Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tα εκανα αλλα δεν κιτρινιζει το κουτακι στο odin σαν να μην βλεπει το κινητο.....[/QΤον εντοπισμό σφαλμάτων τον έχεις τικάρει?

 

οκ το εκανα....εμπαινε σε ρεκαβερι αντι για download.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ ετοιμος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

οκ το εκανα....εμπαινε σε ρεκαβερι αντι για download.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ ετοιμος...

 

Να'σαι καλά!

ΥΓ welcome to Kyrillos roms!!!!:clap:

Link to comment
Share on other sites

Για να κανουμε αναβαθμιση μεσω kies την αφηνουμε στο κινητο την καρτα SIM η Την βγαζουμε ;
Kyrillos rom v5.3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω ένα πρόβλημα με το mp3. Όταν πατώ το home για να ακούγεται στο παρασκήνιο δημιουργούνται παράσιτα και χαλάνε τον ήχο. Ξέρει κανένας τι φταίει; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Για να κανουμε αναβαθμιση μεσω kies την αφηνουμε στο κινητο την καρτα SIM η Την βγαζουμε ;

 

Εγώ με την κάρτα sim μέσα έκανα την αναβάθμιση.

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την κάρτα sim μέσα έκανα την αναβάθμιση.
αργησες αδερφε το περασα πριν κανα δεκαλεπτο ευχαριστω παντως Για την απαντηση :) και απο οτι βλεπω εχει τα Wallpaper της eclair .που ειναι τα θεματα της foyo ρεε .edit ακυρο τα βρηκα:p Edited by kabamaru13
Kyrillos rom v5.3
Link to comment
Share on other sites

I5800XXJPQ ## την εβγαλαν μετα την I5800XWJPI ## ποια η διαφορα της απο την original?

 

Ίδια ημερομηνία έχει με την jpi απλά μάλλον έχει διαφορετική υποστήριξη γλωσσών. :) Μάλλον θα κάνω update την ρομ μου σε jpq :D

Link to comment
Share on other sites

Ίδια ημερομηνία έχει με την jpi απλά μάλλον έχει διαφορετική υποστήριξη γλωσσών. :) Μάλλον θα κάνω update την ρομ μου σε jpq :D

 

Update?Δηλαδή την Gingerbread να μην την περιμένουμε???:cry:

Link to comment
Share on other sites

Update?Δηλαδή την Gingerbread να μην την περιμένουμε???:cry:

Πολύ βιάζεστε! Η GB είναι πολύ ασταθής ακόμα.

Σύμφωνα με κάποιες πληροφορίες από εξωτερικό, υπάρχει πιθανότητα επίσημης GB. Και αυτό ενισχύει τη φήμη που λέει ότι η Google υποχρεώνει τις εταιρίες να αναβαθμίζουν το λογισμικό των συσκευών για 18μήνες, εφόσον υποστηρίζεται από το Hardware.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Ίδια ημερομηνία έχει με την jpi απλά μάλλον έχει διαφορετική υποστήριξη γλωσσών. :) Μάλλον θα κάνω update την ρομ μου σε jpq :D

 

Αυτό περιμένω και εγώ. Κυρίλλε κάνε την αναβάθμιση με την καινούρια rom.:) Και κάτι ακόμα. Κυρίλλε στην rom σου έχει το google maps 5.5.0 και έχει βγει η 5.6.0 αλλά δεν την κατεβάζει από το market. Την έχω κατεβάσει σε αρχείο για εγκατάσταση αλλά πρέπει να απεγκαταστήσω την 5.5.0 αλλά μου λέει ότι αν την βγάλω μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με τις συνδεδεμένες εφαρμογές του συστήματος (το titanium backup το λέει). Επίσης δεν ξέρω αν δουλέψει η 5.6.0 apk γιατί κάποιοι είχαν πρόβλημα και δεν μπορούσαν να βάλουν την καινούρια και έμειναν χωρίς maps.

Link to comment
Share on other sites

Αποριες για την 5.6

Πως περναω το αρχειο στην sd?

Ρεκαβερι κανω με το συνδιασμο 3 κουμπιων η με την λειτουργια απο το πληκτρο απενεργοποιησης?

Πρεπει να κανω backup?

Το αρχειο θελει αποσυμπιεση?

Edited by haris77
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αφού έκανα όλη την διαδικασία για Sd card partition μέσω recovery, τώρα αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα :

Εάν υπάρχει η κάρτα μέσα κατά την έναρξη, κολλάει στο σήμα του Android της εκκίνησης και αναγκάζομαι να βγάλω μπαταρία.

Χωρίς την κάρτα έχω κανονική εκκίνηση...την τοποθέτησα και μετέφερα τα αρχεία που είχα κρατήσει στον υπολογιστή, αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο.

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη....Κάποιες προτάσεις ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αφού έκανα όλη την διαδικασία για Sd card partition μέσω recovery, τώρα αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα :

Εάν υπάρχει η κάρτα μέσα κατά την έναρξη, κολλάει στο σήμα του Android της εκκίνησης και αναγκάζομαι να βγάλω μπαταρία.

Χωρίς την κάρτα έχω κανονική εκκίνηση...την τοποθέτησα και μετέφερα τα αρχεία που είχα κρατήσει στον υπολογιστή, αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο.

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη....Κάποιες προτάσεις ίσως;

 

Βγάζε τη μπαταρία και κάνε wipe data συνέχεια μέχρι να μην κάνει μικρές δονήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπέρασε την. Κάτι δεν έκατσε καλά. Factory reset έκανες;

 

Στο http://samfirmware.com βγήκε η XWJPI σε πακέτο για το ODin, οπότε όσοι δεν μπορείτε να αναβαθμίσετε μέσω ΚΙΕΣ μπορείτε μέσω Odin. ΠΡΟΣΟΧΗ! Περιέχει Bootloader.

αυτο σκεφτηκα και γω και εκανα ενα wipe data και ολα καλα

επιτελους το κινητο δουλευει οπως θα πρεπε. Απο μπαταρι δε ξερω τι θα γινει. Παντως 2 μερες τωρα δεν εχω κανει reboot

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια ! Έχω βάλει την επίσημη 2.2 και είχα κάνει root. Προσπαθώντας πριν λίγο με το root explorer να αλλάξω το εικονίδιο της μπαταρίας σύμφωνα με τις οδηγίες που λέει εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3447440#post3447440 μόλις έφτασα στο σημείο να κάνω overwrite το παλιό framework-res.apk. η οθόνη του κινητού έγινε μαύρη και έπειτα από αρκετή ώρα αφού δεν έκανε τίποτα, ούτε έκλεινε έβγαλα την μπαταρία. Πλέον το κινητό δεν ανοίγει. Εμφανίζει το αρχικό λογότυπο της Samsung και μετά η οθόνη παραμένει μαύρη αν και φωτίζεται. Περιμένω πάνω από 10 λεπτά μήπως και γίνει κάτι αλλά τίποτα. Προσπάθησα να το συνδέσω στον υπολογιστή κλειστό και αφού είχα πατήσει ταυτόχρονα των συνδυασμό των τριών κουμπιών αλλά και πάλι δεν το αναγνωρίσει ο υπολογιστής και μου λέει να κάνω επανεκκίνηση του κινητού. Παρακαλώ όποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Ας ελπίσω να μην το κατέστρεψα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια ! Έχω βάλει την επίσημη 2.2 και είχα κάνει root. Προσπαθώντας πριν λίγο με το root explorer να αλλάξω το εικονίδιο της μπαταρίας σύμφωνα με τις οδηγίες που λέει εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3447440#post3447440 μόλις έφτασα στο σημείο να κάνω overwrite το παλιό framework-res.apk. η οθόνη του κινητού έγινε μαύρη και έπειτα από αρκετή ώρα αφού δεν έκανε τίποτα, ούτε έκλεινε έβγαλα την μπαταρία. Πλέον το κινητό δεν ανοίγει. Εμφανίζει το αρχικό λογότυπο της Samsung και μετά η οθόνη παραμένει μαύρη αν και φωτίζεται. Περιμένω πάνω από 10 λεπτά μήπως και γίνει κάτι αλλά τίποτα. Προσπάθησα να το συνδέσω στον υπολογιστή κλειστό και αφού είχα πατήσει ταυτόχρονα των συνδυασμό των τριών κουμπιών αλλά και πάλι δεν το αναγνωρίσει ο υπολογιστής και μου λέει να κάνω επανεκκίνηση του κινητού. Παρακαλώ όποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Ας ελπίσω να μην το κατέστρεψα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δεν το κατέστρεψες μην ανησυχείς, απλά θέλει υπομονή μέχρι να το φέρεις στην κατάσταση που ήταν. Επειδή πρέπει να πάω για ύπνο δεν μπορώ να σε βοηθήσω τώρα (έχω φροντηστήριο στις 9). Αλλά θα πω στον Αστροναύτη αν είναι μέσα να σε βοηθήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω πλεον την τελευταια εκδοση της Rom του Κυριλλου και μολις χθες εβαλα και το fugumod ultra (δεν εχει κυκλοφορησει επισημα ακομα) και το κινητο ειναι εξαιρετικα γρηγορο! Καθολου lag (λιγο μονο στο ιστορικο κλησεων) και ειναι σταθεροτατο αν και overclocked στο 1.3GHz! Κυριλλε δες το, πρεπει να το βαλεις στην επομενη ROM.

 

Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω Κυριλλε αν γινεται στην ROM σου να επαναφερω το theme της Samsung.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τον τρεχεις τον KERNEL?

Ειναι σταθερος αν ειναι να τον περασουμε, γιατι ειχε πει ο κυριλλος οτι

αυτος που φτιαχνει την 2,3,4 ειναι ο developer του kernel και οτι ασχολειτε

με την ρομ με αποτελεσμα να μην εχει βγαλει κανενα καλο kernel.

Link to comment
Share on other sites

Στην επίσημη froyo 2.2 της samsung ελλάς,μπορούμε να αλλάξουμε kernel μέσω odin ώστε να χρησιμοποιήσουμε oc?
Link to comment
Share on other sites

Στην επίσημη froyo 2.2 της samsung ελλάς,μπορούμε να αλλάξουμε kernel μέσω odin ώστε να χρησιμοποιήσουμε oc?

 

Ναι

 

Εχω κι εγω πλεον την τελευταια εκδοση της Rom του Κυριλλου και μολις χθες εβαλα και το fugumod ultra (δεν εχει κυκλοφορησει επισημα ακομα) και το κινητο ειναι εξαιρετικα γρηγορο! Καθολου lag (λιγο μονο στο ιστορικο κλησεων) και ειναι σταθεροτατο αν και overclocked στο 1.3GHz! Κυριλλε δες το, πρεπει να το βαλεις στην επομενη ROM.

 

Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω Κυριλλε αν γινεται στην ROM σου να επαναφερω το theme της Samsung.

Ευχαριστω!

 

Το έχω δοκιμάσει εδώ και ένα μήνα το κερνελ αλλά έχει ένα bug με την φόρτιση. Θα το παρατηρήσεις... "Φορτίζει" μέσα σε 5 λεπτά! Γίνεται να επαναφέρεις το θέμα της σαμσυνγκ αλλά θα το κάνεις από την v6 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1134369

 

Δειχνει σταθερος ο Kernel εκτος απο ενα bug με την μπαταρια (το βαζεις να φορτιζει και δειχνει μετα απο λιγο οτι εχει φορτισει).

Μολις χθες τον εβαλα και το κινητο μου ηταν μισοφορτισμενο, θα το φορτισω σημερα και θα αναφερω λεπτομερειες στη συνεχεια!

Απο μπαταρια δειχνει να τα πηγαινει καλα, εχω βαλει για governor στο setcpu το SavagedZen και τα πηγαινει περιφημα.

Το κινητο στην κυριολεξια πεταει, αναρωτιεμαι ποσο πιο γρηγορα θα πηγαινει αν το γυρισω και σε ext2 απο rfs.

 

Το kernel μπορειτε να το φλασαρετε και μεσω odin αλλα και μεσω update.zip (καποιος στην 3η ή 4η σελιδα αν θυμαμαι καλα το ανεβασε, οσοι εχουν την ρομ του Κυριλλου βολευει απιστευτα).

 

EDIT: Κυριλλε με προλαβες :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...