Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@suspect21: Έχεις δίκαιο. Για αυτό τους είχα γράψει να το δοκιμάσουν πριν το στείλουν, γιατί μια στις χίλιες κάτι να γίνει να μπορώ να το επαναφέρω και μόνος μου. Μπορεί να είναι εν μέρη θέμα γκαντεμιάς, αλλά γενικά είμαι πολύ απογοητευμένος από τη συσκευή. Τα κολλήματα που βλέπω στο Galaxy S, τα έβλεπα στο iPhone 2G(!) μου μόνο όταν το ξέσκιζα στις jailbroken εφαρμογές. Και φυσικά ούτε λόγος για lagfix κτλ.

Μου αρέσουν οι συσκευές που μπορείς να τις πειράξεις κτλ, αλλά θέλω κάποια βασικά πράγματα να δουλεύουν σωστά. Για την μπαταρία ειδικά δεν το συζητώ.

 

Γενικά βλέπω πάρα πολύ θετικά σχόλια για τη συσκευή σε όλο το internet και εν μέρη με επηρέασαν στην απόφαση μου να το πάρω, αλλά δεν μπορώ να πω ότι έπιασαν τόπο τα λεφτά μου. Την κατατάσσω στις κακές μου αγορές.

 

Προσωπική άποψη πάντα.

 

εχω ακουσει ατομα να λενε οτι με τη 2.1 ολα στοκ, να μην εχουν πολλα lagαρισματα, και αλλοι τα ψιλοδιορθωσαν με καποιο lagfix (στην περιπτωση σου το oclf φανταζει ιδανικο)

 

για την μπαταρια γιατι δεν εισαι ευχαριστημενος? ποσο σου κραταει?

 

οσο για τον φιλο msis, δεν φταιει τοσο το λειτουργικο που του βαλαν, αλλα το οτι τα αρχεια συστηματος ειναι σε rfs κατι το οποιο επιβραδυνει πολυ τη συσκευη και σε αυτο φταιει αποκλειστικα η samsung...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@suspect

 

Το θέμα είναι ότι όλοι έχουμε το ίδιο κινητό και στον καθένα εμφανίζει διαφορετικά κουσούρια, ανάλογα με την παρτίδα κατασκευής κτλ.

Σε άλλο κινητό πιάνει το 3button, σε άλλο όχι. Άλλοι κατάφεραν και το ξεκλείδωσαν βάζοντας το email και το pass τους, άλλοι όχι. Σε άλλον συνδέεται με το Kies, σε άλλον όχι. Σε άλλον στρώνει με τα lagfix, σε άλλον όχι, σε έναν τρίτο χειροτερεύει. Του ενός του πάει η μπαταρία 1-1.5 μέρα, αλλουνού του πάει και 2 και 3. Πραγματικά αν δεν είχε τον τίτλο του Galaxy S στο τοπικ, κάποιος θα νόμιζε ότι ο καθένας μιλάει για διαφορετική συσκευή.

 

Εμένα προσωπικά η μπαταρία με πάει max 1.5 μέρα. Δεν έχω καταφέρει να κλείσω 2 μέρες χωρίς να το φορτίσω κάπου ενδιάμεσα. Συγκεκριμένα σήμερα χωρίς widgets τπτ -γιατί δεν πρόλαβα να βάλω και τίποτα στη συσκευή μετά το service- στις 17:30 είχα 15% μπαταρία και πριν περίπου 20' η συσκευή έκλεισε, έχοντας κάνει μια κλήση 3 λεπτών ενδιάμεσα. Και έχω και τις αρχικές ρυθμίσεις που η οθόνη σβήνει στα πρώτα 4-5".

 

Αν δε κάνω λάθος, Oclf είχα περάσει πριν το στείλω στο service. Δεν είδα καμία διαφορά.

Edited by Budah
Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει ατομα να λενε οτι με τη 2.1 ολα στοκ, να μην εχουν πολλα lagαρισματα, και αλλοι τα ψιλοδιορθωσαν με καποιο lagfix (στην περιπτωση σου το oclf φανταζει ιδανικο)

 

για την μπαταρια γιατι δεν εισαι ευχαριστημενος? ποσο σου κραταει?

 

οσο για τον φιλο msis, δεν φταιει τοσο το λειτουργικο που του βαλαν, αλλα το οτι τα αρχεια συστηματος ειναι σε rfs κατι το οποιο επιβραδυνει πολυ τη συσκευη και σε αυτο φταιει αποκλειστικα η samsung...

 

Ναι αυτο εννοω, ισως να μην ηταν ιδανικο το παραδειγμα αλλα νομιζω πως καταλαβε ο φιλος πανω κατω τι γινεται και το κινητο δεν "παει" οπως θα περιμενε. Παρολαυτα διαβασα για το rfs στην σελιδα της samsung η οποια κανει λογο οτι με αυτον τον τροπο δεν υπαρχει πιθανοτητα για file corruption στο συστημα. Δεν ξερω αν αληθευει αυτο ή αν με καποιο αλλο file system υπαρχει περιπτωση για κατι τετοιο.

Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

@suspect

 

Το θέμα είναι ότι όλοι έχουμε το ίδιο κινητό και στον καθένα εμφανίζει διαφορά κουσούρια, ανάλογα με την παρτίδα κατασκευής κτλ.

Σε άλλο κινητό πιάνει το 3button, σε άλλο όχι. Άλλοι κατάφεραν και το ξεκλείδωσαν βάζοντας το email και το pass τους, άλλοι όχι. Σε άλλον συνδέεται με το Kies, σε άλλον όχι. Σε άλλον στρώνει με τα lagfix, σε άλλον όχι, σε έναν τρίτο χειροτερεύει. Του ενός του πάει η μπαταρία 1-1.5 μέρα, αλλουνού του πάει και 2 και 3. Πραγματικά αν δεν είχε τον τίτλο του Galaxy S στο τοπικ, κάποιος θα νόμιζε ότι ο καθένας μιλάει για διαφορετική συσκευή.

 

Εμένα προσωπικά η μπαταρία με πάει max 1.5 μέρα. Δεν έχω καταφέρει να κλείσω 2 μέρες χωρίς να το φορτίσω κάπου ενδιάμεσα. Συγκεκριμένα σήμερα χωρίς widgets τπτ -γιατί δεν πρόλαβα να βάλω και τίποτα στη συσκευή μετά το service- στις 17:30 είχα 15% μπαταρία και πριν περίπου 20' η συσκευή έκλεισε, έχοντας κάνει μια κλήση 3 λεπτών ενδιάμεσα. Και έχω και τις αρχικές ρυθμίσεις που η οθόνη σβήνει στα πρώτα 4-5".

 

Αν δε κάνω Oclf είχα περάσει πριν το στείλω στο service. Δεν είδα καμία διαφορά.

οντως θα συμφωνησω οτι στο καθενα εμφανιζονται διαφορετικα τα πραγματα...

και δυστυχως χωρις τον συνδυασμο των 3 κουμπιων δεν μπορεις να πειραματιστεις γενικοτερα...

εγω παντως απο τις 18:00 μεχρι τωρα εχω 18%, δεν εχει πεσει ουτε 1%, το κινητο βρισκεται σε κατασταση αναμονης ομως ολη την ωρα :p

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

 

Αν δε κάνω λάθος, Oclf είχα περάσει πριν το στείλω στο service. Δεν είδα καμία διαφορά.

 

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οσοι λενε πως δεν εχουν δει διαφορα με το lagfix, δεν το εχουν περασει σωστα. Οχι μονο απο προσωπικη εμπειρια αλλα επειδη εχω διαβασει πανω κατω τι κανει το lagfix και ειλικρινα το να πει καποιος οτι ο χρονος αναγνωσης και εγγραφης απο/στον δισκο μειωνεται στο μισο ειναι λιγο. Λογικα η διαφορα θα ειναι τεραστια και αυτο φαινεται συνεχως γιατι συνεχως το συστημα διαβαζει απο τον δισκο. Εκει που ειναι πιο εμφανες ειναι σε εφαρμογες που διαβαζουν/εγγραφουν μεγαλο ογκο δεδομενων στον δισκο οπως π.χ η εφαρμογη του facebook for android.

Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει δοκιμασει κανεις κανα καλο GPS FIX που να εχει αποτελεσματα; εχω 2.2 και ακομη δε κλειδωνει το GPS. ΕΛΕΟΣ ρε samsung ΕΛΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει δοκιμασει κανεις κανα καλο GPS FIX που να εχει αποτελεσματα; εχω 2.2 και ακομη δε κλειδωνει το GPS. ΕΛΕΟΣ ρε samsung ΕΛΕΟΣ.

 

Βρε παιδια εγω εχω eclair 2.1 και το gps κλειδωνει ακαριαια δεν ειχα ποτε προβλημα....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια εγω εχω eclair 2.1 και το gps κλειδωνει ακαριαια δεν ειχα ποτε προβλημα....

 

Φιλε εισαι απο τους τυχερους γιατι εχει δημιουργηθει μεγαλο θεμα με το GPS.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, όχι ότι θα σας προκαλέσει εντύπωση, αλλά ούτε εμένα δουλεύει σωστά το GPS. Πήγαινα Θεσ/νίκη-Χαλκιδική και δεν κατάφερε ούτε για 1'' να βρει στίγμα.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, όχι ότι θα σας προκαλέσει εντύπωση, αλλά ούτε εμένα δουλεύει σωστά το GPS. Πήγαινα Θεσ/νίκη-Χαλκιδική και δεν κατάφερε ούτε για 1'' να βρει στίγμα.

 

Το GPS ειναι GTP! Προσωπικα μεσα στην πολη, εν κινηση, μονο σε καποιο φαναρι αν κλειδωσει... Η μονη λυση ειναι να περιμενεις να κλειδωσει πριν ξεκινησεις (αργει παρα πολυ) γιατι αλλιως δεν παιζει. Ειχανε δηλωσει ομως, νομιζω, οτι στην 2.2 θα λυθει το προβλημα....

Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το kies είναι ανεκδιήγητο. Χωρίς να έχω αλλάξει τίποτε στο κινητό και ενώ έχω 2.1., ξαφνικά, ενώ προηγούμενα δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα και μπορεί απλά κάποιες φορές να έβαζα και να έβγαζα μία μόνο φορά το καλώδιο για να συνδεθεί, σήμερα είναι ανθρωπίνως και παντελώς αδύνατον!

Samsung είσαι τελείως delete!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το kies είναι ανεκδιήγητο. Χωρίς να έχω αλλάξει τίποτε στο κινητό και ενώ έχω 2.1., ξαφνικά, ενώ προηγούμενα δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα και μπορεί απλά κάποιες φορές να έβαζα και να έβγαζα μία μόνο φορά το καλώδιο για να συνδεθεί, σήμερα είναι ανθρωπίνως και παντελώς αδύνατον!

Samsung είσαι τελείως delete!:mad:

 

Ψαξε για αρχεια με μεγαλο ονομα (νομιζω 15 χαρακτηρες και πανω) στο κινητο, το εχουνε πει πολλες φορες τα παιδια εδω οτι ειναι ενας λογος που δεν συνδεεται το kies. Αν και το προγραμμα αυτο θα επρεπε να απαγορευτει σε ανθρωπους χωρις υπομονη! Εμενα τωρα τελευταια οταν συνδεω το κινητο και παει να ανοιξει μου βγαζει σφαλμα ο υπολογιστης οτι το kies επρεπε να τερματιστει αναγκαστηκα. Μ' αρεσει που το κανανε και 2 updates τωρα τελευταια και το τελειοποιησανε :lol:

Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εισαι απο τους τυχερους γιατι εχει δημιουργηθει μεγαλο θεμα με το GPS.

 

Eν τω μεταξυ λογο επαγγελματος το λυωνω στην πλοηγηση για αυτο 2ο κριτηριο στην αγορα ενος κινητου μου ειναι το gps....με το iphone - desire κ τωρα galaxy s εχω καταργηση το κανονικο gps......

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το kies είναι ανεκδιήγητο. Χωρίς να έχω αλλάξει τίποτε στο κινητό και ενώ έχω 2.1., ξαφνικά, ενώ προηγούμενα δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα και μπορεί απλά κάποιες φορές να έβαζα και να έβγαζα μία μόνο φορά το καλώδιο για να συνδεθεί, σήμερα είναι ανθρωπίνως και παντελώς αδύνατον!

Samsung είσαι τελείως delete!:mad:

Όσο κι' αν σου φαίνεται παράξενο, αν έχεις την εφαρμογή winamp εγκατεστημένη, βγάλτην και θα συνδεθεί αμέσως. Έτυχε σε μένα και όταν το ανέφερα, δοκίμασαν κι' αλλά παιδιά και συνδέθηκε.

 

Edit: Εννοώ αν έχεις το winamp εγκατεστημένο στο galaxy και όχι στον υπολογιστή σου.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Γενικά βλέπω πάρα πολύ θετικά σχόλια για τη συσκευή σε όλο το internet και εν μέρη με επηρέασαν στην απόφαση μου να το πάρω, αλλά δεν μπορώ να πω ότι έπιασαν τόπο τα λεφτά μου. Την κατατάσσω στις κακές μου αγορές.

 

Προσωπική άποψη πάντα.

Η συσκευη ειναι κορυφαια,το λεω αντικειμενικα,αν μου πεσει στα χερια συσκευη φολα το λεω και το διατυμπανιζω!!!καποια πραγματα δεν εκανες σωστα (oclf κλπ) σε καποια αλλα παλι ειχες ατυχια (κλειδωμα συσκευης ),συμβαινουν αυτα φιλε μου κι εγω καποια στιγμη μετα απο παρα πολλα κινητα,εστειλα καποιο samsung για αλλαγη πλακετας,ειναι μεσ΄το προγραμμα αυτα.

 

Εμένα προσωπικά η μπαταρία με πάει max 1.5 μέρα. Δεν έχω καταφέρει να κλείσω 2 μέρες χωρίς να το φορτίσω κάπου ενδιάμεσα. Συγκεκριμένα σήμερα χωρίς widgets τπτ -γιατί δεν πρόλαβα να βάλω και τίποτα στη συσκευή μετά το service- στις 17:30 είχα 15% μπαταρία και πριν περίπου 20' η συσκευή έκλεισε, έχοντας κάνει μια κλήση 3 λεπτών ενδιάμεσα. Και έχω και τις αρχικές ρυθμίσεις που η οθόνη σβήνει στα πρώτα 4-5".

 

Αν δε κάνω λάθος, Oclf είχα περάσει πριν το στείλω στο service. Δεν είδα καμία διαφορά.

η μπαταρια του κραταει καλα,αναλογα το τι κανεις και το τι εχεις περασει στη συσκευη,πολλες φορες αθωες εφαρμογουλες μας λιωνουν την μπαταρια,κανε μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και περασε λιγες λιγες τις εφαρμογες σου,τσεκαρισε καθε φορα για μια μερα τουλαχιστον αν ειναι οκ,μετα συνεχιζεις και βαζεις κι αλλες.με μετρια χρηση η μπαταρια κραταει 2,5 ημερες ανετα και παραπανω (εξαρταται βεβαια απ το τι εννοει ο καθενας μετρια χρηση).

το oclf σιγουρα δεν το ειχες περασει σωστα!!;)

 

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οσοι λενε πως δεν εχουν δει διαφορα με το lagfix, δεν το εχουν περασει σωστα. Οχι μονο απο προσωπικη εμπειρια αλλα επειδη εχω διαβασει πανω κατω τι κανει το lagfix και ειλικρινα το να πει καποιος οτι ο χρονος αναγνωσης και εγγραφης απο/στον δισκο μειωνεται στο μισο ειναι λιγο. Λογικα η διαφορα θα ειναι τεραστια και αυτο φαινεται συνεχως γιατι συνεχως το συστημα διαβαζει απο τον δισκο. Εκει που ειναι πιο εμφανες ειναι σε εφαρμογες που διαβαζουν/εγγραφουν μεγαλο ογκο δεδομενων στον δισκο οπως π.χ η εφαρμογη του facebook for android.
+1000

 

Παιδια εχει δοκιμασει κανεις κανα καλο GPS FIX που να εχει αποτελεσματα; εχω 2.2 και ακομη δε κλειδωνει το GPS. ΕΛΕΟΣ ρε samsung ΕΛΕΟΣ.

 

Βρε παιδια εγω εχω eclair 2.1 και το gps κλειδωνει ακαριαια δεν ειχα ποτε προβλημα....

 

Φιλε εισαι απο τους τυχερους γιατι εχει δημιουργηθει μεγαλο θεμα με το GPS.
στην eclair με το gps fix (gps conf) αργει λιγο μονο την πρωτη φορα που θα ενεργοποιηθει το gps,απο εκει και περα κλειδωνει ακαριαια ασχετα αν το ειχες ανοιξει προηγουμενως στην αθηνα και μετα στην θεσ/νικη.Δοκιμασα για λιγες μερες την JPA και εκει οντως ειχε προβλημα,δεν κλειδωνε με τιποτα,ξαναγυρισα στην JM5 που ειχα,εβαλα το fixaki και ξανακλειδωνει σφαιρα!!! Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Το gps.config ειναι read only αρχειο και υποθετω οτι ξεκλειδωνει μονο αν κανω root τη συσκευη πραγμα που δε ξερω πως...
Link to comment
Share on other sites

Το gps.config ειναι read only αρχειο και υποθετω οτι ξεκλειδωνει μονο αν κανω root τη συσκευη πραγμα που δε ξερω πως...

 

πατας παρατεταμενα πανω του και το ανοιγεις ως text editor

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

πατας παρατεταμενα πανω του και το ανοιγεις ως text editor

 

Ναι το κανω και αλλαζω το north america σε europe αλλα οταν κανω save επαναφερει το north america

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κανω και αλλαζω το north america σε europe αλλα οταν κανω save επαναφερει το north america

 

εισαι σιγουρος? οταν το κανεις save δημιουργει και ενα αλλο ιδιο αρχειο με αυτο πριν το αλλαξεις για backup

εμενα τουλαχιστον το αλλαζε κανονικα αν και δεν ειδα αλλαγη στην ταχυτητα λοκαρισματος του δορυφορου

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ναι το κανω και αλλαζω το north america σε europe αλλα οταν κανω save επαναφερει το north america

Προφανως δεν εχεις πατησει την επιλογη R/W στον root explorer για εναλαγη σε read/write για αυτο δεν στο αποθηκευει.

Link to comment
Share on other sites

Wow!

Μολις εκανα upgrade σε Froyo (PDA JPF/Phone JPP/ CSC JP8) μεσω KIES. Ειχα αρχικα το πορτογαλλικο TPH multi CSC με ελληνικο πληκτρολογιο/γλωσσα το οποιο το αλλαξα σε καποια φαση σε COS και μολις πριν λιγο τσεκαρα το kies και μου εδωσε το upgrade και συνεχιζει να εχει ελληνικο πληκτρολογιο. Αρα ειναι ετοιμο και για ελλαδα..γιατι δεν το δινουν ομως????

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την 2.2.1 και δεν μου περναει με τιποτα τα APN της vodafone τι να κανω? οποιος γνωριζει θα ηθελα την βοηθεια του!!!!

Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.

Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν εχεις πατησει την επιλογη R/W στον root explorer για εναλαγη σε read/write για αυτο δεν στο αποθηκευει.

 

To app store δεν εχει να κατεβασω τον root explorer υπαρχει αλλος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την 2.2.1 και δεν μου περναει με τιποτα τα APN της vodafone τι να κανω? οποιος γνωριζει θα ηθελα την βοηθεια του!!!!

 

Τι εννοεις δεν στα περναει? Επισης μαλλον θα μεταφερθει στο Hacks/Root κλπ θεμα.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Wow!

Μολις εκανα upgrade σε Froyo (PDA JPF/Phone JPP/ CSC JP8) μεσω KIES. Ειχα αρχικα το πορτογαλλικο TPH multi CSC με ελληνικο πληκτρολογιο/γλωσσα το οποιο το αλλαξα σε καποια φαση σε COS και μολις πριν λιγο τσεκαρα το kies και μου εδωσε το upgrade και συνεχιζει να εχει ελληνικο πληκτρολογιο. Αρα ειναι ετοιμο και για ελλαδα..γιατι δεν το δινουν ομως????

 

απο οτι φαινεται ο Δεκεμβρης θα ειναι ο μηνας και για την Ελλαδα...

τι διαολο θα ερθει, δεν θα ερθει...?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...