Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα του myphone. Αν και νέο μέλος παρακολουθώ καιρό τις συζητήσεις σας καθώς και τους οδηγούς για το galaxy s. Μπράβο στα παιδιά που αφιέρωσαν χρόνο για να κάνουν την ζωή μας ευκολότερη! :)

Στο θέμα μου τώρα και ο λόγος που κάνω αυτό το post. Έχω το galaxy κοντά στον ένα μήνα τώρα και πρίν απο περίπου μιάμιση εβδομάδα μου παρουσιάζει ένα σημαντικό πρόβλημα. Ανά τυχαία διαστήματα χάνει το δίκτυο, ενώ μου εμφανίζει μπάρες στην οθόνη. Όταν πάω να το πειράξω σε αυτή την κατάσταση μετά απο μερικά δευτερόλεπτα κολλάει και κάνει restart. Σταματάει στην οθόνη με το S και ξαναξεκινάει πάλι απο την αρχή, μέχρι να του βγάλω την μπαταρία. Αυτό συμβαίνει σε τυχαία διαστήματα δηλαδή μπορεί να το πάθει 3 φορές σε μία μέρα ή να περάσουν δύο μέρες χωρίς να κολλήσει.

Σαν να μην έφτανε μόνο αυτό, απο ότι έχω καταλάβει όταν χάνει το δίκτυο προσπάθει να ξανασυνδεθεί μόνο του. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να τρώει όλη την μπαταρία. Μου έχει τύχει να το αφήσω μετά απο τηλεφώνημα στο 40% και μετά απο δύο ώρες που πήγα να πάρω ένα τηλέφωνο να έχει πέσει στο 2%! Φυσικά δεν έχω τρόπο να καταλάβω πότε κολλάει παρά μόνο εάν προσπαθήσω να κάνω τηλεφώνημα ή αν στείλω μήνυμα. Όταν με πέρνουν τηλέφωνο τους βγάζει ότι είμαι εκτός δικτύου ή απενεργοποιημένη συσκευή.

Το κινητό μου είναι eclair με jm5, και το μόνο πείραγμα που του έχω κάνει είναι το root για το autokiller. Έχω όλα τα apn off, και μόνο 2G. Επίσης προσέχω να βάζω καλές εφαρμογές, που έχουν πάρει θετικά σχόλια σε appbrain και στο market.

Το έχετε ξανακούσει αυτό; Με έχει ψιλοαπογοητεύσει αυτό το πρόβλημα, δεν ξέρω τι να το κάνω. Να το πακετάρω και να το στείλω πίσω; :(

Ευχαριστώ...

 

edit: Να προσθέσω ότι όταν κολλάει δεν χτυπάει ούτε το ξυπνητήρι. Παραλίγο να την πάθω σήμερα στην δουλεία...

Καταρχάς διαφωνώ με τον σπύρο..

Αυτά που περιγράφεις βρωμάνε σοβαρό πρόβλημα στο λογισμικό και όχι στο κινητό

Η ποιο απλή λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι η εξής;

 

Σύνδεση στο KIES και κάνε αναβάθμιση σε 2.2(νομίζω βγήκε αυτές τις μέρες)

με το που κάνεις αναβάθμιση κάνε backup μόνο τα άκρως απαραίτητα και πάτα του ένα hard reset.

εάν κάνω λάθος και δεν έχει αναβάθμιση κάνε backup και κάνε hard reset.

 

Οι άλλες λύσεις είναι να ρίξεις μια ματιά στο hack/roots και να βάλεις καμιά JPY που είναι μέγα πιστολάκι.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Τώρα είδα ότι το KIES μου έβγαλε αναβάθμιση, κάνω backup και ξεκινάω μόλις φορτίσει λίγο η μπαταρία (γιατι πήγε να τελειώσει και σήμερα απο το κόλλημα).

Θα το τεστάρω και θα επανέλθω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,ειμαι νεος στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με καποια προβληματα που αντιμετωπιζω με τον γαλαξια μου.Καταρχην το αγορασα απο ελληνικο ηλεκτρονικο καταστημα πριν 3μηνες,τοτε μου ειχανε στειλει μονο δελτιο παραγγελιας-αγορας(δεν πιανεται σαν χαρτι εγγυησης μου ειπανε στο σερβις),απο τοτε περιμενω το χαρτι της εγγυησης και ολο ερχεται μου λενε,το θεμα ειναι οτι απο τις πρωτες μερες διαπιστωσα πως ειναι σχετικα αργο και οτι ο επεξεργαστης τρεχει στα 800mhz,γενικα το τηλ.εχει τα γνωστα lag τα οποια ουτε με την επισημη αναβαθμιση αρχες γεναρη σε froyo λυθηκανε,μαλλον εγιναν περισσοτερα!Τελοσπαντων εκτος απο τα γνωστα θεματα με την μπαρα σηματος,μπαταριας,κτλ ηρθε να προστεθει και ενα καμμενο η μαλλον κολλημενο πιξελ πανω στον μηνα,στο σερβις μου ειπανε οτι θελει αλλαγη οθονης αλλα πρεπει να σταλει αθηνα. Το λεω γιατι μου ειπανε απο το καταστημα οτι λογω δικων τους θεματων συνταξανε την εγγυηση μου στις 30-12-2010 δηλαδη2.5 μηνες μετα την αγορα της!Υπαρχει ομως ενα κολληματακι που εχω με κατι ψιλογρατζουνιτσες στο κεντρικο κουμπι και καποιες σχεδον αορατες στο νικελ περιβλημα απο τριβη μεσα σε τσεπη τζιν!!προτου παρω την θηκη.Υπαρχει περιπτωση να ζητησω αντικατασταση συσκευης;σας ευχαριστω εκ τον προτερων και περιμενω απαντησεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εβαλα το κινητο να φορτιζει κ οταν ειπε οτι εχει ολοκληρωθει η φορτηση οταν εβγαλα τον φορτιστη εδειχνε οτι ειναι στα 98% η μπαταρια κ οχι 100%, γιατι αυτο ?
Link to comment
Share on other sites

Εε παιδιά συσκευή των 500ευρ χωρίς μια θηκούλα?.... Ούτε τα αυτονόητα ..:(
εχω θηκη αλλα πιανει μονο το πισω μερος
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους :)

μπορει να μου πει καποιος γιατι δεν εχω pinch to zoom στον μαμα browser...;

προσπαθω να βρω την ρυθμιση "προβολη κινητου" αλλα δεν την βρισκω στις ρυθμισεις :worry:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς διαφωνώ με τον σπύρο..

Αυτά που περιγράφεις βρωμάνε σοβαρό πρόβλημα στο λογισμικό και όχι στο κινητό

Η ποιο απλή λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι η εξής; .........

Οι άλλες λύσεις είναι να ρίξεις μια ματιά στο hack/roots και να βάλεις καμιά JPY που είναι μέγα πιστολάκι.

κι ομως,παιζει πολυ να ειναι θεμα hardware!!!οσο για την jpy,δεν θα το συνιστουσα σε αυτην την φαση γιατι αν υπαρχει θεμα hardware θα μπλεξει ο φιλος μας,να δει πρωτα τι γινεται και αν ειναι μονο θεμα software και οχι πλακετας συμφωνω κι εγω για jpy.

 

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Τώρα είδα ότι το KIES μου έβγαλε αναβάθμιση, κάνω backup και ξεκινάω μόλις φορτίσει λίγο η μπαταρία (γιατι πήγε να τελειώσει και σήμερα απο το κόλλημα).

Θα το τεστάρω και θα επανέλθω :)

φιλε tasans μολις κανεις την αναβαθμιση κανε μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και μην εγκαταστησεις καμια εφαρμογη και δοκιμασε το για λιγες ημερες ετσι.

 

.......Υπαρχει περιπτωση να ζητησω αντικατασταση συσκευης;σας ευχαριστω εκ τον προτερων και περιμενω απαντησεις.
δεν ειναι στο χερι μας να ζητησουμε αντικατασταση απο την στιγμη που εχουν περασει 7 ημερες απο την ημερ/νια αγορας.Αν φιαχνεται η συσκευη σε καποιο προβλημα της εχει καλως,αν οχι τοτε ναι ειναι υποχρεωμενοι να κανουν αντικατασταση.

 

Καλημερα, εβαλα το κινητο να φορτιζει κ οταν ειπε οτι εχει ολοκληρωθει η φορτηση οταν εβγαλα τον φορτιστη εδειχνε οτι ειναι στα 98% η μπαταρια κ οχι 100%, γιατι αυτο ?
φανταζομαι εχεις καποια 2.2.1 σωστα?σε αυτες ειναι γνωστο αυτο το θεματακι

 

καλημερα σε ολους :)

μπορει να μου πει καποιος γιατι δεν εχω pinch to zoom στον μαμα browser...;

προσπαθω να βρω την ρυθμιση "προβολη κινητου" αλλα δεν την βρισκω στις ρυθμισεις :worry:

φανταζομαι οτι προσπαθεις να κανεις pinch to zoom στην αρχικη σελιδα αναζητησης της google ετσι?γιατι εκει δεν γινεται.
Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι οτι προσπαθεις να κανεις pinch to zoom στην αρχικη σελιδα αναζητησης της google ετσι?γιατι εκει δεν γινεται.

κι ομως γινεται εαν επιλεξεις "προβολη google σε κλασσικο"

ο browser δεν εχει ρυθμιση για να ρυθμιζεις την προβολη;

δηλαδη σε κλασσική ή σε προβολή κινητού...;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εβαλα το κινητο να φορτιζει κ οταν ειπε οτι εχει ολοκληρωθει η φορτηση οταν εβγαλα τον φορτιστη εδειχνε οτι ειναι στα 98% η μπαταρια κ οχι 100%, γιατι αυτο ?

 

Εγω οταν μου το κανει αυτο,το ξαναβαζω καπακι στο φορτιστη μεχρι να ξαναπαει απο 98% σε 100% και να μου πει unplug charger και τοτε συνηθως παραμενει το 100% μετα την αποσυνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Για κανονική προβολή ιστοσελίδων εγώ χρησιμοποιώ τον skyfire. Εξαιρετικός browser! Το μονο site που επιμένει όμως να μου το δείχνει σε mobile view, ότι κι αν κάνω, είναι το Youtube.

Στον stock δεν υπάρχει τέτοια επιλογή. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει καμιά "πειραγμένη" έκδοση του.

Link to comment
Share on other sites

Για κανονική προβολή ιστοσελίδων εγώ χρησιμοποιώ τον skyfire. Εξαιρετικός browser! Το μονο site που επιμένει όμως να μου το δείχνει σε mobile view, ότι κι αν κάνω, είναι το Youtube.

Στον stock δεν υπάρχει τέτοια επιλογή. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει καμιά "πειραγμένη" έκδοση του.

 

εγω παντως ειμαι απογοητευμενος απο ολους τους browsers στη jpu 2.2.1 stock και μη...

ο καλυτερος απο οτι εχω δει ειναι ο opera mini αλλα δεν εχει φλας και pinch to zoom...:(

δηλαδη @@ καλυτερος αλλα τελος παντων

στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Budah το βρισκω παραξενο να μην εχει τετοια επιλογη...παντως με την JPY που εχω τωρα, με εχει ξενερωσει αρκετα το browsing :mad: Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται... ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς για μηνύματα;

 

Καλησπέρα

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Δε χρησιμοποιώ κάποιο πρόγραμμα. Έχω το samsung galaxy s με Android 2.1 και για τα μηνύματα χρησιμοποιώ το εικονίδιο "Μηνύματα" που εμφανίζεται στην αρχική οθόνη. Όταν λαμβάνω ένα μήνυμα κάτω δεξιά υπάρχει η ώρα λήψης. Όταν επιλέγω κάποιο μήνυμα και από το μενού (πατώντας το αριστερο κουμπί του τηλεφώνου) επιλέγω "προβολή στοιχείων μηνύματος" μου εμφανίζει: τύπος SMS, Από:αριθμό αποστολέα, Ελήφθη:ώρα και ημερομηνία.

 

Πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο πρόγραμμα;

Με το Android 2.2 μήπως στην παραπάνω διαδικασία εμφανίζεται και η ώρα αποστολής;

Link to comment
Share on other sites

κι ομως γινεται εαν επιλεξεις "προβολη google σε κλασσικο"

ο browser δεν εχει ρυθμιση για να ρυθμιζεις την προβολη;

δηλαδη σε κλασσική ή σε προβολή κινητού...;

 

Εχω την εντυπωση οτι ολες οι σελιδες που ειναι σχεδιασμενες για κινητα και εχουν αυτου του ειδους την ειδικη προβολη mobile οταν μπαινεις απο το κινητο σου, δεν εχουν τη δυνατοτητα pinch zoom.

 

Budah το βρισκω παραξενο να μην εχει τετοια επιλογη...παντως με την JPY που εχω τωρα, με εχει ξενερωσει αρκετα το browsing :mad:

 

Ο stock browser της 2.1 ηταν μακραν ο καλυτερος που εχω χρησιμοποιησει ποτε μου. Παντως στον stock της 2.2 δοκιμασε να απενεργοποιησεις απο τις ρυθμισεις το javascript και στο ενεργοποιηση προσθετων βαλε "κατ'απαιτηση".

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι ολες οι σελιδες που ειναι σχεδιασμενες για κινητα και εχουν αυτου του ειδους την ειδικη προβολη mobile οταν μπαινεις απο το κινητο σου, δεν εχουν τη δυνατοτητα pinch zoom.

 

 

 

 

Ο stock browser της 2.1 ηταν μακραν ο καλυτερος που εχω χρησιμοποιησει ποτε μου. Παντως στον stock της 2.2 δοκιμασε να απενεργοποιησεις απο τις ρυθμισεις το javascript και στο ενεργοποιηση προσθετων βαλε "κατ'απαιτηση".

δεν νομιζω να ισχυει αυτο διοτι και στο desire που εχω οπου και να μπω μπορω να κανω παντα pinch to zoom..το θεμα ειναι να υπαρχει επιλογη " προβολη κινητου" στις ρυθμισεις του browser οπως εχει και το desire

τα εκανα αυτα...να δουμε επιτελους εαν καλυτερεψει και γινει τελικα smooth οπως και στο desire μου.....

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι ολες οι σελιδες που ειναι σχεδιασμενες για κινητα και εχουν αυτου του ειδους την ειδικη προβολη mobile οταν μπαινεις απο το κινητο σου, δεν εχουν τη δυνατοτητα pinch zoom.
Εχουν κ αυτες κανονικα zoom....απλως παρατηρω οτι οι υπολοιπες σελιδες που δεν ειναι για φορμαρισμενες για mobile στο σκρολαρισμα πανε σπαστα και ειδικα σε μερικες ''βαριες'' οπως gazzetta η msfree η αποκριση ειναι αστα να πανε :(

 

δοκιμασε να απενεργοποιησεις απο τις ρυθμισεις το javascript.

Το εχεις μονιμα απενεργοποιημενο?....να σου πω την αληθεια δεν ειδα και καμια διαφορα....με το flash on demand φορτωνει σιγουρα πιο γρηγορα.:)
Link to comment
Share on other sites

Μωρε λες να βαλε και ginger στο γαλαξια ( καλα το κοβω παλι ανεπισημα θα την βαλουμε )

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη ενα hard reset θα ηταν μια χαρα. Δεν τα στελνουμε πισω τοσο ευκολα, γιατι ουτε κι αυτοι τοσο ευκολα θα μας στειλουν πισω αλλο καινουργιο:)

 

Αρα φιλε tasans δοκιμασε hard reset αν θελεις, εχε υποψιν σου ομως οτι θα χαθουν ολα και θελεις πριν backup. Αν δεν στρωσει κι ετσι βλεπουμε...

ups σορρυ νομιζα οτι ειχε κανει ηδη hard format οποτε ναι πρωτα ενα formataki και αν δεν ερθει στα ισια του το επιστρεφεις .

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Δε χρησιμοποιώ κάποιο πρόγραμμα. Έχω το samsung galaxy s με Android 2.1 και για τα μηνύματα χρησιμοποιώ το εικονίδιο "Μηνύματα" που εμφανίζεται στην αρχική οθόνη. Όταν λαμβάνω ένα μήνυμα κάτω δεξιά υπάρχει η ώρα λήψης. Όταν επιλέγω κάποιο μήνυμα και από το μενού (πατώντας το αριστερο κουμπί του τηλεφώνου) επιλέγω "προβολή στοιχείων μηνύματος" μου εμφανίζει: τύπος SMS, Από:αριθμό αποστολέα, Ελήφθη:ώρα και ημερομηνία.

 

Πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο πρόγραμμα;

Με το Android 2.2 μήπως στην παραπάνω διαδικασία εμφανίζεται και η ώρα αποστολής;

 

Ναι εμφανίζεται. Δε θυμαμαι αν εμφανιζόταν στη 2.1..

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εχουν κ αυτες κανονικα zoom....απλως παρατηρω οτι οι υπολοιπες σελιδες που δεν ειναι για φορμαρισμενες για mobile στο σκρολαρισμα πανε σπαστα και ειδικα σε μερικες ''βαριες'' οπως gazzetta η msfree η αποκριση ειναι αστα να πανε :(

 

Το εχεις μονιμα απενεργοποιημενο?....να σου πω την αληθεια δεν ειδα και καμια διαφορα....με το flash on demand φορτωνει σιγουρα πιο γρηγορα.:)

 

Το εχω μονιμα απενεργοποιημενο ναι, γιατι εχω παρατηρησει ελαχιστα καλυτερη αποδοση. Αν σε καποια φαση το χρειαστω το γυρναω. Οσο για την προβολη mobile δεν το εχω δει πολυ το θεμα, αρα θα συμφωνησω με οτι πειτε. Απλα αυτο που ειπα το παρατηρησα σε 2-3 σελιδες με mobile format.

 

Για να δουμε αν εχουμε συντομα καποιο leak, θα ειναι μεγαλο βημα. Αν δοκιμαζει η samsung τις gingerbread roms τοτε θα το παρουμε σιγουρα και official (εστω και το καλοκαιρι), τις δοκιμαζει ομως οντως?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ετσι ακριβως!!μου το εχει βουτηξει ο γιος μου τωρα και το εχει λιωσει πανω στην tv,βλεπω την κονσολα για το παταρι :lol::lol:

 

Παιδιά ίσως χαζή ερώτηση: Πως το συνδέσατε στην τηλεόραση? Με ειδικό καλώδιο λογικά ε; Σε τι τηλεόραση μπορεί να συνδεθεί? Μόνο σε σχετικά καινούρια που έχει έξοδο HDMI και τα σχετικά;

Α ρε Πάρη, το IGO είναι δυνατό....:):)

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

εχω θηκη αλλα πιανει μονο το πισω μερος

 

Και εγώ τέτοια έχω αλλά προεξέχει ένα με δύο χιλιοστά και μπροστά με αποτέλεσμα να προστατεύει και την οθόνη σε τυχόν πέσιμο. Φυσικά εάν πέσει στο δρόμο ή στο πάτωμα, αν σκάσει σε γωνία... :wacko:

 

Προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι θα παρουμε official ginger 101%.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ναι συμφωνώ και εγώ αυτό εκτιμώ και μάλιστα πιστεύω πως αυτό θα γίνει πριν το καλοκαίρι. (Για global release γιατί για Ελλάδα μπορεί να πάει 3-4 μήνες πίσω :lol:)

 

 

Παιδιά ίσως χαζή ερώτηση: Πως το συνδέσατε στην τηλεόραση? Με ειδικό καλώδιο λογικά ε; Σε τι τηλεόραση μπορεί να συνδεθεί? Μόνο σε σχετικά καινούρια που έχει έξοδο HDMI και τα σχετικά;

Α ρε Πάρη, το IGO είναι δυνατό....:):)

 

Καλώδιο 3.5'' σε RCA audio video (είναι το ίδιο που χρησημοποιούν ορισμένα νοκια). Αναφέρθηκε κάπου ότι υπάρχει και 3.5'' σε HDMI αλλά προσωπικά δεν βρήκα (όταν έψαχνα πριν 3 μήνες τώρα μπορεί να βρεις)

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και τι επαθα χθες βραδυ ,οταν πηγα να κανω το κολπακι με τα battery stats. Αφου ειχε πεσει πολυ η μπαταρια μου (γυρω στο 10%) λεω ας την αφησω να ξεζουμισει τελειως για να σβησει το κινητο και να ακολουθησω την οδηγια του Βασιλη-κυβοχια. Ετσι κι εγινε, το σκαλιζω πολυ, τελειωνει η μπαταρια, σβηνει μονο του και το τοποθετω στο φορτιστη. Το αφηνω γυρω στο 5λεπτο (εδειχνε κανονικα αδεια μπαταρια στην οθονη η οποια φορτιζε) και το ανοιγω. Εκει επαθα την πλακα μου, αφου ο δεικτης της μπαταριας εδειχνε 44%!!!! Προφανως κατι στραβωσε, αφου μετα κοιμηθηκα και οταν ξυπνησα ηταν στο 5%, αλλα δεν ξερω ακριβως τι. Ισως κατι με τα battery stats...Παντως σημερα φορτισα πληρως και η συμπεριφορα του ειναι κανονικη.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...