Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κύριλε,

Βρηκα τι φταιει σε μένα και δεν μπαίνει ούτε η 7 OC: η κάρτα μνήμης.

Αν το φλασάρω χωρίς αυτήν, παίζει.

Μολις την βάλω, τρελαίνεται.

Σκέψου οτι ακόμα και στο recovery μόλις πάω να την κάνω partition, κολλάει!

Με την NON OC, όλα καλά

Για την ιστορία: είναι 8GB Class6 από το Πλαίσιο (Transcend)

Με το Minitool, έχω:

Fat32 - 6.87G

Ext3 - 480M

Linux - 122M

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συγνωμη που το αναφερω πολλες φορες.. αλλα ειναι ευκολο σε καποιον να μου στειλει ενα λινκ να κατεβασω τον κερνελ Fugumod 2.4 alpha 19 BE OC ?

Αν οχι καποιος αντιστοιχος OC κερνελ περαν του γνωστου της 4.1 εκδοσης του Κυριλλου υπαρχει? Εννοειται να ειναι σταθερος και οχι μπαταριοφαγος!!!

 

Κύριλε,

Βρηκα τι φταιει σε μένα και δεν μπαίνει ούτε η 7 OC: η κάρτα μνήμης.

Αν το φλασάρω χωρίς αυτήν, παίζει.

Μολις την βάλω, τρελαίνεται.

Σκέψου οτι ακόμα και στο recovery μόλις πάω να την κάνω partition, κολλάει!

Με την NON OC, όλα καλά

Για την ιστορία: είναι 8GB Class6 από το Πλαίσιο (Transcend)

 

Αυτο το εχω παρατηρησει κι εγω απο την 6.0 OC κιολας.. Η δικη μου καρτα ειναι 4GB Class 4

Οταν κανουμε partition απο το κινητο στο Recovery, το partition ειναι ext2 ή ext4? Μηπως φταιει και αυτο?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το Market πολλές φορές μου παρουσιάζει εφαρμογές για αναβάθμιση χωρίς να έχουν κάποια νεότερη έκδοση, στην καρτέλα εμφανίζουν μόνο Open & Uninstall. Μήπως πρέπει να κάνω αναβάθμιση το Market και αν ναι πώς; (Έχω την 6.1 OC ακόμα)

Kyrillos' Rom v9.5 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το Market πολλές φορές μου παρουσιάζει εφαρμογές για αναβάθμιση χωρίς να έχουν κάποια νεότερη έκδοση, στην καρτέλα εμφανίζουν μόνο Open & Uninstall. Μήπως πρέπει να κάνω αναβάθμιση το Market και αν ναι πώς; (Έχω την 6.1 OC ακόμα)

 

Καλησπέρα, και εμένα μου το κάνει στο καινούριο μαρκετ. Δεν ξέρω γιατί. Πάτα να κάνει αναβάθμιση και θα ηρεμήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
έχει όμως αυτό π ζητάω;

 

Δεν ξέρω τι ζητάς αλλά ότι και να είναι ζήτησε το όπως όλοι μας. Η γραφή τύπου sms απαγορεύεται στο forum.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση!!Οταν βαζω το μαρκετ μου γραφει οτι για την ενεργοποιηση του απαιτουνται δεδομενα φοντου!!!Τι ειναι αυτο;;; Εχω την 6.1!!

 

EDIT:Ακυρο,το βρηκα!!Ειχα απενεργοποιησει το συγχρονισμο!!!

Edited by minasc
Link to comment
Share on other sites

Το ψαχνω απο πριν ισως ειναι μπροστα μου η απαντηση και δεν βλεπω..

Για να περασεις τη 2.2 χρειαζετε να εχεις κανει rοοt?

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει το samsung galaxy3 root συμφωνα με τις οδηγιες του αστροναυτη.εαν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων σε τι κατασταση επανερχεται το τηλεφωνο και εαν επανερχεται.η εκδοση του με την αγορα ηταν froyo 2.2.
Link to comment
Share on other sites

Το ψαχνω απο πριν ισως ειναι μπροστα μου η απαντηση και δεν βλεπω..

Για να περασεις τη 2.2 χρειαζετε να εχεις κανει rοοt?

 

οχι.

 

εχω κανει το samsung galaxy3 root συμφωνα με τις οδηγιες του αστροναυτη.εαν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων σε τι κατασταση επανερχεται το τηλεφωνο και εαν επανερχεται.η εκδοση του με την αγορα ηταν froyo 2.2.

 

Διαγράφονται οι εφαρμογές σου και επαναφέρονται οι ρυθμίσεις σου. Αυτό μόνο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το κινητο θα επανελθει και θα ειναι root/

 

Ναι, το ροοτ δεν φεύγει με την επαναφορά ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να "ανεβάσουμε" λίγο τη ram?

ένας γνωστός μου σε ZTE λεει οτι απο 256 την overclockαρε σε 512 και πάει πολύ καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Το Blade είχε ήδη 512ΜΒ MB η μισή από την οποία ήταν disabled. Εδώ δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

 

ΥΓ. "Οverclock" σημαίνει αλλαγή στον χρονισμό του επεξεργαστή, δεν έχει καμία σχέση με τη ram και το μέγεθος της.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.... εχω την 5.7...... υπαρχει τεραστιο προβλημα χωρου και στην ουσια δεν εχω τιποτα περασμενο(εγω) στην μνημη τηλεφωνου. δεν ξερω τι γινεται με τα αρχεια συστηματος.εχω γυρω στα 20mb χωρο και δεν με αφηνει να κανω install ουτε εφαρμογες λιγων kb. τελωσπαντων. επειδη εχω αγανακτισει :

αν κανω μια επαναφορα αρχικων ρυθμισεων κρατωντας μονο επαφες μνματα.... (εφαρμογες δεν ειναι δυσκολο να ξαναπεραστουν) και βαλω την 7.0 oc του κυριλλου θα εχω καποιο προβλημα η χρειαζεται ιστοριες για αγρίους?

 

επισης υπαρχει τρομερο προβλημα με την μπαταρια.φορτιζει πληρως 100% στα 4255 mV αν θυμαμαι καλα και μολις παει 3000 και κατι κλεινει ....αυτο παιρνει 4-5 ωρες μαξιμουμ αν ψιλοασχοληθω με το κινητο...αν οχι κλεινει σε 7-8 ωρες maximum. να επισημανω οτι εχω κανει battery calibration (αναθεμα την ωρα και τη στιγμη)

 

α και κατι αλλο :P αν κανω επαναφορα αρχικων ρυθμισεων ελπιζω να σβηνει και το δεδομενα απο την sd card ε? αν οχι.... αν κανω μια επιλογη ολων και το mαgic button delete ?θα σβησω και αρχεια ροοτ κλπ? δηλαδη αρχεια που χρειαζεται το κινητο για να μεινει ζωντανο?

 

ευχαριστω εκ των προτερων.σορυ αν γινομαι ενοχλητικος και επαναλαμβανεστε απλα μου ειναι δυσκολο να ψαξω μεσα σε 355 σελιδες αυτο που χρειαζομαι και η αναζητηση δεν πολυβοηθαει. τενκ ιου τενκ ιου.......

 

 

δεν ξερω τι ειναι αυτα και αν χρειαζονται:

εκδοση βασικου φασματος : I5800XXJP4

KERNEL: 2.6.32.9 SEBASTIEN@FUGUMOD - I5800

ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ (LOL) : Kyrillos' rom v5.7 honeycomb edition jpm

 

τα ποσταρω σε περιπτωση που κατι απ αυτα πρεπει να αλλαξει για να βαλω μια μεταγενεστερη ROM

Edited by lowbapboy
facebook.com/tasis.athanasiou
Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα ελληνικά το titanium οπότε θα στο πω όπως το βλέπω.

Titanium BackUp->Αριστερό κουμπί της συσκευής->Προτιμήσεις->Επαναφορά Αντιγράφων->Εσωτερική Μνημή

 

Έτοιμος!:D

 

ok το βρηκα,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.... εχω την 5.7...... υπαρχει τεραστιο προβλημα χωρου και στην ουσια δεν εχω τιποτα περασμενο(εγω) στην μνημη τηλεφωνου. δεν ξερω τι γινεται με τα αρχεια συστηματος.εχω γυρω στα 20mb χωρο και δεν με αφηνει να κανω install ουτε εφαρμογες λιγων kb. τελωσπαντων. επειδη εχω αγανακτισει :

αν κανω μια επαναφορα αρχικων ρυθμισεων κρατωντας μονο επαφες μνματα.... (εφαρμογες δεν ειναι δυσκολο να ξαναπεραστουν) και βαλω την 7.0 oc του κυριλλου θα εχω καποιο προβλημα η χρειαζεται ιστοριες για αγρίους?

 

επισης υπαρχει τρομερο προβλημα με την μπαταρια.φορτιζει πληρως 100% στα 4255 mV αν θυμαμαι καλα και μολις παει 3000 και κατι κλεινει ....αυτο παιρνει 4-5 ωρες μαξιμουμ αν ψιλοασχοληθω με το κινητο...αν οχι κλεινει σε 7-8 ωρες maximum. να επισημανω οτι εχω κανει battery calibration (αναθεμα την ωρα και τη στιγμη)

 

α και κατι αλλο :P αν κανω επαναφορα αρχικων ρυθμισεων ελπιζω να σβηνει και το δεδομενα απο την sd card ε? αν οχι.... αν κανω μια επιλογη ολων και το mαgic button delete ?θα σβησω και αρχεια ροοτ κλπ? δηλαδη αρχεια που χρειαζεται το κινητο για να μεινει ζωντανο?

 

ευχαριστω εκ των προτερων.σορυ αν γινομαι ενοχλητικος και επαναλαμβανεστε απλα μου ειναι δυσκολο να ψαξω μεσα σε 355 σελιδες αυτο που χρειαζομαι και η αναζητηση δεν πολυβοηθαει. τενκ ιου τενκ ιου.......

 

 

δεν ξερω τι ειναι αυτα και αν χρειαζονται:

εκδοση βασικου φασματος : I5800XXJP4

KERNEL: 2.6.32.9 SEBASTIEN@FUGUMOD - I5800

ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ (LOL) : Kyrillos' rom v5.7 honeycomb edition jpm

 

τα ποσταρω σε περιπτωση που κατι απ αυτα πρεπει να αλλαξει για να βαλω μια μεταγενεστερη ROM

Ασχετα με ποια εκδοση έχεις, partition την κάρτα την έκανες?

Αν όχι, το πιο εύκολο: backup με titanium, αντιγραφή της κάρτας σε Η/Υ, partition, restore με titanium στην εσωτερική μνήμη.

ΟΔΗΓΙΕΣ για Partition: είτε από Κύριλλο (σημειώσεις μέσα στην ρομ του), είτε σε υπογραφή Αστροναύτη

 

ΣΗΜ: Η 7 είναι όντως πιο γρήγορη από την 6, ΜΠΡΑΒΟ Κυριλλε, (αν έβρισκες λύση και με το OC θα ήσουν ΘΕΟΣ)

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Κυριλλε συγχαρητηρια για την v7.0!!!! Πρωτη φορα ανοιξα τους χαρτες και μεχρι να βρω την περιοχη που εψαχνα το GPS ειχε κλειδωσει κιολας χωρις καποιο προγραμμα, ενω παλια χωρις προγραμμα με τιποτα δεν κλειδωνε!!!! Keep up the good work!!!! Παρεπιπτοντως στην 6,0 ειχα kernel G3mod γιατι αλλιως δεν ανοιγε εχω την εντυπωση οτι η μπαταρια καταναλωνεται πολυ πιο γρηγορα τωρα... Βεβαια θα μου πεις τοτε ηταν στα 1200MHz και τωρα στα 1300 αλλα νομιζω οτι το κινητο με το ζορι θα βγαλει τη δευτερη μερα ενω παλια ηταν ανετα στις 2,5 μερες...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως μπαινει σε recovery το galaxy 3?

κρατας πατημένο το power και επιλέγεις από το μενού... recovery! :lol: ...με ανοικτό φυσικά το κινητό!

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

κρατας πατημένο το power και επιλέγεις από το μενού... recovery! :lol: ...με ανοικτό φυσικά το κινητό!
δεν εχει επιλογη για recovery,μα καλα δεν μπαινει σε recovery με συνδιασμο πληκτρων?
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει επιλογη για recovery,μα καλα δεν μπαινει σε recovery με συνδιασμο πληκτρων?

 

Πατάς volume down + volume up + home + power :)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει επιλογη για recovery,μα καλα δεν μπαινει σε recovery με συνδιασμο πληκτρων?

 

Νομίζω πατάς volume up+back button και το κεντρικό κουμπί.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

κρατας πατημένο το power και επιλέγεις από το μενού... recovery! :lol: ...με ανοικτό φυσικά το κινητό!
να σαι καλα,οποτε περασεις απο το thread του galaxy s ελα να σου δειξω κι εγω πως μπαινει σε recovery ;)

 

Πατάς volume down + volume up + home + power :)
Κυριλλε σε ευχαριστω πολυ,προσπαθω να φιαξω ενος φιλου που μπρικαρε.
Link to comment
Share on other sites

Κυριλλε σε ευχαριστω πολυ,προσπαθω να φιαξω ενος φιλου που μπρικαρε.

 

Ημ, soft brick e? Κάνε wipe data, και αν δεν φτιάξει κάνε reflash! :) Αν θες περαιτέρω βοήθεια πες. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...