Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι περασμένο.. :)

 

 

Και κάτι άλλο. Fugumod 2.4 beta3 (η v5.1 έχει το beta2) http://fugumod-i5800.googlecode.com/files/Fugumod_froyo_I5800_standard_v2.4.beta3.tar Φλασάρετε το σαν one package :)

Οverclock δεν προτείνω ακόμα. Δεν έχει βγει σταθερό κέρνελ εκτός από το παλιό alpha5. Μόλις βγει θα σας ενημερώσω.

xilia euxaristw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κύριλλε γιατί όλοι βάζουν στοίχημα ότι μέχρι το βράδι θα ανεβάσεις την 5.2 με kernel beta3 ;;; :rolleyes:

 

ahahaha, Νο bugs with v5.1, so θα ανεβάσω v5.2 μόλις βγει τελικό fugumod v2.4 + OC. :P

Link to comment
Share on other sites

ahahaha, Νο bugs with v5.1, so θα ανεβάσω v5.2 μόλις βγει τελικό fugumod v2.4 + OC. :P

 

Μας έχεις καλομάθει και δεν μπορούμε χωρίς OC :P

Kyrillos' Rom v9.5 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν περνάει η ώρα να πάω σπίτι να βάλω την Rom!!! Φωτιές που μου ανάψατε μεσημεριάτικο!!! Όλως τυχαίως βλέπω να με πιάνει ένας αφόρητος πόνος στο γραφείο! (κοιλιά, κεφάλι, μέση θα δω!!!)
Link to comment
Share on other sites

Δεν περνάει η ώρα να πάω σπίτι να βάλω την Rom!!! Φωτιές που μου ανάψατε μεσημεριάτικο!!! Όλως τυχαίως βλέπω να με πιάνει ένας αφόρητος πόνος στο γραφείο! (κοιλιά, κεφάλι, μέση θα δω!!!)

 

hahahahahahah :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω την 2.2 froyo βαζω πρωτα το Fugumod v2.4 beta3 σαν one package και μετα την rom σου?

 

διαβασα τις οδηγιες αλλα αυτο δεν το καταλαβαινω...

 

επισης την καρτα μνημης μου δεν την εχω πειραξει...ειναι μαμα......με την rom σου θα γινει το συστημα αρχειων οπως πρεπει για να δουλευει σωστα η 5.1 η πρεπει να το φτιαξω εγω ?

 

ευχαριστω πολυ Κυριλλε

Edited by bagg21
Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω την 2.2 froyo βαζω πρωτα το Fugumod v2.4 beta3 σαν one package και μετα την rom σου?

 

διαβασα τις οδηγιες αλλα αυτο δεν το καταλαβαινω...

 

επισης την καρτα μνημης μου δεν την εχω πειραξει...ειναι μαμα......με την rom σου θα γινει το συστημα αρχειων οπως πρεπει για να δουλευει σωστα η 5.1 η πρεπει να το φτιαξω εγω ?

 

ευχαριστω πολυ Κυριλλε

 

 

Απλά κατέβασε το κερνελ, και φλάσαρε το σαν one package με odin :) Μόλις φλασάρεις το κερνελ, βάλε το αρχειάκι που λέει στις οδηγίες στην sd. Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες είσαι μια χαρά :) Ότι άλλο θες πες.

Link to comment
Share on other sites

Απλά κατέβασε το κερνελ, και φλάσαρε το σαν one package με odin :) Μόλις φλασάρεις το κερνελ, βάλε το αρχειάκι που λέει στις οδηγίες στην sd. Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες είσαι μια χαρά :) Ότι άλλο θες πες.

 

αρα πρωτα το κερνελ (Fugumod 2.4 beta3) και μετα τις οδηγιες δηλ το περασμα της 5.1 ετσι ????

 

 

sorry αλλα αγχωθηκα μην κανω κατι λαθος !!

 

και παλι συγνωμη για τις ερωτησεις μου...

Edited by bagg21
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολα καλα με την 5.1, ειναι αψογη, αλλα δεν μπορω με τιποτα να επαναφερω απο το titanium τα μηνυματα.

Ειχα καποια τα οποια ηταν με κωδικους και τετοια.

Εχω κανει επαναφορα δεδομενων, ολα οκ αλλα τα μην. πουθενα.

Να υποθεσω λυση δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το Fugumod 2.4 beta3 λες να το φλασάρουμε βάζοντάς το εκεί που βάζουμε το .tar στις ρομ σου. το apollo πάνω το βάζουμε κανονικά ε;

Και μετά ξανά φλασάρισμα τη ρομ σύμφωνα με τις οδηγίες; αν φλασάρουμε μετά την ρομ δεν θα ξαναμπεί η beta 2;

Edited by mourtzman
Link to comment
Share on other sites

Και ημπαταρια μολις φτανει στο 50% κρασάρη και δείχνει άδεια και συνεχιζω να εχω κοληματα με το που πεφτει η σταθμη τις.

 

Καμια βοηθεια???Θελω να το γυρισω στο μαμα rom αλλα δεν μπορω μου βγαζει μυνηματα λαθους το kies.

 

Μπορεί βρε παιδιά καποιος να με βοηθησει????

Samsung i5800
Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι τωρα εχω την 4,1 kyrillos γυρναω σε froyo οπως αναφερεται στην πρωτη σελιδα αλλα δεν μπορω να γυρισω στην μαμά rom που ειχε οταν το αγορασα.
Samsung i5800
Link to comment
Share on other sites

αρα πρωτα το κερνελ (Fugumod 2.4 beta3) και μετα τις οδηγιες δηλ το περασμα της 5.1 ετσι ????

 

 

sorry αλλα αγχωθηκα μην κανω κατι λαθος !!

 

και παλι συγνωμη για τις ερωτησεις μου...

 

Το Fugumod 2.4 beta3 λες να το φλασάρουμε βάζοντάς το εκεί που βάζουμε το .tar στις ρομ σου. το apollo πάνω το βάζουμε κανονικά ε;

Και μετά ξανά φλασάρισμα τη ρομ σύμφωνα με τις οδηγίες; αν φλασάρουμε μετά την ρομ δεν θα ξαναμπεί η beta 2;

 

Πρώτα την Rom και μετά το kernel γιατί αν βάλεις πρώτα kernel και μετά Rom θα μπει το kernel που υπάρχει στην Rom. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος! Εγώ πάντα έτσι το έκανα. Στο Odin πατάς one package και βάζεις το .tar εκεί που σου έχει ενεργοποιήσει one package. Πάντα πάνω πάνω το αρχείο apollo.

Link to comment
Share on other sites

kyrillos περασα την 5.1.1 ολα καλα και δεν κολλαει.εχω ομως ενα προβλημα, φλασαρα τον kernel και 2.4beta3 και τωρα δε δουλευει το κεντρικο κουμπι(Home button).μηπως εχεις καμια ιδεα τι φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι τωρα εχω την 4,1 kyrillos γυρναω σε froyo οπως αναφερεται στην πρωτη σελιδα αλλα δεν μπορω να γυρισω στην μαμά rom που ειχε οταν το αγορασα.

 

http://www.multiupload.com/4WBOFE4ZOA

 

pass: samfirmware.com

 

Νομίζω αυτό είναι το επίσημο eclair που έβγαζε μέσω Kies.

 

Edit: Δοκίμασε να βάλεις την 5.1 με το kernel το 2.4 beta3...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Συγχαρητήρια για την 5.1.1 Honeycomb Edition Κύριλλε.

 

Εγώ που φοράω την 3.3 τι ακριβώς πρέπει να κάνω για να φορέσω την 5.1.1 Honeycomb Edition? Απλά πρέπει να φλασάρω με την κλασική διαδικασία Odin (One package, κ.λ.π.)? Αν ναι από που κατεβάζω τα αντίστοιχα αρχεία? Θα σβηστούν τα δεδομένα του κινητού ή μπορεί να γίνει η αναβάθμιση κρατώντας όλα όσα έχει το κινητό αυτή τη στιγμή? Υπάρχουν ελληνικά στο πληκτρολόγιο?

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ. Δεν θα ήθελα να μπλέξω με kernels κ.ο.κ. :)

Edited by treasure

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Συγχαρητήρια για την 5.1.1 Honeycomb Edition Κύριλλε.

 

Εγώ που φοράω την 3.3 τι ακριβώς πρέπει να κάνω για να φορέσω την 5.1.1 Honeycomb Edition? Απλά πρέπει να φλασάρω με την κλασική διαδικασία Odin (One package, κ.λ.π.)? Αν ναι από που κατεβάζω τα αντίστοιχα αρχεία? Θα σβηστούν τα δεδομένα του κινητού ή μπορεί να γίνει η αναβάθμιση κρατώντας όλα όσα έχει το κινητό αυτή τη στιγμή? Υπάρχουν ελληνικά στο πληκτρολόγιο?

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ. Δεν θα ήθελα να μπλέξω με kernels κ.ο.κ. :)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Το link το γνωρίζω. Τα αρχεία tar κ.λ.π. που τα βρίσκω εκεί μέσα?

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Το link το γνωρίζω. Τα αρχεία tar κ.λ.π. που τα βρίσκω εκεί μέσα?

 

Παρακάτω που έχει τις Rom έχει και τα link...

 

Edit: Στο 2ο post.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Συγχαρητήρια για την 5.1.1 Honeycomb Edition Κύριλλε.

 

Εγώ που φοράω την 3.3 τι ακριβώς πρέπει να κάνω για να φορέσω την 5.1.1 Honeycomb Edition? Απλά πρέπει να φλασάρω με την κλασική διαδικασία Odin (One package, κ.λ.π.)? Αν ναι από που κατεβάζω τα αντίστοιχα αρχεία? Θα σβηστούν τα δεδομένα του κινητού ή μπορεί να γίνει η αναβάθμιση κρατώντας όλα όσα έχει το κινητό αυτή τη στιγμή? Υπάρχουν ελληνικά στο πληκτρολόγιο?

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ. Δεν θα ήθελα να μπλέξω με kernels κ.ο.κ. :)

 

Η διαδικασία είναι λίγο πιο πολύπλοκη από ένα απλό flashing (ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται), για την ακρίβεια θα χρειαστεί να φλασάρεις 3 φορές, (kernel, v5.1, kernel), εξαιτίας του CWM recovery. Φλάσαρε ένα fugumod kernel http://code.google.com/p/fugumod-i5800/downloads/detail?name=Fugumod_I5800_2.2.tar&can=2&q= , φλάσαρε την ρομ μου 5,1 ακολουθόντας τις οδηγίες που βρίσκονται μέσα στο αρχείο που θα κατεβάσεις, και μετά φλάσαρε αυτό http://fugumod-i5800.googlecode.com/files/Fugumod_froyo_I5800_standard_v2.4.beta3.tar . Ολα τα flashes, one package. Θα χάσεις όλα τα δεδομένα οπότε κάνε backup με το titanium.

Link to comment
Share on other sites

Κυριλλε,εδω που βρισκομαι δεν εχει καλο σημα και δεν μπορω να κατεβασω τη καινουρια σου rom!!Απλα μια απορια!Οσοι εχουν την 5.0 final θα χρειαστει να φλασαρουν τη καινουρια και μετα τον kernel χωρις καμμια αλλη διαδικασια;
Link to comment
Share on other sites

kata arxin euxaristo gia tis odigies ola ok. to mono problem einai oti den doulrvei to link gia to 1.5.3.10092_2_1 gia na to giriso sta ellinika an katalava kala.episis kati allo exeis anevasei kai alli ekdosi pio kainourgia an einai na to kano ksana apo tin arxi
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι λίγο πιο πολύπλοκη από ένα απλό flashing (ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται), για την ακρίβεια θα χρειαστεί να φλασάρεις 3 φορές, (kernel, v5.1, kernel), εξαιτίας του CWM recovery. Φλάσαρε ένα fugumod kernel http://code.google.com/p/fugumod-i5800/downloads/detail?name=Fugumod_I5800_2.2.tar&can=2&q= , φλάσαρε την ρομ μου 5,1 ακολουθόντας τις οδηγίες που βρίσκονται μέσα στο αρχείο που θα κατεβάσεις, και μετά φλάσαρε αυτό http://fugumod-i5800.googlecode.com/files/Fugumod_froyo_I5800_standard_v2.4.beta3.tar . Ολα τα flashes, one package. Θα χάσεις όλα τα δεδομένα οπότε κάνε backup με το titanium.

Σ'ευχαριστώ για τις οδηγίες όμως όταν αναφέρεσαι στην δική σου 5.1 εννοείς να κατεβάσω τα δυο αρχεία που βρίσκονται στο: Kyrillos' rom v5.1 (Based on XXJPM) [19/05/11]

v5.1 NON OC = Part1 / Part2 [sEE INSTRUCTIONS INSIDE THE RAR] ?

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τη μεγάλη και καλή παρέα. Παρακολουθώ εδω και πολύ καιρό το forum και σκαλίζω μετά μανίας το Galaxy 3 με βοηθό όλους σας που συμμετέχετε :)

 

Μέχρι τώρα δεν είχα φτάσει στο σημείο να βρεθώ σε αδιέξοδο αλλά πάντα υπάρχει η πρώτη φορά!

Λοιπόν έκανα upgrade απο την Kyrillos 4.1 nonOC στη 5.1 (και το νέο kernel δηλαδή τελικά 5.1.1) και ταυτόχρονα άλλαξα και την SD card απο μία 1GB σε μία 4GB class 6. Αφού πέρασα την 5.1 τότε στη νέα κάρτα των 4GB έφτιαξα ένα swap partition 256MB και ένα για apps 512ΜΒ μέσω του CWM. Κατόπιν ξαναφλάσαρα την 5.1 ακολουθώντας κατά γράμμα τις οδηγίες απο τον Kyrillo που ήταν μαζί με την ROM. Το θέμα που έχει είναι το εξής. Βάζοντας την κάρτα σε card reader στο PC και μέσω του Minitool Partition Manager, το μεν partition των apps (το 512MB) μου το δείχνει ext3 και το δε υπόλοιπο που έχει απομείνει (αυτό που είνα και ορατό απο το κινητό για data = 3GB) το δείχνει FAT32.

Είναι σωστά αυτά? Και αν δεν είναι πως μπορώ να τα φτιάξω?

 

Βοήθειααααα λένε εδώ :O Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...