Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το titanium μου αναγνωρίζει το a2sd 1 gb πώς όμως θα ρυθμίσω έτσι ωστε να αποθηκέυονται οι εφαρμογες εκεί??
Link to comment
Share on other sites

SOS!!! Καλησπέρα παιδιά μετά απο μία εβδομάδα με την v10.6 αφού έκλεισα το κινητό για 4η φορά όταν το άνοιξα δέν υπήρχε καμία εφαρμογή εκτός απο κάποιες όπως η φωτογραφική, ημερολόγιο, επαφές και κάποιες άλλες. Δεν υπάρχει το play masrket, το superuser, ο holo launcer...... και άλλοι. Έχει κάποιος καμία ιδέα??

 

Υ.Γ: δέν έκανα κάτι πρίν το κλείσω απλά έπρεπε να το κλείσω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

επειδή βιάζομαι λόγο ταξιδιού πρέπει να περάσω νέα ρομ στο κινητό η οποία θα πρέπει να με καλύπτει σε κάποια πράγματα αλλά κυρίως στην μπαταρία.

επειδή έχουν βγεί πολλές και δεν ξέρω ποιά είναι η καλύτερη τώρα θέλω να μου προτείνετε μια.

απαραίτητο να είναι froyo και να μην έχει bloatware καθώς και περιττά πράγματα.θέλω να είναι γρήγορη,λιτή με καλή αυτονομιά σε σχέση με την απόδοση.

εννοείται να μπορώ να κάνω tethering με vodafone κάρτα.

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

επειδή βιάζομαι λόγο ταξιδιού πρέπει να περάσω νέα ρομ στο κινητό η οποία θα πρέπει να με καλύπτει σε κάποια πράγματα αλλά κυρίως στην μπαταρία.

επειδή έχουν βγεί πολλές και δεν ξέρω ποιά είναι η καλύτερη τώρα θέλω να μου προτείνετε μια.

απαραίτητο να είναι froyo και να μην έχει bloatware καθώς και περιττά πράγματα.θέλω να είναι γρήγορη,λιτή με καλή αυτονομιά σε σχέση με την απόδοση.

εννοείται να μπορώ να κάνω tethering με vodafone κάρτα.

 

Δοκιμασε την kyrillos rom 9.7

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε την kyrillos rom 9.7

 

καλησπερα κυριλλε!

η διαδικασια για να περασω την ρομ ποια ειναι? η γνωστη?

πρεπει να βαλω εγω μετα κερνελ ή φλασαρω την ρομ σου και ειναι ολα ετοιμα για χρηση?

επισης να βαλω την non OC ?

Edited by haris013
Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα ειχα κανει partition οταν ειχα την 9.5 του κυριλλου οταν ομως εβαλα τν 10.6 δεν μου το αναγνωριζει με αποτελεσμα ο χωρος που εχω στην καρτα να εχει μειωθει χωρις ομως να εχει αυξηθει η μνημη του τηλεφωνου :wacko: ...μπορει κανεις να προτεινει τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

Κανε απο το cwm recovery κανε back up και μετα κανε advanced restore μονο το ext-sd αν θυμαμαι καλα το λεει, που στην ουσια ειναι το partition της καρτας... Και εμενα μου το εκανε σε καποιες φασεις μετα απο πτωσεις, οπου δεν μου αναγνωριζε το partition και αντιστοιχα καμια εφαρμογη δεν υπηρχε μεσα στο κινητο, και με αυτον τον τροπο επανερχοταν στην κανονικη της κατασταση η συσκευη.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κυριλλε!

η διαδικασια για να περασω την ρομ ποια ειναι? η γνωστη?

πρεπει να βαλω εγω μετα κερνελ ή φλασαρω την ρομ σου και ειναι ολα ετοιμα για χρηση?

επισης να βαλω την non OC ?

 

Εδώ για οδηγίες (πας φλασάρισμα ρομ έκδοση 9++). Πέρνα την 9.7 και μετά φλάσαρε τον Fugumod Standard v2.4 beta3-fix1 800MHz(Battery: 10/10, Performance: 6/10) αφού θέλεις να σου κρατάει η μπαταρία. Θα περάσεις την v9.7 odin.tar (OC) αν θέλεις να φλασάρεις τον Fugumod Standard v2.4 beta3-fix1 800MHz.

Link to comment
Share on other sites

Kyrillos καλησπέρα!

 

Βασικά έχω θέμα. Έχω περάσει την 10.6 που έχεις και είναι υπέροχη και τρέχει πένα. Το θέμα μου είναι ότι δεν λέει να δουλέψει το app2sd. Έχω κάνει φορματ την sd κάρτα αλλά το άτιμο δεν το έχει αναγνωρίσει. Το θέμα μου το έχω αναφέρει και εδώ αλλά χωρίς να έχω αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.

 

Μπορείς μήπως να δώσεις τα φώτα σου; Καλές γιορτές σε όλους! :)

Νάσος

Link to comment
Share on other sites

Kyrillos καλησπέρα!

 

Βασικά έχω θέμα. Έχω περάσει την 10.6 που έχεις και είναι υπέροχη και τρέχει πένα. Το θέμα μου είναι ότι δεν λέει να δουλέψει το app2sd. Έχω κάνει φορματ την sd κάρτα αλλά το άτιμο δεν το έχει αναγνωρίσει. Το θέμα μου το έχω αναφέρει και εδώ αλλά χωρίς να έχω αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.

 

Μπορείς μήπως να δώσεις τα φώτα σου; Καλές γιορτές σε όλους! :)

Νάσος

Πας δηλαδή στο titanium backup και δε βλέπεις το app2sd; Επανέλαβε τη διαδικασία (1 fomat την sd, 2 partition από recovery, 3 reboot είσαι έτοιμος). Μη ξεχνάς στη 10.6 δεν αντιγράφεις τα 4 αρχεία στην διαδρομή Android/data/g3mod αλλά το partition γίνεται με το που ανοίξεις το κινητό σου μετά το partition από recovery.

App2sd [Nothing to do here ^^. The a2sd script will be enabled automatically if you have a partition in your sdcard, while the phone boots for the first time!]

Link to comment
Share on other sites

Πας δηλαδή στο titanium backup και δε βλέπεις το app2sd; Επανέλαβε τη διαδικασία (1 fomat την sd, 2 partition από recovery, 3 reboot είσαι έτοιμος). Μη ξεχνάς στη 10.6 δεν αντιγράφεις τα 4 αρχεία στην διαδρομή Android/data/g3mod αλλά το partition γίνεται με το που ανοίξεις το κινητό σου μετά το partition από recovery.

App2sd [Nothing to do here ^^. The a2sd script will be enabled automatically if you have a partition in your sdcard, while the phone boots for the first time!]

 

Η sd όπως ήταν απλά στο κινητό πήγα στο recovery mode και έκανα απο κει partition 1gb ext kai 0mb swap όπως προτείνεται. Δεν έκανα κάτι άλλο. Μετά απλά reboot αλλά δεν δούλεψε. Ναι ευτυχώς που δεν χρειάζεται τα 4 αρχεία αυτά γιατί δεν τα έχω αντιγράψει.. Δηλαδή να πάω ξανά στο recovery και να ξανακάνω το partition? Μπορείς να μου απαντήσεις με ένα mini-guide?

 

Επίσης δεν έχω κατεβάσει ακόμη το Titanium Backup. Ξέρω όμως ότι το partition είναι εκεί από άλλες προσπάθειες που είχα κάνει. Με ένα μικρο-οδηγό, με σώνεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Η sd όπως ήταν απλά στο κινητό πήγα στο recovery mode και έκανα απο κει partition 1gb ext kai 0mb swap όπως προτείνεται. Δεν έκανα κάτι άλλο. Μετά απλά reboot αλλά δεν δούλεψε. Ναι ευτυχώς που δεν χρειάζεται τα 4 αρχεία αυτά γιατί δεν τα έχω αντιγράψει.. Δηλαδή να πάω ξανά στο recovery και να ξανακάνω το partition? Μπορείς να μου απαντήσεις με ένα mini-guide?

 

Επίσης δεν έχω κατεβάσει ακόμη το Titanium Backup. Ξέρω όμως ότι το partition είναι εκεί από άλλες προσπάθειες που είχα κάνει. Με ένα μικρο-οδηγό, με σώνεις! :)

 

Πως είσαι σίγουρος ότι δεν δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

Η sd όπως ήταν απλά στο κινητό πήγα στο recovery mode και έκανα απο κει partition 1gb ext kai 0mb swap όπως προτείνεται. Δεν έκανα κάτι άλλο. Μετά απλά reboot αλλά δεν δούλεψε. Ναι ευτυχώς που δεν χρειάζεται τα 4 αρχεία αυτά γιατί δεν τα έχω αντιγράψει.. Δηλαδή να πάω ξανά στο recovery και να ξανακάνω το partition? Μπορείς να μου απαντήσεις με ένα mini-guide?

 

Επίσης δεν έχω κατεβάσει ακόμη το Titanium Backup. Ξέρω όμως ότι το partition είναι εκεί από άλλες προσπάθειες που είχα κάνει. Με ένα μικρο-οδηγό, με σώνεις! :)

 

Μα το app2sd το βλέπεις μόνο από το Titanium Backup. Μην επαναλάβεις τη διαδικασία. Κατέβασε το Titanium Backup. Άνοιξε την εφαρμογή. Δες αν αναφέρει κάτω το app2sd. Αν το αναφέρει τότε όλα πήγαν καλά με το partition. :)

Link to comment
Share on other sites

Πως είσαι σίγουρος ότι δεν δουλεύει?

 

Όπως αναφέρω και στο xda κατέβασα π.χ το facebook (~13mb) και μου τα αφέρεσε από το Internal Memory (τσεκαρισμένο).. :(

Edited by nLamprok
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα για πρωτη φορα την kyr 7.1 αλλα μετα δεν μου αναγνωριζε την σιμ,το ξαναφλασαρα αλλα παλι τα ιδια
Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρω και στο xda κατέβασα π.χ το facebook (~13mb) και μου τα αφέρεσε από το Internal Memory (τσεκαρισμένο).. :(

 

Καταρχην τσεκαρε στη διαδρομη μ εναν root explorer αν στη διαδρομη /etc/init.d υπαρχει αρχειο που λεγεται a2sd. Αν δεν υπαρχει τοτε δε δουλευει. Υπαρχουν 2 τροποι, η ετσι το κανω εγω. 1. Βρες την εφαρμογη kmap. Και τροποποιησε και ενεργοποιησε απο κει το a2sd ( η v3 ειναι για γρηγορες sd 10 class) οποτε το συνηθισμενο ειναι η v2.

2. Η κατεβαζεις το link2sd που ειναι εφαρμογη και ειναι λιγο πιο ευκολος τροπος γιατι τα κανει σχεδον μονο του. Απλα ειναι λιγο πιο αργο.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα για πρωτη φορα την kyr 7.1 αλλα μετα δεν μου αναγνωριζε την σιμ,το ξαναφλασαρα αλλα παλι τα ιδια

 

Επισης προσπαθησα να βαλω και την κανονικη 2.2 αλλα μολις το ανοιγω κολλαει στο logo

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τσεκαρε στη διαδρομη μ εναν root explorer αν στη διαδρομη /etc/init.d υπαρχει αρχειο που λεγεται a2sd. Αν δεν υπαρχει τοτε δε δουλευει. Υπαρχουν 2 τροποι, η ετσι το κανω εγω. 1. Βρες την εφαρμογη kmap. Και τροποποιησε και ενεργοποιησε απο κει το a2sd ( η v3 ειναι για γρηγορες sd 10 class) οποτε το συνηθισμενο ειναι η v2.

2. Η κατεβαζεις το link2sd που ειναι εφαρμογη και ειναι λιγο πιο ευκολος τροπος γιατι τα κανει σχεδον μονο του. Απλα ειναι λιγο πιο αργο.

 

Καλησπέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Λοιπόν στον φάκελο αυτό υπάρχει το "10app2sd" και "11link2sd" που έχουν να κάνουν με το θέμα μου. Δεν είμαι σίγουρος γιατί υπάρχει το νούμερο μπροστά από το αρχείο αλλά τέλος πάντων. Θα κατεβάσω και το KMapp να δω τι παίζει και θα κάνω αυτά που μου πες με το v2. Ελπίζω να μην παίζει conflict μεταξύ app2sd και link2sd.. το κινητό έρχεται από factory reset/wipe data/cache κλπ...

 

EDIT: Ενεργοποιημένο το "Apps2SD" από το KMApp (το v2 όπως μου είπες)... έκανα reboot, κατέβασα το Google Maps (~6mb) και τα ξανα-αφαίρεσε από το internal storage (settings->applications->manage applications, από εκεί το βλέπω το internal)... τώρα επίσης έχω και το Titanium Backup το οποίο όντως λέει ότι υπάρχει partition "a2sd" 1gb από το οποίο μάλιστα υπάρχουν ελεύθερα 900mb (κάπου χάσαμε 100mb :P) !!

Edited by nLamprok
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση...Υπάρχει κάποιος τρόπος να παίξει το κινητό μας 3D παιχνίδια??

Βρίσκω στο market κάποια που λέει ''δεν είναι συμβατά με τη συσκευή σας'' , πιθανολογώ επειδή είναι 3D...Υπάρχει κάποιο κόλπο εδώ???

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Λοιπόν στον φάκελο αυτό υπάρχει το "10app2sd" και "11link2sd" που έχουν να κάνουν με το θέμα μου. Δεν είμαι σίγουρος γιατί υπάρχει το νούμερο μπροστά από το αρχείο αλλά τέλος πάντων. Θα κατεβάσω και το KMapp να δω τι παίζει και θα κάνω αυτά που μου πες με το v2. Ελπίζω να μην παίζει conflict μεταξύ app2sd και link2sd.. το κινητό έρχεται από factory reset/wipe data/cache κλπ...

 

EDIT: Ενεργοποιημένο το "Apps2SD" από το KMApp (το v2 όπως μου είπες)... έκανα reboot, κατέβασα το Google Maps (~6mb) και τα ξανα-αφαίρεσε από το internal storage (settings->applications->manage applications, από εκεί το βλέπω το internal)... τώρα επίσης έχω και το Titanium Backup το οποίο όντως λέει ότι υπάρχει partition "a2sd" 1gb από το οποίο μάλιστα υπάρχουν ελεύθερα 900mb (κάπου χάσαμε 100mb :P) !!

 

Το νουμερο μπροστα δειχνει τη σειρα με την οποια ξεκινανε. Νομιζω οτι υπαρχει conflict. Αλλα νομιζω οτι δεν ειναι app2sd αλλα a2sd απο το kmapp. Εγω αυτο που θα εκανα θα ηταν να σβησω το app2sd να αφηδω το link2sd να κατεβασω το link2sd να μπω στις ρυθμισειςωτου να κανω συνδεση ολων των αρχειων στην sd και να τσεκαρω ξανα το internal. Η να σβησω και τα δυο και να ενεργοποιησω απο το kmapp απο την αρχη το a2sd v2

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν εχει συμβει σε κανενα να μην δουλευει η sim μετα απο περασμα της 7,1 του κυριλλου?

οχι, μαλλον εχεις κάποιο αλλο πρόβλημα...

Δοκίμασες την sim σε άλλη συσκευή ή sim άλλης συσκευής στον γαλαξία να να δεις αν είναι ΟΚ?

 

Η V10.x κάνει κάποια "χαζα", αλλά δικαιολογούνται γιατί είναι alpha ακόμα.

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι κι εγώ μετά από καιρό! Καλή χρονιά σε όλους! Γρήγορη ερώτηση. Πάω να βάλω την 9,7 στον πατέρα και έχω 2 προβλήματα...α)Δεν κάνει mount την sd και δεν μπορώ να βάλω update.zip και β) όταν κλείνει η οθόνη δεν ξαναανάβει και πρέπει να κάνω force restart...Μάλλον λείπω καιρό και έχω ξεσυνηθίσει...

 

EDIT: Και το ξέρα ότι κάποια χαζομάρα έκανα...Δεν είχα ανοίξει το Odin με Εκτέλεση ως Διαχειριστής και δεν έκανε σωστά το flashάρισμα...Α ρε Κύριλλε όσος καιρός και αν περάσει οι Rom σου είναι εγγύηση! Αν είχαμε και κανένα Odex Theme να μπορέσουμε να περάσουμε (λίγο να σπάσει το Gingerbread που έχεις τόσο καιρό) θα ήταν ωραίο δωράκι!!! ;)

Edited by pkatsaras
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...