Jump to content

[Modding] Motorola Milestone


xoulis_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:) ΜΠΡΑΒΟ kalagas!!!!!!! Πολύ καλή και ΣΩΣΤΗ δουλειά!!! Δουλεύει άψογα στο λίγο που την χρησιμοποίησα! Όντως ανώτερη ....

Eίδες μια φάση??? Έχεις κανένα παράπονο από ταχύτητα???

Μόνο κάτι απειροελάχιστα lags κάνει, αλλά μπροστά στην τεράστια διαφορά διάρκειας της μπαταρίας που έχει αυτή η ROM, δεν πιστεύω να ενοχλεί κανένα....

Δεν μου έχει κάνει ΠΟΤΕ reboot, δεν έχει κολλήσει ποτέ μετά από κλήση, το AGps δουλεύει κανονικά, WIFI κλπ επίσης μια χαρά...

Δηλαδή τι άλλο μπορούμε να ζητήσουμε, χωρίς τον kernel της 2.2????

Εγώ μέχρι να βγει rootαρισμένη η original 2.2 δεν ξανακουνάω από αυτή την ROM.

Είπαμε καλές οι τρελές ταχύτητες, καλές οι Moddifιές αλλά όχι και να είμαστε συνέχεια σπίτι για να το φορτίζουμε καθε 6-7 ώρες....

Με λογική χρήση με αυτή την ROM η μπαταρία θα σου κρατήσει περίπου μιάμιση μέρα σίγουρα....

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 865
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Mόνο γνήσια σε .sbf μορφή με το RSDLite...

 

 

Σημείωση για πιο ψαγμένους:

Παιδιά εδώ ανέβασα την Rom που έχω τώρα...

Η οποία είναι μίξη της Cronos 1.0.0 με τα τελευταία fix σε Phone.apk (για να μην κολλάει μετά το τέλος μιας κλήσης), σε Camera για να έχει και το zoom ενεργό, και σε AGps για να χρησιμοποιεί του servers της Google και όχι της Μοτορολα....

Επίσης έχει μέσα και τα CMParts και το setting.apk όπως ακριβώς τα έχει ο nadablak στην τελευταία του ROM και όχι με τις moddifιές που είχε κάνει ο Feeyo (τα πειράζει και μετά λέει ότι αυτά φταίνε για την μπαταρία :lol:)...

 

Eπίσης δεν έχω χρησιμοποιήσει-τσεκάρει ΠΟΤΕ την επιλογή "Χρήση μόνο δικτύων 2G" και παρ' 'ολα αυτά η μπαταρία δουλεύει άψογα...

 

Kαι έχω να πω τα εξής μέχρι τώρα (τα γράφω όπως τα έγραψα και στον Feeyo, που του την έστειλα να την δει):

"This Rom (i combined from yours several files) in my opinion, is by far the best until now.....

It has unbelievable battery handling, very good performance, and no issues with phone calls and AGps, and it includes CMParts and they are not causes any problem to battery...".

 

Δεν την ανεβάζω σαν ROM αλλά δίνω το link εδώ για όποιον θέλει να δοκιμάσει.....

 

Είναι βέβαια themed από μένα γιατί δεν είχα κρατήσει τα αρχικά apps και το framework από την αρχική 1.0.0 του Feeyo....

 

Σε όποιον δεν του αρέσει το τελευταίο theme μου, ας περιμένει τον Feeyo να την ανεβάσει unthemed, γιατί την ίδια την δικιά μου που του έστειλα θα ανεβάσει (δεν μπορεί να κάνει αλλιώς γιατί είναι by far η καλύτερη μέχρι τώρα, σε συνδιασμό μπαταρίας-απόδοσης).

Και για να μην παρεξηγηθώ, όταν λέω δικιά μου, δεν εννοώ ότι προγραμάτησα τίποτα εγώ... Την 1.0.0 του Feeyo πήρα σαν βάση και της πρόσθετα τα καλύτερα fixes (Phone Calls, Camera, ΑGps κλπ). Όλα επομένως είναι του Feeyo, αλλά αυτός από τα πολλά modding κάπου έχασε την μπάλα, με αποτέλεσμα η τελευταία release να είναι χειρότερη από την πρώτη...

Οπότε τον επανέφερα στα αρχικά του σχέδια, στις ρίζες του...:lol::lol::lol:

 

Σημείωση 2:

Είναι σε μορφή Νandroid, οπότε όποιος την δοκιμάσει ας κάνει full wipe data/factory reset και wipe dalvik cahe πριν (για πιο σίγουρα αποτελέσματα) και μετά να την περάσει με Nandroid Restore....

Καλησπέρα Kalagas!Μια ερωτησούλα την περνάς ακριβώς οπως τις άλλες ρομ ?Σε ρωτάω γιατί ειμαι καινούργιος κ σκέφτομαι να δοκιμάσω κ εγώ....αν μπορείς και δεν σου είναι κόπως μπορεις να μας δώσεις οδηγίες?Ευχαριστώ!

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Eίδες μια φάση??? Έχεις κανένα παράπονο από ταχύτητα???

Μόνο κάτι απειροελάχιστα lags κάνει, αλλά μπροστά στην τεράστια διαφορά διάρκειας της μπαταρίας που έχει αυτή η ROM, δεν πιστεύω να ενοχλεί κανένα....

Δεν μου έχει κάνει ΠΟΤΕ reboot, δεν έχει κολλήσει ποτέ μετά από κλήση, το AGps δουλεύει κανονικά, WIFI κλπ επίσης μια χαρά...

Δηλαδή τι άλλο μπορούμε να ζητήσουμε, χωρίς τον kernel της 2.2????

Εγώ μέχρι να βγει rootαρισμένη η original 2.2 δεν ξανακουνάω από αυτή την ROM.

Είπαμε καλές οι τρελές ταχύτητες, καλές οι Moddifιές αλλά όχι και να είμαστε συνέχεια σπίτι για να το φορτίζουμε καθε 6-7 ώρες....

Με λογική χρήση αυτή η ROM θα σου κρατήσει περίπου μιάμιση μέρα σίγουρα....

 

Εγώ το κινητό το έχω αποκλειστικά για internet on the go, και για apps, δηλαδή σαν PDA ένα πράγμα.

Οπότε η χρήση που κάνω, σε πολύ συντηρητικές συνθήκες, θέλει φόρτιση 2 φορές την μέρα...

Με την cronos, δεν το έχω αποφύγει, αλλά σίγουρα κρατάει ΠΟΛΥ περισσότερο.

Όταν βγει η unthemed cronos θα την περάσω ΣΙΓΟΥΡΑ!

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κινητό το έχω αποκλειστικά για internet on the go, και για apps, δηλαδή σαν PDA ένα πράγμα.

Οπότε η χρήση που κάνω, σε πολύ συντηρητικές συνθήκες, θέλει φόρτιση 2 φορές την μέρα...

Με την cronos, δεν το έχω αποφύγει, αλλά σίγουρα κρατάει ΠΟΛΥ περισσότερο.

Όταν βγει η unthemed cronos θα την περάσω ΣΙΓΟΥΡΑ!

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

Bάλε αυτή με το ΘΕΜΑΤΑΚΙ μου και ας μη σ'αρέσει...:lol::lol::lol:

Κοίτα πέρα την πλάκα, εγώ του την έστειλα όπως ακριβώς και σε σας.

Όπως δηλαδή την δουλεύω εγώ... Αλλά μετά αυτός πριν την κάνει release δεν ξέρω τι θα κάνει πάλι??? Αν την πειράξει δηλαδή....

 

Καλησπέρα Kalagas!Μια ερωτησούλα την περνάς ακριβώς οπως τις άλλες ρομ ?Σε ρωτάω γιατί ειμαι καινούργιος κ σκέφτομαι να δοκιμάσω κ εγώ....αν μπορείς και δεν σου είναι κόπως μπορεις να μας δώσεις οδηγίες?Ευχαριστώ!

Γράφω στο τέλος ότι την περνάς με Nandroid Restore. Αν δεν ξέρεις τι είναι αυτό, διάβασε ΕΔΩ τον πολύ ωραίο ΟΔΗΓΟ που έφτιαξε ο vagelisda.... Eίναι κρίμα να τα ξαναεξηγούμε αφού κάποιοι έχουν φάει τόσο χρόνο να γράφουν τόσο αναλυτικούς Οδηγούς....

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Eίδες μια φάση??? Έχεις κανένα παράπονο από ταχύτητα???

Μόνο κάτι απειροελάχιστα lags κάνει, αλλά μπροστά στην τεράστια διαφορά διάρκειας της μπαταρίας που έχει αυτή η ROM, δεν πιστεύω να ενοχλεί κανένα....

Δεν μου έχει κάνει ΠΟΤΕ reboot, δεν έχει κολλήσει ποτέ μετά από κλήση, το AGps δουλεύει κανονικά, WIFI κλπ επίσης μια χαρά...

Δηλαδή τι άλλο μπορούμε να ζητήσουμε, χωρίς τον kernel της 2.2????

Εγώ μέχρι να βγει rootαρισμένη η original 2.2 δεν ξανακουνάω από αυτή την ROM.

Είπαμε καλές οι τρελές ταχύτητες, καλές οι Moddifιές αλλά όχι και να είμαστε συνέχεια σπίτι για να το φορτίζουμε καθε 6-7 ώρες....

Με λογική χρήση με αυτή την ROM η μπαταρία θα σου κρατήσει περίπου μιάμιση μέρα σίγουρα....

Να σου πω με το που την ανέβασες την πέρασα :p όποτε μόνο λίγη ώρα την χρησιμοποιώ... Απο την περιγραφή σου εχεις κρατήσει τα καλύτερα της Chronos.

Πάντως σαν πρώτη εμπειρία ΠΟΛΥ καλύτερη απο την τελευταία chronos (την είχα βγάλει στο 2ωρο) και στην ταχύτητα έχει νομίζω διαφορά...

Μεταξύ μας δεν του έχω και πολύ εκτίμηση του τύπου βλέποντας την ποιότητα της δουλειάς του... Οτι έκανες εσυ έπρεπε να το ειχε σκεφτεί να το κάνει μόνος του και οχι με κάθε release να τα κάνει ποιο μάνταρα...

Μέχρι προχθές έλεγα και γω να φτιάξω μια rom απο το repo του nadlabak αλλα μετα την ανακοίνωση των G.O.T δεν βρίσκω λογο. Το ιδιο πιστεύω οτι θα γίνει και με την chronos.

Όπως και να χει μάλλον μέχρι οι G.O.T και nadlabak να μας δώσουν κατι θα μείνω στην μοντιφα σου και θα συνηστουσα και σε οποιον αλλο θελει 2.2 να κανει το ιδιο ;)

function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

O τύπος δουλεύει πάνω στο HERO καιρό, αλλά τα πράγματα με το Milestone είναι εντελώς διαφορετικά, γιατί δεν παίρνουν όλοι τα ίδια updates....

Kαι το άλλο κακό που κάνει, είναι ότι από την πολύ εξυπηρετικότητα του προσπαθεί να καλύψει τις ανάγκες όλων, με αποτέλεσμα να αλλάζει συνέχεια πράγματα και στο τέλος να μην ξέρει ούτε ο ίδιος από που ξεκίνησε και που είναι....

Είναι πολύ ταλαντούχος developer κατά την γνώμη μου, αλλά κάποιος πρέπει να του κρατάει τα γκέμια, γιατί παρασείρεται και στο τέλος τον παίρνει η κατηφόρα.....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Περι ορεξεως εχει καταντησει το θεμα με την Cronos, εχω ακουσει τα παντα. :p

Με 1.2.1, την τελευταια που εβγαλε δλδ, εχω βγαλει 14 ωρες (χωρις πολυ σκαλισμα εννοειτε) και εχει καταναλωσει μολις 10%. Με απλα λογια για ΕΜΕΝΑ προσωπικα και το αμοιρο το τηλ μου ειναι οτι δυνατοτερο εχω δοκιμασει μεχρι τωρα στο θεμα αυτονομια συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με πολυ ιντερνετ που μπαινω γενικα,τη γονατιζω στο τετραωρο πενταωρο,μολις παω σπιτι βαζω καλαγας και τερμα.

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Περι ορεξεως εχει καταντησει το θεμα με την Cronos, εχω ακουσει τα παντα. :p

Με 1.2.1, την τελευταια που εβγαλε δλδ, εχω βγαλει 14 ωρες (χωρις πολυ σκαλισμα εννοειτε) και εχει καταναλωσει μολις 10%. Με απλα λογια για ΕΜΕΝΑ προσωπικα και το αμοιρο το τηλ μου ειναι οτι δυνατοτερο εχω δοκιμασει μεχρι τωρα στο θεμα αυτονομια συσκευης.

 

Αυτή η αυτονομία ακούγεται εκπληκτική. :)

 

Εγω με πολυ ιντερνετ που μπαινω γενικα,τη γονατιζω στο τετραωρο πενταωρο,μολις παω σπιτι βαζω καλαγας και τερμα.

 

Sent from my Milestone

 

Βαγγέλη αυτό με WiFi ή και με 3G??

 

Περιμένω κι εγώ να δω τι θα βγάλουν οι GOT πλέον..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Περι ορεξεως εχει καταντησει το θεμα με την Cronos, εχω ακουσει τα παντα. :p

Με 1.2.1, την τελευταια που εβγαλε δλδ, εχω βγαλει 14 ωρες (χωρις πολυ σκαλισμα εννοειτε) και εχει καταναλωσει μολις 10%. Με απλα λογια για ΕΜΕΝΑ προσωπικα και το αμοιρο το τηλ μου ειναι οτι δυνατοτερο εχω δοκιμασει μεχρι τωρα στο θεμα αυτονομια συσκευης.

Πω πω τι λες τώρα???... Αυτό είναι θαύμα....

Δεν υπάρχει άνθρωπος που να του κρατάει έτσι η 1.2.1.

Εδώ άλλοι λένε χωρίς καθόλου χρήση χάνουν την μισή μπαταρία σε μισή μέρα....

Προχθές το βράδυ το φόρτησα πλήρως, του έκανα restart (και καλά για να μην τρέχουν εφαρμογές στο παρασκήνιο) και έπεσα για ύπνο με 100% μπαταρία και ξύπνησα μετά από 6 ώρες με 70% μπαταρία.... Το τηλέφωνο υποτίθετε ήταν σε sleep mode τις 6 ώρες αυτές....

Μήπως έχεις κανένα θαυματουργό Milestone και μας το κρίβεις???

Μια ερώτηση?? Έκανες wipe cache/data factory reset πριν την περάσεις ή έκανες μόνο wipe cache και wipe dalvik???

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω τι λες τώρα???... Αυτό είναι θαύμα....

Δεν υπάρχει άνθρωπος που να του κρατάει έτσι η 1.2.1.

Εδώ άλλοι λένε χωρίς καθόλου χρήση χάνουν την μισή μπαταρία σε μισή μέρα....

Προχθές το βράδυ το φόρτησα πλήρως, του έκανα restart (και καλά για να μην τρέχουν εφαρμογές στο παρασκήνιο) και έπεσα για ύπνο με 100% μπαταρία και ξύπνησα μετά από 6 ώρες με 70% μπαταρία.... Το τηλέφωνο υποτίθετε ήταν σε sleep mode τις 6 ώρες αυτές....

Μήπως έχεις κανένα θαυματουργό Milestone και μας το κρίβεις???

Αστους να λενε.

Μηπως κανω σωστα το install χωρις αλχημιες μεσω nandroid με αποτελεσμα να δημιουργω μια rom σουπα? Μηπως?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σε ρωτάω αν πριν την βάλεις έκανες full wipe/factory reset???

Γιατί για να πω την αλήθεια μου εγώ από την 1.1.0 που είχα, πήγα στην 1.2.1 κάνοντας μόνο wipe dalvik cache και wipe cache. Δεν έκανα δηλαδή wipe data/factory reset...

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τρωει μπαταρια εκει που καθεται,

Ιντερνετ μπαινω και wifi και 3g.

To 3g στανταρ καιει πατους.

Σε καλη μερα τρωω σε 5 ωρες ακομα και στοκ 2.1 :p

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ ΔΕΝ αποτελείς μέτρο σύγκρισης για την μπαταρία....

Δοκίμασε την "modifιά" μου και κάνε την ίδια χρήση που κάνεις συνήθως για να έχουμε αντικειμενικά αποτελέσματα.... Δηλαδή κάνε τη χρήση που σε 5 ώρες το βγάζεις off. Να δούμε αν σου κρατήσει παραπάνω....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σε ρωτάω αν πριν την βάλεις έκανες full wipe/factory reset???

Γιατί για να πω την αλήθεια μου εγώ από την 1.1.0 που είχα, πήγα στην 1.2.1 κάνοντας μόνο wipe dalvik cache και wipe cache. Δεν έκανα δηλαδή wipe data/factory reset...

 

Τεχνικα και εν ταχει θα σου εξηγησω πιο ειναι το λαθος σου, και το λαθος των περισσοτερων που ειναι ο βασικος λογος που εχει καει το κεφαλι του φουκαρα του Cronos και φυσικα μεγα λαθος που ακουει το μακρυ και το κοντο του καθενος μιας και αυτο θα καταρακωσει τελικα την rom του. Η καθε rom που φτιαχνει ειναι based στο 2.36 firmware. Πιο απλα η διαδικασια τεχνικα εχει ως εξης:

 

Τρεχωντας το εκαστοτε update.zip πανω στη βαση (2.36) αποσυμπιεζετε το εκαστοτε firmware που εχει φτιαξει το οποιο τροποποιει, αντικαθιστα και διαγραφει πληρως αρχεια συστηματος. Οταν σε καθε update που κανεις πιο πριν δεν εχεις flashαρει με rsd lite το τιμημενο got 2.36 κατα τη διαρκεια του update οι περισσοτερες τροποποιησεις που εχει κανει ο φιλτατος cronos ΔΕΝ μπορουν να αλλαξουν και εχεις ενα μπασταρδεμα μεταξυ του nandroid restore που εχεις κανει το οποιο περιεχει τροποποιημενα αρχεια απο (LOL) nadlabak, το τελευταιο nandroid backup που ειχες μαζι με μια δοση απο Cronos. Σε ακομα πιο απλα Ελληνικα τη μαμησαμε και ψοφησε.

Αυτος ειναι ο απλος λογος που στην ιδια συσκευη θα δεις 50 διαφορετικα σκαλωματα και bugs διαφορετικα το ενα με το αλλο μη μπορουν να αναπαραχθουν μεταξυ των χρηστων, γιατι ο καθενας (δικαιωμα του βεβαια) flashαρει ομως γουσταρει.

Αν θες να δεις τι κανει η εκαστοτε rom, καθε με καθε φορα πριν κανεις update flashαρεις την got 2.36 μεσω rsd lite. Στη συνεχεια κανεις και τα 3 wipes (ασχετο οτι μολις flashαρες, εχει δημιουρηθει ηδη κατα τη διαρκεια του flash cache) τρεχεις το update της rom, χωρις να κανεις reboot τρεχεις το αρχειο με τα google apps στα καπακια, και ματα ξαναματα κανεις παλι και τα 3 wipes. Ολες οι αλλες μεθοδοι ειναι για να εχουμε να λεμε και να κραζουμε την Cronos που απο δικια μας μ@λ@κι@ δε δουλευει οπως πρεπει, με αποτελεσμα να ψαχνει ο ανθρωπος που ειναι το λαθος, ενω τις περισσοτερες φορες δεν υπαρχει λαθος.

 

(στο τελευταιο post ειμουν λιγο επιθετικος γιατι εχω μια υποψια οτι εισουν ειρωνικος)

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ακούγεσαι.....

Είναι απαραίτητο δηλαδή να ξαναφλασάρουμε την GOT 2.36??? Tα 3 wipe λες δεν φτάνουν????

 

Υ.Γ. Καμία ειρωνία φίλε amdnikos... Ίσα ίσα προσπαθώ και γω να μάθω όπως όλοι μας για αυτό σε ρωτάω και επιμένω... Αν ακούστηκα ειρωνικός ζητάω συγνώμη, δεν είχα καμία τετοια πρόθεση... Άμα αρχίσουμε να ειρωνευόμαστε εδώ μέσα ο ένας τον άλλο, τη μαμήσαμε που λες και εσύ...

 

Υ.Γ. 2. Ζητώ την άδεια σου να μεταφέρω αυτά που έγραψες εδώ, στο forum του Cronos και για να τα δουν όλοι αυτοί (μεταξύ αυτών και γω) τι βλακεία κάνουμε και για να φύγει το άγχος από το παλικάρι που προσπαθεί να δει τι λάθος κάνει....

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η 1.2.1 με 24/7 ανοιχτό το 3G και αρκετές ώρες ανοιχτό και συνδεδεμένο το BT (στο αμάξι), κρατάει πολύ. Πολύ.

 

Σε σχέση με την official 2.1 είναι νύχτα με μέρα σ' αυτό το θέμα.

 

Φυσικά πάντα πριν το πέρασμα οποιασδήποτε ρομ επαναφέρω ενα καθαρό nandroid backup της οfficial 2.36.. ;)

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Άρα επιβαιώνονται αυτά που λέει και ο amdnikos...

Επομένως όλοι οι υπόλοιποι που κάναμε αλχημείες καλά να πάθουμε......

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ακούγεσαι.....

Είναι απαραίτητο δηλαδή να ξαναφλασάρουμε την GOT 2.36??? Tα 3 wipe λες δεν φτάνουν????

Να στο πω πιο απλα. Για παραδειγμα, φλασαρε την 2.36 και μετα την cyanogen του nadlabak. κανε μετα απο αυτο τα 3 wipes. Τωρα τη rom εχεις? 2.36? Ειναι που νομιζεις.:p

Εχεις την cyanogen του nadlabak ακριβως οπως οταν την flashαρες. Μετα απο τα 3 wipes που κανεις νομιζωντας οτι εισαι παλί με 2.36 αρχιζει το παρτυ των bugs, του battery drain, των FC κτλ.

 

Υ.Γ. Καμία ειρωνία φίλε amdnikos... Ίσα ίσα προσπαθώ και γω να μάθω όπως όλοι μας για αυτό σε ρωτάω και επιμένω... Αν ακούστηκα ειρωνικός ζητάω συγνώμη, δεν είχα καμία τετοια πρόθεση... Άμα αρχίσουμε να ειρωνευόμαστε εδώ μέσα ο ένας τον άλλο, τη μαμήσαμε που λες και εσύ...

Κανενα προβλημα, για αυτο ειπα υπονοια, να το ξεκαθαρισουμε.;)

 

Υ.Γ. 2. Ζητώ την άδεια σου να μεταφέρω αυτά που έγραψες εδώ, στο forum του Cronos και για να τα δουν όλοι αυτοί (μεταξύ αυτών και γω) τι βλακεία κάνουμε και για να φύγει το άγχος από το παλικάρι που προσπαθεί να δει τι λάθος κάνει....

Ανουσιο το βρισκω μιας και το αργοτερο μεσα στο σκ θα εχουμε το official 2.2 leak.

Κανεις οτι θες, οτι εγραψα δεν υπαγετε σε πνευματικα δικαιωματα για να μου ζητας αδεια. :p

Απλα τσαμπα χρονο θα σπαταλησεις μιας και πως να το κανουμε, το 99% των ανθρωπων δε διαβαζει ποτε το τιμημενο το manual (μη πας μακρυα δες εδω στα forums μας.Κανω αναλυση σε 2-3 post πως στο καλο περναμε τη 2.36 got καθως και recovery και στο τελος froyo με μεγαλη λεπτομερεια δινοντας και links για το καθε τι, 3 post παρακατω 3 διαφορετικα ατομα ρωτανε "τι πρεπει να κανω για να εχω,root,την 2.36,την κρονος,overclocking μπλα μπλα μπλα".

Αν και το ms δεν ηταν το πρωτο μου android, ειχα καριερα με htc magic και acer liquid (στο liquid δε εκανα μονος μου compile τους kernels, ειδικα οτι αφορουσε το overclock μιας και παραμενει το hobby μου εδω και πολλα χρονια στα pc) προφανως ειμαι ηλιθιος που ξοδεψα 3 ωρες απο τη ζωη μου για να διαβασω τις 245 σελιδες οταν μπηκα στο club του milestone...........

Edited by amdnikos
Link to comment
Share on other sites

E μη το λες και έτσι.... Και γω όταν μπήκα διάβασα όλες τις σελίδες και ΔΕΝ νιώθω ηλίθιος...

Σίγουρα κάποιοι βαριούνται να διαβάσουν και τα θέλουν όλα στο πιάτο την ώρα που ρωτάνε....

Αλλά δεν φταίνε αυτοί... Φταίνε αυτοί που απαντάνε... Γιατί αν κάποιος δεν λάβει απάντηση για κάτι που έχει ξανά υποθεί... τότε θα αναγκαστεί να διαβάσει....

 

Υ.Γ Το μετάφρασα αυτό που έγραψες και το δίνω να το διαβάσουν και άλλοι μπας και ξεστραβωθούμε όλοι....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

E μη το λες και έτσι.... Και γω όταν μπήκα διάβασα όλες τις σελίδες και ΔΕΝ νιώθω ηλίθιος...

Σίγουρα κάποιοι βαριούνται να διαβάσουν και τα θέλουν όλα στο πιάτο την ώρα που ρωτάνε....

Αλλά δεν φταίνε αυτοί... Φταίνε αυτοί που απαντάνε... Γιατί αν κάποιος δεν λάβει απάντηση για κάτι που έχει ξανά υποθεί... τότε θα αναγκαστεί να διαβάσει....

 

Προφανως και το εγραψα ειρωνικα.:p

Εννοειτε οτι διαβαζεις απο την αρχη το thread της συσκευης σου αν θες να ασχοληθεις σοβαρα οσες σελιδες και να ειναι για 2 λογους:

1.Σταματας να εισαι τυφλοποντικας εχωντας πλεον γνωση για τη συσκευη σου.

2.Σταματας να πρηζεις τα παπακια των υπολοιπων....

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η 1.2.1 με 24/7 ανοιχτό το 3G και αρκετές ώρες ανοιχτό και συνδεδεμένο το BT (στο αμάξι), κρατάει πολύ. Πολύ.

 

Σε σχέση με την official 2.1 είναι νύχτα με μέρα σ' αυτό το θέμα.

 

Φυσικά πάντα πριν το πέρασμα οποιασδήποτε ρομ επαναφέρω ενα καθαρό nandroid backup της οfficial 2.36.. ;)

Μπορείς ν ανεβάσεις κάπου το clean Nandroid της official 2.36, ώστε να το έχουμε όλοι μας στην συσκευή μας για να μη χρειάζεται να ασχολούμαστε με το RSDLite...

Θα μου πεις και συ μια φορά να περάσεις την official 2.36 με το RSDLite, πέρνεις κατευθείαν ένα Nandroid Backup και το έχεις πάντα.......

Nαι αλλά εσύ το έχεις έτοιμο.....;);):D

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και ενα nandroid backup της stock 2.36 got θα κανει τη δουλεια του και σε βγαζει απο το μπελα να φλασαρεις μεσω rsd lite καθε φορα.Απλα τη διαδικασια του flashαρισματος την ειπα για να την κανουν ολοι μια φορα, μιας και ειναι ο μονος τροπος να γυρισουν σε μαμα 2.36. Αφου flashαρετε κρατατε ενα τελειως clean και stock nandroid της 2.36 και flashαρετε ΜΟΝΟ πανω σε αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ ΔΕΝ αποτελείς μέτρο σύγκρισης για την μπαταρία....

Δοκίμασε την "modifιά" μου και κάνε την ίδια χρήση που κάνεις συνήθως για να έχουμε αντικειμενικά αποτελέσματα.... Δηλαδή κάνε τη χρήση που σε 5 ώρες το βγάζεις off. Να δούμε αν σου κρατήσει παραπάνω....

 

ναι ρε,το ξερω οτι ειμαι καφτης :p,αλλα αυτη τη φορα,η μπαταρια κατεβαινε 10% την ωρα χωρις καμια χρηση.

αυτα που λεει ο admnikos μπορει και να στεκουν,λογικα ακουγονται,αλλα εγω ειμαι λιγο ανιδεος σε μερικα πραγματα και δεν εχω αποψη.

θα κανω wipe μεχρι και την οθονη του κινητου,περναω τη δικη σου ρομ,και αραζω μεχρι να βγει η υπερfroyo got/cyanogen.

παιζει να το εχω φλασαρει και καμια 20αρια φορες το κιν σε μια βδομαδα,ασχετα ποσες ωρες παιζω με το oc,τους governor,θα βγει κανα χερι απο μεσα να μου ριξει μπατσα καμια ωρα...

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να τα παμε παλι απο την αρχη σορυ αλλα εχς μπερδευτει αρκετα... για να βαλω πχ την cronos froyo.... θα κανω πρωτα ρουτ? nandroid backup? η θα την βαλω κατευθειαν με Rsdlite? Please help
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...