Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιο είναι το τελευταίο firmware? Εγώ έχω την kyrillos v5.7, πως μπορώ να δω ποιο firmware έχω? Η kyrillos περιλαμβάνει και firmware ή πρέπει να το βάλω ξεχωριστά?

 

firmware είναι το λειτουργικό που χρησιμοποιεί μια συσκευή. Στις συσκευές μας το λέμε και ROM(από το μέρος στο οποίο αποθηκεύονται, την Read Only Memory). Πιστεύω κατάλαβες τι εννοώ. Firmware είναι το σωστό αλλά για λόγους ευκολίας και συντομίας το λέμε ROM. Οπότε δε χρειάζεσαι τίποτε άλλο.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ποιο είναι το τελευταίο firmware? Εγώ έχω την kyrillos v5.7, πως μπορώ να δω ποιο firmware έχω? Η kyrillos περιλαμβάνει και firmware ή πρέπει να το βάλω ξεχωριστά?

 

εισαι οκ με την rom αυτη ...εισαι στην τελευταια ανεπισημη!!!!!

 

Κυριλελ η παιδες να ρωτησω κατι ......στην 5.5 εχει ενα wallpaper με μια πολιτεια την νυχτα αλλα δεν υπαρχει αυτη η φωτο στο "φοντο" αν αλλαξω wallpaper πως ξαναβαζουμε το αρχικο wallpaper ? ( πολιτεια την νυχτα )

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κυριλελ η παιδες να ρωτησω κατι ......στην 5.5 εχει ενα wallpaper με μια πολιτεια την νυχτα αλλα δεν υπαρχει αυτη η φωτο στο "φοντο" αν αλλαξω wallpaper πως ξαναβαζουμε το αρχικο wallpaper ? ( πολιτεια την νυχτα )

 

ευχαριστω

Στα προηγούμενα post υπάρχει link από τον Κύριλλο. Ψάξε λίγο και θα το βρείς;)

Link to comment
Share on other sites

Στα προηγούμενα post υπάρχει link από τον Κύριλλο. Ψάξε λίγο και θα το βρείς;)

 

Σωστος ! το βρηκα φιλε ευχαριστω !!:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω για οποιον ξερει εξω την 5,1 Honeycomb. Το προβλημα ειναι οτι εδω και μερες οταν προσπαθω να κανω Install καποια εφαρμογη η οποια και ζηταει access στην sd card δεν γινεται. Θεμα χωρου δεν υπαρχει γιατι εχω πολυ διαθεσιμο
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το links to sd δεν τρεχει στη Froyo 2,2 ; μου βγαζει ενα "mount script error" Τα παρτισιον ειναι συμφωνα με τιε οδηγιες Το μικρο ext2 και το υπολοιπο fat 32
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το links to sd δεν τρεχει στη Froyo 2,2 ; μου βγαζει ενα "mount script error" Τα παρτισιον ειναι συμφωνα με τιε οδηγιες Το μικρο ext2 και το υπολοιπο fat 32

 

Που λέει ext2; Και τα 2 fat(μεχρι 2GB fat, είναι πιο γρήγορο από το fat32) είπαμε! Εκτός και αν έχεις custom rom. Καταρχήν έχεις ρουτάρει το κιν;

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Καποια απαντηση σχετικα με την μη αποδοχη εγκαταστασης προγραμματων αποτο market. Χτυπαει συνεχεια. Η sd card εχει πολυ χωρο
Link to comment
Share on other sites

ξαναεκανα φορματ στη καρτα και εχω 1 γκιγκα σε ext 2 kai 3 γκιγκα σε fat32 Tο τηλεφωνο ειναι ρουτερ superuser Εκανα και το ext2 primary και λυθηκε το προβλημα:p:

Το μηχανακι σκιζει παιδια ,συνεχιστε Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ξαναεκανα φορματ στη καρτα και εχω 1 γκιγκα σε ext 2 kai 3 γκιγκα σε fat32 Tο τηλεφωνο ειναι ρουτερ superuser Εκανα και το ext2 primary και λυθηκε το προβλημα:p:

Το μηχανακι σκιζει παιδια ,συνεχιστε Ευχαριστω

 

Ποια rom φοράς και υποστηρίζει ext2;

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Ποια rom φοράς και υποστηρίζει ext2;

 

Δεν εχει σχεση με την ROM αλλα με τον Kernel.... O FuguMod 2.4 beta3 Που χρησιμοποιει ο κυριλλος υποστηριζει Filesystems: rfs, ext2, ext3, ext4, btrfs, jfs*, reiserfs*

 

* : on a separate build

 

Source: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=997367

 

 

 

p.s. Fugumod convert to any filesystem supported by creating a fs.convert file in the directory /Android/data/fugumod/ on the sdcard. In example, you want to convert /data partition (/dev/block/stl7) to ext4, just make a fs.convert file containing :

 

stl7 ext4

 

or two partitions in a row :

 

stl7 jfs
stl8 ext2

Edited by hack3rakos
Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Ποια rom φοράς και υποστηρίζει ext2;

 

 

Αυτη της πρωτης σελιδας του νηματος, χωις lagfix , αναβαθμιση σε froyo2.2

Link to comment
Share on other sites

ποιόν kernel προτείνεται να βάλουμε στην 5.7v? Fugumode 2.4 beta3 ?

 

οπως ειπα και παραπανω αυτον χρησιμοποιει ηδη ο κυριλλος.... οποτε δεν χρειαζετε να τον πειραξεις...

Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Τον Standard γιατι ο 800 δεν ειναι stable ακομα...

 

και δεν νομιζω οτι θα δουμε αλλο kernel συντομα αφου αυτος που φτιαχνει τους kernel ειναι αυτος που αυτη την στιγμη κανει PORT την CM7 στο κινητο μας.... προβλεπεται να ασχοληθει πλεον μονο με εκεινη την εκδοση (φανταζομαι)

Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση με την ROM αλλα με τον Kernel.... O FuguMod 2.4 beta3 Που χρησιμοποιει ο κυριλλος υποστηριζει Filesystems: rfs, ext2, ext3, ext4, btrfs, jfs*, reiserfs*

 

Αυτό που εννοούσα είναι αν φοράει κάποια custom rom. Αν πάρεις μια jpf και κοτσάρεις fugumod είναι πλέον custom jpf. Αν φοράς Kyrillos είναι custom rom. Τεσπα, η πρώτη του νήματος δεν καταλαβαίνω ποια είναι. Αν μιλάμε για Kyrillos ok.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοούσα είναι αν φοράει κάποια custom rom. Αν πάρεις μια jpf και κοτσάρεις fugumod είναι πλέον custom jpf. Αν φοράς Kyrillos είναι custom rom. Τεσπα, η πρώτη του νήματος δεν καταλαβαίνω ποια είναι. Αν μιλάμε για Kyrillos ok.

 

"Phone: Galaxy 3 Update: Froyo 2.2 (I5800XXJPN) Δεν είναι η τελική/επίσημη αλλά σιγά σιγά έρχεται και η τελική. Γιαυτό το λόγο έχει και κάποια μικρο-bugs που αναφέρονται παρακάτω.

Froyo.xxjpf

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι δεν μπορω να στειλω sms πανω απο μια γραμμη και μου το θεωρει γαι 2 μυνηματα? τι να κανω?

Κοίτα λίγο στην 301 και μάλλον θα βρεις την απάντηση.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Έχω πλέον την 5.7 του Κύριλλου.

Ομολογώ ότι είναι η πιο σταθερή απ' όλες όσες έχω δοκιμάσει, ίσως πιο αργή από την 5.0 OC που είχα πριν, αλλά δεν πειράζει.

Αυτό όμως που θέλω να αναφέρω είναι ότι σε όλες τις Rom που έχω δοκιμάσει από την εργοστασιακή 2.1 εως και τις 2.2 του Κύριλλου, δεν είδα βελτίωση στην ταχύτητα ανοίγματος των επαφών και των κλήσεων που σπάνε νεύρα.

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν και σε σας κάνει το ίδιο, και αν ναι, να παρακαλέσω τον Κύριλλο σε μελλοντική αναβάθμιση να βγάλει την μαμίσια εφαρμογή κλήσεων και να βάλει μια πιο γρήγορη.

Να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ το Go Contacts.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Έχω πλέον την 5.7 του Κύριλλου.

Ομολογώ ότι είναι η πιο σταθερή απ' όλες όσες έχω δοκιμάσει, ίσως πιο αργή από την 5.0 OC που είχα πριν, αλλά δεν πειράζει.

Αυτό όμως που θέλω να αναφέρω είναι ότι σε όλες τις Rom που έχω δοκιμάσει από την εργοστασιακή 2.1 εως και τις 2.2 του Κύριλλου, δεν είδα βελτίωση στην ταχύτητα ανοίγματος των επαφών και των κλήσεων που σπάνε νεύρα.

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν και σε σας κάνει το ίδιο, και αν ναι, να παρακαλέσω τον Κύριλλο σε μελλοντική αναβάθμιση να βγάλει την μαμίσια εφαρμογή κλήσεων και να βάλει μια πιο γρήγορη.

Να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ το Go Contacts.

Ευχαριστώ πολύ

 

καλησπέρα,

το ίδιο πρόβλημα έχω, ίσως επειδή έχω τις επαφές μόνο στην SIM και αργεί να τις "διαβάσει";

Kyrillos' Rom v9.5 :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

το ίδιο πρόβλημα έχω, ίσως επειδή έχω τις επαφές μόνο στην SIM και αργεί να τις "διαβάσει";

 

Δεν νομίζω. Πάντως και στο zte blade, με CM7 αργεί να ανοίξει τις επαφές. Τι ένα τι 3 δευτερόλεπτα, σιγά τον χρόνο. Το πολύ πολύ στον ένα χρόνο, θα χάσεις μια ώρα από την ζωή σου... :P

Πάντως ας ελπίσουμε ότι με gingerbread θα ανοίγουν πιο γρήγορα.

 

@haris77, αν έχεις την 5.5/5.6 απλά πέρνα το στην sd και φλάσαρε το από cwm recovery (install zip)

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...