Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω Q και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τα μηνύματα ! Το είχα ψάξει όσο πιο πολύ μπορούσα μέχρι και την Q είχα ενημερώσει για το συγκεκριμένο πρόβλημα και μου είπαν ότι το ζήτημα μου καταγράφηκε. Μου δώσανε και ένα συγκεκριμένο κωδικό για το αίτημα μου και ότι το ζήτημα μου θα το εξέταζε το τεχνικό τμήμα και σε μια εβδομάδα θα με ενημέρωναν. Πέρασαν 2 εβδομάδες και δεν πηρέ κανείς τηλέφωνο. Οπότε τούς ξαναπήρα εγώ και μου είπαν ότι ακόμα το εξετάζουν το θέμα οι τεχνικοί και ότι δεν είχαν κάποια απάντηση να μου δώσουν. Μετά από 2 εβδομάδες ξαναπήρα και πάλι τα ίδια. Για να μην μακρηγορώ πέρασε ενάμισης μήνας και μετά από αλλεπάλληλες ενοχλήσεις στην Q μου είπαν ότι το έψαξαν πολύ καλά και δεν είναι δικό τους θέμα το πρόβλημα με τα μηνύματα αλλά της συσκευής. Η ίδια sim Q που έχω αν την βάλω σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή , στέλνει κανονικά στους 160 χαρακτήρες. Επίσης στην συσκευή μου (lg p500) επειδή πριν την Q είχα wind νέα καρτοκινητή , πάλι δεν είχα πρόβλημα με τους χαρακτήρες , έστελνα κανονικά 160 . Έχω δοκιμάσει και f2go και cosmocarta και whats up και cu και vodafone και πάλι δεν είχα κανένα πρόβλημα . Από την lg που είχα πάρει και τους τα είχα αναφέρει δεν ήταν σε θέση να μου απαντήσουν το τι φταίει , μάλιστα μου είπαν ότι δεν έχει κάποιο θέμα με τα μηνύματα το τηλέφωνο . Κατέληξα λοιπόν ότι μόνο ο συνδυασμός lg p500 και Q δημιουργεί το πρόβλημα με τους 70 χαρακτήρες. Μετά από τόσα τηλέφωνα σε Q και LG, με κούρασε να το ψάξω κι άλλο οπότε έβαλα το Handcent και ξεμπέρδεψα.

 

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γτ δεν το εβαζες απο την αρχη να ξεμπερδευεις...και το handcent και το gosms ειναι απιστευτα καλυτερα απο την μαμα εφαρμογη, πληρως τροποποιησημη και εντελως δωρεαν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ έχω κρατήσει την εφαρμογή του τηλεφώνου, για δύο λόγους:

α) Στέλνω / λαμβάνω σχετικά λίγα sms, γιατί να φορτώνω το τηλέφωνο με ένα ακόμα πρόγραμμα;

β) Το Handcent τουλάχιστον είχε ένα μειονέκτημα σε σχέση με την εφαρμογή του τηλεφώνου, όταν το είχα δοκιμάσει: για τις επαφές με ελληνικό όνομα, έπρεπε να τις γράψεις ακριβώς (τόνοι, ίσως και κεφαλαία/μικρά, δεν είμαι σίγουρος) για να τις βρει, ενώ η δική του εφαρμογή τις βρίσκει πιο «χαλαρά».

Link to comment
Share on other sites

Ε τι να πω. Τότε παίζει κάποια βλακεία με τη sim μου. Ευχαριστώ όσους απάντησαν. Κανένας με Q έτσι για να είμαστε πιο κοντά ?

Μπορώ να απευθυνθώ στη Q για αντικατάσταση της sim μου για ένα τέτοιο θέμα ? Γνωρίζει κανένας τι παίζει ? Από όσο γνωρίζω οι sim έχουν 1 χρόνο εγγύηση αλλά τι ακριβώς καλύπτει ? Σε ένα τέτοιο πρόβλημα μπορεί να με καλύψει η εγγύηση ?

 

Πριν λίγο έστειλα mail από την σελίδα της wind. Για να δούμε τι θα απαντήσουν...

 

Και εγώ μετά την αναβάθμιση από 2.2 σε 2.3 δεν είχα πλέον 160 χαρακτήρες και είχα απογοητευτεί γιατί δεν έβρισκα λύση.

Τελικά επειδή είχα και ένα θέμα με την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου (είχα μόνο 50ΜΒ) ακολούθησα τη συμβουλή των παιδιών πιο πάνω που έλεγαν ότι με επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων και επανεγκατάσταση των ίδιων εφαρμογών θα έχεις μεγαλύτερο χώρο στη μνήμη. Τελικά το έκανα εχθές και εχω πλέον 100ΜΒ μνήμης και για καλή μου τύχη επανήλθαν οι 160 χαρακτήρες στο μαμα πρόγραμμα!! Για δοκίμασέ το και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω κρατήσει την εφαρμογή του τηλεφώνου, για δύο λόγους:

α) Στέλνω / λαμβάνω σχετικά λίγα sms, γιατί να φορτώνω το τηλέφωνο με ένα ακόμα πρόγραμμα;

β) Το Handcent τουλάχιστον είχε ένα μειονέκτημα σε σχέση με την εφαρμογή του τηλεφώνου, όταν το είχα δοκιμάσει: για τις επαφές με ελληνικό όνομα, έπρεπε να τις γράψεις ακριβώς (τόνοι, ίσως και κεφαλαία/μικρά, δεν είμαι σίγουρος) για να τις βρει, ενώ η δική του εφαρμογή τις βρίσκει πιο «χαλαρά».

 

+1 από μένα. Με καλύπτει απόλυτα η απάντηση σου.

 

@giannis78

Κατάλαβα... Εμένα μου έστειλαν ένα μήνυμα στο κινητό ότι το θέμα μου καταγράφηκε και θα ότι επικοινωνήσει το τεχνικό τους τμήμα για τα περαιτέρω σύντομα. Μέχρι σήμερα δεν με έχει καλέσει κανένας και φαντάζομαι ότι γενικά θα έχω τη δική σου τύχη... Τουλάχιστον εάν κάποια στιγμή με πάρουν να με ρωτήσουν για ποιο λόγο κάνω φορητότητα προς κάπου αλλού, που θα έχει καλύτερες προσφορές, θα τους απαντήσω κατάλληλα τότε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μετά την αναβάθμιση από 2.2 σε 2.3 δεν είχα πλέον 160 χαρακτήρες και είχα απογοητευτεί γιατί δεν έβρισκα λύση.

Τελικά επειδή είχα και ένα θέμα με την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου (είχα μόνο 50ΜΒ) ακολούθησα τη συμβουλή των παιδιών πιο πάνω που έλεγαν ότι με επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων και επανεγκατάσταση των ίδιων εφαρμογών θα έχεις μεγαλύτερο χώρο στη μνήμη. Τελικά το έκανα εχθές και εχω πλέον 100ΜΒ μνήμης και για καλή μου τύχη επανήλθαν οι 160 χαρακτήρες στο μαμα πρόγραμμα!! Για δοκίμασέ το και εσύ.

 

Δυστυχώς spork έχω δοκιμάσει αυτό που προτείνεις και μάλιστα από το Service menu μέσω του γνωστού κωδικού που αναφέρω πιο πάνω για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα... Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

+1 από μένα. Με καλύπτει απόλυτα η απάντηση σου.

 

@giannis78

Κατάλαβα... Εμένα μου έστειλαν ένα μήνυμα στο κινητό ότι το θέμα μου καταγράφηκε και θα ότι επικοινωνήσει το τεχνικό τους τμήμα για τα περαιτέρω σύντομα. Μέχρι σήμερα δεν με έχει καλέσει κανένας και φαντάζομαι ότι γενικά θα έχω τη δική σου τύχη... Τουλάχιστον εάν κάποια στιγμή με πάρουν να με ρωτήσουν για ποιο λόγο κάνω φορητότητα προς κάπου αλλού, που θα έχει καλύτερες προσφορές, θα τους απαντήσω κατάλληλα τότε.

Μακάρι να μην έχεις την ίδια αντιμετώπιση και την δική μου τύχη, γιατί εμένα μου απάντησαν μετά από ενάμιση μήνα με ενοχλήσεις δικες μου . Και όταν μου έδωσαν την απάντηση ότι όλα είναι καλά και ότι δεν φταίνε αυτοί , πάλι εγώ τους είχα πάρει τηλέφωνο. Έχω την εντύπωση ότι απλά στέλνουν το τυπικό μήνυμα ότι το θέμα καταγράφηκε και θα επικοινωνήσει το τεχνικό τους τμήμα για τα περαιτέρω σύντομα και ούτε που ασχολούνται πραγματικά. Μακάρι όμως σε εσένα να σου δώσουν μία λύση ή μια πιο λογική απάντηση που θα δείχνει ότι τουλάχιστον έκαναν τον κόπο να ασχοληθούν και να το ψάξουν. Αν έχεις νεότερα ενημέρωσε μας!

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που πήρα την συσκευή με την 2.2 και μέχρι τώρα με την 2.3 στις κλήσεις η φωνή του συνομιλητή ακούγεται λίγο εώς πολύ παραμορφωμένη. Όπως όταν μιλάς μέσω internet και δεν έχεις καλή σύνδεση/χαμηλό bandwidth. Δεν είναι εύκολο να το περιγράψω κάπως καλύτερα. Έχει κανείς άλλος αντίστοιχο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

παρατηρησα οτι μετα την αναβαθμιση σε android 2.3.3 η λειτουργια του GPS εμφανιζει προβληματα. συγκεκριμενα:

 

1. το τηλεφωνο δυσκολευεται πολυ να βρει σημα GPS. :mad:

 

2. ακομα κ οταν βρει σημα, το σημα του GPS χανεται παρα πολυ γρηγορα κ τις περισσοτερες φορες αδυνατει να επανασυνδεθει. :mad:

 

3. τα προγραμματα πλοηγησης κολλανε. :mad:

 

τα παραπανω παρουσιαζονται ανεξαρτητα του προγραμματος πλοηγησης που χρησιμοποιειται. συγκεκριμενα, δοκιμασα τα: sygic mobile maps, Igo, sygic Aura, Google Maps. (trial versions. το google maps το ειχε ενσωματωμενο το τηλεφωνο. εγκατεστησα κ τις αναβαθμισεις του).

εννοειται απεγκατεστησα καθε προγραμμα πλοηγησης πριν δοκιμασω το επομενο.

συναντησε κανεις παρομοιο προβλημα ? καποια ιδεα περι του τι φταιει κ πως μπορει να διορθωθει ?

ευχαριστω. :)

Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

παρατηρησα οτι μετα την αναβαθμιση σε android 2.3.3 η λειτουργια του GPS εμφανιζει προβληματα. συγκεκριμενα:

 

1. το τηλεφωνο δυσκολευεται πολυ να βρει σημα GPS. :mad:

 

2. ακομα κ οταν βρει σημα, το σημα του GPS χανεται παρα πολυ γρηγορα κ τις περισσοτερες φορες αδυνατει να επανασυνδεθει. :mad:

 

3. τα προγραμματα πλοηγησης κολλανε. :mad:

 

τα παραπανω παρουσιαζονται ανεξαρτητα του προγραμματος πλοηγησης που χρησιμοποιειται. συγκεκριμενα, δοκιμασα τα: sygic mobile maps, Igo, sygic Aura, Google Maps. (trial versions. το google maps το ειχε ενσωματωμενο το τηλεφωνο. εγκατεστησα κ τις αναβαθμισεις του).

εννοειται απεγκατεστησα καθε προγραμμα πλοηγησης πριν δοκιμασω το επομενο.

συναντησε κανεις παρομοιο προβλημα ? καποια ιδεα περι του τι φταιει κ πως μπορει να διορθωθει ?

ευχαριστω. :)

 

δοκιμασε αυτο που προτεινει ο unicorn7 στην σελιδα 276.Εμενα με βοηθησε στην stock rom.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους.

Έχω το εξής πρόβλημα: Όταν αλλάζω το τρόπο ταξινόμισης των επαφών (από όνομα που είναι το default σε επώνυμο) βγαίνει το εξής μήνυμα << Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της διαδικασίας android.process.acore. Προσπαθήστε αργότερα>> και δε δουλεύει πλέον ο τηλ. κατάλογος.

Για να δουλεψει πάλι πρέπει να αλλάξω πάλι την ταξινόμηση των επαφών και να βάλω το default (κατά όνομα).

Υπάρχει κάποια λύση για αυτό;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε ρυθμισεις εφαρμογες / όλες και βρες την διεργασια android.process.acore και κανε εκκαθαριση δεδομενων

πιστευω ετσι να στρωσει.

TCe
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους.

Έχω το εξής πρόβλημα: Όταν αλλάζω το τρόπο ταξινόμισης των επαφών (από όνομα που είναι το default σε επώνυμο) βγαίνει το εξής μήνυμα << Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της διαδικασίας android.process.acore. Προσπαθήστε αργότερα>> και δε δουλεύει πλέον ο τηλ. κατάλογος.

Για να δουλεψει πάλι πρέπει να αλλάξω πάλι την ταξινόμηση των επαφών και να βάλω το default (κατά όνομα).

Υπάρχει κάποια λύση για αυτό;

Ευχαριστώ.

Λοιπόν, επειδή είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα (μάλιστα τους το είχα αναφέρει και είχα την ελπίδα ότι θα έχει διορθωθεί -- αλήθεια, έχεις την τελευταία έκδοση του λογισμικού για το τηλέφωνο; ) φαίνεται ότι στη δική μου περίπτωση έφταιγε το εξής: πολλές επαφές είχαν μεταφερθεί από παλιά τηλέφωνα (π.χ. Nokia) και έτσι οι χαρακτήρες τους δεν ήταν ελληνικοί αλλά ανάμικτοι, π.χ. μπορεί κάποιος «Ανδρέας» να είχε το «Α» λατινικό και όχι ελληνικό.

 

Αυτό φαίνεται πιο εύκολα μέσα από τα Google Contacts, εφόσον συγχρονίζεις με κάποιον λογαριασμό Google, και επίσης από εκεί μπορείς πιο άνετα να μπεις στις επαφές και να ξαναγράψεις τα ονόματά τους.

Edited by nplatis
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ξερετε πως μπορω να βαλω φωτο μου να εμφανιζεται στη συνομιλια με τα sms?εχω προσπαθησει να το κανω μεσα απο τις επαφες και την επιλογη 'το προφιλ μου' αλλα ματαια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις ...και μία λύση σε ένα θεματάκι που είχα και θα ενδιαφέρει πολλούς...

 

Ας πάμε στο θεματάκι πρώτα

 

Πρόβλημα με το GPS στο 2.3.3 ...Το κρατάει το σήμα για ελάχιστα λεπτά και μετά το χάνει...

 

Έχω σπαστεί κατά καιρούς με το θέμα...έκανα restart to κινητό ...το navigation software...έβαλα προγράμματα όπως...το FasterFix και το GPS test...μα του κάκου...

Τελικά κοιτώντας από εδώ και από κει σε διάφορα ξένα forum ανακάλυψα ότι το πρόβλημα οφείλεται στο A-GPS στο οποίο δημιουργεί κάποιο conflict....Η λύση είναι το να απενεργοποιηθεί τελείως το Α-GPS

 

Μπαίνουμε στο κρυφό μενού από το καντράν του τηλεφώνου γράφοντας

3845#*500#

Μετά επιλέγουμε

GPS Test > gpsApp Main Menu > Settings > GPS Type

Και τέλος επιλέγουμε Standalone αντί του A-GPS

 

και το πρόβλημα λύνεται

 

Πραγματικά πρώτη φορά που το κινητό μου κλειδώνει δορυφόρο σε 2 δευτερα!!!:)

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πρώτη φορά που το κινητό μου κλειδώνει δορυφόρο σε 2 δευτερα!!!:)

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία

 

παιδια αμα το κανω αυτο θα πιανει τοσο γρηγορα?

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

παιδια αμα το κανω αυτο θα πιανει τοσο γρηγορα?

εμένα ήθελε 5 λεπτά και βάλε σε ανοιχτό ορίζοντα για να κλειδώσει...Διάβασα κι εγώ το tip και λέω ας το δοκιμάσω,πόσο πιο χάλια θα παίζει?:lol:

Τελικά μέσα σε 2-5 δεύτερα λοκάριζε με γεμάτο σήμα...πολλά μπράβο στον συμφορουμίτη που το ανακάλυψε:)

 

EDIT Τώρα το ξαναδοκίμασα σε cold start έπιασε δορυφόρο σε 34 δεύτερα και το σήμα βράχος χωρίς αυξομειώσεις!!!

Edited by sgatzo
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εγω ακόμα δεν έκανα την τελευταία αναβάθμιση στην G. Δεν μπορεί με τίποτα να βρεί το PC suite το κινητό!
Link to comment
Share on other sites

εμένα ήθελε 5 λεπτά και βάλε σε ανοιχτό ορίζοντα για να κλειδώσει...Διάβασα κι εγώ το tip και λέω ας το δοκιμάσω,πόσο πιο χάλια θα παίζει?:lol:

Τελικά μέσα σε 2-5 δεύτερα λοκάριζε με γεμάτο σήμα...πολλά μπράβο στον συμφορουμίτη που το ανακάλυψε:)

 

EDIT Τώρα το ξαναδοκίμασα σε cold start έπιασε δορυφόρο σε 34 δεύτερα και το σήμα βράχος χωρίς αυξομειώσεις!!!

 

καλησπέρα παιδιά πληκτρολογώ τον κωδικό 3845#*500# αλλα μου βγάζει πρόβλημα συνδέσεις η μη έγκυρος κώδικας mmi

Edited by Fourtounas
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

σπερες,

επειδη εχω φαει τα ματια μου με το κινητο, θελω να το ζωντανεψω...επειτα απο flight mode το κινητο τα παιξε, κανει boot και κολαει στο logo lg και τα hard buttons αναβοσβηνουν 3 φορες... ( απ οσο εβγαλα ακρη, 3 φορες σημαινει σφαλμα στο λειτουργικο...) , στο kdz updater το χανει απο ενα βημα και επειτα, το κιν κανει επανεκινηση και παπαλα..!!! τι κανω σε αυτην την περιπτωση?

Σημειωση: Ρομ ειχει την CM ουτε θυμαμαι ποια.... το χω αφησει εδω και κατι μηνες το κιν....αν εχει κανεις ιδεα, θα με διευκολυνε πολυ... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να κανω root με GingerBreak APK για 2.3.3 :/ μου κάνει loading και δεν σταματαει οσο και να το αφησω!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά πληκτρολογώ τον κωδικό 3845#*500# αλλα μου βγάζει πρόβλημα συνδέσεις η μη έγκυρος κώδικας mmi

Μαλλον εχεις καποια custom rom, και σε εμενα με cm τα ιδια λεει.

Δεν μπορω να κανω root με GingerBreak APK για 2.3.3 :/ μου κάνει loading και δεν σταματαει οσο και να το αφησω!

Για ρουτ στην 2.3.3 ακολουθησε τον οδηγο εδω

Link to comment
Share on other sites

Για ρουτ στην 2.3.3 ακολουθησε τον οδηγο εδω

 

Kατα ρχας σε ευχαριστω...το εχω ξανά δει αυτο αλλα οταν φτανω στο 7 και ανοιγω το cmd.exe δεν μου τα αναγνωρίζει αυτα που λεει να γραψω...εκει χαλαει η δουλεια...τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εγω ακόμα δεν έκανα την τελευταία αναβάθμιση στην G. Δεν μπορεί με τίποτα να βρεί το PC suite το κινητό!

 

το ιδιο και εγω δεν μπορεσα να την κανω...δεν το βρισκει με τιποτα το pc suite

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...