Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παλικαρια να ρωυησω και κατι ακομη εχει θεμα με τις κλησεις το τηλεφωνο ; Εκει που μιλαμε πεφτει η γραμμη στα καλα καθουμενα... Υπαρχει λυση;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα συμπεράσματα απο τον kernel V13 είναι πολυ θετικά.

Δεν δείχνει πιο γρήγορος σε σχέση μ αυτόν που είχε η CM7 6.3, αλλα δείχνει να έχει απόλυτα ομαλη λειτουργία με εξαιρετικό touching & scrolling και φοβερη διαχείριση της μπαταρίας.

Τα benchmark δεν είναι εντυπωσιακά (900-950), δεν έχει όμως καμία σημασία αυτο. Δοκίμασα διάφορα games. Τρέχουν με άνεση. Το ίδιο και προβολή βίντεο.

Νομίζω ότι είναι αυτο που χρειάζεται κάποιος που θέλει ναι μεν βελτιωμένη συσκευη αλλα με την σταθερότητα και αυτονομία της official.

 

Aυτό δεν έβαλες Κώστα;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1049518

Τί έκανες wipe πριν την φλασάρεις πάνω στην cm7;

 

Άραγε με αυτόν τον kernel,να μπορούμε μετά να αναβαθμίσουμε την cm χωρίς full wipe;

Link to comment
Share on other sites

Aυτό δεν έβαλες Κώστα;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1049518

Τί έκανες wipe πριν την φλασάρεις πάνω στην cm7;

 

Άραγε με αυτόν τον kernel,να μπορούμε μετά να αναβαθμίσουμε την cm χωρίς full wipe;

 

ΚΑΤ αρχας εκανα nandroid backup πριν.

Λογικά αν κάνω επαναφορα το backup αυτο θα επανέλθει και ο kernel της 6.3

 

Για να τον περάσω εκανα τα wipe που ζητά στις οδηγίες εγκατάστασης και δεν έχασα τίποτα.

 

To Install:

1) Download zip

2) Wipe Cache

3) Wipe Dalvik

4) Go to "Other">"Toggle Signature Verify" (be sure it's disabled)

5) Flash zip

6) Reboot

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια να ρωυησω και κατι ακομη εχει θεμα με τις κλησεις το τηλεφωνο ; Εκει που μιλαμε πεφτει η γραμμη στα καλα καθουμενα... Υπαρχει λυση;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Noμιζω οτι εισαι ο πρωτος που αναφερει κατι τετοιο:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΚΑΤ αρχας εκανα nandroid backup πριν.

Λογικά αν κάνω επαναφορα το backup αυτο θα επανέλθει και ο kernel της 6.3

 

Το nandroid restore επαναφέρει πλήρως την συσκευή σε κατάσταση όταν πήρες το backup (including kernels etc).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα τα μουσικα κομματια που εχω περασει στο κινητο τα εμφανιζει με περιεργα γραμματα.τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα τα μουσικα κομματια που εχω περασει στο κινητο τα εμφανιζει με περιεργα γραμματα.τι παιζει?

Πρέπει να αλλάξεις τα tags δηλαδή τις ετικέτες των τραγουδιών στον υπολογιστη σου.

Υπάρχουν ειδικά προγραμματακια γι αυτο. Ψαξτο λίγο στο google.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Με την 6.5.1 σαν να βλεπω καλυτερη διαχειριση μπαταριας.θα δω πως παει λιγο ακομα αλλιως θα δοκιμασω και την v13

 

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα τα μουσικα κομματια που εχω περασει στο κινητο τα εμφανιζει με περιεργα γραμματα.τι παιζει?

 

 

Ψάξε και κατέβασε το Mp3tag ... Πανεύκολο και freeware.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βλέπω να βγάζει σύντομα η LG την αναβάθμιση σε 2.3, λέω να ξεκινήσω root, recovery και φλασάρισμα, ελπίζοντας να πάνε όλα καλά... :rolleyes:

 

Ποιά rom προτείνετε να περάσω; CM 6.3; 6.5; κάποια άλλη;

O kernel του Franco μπορεί να μπει στην CM;

Υπάρχει περίπτωση να κρατήσω τις εφαρμογές που έχω περάσει στο κινητό και μετά το φλασάρισμα σε άλλη rom; Γίνεται με το Titanium Backup;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βλέπω να βγάζει σύντομα η LG την αναβάθμιση σε 2.3, λέω να ξεκινήσω root, recovery και φλασάρισμα, ελπίζοντας να πάνε όλα καλά... :rolleyes:

 

Ποιά rom προτείνετε να περάσω; CM 6.3; 6.5; κάποια άλλη;

O kernel του Franco μπορεί να μπει στην CM;

Υπάρχει περίπτωση να κρατήσω τις εφαρμογές που έχω περάσει στο κινητό και μετά το φλασάρισμα σε άλλη rom; Γίνεται με το Titanium Backup;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!

Όλα γίνονται.

Κι εγω στις αρχές είχα ενδιασμους για φλασαρισμα επειδή η τελευταια official ηταν αρκετα καλη αλλα και γιατι τα τελευταια χρόνια με τα WM είχα μπει στο τριπακι και δεν εκανα άλλη δουλεια.

Δεν είχα όρεξη να μπερδευτω ξανα.

Όμως η ύπαρξη των Cyanogen, μ' έκανε να αλλάξω γνώμη. Μπορει υπάρχουν κι άλλες καλές ρομ, αλλα σπάνια θα είναι σταθερές όσο οι CM. Το team του δουλεύει πολυ σωστά και δεν κάνει ανούσια updates.

 

Η 6.5.1 είναι ακόμα σε beta στάδιο ενω η 6.3 ανήκει στην κατηγορία των σταθερών και δοκιμασμενων.

Ο kernel του Franco είναι απόλυτα συμβατος με τις CM.

Τις εφαρμογές σου θα τις πάρεις ένα backup με το titanium. Νομίζω ότι θα στις επαναφέρει μαζι με τις ρυθμίσεις τους.

Απο εκει και πέρα σε κάθε update της CM δεν θα χρειάζεσαι τίποτα.

 

Στα παρακατω links θα βρεις τις οδηγίες για root, custom recovery και φλασαρισμα της cyanogen.

Είναι ο απλουστερος τρόπος για να μην μπλεξεις με εγκαταστάσεις SDK.

http://www.manast.com/2011/04/30/how-to-root-lg-optimus-one-p500-using-gingerbreak/

 

http://www.manast.com/2011/05/07/how-to-install-custom-recovery-on-lg-optimus-one-p500/

 

http://www.manast.com/2011/05/12/how-to-install-cyanogenmod-7-android-gingerbread-2-3-on-lg-optimus-one-p500/

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να περασω τον franco kernel πανω απο τον milk kernel σε στοκ ρομ το κινητο κολλαει ομως στο logo του android. Ακολουθησα κανονικα τις οδηγιες που αναφερονται και πιο πανω δεν βλεπω ομως αποτελεσμα και δεν καταλαβαινω τι εκανα λαθος , Να σημειωσω επισης οτι δεν ειχα περασει τα tweaks του franco ωστε να χρειαζεται να σβησω καποια αρχεια πριν περασω τον νεο kernel. Καμια ιδεα κανενας?
Link to comment
Share on other sites

Όλα γίνονται.

Κι εγω στις αρχές είχα ενδιασμους για φλασαρισμα επειδή η τελευταια official ηταν αρκετα καλη αλλα και γιατι τα τελευταια χρόνια με τα WM είχα μπει στο τριπακι και δεν εκανα άλλη δουλεια.

Δεν είχα όρεξη να μπερδευτω ξανα.

Όμως η ύπαρξη των Cyanogen, μ' έκανε να αλλάξω γνώμη. Μπορει υπάρχουν κι άλλες καλές ρομ, αλλα σπάνια θα είναι σταθερές όσο οι CM. Το team του δουλεύει πολυ σωστά και δεν κάνει ανούσια updates.

 

Η 6.5.1 είναι ακόμα σε beta στάδιο ενω η 6.3 ανήκει στην κατηγορία των σταθερών και δοκιμασμενων.

Ο kernel του Franco είναι απόλυτα συμβατος με τις CM.

Τις εφαρμογές σου θα τις πάρεις ένα backup με το titanium. Νομίζω ότι θα στις επαναφέρει μαζι με τις ρυθμίσεις τους.

Απο εκει και πέρα σε κάθε update της CM δεν θα χρειάζεσαι τίποτα.

 

Στα παρακατω links θα βρεις τις οδηγίες για root, custom recovery και φλασαρισμα της cyanogen.

Είναι ο απλουστερος τρόπος για να μην μπλεξεις με εγκαταστάσεις SDK.

http://www.manast.com/2011/04/30/how-to-root-lg-optimus-one-p500-using-gingerbreak/

 

http://www.manast.com/2011/05/07/how-to-install-custom-recovery-on-lg-optimus-one-p500/

 

http://www.manast.com/2011/05/12/how-to-install-cyanogenmod-7-android-gingerbread-2-3-on-lg-optimus-one-p500/

 

Ευχαριστώ Κώστα!

Αυτές τις σελίδες είχα κι εγώ υπόψη μου, μπορεί να το επιχειρήσω αύριο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να περασω τον franco kernel πανω απο τον milk kernel σε στοκ ρομ το κινητο κολλαει ομως στο logo του android. Ακολουθησα κανονικα τις οδηγιες που αναφερονται και πιο πανω δεν βλεπω ομως αποτελεσμα και δεν καταλαβαινω τι εκανα λαθος , Να σημειωσω επισης οτι δεν ειχα περασει τα tweaks του franco ωστε να χρειαζεται να σβησω καποια αρχεια πριν περασω τον νεο kernel. Καμια ιδεα κανενας?

 

Δεν ξέρω αν ενδείκνυται για stock rom. Γράφει κάτι σχετικο?

 

Επίσης πρόσεξε αυτο στις οδηγίες που γράφει toggle signature verify.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, απο σήμερα έγινα κάτοχος του lg optimus one P500. Πρώτη φορά αγοράζω smartphone και πρώτη φορά χειρίζομαι το androit, αλλά μετά απο 2 ώρες το έπιασα το νόημα. Το κινητό σκίζει πραγματικά για τα λεφτά που έδωσα. Το πήρα 160€ με δώρο την αυθεντική βάση αυτοκινήτου με φορτιστή της lg.

Έχω 3 ερωτήσεις.

1)Πιο λογισμικό για gps μου προτείνεται να κατεβάσω απο το market. Άμα είναι δυνατόν να είναι και δωρεάν!

2) androit 2.3 έχει βγεί?

3) Αυτό το root που λέτε συνέχεια τι είναι ακριβώς?

 

ΕΥχαριστώ εκ των προτέρων.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, απο σήμερα έγινα κάτοχος του lg optimus one P500. Πρώτη φορά αγοράζω smartphone και πρώτη φορά χειρίζομαι το androit, αλλά μετά απο 2 ώρες το έπιασα το νόημα. Το κινητό σκίζει πραγματικά για τα λεφτά που έδωσα. Το πήρα 160€ με δώρο την αυθεντική βάση αυτοκινήτου με φορτιστή της lg.

Έχω 3 ερωτήσεις.

1)Πιο λογισμικό για gps μου προτείνεται να κατεβάσω απο το market. Άμα είναι δυνατόν να είναι και δωρεάν!

2) androit 2.3 έχει βγεί?

3) Αυτό το root που λέτε συνέχεια τι είναι ακριβώς?

 

ΕΥχαριστώ εκ των προτέρων.:)

 

1)Δεν υπάρχει κάποιο δωρεάν.

2)Για ιουλιο λένε.

3)Διάβασε εδώ για το root.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306732

 

Και οπωσδήποτε διάβασε και εδω...

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=270440

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, απο σήμερα έγινα κάτοχος του lg optimus one P500. Πρώτη φορά αγοράζω smartphone και πρώτη φορά χειρίζομαι το androit, αλλά μετά απο 2 ώρες το έπιασα το νόημα. Το κινητό σκίζει πραγματικά για τα λεφτά που έδωσα. Το πήρα 160€ με δώρο την αυθεντική βάση αυτοκινήτου με φορτιστή της lg.

Έχω 3 ερωτήσεις.

1)Πιο λογισμικό για gps μου προτείνεται να κατεβάσω απο το market. Άμα είναι δυνατόν να είναι και δωρεάν!

2) androit 2.3 έχει βγεί?

3) Αυτό το root που λέτε συνέχεια τι είναι ακριβώς?

 

ΕΥχαριστώ εκ των προτέρων.:)

 

Δωρο χαρτες δεν σου ειπαν αν εχεις, γιατι αυτο πηγαινε πακετο με τη βαση σε καποια φαση..

Για δοκιμασε το ndrive, μπες στο store της εφαρμογης πηγαινε στις αγορες μου και δες αν θα αρχισει να κατεβαζει την ελλαδα, αλλιως ψαξε κατι αλλο

 

@sakiss (καπου εχω ξαναδει το nick σου, ασχετο... )

 

Για Ιουλιο μιλαμε παντα για εξω σωστα? Γιατι v10h βγηκε φεβρουαριο και ελλαντα ηρθε ενα μηνα μετα (και υπηρχε και προηγουμενο update σε 2.2.1 που δεν ηρθε ποτε εδω)

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η αξία του είναι ακριβώς η επιδότηση μου σκέφτομαι επιτέλους να πάρω το πρώτο μου smartphone. Οι ερωτήσεις μου ειναι πολλές αλλά θα περιοριστώ σε 3-4.

Καταρχήν δεν ειμαι σίγουρος για το μοντέλο. στο φυλάδιο που πηρα απο ένα cosmote shop αναφέρει ένα "lg optimus one with google" με τιμή 189 ευρώ.

Για αυτό μιλάμε?

1. εχουμε - ας το πούμε - multitasking? Σε ένα se 705 που εχω εδώ και πολύ καιρό πχ μπορώ να ακούω μουσική, να σερφάρω με το opera mini, να παίζω τα στοιχηματα μου στη betfair με μια Java εφαρμογή, να στέλνω μηνύματα κτλ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ όλα αυτά! Απλά υπάρχει μια "μπροστά" και οι άλλες τρέχουν "ελαχιστοποιημένες" και τις φέρνω μπροστά οποτε θέλω.

2. η μουσική απο τα ακουστικά πως είναι?

3. το wi-fi του είνα ικανοποιητικό? Είναι πολύ βασικό για μένα αυτό.

4. για το adroid εχω δεκάδες ερωτήσεις αλλά θα μείνω μόνο σε μια: η εγκατάσταση της είναι απλή ?

 

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1) ναι

2) ικανοποιητικη

3) σχεδον θεικο πιανει καλα και αρκετα μακρια (μετα το update βελτιωθηκε κι αλλο)

4) ποια εγκατασταση? Αν εννοεις εφαρμογων λογω μαρκετ γελοια, αλλα και οι εκτος μαρκετ εφαρμογες δεν ειναι κατι πολυπλοκο

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, όσοι από Βόρεια Ελλάδα είχατε κάποιο πρόβλημα με το κινητό που το πήγατε για σέρβις; Θεσσαλονίκη; ή το στείλατε Αθήνα; θα μπορούσα να έχω αν γνωρίζεται διευθύνσεις και τηλέφωνα;

Ευχαριστώ!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, όσοι από Βόρεια Ελλάδα είχατε κάποιο πρόβλημα με το κινητό που το πήγατε για σέρβις; Θεσσαλονίκη; ή το στείλατε Αθήνα; θα μπορούσα να έχω αν γνωρίζεται διευθύνσεις και τηλέφωνα;

Ευχαριστώ!!!

Tσέκαρε το τελευταίο post του @EOL και γενικότερα το topic

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=207722&page=9

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ σήμερα CM7 6.5.1 και Franco Kernel...

Θα περιμένω να κάνω 2-3 κύκλους μπαταρίας με αυτόν τον συνδυασμό και θα γράψω αποτελέσματα...;)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ σήμερα CM7 6.5.1 και Franco Kernel...

Θα περιμένω να κάνω 2-3 κύκλους μπαταρίας με αυτόν τον συνδυασμό και θα γράψω αποτελέσματα...;)

Η μπαταρία τα παει πολυ καλα. Όμως οι διάφορες αναξελεγκτες εφαρμογές του market κάνουν πολλές φορές ζημια.

Για κάποιο ανεξήγητο λόγο βρήκα σήμερα το πρωι την μπαταρία στο 8% απο 52% που την είχα αφησει 7 ώρες πριν.

Υποπτεύομαι το System Info Widget, αφου αυτο εγκατεστησα τελευταίο.

Το ψάχνω για να δω τι φταίει αφου πριν η αυτονομία συναγονιζονταν αυτη του iphone4.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...