Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση: Πως μπορώ να αποφύγω τα 'Εγκατάσταση' / 'Ακύρωση' και 'Άνοιγμα'/'Τέλος' του Titanium Backup και να τα φορτώνει όλα χωρίς επιμέρους επιβεβαιώσεις? Αισθάνομαι λίγο σαν τον σκλάβο με αυτή τη διαδικασία!!!

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να λες ρομ εννοείς έκδοση του φρογιο???κ σ λειτουργει κανονικά;η samsung γτ δν μας έχει δώσει ακόμα τν επίσημη έκδοση του φρογιο για το κινητό μας;Μπορει κάποιος να μου κάνει ποστ το πιο πρόσφατο από τα λογισμικά του φρογιο ώστε να τα περάσω σύμφωνα με τα λεγόμενα του κύριλλου?

 

Υπάρχει η σελίδα του astronayti που έχει όλα όσα χρειάζεσαι. Στην υπογραφή του έχει την σελίδα. Συγνώμη που απαντάω εγώ αντί γι' αυτούς. Από εκεί έβαλα την rom και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ...ελπίζω να μν κλαίω το κινητό μου...κ κατί άλλο...έχω το κιες κ έχω κ το κινητό συνδεδεμένο αλλά δν μπορώ να κάνω εγκατάσταση οποιοδήποτε πρόγραμμα στο κινητό μ....μπορείς να μ πεις τι να κανω για να μου αναγνωρίζει το κινητό μου;όταν είναι να επιλέξω το κινητο στο οποίο θέλω να αποθηκεύσω την εφαρμογή μ λέει απλά phone...επιλέγω μια από αυτές (μ δείχνει 2 ενώ έχω μια) και μέτα δν κάνει τπτ...κ στο κινητό π τσεκάρω αν υπάρχει ι εφαρμογή τπτ...Καμμία ιδέα;;;Και ποια παράθεση από όλες....μ τν δίνει να είμαι νουμπ σε φόρουμ... Edited by Milanezos1991
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ...ελπίζω να μν κλαίω το κινητό μου...κ κατί άλλο...έχω το κιες κ έχω κ το κινητό συνδεδεμένο αλλά δν μπορώ να κάνω εγκατάσταση οποιοδήποτε πρόγραμμα στο κινητό μ....μπορείς να μ πεις τι να κανω για να μου αναγνωρίζει το κινητό μου;όταν είναι να επιλέξω το κινητο στο οποίο θέλω να αποθηκεύσω την εφαρμογή μ λέει απλά phone...επιλέγω μια από αυτές (μ δείχνει 2 ενώ έχω μια) και μέτα δν κάνει τπτ...κ στο κινητό π τσεκάρω αν υπάρχει ι εφαρμογή τπτ...Καμμία ιδέα;;;Και ποια παράθεση από όλες....μ τν δίνει να είμαι νουμπ σε φόρουμ...

 

Σαυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Αν βάλεις την custom rom του Κυρίλλου δεν θα μπορείς να κάνεις αναβάθμιση του κινητού σου μέσω kies γιατί δεν θα έχει γνήσια rom. Μπορείς λογικά να ξαναβάλεις την παλιά 2.1 και μετά να κάνεις αναβάθμιση. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι όταν βγει με το καλό η frοyo, ο κυρίλλος δεν θα την αφήσει να πάει χαμένη. Θα βασιστεί σαυτήν και θα βγάλει μια καλύτερη.

(Πάντα είχα πρόβλημα με το kies. Δεν συνδεόταν και έπρεπε να βγάλω την κάρτα για να συνδεθεί. Έτσι δεν ξέρω και πολλά για το kies. Tο έχω μόνο για τους drivers. Όλα τα backup με titanium backup.)

Edited by Falcon36
Link to comment
Share on other sites

Σαυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Αν βάλεις την custom rom του Κυρίλλου δεν θα μπορείς να κάνεις αναβάθμιση του κινητού σου μέσω kies γιατί δεν θα έχει γνήσια rom. Μπορείς λογικά να ξαναβάλεις την παλιά 2.1 και μετά να κάνεις αναβάθμιση. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι όταν βγει με το καλό η frοyo, ο κυρίλλος δεν θα την αφήσει να πάει χαμένη. Θα βασιστεί σαυτήν και θα βγάλει μια καλύτερη.

(Πάντα είχα πρόβλημα με το kies. Δεν συνδεόταν και έπρεπε να βγάλω την κάρτα για να συνδεθεί. Έτσι δεν ξέρω και πολλά για το kies. Tο έχω μόνο για τους drivers. Όλα τα backup με titanium backup.)

Έχω κατεβάσει το τιτανιουμ και τρέχω τν εφαρμογή...όμως μ λέει κάτι για ρουτ κ τετοια...να βεβαιωθώ λέει οτι η ρομ μ είναι ρουτετ...στο φρογιο το πληκτρολόγιο θα είναι ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει το τιτανιουμ και τρέχω τν εφαρμογή...όμως μ λέει κάτι για ρουτ κ τετοια...να βεβαιωθώ λέει οτι η ρομ μ είναι ρουτετ...στο φρογιο το πληκτρολόγιο θα είναι ελληνικά;

Πρέπει να κάνεις root το κινητό σου για να κάνεις backup στην 2.1 έχει τα προγράμματα ο astronaytis. Πληκτρολόγια υπάρχουν πολλά. Εγώ χρησιμοποιώ το smart keyboard. Ναι έχει ελληνικά. Η ρομ του κυριλλου είναι root έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις root το κινητό σου για να κάνεις backup στην 2.1 έχει τα προγράμματα ο astronaytis. Πληκτρολόγια υπάρχουν πολλά. Εγώ χρησιμοποιώ το smart keyboard. Ναι έχει ελληνικά. Η ρομ του κυριλλου είναι root έτσι και αλλιώς.

 

Ακόμα δεν μπορώ να κάνω ρουτ....

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να θέσω ήχο κλήσης δικό μου στην v.5.7 και πως μπορώ να κεντράρω σωστά δικό μου wallpaper στην οθόνη, χωρίς να το 'τεντώσει' την φωτογραφία το κινητό? Edited by treasure

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι δεν μπορω αλλο...Εχω το galaxy 3 εδω και 3-4 μηνες και σχεδον απο την αρχη αρχισε να μου παρουσιαζει καποια προβληματα.Πχ. εκλεινε και ανοιγε μονο του,κολλουσε στα μυνηματα και στις κλησεις,οταν με επαιρναν τηλεφωνο εκανε 10 ωρες να μου δειξει ποιος ειναι κ τετοια.Γενικα κολλουσε απελπιστικα.Ετσι το πηγα στο πλαισιο(απο εκει το πηρα) να μου κανουν service.Χτες το πηρα κ παλι αρχισε λιγα προβληματακια.Εχει την εκδοση 2.1 και ελεγα να περασω την 2.2 με την βοηθεια ενος φιλου.Λετε να βοηθησει η αλλαγη αυτη?(Επισης εκανα benchmark και βγηκε 316).
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι δεν μπορω αλλο...Εχω το galaxy 3 εδω και 3-4 μηνες και σχεδον απο την αρχη αρχισε να μου παρουσιαζει καποια προβληματα.Πχ. εκλεινε και ανοιγε μονο του,κολλουσε στα μυνηματα και στις κλησεις,οταν με επαιρναν τηλεφωνο εκανε 10 ωρες να μου δειξει ποιος ειναι κ τετοια.Γενικα κολλουσε απελπιστικα.Ετσι το πηγα στο πλαισιο(απο εκει το πηρα) να μου κανουν service.Χτες το πηρα κ παλι αρχισε λιγα προβληματακια.Εχει την εκδοση 2.1 και ελεγα να περασω την 2.2 με την βοηθεια ενος φιλου.Λετε να βοηθησει η αλλαγη αυτη?(Επισης εκανα benchmark και βγηκε 316).

Και εμενα τα ιδια εκανε στην 2.1...

Οταν εβαλα την 5.7 ηταν σαν να αγορασα καινούργιο (Κυριλλε ΓΙΓΑΝΤΑ...)

Αξίζει να το δοκιμάσεις, γιατι η συσκευή είναι πραγματικά καλή για τα λεφτά της

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα τα ιδια εκανε στην 2.1...

Οταν εβαλα την 5.7 ηταν σαν να αγορασα καινούργιο (Κυριλλε ΓΙΓΑΝΤΑ...)

Αξίζει να το δοκιμάσεις, γιατι η συσκευή είναι πραγματικά καλή για τα λεφτά της

 

H 5.7 τι ειναι??Εγω για την 2.2 ελεγα.Η 5.7 ειναι καποια custom rom???

Link to comment
Share on other sites

H 5.7 τι ειναι??Εγω για την 2.2 ελεγα.Η 5.7 ειναι καποια custom rom???

ειναι custom που βασίζεται στην 2.2. Δες το πολύ καλό λινκ του αστροναύτη ή ψαξε την υπογραφή του Κυριλλου:

 

https://sites.google.com/site/astronaytiscom/home

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

ειναι custom που βασίζεται στην 2.2. Δες το πολύ καλό λινκ του αστροναύτη ή ψαξε την υπογραφή του Κυριλλου:

 

https://sites.google.com/site/astronaytiscom/home

 

 

Επειδη δεν θελω να μπλεκτω παραπανω με custom roms αν περασω απλα την stock 2.2 δεν θα δω διαφορα???

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τώρα το φρογιο...θέλω να μάθω αν μπορώ κάποια στιγμή μελλοντικά να επαναφέρω τ πρώτο λογισμικό ετσι ώστε να εφαρμόσω το γνήσιο φρογιο...και κάτι άλλο...γίνεται να κάνουμε καμμία πατέντα για να αναγνωρίζει το πισι μου τ κινητό ετσι ώστε να μπορώ να κάνω ινσταλλ από τον υπολογιστή μου...;;;Τν κατεβάζω και δν γινεται...στο χ10 μινι που είχα μπορούσα...μπορεί να γίνει κάτι;;;
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τώρα το φρογιο...θέλω να μάθω αν μπορώ κάποια στιγμή μελλοντικά να επαναφέρω τ πρώτο λογισμικό ετσι ώστε να εφαρμόσω το γνήσιο φρογιο...και κάτι άλλο...γίνεται να κάνουμε καμμία πατέντα για να αναγνωρίζει το πισι μου τ κινητό ετσι ώστε να μπορώ να κάνω ινσταλλ από τον υπολογιστή μου...;;;Τν κατεβάζω και δν γινεται...στο χ10 μινι που είχα μπορούσα...μπορεί να γίνει κάτι;;;

 

ναι μπορεις χαρις στον αστροναυτι δες εδω https://sites.google.com/site/astronaytiscom/rom/official-roms

για το αλλο που ζητας δεν εχω λυση

Edited by mmart
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι δεν μπορω αλλο...Εχω το galaxy 3 εδω και 3-4 μηνες και σχεδον απο την αρχη αρχισε να μου παρουσιαζει καποια προβληματα.Πχ. εκλεινε και ανοιγε μονο του,κολλουσε στα μυνηματα και στις κλησεις,οταν με επαιρναν τηλεφωνο εκανε 10 ωρες να μου δειξει ποιος ειναι κ τετοια.Γενικα κολλουσε απελπιστικα.Ετσι το πηγα στο πλαισιο(απο εκει το πηρα) να μου κανουν service.Χτες το πηρα κ παλι αρχισε λιγα προβληματακια.Εχει την εκδοση 2.1 και ελεγα να περασω την 2.2 με την βοηθεια ενος φιλου.Λετε να βοηθησει η αλλαγη αυτη?(Επισης εκανα benchmark και βγηκε 316).
Καλημέρα maroulinaki.

 

Η άποψή μου είναι να το πας σε κάποιο εξουσιοδοτημένο service της Samsung. Αν έχεις προβληματικό κινητό από hardware τότε πάντα προβληματικό θα είναι. Φτιάξε το πρώτα επίσημα και μετά δοκίμασε όποια ανεπίσημη αναβάθμιση θες.

 

Αν αναβαθμίσεις σε ανεπίσημη ROM και μετά το πας σε εξουσιοδοτημένο service πολύ πιθανόν να σου πουν ότι εσύ φταις που παρενέβης softwerικά.

 

Σκέψου το! :)

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποιος ειχε καποτε προβλημα να μην του αναγνωριζει το κινητο την καρτα μνημης?Να προσθεσω πως ο υπολογιστης την αναγνωριζει κανονικα και εχω δοκιμασει factory reset χωρις αποτελεσμα ομως

 

οταν εχω τετοιου ειδους προβληματα,περναω τα αρχεια της καρτας στον υπολογιστη,απο τον υπολογιστη κανω φορματ στην καρτα,ξαναπερναω τα αρχεια και στρωνει...δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν μπορώ να κάνω ρουτ....

 

Ψάξε στο google z4root και κάνε root την 2.1 Εγώ να πω την αλήθεια από εκείνο το έκανα root. Όταν μετά θα κάνεις backup και βάλεις του κυρίλλου θα είναι root και δεν θα χρειάζεται το z4root. (δεν χρειάζεται ο υπολογιστής απλά το εγκαθιστάς το z4 στο κινητό το τρέχεις και πατάς το root. Έχει και unroot αν δεν θέλεις να βάλεις την 2.2 και να γυρίσεις το κινητό όπως ήταν παλιά.)

 

Χρησιμοποιώ τώρα το φρογιο...θέλω να μάθω αν μπορώ κάποια στιγμή μελλοντικά να επαναφέρω τ πρώτο λογισμικό ετσι ώστε να εφαρμόσω το γνήσιο φρογιο...και κάτι άλλο...γίνεται να κάνουμε καμμία πατέντα για να αναγνωρίζει το πισι μου τ κινητό ετσι ώστε να μπορώ να κάνω ινσταλλ από τον υπολογιστή μου...;;;Τν κατεβάζω και δν γινεται...στο χ10 μινι που είχα μπορούσα...μπορεί να γίνει κάτι;;;

 

Αν έχεις την 2.2 θα σου έλεγα να βάλεις του Κυρίλλου την 5.5 και μετά την 5.6 και 5.7. Λύνει όλα τα προβλήματα που θα δεις στην 2.2. Κάντο τώρα γιατί σίγουρα θα το κάνεις μετά.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα την frοyo 2.2 και δεν εχω ελληνικο πληκτρολογιο μηπωσ μπορει καποιος να με βοηθησει?? ευχαριστω πολυ...

 

το smart keyboard χρησιμοποιώ εγώ και είναι πολύ καλό. Υπάρχει και στο market με τα λεξικά τα ελληνικά. Υπάρχει και έξω αν το ψάξεις (δωρεαν)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είχε από την αρχή το ελληνικό δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα...Το μόνο θέμα που είχα είναι με το κλείδωμα της οθόνης...δεν ανταποκρίνεται με την μία...τεσπα...όταν βγεί η νέα έκδοση από την σάμσουνγκ θα τν προτιμήσω μόνο κ μόνο για να έχω κ καλά τν εγγύηση...νομίζω τουλάχιστον...
Link to comment
Share on other sites

οταν εχω τετοιου ειδους προβληματα,περναω τα αρχεια της καρτας στον υπολογιστη,απο τον υπολογιστη κανω φορματ στην καρτα,ξαναπερναω τα αρχεια και στρωνει...δοκιμασες?

 

Τελικα εφταιγε η καρτα μνημης.Υστερα απο 3 διαφορετικες καρτες μνημης πηρα καινουρια και δουλευει

Ευχαριστω για την παρατηρηση τα ειχα δοκιμασει ολα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θαυμάσια η 5.7! Σχεδόν το ίδιο σταθερή με την 3.3 και σαφώς πιο ωραία από την 3.3.

 

Ένα σχόλιο έχει να κάνει με τα γραφικά των επανα-κλήσεων. Όταν δηλαδή πατάμε το εικονίδιο με το τηλεφωνάκι και επιλέγουμε την επιλογή με το αρχείο των κλήσεων και επιλέγουμε μια κλήση που έχουμε κάνει, εμφανίζεται η καρτέλα της επαφής με τον αριθμό κλήσης και τις τρεις επιλογές 'Κλήση' / 'Αποστολή μηνύμ.' / 'Αποστ.email'. Σε αυτό το σημείο (κι ενώ στην 3.3 η 'Κλήση' είχε πράσινο γέμισμα, διαχωρίζοντάς την από τις άλλες δυο επιλογές) η 'Κλήση' και οι άλλες δυο επιλογές έχουν το ίδιο format χωρίς κανένα γέμισμα, μπερδεύοντάς σε τελικά για το ποια επιλογή θες (συνήθως βέβαια την 'Κλήση' θες αλλά οπτικά δεν πάει το δάχτυλο κατευθείαν επειδή το μάτι δεν διακρίνει κάποιο ξεχωριστό χρωματισμό/γέμισμα για την 'Κλήση')!

 

Αυτά! :)

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θαυμάσια η 5.7! Σχεδόν το ίδιο σταθερή με την 3.3 και σαφώς πιο ωραία από την 3.3.

 

Ένα σχόλιο έχει να κάνει με τα γραφικά των επανα-κλήσεων. Όταν δηλαδή πατάμε το εικονίδιο με το τηλεφωνάκι και επιλέγουμε την επιλογή με το αρχείο των κλήσεων και επιλέγουμε μια κλήση που έχουμε κάνει, εμφανίζεται η καρτέλα της επαφής με τον αριθμό κλήσης και τις τρεις επιλογές 'Κλήση' / 'Αποστολή μηνύμ.' / 'Αποστ.email'. Σε αυτό το σημείο (κι ενώ στην 3.3 η 'Κλήση' είχε πράσινο γέμισμα, διαχωρίζοντάς την από τις άλλες δυο επιλογές) η 'Κλήση' και οι άλλες δυο επιλογές έχουν το ίδιο format χωρίς κανένα γέμισμα, μπερδεύοντάς σε τελικά για το ποια επιλογή θες (συνήθως βέβαια την 'Κλήση' θες αλλά οπτικά δεν πάει το δάχτυλο κατευθείαν επειδή το μάτι δεν διακρίνει κάποιο ξεχωριστό χρωματισμό/γέμισμα για την 'Κλήση')!

 

Αυτά! :)

 

Συμφωνώ και εγώ. Είναι το μόνο πράγμα που βρήκα να μη με βολεύει. Το ότι τα κουμπιά είναι διάφανα. Αν είχαν τουλάχιστον ένα γέμισμα με μικρότερη αδιαφάνεια. Υπάρχει δυνατότητα να αλλάξουμε το theme (όπως στα windows) ώστε να αλλάξει αυτό και να βάλουμε κάτι άλλο ή είναι ενσωματωμένο στην rom και δεν αλλάζει; Γιατί τότε το δέχομαι και το συνηθίζω. :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...