Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα πότε θα βγει η 5.1;:!:

 

Not today... Είναι έτοιμη αλλά ο τρόπος φλασαρίσματος είναι λίγο περίεργος οπότε μάλλον αύριο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@hack3rakos αυτήν έχω και δουλεύει κανονικά. Άκου πιο είναι το πρόβλημα. Ότι το CWM recovery θέλει τα παρτιτιονς που είπες, ΑΛΛΑ δεν μπορώ να κάνω το cache.rfs κ το data.rfs από rfs σε ex2/ext4. Ξέρεις κάνα πρόγραμμα? Βασικά θα μπω στα linux τώρα μήπως βγάλω άκρη. Στο κινητό μου τα έχω κάνει αλλά θέλω να τα κάνω convert για να τα φλασάρετε με odin.

 

Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα ακριβως τι εννοεις αλλα γιατι δεν το σηκωνεις με οποιο τροπο μπορεις και να βαλεις καποιο Scriptaki να κανει την δουλεια αυτη μετα στο 1ο restart ? Στο κινητο με το fs.convert γινετε μετα απο restart αλλα ειμαι σιγουρος οτι το γνωριζεις αυτο οποτε πιθανον να μην καταλαβα! :P

Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Απο το in.gr πριν λιγο διαβασα το εξης και το μεταφερω εδω:

Όπως διαπίστωσαν οι Γερμανοί ερευνητές, το 99% των συσκευών Android έχει τρωτά σημεία στο σύστημα ταυτοποίησης για τις διαδικτυακές εφαρμογές -το σύστημα που πιστοποιεί την ταυτότητα του κατόχου, ώστε να μην χρειάζεται κάθε φορά η εισαγωγή κωδικών πρόσβασης σε κάθε υπηρεσία.

 

Τα δεδομένα ταυτοποίησης θα μπορούσαν να υποκλαπούν σε περίπτωση που μεταδοθούν μέσω ξεκλείδωτων δικτύων Wi-Fi. Χρησιμοποιώντας τα δεδομένα αυτά, οι χάκερ θα μπορούσαν να συνδεθούν σε προσωπικούς λογαριασμούς του χρήστη και να υποκλέψουν τα δεδομένα του από τις υπηρεσίες που χρησιμοποιεί.

 

«Αρχίσαμε τη διάθεση μιας ενημέρωσης που επιλύει ένα δυνητικό κενό ασφάλειας, το οποίο θα μπορούσε, κάτω από ορισμένες συνθήκες, να δώσει σε τρίτους πρόσβαση σε δεδομένα του ημερολογίου και των επαφών» ανακοίνωσε η Google.

 

«Η διόρθωση του προβλήματος δεν απαιτεί καμία ενέργεια από τους χρήστες και θα γίνει διαθέσιμο σε παγκόσμιο επίπεδο τις επόμενες ημέρες» πρόσθεσε.

 

 

Και η ερωτηση: οσοι εχουν custom rom τι κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα ακριβως τι εννοεις αλλα γιατι δεν το σηκωνεις με οποιο τροπο μπορεις και να βαλεις καποιο Scriptaki να κανει την δουλεια αυτη μετα στο 1ο restart ? Στο κινητο με το fs.convert γινετε μετα απο restart αλλα ειμαι σιγουρος οτι το γνωριζεις αυτο οποτε πιθανον να μην καταλαβα! :P

 

Το έχω σκεφτεί αυτό αλλά δεν ξέρω. Πάω να το δοκιμάσω πάντως.

 

@Alex321, απότι φαίνεται δεν παίζει ρόλο. Το update επηρεάζει όλες τις συσκευές android.

Link to comment
Share on other sites

Not today... Είναι έτοιμη αλλά ο τρόπος φλασαρίσματος είναι λίγο περίεργος οπότε μάλλον αύριο.
Flash player υπάρχει περίπτωση να δούμε στο κινητό μας;:mad:
LG p920 4.0.4 ics................30a-EUR-XX:D
Link to comment
Share on other sites

Flash player υπάρχει περίπτωση να δούμε στο κινητό μας;:mad:

 

Όχι δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Flash player υπάρχει περίπτωση να δούμε στο κινητό μας;:mad:

 

Δοκίμασε τον Skyfire Browser. Εντοπίζει αν υπάρχει βίντεο σε μορφή φλας στη σελίδα που ανοίγεις και μπορείς να το δεις.

 

ΥΓ: τώρα είδα ότι οι βλάκες έχουν το βίντεο για 3ήμερη δοκιμή... Στην προηγούμενη έκδοση ήταν free.

Edited by Larrythe

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τον Skyfire Browser. Εντοπίζει αν υπάρχει βίντεο σε μορφή φλας στη σελίδα που ανοίγεις και μπορείς να το δεις.
Έχω δοκιμάσει δεν λέει και τίποτα
LG p920 4.0.4 ics................30a-EUR-XX:D
Link to comment
Share on other sites

οκαυ ο τρόπος με το fs.convert δούλεψε. Μένει να φτιάξω και ένα bug, που δεν έχει shortcut για το music player. Μέχρι τις 11 θα χει ανέβει.
Link to comment
Share on other sites

Not today... Είναι έτοιμη αλλά ο τρόπος φλασαρίσματος είναι λίγο περίεργος οπότε μάλλον αύριο.

 

Απο την έκδοση 5+ όλες χρειάζονται περίεργο φλασάρισμα; Κάτι πιο εύκολο για να αναβαθμίσουμε και εμείς οι μη γνώστες, το λέω γιατί πραγματικά οι ρομς σου αξίζουν και γίνονται όλο και καλύτερες.... :cry:

Kyrillos' Rom v9.5 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με την μέθοδο των χαρακτήρων νομίζω. Τέλος πάντων δεν μπορείς να στείλεις παραπάνω από 70 χαρακτήρες με της Samsung την εφαρμογή. Κατέβασε από market το handcent sms και θα βρεις την υγειά σου μέχρι 160 χαρακτήρες!

 

με το μαμα πληκτρολογιο της 2.2 δεν γινετε ? με βολευει αρκετα .αυτο ειναι ο λογος που δεν θελω να το αλλαξω

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

οκαυ ο τρόπος με το fs.convert δούλεψε. Μένει να φτιάξω και ένα bug, που δεν έχει shortcut για το music player. Μέχρι τις 11 θα χει ανέβει.

 

Χαχαχα!!!Δε παιζεσαι λεμε!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

οκαυ ο τρόπος με το fs.convert δούλεψε. Μένει να φτιάξω και ένα bug, που δεν έχει shortcut για το music player. Μέχρι τις 11 θα χει ανέβει.

 

Χαιρομαι που βοηθησα :)

Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

με το μαμα πληκτρολογιο της 2.2 δεν γινετε ? με βολευει αρκετα .αυτο ειναι ο λογος που δεν θελω να το αλλαξω

 

thanks

 

Κατέβασε μια εφαρμογή για sms(handcent ή GoSMS) και χρησιμοποίησε το πληκτρολόγιο της Samsung. Το πρόβλημα δεν είναι στο πληκτρολόγιο αλλά στην εφαρμογή.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Εχω στοκ firmware 2.2 κ παρατηρώ συνεχώς οτι καμία διαφορά δεν υπάρχει αναμέσα σε jpm με jpf κ.ο.κ.Θα γίνω κ έγω "παιδί του Κυρίλλου" :p μιας κ θα περάσω rom δική του.Για αρχή σκέφτομαι την 3.3(είναι να μην γίνει η αρχή..χιχιχι)που έχω ακούσει τις καλύτερες κριτικές από εσάς στο forum.Ερώτηση:Στο angry birds σταματάν αυτά τα σπαστικά κολλήματα με 3.3?η θέλει rom με overclock?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Εχω στοκ firmware 2.2 κ παρατηρώ συνεχώς οτι καμία διαφορά δεν υπάρχει αναμέσα σε jpm με jpf κ.ο.κ.Θα γίνω κ έγω "παιδί του Κυρίλλου" :p μιας κ θα περάσω rom δική του.Για αρχή σκέφτομαι την 3.3(είναι να μην γίνει η αρχή..χιχιχι)που έχω ακούσει τις καλύτερες κριτικές από εσάς στο forum.Ερώτηση:Στο angry birds σταματάν αυτά τα σπαστικά κολλήματα με 3.3?η θέλει rom με overclock?

 

Μου φαίνεται παίζεις πιο smooth. Προτείνω την v5.1. Θα την ανεβάσω σήμερα τα μεσάνυχτα.. :P

 

Kyrillos v5.1 changelog

 

Completely reworked/remade the whole rom.

Fugumod 2.4 beta2 standard kernel.

Keyboard bug fixed

Voodoo Sound v8

Added Voodoo Control [1.0.6.1]

Removed Battery Calibration [install from market]

1% battery mod

Updated CWM Recovery [v0.30, partition sdcard to ext4 directly from recovery]

data=ext4, cache/system=ext2

Updated Honeycomb Icons

v5.1 is non oc by default so if you want overclock flash fugumod v2.4 alpha5 (no 1% battery mod and NOT RECOMMENDED)

 

Επίσης με το voodoo sound αυξάνετε κατακόρυφα η ποιότητα που ακούτε μουσική με ακουστικά, όπως επίσης μπορείτε να δυναμώσετε περισσότερο τον ήχο! (με ακουστικά)

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε μια εφαρμογή για sms(handcent ή GoSMS) και χρησιμοποίησε το πληκτρολόγιο της Samsung. Το πρόβλημα δεν είναι στο πληκτρολόγιο αλλά στην εφαρμογή.

 

οκ

ευχαριστω !

 

Μου φαίνεται παίζεις πιο smooth. Προτείνω την v5.1. Θα την ανεβάσω σήμερα τα μεσάνυχτα.. :P

 

ωχ παλι θα ξενυχτισω αποψε και αυριο θα κοιμαμαι ολορθος στην δουλεια !:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κυρίλλε ευχαρίστως να την βάλω αλλά εκτός από τον πατροπαράδοτο τρόπο του odin δεν γνωρίζω τα wipe data κ.τ.λ .Να φανταστείς έχω 4gb κάρτα μνήμης κ ούτε partition δεν ξέρω να κάνω.Η αλήθεια είναι ότι δεν με πειράζει να αυξήσω την εσωτέρικη μνήμη γιατί πολύ απλά δεν περνάω πάνω από 5 εφαρμογές.Απλά έχω ξεμυαλιστεί που ακούω συνέχεια όλους να λένε πόσο γρήγορες είναι οι rom σου.Αν έχει απλό τρόπο περάσματος θα περιμένω κ θα την περάσω.

Υ.Γ περιμένω απάντηση σου....

Link to comment
Share on other sites

οκ

ευχαριστω !

Μην ξεχάσεις να γυρίσεις από τη μανίσια εφαρμογή τη ρύθμιση για τους χαρακτήρες, από Αυτόματο ή Unicode σε GSM. Θα γράφεις κανονικά αλλά όταν το στέλνεις θα μετατρέπονται αυτομάτως σε κεφαλαία. Δε μπορείς και μικρά και 160. Απλά από η εφαρμογή της Samsung κάνει κακή μετατροπή.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Κυρίλλε ευχαρίστως να την βάλω αλλά εκτός από τον πατροπαράδοτο τρόπο του odin δεν γνωρίζω τα wipe data κ.τ.λ .Να φανταστείς έχω 4gb κάρτα μνήμης κ ούτε partition δεν ξέρω να κάνω.Η αλήθεια είναι ότι δεν με πειράζει να αυξήσω την εσωτέρικη μνήμη γιατί πολύ απλά δεν περνάω πάνω από 5 εφαρμογές.Απλά έχω ξεμυαλιστεί που ακούω συνέχεια όλους να λένε πόσο γρήγορες είναι οι rom σου.Αν έχει απλό τρόπο περάσματος θα περιμένω κ θα την περάσω.

Υ.Γ περιμένω απάντηση σου....

 

Επειδή σε λίγο θα βγώ βόλτα, δεν έχω χρόνο, θα στα πω σύντομα. Λοιπόν το παρτιτιον της sd πλέον είναι πανεύκολο. Απλά μπαίνεις σε recovery mode, και πατάς παρτιτιον sd (advanced settings, χάνονται όλα τα δεδομένα της sd). Επίσης δεν είναι δύσκολο, είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εδώ μέσα θα σε βοηθήσουν αν χρειαστείς βοήθεια. Το wipe data δεν είναι άλλο από το factory reset, απλά αντί να γίνει από το μενού του κινητού το κάνεις από recovery mode.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε λίγο θα βγώ βόλτα, δεν έχω χρόνο, θα στα πω σύντομα. Λοιπόν το παρτιτιον της sd πλέον είναι πανεύκολο. Απλά μπαίνεις σε recovery mode, και πατάς παρτιτιον sd (advanced settings, χάνονται όλα τα δεδομένα της sd). Επίσης δεν είναι δύσκολο, είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εδώ μέσα θα σε βοηθήσουν αν χρειαστείς βοήθεια. Το wipe data δεν είναι άλλο από το factory reset, απλά αντί να γίνει από το μενού του κινητού το κάνεις από recovery mode.

 

Οκ!Καλά να περάσεις...:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα τα φώτα σας για το calibration του g-sensor στο galaxy 3 μου (Froyo 2.2, XWJPF). Έχω δοκιμάσει τα πάντα και τζίφος. Τι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα:

1) edit και πειραματισμός - σβήσιμο αλλαγές κλπ με το αρχείο /data/misc/akmd_set.txt

2) sensorcalibutil_yamaha. Δεν τρέχει με τίποτα (ούτε με σβήσιμο του /data/system/ms3c_yamaha.cfg. Δοκίμασα στο ίδιο αρχείο να το κάνω edit κλπ τίποτα. το παίξιμο με όλα αυτά τα αρχεία δεν έχει την παραμικρή επίδραση στις ρυθμίσεις του αισθητήρα.

3) Δοκίμασα και με άλλο firmware (πχ XXJPM) και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο

 

Να σημειώσω το εξής. Μπορώ να κάνω κανονικά calibrate από εφαρμογές όπως GPS Status. Χρειάζομαι όμως κάτι με το οποίο να κάνω calibrate ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ και όχι μόνο κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το παρτ1 http://hotfile.com/dl/118341231/dacce18/Kyrillos_rom_v5.1_NON_OC.part1.rar.html σύντομα θα ανέβει και το παρτ2. Διαβάστε τις οδηγίες που είναι μέσα πριν φλασάρετε.
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το παρτ1 http://hotfile.com/dl/118341231/dacce18/Kyrillos_rom_v5.1_NON_OC.part1.rar.html σύντομα θα ανέβει και το παρτ2. Διαβάστε τις οδηγίες που είναι μέσα πριν φλασάρετε.

 

:food: Καλη μας ορεξη λοιπον :P Κυριλλε σε ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

:food: Καλη μας ορεξη λοιπον :P Κυριλλε σε ευχαριστω :D

 

Τίποτα :P Θα είχε ανέβει και το παρτ2 αλλά πριν 5' έπεσε το ρεύμα :/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...