Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, δοκίμασε αλλά μετά από το φλασάρισμα, βάλε τον παλιό overclocked kernel που έτρεχε καλά. Ορίστε :) http://www.megaupload.com/?d=3XX8QF9D

 

 

Και για όσους θέλουν, οδηγίες για setcpu για την v6 (για μπαταρία κυρίως)

 

λοιπόν setcpu:

 

min, max oso thes (1300 toxw egw max kai 148 min)

scaling conservative

set on boot tick

 

profiles!

Enable: tick

a) Add profile: (για να μην καίγεται το κινητό!)

Profile: Temp>

Temp> 40.0C

Audible warning: Tick

Max: 740

Min: 148

Scaling: Conservative

Priority: 100

 

b) Add profile: (για μπαταρία)

Profile: Time

Time: 01:00 - 08:00 (βάλε τις νυχτερινές ώρες που δεν χρησιμοποιείς το κινητό και κοιμάσαι πχ)

Max: 148

Min: 148

Scaling: Powersave

Priority: 99

 

c) Add profile: (για μπαταρία)

Profile: Screen Off

Max: 370

Min: 148

Scaling: Conservative

Priority: 98

 

και στη καρτέλα "advanced"

Set on boot: tick

Up threshold: 90

Apply

Αψογος για ακομη μια φορα ο Κυριλλος.. τελικα η ν6.0 beta2 μπηκε απροβληματιστα με τον παλιο OC κερνελ.. :D

Ωστοσο στις ρυθμισεις που αναφερεις για το setcpu δεν βρισκω το προφιλ "time"..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αψογος για ακομη μια φορα ο Κυριλλος.. τελικα η ν6.0 beta2 μπηκε απροβληματιστα με τον παλιο OC κερνελ.. :D

Ωστοσο στις ρυθμισεις που αναφερεις για το setcpu δεν βρισκω το προφιλ "time"..

 

Μηπως δεν εχεις την τελευταια εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν εχεις την τελευταια εκδοση?

Εχεις δικιο αστροναυτης.. Δικο μου λαθος.. μολις τωρα θα το διορθωνα γιατι εβαλα την τελευταια εκδοση..

Ωστοσο παρατηρω οτι οι τιμες στο setcpu δεν πανε π.χ 148ΜHz οπως αναφερει ο Κυριλλος και μαλλον αυτο θα οφειλεται οτι δεν φοραω τον κερνελ 2.4 που ειναι μαζι με την ν6.0 beta2 του Κυριλλου αλλα τον παλιο OC κερνελ..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο αστροναυτης.. Δικο μου λαθος.. μολις τωρα θα το διορθωνα γιατι εβαλα την τελευταια εκδοση..

Ωστοσο παρατηρω οτι οι τιμες στο setcpu δεν πανε π.χ 148ΜHz οπως αναφερει ο Κυριλλος και μαλλον αυτο θα οφειλεται οτι δεν φοραω τον κερνελ 2.4 που ειναι μαζι με την ν6.0 beta2 του Κυριλλου αλλα τον παλιο OC κερνελ..

 

Ακριβως για αυτο

Link to comment
Share on other sites

Έχω την v6 του Κύριλλου αλλά αν και ταχύτατη έχω 2 προβλήματα.

1ον δεν μπορώ να βγω από τις επαφές με το πλήκτρο πίσω και 2ον όταν πάω να κάνω εγκατάσταση το setcpu μου λέει ότι δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος ενώ από το titanium ξέρω ότι είμαι μια χαρά (109 MB free).

Link to comment
Share on other sites

Λάρρυ,Αστροναύτη κ Κυρίλλε σας ευχαριστώ πάρα πόλυ για την βοήθεια σας για το πρόβλημα root που είχα!Λύθηκε....Πως?Κατέβασα τους καινούριους drivers του Kies κ το superoneclick 1.7 δούλεψε επιτυχώς!

Υ.Γ Σας το'πα ότι ήταν να μην πεισμώσω!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάρρυ,Αστροναύτη κ Κυρίλλε σας ευχαριστώ πάρα πόλυ για την βοήθεια σας για το πρόβλημα root που είχα!Λύθηκε....Πως?Κατέβασα τους καινούριους drivers του Kies κ το superoneclick 1.7 δούλεψε επιτυχώς!

Υ.Γ Σας το'πα ότι ήταν να μην πεισμώσω!!!:wink:

 

Ε, ΟΧΙ!!! Σε περίμενα εχθές και σήμερα για να σου πω αυτό! Αλλά εσύ :ninja: Αν θυμάσαι ήταν το πρώτο που σου είπα, αλλά το βλακοSOC σου τα έβγαλε όλα καλά:shifty:

:lol: Μπράβο φίλε! Τώρα φεύγεις για τα σκληρά! Deodexing, Power Menu Mod κτλ!

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα. Μηπως καποιος απο εσας γνωριζει αν παιζει το mls destinator σε froyo 2.2;

 

Απευθύνσου στο σχετικό θέμα... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα υπαρχει καποιος που μπορει να μου δωσει την εκδοση 6.0 του κυριλλου η αν ακομα γινεται να μου την δωσει ο κυριλλος.......!!!Ευχαριστω...... :D:p:D
Link to comment
Share on other sites

Ε, ΟΧΙ!!! Σε περίμενα εχθές και σήμερα για να σου πω αυτό! Αλλά εσύ :ninja: Αν θυμάσαι ήταν το πρώτο που σου είπα, αλλά το βλακοSOC σου τα έβγαλε όλα καλά:shifty:

:lol: Μπράβο φίλε! Τώρα φεύγεις για τα σκληρά! Deodexing, Power Menu Mod κτλ!

 

Αυτά που υπάρχουν σε οδηγίες?σε site εννοώ για να δω πως γίνονται.....???

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που υπάρχουν σε οδηγίες?σε site εννοώ για να δω πως γίνονται.....???

 

Υπάρχει ένα προγραμματάκι που τα κάνει όλα. TLC Kitchen 2.0 είναι αυτό που χρησιμοποιώ. Μπορείς να το βρεις στο xda και έχει οδηγίες. Αλλά θα χρειαστείς τα έτοιμα deodexed αρχεία.

Υπάρχει και ένα εργαλείο που κάνει οποιαδήποτε ρομ deodex, αλλά δε θυμάμαι πως λέγεται...

Edited by Larrythe

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Σημερα προσπαθησα να κανω και εγω το update απο το Kies αλλα ενω ολα πανε καλα μου πεταει αποτομα "ανακτηση εκτατης αναγκης υλικολαγισμικου"! και φτου παλι απο την αρχη! εχει συμβει σε κανεναν αλλο αυτο, και βρηκε μηπως καποια ακρη?
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν για 4 εβδομάδες περίπου με indroid, στην αρχή μου άρεσε και είχα ενθουσιαστεί. Στης γυναίκας είχα αφήσει του Κύριλλου την rom. Μετά άρχισε να τρώει κάτι τρελά κολλήματα, restart από μόνο του και κουφάθηκα. Τώρα ξαναέβαλα του Κύριλλου και βλέπω μεγάλη διαφορά και λέω ήμαρτον, 3 άτομα οι άλλοι για το Indroid και τους λείπουν βασικά πράγματα (όπως το fix για το exploit,κ.α) και ο Κύριλλος μόνος του και είναι respect!! Τί άλλο να πω! Τί θέλω και εγώ και πειραματίζομαι;
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν για 4 εβδομάδες περίπου με indroid, στην αρχή μου άρεσε και είχα ενθουσιαστεί. Στης γυναίκας είχα αφήσει του Κύριλλου την rom. Μετά άρχισε να τρώει κάτι τρελά κολλήματα, restart από μόνο του και κουφάθηκα. Τώρα ξαναέβαλα του Κύριλλου και βλέπω μεγάλη διαφορά και λέω ήμαρτον, 3 άτομα οι άλλοι για το Indroid και τους λείπουν βασικά πράγματα (όπως το fix για το exploit,κ.α) και ο Κύριλλος μόνος του και είναι respect!! Τί άλλο να πω! Τί θέλω και εγώ και πειραματίζομαι;

 

χαχα :P Αντε και στα μέσα αυτής της εβδομάδας, βγαίνει η v6 :)

Link to comment
Share on other sites

χαχα :P Αντε και στα μέσα αυτής της εβδομάδας, βγαίνει η v6 :)

AYTA είναι νέα!

Αντε και OC! :dance:

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

χαχα :P Αντε και στα μέσα αυτής της εβδομάδας, βγαίνει η v6 :)

 

Κυρίλλε μου επιτρέπεις να κάνω μία παρατήρηση.Δώσε "χρώμα"(κυριολεκτικά)στην v6.Μην είναι αυτό το μαύρο-μπλε που είναι η v5.7.Φιλικά το λέω....:)

Υ.Γ Α!κ μην ξεχάσεις την αναπάντητη από το μητρώο κλήσεων :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδώ και 2 μήνες τη συσκευή αυτή.

Εχω πρόβλημα μρ το bt hands free (ακουστικό) , κάνει διακοπές όταν μιλάω..

Κάπου διάβασα ότι είναι από τον κατασκευαστή αυτό το πρόβλημα..

Αν από την 2.1 που έχει τώρα, βάλω του Κύριλλου την rom θα είναι καλύτερα ή θα κάνει πάλι διακοπές κατά την ομιλία?

 

Σε περίπτωση αναβάθμισης (οκ έχω κάνει backup με το titanium) ότι έχω κατεβάσει από το net τα χάνω?

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μηπως καποιος μπορει να με διαφωτισει γιατι το GT-I5800 μετα την αναβαθμιση σε Froyo2.2 κανει συνεχεια σαρωση πολυμεσων και αν βεβαια αντιμετωοιζεται κατι τετοιο; Ευχαριστω
Kyrillos' ROM v9.7.1 JPU
Link to comment
Share on other sites

Κυρίλλε μου επιτρέπεις να κάνω μία παρατήρηση.Δώσε "χρώμα"(κυριολεκτικά)στην v6.Μην είναι αυτό το μαύρο-μπλε που είναι η v5.7.Φιλικά το λέω....:)

Υ.Γ Α!κ μην ξεχάσεις την αναπάντητη από το μητρώο κλήσεων :D

 

Φιλικα κυριλλε, δωσε χρωμα γιατι με το μαυρο μπλε και ειδικα στο φως της μερας δεν παλευεται!! :)

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα... Μετά από αναβάθμιση σε froyo προσπαθω να ξαναπεράσω και τα livewallpapers. Εκανα την συσκευή μου root αλλα πληκτρολογώντας την τρίτη σειρά στον terminal emulator από τις οδηγίες στην πρώτη σελίδα και πατώντας enter μου βγαζει ''no space left on the device'' με αποτέλεσμα μετά το reboot να μην έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία. Να σημειώσω πως όλα τα κενά είναι τσεκαρισμένα... καμια ιδέά;
Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Στην εκδοση ν6.0 beta2 του Κυριλλου χρησιμοποιειται ο κερνελ "Fugumod_froyo_I5800_standard_v2.4.beta3" ??? Αν οχι, τοτε ποιος ειναι για να τον βαλω εξτρα, διοτι οταν κανω εγκατασταση χωρις την καρτα μνημης την ν6.0 beta2 γινεται κανονικα αλλα μετα οταν βαλω την καρτα κολλαει.. Μετα πρεπει να βαλω τον κερνελ για να ξεκολλησει.. (βαζω τον παραπανω κερνελ που δεν ειναι ομως OC). Με τον παλιο OC kernel δουλευει κανονικα αλλα ποιος ειναι ο νεος OC kernel ? Ενα λινκ παρακαλω θα μου ηταν χρησιμο για να τον κατεβασω..

 

ΥΓ: Το κινητο λεει.. Εκδοση kernel: 2.6.32.9 (sebastien@fugumod-I5800)

Kyrillos' rom v6.0 beta2

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω περασμενη την 5.7 ρομ του κυριλλου εδω και αρκετο καιρο, σχεδον απο οταν βγηκε και μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος. πολυ καλη διαρκεια μπαταριας, πολυ σταθερο κινητο... πολυ καλη δουλεια... εδω και καμια βδομαδα με 10 μερες ομως εχω παρτηρησει οτι σε καποιες ασχετες στιγμες ενω τρεχει καποια εφαρμογη η παιχνιδι το κινητο παγωνει και κανει επανεκινηση και γενικα εχει αρχισει και τρωει κοληματα που δεν ειχε πιο πριν στην ανταποκριση κυριως... και το θεμα ειναι οτι δεν εχω αλαξει κατι περα απο καποια update στα ηδη υπαρχοντα περασμενα παιχνιδια και εφαρμογες. εχει παρατηρησει κανεις κατι αντιστοιχο?? (εκδοση κερνελ 2.6.32.9 sebastien@fugumod)
Link to comment
Share on other sites

Εχω εδώ και 2 μήνες τη συσκευή αυτή.

Εχω πρόβλημα μρ το bt hands free (ακουστικό) , κάνει διακοπές όταν μιλάω..

Κάπου διάβασα ότι είναι από τον κατασκευαστή αυτό το πρόβλημα..

Αν από την 2.1 που έχει τώρα, βάλω του Κύριλλου την rom θα είναι καλύτερα ή θα κάνει πάλι διακοπές κατά την ομιλία?

 

Σε περίπτωση αναβάθμισης (οκ έχω κάνει backup με το titanium) ότι έχω κατεβάσει από το net τα χάνω?

 

εχω και εγω το ιδιο προβλημα με τη 2.2. το εχεις στειλει στην κωλο smartec? μιας και αυτοι ειναι τελειως ηλιθιοι

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους! Μια ερωτηση: Εκανα αναβαθμιση το galaxy μου σε android froyo αλλα δεν βλεπω πουθενα ελληνικα (ουτε στο μενου αλλα ουτε και στη συνταξη μηνυματος παροτι εχω ''τικαρει'' το greek στις επιλογες).

 

Καποια βοηθεια; :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...