Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eίσαι Θεός!

Αυτό ακριβώς ήθελα να κάνω!

Βλακεία αυτό το "feature" των android όμως γιατί αν δεν έχεις πακέτο ίντερνετ και ανοίξεις την διακίνηση δεδομένων για να πάρεις ένα mms, αυτόματα χρεώνεσαι και 1 ευρώ στην Ελλάδα για internet με την μέρα από τον κάθε πάροχο.

 

Αν δεν εχεις φτιάξει APN profile για ιντερνετ και εχεις μονο για MMS δεν χρεώνεσαι αυτό το 1€ γιατί το κινητό δεν εχει τροπο να "βγει" προς τα έξω μεσω του δικτύου κινητής ! Ετσι θα βγαινεις στο ιντερνετ μονο μέσω wifi.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν εχεις φτιάξει APN profile για ιντερνετ και εχεις μονο για MMS δεν χρεώνεσαι αυτό το 1€ γιατί το κινητό δεν εχει τροπο να "βγει" προς τα έξω μεσω του δικτύου κινητής ! Ετσι θα βγαινεις στο ιντερνετ μονο μέσω wifi.

 

Δεν έχω φτιάξει κανένα apn εγώ, τα παίρνει αυτόματα από το δίκτυο μάλλον ή από την SIM. Επειδή χρησιμοποιώ και δίκτυο κινητής, και wifi και mms ήθελα έναν "αυτόματο" τρόπο διαχωρισμού των τριών. Αυτό ακριβώς κάνει το πρόγραμμα αυτό! :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα να ρωτησω κατι εβαλα και εγω τη cyanogen 6.5.8 ολα καλα μπορω να πω, μεχρι που καταλαβα οτι εχω θεμα με το σημα του κινητου,δηλαδή ακόμα και όταν παω αναζητησει δικτυων μου βγαζει ''προεκυψε σφαλμα κατα τη αναζητηση δικτυων''. Μια βοηθεια παρακαλω :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας πω κατι, εβαλα το κινητο με υsb και μου εβγαλε update σε v20c.ειχα παει στην 2.3.3 v20g και σημερα δεχτεικα και εκανε νεο update σε v20c..περιμενα ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ κανονικα..βλεπω οτι ακομη στην ιδια ειμαι..τι ηταν αυτο τωρα; εσεις σε πια εκδοση ειστε;
iphone 4,iphone 3gs,Nokia Lumia 710, iPad 2,LG Optimus 2x,Motorola Atrix 4G + Lapdock,LG Optimus One p500,LG GW620,Samsung Galaxy i5500,Nokia5800xm,LG ks20,Nokia N71,Nokia 6600,Nokia 7210,BlackBerry7290..
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά τι θα κάνω που αργή τόσο πολύ να κλειδώσει δορυφόρο??? έχω πάνω τι cyanogen 6.5.7
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά τι θα κάνω που αργή τόσο πολύ να κλειδώσει δορυφόρο??? έχω πάνω τι cyanogen 6.5.7

Aφήστε το μάγκες βρήκα λύση στο πρόβλημα μου και κλειδώνω δορυφόρο σε ούτε 2 sec!!!

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Aφήστε το μάγκες βρήκα λύση στο πρόβλημα μου και κλειδώνω δορυφόρο σε ούτε 2 sec!!!

 

Πως το εκανες;

iphone 4,iphone 3gs,Nokia Lumia 710, iPad 2,LG Optimus 2x,Motorola Atrix 4G + Lapdock,LG Optimus One p500,LG GW620,Samsung Galaxy i5500,Nokia5800xm,LG ks20,Nokia N71,Nokia 6600,Nokia 7210,BlackBerry7290..
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω αν το εχετε παρατηρησει και εσεις αλλα το ρολοι της συσκυευης εχει θεμα?δλδ εμενα μετα απο ενα -ενα μισι μηνα εχει παει 8 περιπου λεπτα μπροστα και το ξαναρυθμιζω και αυτο γινεται για μηνες
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω αν το εχετε παρατηρησει και εσεις αλλα το ρολοι της συσκυευης εχει θεμα?δλδ εμενα μετα απο ενα -ενα μισι μηνα εχει παει 8 περιπου λεπτα μπροστα και το ξαναρυθμιζω και αυτο γινεται για μηνες

 

Βάλτο αυτόματη ενημέρωση από το δίκτυο και δεν θα χάνει

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι το να απενεργοποιηθεί τελείως το Α-GPS

Μπαίνουμε στο κρυφό μενού από το καντράν του τηλεφώνου γράφοντας

3845#*500#

Μετά επιλέγουμε

GPS Test > gpsApp Main Menu > Settings > GPS Type

Και τέλος επιλέγουμε Standalone αντί του A-GPS

Μπορεί κάποιος να μου πει ποια η διαφορά αν απενεργοποιήσει κανείς το παραπάνω ή αν έχει απενεργοποιημένη την ρύθμιση: "Μενού -> Ρυθμίσεις -> Τοποθεσία και ασφάλεια -> Να χρησιμοποιούνται ασύρματα δίκτυα"; Δηλαδή αν απενεργοποιήσω την δεύετερη ρύθμιση η συσκευή θα λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο από ότι αν είναι και οι δύο επιλογές απενεργοποιημένες;

 

Κανω απεγκατασταση του market,μπαινω με το παλιο και κανω κανονικα την αναβαθμιση.Την επομενη φορα που θα ξανα ανοιξεις το market θα ειναι το καινουριο

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο πιο αναλυτικά γιατί ούτε έτσι το κατάφερα; Μετά πως κάνεις την αναβάθμιση; Το Google Maps δεν μπορείς να το βρείς στο market με αναζήτηση (δεν το εμφανίζει στα αποτελέσματα γιατί δεν είναι διαθέσιμο για την Ελλάδα) ούτε το εμφανίζει στο "Οι εφαρμογές μου" στο μενού του market.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο αυτόματη ενημέρωση από το δίκτυο και δεν θα χάνει

 

Εμένα με αυτόματη ρύθμιση απο το δίκτυο της Voda πάει μονιμα 1 λεπτό μπροστα, αν το ρυθμίσω χειροκίνητα δεν χάνει καθόλου !

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Ξερεις κανεις αν υπαρχουν ακουστικα για το κινητο που να εχουν εκεινα τα κουμπια για να αλλαζεις τραγουδι αλλα και να εχουν ακουστικα "ψειρες"?

Εγω ειχα απο παλια κατι ακουστικα Nokia(WH-701) που ενω ειναι 3.5 mm δεν δουλευουν σωστα με το κινητο(Ακουγεται μονο η μουσικη πχ).Γιατι γινεται αυτο?Μηπως μπορω να παρω καποιον ανταπτορα για να λειτουργησουν σωστα?

Edited by stavros88
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί ενώ πατάω τον σωστό κωδικό δεν μπαίνω στο hidden menu;

Φοράω την cm7 6.5.8...

 

Aφήστε το μάγκες βρήκα λύση στο πρόβλημα μου και κλειδώνω δορυφόρο σε ούτε 2 sec!!!

 

Τί έκανες φίλε;

Link to comment
Share on other sites

Πως το εκανες;

Τίποτα πείραξα ένα αρχεία από το την rom gps.conf λέγεται γιατί η rom 6.5.7 όταν το ανοίξεις αυτό το αρχείο λέει πρώτο πάνω πάνω αυτό

 

NTP_SERVER=asia.pool.ntp.org

 

τώρα εγώ αντί για asia έβαλα europe έτσι δηλαδή

 

NTP_SERVER=europe.pool.ntp.org

 

και μετά το έκανα save και τέλος !!!

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η 6.5.8 είναι καλύτερη από την 6.5.7 έχει τίποτα προβλήματα πείτε λίγο αν είναι για να την περάσω και με ποιο kernel??

 

Ευχαριστώ!!

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα πείραξα ένα αρχεία από το την rom gps.conf λέγεται γιατί η rom 6.5.7 όταν το ανοίξεις αυτό το αρχείο λέει πρώτο πάνω πάνω αυτό

 

NTP_SERVER=asia.pool.ntp.org

 

τώρα εγώ αντί για asia έβαλα europe έτσι δηλαδή

 

NTP_SERVER=europe.pool.ntp.org

 

και μετά το έκανα save και τέλος !!!

 

Θυμάσαι μήπως το path του αρχείου;

Thanks! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS,από τότε που έβαλα την v20g το κινητό μου κάθε 2-3 μέρες κολάει βγάζοντας μαύρη οθόνη.δοκίμασα επαναφορά εργ.ρυθμίσεων καθώς και ξαναεγκατέστησα τη v20g αλλά τίποτα.Μπορεί να με βοηθήσει κανείς?Την v20h την προηγούμενη την έχει κανένας?
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα που το τσέκαρα στην 6.5.8 γράφει Europe

 

παιδιά και εγώ μόλις πέρασα τι 6.5.8 και μου λέει europe και από μονο του χωρίς να το πειράξω κλειδώνει πάλι αστραπιαία μέχρι να ανοίξει το πρόγραμμα έχω πιάσει σήμα πρώτη φορα το βλέπω

 

φιλε μου το asia το έλεγε η 6.5.7 όχι η 6.5.8 είναι κομπλέ σε μένα πάντως!!!

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

λοιπον αφου δοκιμασα ολες τις rom και τις κρατησα backup εχω να πω: best rom Gingercrust 1.4 ειναι η πιο ομορφη και η γρηγοροτερη rom. καλυτερη lock screen η ics 6.5.1. επισης πολυ καλη για new baseband ειναι και η blackbird.

H lock screen ειναι στο φακελο framework? θα μπορουσα αραγε να παρω μια lock screen απο μια αλλη ρομ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αφου δοκιμασα ολες τις rom και τις κρατησα backup εχω να πω: best rom Gingercrust 1.4 ειναι η πιο ομορφη και η γρηγοροτερη rom. καλυτερη lock screen η ics 6.5.1. επισης πολυ καλη για new baseband ειναι και η blackbird.

H lock screen ειναι στο φακελο framework? θα μπορουσα αραγε να παρω μια lock screen απο μια αλλη ρομ?

 

η μπαταρια στην Gingercrust 1.4 ειναι καλυτερη απο την cm7 6.5.8?και κατι αλλο εκανες wipe και τα data gγια να την βαλεις?η μπορω με ενα απλο wipe cahce και dalvik να την βαλω πανω απο cm7?

Link to comment
Share on other sites

Με goldenleaf kernel είναι καλύτερη η 6.5.8. Μπορείς βέβαια και στην gingercrust να βάλεις goldenleaf. Καλύτερα να κανείς factory reset για να αποφύγεις προβλήματα με wifi.

 

Sent from my LG-P500

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...