Jump to content

[Modding] Motorola Milestone


xoulis_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το είχα διαπιστώσει οτι το κινητό πέταγε, αλλά ρε παιδιά, άνθρωποι είμαστε και θέλουμε μια αλλαγή να μην βαρεθούμε, μάλλον θα περάσω την 2.6 και είδωμεν. Θα σας μεταφέρω εντυπώσεις :)

 

Τη 2.6 βάζω και εγώ τώρα.:p

Φυσικά και θέλουμε αλλαγές για να μη βαριόμαστε, αλλά να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης. Η 2.1 μετά το update μάλιστα που έλυσε πολλά και διάφορα θέματάκια, είναι ότι καλύτερο, σταθερότερο και γρηγορότερο υπάρχει για το μίλε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 865
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ουτε σε ξεκλειδωτο μπορει να συνδεθει...

 

Νομίζω είναι κάποιο θέμα με την CM. Θυμάμαι είχα διαβάσει ότι ΑΦΟΥ κάνεις το sync την πρώτη φορά, πρέπει να διαγράψεις το wpa_suplicant.conf ώστε να δημιουργηθεί καινούργιο...

EDIT: δοκίμασε να το μετονομάσεις βάζοντας ένα γράμμα παραπάνω, το αρχείο βρίσκεται στο /etc/wifi/ , άνοιξε τον Root Explorer, μπες στο φάκελο, και αφού αποκτήσεις δικαιώματα εγγραφής στο φάκελο κάνε μετονομασία και μετά reboot.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα χτες την 2.6! Αφού το φόρτισα το βράδυ έκανα το πρωί wipe στα battery stats μέσα από το μενού της froyomod! Αποφορτίστηκε το απόγευμα! Το φόρτισα κλειστό (έκανε μιάμιση ώρα περίπου, λογική διάρκεια)! Αλλά αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με την 2.5! Μετά από 2 ώρες και 21 λεπτά έχει χάσει 20% χωρίς να χρησιμοποιηθεί!

 

Ετοιμότητα κυψέλης 37%! Εμφανίζεται πρώτη-πρώτη! Είναι λογικό; Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος με την 2.6 τέτοιο ζήτημα;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Γιάννη! Η 2.1 ειναι σχεδόν αψεγάδιαστη! Αν θέλεις βάλε εδώ ενα link απο που κατέβασες τη 2.6 ή αν δε γίνεται στείλε σε pm, ευχαριστώ.

Πάντως για να μην είμαι και γκρινιάρης, και η 2.3 καλά τα πάει και ειδικά το interface είναι πανέμορφο, αλλά ...καλόμαθε η γριά στα σύκα που λέει και ο σοφός λαός! :p

:happy:
Link to comment
Share on other sites

..Αλλά αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με την 2.5! Μετά από 2 ώρες και 21 λεπτά έχει χάσει 20% χωρίς να χρησιμοποιηθεί!

Ετοιμότητα κυψέλης 37%! Εμφανίζεται πρώτη-πρώτη! Είναι λογικό; Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος με την 2.6 τέτοιο ζήτημα;

 

Ακολουθα το παρακατω για το καλιμπραρισμα της μπαταριας και θα'σαι ενταξει

1.Φορτισε το κινητο μεχρι να δειξει charged(100%) εχοντας το ανοιχτο.

2.Με ανοιχτο το κινητο και επανω τον φορτιστη(τον μπριζατο) βγαλε την μπαταρια και περιμενε μετα απο περιπου 30" να σου εμφανιστει στην οθονη το μεγαλο καθετο εικονιδιο της μπαταριας με ενα ερωτηματικο.

3.Βαλε την μπαταρια.Θα ξεκινησει να φορτιζει και θα παει μεχρι 60%(στην παρουσα φαση το κινητο ειναι πλεον κλειστο).Mετα απο 5sec εως 40min θα σου δειξει 100%.

4.Βγαλε τον φορτιστη και ενεργοποιησε το.

5.Μπες Settings-FroyoMOD Extra Settings-Extra Settings και πατα Calibrate Battery...mplampla θα κανει και ενα reboot και...

6.Ετοιμος.

 

Πάντως για να μην είμαι και γκρινιάρης, και η 2.3 καλά τα πάει και ειδικά το interface είναι πανέμορφο, αλλά ...καλόμαθε η γριά στα σύκα που λέει και ο σοφός λαός! :p

 

Η Telus Lite που σου προτεινω μπορει να ειναι 2.1 αλλα το UI ειναι πολυ προσεγμενο και δεν θυμιζει την μαμισια.Ριξε μια ματια...!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως θα σε απογοητευσω!!!Δειχνει την εισαγωγη,μετα μπαινει στο μενου και μολις επιλεγω free race με πεταει εξω....!Βεβαια δε ξερω αν παιζει ρολο ο χρονισμος του επεξεργαστει αφου εχω αφησει το default της froyomod που ειναι στα 700mhz...

 

Δοκιμασε και με JIT off...

Εχω μια εντυπωση οτι η default ταχυτητα του επεξεργαστη ειναι στα 900mhz για την froyomod

Edited by nekisia1
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και με JIT off...

Εχω μια εντυπωση οτι η default ταχυτητα του επεξεργαστη ειναι στα 900mhz για την froyomod

 

Σωστη εντυπωση ειχες για τον χρονισμο.Καπου το ειχα διαβασει και μου εμεινε ετσι στο μυαλο αλλα μολις το τσεκαρα και τρεχει στα 900

 

Οσο για το asphalt6 ουτε με jit ουτε χωρις jit.

Link to comment
Share on other sites

Σωστη εντυπωση ειχες για τον χρονισμο.Καπου το ειχα διαβασει και μου εμεινε ετσι στο μυαλο αλλα μολις το τσεκαρα και τρεχει στα 900

 

Οσο για το asphalt6 ουτε με jit ουτε χωρις jit.

Αν θες να παίξεις, overclock στα 1.2GHz και θα βάλεις και minimum και maximum 1.2 ώστε να μην πέφτει πιο κάτω. Δεν έχω δοκιμάσει το Asphalt 6 στο Milestone, μόνο στο HD2, αλλά υποθέτω πως έτσι ίσως μπορέσεις να παίξεις.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Παιδες,νομιζω η τελευταια cm gingerbread είναι κομπλέ. Με τον τελευταίο κερνελ,όχι τον επίσημο δλδ,τον πιο καινούργιο,μάλλον λύθηκαν ακόμα και τα dsi errors και κάποια reboot,και παει και σφαιρα και εχει και ενα σωρο νεα πραγματακια.

Το εκανε το θαυμα του παλι ο nadlabak.

Και με κατι ρυθμισουλες που προτεινει στους xda ενας χρηστης στο θεμα του,ο zepelinrox,παει ακομα καλυτερα και σταματησαν και τα redraws του launcher.

Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος πλεον καποιος να εχει οτιδηποτε λιγοτερο απο τη 2.33:

 

Sent from my Milestone

 

Βαγγέλη είδα και στο xda ότι πέρασες και τις ρυθμίσεις του zeppelinrox. Το έχω σετάρει κι εγώ από χθες και χαζεύω με την απόδοση του κινητού. Όλα δουλεύουν ΑΨΟΓΑ και με εξαιρετικές ταχύτητες.

CM7 RC3 2.3.3 + VM >40 + Auto Memory Manager ρυθμισμένο και είμαστε κομπλέ.

:)

 

Hello I've been testing "safer" memfree values that are more friendly to background apps but without sacrificing performance.

It's still just as fast ;)

Try 6, 8, 24, 26, 28, 30.

You will still have about 30mb freem memory but keep background apps in memory better.

Results have been very favourable so give it a try :D

 

I will be updating the supercharge/bulletproof thread soon :)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=991276

 

=====================================================

 

Γεια σας έχω τον έλεγχο "ασφαλέστερο" τιμές memfree που είναι πιο φιλικά προς εφαρμογές παρασκήνιο, αλλά δεν θυσιάζει την απόδοση.

Είναι ακόμα εξίσου γρήγορα?)

Δοκιμάστε 6, 8, 24, 26, 28, 30.

Θα έχετε ακόμα περίπου 30 MB μνήμη freem αλλά να διατηρήσετε apps παρασκήνιο στη μνήμη καλύτερα.

Τα αποτελέσματα ήταν πολύ ευνοϊκά τόσο του δώσει μια δοκιμή: D

 

Θα την ενημέρωση του supercharge / αλεξίσφαιρα νήμα σύντομα:)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=991276

Edited by zeppelinrox
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να παίξεις, overclock στα 1.2GHz και θα βάλεις και minimum και maximum 1.2 ώστε να μην πέφτει πιο κάτω. Δεν έχω δοκιμάσει το Asphalt 6 στο Milestone, μόνο στο HD2, αλλά υποθέτω πως έτσι ίσως μπορέσεις να παίξεις.

 

To Asphalt 6 δεν παίζει. Δοκίμασα και με CM7 και με FroyoMOD, στο 1.1GHz, με mem hacks, task-killer, τα πάντα όλα.. Θέλει 512ΜΒ RAM..

Και ένας που έγραψε στο xda ότι το τρέχει μάλλον παπάτζες λέει.. Εδώ και στα Desire μερικά δεν το τρέχουν άνετα απ' ότι διαβάζω..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

To Asphalt 6 δεν παίζει. Δοκίμασα και με CM7 και με FroyoMOD, στο 1.1GHz, με mem hacks, task-killer, τα πάντα όλα.. Θέλει 512ΜΒ RAM..

Και ένας που έγραψε στο xda ότι το τρέχει μάλλον παπάτζες λέει.. Εδώ και στα Desire μερικά δεν το τρέχουν άνετα απ' ότι διαβάζω..

Εγώ πάντως στο HD2 έπαιξα χτες 1-2 ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα με overclock στο 1.2GHz. Αρχίζουμε να μαζεύουμε για διπύρηνα 3D τώρα.:p

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Παιδες,νομιζω η τελευταια cm gingerbread είναι κομπλέ. Με τον τελευταίο κερνελ,όχι τον επίσημο δλδ,τον πιο καινούργιο,μάλλον λύθηκαν ακόμα και τα dsi
<br />

<br />

Βαγγέλη είδα και στο xda ότι πέρασες και τις ρυθμίσεις του zeppelinrox. Το έχω σετάρει κι εγώ από χθες και χαζεύω με την απόδοση του κινητού. Όλα δουλ
<br />

<br />

Hello I've been testing "safer" memfree values that are more friendly to background apps but without sacrificing performance.<br />

It's still just as fast ;)<br />

Try 6, 8, 24, 26, 28, 30.<br />

You will still have about 30mb freem memory but keep background apps in memory better.<br />

Results have been very favourable so give it a try :D<br />

<br />

I will be updating the supercharge/bulletproof thread soon :)<br />

<a rel="nofollow" href="http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=991276" target="_blank">http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=991276</a><br />

<br />

=====================================================<br />

<br />

Γεια σας έχω τον έλεγχο "ασφαλέστερο" τιμές memfree που είναι πιο φιλικά προς εφαρμογές παρασκήνιο, αλλά δεν θυσιάζει την απόδοση.<br />

Είναι ακόμα εξίσου γρήγορα?)<br />

Δοκιμάστε 6, 8, 24, 26, 28, 30.<br />

Θα έχετε ακόμα περίπου 30 MB μνήμη freem αλλά να διατηρήσετε apps παρασκήνιο στη μνήμη καλύτερα.<br />

Τα αποτελέσματα ήταν πολύ ευνοϊκά τόσο του δώσει μια δοκιμή: D<br />

<br />

Θα την ενημέρωση του supercharge / αλεξίσφαιρα νήμα σύντομα:)<br />

<a rel="nofollow" href="http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=991276" target="_blank">http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=991276</a>

Hey zeppelinrox,whow,you found us! :p tried already those settings,and indeed it seems a bit better. C u....

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

Μετα απο πολυ καιρο με μια ρομ 2.1 του kalagas αποφασισα να ξαναρχισω να ασχολουμαι με το milestone και εβαλα και την cm7 και την froyo mod 2.6.H αποψη μου ειναι πως η cm7 αν και φαινεται πολυ καλη ειναι ανετοιμη ακομα και γενικα εχει θεμα αποδοσης και memory management.Aλλες φορες παει σφαιρα και αλλες φορες κολαει για τα καλα.Απο την αλλη η froyo mod ειναι ταχυτατη και πολυ σταθερη.Την εχω 3 μερες και μεχρι τωρα ολα καλα.Τελος μετα απο 15 μηνες συμβιωσης με το μοτο το θεωρω μια απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει και σιγουρα το καλυτερο κινητο που εχω αγορασει ποτε

Link to comment
Share on other sites

Hey zeppelinrox,whow,you found us! :p tried already those settings,and indeed it seems a bit better. C u....

 

Sent from my Milestone

Μεγάλη Είμαι ευτυχής που εργάστηκαν για εσάς. Έχω ενημερωθεί το ΕΠ.

Φαίνεται ότι η νέα επικαιροποίηση Telus χρήσεις παρόμοιες αξίες που ήρθα με :cool:

Είμαι πολύ έκπληκτος.

 

Είχα αρχικά δημοσιεύτηκε σε ένα άλλο νήμα, αλλά το αστυνομίας γλώσσα κινήθηκε.

Αυτό είναι ηλίθιο πολιτική στο διαδίκτυο και η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο.

Γιατί η χρήση φόρουμ αγγλικούς χαρακτήρες στο ηλεκτρονική διεύθυνση του διαδικτύου;

 

=====================================================

 

Great I'm glad they worked for you. I've updated the OP.

Seems that the new Telus update uses similar values that I came up with :cool:

I'm very surprised.

 

I had originally posted in another thread but the language police moved it.

This is stupid internet politics and hypocrisy at its finest.

Why does the forum use english characters in the web site address?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι κάποιο θέμα με την CM. Θυμάμαι είχα διαβάσει ότι ΑΦΟΥ κάνεις το sync την πρώτη φορά, πρέπει να διαγράψεις το wpa_suplicant.conf ώστε να δημιουργηθεί καινούργιο...

EDIT: δοκίμασε να το μετονομάσεις βάζοντας ένα γράμμα παραπάνω, το αρχείο βρίσκεται στο /etc/wifi/ , άνοιξε τον Root Explorer, μπες στο φάκελο, και αφού αποκτήσεις δικαιώματα εγγραφής στο φάκελο κάνε μετονομασία και μετά reboot.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

Δεν επιασε κατι τετοιο.Ουτε δημιουργηθηκε απο την αρχη το αρχειο.Να προσθεσω οτι σε αλλα κλειδωμενα ρουτερ συνδεεται.Φυσικα υπενθυμιζω πως συνδεοταν πριν λιγο καιρο και στο δικο μου χωρις να εχω αλλαξει ρουτερ η κατι σε αυτο...

 

Προβλημα λυθηκε.

Περασα χειροκινητα το ssid και το password του wifi και συνδεθηκε.Το εκλεισα και το ανοιξα ξανα και ολα οκ.

Edited by IM3806
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.Ψαχνω να βρω την τελευταια ενημερωση 2.2.1 της motorola σε .sbf...Μπορει να βοηθησει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.Ψαχνω να βρω την τελευταια ενημερωση 2.2.1 της motorola σε .sbf...Μπορει να βοηθησει κανεις?

 

To .sbf που έγινε leak από την γερμανική O2 μπορείς να το βρεις εδώ πάντως:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=963429

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

To .sbf που έγινε leak από την γερμανική O2 μπορείς να το βρεις εδώ πάντως:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=963429

 

Ευχαριστω πολυ αν και το χα δει το συγκεκριμενο.Ειναι ιδιο με την επισημη 2.2.1 που φορανε ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι λένε τα παιδιά στο xda έχει τον ίδιο kernel με αυτήν που κυκλοφόρησε, παίζει να είναι και η ίδια rom ακριβώς μιας και έχει ενσωματωμένα και ελληνικά.

Βέβαια δεν είμαι 100% σίγουρος, μιας και με τις original ROM έχω σταματήσει να ασχολούμαι εδώ και καιρό..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.Ψαχνω να βρω την τελευταια ενημερωση 2.2.1 της motorola σε .sbf...Μπορει να βοηθησει κανεις?

 

http://and-developers.com/sbf:milestone221

 

central europe

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω πολυ.Ειναι οντως αυτη διοτι το λινκ που παραθεσα απο xda ειχε Build number:SHOLS_U2_05.26.0 και το δικο μας οπως ενημερωθηκα απο ddr2 σε Pm ειναι το SHOLS_U2_05.26.3

Edited by nekisia1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως!Αν κανεις update απο 2.1 μεσω καλωδιου απο το επισημο site της motorola σου δινει αυτη την version SHOLS_U2_05.26.3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , θελω να περασω την froyomod 2.6 αλλα δε μπορω να περασω έκδοση 2,2,2 . Που θα την βρω ;

αυτη τη στιγμη λειτουργω cm 6 και αντιμετωπιζω αρκετα θεματα .

 

 

ευχαριστω .

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , θελω να περασω την froyomod 2.6 αλλα δε μπορω να περασω έκδοση 2,2,2 . Που θα την βρω ;

αυτη τη στιγμη λειτουργω cm 6 και αντιμετωπιζω αρκετα θεματα .

 

 

ευχαριστω .

 

Aπό την στιγμή που έχει CM6 ήδη, δεν χρειάζεται να περάσεις πρώτα την 2.2 .sbf, το Update θα φλασάρει ότι χρειάζεται. Απλά πέρνα το λοιπόν στην SD, Reboot σε recovery και Apply Update...

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , θελω να περασω την froyomod 2.6 αλλα δε μπορω να περασω έκδοση 2,2,2 . Που θα την βρω ;

αυτη τη στιγμη λειτουργω cm 6 και αντιμετωπιζω αρκετα θεματα .

 

 

ευχαριστω .

 

Θα χάσεις το χρόνο σου με την froyomod 2.6.

Πήγαινε κατευθείαν σε 2.3 αλλά όχι με launcher pro.

 

Εγώ 3η μέρα με την επίσημη 2.2. Ευχαριστημένος είμαι.

Και από ότι βλέπω έχει και καλή αναμονή.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...