Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έστειλα μέσω bluetooth όλο τον τηλεφωνικό μου κατάλογο από το παλιό μου κινητό στο optimus one. Μετά σύνδεσα το κινητό με usb στον υπολογιστή και από την κάρτα sd βρήκα τις επαφές μου ως ένα αρχείο vcard. Αυτό το ανέβασα στις επαφές του gmail και κάνοντας συγχρονισμό από το κινητό , οι επαφές εμφανίστηκαν στον κατάλογο..!!

 

Τώρα έχω κολλήσει σε κάτι άλλο.

Χρησιμοποιώ και εγω το handcent sms αλλά ενώ έχω κάνει disable τις ειδοποιήσεις απο τον κανονικό messenger, όταν μου έρχεται μήνυμα και το διαβάζω από το handcent, στην lockscreen παραμένει μια ειδοποίηση ότι έχω ένα μήνυμα (που δεν το έχω διαβάσει). Το μήνυμα εξαφανίζεται μόνο όταν διαβάζω τα μηνύματα από τον stock messenger παρότι το έχω διαβάσει πριν απο το handcent.

Έψαξα αλλά δεν βρήκα λύση.. Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά τι έχετε πάθει όλοι με τον συγχρονισμό? Εμένα έγινε αμέσως, πανεύκολα και απόλυτα σωστα!

 

Καταρχήν έχω περασμένες τις επαφές μου στο outlook (σωστά γραμμένες, στα ελληνικά, με ότι στοιχεία χρειάζομαι, κλπ).

Κατέβασα την τελευταία έκδοση του PCSuite από LG, και ζήτησα συγρονισμό από outlook. Σύνδεσα το κινητό με το pc μέσω usb, δεν ενεργοποίησα την μεταφορά δεδομένων από την κάρτα SD (αυτό που βγάζει στη σύνδεση με το usb δεν το ενεργοποιούμε) και ενεργοποίησα την πρόσβαση δεδομένων (το 4ο εικονιδιάκι - το κινητό - στο μενού των ειδοποιήσεων ή αλλιώς Ρυθμίσεις-Στοιχεία Ελέγχου ασύρματου δικτύου-Δίκτυα κινητής-Ενεργοποίηση δεδομένων).

Και τέλος... συγχρονισμός! Τόσο απλά.

 

Για το root...

- Συνδέουμε το κινητό μας με το pc μέσω usb.

- ΔΕΝ κάνουμε "ενεργοποίηση αποθηκευτικού χώρου".

- Πηγαίνουμε στο κεντρικό μενου - Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Ανάπτυξη και ενεργοποιούμε το "Εντοπισμός σφαλμάτων USB".

 

- Κατεβάζουμε το πρόγραμμα SuperOneClick και το αποσυμπιέζουμε στον δίσκο μας.

- Κάνουμε Δεξί Κλικ στο "SuperOneClick.exe" και το τρέχουμε σαν Administrator "Run as Administrator".

-Από το κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το "Root". Το πρόγραμμα τρέχει κάποιες εντολές, μέχρι που τελειώνει και μας ενημερώνει ότι η συσκευή μας είναι πλέον Root!

 

Για να το ελέγξουμε, στις εγκατεστημένες εφαρμογές πλέον πρέπει να υπάρχει το εικονίδιο "Superuser". Αυτή είναι η εφαρμογή που παίρνει τον έλεγχο της συσκευής και επιτρέπει οποιαδήποτε εγκατάσταση...

 

Στη συνέχεια από το κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το "Allow Non Market Apps (requires root)".

Το πρόγραμμα τρέχει κάποιες εντολές, μέχρι που τελειώνει και είμαστε έτοιμοι!

 

Παρεμπιπτόντως, όποιος ενδιαφέρεται το κινητάκι το έχω ακόμα προς πώληση,

κλειστό στο κουτί του, 5 μέρες το δούλεψα μόνο.

Σαν καινούριο από Γερμανό μαζί με το πακετάκι αυτοκινήτου.

Όποιος θέλει με πμ...

ευχαριστω για τον οδηγο φιλε μου

 

απο καμερα και μνημη το γινεται?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τον οδηγο φιλε μου

 

απο καμερα και μνημη τι γινεται?

 

Από ταχύτητα (που ρωτάς πιο πάνω), σίγουρα δεν είναι iphone, δεν είναι desire, δεν είναι galaxy S! Είναι όμως αρκετά πιο γρήγορο από άλλα της κατηγορίας του ή τουλάχιστον ισάξιο (galaxy 3, wildfire, κλπ) και έχει κάποια καλά παραπάνω (πχ πολύ καλύτερη οθόνη από το wildfire, ενεργά wallpapers σε σχέση με το galaxy 3, κλπ).

 

Από κάμερα αξιοπρεπής, όχι τίποτα το ιδιαίτερο αλλά για τα 3mp έχει άψογη ποιότητα! Και πολύ καλό βίντεο. Ειδικά μέρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Λείπει βέβαια το φλας για τις βραδυνές, αλλά δεν θα το βρεις σε κανένα smartphone σε αυτή την κατηγορία δυστυχώς.

 

Μνήμη μια χαρά. Έχει 2gb καρτούλα μέσα (και για αρχή δεν θα χρειαστεί περισσότερο αφού οι εφαρμογές του είναι ακόμα μικρές). Η εσωτερική του βέβαια είναι σχετικά μικρή, αλλά πλέον πολλές εφαρμογές μπορείς να τις κάνεις εγκατάσταση στην εξωτερική μνήμη. Εγώ αν και έβαλα μπόλικες μέσα στην αρχή, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

 

Γενικά για όσους το ψάχνουν, σε αυτά τα λεφτά οι επιλογές είναι 2-3 όλες κιόλες και το LG νομίζω είναι ένα κλικ καλύτερο (και ποιοτικά και λειτουργικά)...

Link to comment
Share on other sites

το κινητακι τα σπαει

πραγματικα το καλυτερο κινητο για τα λεφτα του και το συνιστω σε ολους οσους δεν θελουν να δαπανησουν μια περουσια για ενα κινητο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή συσκευή, το πήρα κι εγώ για να έχω ένα Android κινητό. Επαρκώς γρήγορος ο επεξεργαστής, πολλή RAM (άρα λογικά θα σηκώσει Gingerbread) και ποιοτική κατασκευή. Δε φτάνει το iOS στη ρευστότητα, την αμεσότητα και την απλότητα χειρισμού (το περίφημο "Just works" της Apple), αλλά για δεύτερο κινητό ή για κάποιον που θέλει φθηνό smartphone είναι εκπληκτικό. Καλή κάμερα, καλούλα οθόνη, συμπαθητικό touchscreen και λεπτό προφίλ. Βεβαίως η μπαταρία ακολουθεί τον κανόνα "όπως με χρησιμοποιείς έτσι κρατάω", οπότε μην περιμένετε πολλά. Highlight το σύστημα ειδοποιήσεων με το συρτάρι από το notification bar, έξυπνο.

 

Η απορία τώρα: υπάρχει κάπου το HTC Sense πακεταρισμένο - ported για εγκατάσταση στο Optimus One; Γενικά, κάποιο καλό (αλλά καλό, όχι απλά εφετζίδικο) home screen system;

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Παίδες είμαι κ εγώ κάτοχος του LG.Μια ερώτηση, γιατί ενώ είναι κανονικά ανοιχτό το κινητό σβήνει ανάβει μόνο του κ μου ζητάει να βάλω το pin?το κάνει κ σε σας?μου το έχει κάνει κάπου στις 6 φορές εδώ κ 2 βδομάδες που το έχω.Κατα τ'άλλα το κινητό είναι πολύ καλό...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή συσκευή, το πήρα κι εγώ για να έχω ένα Android κινητό. Επαρκώς γρήγορος ο επεξεργαστής, πολλή RAM (άρα λογικά θα σηκώσει Gingerbread) και ποιοτική κατασκευή. Δε φτάνει το iOS στη ρευστότητα, την αμεσότητα και την απλότητα χειρισμού (το περίφημο "Just works" της Apple), αλλά για δεύτερο κινητό ή για κάποιον που θέλει φθηνό smartphone είναι εκπληκτικό. Καλή κάμερα, καλούλα οθόνη, συμπαθητικό touchscreen και λεπτό προφίλ. Βεβαίως η μπαταρία ακολουθεί τον κανόνα "όπως με χρησιμοποιείς έτσι κρατάω", οπότε μην περιμένετε πολλά. Highlight το σύστημα ειδοποιήσεων με το συρτάρι από το notification bar, έξυπνο.

 

Η απορία τώρα: υπάρχει κάπου το HTC Sense πακεταρισμένο - ported για εγκατάσταση στο Optimus One; Γενικά, κάποιο καλό (αλλά καλό, όχι απλά εφετζίδικο) home screen system;

 

-To Gingerbread ας το ξεχασουμε...εχει ελαχιστες απαιτησεις (1GHz CPU and 512MB RAM at minimum plus a display over 3.5" inches in diagonal) και θα ειναι για τις high end android devices ενω το froyo θα μεινει στις Low budget.

-Σαφως και το iOS ειναι ο ορισμος του Just Works αλλα μεταξυ στα εκατομμυρια χρηστων του android ειναι αρκετοι σαν κ εμενα που δεν μας αρεσει αυτη η απλοτητα και του οτι τα εχεις ολα ετοιμα στο πιατο.Επιπλεον σαν γραφικο περιβαλλον και σε θεμα παραμετρικοποιησεων σαφως και προτιμω το android...αλλα θα ηταν προτιμοτερο να δεις το froyo σε μια high end συσκευη οχι στο ταπεινο Optimus με την ταπεινη αναλυση οθονης.:)

-Δοκιμασε να κατηγοριοποιησεις τις εφαρμογες σου με το πληκτρο menu.

-Για το sense κατεβασε το Launcher Pro και κανε reboot.Εχει τα widgets του sense αλλα πρεπει να τα αγορασεις.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Παίδες είμαι κ εγώ κάτοχος του LG.Μια ερώτηση, γιατί ενώ είναι κανονικά ανοιχτό το κινητό σβήνει ανάβει μόνο του κ μου ζητάει να βάλω το pin?το κάνει κ σε σας?μου το έχει κάνει κάπου στις 6 φορές εδώ κ 2 βδομάδες που το έχω.Κατα τ'άλλα το κινητό είναι πολύ καλό...
Δεν γνωριζω....δοκιμασε να κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες είμαι κ εγώ κάτοχος του LG.Μια ερώτηση, γιατί ενώ είναι κανονικά ανοιχτό το κινητό σβήνει ανάβει μόνο του κ μου ζητάει να βάλω το pin?το κάνει κ σε σας?μου το έχει κάνει κάπου στις 6 φορές εδώ κ 2 βδομάδες που το έχω.Κατα τ'άλλα το κινητό είναι πολύ καλό...

Μια απο τα ιδια... εβγαλα PIN ωστοσο παρατηρω οτι εξακολουθει να κανει restart απο μονο του δεν ξερω μηπως κανενα προγραμμα που τρεχει απο πισω κανει την δουλεια... βλεπε Task Killer.

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια... εβγαλα PIN ωστοσο παρατηρω οτι εξακολουθει να κανει restart απο μονο του δεν ξερω μηπως κανενα προγραμμα που τρεχει απο πισω κανει την δουλεια... βλεπε Task Killer.

Μαλλον για Service...

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω, για να σταλουν τα MMS πρεπει να ειναι ενεργοποιημενη η συνδεση δεδομενων... Στα Windows Mobile εχεις την δυνατοτητα να ενεργοποιησεις ξεχωριστα τα APN για Internet και ΜΜS εδω τι παιζει? Edited by jns
Κοπηκε η συνδεση WiFI Tethering!!!
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω, για να σταλουν τα MMS πρεπει να ειναι ενεργοποιημενη η συνδεση δεδομενων... Στα Windows Mobile εχεις την δυνατοτητα να ενεργοποιησεις ξεχωριστα τα APN για Internet και ΜΜS εδω τι παιζει? Αν παω στις ρυθμισεις για ΑΡΝ το Internet εχει ενα πρασινο "κουμπι" το ΜΜS οχι. Αν σας εχει απασχολησει το θεμα γραψτε.
Link to comment
Share on other sites

λιοπον, πηρα το κινητο πριν μερικες μερες σαν αντικατασταση του HTC Diamond I.

αν και οι πρωτες εντυπωσεις ηταν αρνητικες οσο περναει ο καιρος τοσο περισσοτερο μ'αρεσει. ξερει κανεις πως κανουμε εγκατασταση προγραμματων GPS? Θελω να βαλω το Sygic Aura 2.0 Beta

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μολις με ενημερωσαν πως απο την αλλη εβδομαδα θα ειναι διαθεσιμο στην wind και θα εχει 270 euro.Το εχω κλεισει σε μαυρο, εκτος αν το ηθελα σε μπλε οπου ηταν ηδη διαθεσιμο (μεσω πωλητη της lg).

Edit:Τελικα αλλαξα το χρωμα σε silver blue.

Edited by hotgr
Link to comment
Share on other sites

λιοπον, πηρα το κινητο πριν μερικες μερες σαν αντικατασταση του HTC Diamond I.

αν και οι πρωτες εντυπωσεις ηταν αρνητικες οσο περναει ο καιρος τοσο περισσοτερο μ'αρεσει. ξερει κανεις πως κανουμε εγκατασταση προγραμματων GPS? Θελω να βαλω το Sygic Aura 2.0 Beta

Λεφτα να εχεις να τα αγοραζεις.:p:)

 

Εδω μπορεις να πληροφορηθεις ποια εχουν ελληνικους χαρτες και εντυπωσεις χρηστων.

http://www.navimania.gr/forum.php

Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση του P500 για ινδια εχει ξεκλειδωτο το flash player που σημαινει οτι υπαρχει και στις δικες μας συσκευες και καποια στιγμη θα βρεθει τροπος να το ενεργοποιησουμε.

 

Στο εξωτερικο εχει κυκλοφορησει και το update σε v10c...εμεις ειμαστε σε v10b.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει ήχο κλήσης αλλά όταν με καλούν ο ήχος ξεκινάει με μικρή ένταση και αυξάνεται σιγά σιγά. Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάποιο τρόπο να το βάλω να ακούγετε δυνατά.. ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνει και το GT540 μου, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Τουλάχιστον η ενταση αυξάνει γρήγορα.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

ενα αλλο θεμα που παρατηρησα ειναι οτι δε δουλευουν καρτες 2in1. υπαρχει κιαποιο pach γι αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αξίζει να το κάνετε root.Μόλις του περασα σπασμένο nav με ελληνικό χαρτι κ φωνητικές εντολές (NDrive)

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αξίζει να το κάνετε root.Μόλις του περασα σπασμένο nav με ελληνικό χαρτι κ φωνητικές εντολές (NDrive)

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

 

Εγώ του έχω περάσει το iGo το Sygic και το Navigon.

 

Eχω δοκιμάσει στο αυτοκίνητο το iGO και έμεινα αρκετά ικανοποιημένος.. Και τα άλλα είναι ωραία αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα..

Edited by xirosiman
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αξίζει να το κάνετε root.Μόλις του περασα σπασμένο nav με ελληνικό χαρτι κ φωνητικές εντολές (NDrive)

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

xωρις να το κανουμε root δε γινεται?

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η τελευταια εκδοση? καθαρη οχι voda,cosmote κλπ. (αν υπαρχουν)

και που τσεκαρουμε για νεες?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...