Jump to content

[Modding] Motorola Milestone


xoulis_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ γιατί πιστεύω ότι το wipe επιτάχυνε την διαδικασία;.???

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 865
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ γιατί πιστεύω ότι το wipe επιτάχυνε την διαδικασία;.???

 

Το προβλημα δεν ειχε να κανει με το wipe η τπτ αλλο. Οπως ο ιδιος αναγραφει και αφου ειχε μεινει καμποση ωρα στο ρευμα οταν αποφασισε να εκιννησει το τηλ του εγραψε μπαταρια 2%! Το τηλ πρακτικα ειναι αδυνατο να λειτουργησει σωστα με κατω απο 10% μπαταρια (κοβει στο maximum cpu/gpu freqs,ελαχιστοποιει η και κοβει τελειως λειτουργειες οπως gsm,bluethooth,wifi και κατω απο το 5% ειναι πρακτικα αδυνατο να εκκινησει. Ο φιλος καθε φορα που πηγαινε να ξεκινησει το τηλ αφου εφτανε στο σημειο που φορτωνει o bootloader ( το M logo ) διαβαζοντας το τηλ τα stats της μπαταριας, σταματαγε τη διαδικασια του bootαρισματος.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειχε να κανει με το wipe η τπτ αλλο. Οπως ο ιδιος αναγραφει και αφου ειχε μεινει καμποση ωρα στο ρευμα οταν αποφασισε να εκιννησει το τηλ του εγραψε μπαταρια 2%! Το τηλ πρακτικα ειναι αδυνατο να λειτουργησει σωστα με κατω απο 10% μπαταρια (κοβει στο maximum cpu/gpu freqs,ελαχιστοποιει η και κοβει τελειως λειτουργειες οπως gsm,bluethooth,wifi και κατω απο το 5% ειναι πρακτικα αδυνατο να εκκινησει. Ο φιλος καθε φορα που πηγαινε να ξεκινησει το τηλ αφου εφτανε στο σημειο που φορτωνει o bootloader ( το M logo ) διαβαζοντας το τηλ τα stats της μπαταριας, σταματαγε τη διαδικασια του bootαρισματος.

 

Καλησπερα ετσι ειναι κ ευχαριστω για την βοηθεια.. Τωρα κατι αλλο.. Εχω βαλει το το advance task killer αλλα δεν μπορω να καταλαβω για βρισκω εφαρμογες ανοιχτες χωρις να τις εχω ανοιξει και το αλλο οτι τις κλεινω εκεινη την στιγμη κ μετα απο λιγο ειναι παλι καποιες αλλες εφαρμογες ανοιχτες.. τι να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ετσι ειναι κ ευχαριστω για την βοηθεια.. Τωρα κατι αλλο.. Εχω βαλει το το advance task killer αλλα δεν μπορω να καταλαβω για βρισκω εφαρμογες ανοιχτες χωρις να τις εχω ανοιξει και το αλλο οτι τις κλεινω εκεινη την στιγμη κ μετα απο λιγο ειναι παλι καποιες αλλες εφαρμογες ανοιχτες.. τι να κανω ?

 

Οι περισσοτερες απο αυτες που ξανανοιγουν ειναι εφαρμογες συστηματος.

Αν θες να με ακουσεις οπως εβαλες τον task killer ετσι ξαναβγαλτον.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτερες απο αυτες που ξανανοιγουν ειναι εφαρμογες συστηματος.

Αν θες να με ακουσεις οπως εβαλες τον task killer ετσι ξαναβγαλτον.

 

και να μην βαλω τιποτα ?

Link to comment
Share on other sites

και να μην βαλω τιποτα ?

 

Βαλε οτι θες αλλα μακρια απο task killers οχι απλα κανουν καλο στη λειτουργια του android αλλα ισα ισα που του αλλαζουν τα φωτα.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι από την αρχή, μιας και βγήκε η 1.3.0 με ειδική μνεία στον φίλο kalagas. :)

 

Release notes:

Cronos Froyo 1.3.0 - 14 Oct 2010

* Used Kalagas his tips/modification ideas.

* Added cronos I/O Scheduler.

* Included latest hotfixes.

* Battery Drain to a minimum hopefully.

* Added CM Parts as separate patch.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι από την αρχή, μιας και βγήκε η 1.3.0 με ειδική μνεία στον φίλο kalagas. :)

 

Release notes:

Cronos Froyo 1.3.0 - 14 Oct 2010

* Used Kalagas his tips/modification ideas.

* Added cronos I/O Scheduler.

* Included latest hotfixes.

* Battery Drain to a minimum hopefully.

* Added CM Parts as separate patch.

 

Έχω συμπληρώσει 7 ώρες από πλήρη φόρτιση με 2 ώρες περίπου χρήση του 2g και 10 λεπτά wi-fi! Είμαι στο 80%! Πολύ καλά πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Όχι και τόσο καλό πιστεύω.. Ακολούθησες την διαδικασία που περιγράφηκε νωρίτερα?

-2.36 μέσω RSD Lite

-Wipe τα πάντα

-πέρασμα 1.3.0 μέσω του Update

-Ξανά Wipe.

 

Εγώ που το έκανα με την 1.2.1 είδα καλή διαφορά στην μπαταρία. Πλέον 2 μέρες τις βγάζω, με το βράδυ συνέχεια ανοικτό. :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι από την αρχή, μιας και βγήκε η 1.3.0 με ειδική μνεία στον φίλο kalagas. :)

 

Release notes:

Cronos Froyo 1.3.0 - 14 Oct 2010

* Used Kalagas his tips/modification ideas.

* Added cronos I/O Scheduler.

* Included latest hotfixes.

* Battery Drain to a minimum hopefully.

* Added CM Parts as separate patch.

 

Την έβαλα σήμερα το πρωί αλλα ξαναγύρισα στην 1.2.1.

 

Δεν ειδα κάποια διαφορά σε features ή απόκριση.. Tα scores μου μάλιστα στο Quadrant ειναι περιπου 100-150 points λιγοτερα στην 1.3.0 σε σχέση με την 1.2.1.

 

Επίσης μου κανε στο άσχετο 3 reboot και σε αντίθεση με την 1.2.1 δε δουλεύει σωστά το BT pairing με το στερεοφωνικό του αυτοκινήτου μου..

 

Οπότε επανήλθα στην 1.2.1.

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

αν και περιμενα το επισημο leak θα δοκιμασω την κρονος να δω τι λεει

αν και την φοβαμαι την μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

αν και περιμενα το επισημο leak θα δοκιμασω την κρονος να δω τι λεει

αν και την φοβαμαι την μπαταρια

 

Να μη φοβασαι τιποτα νεοπα! Απο μαμα κραταει χαλαρα 2x φορες.

(τωρα περιμενω επιπληξη navi55, ειστε off topic, κανετε ανουσια posts, κτλ κτλ κτλ. Κατι παθαινει ρε παιδακι μου οταν σου μιλαω και με βαζει σε υποπτες σκεψεις :p )

Edited by amdnikos
Link to comment
Share on other sites

Ρωτα kalaga και babis200sx δοκιμαζω ακομα την τελευταια του nadalbak και με βλεπω συντομα αλλη μια φορα παλι πισω σε Cronos. Του nadalbak τρομερα σταθερη αλλα δε μπορω να εντοπισω που κανει ο ταλαιπωρος το λαθος και βγαζω σκαρτο 12ωρο μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

τι launcher φοραει?

δοκιμασε τη και με μαμα launcher

 

launcher εχει τον stock που εχουν ολες οι rom του cyanogen ακα adwlauncher και απο τη πρωτη στιγμη που τον δοκιμασα, απο εποχες htc magic αλλα και liquid τον βρισκω προσωπικα εμετικο. :p

Link to comment
Share on other sites

σε αλλες συσκευες εχει κατηγορηθει ο adw για battery draining

δοκιμασε με καποιον αλλο και πες μας εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

για δοκιμασε και με stock launcher αγαπητο test mouse:lost:

 

Την δευτερη φορα που περασα την nadlabak (προχθες μεχρι και σημερα) εχω κρατησει τον adwlauncher. Δεν εχω στησει το τηλ οπως θελω γιατι σιγουρα θα γυρισω σε Cronos. O adwlauncher που εχει μεσα εκτος απο εμετικος :p ειναι αργος lagαρει του θανατα και δεν προσφερει τιποτα παραπανω απο αυτονομια σε σχεση με τον launcherpro

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει την Cronos 1.3.0 γιατί δεν είχα χρόνο...

Μετά από την διαδικασία που είπε ο amdnikos με την clean 2.36, τα wipe κλπ..., προχθές έβαλα την 1.2.1 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος...

Οπότε μέχρι να βγει μια ROM με τον 2.2 kernel δεν ξαναλλάζω, γιατί πιστεύω δεν έχει νόημα...

 

@amdnikos

Πιστεύω ότι το λάθος που κάνει ο nadlabak είναι ότι το τηλέφωνο δεν μπαίνει στην ουσία ποτέ σε sleep mode... Όταν "σβήνει" η οθόνη, πιστεύω ότι αντί να πέφτει "για ύπνο" αυτό δουλεύει κανονικά....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ηρεμησει,εχω την 1.21 μετα απο wipe,απο oc δεν πειραξα τιποτα,οτι εχει κανει ο feeyo,απλα πατησα στην open recovery,conservative governor.και επιτελους νομιζω οτι πλησιαζει αυτο που ηθελα.

Παει πιο σφαιρα απο ποτε,και η μπαταρια κραταει ικανοποιητικοτατα,δεν ξερω μηπως κραταει και παραπανω απο 2.1.

Επισης δεν ξανααλλαζω recovery για λιγο,γιατι η τελευταια που βγηκε androidiani,με το φοντο droid eye,με ικανοποιει απολυτα.

Ειχα πολυ καιρο να αφησω το κινητο απειραχτο δυο τρεις μερες,και επιτελους πηρε ανασα...

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν ξανααλλαζω recovery για λιγο,γιατι η τελευταια που βγηκε androidiani,με το φοντο droid eye,με ικανοποιει απολυτα.

Ειχα πολυ καιρο να αφησω το κινητο απειραχτο δυο τρεις μερες,και επιτελους πηρε ανασα...

 

Sent from my Milestone

 

Μια και το ανέφερες για όποιον θέλει έφτιαξα ένα "Ελληνικότατο" θεματάκι για το Androidiani OpenRecovery......

 

http://img829.imageshack.us/img829/2171/devicet.th.png http://img148.imageshack.us/img148/7545/device1nv.th.png

 

 

Kατεβάζετε το αρχείο Greek_Beauty_by_kalagas.zip από ΕΔΩ...

 

Το ξεζιπάρετε κάπου και θα προκύψει ένας φάκελος με όνομα res.kalagas.

 

Παίρνετε όπως είναι το φάκελο και τον βάζετε μέσα στο /sdcard/OpenRecovery.

 

Όταν ξαναμπείτε σε Οpen Recovery, πηγαίνετε Settings - Theme και διαλέξτε το Greek Beauty by kalagas.

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

παρολο που δεν αλλαξα κατι στον τροπο φλασαρισματος διαπιστωνω οτι η 1,3 ειναι σαφως καλυτερη στην διαρκεια της μπαταριας και στην ποιοτητα κλησης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...