε ένα csv ή vcf αρχείο το οποίο μετά κάνεις import από το gmail contacts ή από τις επαφές στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...