Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω παντως οτι αυτη η εκδοση θελει πιο πολυ ram σε σχέση με την 5,3. Κατα τα αλλα και χωρίς το OC φαίνεται αρκετά καλή. Συγχαρητήρια στο Κύριλλο για τον χρόνο που διαθέτει για να φτιάχνει τις rom του!

 

Ευχαριστώ. :P Μάλλον είναι η JPQ που καταναλώνει περισσότερο ραμ.

 

αν κάνει κανέις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έχωντας την 6.0 μέσα, χάνει κάτι από την ΡΟΜ ή όλα είναι οκ?

 

Είναι όλα οκαυ.

 

kyrille στην 5,7 ειχες βαλει κατι εξτρα ηχους που στην 6,0 δεν τους εχεις. Θα μπορουσες να μου πεις απο που να τους κατεβασω; Ευχαριστω

 

Θα τους ανεβάσω όποτε βρω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

 

Σήμερα φόρεσα την v.6.0 και μετά από λίγες ώρες ξαναφόρεσα την v.3.3!

 

Μάλλον θα πρέπει να δοθεί μεγαλύτερη σημασία στο τι έχει κάνει την v.3.3, παρότι παλαιά ROM, την καλύτερη όλων από πλευράς συνολικής συμπεριφοράς, δηλ. ταχύτητας/απουσίας κολλημάτων και σταθερότητας!

 

Πάλι πίσω λοιπόν στην παλιά και αποδεδειγμένα καλή v.3.3! :)

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Hello, i had time and i configured my device to conserve battery. I configured setcpu and i would like to share my settings.

 

Those settings will make your battery to last longer.

 

Here is a screenshot:

http://img94.imageshack.us/img94/5161/deviceqy.png

 

 

Instructions (only for v6.0 oc)

  1. Download setcpu (v2.2.4) from here: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=505419 (or buy it from android market)
  2. Download my profiles: http://www.megaupload.com/?d=9RWE037N
  3. Install setcpu, put my profiles in your sd.
  4. Go to the first page, tick set on boot.
  5. Go to the second page, press the menu button and click "Restore". Select the my profiles' file.
  6. Enjoy

 

Κυρίλλος τα συγχαρητήρια μου!:respect: Ολα οκ με την V6.0 έκτος απο δύο freezes αλλά κατέβασα την συχνότητα στα 1120 mhz.Πέρασα σήμερα κ τα προφίλ στο setcpu κ έχω παρατηρήσει όντως οικονομία στην μπαταρία.

Υ.Γ Επιτέλους έφυγε αυτό το μουντό μαύρο μπλε που είχε η V5.7.Κ έδωσες κ έκεινη την κόκκινη "πινελιά" σ'εκείνη την αναπάντητη :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Σήμερα φόρεσα την v.6.0 και μετά από λίγες ώρες ξαναφόρεσα την v.3.3!

 

Μάλλον θα πρέπει να δοθεί μεγαλύτερη σημασία στο τι έχει κάνει την v.3.3, παρότι παλαιά ROM, την καλύτερη όλων από πλευράς συνολικής συμπεριφοράς, δηλ. ταχύτητας/απουσίας κολλημάτων και σταθερότητας!

 

Πάλι πίσω λοιπόν στην παλιά και αποδεδειγμένα καλή v.3.3! :)

συγνωμμη αλλά θα διαφωνήσω.

Δεν κατόρθωσα να καταφέρω να βάλω την 6 OC χωρίς να κολλήσει στην εκκίνηση (οπως και άλλοι), αλλά η απλή 6 που έβαλα είναι απίθανη και ταχύτατη, η καλύτερη του Κύριλλου μεχρι τώρα.

Το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ επαγγελματικά και αναγκαστικά μιλάω (και όχι μόνο) πολλές ωρες κάθε μέρα.

Δεν εχω βρει κανένα ψεγάδι ακόμα, σε σχέση με την 5.7 που ειχε μικρο κολλήματα.

Τα συγχαρητήριά μου Κύριλλε, είναι ο,τι καλύτερο έχω δει.

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

πρίν λίγη ώρα πέρασα την 6.0 είχα την 3.3

 

Διαφορές αισθητές, στο μόνο που μου φαίνετε κάπως αργό είναι στην ταχύτητα εναλλαγής των εφαρμογών ,και γενικά στην ανταπόκριση ,ίσως είναι επειδή το φορτώνω τώρα πολύ με πολλά πράγματα .Ας ελπίσω να διορθωθεί στην πορεία.

 

Κατά τα άλλα όλα μια χαρά :) :cool:

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους. Ευχαριστώ και πάλι τον Κύριλλο , τον Αστροναύτη και όλους όσους μας βοηθούν να κάνουμε το κινητό μας πιο γρήγορο και πιο λειτουργικό .

Λοιπόν έχω μια ερώτηση - πρόβλημα.

Το κινητό το παρέλαβα από service καθώς είχε πρόβλημα . Δεν άνοιγε με τίποτα. Τέλος πάντων όλα καλά , μες την εγγύηση ήταν.

Φλάσαρα την JPF και έπειτα την 5.5 non oc του Κύριλλου καθώς και τα 5.6 - 5.7 updates. Αυτά πριν ανεβάσει ο Κύριλλος την 6.0.

 

Στην συνέχεια φλάσαρα την 6.0 και το κινητό είχε πρόβλημα στην ομιλία. Δηλαδή έγινε πολύ πιο αργό όταν καλούσα κάποιον και μόλις ξεκινούσα να μιλάω έπεφτε η γραμμή. Το ίδιο συνέβαινε και όταν με καλούσαν .

Ξαναφλασάρω την 5.5 με τα 5.6-5.7 updates και πάλι το ίδιο πρόβλημα . Τι φταίει . Μήπως έχει κανένας καμία ιδέα. Εννοείται ότι έκανα τα απαραίτητα wipes.

Link to comment
Share on other sites

Επαθα κατι παρομοιο οταν περασα μια μη συμβατη με αυτο το κινητο εφαρμογη απο το μαρκετ με αποτελεσμα να κρασαρει και να κανει διακοπες στην ομιλια. Μηπως περασες κανενα τετοιο προγραμμα που τρεχει φουλ το κινητο συνεχεια?

Απεγκατεστησε το

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι.Θελω να κανω root το κινητο μου,αυτο γινεται με το SuperOneClick 1.9.5 σωστα???
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι.Θελω να κανω root το κινητο μου,αυτο γινεται με το SuperOneClick 1.9.5 σωστα???

 

https://sites.google.com/site/astronaytiscom/tips-tricks/root

Link to comment
Share on other sites

Χτες καταφερα να περασω την εκδοση v6 του kyrillos13 στο δικο μου (ειχα βαλει ηδη 2.2 XWJPE) αλλα δυστυχως η OC δεν μου επαιζε και αρκεστηκα στην ΝΟΝ-ΟC. Παρ'ολα αυτα η διαφορα ειναι εμφανεστατη, οπως επισης μετα το GPS Fix επιτελους βλεπει και δορυφορους! :D

 

Ξερει κανεις πιο πλοηγο μπορω να βαλω με αυτη την εκδοση χωρις να εχω προβληματα συμβατοτητας (υποψιν δεν ειναι OC ) , μιας και οτι δοκιμασα μεχρι τωρα απλα δεν ετρεχε :mad:

 

Ευχαριστω και παλι τον kyrillo (και τον αστροναυτη) για ολη την καλη τους δουλεια! Συνεχιστε ετσι παιδια! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Χτες καταφερα να περασω την εκδοση v6 του kyrillos13 στο δικο μου (ειχα βαλει ηδη 2.2 XWJPE) αλλα δυστυχως η OC δεν μου επαιζε και αρκεστηκα στην ΝΟΝ-ΟC. Παρ'ολα αυτα η διαφορα ειναι εμφανεστατη, οπως επισης μετα το GPS Fix επιτελους βλεπει και δορυφορους! :D

 

Ξερει κανεις πιο πλοηγο μπορω να βαλω με αυτη την εκδοση χωρις να εχω προβληματα συμβατοτητας (υποψιν δεν ειναι OC ) , μιας και οτι δοκιμασα μεχρι τωρα απλα δεν ετρεχε :mad:

 

Ευχαριστω και παλι τον kyrillo (και τον αστροναυτη) για ολη την καλη τους δουλεια! Συνεχιστε ετσι παιδια! :cool:

 

Σε εμενα που δεν ανοιγε με τιποτα το κινητο στην OC εκδοση περασα την non-OC και μετα περασα kernel με OC... Περασα αυτον:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1129367 τον ultimate.

Τωρα δεν ξερω αν μπορεις να περασεις απο πανω τον OC kernel που χρησιμοποιει ο Κυριλλος...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Όντας στην v.3.3 δεν μπορώ να κάνω update στα Google Maps.

 

Γνωρίζει κανείς την λύση?

 

Ευχαριστώ.

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, είχα φλασάρει την jpi πριν καμιά βδομάδα, και σήμερα κόλλησε και έμενε στο λογότυπο της samsung. Δοκίμασα να ξαναφλασάρα αλλά τίποτα.Φλάρασα την επίσημη 2.1 και μετά ξαναφλάσαρα την jpi και όλα καλά μέχρι στιγμής.Ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να ξανακολλήσει και από τι μπορεί να έγινε αυτό; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Χτες καταφερα να περασω την εκδοση v6 του kyrillos13 στο δικο μου (ειχα βαλει ηδη 2.2 XWJPE) αλλα δυστυχως η OC δεν μου επαιζε και αρκεστηκα στην ΝΟΝ-ΟC. Παρ'ολα αυτα η διαφορα ειναι εμφανεστατη, οπως επισης μετα το GPS Fix επιτελους βλεπει και δορυφορους! :D

 

Ξερει κανεις πιο πλοηγο μπορω να βαλω με αυτη την εκδοση χωρις να εχω προβληματα συμβατοτητας (υποψιν δεν ειναι OC ) , μιας και οτι δοκιμασα μεχρι τωρα απλα δεν ετρεχε :mad:

 

Ευχαριστω και παλι τον kyrillo (και τον αστροναυτη) για ολη την καλη τους δουλεια! Συνεχιστε ετσι παιδια! :cool:

Επαθα το ίδιο με σένα...

Τρέχω το IGO χωρίς κανένα πρόβλημα, σε όλες τις εκδόσεις του Κυριλλου.

Ψαξε να βρεις skin στην ανάλυση του κινητού μας!

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να περασω την 5.0 final πανω στην 5.0 rc.

οταν πατω srart στο odin,μου βγαζει μυνημα check image files,και δεν

μπορω να προχωρησω.καποιος μπορει να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως λειτουργεί το gpsfix; Το εγκατέστησα έκανε 15 λεπτά βρήκε 8 δορυφόρους. Μου έγραψε ότι gps fixed. Μετά τι κάνω. Το βγάζω από την μνήμη του κινητού; Πρέπει να είναι ανοικτό στην μνήμη το πρόγραμμα για να δουλεύει το gps; Το κάνεις μια φορά διορθώνει το gps και μπορείς μετά να το βγάλεις; Πως ακριβώς δουλεύει;;;; Γιατί το εκτέλεσα χτες, έκανε gpsfix και σήμερα που το ξαναέτρεξα, άρχισε να κάνει gpsfix για άλλη μια φορά.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και γω μια απάντηση σε αυτά που ρώτησε ο φίλος πριν... Επίσης επειδή έχω μπερδευτεί, κάποιος που έχει την v6 του Κυρίλλου τι πρέπει να κάνει όσον αφορά το gps;; Είναι το gps fix ενσωματωμένο η όχι; Έχω κάνει επίσης μια σχετική ερώτηση και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3708650 ωστόσο δεν έλαβα απάντηση. Αν κάποιος μπορεί ας με διαφωτίσει και μένα λιγάκι...
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το τι κάνει:

************************************************

Must have GPS application for your Android Phone.

GpsFix helps to decrease the time required to obtain a position fix.

It keeps GPS receiver turned on until location is fixed.

It is useful when your navigation app says "waiting for location" too often.

 

οδηγίες εδώ, νομίζω πιο ξεκάθαρες δεν γίνεται:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=14206731&postcount=4618

 

Για να δειτε αν δουλεύει και γενικά για να δείτε τι ισχύει στο GPS του κινητού σας.

βγειτε σε ανοικτό εξωτερικό χώρο, ενεργοποιήστε το GPS, τρέξτε μια οποιαδήποτε εφαρμογή από το market που απαιτεί GPS

Αν κλειδώσει σε λίγα λεπτά, είστε ΟΚ

 

****************************************************

προσπαθω να περασω την 5.0 final πανω στην 5.0 rc.

οταν πατω srart στο odin,μου βγαζει μυνημα check image files,και δεν

μπορω να προχωρησω.καποιος μπορει να βοηθησει?

*****************************************************

Οταν τρέχεις το ODIN μπορεί να έχει κρατήσει από προηγούμενο setup με τον ίδιο Η/Υ ασχετες ρυθμίσεις

Παντα το τρέχεις ως διαχειριστής (στα w7) και πάντα πρώτα πατάς reset files πριν επιλέξεις νέα αρχεία.

τα έκανες αυτά?

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

[quote=amkokos;3711941Για να δειτε αν δουλεύει και γενικά για να δείτε τι ισχύει στο GPS του κινητού σας.

βγειτε σε ανοικτό εξωτερικό χώρο, ενεργοποιήστε το GPS, τρέξτε μια οποιαδήποτε εφαρμογή από το market που απαιτεί GPS

Αν κλειδώσει σε λίγα λεπτά, είστε ΟΚ

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Έκανα το gpsfix και όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει εφαρμογές που δεν χρειάζονται? Η' μάλλον να το πω καλύτερα. Εφαρμογές που αν τις απεγκαταστήσουμε δεν θα έχουμε πρόβλημα? Αναφέρω για παράδειγμα το vending.apk , voodoo.apk κτλ....

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη παγωσε το κινητο μου στην v6 πως γινεται να μη βαλω την oc;

φλάσαρε πάνω την 6 την NON-OC Και θα παίξει κανονικά χωρίς πρόβλημα

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση της έκδ. 6, ορισμένα 'κουφά':

- Εγκαθιστώ Titanium (την τελ έκδοση από τα extras του Κύριλου), επαναφέρω επαφές, ρυθμίσεισ γλώσσας, πληκτρολογίου κλπ. Δεν βλέπω καμμία αλλαγή (ούτε ελληνικά στο πληκτρολόγιο). Ταυτόχρονα τρώω και δυο τρία κολλήματα - πάντα ενώ δουλεύω με το titanium. Μετά από reboot ξαφνικά οι ρυθμίσεις, οι επαφές, ta sms κλπ όλα υπάρχουν !!

- Ειχα καμμιά δεκαριά εφαρμογές που τις πήρα backup με το Titanium, και τώρα προσπαθώντας να τις επαναφέρω 'τρώω πόρτα'. Η μόνη επιλογή είναι η 'διαγραφή'. Απότι κατάλαβα το τιτάνιουμ έχει αποθηκεύσει μόνο δεδομένα και ΟΧΙ την εφαρμογή ...

- Για κάποιες εφαρμογές που είχα το .apk έκανα την εγκατάσταση 'χεράτα' - μετά λειτούργησε και η επαναφορά δεδομένων ..

- Για τις περισσότερες -που δεν είχα apk- προσπάθησα μέσω market. Το μαρκετ, ενώ συνδέεται, βρίσκει εφαρμογές κλπ, τη στιγμή που πρέπει να ξεκινήσει το κατέβασμα κολλάει με το μήνυμα να προσπαθήσω αργότερα ή κατι τέτοιο (αυτό συνέβαινε χτές το βράδυ, σήμερα δεν προσπάθησα ακόμη)

- Απορία: Στο Τιτανιουμ πρέπει πάλι να αλλάξουμε τη ρύθμιση για τον χώρο επαναφοράς των εφαρμογών σε 'εσωτερική μνήμη' ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...