Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Γεια σας παιδια μια ερωτηση, επειδη μαλλον θα πουλησω το galaxy 3 της κοπελιας μου εχει βγει επισιμη φρογιο ελληνικη; εαν ναι δωστε μου λινκ για να το περασω πριν το δωσω, αν ο αγοραστης δεν θελει την custom που εχει τωρα!

 

Εδώ υπάρχουν όλα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από μπαταρία τι λέει;

 

μια χαρα. με μετρια χρήση βγάζει μιάμιση μερα

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία τι λέει;

 

Εγω την περασα χθες το πρωι. Φοβερη ρομ. Μπραβο καταπληκτικη δουλεια. Συγχαρητηρια σε ολη την ομαδα. Ειχε 25% περιπου. Μεχρι να βαλω εφαρμογες και τετοια και το ψαξιμο την τελειωσα. Το φορτισα μετα και το εβγαλα γυρω στις 6 το απογευμα χθες.

Και τωρα εχω 89% με μετρια χρηση και κανα πενταλεπτο ομιλια. Δηλαδη σε μια μερα και κατι εχει καψει μονο 11%.

Φοβερη δουλεια, μεχρι που σκεφτομαι να μην βαλω την κανονικη καθολου, τοσο μου εχει αρεσει τουτη. Μπραβο και παλι παιδια.

Και απιστευτα γρηγορη, ωραια γραφικα. Μονο καλα εχω να πω. Και με τη χρηση που κανω δεν εχω βρει κατι που να μην δουλευει στη εκδοση αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ.

 

Μετά την 9.4 (με την οποία δεν έιχα κανένα πρόβλημα) αναβάθμισα στη v10 Alpha4.

Ομολογώ ότι είναι απίστευτη ρομ και πραγματικά δεν ενοχλέι που κάποια πράγματα δεν λειτουργούν ακόμα.(Bluetooth, usb thethering κλπ)

Όμως πχ, Στην v10 Alpha4 κάποια προγράμματα που χρησιμοποιώ όπως το Viber και το Rebtel για κάποιο λόγο δεν μου παίζουν.

Ρωτάω λοιπόν, dual boot γίνεται με αυτές τις 2 ρομ? Και αν ναι, ποια η διαδικασία?Πρώτα την 9.4 και μετα την v10 Alpha4 ή ανάποδα.

 

Ευχαριστώ !

 

Το viber που έχω λειτουργεί απροβλημάτιστα :)

Link to comment
Share on other sites

:shock:και μια τρελή ερώτηση... τα 7.2 mbs του 3g που έχουμε γίνεται να τα αυξήσουμε; θα είναι καλό αυτό; και στις νέες rom το έχετε μετρήσει μήπως αλλάζει;
Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος
Link to comment
Share on other sites

:shock:και μια τρελή ερώτηση... τα 7.2 mbs του 3g που έχουμε γίνεται να τα αυξήσουμε; θα είναι καλό αυτό; και στις νέες rom το έχετε μετρήσει μήπως αλλάζει;

 

Αυτό σχετίζεται με το hardware του κινητού. Οπότε δεν αρκεί μια αναβάθμιση στο λογισμικό για να αλλάξει τα πράγματα..

 

Sent from my customized sgs2 powered by Omega!

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γίνομαι κουραστικός και γω θα ήθελα πληροφορίες για το πως γίνεται το dual boot ή το multiboot.

 

Ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου!!!

 

Χρόνια πολλά και καλή φώτιση!!

 

Αν είναι εύκολο βάλτε ένα λινκ και μετά το ψάχνω μόνος μου:D

Link to comment
Share on other sites

ολα ΟΚ με το Handcent SMS υποστηριζει 160 χαρακτηρες.Τωρα ομως καθε φορα που δεχομαι μηνυμα ερχεται 2 φορες.μια με την εφαρμογη μηνυματων του κινητου και μια με το handset.πως το απενεργοποιω αυτο?

 

ΥΓ. Η ν10 ειναι ΤΕΛΕΙΑ δεν νομιζω να παω σε αλλη ακομα και αν υπαρχουν μερικες ατελειες που δεν θα αργησουν να τελειωποιηθουν και αυτες!Οσον αφορα το bluetooth χθες μου εστειλαν μερικα αρχεια και δουλευει :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να βρώ τα apk του ραδιοφώνου και του clock (alarm) της 9.4, δλδ της froyo, να τα περάσω και να δουλέψουνε στην 10?

αν τα περάσω απο το backup του titanium θα πέξουν?

 

Το ραδιόφωνο της 10 δεν έχει ενεργοποίηση να πέζει απο το ηχείο

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Περασα την Kyorarom Ascendency v0.5.1 και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλη σαν ROM.

Το μονο αρνητικο που εχει ειναι οτι δεν εχει Ελληνικα στο Samsung Keyboard, ενω εχει την Ελληνικη γλωσσα στο menu. :wacko:

 

Ξερει κανεις πως μπορω να βαλω τα ελληνικα και στο Samsung Keyboard ?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

ολα ΟΚ με το Handcent SMS υποστηριζει 160 χαρακτηρες.Τωρα ομως καθε φορα που δεχομαι μηνυμα ερχεται 2 φορες.μια με την εφαρμογη μηνυματων του κινητου και μια με το handset.πως το απενεργοποιω αυτο?

 

ΥΓ. Η ν10 ειναι ΤΕΛΕΙΑ δεν νομιζω να παω σε αλλη ακομα και αν υπαρχουν μερικες ατελειες που δεν θα αργησουν να τελειωποιηθουν και αυτες!Οσον αφορα το bluetooth χθες μου εστειλαν μερικα αρχεια και δουλευει :)

 

Πηγαινε στην εφαρμογη messaging και ανοιξε τις ρυθμισεις.Καπου εκει εχει notifications settings.Ξετικαρε το notifications και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στην εφαρμογη messaging και ανοιξε τις ρυθμισεις.Καπου εκει εχει notifications settings.Ξετικαρε το notifications και εισαι οκ.

 

ok φιλε μου σε ευχαριστω!Εχει τοσες πολλες ρυθμισεις που θελει αρκετο ψαξιμο :D

κατι αλλο οσον αφορα τα μηνυματα.πως γινεται η αναφορα να ερχεται οπως σε froyo?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Η ν10 ειναι ΤΕΛΕΙΑ δεν νομιζω να παω σε αλλη ακομα και αν υπαρχουν μερικες ατελειες που δεν θα αργησουν να τελειωποιηθουν και αυτες!Οσον αφορα το bluetooth χθες μου εστειλαν μερικα αρχεια και δουλευει :)

φαντάζομαι αναφέρεσαι σε File transfer και ΟΧΙ σε bluetooth ακουστικό...:blink:

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι αναφέρεσαι σε File transfer και ΟΧΙ σε bluetooth ακουστικό...:blink:

 

οπως ειπα φιλε μου στην αποστολη/ληψη αρχειων :)

bluetooth ακουστικό δεν χρησιμοποιω οποτε δεν με πολυ ενδιαφερει.

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Περασα την Kyorarom Ascendency v0.5.1 και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλη σαν ROM.

Το μονο αρνητικο που εχει ειναι οτι δεν εχει Ελληνικα στο Samsung Keyboard, ενω εχει την Ελληνικη γλωσσα στο menu. :wacko:

 

Ξερει κανεις πως μπορω να βαλω τα ελληνικα και στο Samsung Keyboard ?

 

Δες εδώ και πέρνα τα αρχεία στο /system/T9DB/ με root explorer. http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=21027361&postcount=1621

Link to comment
Share on other sites

Έκανα Titanium backup τα πάντα και έκανα επίσης backup στο CWM.

Έβγαλα το Radio 2.3.7 και προσπάθησα να εγκαταστήσω με restore μέσω τιτάνιουμ το fm radio 1.0 απο αυτό που είχα πάρει επί 9.4

Δεν έγινε ποτέ το restore (κόλλησε το τιτανιουμ).

Σε προσπάθεια να ξαναβάλω το 2.3.7 απέτυχε και αυτό.

Στην προσπάθεια να κάνω restore όλου του συστήματος μέσω CWM, τζίφος, μου έβγαζε error στο restore system.

 

Reboot η συσκευή και πάπαλα. Δεν έφυγε ποτέ η οθόνη Samsung GT-5800.

 

Download mode. Νέο φλασάρισμα. Όλα καλά. Ξανά ρυθμίσεις από την αρχή.

 

Κύριλλε σου έχει ξανατυχει κάτι τέτοιο? υπάρχει ασυμβατότητα με το τιτάνιουμ? το σύστεμ ρεστορ πως και δεν δούλεψε?

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ολα ΟΚ με το Handcent SMS υποστηριζει 160 χαρακτηρες.Τωρα ομως καθε φορα που δεχομαι μηνυμα ερχεται 2 φορες.μια με την εφαρμογη μηνυματων του κινητου και μια με το handset.πως το απενεργοποιω αυτο?

 

Αν κάνεις αυτό που σου είπα στο τελευταίο μου μήνυμα, δηλαδή αυτό...

 

Επίσης μην ξεχάσεις από τις "Ρυθμίσεις εφαρμογής" να κάνεις το Handcent SMS προεπιλεγμένη εφαρμογή μηνυμάτων για να μην έρχονται οι ειδοποιήσεις δύο-δύο (δηλαδή και από το Handcent και από την stock εφαρμογή).

 

... τότε θα λυθεί το πρόβλημά σου, χωρίς να χρειάζεται να πειράζεις την εφαρμογή μηνυμάτων. Άνοιξε το Handcent SMS, μπες στις ρυθμίσεις και θα το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ και πέρνα τα αρχεία στο /system/T9DB/ με root explorer. http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=21027361&postcount=1621

 

Κύριλλε το είχα κάνει αλλά δεν την πέρασε την γλώσσα...Είναι και κάτι άλλο που πρέπει να κάνουμε για να μπουν τα ελληνικά; Έκανα και wipe data αλλά τίποτα...Τελικά εγώ έχω βάλει το Smart Keyboard Pro για να έχω ελληνικά και 3x4 πληκτρολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα Titanium backup τα πάντα και έκανα επίσης backup στο CWM.

Έβγαλα το Radio 2.3.7 και προσπάθησα να εγκαταστήσω με restore μέσω τιτάνιουμ το fm radio 1.0 απο αυτό που είχα πάρει επί 9.4

Δεν έγινε ποτέ το restore (κόλλησε το τιτανιουμ).

Σε προσπάθεια να ξαναβάλω το 2.3.7 απέτυχε και αυτό.

Στην προσπάθεια να κάνω restore όλου του συστήματος μέσω CWM, τζίφος, μου έβγαζε error στο restore system.

 

Reboot η συσκευή και πάπαλα. Δεν έφυγε ποτέ η οθόνη Samsung GT-5800.

 

Download mode. Νέο φλασάρισμα. Όλα καλά. Ξανά ρυθμίσεις από την αρχή.

 

Κύριλλε σου έχει ξανατυχει κάτι τέτοιο? υπάρχει ασυμβατότητα με το τιτάνιουμ? το σύστεμ ρεστορ πως και δεν δούλεψε?

 

Το CWM backup & restore δεν λειτουργεί στον cm-kernel. Αναμένω τον kyorakernel :p Γιατί έβγαλες το fmradio του 2.3.7?

Link to comment
Share on other sites

Το CWM backup & restore δεν λειτουργεί στον cm-kernel. Αναμένω τον kyorakernel :p Γιατί έβγαλες το fmradio του 2.3.7?

 

δεν παιζει απο το ηχείο, τουλαχιστον δεν σου δινει αυτη την επιλογη

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Περασα την Kyorarom Ascendency v0.5.1 και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλη σαν ROM.

Το μονο αρνητικο που εχει ειναι οτι δεν εχει Ελληνικα στο Samsung Keyboard, ενω εχει την Ελληνικη γλωσσα στο menu. :wacko:

 

Ξερει κανεις πως μπορω να βαλω τα ελληνικα και στο Samsung Keyboard ?

 

Εγώ πάντως πήγα στις ρυθμίσεις του Smasung keybord και στις γλώσσες επέλεξα Ελληνικά και Αγγλικά και τις έχει και τις δυο. Λειτουργεί άψογα το πληκτρολόγιο!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρησιμοποιώ συνεχώς bluetooth ακουστικά ξέρει κανείς να θα λειτουργήσει στην v 10???

δεν είσαι ο μόνος.

και αλλα πραγματα δεν λειτουργούσαν και τα παιδιά που την μοντάρανε τα έφτιαξαν.

αναμένουμε...

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...