Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kyrille το πληκτρολογιο στα μυνηματα ειναι περιεχει και τα δυο? γιατι στο xda λενε οτι έχει μονο swype
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kyrille το πληκτρολογιο στα μυνηματα ειναι περιεχει και τα δυο? γιατι στο xda λενε οτι έχει μονο swype

 

μια χαρά sms στέλνω με το κανονικό quenty, και έχει και swype :P

 

 

unable to find a version of the rundime to run this application μου βγαζει αυτο το μνμ δεν τρεχει καν.

 

ξανακατέβασε το και αν πάλι σου λέει τα ίδια κάντο από κανένα φίλο σου..

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω το βλέπω σταθερότερο μέχρι στιγμής... αλλα μένει να δοκιμασουμε gps wifi και πολλα άλλα.... το σημαντικότερο όμως είναι η μπαταρία.... για να δούμε πόσο μπορεί να κρατήσει
Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε τις εντυπωσεις σας παιδια για να εγκαταστησουμε και εμεις την καινουρηοα εκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Το περναω και εγω. Για να δουμε..

Χωρις τον Bootloader ομως θα λειτουργει σωστα?

 

Φανταζομαι οτι δεν το περναω με one-package option ετσι δεν ειναι? Δε χριαζετε αρχειο EFS? Γιατι στο φακελο του JPF δεν ειχε.

 

Success. Περασα και bootloader. Απ οτι διαβασα στο XDA μονο οσοι εχουν το μοντελο i5801 χανουν εγγυηση μιας και το κινητο θα φενετε παντου σαν i5800.

Μεχρι τωρα: Γρηγοροτερο Shutdown. Απο 10-12sec σε 5-6 μετα την εμφανιση του "Samsung" shutdown-animation.

Καλητερη ανταποκτιση παντου μεχρι τωρα

Edited by Lied
Εντυπωσεις
Link to comment
Share on other sites

Το περναω και εγω. Για να δουμε..

Χωρις τον Bootloader ομως θα λειτουργει σωστα?

 

Φανταζομαι οτι δεν το περναω με one-package option ετσι δεν ειναι? Δε χριαζετε αρχειο EFS? Γιατι στο φακελο του JPF δεν ειχε.

 

Success. Περασα και bootloader. Απ οτι διαβασα στο XDA μονο οσοι εχουν το μοντελο i5801 χανουν εγγυηση μιας και το κινητο θα φενετε παντου σαν i5800.

Μεχρι τωρα: Γρηγοροτερο Shutdown. Απο 10-12sec σε 5-6 μετα την εμφανιση του "Samsung" shutdown-animation.

Καλητερη ανταποκτιση παντου μεχρι τωρα

 

οκ όντως στο xda αυτό λέει τώρα... Είπα και εγώ τι διάολο...

Ναι το shutdown είναι γρηγορότερο και του έχω βάλει αρκετές εφαρμογές, ενώ σε JPA, JPB μόλις του έβαζα εφαρμογές αργούσε να κλείσει.

 

EFS δεν έχει και δεν χρειάζεται:)

 

 

ΟΔΗΓΙΕΣ:

είναι οι ίδιες με το πρώτο ποστ. απλά

στο βήμα 5) κατεβάζετε το αρχείο I5800XXJPF, το αποσυμπιέζετε και μέσα έχει ένα φάκελο με 4 αρχεία.

δεν τικάρετε το one package και επιλέγετε ένα ένα τα αρχεία:

BOOT: I5800XXJPF-REV02-Bootloader-low-CL794643.tar.md5

PHONE: I5800XXJP4_PHONE.tar.md5

PDA: I5800XXJPF-REV02-PDA-CL794643.tar.md5

CSC: I5800OXXJPF-CSC-MULTI-OXX.tar.md5

Link to comment
Share on other sites

Τι εντυπωσεις εχετε με το νεο firmware οσον αφορα την αυτονομια;
Link to comment
Share on other sites

Τι εντυπωσεις εχετε με το νεο firmware οσον αφορα την αυτονομια;

 

μάλλον σαν την jpa. με λίγη προς μέτρια χρήση, 19 ώρες ανοιχτό, 80% μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

μάλλον σαν την jpa. με λίγη προς μέτρια χρήση, 19 ώρες ανοιχτό, 80% μπαταρία

Ακουγεται πολυ καλα! Λεω να φλασαρω κι εγω. Εχεις ανοιχτο το wifi; Δοκιμασε να το φορτισεις και απο usb!

Link to comment
Share on other sites

Ακουγεται πολυ καλα! Λεω να φλασαρω κι εγω. Εχεις ανοιχτο το wifi; Δοκιμασε να το φορτισεις και απο usb!

 

ναι προτείνω να την βάλεις. είναι πιο γρήγορη και το lag έχει εξαφανιστεί.

αα να σημειώσω ότι έχω μόνο gsm και όχι 3g :) το wifi το άνοιξα κάνα 2ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει την i5800xxjpf και την εκανα root με το superoneclick αλλα το κινητο εχει γινει πολύ αργο.

Παω να κάνω unroot και κολάει η εφαρμογη στο Pc.

Καμια ιδέα είτε για να μην ειναι τοσο αργο το κινητο η για να κάνω unroot?

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση?Αυτο τι ειναι ακριβως http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=10354823#post10354823

 

είναι όλες οι εφαρμογές συστήματος της JPF. δηλαδή σε περίπτωση που απεγκαταστήσεις καμία και μετά την χρειαστείς περιέχετε σε αυτό το zip που ανέβηκε στο xda

 

Εχω βάλει την i5800xxjpf και την εκανα root με το superoneclick αλλα το κινητο εχει γινει πολύ αργο.

Παω να κάνω unroot και κολάει η εφαρμογη στο Pc.

Καμια ιδέα είτε για να μην ειναι τοσο αργο το κινητο η για να κάνω unroot?

 

δεν χρειάζεται να κάνεις unroot.

στις froyo roms αργεί το κινητό μόλις κάνεις ροοτ αλλά με μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων φτιάχνεται το θέμα:) το κινητό πηγαίνει πάλι πολύ γρήγορα και δεν χάνεται το root.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, φλάσαρα και εγώ (είχα eclair)...Δεν μπορω να πω οτι βλέπω διαφορά στην ταχυτητα. Νομίζω οτι καθυστερεί το media scanning. Επίσης το gallery σαν να αργει λιγο να δειξει τους φακελλους και καθυστερεί στο ανοιγμα. Τελος μια δυο φορές οταν επιστέφεις στο menou ρετάρει για 1-2 sec δειχνοντας μαυρη εικόνα. Τελος δεν νομιζω οτι κλεινει γρηγορότερα (turn off) απλά σβηνει η οθόνη, αλλά διατηρείται ανοικτό το τηλέφωνο και μετά από κάποια sec κλείνει πραγματικά κάνοντας μια ανεπαίσθητη δόνηση.

Σιγουρα έχει ακόμα ακόμα δρόμο μέχρι να φτάσει τη στρωτή και ταχυτατη λειτουργία του froyo lg optimus one.

 

Α και το κυριότερο μην έχοντας τις ρυθμίσεις APN της Vodafone για ιντερνετ και mms πρέπει να τις βάλω χειροκίνητα....Φαντάζομαι από το site της Voda με μήνυμα over the air δεν παίζει για android??? κανένα link?

Edited by RadiactiveToy
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, φλάσαρα και εγώ (είχα eclair)...Δεν μπορω να πω οτι βλέπω διαφορά στην ταχυτητα. Νομίζω οτι καθυστερεί το media scanning. Επίσης το gallery σαν να αργει λιγο να δειξει τους φακελλους και καθυστερεί στο ανοιγμα. Τελος μια δυο φορές οταν επιστέφεις στο menou ρετάρει για 1-2 sec δειχνοντας μαυρη εικόνα. Τελος δεν νομιζω οτι κλεινει γρηγορότερα (turn off) απλά σβηνει η οθόνη, αλλά διατηρείται ανοικτό το τηλέφωνο και μετά από κάποια sec κλείνει πραγματικά κάνοντας μια ανεπαίσθητη δόνηση.

Σιγουρα έχει ακόμα ακόμα δρόμο μέχρι να φτάσει τη στρωτή και ταχυτατη λειτουργία του froyo lg optimus one.

 

Α και το κυριότερο μην έχοντας τις ρυθμίσεις APN της Vodafone για ιντερνετ και mms πρέπει να τις βάλω χειροκίνητα....Φαντάζομαι από το site της Voda με μήνυμα over the air δεν παίζει για android??? κανένα link?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286161&page=12

Link to comment
Share on other sites

είσαι μέγιστος, thanks!!!

 

Πάντως media scanning, gallery και κάποια lag όταν κλείνεις ένα πρόγραμμα και επιστρέφεις στο home σε άλλη εφαρμογή είναι τα μελανά σημεία του μέχρι στιγμής. Και η JPA που λέτε ήταν γρήγορη έτσι ηταν???

 

Το gps μου δουλεψε σε 1 λεπτο χωρίς μάλιστα να τρέξω το gps opt του octy. Μένει η μπαταρία που νομίζω οτι πάει καλά.

Edited by RadiactiveToy
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις πέρασα και εγώ την froyo. Αφού μου βγάλει το pass το odin, πρέπει να κάνω πάλι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων? Δεν θα χαθεί η froyo?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις πέρασα και εγώ την froyo. Αφού μου βγάλει το pass το odin, πρέπει να κάνω πάλι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων? Δεν θα χαθεί η froyo?

 

ναι καλό θα ήταν να κάνεις για να λειτουργήσει τέλεια. δεν θα χαθεί η froyo.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με δυο θέματα.

 

1) Δεν μπορούσα να συνδεθώ με το Kies 1.5.xxx και ούτε και με το 2.0.xxx που είναι και το πιο πρόσφατο. Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? ΥΓ. Το laptop 'βλέπει' κανονικά το Galaxy.

 

2) Ποια προγράμματα πρέπει να έχω για να λειτουργεί το GPS. Ενώ με το Nokia E52 είχα άψογη εφαρμογή GPS και πραγματικά το GPS ήταν φοβερό εργαλείο, στο Galaxy αισθάνομαι σαν τον βλάχο απ'το χωριό που ακόμα δεν ξέρει τι πρέπει να κάνει για να βρει τη θέση του μέσω GPS και να πλοηγηθεί με αυτό! ΥΓ. Ένα manual A-Z θα με βοηθούσε πολύ!

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ναι καλό θα ήταν να κάνεις για να λειτουργήσει τέλεια. δεν θα χαθεί η froyo.

 

Δηλαδή εγώ που μετα το flash εκανα επαναφορά και μεσω recovery "wipe data/factory reset" και "wipe cache partition" ήμουν λίγο υπερβολικός??? Μηπβως αυτό φταίει που νομίζω οτι πάει αργά το τηλέφωνο???

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

 

 

2) Ποια προγράμματα πρέπει να έχω για να λειτουργεί το GPS. Ενώ με το Nokia E52 είχα άψογη εφαρμογή GPS και πραγματικά το GPS ήταν φοβερό εργαλείο, στο Galaxy αισθάνομαι σαν τον βλάχο απ'το χωριό που ακόμα δεν ξέρει τι πρέπει να κάνει για να βρει τη θέση του μέσω GPS και να πλοηγηθεί με αυτό! ΥΓ. Ένα manual A-Z θα με βοηθούσε πολύ!

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Και εγώ μία από τα ίδια. έχω εγκαταστησει την froyo JPA (τώρα θα βάλω την JPF), αλλά GPS τίποτα. Δοκιμάζω με GPSfix GPS test από market και nDrive και πάλι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

GPSopt από το market το ανοίγεις πριν ανοίξεις το GPS και έχεις σήμα(σήμα καμπάνα) και μέσα στο σπίτι κλειδώνει γρήγορα
LG p920 4.0.4 ics................30a-EUR-XX:D
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που μετα το flash εκανα επαναφορά και μεσω recovery "wipe data/factory reset" και "wipe cache partition" ήμουν λίγο υπερβολικός??? Μηπβως αυτό φταίει που νομίζω οτι πάει αργά το τηλέφωνο???

 

και εγώ αυτό έκανα:) αν πάει αργά το τηλέφωνο λογικά θα φταίει ότι έχεις κάνει ροοτ. κάνε πάλι factory reset

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μία από τα ίδια. έχω εγκαταστησει την froyo JPA (τώρα θα βάλω την JPF), αλλά GPS τίποτα. Δοκιμάζω με GPSfix GPS test από market και nDrive και πάλι τίποτα.

 

και εγω με την JPA δεν επιανά καθόλου δορυφόρους (ακόμα και με GPSopt). Με την JPF το gps βρίσκει δορυφόρους και τους κλειδώνει σχεδόν αμέσως (και χωρίς GPSopt). Οπότε προχώρα χωρίς δεύτερη σκέψη :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...