Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, βρες στις ρυθμίσεις και το Greek language support για να στα κάνει όλα κεφάλαια κατά την αποστολή ,γιατί δε διαβάζουν όλα τα κινητά τα μικρά

 

Κάτω αριστερά καθώς γράφεις σου λέει πόσους χαρακτήρες και μηνύματα έχεις γράψει , δεν θα δεν χρεώσει κάτι χωρίς να το καταλάβεις

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, βρες στις ρυθμίσεις και το Greek language support για να στα κάνει όλα κεφάλαια κατά την αποστολή ,γιατί δε διαβάζουν όλα τα κινητά τα μικρά

 

Κάτω αριστερά καθώς γράφεις σου λέει πόσους χαρακτήρες και μηνύματα έχεις γράψει , δεν θα δεν χρεώσει κάτι χωρίς να το καταλάβεις

 

Sent from my LG-P500

 

 

Ακριβώς έτσι όταν γράφεις κεφαλαία στο μύνημα σου δίνρι 160 χαρακτήρες όπως παλιά όσοι είχαν NOKIA θα το θυμούνται τα μικρά γράμματα είχαν άλλη κωδικοσελίδα και συμπίεζε το SMS στους 60 χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καπιος τροπος να αναγκασουμε μια εφαρμογη να παει στην sd αν δεν το υποστγριζει η γινεται με καποιο τροπο να αυξηθει η μνημη του τλεφωνου με καμοια custom rom??
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις πηρα το κινητο απο σερβις!ειχα κρατησει στην SD καποιες εφαρμογες,και ολα αυτα δεν τα βρισκω τωρα.εχουν διαγραφει η εγω δεν μπορω να τα βρω απλα?αν μπορει καποιος ας με βοηθησει!
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις πηρα το κινητο απο σερβις!ειχα κρατησει στην SD καποιες εφαρμογες,και ολα αυτα δεν τα βρισκω τωρα.εχουν διαγραφει η εγω δεν μπορω να τα βρω απλα?αν μπορει καποιος ας με βοηθησει!

 

Αυτό που κάνουν συνήθως ειναι να περνάνε την τελευταία εκδοση οπότε σιγουρα ότι είχες εγκαταστήσει το εχεις χάσει και θα χρειαστεί να το περασεις ξανά !

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνονται οι εφαρμογές με update, εκτός αν το έκαναν έχοντας βγάλει την sd και έγινε χαμός

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγω δεν έχω κάνει την αναβάθμιση;;;

Το κινητό το πήρα απο Αγγλια λλά τώρα που γύρισα δεν μου έχει έρθει καμια ενημέρωση για το 2.3. Λέτε να έχω πρόβλημα;

Το κινητό το αγόρασα ξεκλείδωτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνονται οι εφαρμογές με update, εκτός αν το έκαναν έχοντας βγάλει την sd και έγινε χαμός

 

Sent from my LG-P500

 

την sd εγω την ειχα!!χαμος εγινε δλδ.Σ'ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καπιος τροπος να αναγκασουμε μια εφαρμογη να παει στην sd αν δεν το υποστγριζει η γινεται με καποιο τροπο να αυξηθει η μνημη του τλεφωνου με καμοια custom rom??

 

 

Άν είναι root τοτε εγκαθιστάς το Move2SD Enabler και παιρνάς ότι θέλεις στη κάρτα ασχέτος αν υποστηρίζεται από την εφαρμογή

 

Υπ όψιν ότι λόγω κάρτας οι εφαρμογές αργούν να φορτωθούν με ότι συνεπάγεται αυτό

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος στο handset sms να φαίνοται τα μηνύματα με τον κλασσικό τρόπο και όχι σαν συνομιλίες? Επίσης γίνεται να σβήσουμε επιλεκτικά μηνύματα?
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος στο handset sms να φαίνοται τα μηνύματα με τον κλασσικό τρόπο και όχι σαν συνομιλίες? Επίσης γίνεται να σβήσουμε επιλεκτικά μηνύματα?

 

Για να σβησεις ότι μήνυμα θέλεις από τη συνομιλία, πατάς πάνω σε αυτό παρατεταμένα και πατάς διαγραφή.

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Είναι η πρώτη φορά που γράφω για το τηλέφωνο κάτι και θα ήθελα βοήθεια.

Απο χθές ξαφνικά διαπίστωσα οτι δεν λαμβάνω SMS.

Στέλνω κανονικά (τα λαμβάνουν, αλλά δεν επιστρέφει αναφορά)

Χρησιμοποιώ το GoSMSPro και απλά υπάρχει το μαμα.

Δεν αλλαξα καμια ρυθμιση κι εχω κανει και μερικα ανοιξε κλεισε

 

Εχει καποιος καμια ιδεα?

Ευχαριστω

We Will Meet In Eternity!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Είναι η πρώτη φορά που γράφω για το τηλέφωνο κάτι και θα ήθελα βοήθεια.

Απο χθές ξαφνικά διαπίστωσα οτι δεν λαμβάνω SMS.

Στέλνω κανονικά (τα λαμβάνουν, αλλά δεν επιστρέφει αναφορά)

Χρησιμοποιώ το GoSMSPro και απλά υπάρχει το μαμα.

Δεν αλλαξα καμια ρυθμιση κι εχω κανει και μερικα ανοιξε κλεισε

 

Εχει καποιος καμια ιδεα?

Ευχαριστω

 

μακάρι να μας ξεκαθάριζες αν δεν λαμβάνεις καθόλου ΣΜΣ, ή αν δεν λαμβάνεις ειδοποίηση για την αναφορά που στέλνεις.

θα αναφερθώ στο 2ο , μια που είναι ίσως το πιο πιθανό.

στο gosms -> settings -> receive settings (τσεκάρεις το delivery reports & disable other message notification)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενας τροπος να σβησουμε καποιες λεξεις που βγαζει απο μονο του οταν πληκτρολογεις ενα μηνυμα, η γραφεις σε καποιο site οι οποιες μονο λεξεις δεν ειναι ?? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις ...και μία λύση σε ένα θεματάκι που είχα και θα ενδιαφέρει πολλούς...

 

Ας πάμε στο θεματάκι πρώτα

 

Πρόβλημα με το GPS στο 2.3.3 ...Το κρατάει το σήμα για ελάχιστα λεπτά και μετά το χάνει...

 

Έχω σπαστεί κατά καιρούς με το θέμα...έκανα restart to κινητό ...το navigation software...έβαλα προγράμματα όπως...το FasterFix και το GPS test...μα του κάκου...

Τελικά κοιτώντας από εδώ και από κει σε διάφορα ξένα forum ανακάλυψα ότι το πρόβλημα οφείλεται στο A-GPS στο οποίο δημιουργεί κάποιο conflict....Η λύση είναι το να απενεργοποιηθεί τελείως το Α-GPS

 

Μπαίνουμε στο κρυφό μενού από το καντράν του τηλεφώνου γράφοντας

3845#*500#

Μετά επιλέγουμε

GPS Test > gpsApp Main Menu > Settings > GPS Type

Και τέλος επιλέγουμε Standalone αντί του A-GPS

 

και το πρόβλημα λύνεται

 

Τώρα ας πάμε στα προβλήματα που ψάχνω να βρω λύση...

 

α) Ταχύτητα απόκρισης (official 2.3.3 firmware)

Υπάρχει πολλές φορές καθυστέρηση στην απόκριση του κινητού...και δεν ξέρω αν ευθύνεται ο επεξεργαστής η το OS...:/

Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι όταν επιλέγω να πάρω κάποιο τηλέφωνο και καθυστερεί λίγο να αποκριθεί... καθυστερεί να ανοίξει τον κατάλογο και να καλέσει κάποιο νούμερο (συν ότι μερικές φορές μπορεί να καλείς κάποιο νούμερο να σου βγάζει μαύρη οθόνη για λίγο)...αλλά το πιο σπαστικό είναι όταν πάω να σταματήσω την κλήση ...ότι καθυστερεί και μερικές φορές πατάω το κλείσιμο 2-3 φορές για να είμαι σίγουρος ...:/

Υπάρχει καμία λύση....Έχετε βρει κάποιο firmware πιο σταθερό και με καλύτερη απόκριση από το official ...? (Το γραφικό περιβάλλον δεν με απασχολεί....)

 

β) Μετά την αλλαγή του market μερικά applications δεν μπορείς να τα κατεβάσεις ...και λέει ότι "η συσκευή δεν είναι συμβατή με αυτό το αντικείμενο"....

π.χ. το Move2SD Enabler....

 

Μπορείς να βρεις το apk online ...αλλά το θέμα είναι να μην πας από παράδρομο....any fix for that ?

 

γ) Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος στο να ταχτοποιήσουμε σε ομάδες της εφαρμογές....γιατί αν φτιάξεις μία ομάδα και πας να σύρεις της εφαρμογές που είναι κάτω κάτω θα σου πάρει 1 ώρα :/

 

δ) Υπάρχει τρόπος να ορίζουμε εμείς που θα δημιουργούνται οι φάκελοι από τα προγράμματα που εγκαθιστούμε...γιατί στην SD μου γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ .....(νέα προγράμματα ...φάκελοι από παλιά)

 

ε) Γνωρίζεται κάποιο πρόγραμμα μέσω PC που να κάνει τη δουλειά που κάνει το ghost στα PC...

Συγκεκριμένα να δημιουργεί image από τη Rom και την SD...και όποτε θέλουμε να τα ανακαλούμαι και τα 2 ..(ή έστω το image της rom μαζί με ότι αλλαγές έχουν γίνει...και τα applications)

 

δ) Μπορούμε να βάλουμε ως default όλες τις νέες επαφές να αποθηκεύονται στο google account...γιατί τώρα χρησιμοποιώ το Go Contacts που με ρωτάει κάθε φορά που αν αποθηκεύσει την επαφή

 

αυτά μέχρι στιγμής και καλό Οκτώβρη...:D

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε franco kernel και over clock 320-748 και το κινητο παει σφαίρα.

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

 

Καλύτερα στα 480 minimum frequency σύμφωνα με το αρχικό post του fserve. Εδώ και μερικές μέρες το έχω στα 480/748 smartassv2 και εκτός του ότι πετάω, έχω και καλή αυτονομία... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θυμάται κανείς πως λέγεται η εφαρμογή που κρύβει συντομεύσεις πάνω ή κάτω ή δεξια αριστερα της οθόνης και μολις βάλεις και σύρεις το δάχτυλο εμφανίζονται και επιλέγεις πια θέλεις γιατί έφαγα τον κόσμο να την βρω εδώ μέσα και να την ξαναεγκαταστήσω αλλα δεν την βρήκα.Στις ρυθμίσεις που κάνεις που ακριβός θα εβφανίζεται έχει μια κόκκινη μπάρα αν βοηθάει αυτό.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ακολούθησα τον οδηγό για root στο Gingerbread 2.3.. με το που ολοκληρώθηκε και μου γραψε ότι το κινητό μου εινια rooted έκανα reboot όπως λέει αλλα μετά πατώντας στο εικονίδιο superuser δε μου έβγαλε allow or deny access... πρέπει όπωσδήποτε να κάνω factory reset όπως λένε οι οδηγίες? και πως γίνεται αυτο? ... αν ξαναέκανα την διαδικασία χωρις το ρεσετ θα έχω πρόβλημα? απλα εχω ενα κάρο εφαρμογές και ειναι μπελας μετα να τις ξαναπερνάω..
Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ακολούθησα τον οδηγό για root στο Gingerbread 2.3.. με το που ολοκληρώθηκε και μου γραψε ότι το κινητό μου εινια rooted έκανα reboot όπως λέει αλλα μετά πατώντας στο εικονίδιο superuser δε μου έβγαλε allow or deny access... πρέπει όπωσδήποτε να κάνω factory reset όπως λένε οι οδηγίες? και πως γίνεται αυτο? ... αν ξαναέκανα την διαδικασία χωρις το ρεσετ θα έχω πρόβλημα? απλα εχω ενα κάρο εφαρμογές και ειναι μπελας μετα να τις ξαναπερνάω..

 

Δοκίμασε πρώτα να κατεβάσεις κάποια άλλη εφαρμογή που να θέλει root access, πχ Root Explorer ή Market Enabler και δες κι εκεί

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε franco kernel και over clock 320-748 και το κινητο παει σφαίρα.

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

 

Για να κάνω το over clock θα πρέπει να εγκαταστήσω κάποια εφαρμογή; (έβαλα το franco kernel και δεν βρήκα κάποια ρύθμιση για over clock).

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πρώτα να κατεβάσεις κάποια άλλη εφαρμογή που να θέλει root access, πχ Root Explorer ή Market Enabler και δες κι εκεί

 

Δοκίμασα και το root checker και το titanium back up και απο ότι φαινεται έχει γίνει ροοτ τελικα......

Ένας κύριως σκοπός που έκανα το ροοτ ήταν για να μπορώ να μεταφέρω στην sd τις εφαρμογές μου και να ελευθερώσω χώρο στη μνήμη του κινητού.. αλλά ψάχνοντας στο ίντερνετ τώρα βλέπω ότι δε γίνεται αυτο για την έκδοση 2.3?? Κάποια βοήθεια-tip??

 

//το move2sdEnabler μου βγαζει ότι δεν υποστηρίζεται απο την συσκευή και δε μπορώ καν να το κατεβάσω και για αυτό κατέβασα το link2sd αλλά ακόμα δε γνωρίζω αν τελικά μπορώ να μεταφέρω εφαρμογές στην sd(εννοω οποιαδήποτε εφαρμογή, όχι αυτές που έτσι και αλλιώς μπορούν να πάνε στην sd..

Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο το κινητο εχω και εχω ενα προβλημα, οταν κανω intsall διαφορα apps μου βγαζει κατι απο πανω στης ιδοπιισεις και λεω οτι απομενει λιγος χορος ενω εχω αλλα 5gb sthn sd!! Αν καποιος κσερει κατι πλσ ας απαντησει γιατι ολο delete/install ειμαι και ειναι κουραστικό!!! ευχαριστω!!
HTC HD 2 HyperDroid
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...