Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισως επειδή αλλάζεις διαδοχικά τις εκδόσεις έχει φάει κόλληματα το κινητο.

Γυρνα σε 2.2 μαμα, και μετά πέρνα την 9.0 και στα καπάκια την αναβαθμιση σε 9.5.

 

Αν το πρόβλημα σου επιμείνει, μάλλον θες καινουρια μπαταρία απλώς.

 

πως επιστρεφω στην 2.2? μαλλον αν γυρισω δεν θα επιστρεψω ξανα στα ψαγμενα γιατι δεν εχω καταλαβει διαφορα σε τιποτα :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχω την εντυπωση πως αν το συνδέσεις μέσω Kies θα δει την διαφορετική rom και θα σου περάσει κατευθείαν την 2.2 την επίσημη. Δεν είμαι και σίγουρος γιατι στην ουσία μιλάς για downgrade, κάτι που δεν εκανα ποτε.

 

Το οτι δεν ειδες τιποτα διαφορετικό είναι απορίας άξιο μιας και μιλάμε τουλάχιστον για διπλασιασμό σε ταχύτητα και απόκριση. Μην απορρίπτεις τις custom rom. Ειναι τεράστια η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ισως επειδή αλλάζεις διαδοχικά τις εκδόσεις έχει φάει κόλληματα το κινητο.

Γυρνα σε 2.2 μαμα, και μετά πέρνα την 9.0 και στα καπάκια την αναβαθμιση σε 9.5.

 

Αν το πρόβλημα σου επιμείνει, μάλλον θες καινουρια μπαταρία απλώς.

 

 

 

Κάπου έχει έναν αναλυτικό οδηγό ο Κυριλλος σε pdf αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ που τον ειχα δει.

Οποιος θυμάται το link ας οδηγησει τον φιλο. Εκει τα γράφει ακόμη πιο αναλυτικά.

 

Μην σου τα πω εγω όπως τα θυμαμαι, γιατι μπορεί να παραλέιψω κανα βημα μιας και κοιτούσα τον οδηγό και εγώ και προχωρούσα...

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

 

Απλα πες μου αν κανω download κατι απο το pc και πως το βαζω στο κινητο,,,

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως αν το συνδέσεις μέσω Kies θα δει την διαφορετική rom και θα σου περάσει κατευθείαν την 2.2 την επίσημη. Δεν είμαι και σίγουρος γιατι στην ουσία μιλάς για downgrade, κάτι που δεν εκανα ποτε.

 

Το οτι δεν ειδες τιποτα διαφορετικό είναι απορίας άξιο μιας και μιλάμε τουλάχιστον για διπλασιασμό σε ταχύτητα και απόκριση. Μην απορρίπτεις τις custom rom. Ειναι τεράστια η διαφορά.

 

δεν ξερω αν υποστηριζει το kies η συγκεκριμενη rom.

ναι, το οτι δεν ειδα διαφορα με προβληματιζει πολυ, γι'αυτο ρωταω εδω να μου πειτε συγκεκριμενα πραγματα, γιατι εχω φαει τον κοσμο κ δεν εχω βρει λυσεις στα προβληματα ή τι κανω λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα τους οδηγους που ακολουθησα. Τα εχει μέσα πολύ αναλυτικα.

 

Τα εύσημα φυσικά πηγαίνουν στον Κύριλλο!

Για περισσότερες εξηγησεις θα χρειαστεί να ρωτησεις κάποιον πιο σχετικό, μιας και εγω απλά ακολουθησα τις παρακάτω οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

πως επιστρεφω στην 2.2? μαλλον αν γυρισω δεν θα επιστρεψω ξανα στα ψαγμενα γιατι δεν εχω καταλαβει διαφορα σε τιποτα :p

 

Απλα πες μου αν κανω download κατι απο το pc και πως το βαζω στο κινητο,,,

 

Υπάρχει αναλυτικός οδηγός για το Galaxy 3 που θα σας βοηθήσει σε πολλά θέματα. Διαβάστε τον προσεκτικά!

Galaxy 3 : Rom και άλλα ενδιαφέροντα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα τους οδηγους που ακολουθησα. Τα εχει μέσα πολύ αναλυτικα.

 

Τα εύσημα φυσικά πηγαίνουν στον Κύριλλο!

Για περισσότερες εξηγησεις θα χρειαστεί να ρωτησεις κάποιον πιο σχετικό, μιας και εγω απλά ακολουθησα τις παρακάτω οδηγίες.

 

Το οdin τι ειναι ρε φιλε???Που το βρισκω αυτο στο pc?

Link to comment
Share on other sites

Το Odin είναι το πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε για να φλασάρουμε μία ROM. Υπάρχει μέσα στο .rar αρχείο αν κατεβάσεις μία ROM του Κύριλλου.

Όπως είπα και πριν διαβάστε καλά τους οδηγούς (γι' αυτό υπάρχουν) και αν δεν καταλάβετε κάτι τότε ρωτήστε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

τους εχω διαβασει τους οδηγους και τα εχω κανει αυτα, το πώς να γυρισω απο custom σε official 2.2 δεν ξερω

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1497261

 

θα βρεις ρομ(αν θες official στο site που αναρτησε πιο πανω) το odin(egkatesthse to ston ypologisth soy) βαλε και drivers na αναγνωριζει την συσκευη σου.διαβασε και τις οδηγιες και τελος.

Εσυ πια εχεις κανει?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

τους εχω διαβασει τους οδηγους και τα εχω κανει αυτα, το πώς να γυρισω απο custom σε official 2.2 δεν ξερω

Νομίζω ότι είναι σημαντικό να κάνεις και ένα format την sd ή αλλιώς διαμόρφωση της sd (αφού πάρεις ένα backup πρώτα για να κρατήσεις φώτο, βίντεο, ήχους κτλ όχι άλλα στοιχεία που έχουν να κάνουν με το σύστημα αφού λες ότι το κινητό είναι σε άθλια κατάσταση. Για τα τηλέφωνα αποθήκευσε τις επαφές σου ως Google επαφές). Το είχα αντιμετωπίσει σε μια άλλη συσκευή (Sony Ericsson Χ8) αν και η διαδικασία είναι λίγο διαφορετική. Ο Αστροναύτης γράφει αναλυτικά τη διαδικασία εδώ για να πας στη 9.0 και έπειτα να κάνεις αναβάθμιση σε 9.6. Επίσης πρόσεξε καλά και το partition να το κάνεις σωστά. Διάβασε 2 φορές τουλάχιστον προτού προχωρήσεις. Πάρε και μια ιδέα από Youtube. Υπομονή θέλει. :)

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αναλυτικός οδηγός για το Galaxy 3 που θα σας βοηθήσει σε πολλά θέματα. Διαβάστε τον προσεκτικά!

Galaxy 3 : Rom και άλλα ενδιαφέροντα

 

Εκανα τα εξης¨:Make a backup of your SD card as everything will be wiped from it during this process.

2.

Download the “G3MOD Hybrid and Multi Data configs” and save it to your computer (you will need this later)

3.

Enter CWM (ClockWorkMod) recovery.

4.

Go to Miscellaneous > Partition SD Card. Choose the sizes you want Kyrillos’ Recommended settings: 512MB – 1GB ext 0mb swap

5.

The partition may take a while but let it complete.

6.

Wipe data (including Dalvik cache).

7.

Reboot.

8.

Copy all your files you backed up to your SD card.

9.

Copy the files included in the “G3MOD Hybrid and Multi Data configs” (data2sd.dirs, fs.data2sd, multiosdata, multiosdata.cache) into this folder on your SD card sdcard\Android\data\G3mod\.

10.

Reboot. This may take a while but this is normal.

11.

Your partition should now work.

12.

Go to TiBu Preferences and under the Restoration

 

Αφου αργησε να ανοιξει το κινητο μου κανει μια δονηση καθε 3 sec και γενικα κολλαει πολυ..Ενω δεν βρισκω βασικες λειτουργιες στην επιφανεια οπως να παρω τηλ...Τι γινεται??Πρεπει να κατεβασω κατι αλλο?Δεν μπορω να παρω καν τηλεφωνο και δεν μπαινει στα μηνυματα...

 

Τι λαθος εχω κανει και αν γινεται να ξαναγυρισω οπως πριν...

 

Επισης μ βγαζει οτι ειναι κλειστο οταν με καλουν αλλοι...Μηπως επειδη δεν βγαλα την sim κατα την διαδικασια?

 

Περασα και την 9,5 αλλα τιποτα...ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ..ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ..

Edited by vagg_s
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα εχει μπλέξει λίγο...

Οι οδηγίες του Κύριλλου σε καθε ρομ είναι ξεκάθαρες...

Ας τα πάρουμε από την αρχή

Υποθέτω οτι θες να περάσεις την 9.6

Α. Βγάλε ο,τι κάρτα έχεις (σιμ, κινητού) και φλάσαρε την 9.0

Το κινητό σου θα πρέπει αφού ολοκηρώσει την διαδικασία να ανοίξει κανονικά χωρίς πρόβλημα (θα σου πει απλως οτι δεν έχει κάρτες, αλλα δεν θα κολλάει πουθενά)

Β. Βάλε την κάρτα SD στον Η/Υ (ΟΧΙ στο κινητό) και κάντην φορμάτ σε FAT, ΧΩΡΙΣ partition

Γ. Σβήσε το κινητό, βάλε ολες τις κάρτες και θα πρέπει να ξεκινήσει κανονικά (χωρίς κολλημα)

Δ. Βάλε την 9.6 και κανε επανεκκίνηση - θα πρέπει να ξεκινήσει κανονικά (χωρίς κολλημα)

Ε. Τωρα μπές σε CWM και κάνε Partition την κάρτα και βάλε τα αρχεία κλπ Ξαναξεκίνα και όλα θα πρέπει να είναι ΟΚ

 

Αν σε κάποιο από τα παραπάνω βήματα εχεις πρόβλημα (κολλάει), ενημέρωσε να δουμε που εχεις πρόβλημα!

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Έκανες αναβάθμιση από το KIES σε 2.2 προτού κάνεις κάτι άλλο (αυτη τη στιγμή είναι η 2.3.0.12305 16);
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 μερες μου βγαζει force close το google play στη v10.2. Εκανα εκκαθαριση δεδομενων το ναοιξα κ μετα απο λιγο παλι εβγαλε... Εχει εμφανιστει και σε αλλους το ιδιο προβλημα? Καποια ιδεα στο τι μπορει να φταιει?

 

Μετα την εκκαθαριση ξανα βγαζει αναγκαστικο κλεισιμο της εφαρμογης οταν παω να εγκαταστησω καποια καινουργια εφαρμογη.. Επαναληφθηκε δυο φορες το ιδιο..

Edited by Psylos_

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Έκανες αναβάθμιση από το KIES σε 2.2 προτού κάνεις κάτι άλλο (αυτη τη στιγμή είναι η 2.3.0.12305 16);

 

Mολις περασα την 9,5 ολα κομπλε..Στην αρχη κολλαει αρκετα στην πρασινη ενδειξη android...Το μονο λαθος ειναι οτι εστειλα στον καδο το κουμπι που μπαινει στο βασικο μενου και δεν ξερω πως να το ξαναβαλω στην επιφανεια.Το μονο που εχω κανει ειναι να κανω συντομευση την αρχικη οθονη.

 

 

Επισης εκανα βλακεια και δεν ειχα αποθηκευσει τις επαφες της sd και λογικο να σβηστουν..

Edited by vagg_s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν έχει κάποια ρύθμιση, απλά έτσι είναι η Cyanogen :p Το να ανάβει η οθόνη πρέπει να το είχε προσθέσει η samsung...

 

Αα ευχαριστω!!εχω ομως κ αλλο ενα προβλημα..το κινητο χανει το σημα του κ μου δειχνει "μονο κλησεις εκτακτης αναγκης" ετσι στα ξαφνικα ενω πριν απο 2 λεπτα ειχα φουλ σημα και το κανει τουλαχιστον 1-2 φορες καθε μερα..ξερει κανεις για ποιο λογο γινετε αυτο κ αν γινετε να το φτιαξω καπως??ευχαριστω εκ των προτερων!!:)

Link to comment
Share on other sites

Αα ευχαριστω!!εχω ομως κ αλλο ενα προβλημα..το κινητο χανει το σημα του κ μου δειχνει "μονο κλησεις εκτακτης αναγκης" ετσι στα ξαφνικα ενω πριν απο 2 λεπτα ειχα φουλ σημα και το κανει τουλαχιστον 1-2 φορες καθε μερα..ξερει κανεις για ποιο λογο γινετε αυτο κ αν γινετε να το φτιαξω καπως??ευχαριστω εκ των προτερων!!:)

 

Αν και δεν έχω την 10.2, προσπάθησε να κάνεις μέσω Titanium μια εκκαθάριση προσωρινής μνήμης όλων των εφαρμογών και καλού κακού κάνε και ένα wipe dalvik cache και ξανά κοίτα το. Εννοείται backup πρώτα, μη σε πάρω στο λαιμό μου. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι το κινητό μας αν το έχουμε ανοικτό πολλές μέρες ή δεν κάνουμε τακτικά εκκαθάριση των cache, παρουσιάζει δραματική πτώση στην απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Mολις περασα την 9,5 ολα κομπλε..Στην αρχη κολλαει αρκετα στην πρασινη ενδειξη android...Το μονο λαθος ειναι οτι εστειλα στον καδο το κουμπι που μπαινει στο βασικο μενου και δεν ξερω πως να το ξαναβαλω στην επιφανεια.Το μονο που εχω κανει ειναι να κανω συντομευση την αρχικη οθονη.

 

 

Επισης εκανα βλακεια και δεν ειχα αποθηκευσει τις επαφες της sd και λογικο να σβηστουν..

 

Είναι φυσιολογικό αυτό να καθυστερεί να ανοίξει όταν έχεις περάσει τη rom. Σε όλους το κάνει.:).Ποιό launcher χρησιμοποιείς; Αν χρησιμοποιείς για παράδειγμα τον ADW τότε πατημένο το δάχτυλο στην αρχική οθόνη - launcher actions - άνοιγμα κλείσιμο συρταριού εφαρμογών - όταν σου το εμφανίσει στην οθόνη το κρατάς πατημένο και το πας στην αρχική του θέση. Δεν τις είχες αποθηκεύσει ως google επαφές; Αν το έιχες κάνει τότε θα χρειαζόταν μόνο συγχρονισμός από ρυθμίσεις - λογαριασμοί. Αν δεν το έχεις κάνει δυστυχώς τις έχασες. Αν τις έχεις σε παλιά συσκευή είναι εύκολο να τις στείλεις με bluetooth.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 μερες μου βγαζει force close το google play στη v10.2. Εκανα εκκαθαριση δεδομενων το ναοιξα κ μετα απο λιγο παλι εβγαλε... Εχει εμφανιστει και σε αλλους το ιδιο προβλημα? Καποια ιδεα στο τι μπορει να φταιει?

 

Μετα την εκκαθαριση ξανα βγαζει αναγκαστικο κλεισιμο της εφαρμογης οταν παω να εγκαταστησω καποια καινουργια εφαρμογη.. Επαναληφθηκε δυο φορες το ιδιο..

Λογικά πρέπει να έχεις κάποια ή κάποιες εφαρμογές που σου δημιουργούν αυτό το πρόβλημα. Γενικά όπως είπε και ένα παιδί πιο πάνω όταν το φορτώνεις το κινητό με πόλλες εφαρμογές ή με εφαρμογές που δεν τις "σηκώνει" το hardware του, δημιουργούνται αυτά τα προβληματάκια. Μη ξεχνάς οτί η συσκευή βελτιώθηκε αισθητά αλλά δεν έγινε ξαφνικά SII.:). Εγώ κάνω το εξής: παίρνω back up με το titanium οτι εφαρμογή δε χρειάζομαι προς το παρών ή τη σβήνω εντελώς. Αν έχεις GO Launcher EX κτλ νομίζω οτι καλό είναι να τα σβήσεις είναι βαριά για το γαλαξία μας.

 

Στη v10.2 στο bootanimation βγάζει μια λευκή οθόνη. Όποιος θέλει να αλλάξει το bootanimation μπορεί ως εξής:

βάλε το bootanimation της αρεσκείας σου στη sd χύμα.

how to APPLY BOOTANIMATION:

open rootexplorer

backup bootanimation from system/media first

Rename one of ur zip file that u have been downloaded to bootanimation.zip and then

copy bootanimation.zip from sdcard

paste it on system/media dont forget to change permissions to rwrr

reboot and enjoy

Ο τύπος που τα ανέβασε λεέι ότι τα δοκίμασε σε galaxy Y.Εγώ έβαλα αυτό και δουλεύει μια χαρά:

http://img.tapatalk.com/cb4e7707-db29-e728.jpg

http://www.mediafire.com/?k7wgi9x09dvjm2k

Για περισσότερα δείτε εδώ.

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Στη v10.2 στο bootanimation βγάζει μια λευκή οθόνη. Όποιος θέλει να αλλάξει το bootanimation μπορεί ως εξής:

βάλε το bootanimation της αρεσκείας σου στη sd χύμα.

how to APPLY BOOTANIMATION:

open rootexplorer

backup bootanimation from system/media first

Rename one of ur zip file that u have been downloaded to bootanimation.zip and then

copy bootanimation.zip from sdcard

paste it on system/media dont forget to change permissions to rwrr

reboot and enjoy

Ο τύπος που τα ανέβασε λεέι ότι τα δοκίμασε σε galaxy Y.Εγώ έβαλα αυτό και δουλεύει μια χαρά:

http://img.tapatalk.com/cb4e7707-db29-e728.jpg

http://www.mediafire.com/?k7wgi9x09dvjm2k

Για περισσότερα δείτε εδώ.

 

Αυτός είναι ο τρόπος, επιβεβαιώνω...Εγώ σε froyo έχω

από εδώ.

Επίσης φίλε kyrgeo, χρησιμοποίησε την πολλαπλή παράθεση αν θες να πεις κάτι για διαφορετικά post ή την τροποποίηση για να προσθέσεις σε υπάρχον post σου κάτι που ξέχασες. Στο λέω γιατί θα στο πει και ο διαχειριστής του θέματος και θα στο διορθώσουν ούτως ή άλλως, απλά για να το ξέρεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι το κινητό μας αν το έχουμε ανοικτό πολλές μέρες ή δεν κάνουμε τακτικά εκκαθάριση των cache, παρουσιάζει δραματική πτώση στην απόδοση.

Και ναι και οχι.

Και εγω το παθαινα αυτό παλιά.

Τωρα με Kyοrarom ΟC και LauncherPro, βλέπω οτι δεν παρατηρείται αυτό το φαινόμενο να εχει πτώση σε απόδοση, τουλάχιστον όχι όπως με χρήση Kyrillos 9.5 ΟC και Sony launcher.

Δεν ξερω το γιατί, αλλά σίγουρα και ο Launcher παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτό το πρόβλημα!

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δοκίμασα (και έχω περασμένη τώρα) την Purumod Rom 2.3. Η ρομ είναι froyo based και είναι super! Τουλάχιστον ένα κλικ πιο γρήγορη από KyoraRom (δεν λέω για του Κύριλλου γιατί είναι ντροπή :O και γιατί έχω καιρό να βάλω δικιά του) και δίνει 150-180mb κενό χώρο μετά το πέρασμά της! (θέλει ένα τρικ βέβαια αλλά εγώ έχω με 40 εφαρμογές περασμένες και παιχνίδια, ελεύθερο χώρο 120mb με link2sd). Στην υπογραφή μου βλέπετε ακριβώς τι έχω περασμένο, με αυτές τις ρυθμίσεις το κινητό πάει σφαίρα! Για όποιον θέλει ρίχνει μια ματιά εδώ...

pkatsaras προσπάθησα να περασω και εγω αυτη την ρομ. μολις την περασα στο πρώτο reboot που κανει. μου εβγαλε το σήμα του android με ενα τριγωνάκι με θαυμαστικο, λεω μηπως δεν το εκανα καλα ξαναπροσπαθησα να το κανω αλλες δυο φορες και μου έκανε το ίδιο, αλλα μολις εκανα εκανα εγω reboot μπηκε κανονικα στο recovery και νομίζω πως δουλεύει κανονικα. ( γιατι συνέβει αυτο?)

Και μετα θα ήθελα να σε ρωτήσω εχεις κατι scripts στην υπογραφη σου (Zipalign / Sdcardspeedfix / v6 Supercharger RC8.2 / KickAssKernel RC8) και ξέρω μονο το Sdcardspeedfix. To v6 Supercharger RC8.2 / KickAssKernel RC8 τα κατέβασα αλλα δεν ξέρω πως θα τα περάσω, ηταν ένα πρόγραμμα στην kyorarom αλλα δεν το θυμάμαι. Και τέλος το Zipalign τι είναι και πως θα το περάσω γιατι δεν καταλαβα τίποτα λιγο που το έψαξα. Συγνώμη για τις πολλες ερωτήσεις απλα ψάχνω μια βοήθεια γιατι μπερδεύτηκα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

pkatsaras προσπάθησα να περασω και εγω αυτη την ρομ. μολις την περασα στο πρώτο reboot που κανει. μου εβγαλε το σήμα του android με ενα τριγωνάκι με θαυμαστικο, λεω μηπως δεν το εκανα καλα ξαναπροσπαθησα να το κανω αλλες δυο φορες και μου έκανε το ίδιο, αλλα μολις εκανα εκανα εγω reboot μπηκε κανονικα στο recovery και νομίζω πως δουλεύει κανονικα. ( γιατι συνέβει αυτο?)

Και μετα θα ήθελα να σε ρωτήσω εχεις κατι scripts στην υπογραφη σου (Zipalign / Sdcardspeedfix / v6 Supercharger RC8.2 / KickAssKernel RC8) και ξέρω μονο το Sdcardspeedfix. To v6 Supercharger RC8.2 / KickAssKernel RC8 τα κατέβασα αλλα δεν ξέρω πως θα τα περάσω, ηταν ένα πρόγραμμα στην kyorarom αλλα δεν το θυμάμαι. Και τέλος το Zipalign τι είναι και πως θα το περάσω γιατι δεν καταλαβα τίποτα λιγο που το έψαξα. Συγνώμη για τις πολλες ερωτήσεις απλα ψάχνω μια βοήθεια γιατι μπερδεύτηκα πολυ.

 

Το zipalign είναι ήδη περασμένο στη Rom. Αν όχι όλες, οι περισσότερες το έχουν αυτόματα πλέον.

 

ΟΔΗΓΙΕΣ V6_Supercharger

 

WITH TERMINAL EMULATOR OR ADB SHELL (First Method) :

 

Note : Rename file script in "Script.sh" is easier

 

First, type su ( enter in Super User rights, allow and enter)

Type:

sh /mnt/sdcard/Script.sh

 

(Σε ότι σου βγάλει πάτα yes αν θέλει yes ή enter)

 

Select Scroll speed : Type 2 and enter.

You'll see the script with the list

Recommended choices are 3 and 4 ( You can test others if you want, maybe they work better )

So, type 3 or 4 and enter

After script done, you will see under the list, "Current Minfrees = X,XX,XX,XX....."These are the values you've selected before.

Exit terminal emulator or ADB Shell

Reboot phone

 

Για το kickasskernel:

 

II) Tutorial KickAssKernelTweak :

 

Just Download The script (Κάνε δεξί κλικ-αποθήκευση συνδέσμου ως... για να κατέβει)

Delete the .pdf extension

Rename it as S98KickAssKernelTweaks ( If not renamed, It will not be load at boot ! )

Place it in /system/etc/init.d folder and reboot your phone

Edited by pkatsaras
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα να δωσω τα συγχαρητηρια μου σ'ολα τα παιδια που καθονται και ασχολουνται και εχουμε αυτη τη στιγμη ενα super κινητο....και ιδιως στον kyrillo!!!!

εχω περασει την 9.6 και θελω να ρωτησω μερικα πραγματακια...

1.μερικες φορες οταν δουλευω εφαρμογες παγωνει ξαφνικα το κινητο και κανει επαννεκινηση μονο του,λογικο?

2.στο setcpu στην πρωτη οθονη του πρεπει να ειναι στο ondemand? γιατι το εχω δοκιμασει στο lagfree και νομιζω δουλευει πιο καλα...(εχω βαλει τις παραμετρους του kyrilloy)

3.στο pc εχω βαλει τους τελευταιους drivers της samsung (δεν εχω kies), οταν το συνδεω στην usb το βρισκει μεν το κινητο αλλα δεν βλεπω την sdcard και τα περιεχομενα της και μου γραφει στις ιδιοτητες συσκευης > Πρόγραμμα οδήγησης τόμου του συστήματος αρχείων WPD (με θαυμαστικο,σημαινει οτι δεν την βρισκει σωστα, εχω απεγκατασταση & εγκατασταση τους drivers 3-4 φορες) αυτο πως θα το διορθωσω?

ευχαριστω.:)

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...