Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το ζορι. Από 1850 -1950

 

Τώρα με το aggressive πάει καλύτερα σε ταχύτητα. Λύθηκε λίγο.

όπως είπα. αφαιρέσει το lag fix.

Κάνει κάτι παλαβα που πληκτρολογουσα έκανε δυο δονήσεις και έκλεισε ο browser.

Μάλλον θα πρέπει να την ξσναφλασαρω χωρίς να βάλω τίποτα εκτός του root.

To swype δεν το παίρνει με τίποτα. Μου βγάζει μήνυμα ότι εληξε η trial περίοδος. Κρατά μόνο τα ελληνικά και δεν αλλάζει γλώσσα.

το ime htc δεν δουλεύει σε froyo οπότε έχω το άλλο ελληνικό.

 

 

@@@Samsung come with 2 specials. Android 2.2 For Galaxy S - - - Bada 1.2 For Wave. Release begin October - November.

 

Τι θέλει να πει ο ποιητής? Το παραπάνω είναι από twitter του samfirmware

 

Ποιό swype κατέβασες;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ποιό swype κατέβασες;

 

Αυτό που είχες ποσταρει και είχα περάσει στην jm1

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχες ποσταρει και είχα περάσει στην jm1

 

Τη δικιά μου, ή του subangel? Αν είναι η δικιά μου περίεργο, εμένα δεν έχει λήξει ακόμα...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς τα είπες :cool: Αφήνεις το ροοτ, περνάς ext2 tools, περνάς το voodoo (προσοχή βάζεις αυτό που έχει μέσα στο thread με τον στοκ κερνελ) και μετά περνάς v1+

 

Και ναι το update.zip περνάει σε recovery κανονικά. Δεν έχασα απολύτως τίποτα και still a rocket !!

 

Από ότι διάβασα δουλεύει και σε παλιότερα firmware από το JM8 αλλά αυτό με κάθε επιφύλαξη, εγώ JM8 έχω! :ninja:

 

Άμα δεν δω άλλον που να έχει JG5 να το έχει περάσει χωρίς πρόβλημα δεν τολμάω να κάνω τίποτα lol lol

Edit

Είπα να κατεβάσω τον Rom Manager και εγώ για να κάνω και εκεί κάνα backup αλλά κόλλησα, γιατί μου ζητάει να κάνω πρώτα flash την πρώτη επιλογή clockmod ή κάπως έτσι την λένε δεν θυμάμαι τώρα γιατί την εφαρμογή την έβγαλα...τι είναι αυτό το clock κάτι ρε παιδιά...είδα flash και....

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

παιδια μου φαινεται αρκετα χαζο να παιζει μια χαρα το froyo στο galaxy tab και να μην μπορουν να το βαλουν στο galaxy μας. αρα κατι αλλο παιζει που θα το μαθουμε καποια στιγμη.

τουλαχιστον αυτο λεει η λογικη.

 

μην ξεχνατε οτι η samsung σταματησε να δινει amoled Οθονες στην htc (για το htc desire) γιατι δεν προλαβαινει την παραγωγη. πιστευω οτι εχει πολλα η samsung και εχει πελαγωσει.

εμενα παντως δεν με χαλαει να παρουμε κατευθειαν την 3.0. κανεναν δεν χαλαει φυσικα :lol:.

 

οσο για το lag fix και το minfree εδω πιστευω οτι χωραει μεγαλη συζητηση και μακαρι να μπορουσαμε να πιουμε ενα καφεδακι να τα πουμε απο κοντα, γιατι ο γραπτος λογος ειναι πιο δυσκολος, και στην εκφραση και στην διατυπωση.

 

για το minfree εχω να πω τα εξης :

δοκιμαζοντας ολες τις επιλογες και παιζοντας και με την επιλογη change scheduler, εχω καταληξει οτι η καλυτερη επιλογη ειναι το strict !!!!

και για να εκφρασω καλυτερα αυτο που θελω να πω, αναφερω οτι απο τις 4 επιλογες, η aggressive ειναι η χειροτερη.

Μπορει να ανοιγουν ολες οι εφαρμογες γρηγορα οποτε παμε να τις ανοιξουμε αλλα :

 

1) η καταναλωση μπαταριας ειναι μεγαλυτερη

2) η μνημη ram κατακερματιζεται (το γνωστο μας fragmatation).

 

για το (1) ειναι πολυ λογικο, γιατι το android οταν εμεις βγαινουμε απο μια εφαρμογη, αντι να κλεισει την εφαρμογη εντελως (kill process), αυτο που κανει ειναι να ξεφορτωθει απο την μνημη ολες τις διεργασιες της εφαρμογης που ζητανε χρηση της cpu, και αφηνει ολες αυτες που δεν ζητανε cpu. αυτο το κανει γιατι συμφωνα με την σωστη και δικαιη διαχειριση μνημης, στατιστικα οταν κλεισεις μια εφαρμογη, ειναι πολυ πιθανο στο αμεσο μελλον να την ανοιξεις ξανα. οποτε δεν αξιζει να την κλεισεις εντελως.

οταν λοιπον παμε να ανοιξουμε μια εφαρμογη ξανα, το λειτουργικο φορτωνει στην μνημη μονο τις διεργασιες που χρησιμοποιουν την cpu. αυτο σημαιναι λιγοτερες διεργασιες χρειαζεται να μεταφερθουν απο τον δισκο στην μνημη, αρα και λιγοτερη χρηση cpu κατα το ανοιγμα.

 

αν λοιπον εμεις το εχουμε στο aggressive και κλεινει αβερτα εφαρμογες με kill, τοτε εχουμε μεγαλυτερη καταναλωση λογω μεγαλυτερου χρονου χρησης της cpu.

 

για το (2), οταν μια εφαρμογη που ειναι φορτωμενη στην μνημη ram, γινει kill, τοτε οταν παει να φορτωθει ξανα, οσο πιο γεματη ειναι η μνημη εκεινη την στιγμη, τοσο θα ειναι δυσκολο οι διεργασιες να αποθηκευτουν σε συνεχομενα κελια μνημης, κατι το οποιο σημαινει μεγαλυτερος χρονος αναζητησης των διεργασιων.

ενω αν δουλευουμε χωρις task killer, το λειτουργικο οταν κλεισει μια εφαρμογη, ξεφορτωνεται απο την μνημη καποιες διεργασιες οπως ανεφερεα και στο (1), και αυτες που εχουν μεινει στην μνημη ειναι σε συνεχομενες θεσεις (κελια μνημης). αυτο σημαινει οτι οταν παμε αν ανοιξουμε την εφαρμογη, οι διεργασιες που πρεπει να φορτωθουν εκ νεου στην μνημη ειναι λιγοτερες, αρα και πιο ευκολο να βρεθουν συνεχομενες θεσεις ελευθερες στην μνημη.

 

για τον minfree λοιπον, καταληγουμε οτι η strict ειναι η καλυτερη επιλογη κατα μεσο ορο χρησης. εγω παντως πιστευω οτι η επιλογη optimum ειναι η καλυτερη γιατι ειναι πιο κοντα στην φιλοσοφια του λειτουργικου (linux based).

 

Η επιλογη change scheduler για μενα ειναι η πιο σημαντικη γιατι ειναι αυτη που ουσιαστικα κανει τον τροχονομο στο ποιες διεργασιες εχουν μεγαλυτερη προτεραιοτητα στην μνημη και ποιες μικροτερη.

 

αν διαβασετε στην οθονη εκει που εξηγει τις 4 επιλογες θα δειτε οτι η επιλογη noop ακολουθει την λειτουργια FIFO.

η λειτουργια fifo σημαινει First In, First Out, δηλαδη στην περιπτωση που η μνημη γεμισει συμφωνα με τα ορια που εχουμε θεσει, π.χ οταν η ελευθερη μνημη φθασει στο 50mb, το λειτουργικο σκοτωνει (kill) την διεργασια (και κατα συνεπεια την εφαρμογη) η οποια ειναι πιο παλια, δηλαδη μπηκε πρωτη στην μνημη.

 

αυτο με απλα λογια τι σημαινει ?

οτι αν εγω εχω ανοιχτο το facebook και το twitter, αν παω και ανοιξω αρκετες εφαρμογες και φτασει η ελευθερη μνημη σε χαμηλα επιπεδα, τοτε θα μου κλεισει αυτες που ανοιξα πρωτες δηλαδη το facebook και το twitter, δηλαδη αυτες που θελω να εχω εγω ανοιχτες !!!!

αυτο που σας λεω ειναι πολυ σημαντικο. για καποιον λοιπον που θελει 2-3 εφαρμογες να τις εχει μονιμα ανοιχτες και να παιρνει ειδοποιησεις, η επιλογη noop δεν λειτουργει καλα και του τις κλεινει καποια στιγμη !!!!

 

ο δημιουργος του lagfix, αν διαβασετε στην οθονη αυτη, προτεινει την επιλογη deadline, η οποια οπως αναφερει, δινει μεγαλυερη προτεραιοτητα στις εφαρμογες που χρειαζονται να κανουν αναγνωση (read) παρα σε αυτες που θελουν να κανουν εγγραφη στην μνημη.

αυτο σημαινει οτι αν θελω να εχω μονιμα 2-3 εφαρμογες στην μνημη η επιλογη αυτη ειναι πιο καλη και πιο δικαιη !!!!

 

συμφωνα με τα πειραματα που εκανα και κοιταζωντας ολες τις επιλογες νομιζω οτι η πιο δικαιη ειναι η CFQ η οποια λειτουργει συμφωνα με την λογικη του linux, συμφωνα με την οποια, ολες οι διεργασιες που θελουν προσβαση στην μνημη, εχουν ιδια προτεραιοτητα και ιδια σημαντικη.

 

αυτο σε απλα ελληνικα σημαινει οτι οταν παω να ανοιξω μια εφαρμογη, δεν θα ανοιξει το ιδιο γρηγορα σε σχεση με την επιλογη deadline, αλλα η διαχειριση μνημης ειναι πιο δικαιη και με λιγοτερα κολληματα !!!!

 

τα συμπερασματα δικα σας. αν θελετε να ρωτησετε κατι για τα παραπανω ευχαριστως να σας απαντησω.

τα παραπανω τα ανεφερα γιατι εχω αρκετες γνωσεις πανω σ'αυτο το θεμα μιας και ειχαμε στο πανεπηστημιο ξεχωριστο μαθημα 2 χρονια για τα λειτουργικα συστηματα.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου φαινεται αρκετα χαζο να παιζει μια χαρα το froyo στο galaxy tab και να μην μπορουν να το βαλουν στο galaxy μας. αρα κατι αλλο παιζει που θα το μαθουμε καποια στιγμη.

τουλαχιστον αυτο λεει η λογικη.

 

μην ξεχνατε οτι η samsung σταματησε να δινει amoled Οθονες στην htc (για το htc desire) γιατι δεν προλαβαινει την παραγωγη. πιστευω οτι εχει πολλα η samsung και εχει πελαγωσει.

εμενα παντως δεν με χαλαει να παρουμε κατευθειαν την 3.0. κανεναν δεν χαλαει φυσικα :lol:.

 

οσο για το lag fix και το minfree εδω πιστευω οτι χωραει μεγαλη συζητηση και μακαρι να μπορουσαμε να πιουμε ενα καφεδακι να τα πουμε απο κοντα, γιατι ο γραπτος λογος ειναι πιο δυσκολος, και στην εκφραση και στην διατυπωση.

 

για το minfree εχω να πω τα εξης :

δοκιμαζοντας ολες τις επιλογες και παιζοντας και με την επιλογη change scheduler, εχω καταληξει οτι η καλυτερη επιλογη ειναι το strict !!!!

και για να εκφρασω καλυτερα αυτο που θελω να πω, αναφερω οτι απο τις 4 επιλογες, η aggressive ειναι η χειροτερη.

Μπορει να ανοιγουν ολες οι εφαρμογες γρηγορα οποτε παμε να τις ανοιξουμε αλλα :

 

1) η καταναλωση μπαταριας ειναι μεγαλυτερη

2) η μνημη ram κατακερματιζεται (το γνωστο μας fragmatation).

 

για το (1) ειναι πολυ λογικο, γιατι το android οταν εμεις βγαινουμε απο μια εφαρμογη, αντι να κλεισει την εφαρμογη εντελως (kill process), αυτο που κανει ειναι να ξεφορτωθει απο την μνημη ολες τις διεργασιες της εφαρμογης που ζητανε χρηση της cpu, και αφηνει ολες αυτες που δεν ζητανε cpu. αυτο το κανει γιατι συμφωνα με την σωστη και δικαιη διαχειριση μνημης, στατιστικα οταν κλεισεις μια εφαρμογη, ειναι πολυ πιθανο στο αμεσο μελλον να την ανοιξεις ξανα. οποτε δεν αξιζει να την κλεισεις εντελως.

οταν λοιπον παμε να ανοιξουμε μια εφαρμογη ξανα, το λειτουργικο φορτωνει στην μνημη μονο τις διεργασιες που χρησιμοποιουν την cpu. αυτο σημαιναι λιγοτερες διεργασιες χρειαζεται να μεταφερθουν απο τον δισκο στην μνημη, αρα και λιγοτερη χρηση cpu κατα το ανοιγμα.

 

αν λοιπον εμεις το εχουμε στο aggressive και κλεινει αβερτα εφαρμογες με kill, τοτε εχουμε μεγαλυτερη καταναλωση λογω μεγαλυτερου χρονου χρησης της cpu.

 

για το (2), οταν μια εφαρμογη που ειναι φορτωμενη στην μνημη ram, γινει kill, τοτε οταν παει να φορτωθει ξανα, οσο πιο γεματη ειναι η μνημη εκεινη την στιγμη, τοσο θα ειναι δυσκολο οι διεργασιες να αποθηκευτουν σε συνεχομενα κελια μνημης, κατι το οποιο σημαινει μεγαλυτερος χρονος αναζητησης των διεργασιων.

ενω αν δουλευουμε χωρις task killer, το λειτουργικο οταν κλεισει μια εφαρμογη, ξεφορτωνεται απο την μνημη καποιες διεργασιες οπως ανεφερεα και στο (1), και αυτες που εχουν μεινει στην μνημη ειναι σε συνεχομενες θεσεις (κελια μνημης). αυτο σημαινει οτι οταν παμε αν ανοιξουμε την εφαρμογη, οι διεργασιες που πρεπει να φορτωθουν εκ νεου στην μνημη ειναι λιγοτερες, αρα και πιο ευκολο να βρεθουν συνεχομενες θεσεις ελευθερες στην μνημη.

 

για τον minfree λοιπον, καταληγουμε οτι η strict ειναι η καλυτερη επιλογη κατα μεσο ορο χρησης. εγω παντως πιστευω οτι η επιλογη optimum ειναι η καλυτερη γιατι ειναι πιο κοντα στην φιλοσοφια του λειτουργικου (linux based).

 

Η επιλογη change scheduler για μενα ειναι η πιο σημαντικη γιατι ειναι αυτη που ουσιαστικα κανει τον τροχονομο στο ποιες διεργασιες εχουν μεγαλυτερη προτεραιοτητα στην μνημη και ποιες μικροτερη.

 

αν διαβασετε στην οθονη εκει που εξηγει τις 4 επιλογες θα δειτε οτι η επιλογη noop ακολουθει την λειτουργια FIFO.

η λειτουργια fifo σημαινει First In, First Out, δηλαδη στην περιπτωση που η μνημη γεμισει συμφωνα με τα ορια που εχουμε θεσει, π.χ οταν η ελευθερη μνημη φθασει στο 50mb, το λειτουργικο σκοτωνει (kill) την διεργασια (και κατα συνεπεια την εφαρμογη) η οποια ειναι πιο παλια, δηλαδη μπηκε πρωτη στην μνημη.

 

αυτο με απλα λογια τι σημαινει ?

οτι αν εγω εχω ανοιχτο το facebook και το twitter, αν παω και ανοιξω αρκετες εφαρμογες και φτασει η ελευθερη μνημη σε χαμηλα επιπεδα, τοτε θα μου κλεισει αυτες που ανοιξα πρωτες δηλαδη το facebook και το twitter, δηλαδη αυτες που θελω να εχω εγω ανοιχτες !!!!

αυτο που σας λεω ειναι πολυ σημαντικο. για καποιον λοιπον που θελει 2-3 εφαρμογες να τις εχει μονιμα ανοιχτες και να παιρνει ειδοποιησεις, η επιλογη noop δεν λειτουργει καλα και του τις κλεινει καποια στιγμη !!!!

 

ο δημιουργος του lagfix, αν διαβασετε στην οθονη αυτη, προτεινει την επιλογη deadline, η οποια οπως αναφερει, δινει μεγαλυερη προτεραιοτητα στις εφαρμογες που χρειαζονται να κανουν αναγνωση (read) παρα σε αυτες που θελουν να κανουν εγγραφη στην μνημη.

αυτο σημαινει οτι αν θελω να εχω μονιμα 2-3 εφαρμογες στην μνημη η επιλογη αυτη ειναι πιο καλη και πιο δικαιη !!!!

 

συμφωνα με τα πειραματα που εκανα και κοιταζωντας ολες τις επιλογες νομιζω οτι η πιο δικαιη ειναι η CFQ η οποια λειτουργει συμφωνα με την λογικη του linux, συμφωνα με την οποια, ολες οι διεργασιες που θελουν προσβαση στην μνημη, εχουν ιδια προτεραιοτητα και ιδια σημαντικη.

 

αυτο σε απλα ελληνικα σημαινει οτι οταν παω να ανοιξω μια εφαρμογη, δεν θα ανοιξει το ιδιο γρηγορα σε σχεση με την επιλογη deadline, αλλα η διαχειριση μνημης ειναι πιο δικαιη και με λιγοτερα κολληματα !!!!

 

τα συμπερασματα δικα σας. αν θελετε να ρωτησετε κατι για τα παραπανω ευχαριστως να σας απαντησω.

τα παραπανω τα ανεφερα γιατι εχω αρκετες γνωσεις πανω σ'αυτο το θεμα μιας και ειχαμε στο πανεπηστημιο ξεχωριστο μαθημα 2 χρονια για τα λειτουργικα συστηματα.

 

Ρε συνονόματε την ίδια ακριβώς σκέψη έκανα και εγώ σήμερα σχετικά με το strict και γύρισα σε strict από aggressive μπας και δω κάποια πρόοδο στην μπαταρία!!

Τώρα για το 2 που αναφέρεις δεν γνωρίζω, απλώς το έχω στο deadline λόγω του read and write που αναφέρει και o κατασκευαστής...πάντως μετά από αυτό που έγραψες θα δοκιμάσω και την CFQ...

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα το restore με τον Rom Manager και η συσκευη επανηλθε οπως την ειχα σωσει προχτες! Οταν επιλεξουμε το restore γινεται επανεκινηση και βγαινει το Clockwork recovery. Εκει επελεξα reboot διοτι δεν ημουν σιγουρος αν εγινε σωστα η διαδιακασια (τωρα που το ξανασκεφτομαι το ιδιο ειχα κανει οταν κρατησα το backup). Ετρεξα ξανα το προγραμμα και αυτην την φορα αρχισε να γινεται η επαναφορα της συσκευης.

 

Προσοχη: η ολη διαδικασια κραταει ΠΟΛΥ. Δεν το χρονομετρησα, αλλα ηταν σιγουρα πανω απο 10-15 λεπτα και σε καποια φαση δεν σου δειχνει να γινεται τιποτα (η μπαρα προοδου παραμενει στατικη). Εκει μπαινεις στον πειρασμο να πατησεις κατι νομιζοντας πως κατι πηγε στραβα. ΜΗΝ πατησετε κατι γιατι δεν ξερω τι επιπτωσεις θα εχει, απλα περιμενετε.

 

Το μονο περιεργο που παρατηρησα ειναι πως ενω επανηλθαν κανονικα οι εφαρμογες, οι ρυθμισεις και γενικα τα παντα, τα market links εσπασαν. Δηλαδη ενω η εφαρμογη πχ Facebook υπαρχει κανονικα στις εφαρμογες μου, ανοιγοντας το market δεν την βλεπω στα downloads αρα δεν μπορω να ξερω αν θα εχει καποιο update. Υποθετω ειναι market related αυτο, διορθωστε με αν κανω λαθος. Ειδα ομως πως αν κανεις search, γραφει installed διπλα, οποτε λογικα θα πρεπει να περιμενω να δω τι γινεται αν βγει καποιο update εφαρμογης. Δεν το θεωρω τρελα σημαντικο για να το ψαξω παραπανω, αλλα καλο θα ηταν αν υπηρχε καποια λυση.

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

για το minfree εχω να πω τα εξης :

δοκιμαζοντας ολες τις επιλογες και παιζοντας και με την επιλογη change scheduler, εχω καταληξει οτι η καλυτερη επιλογη ειναι το strict !!!!

.................

 

Thanks για την ανάλυση Αντώνη :) Παρ'όλα αυτά λείπει το "αλλά", γιατί η παραπάνω λογική αν και πολύ σωστή για το Android, δε λαμβάνει υπ'όψη της ότι αν αφήσουμε το minfree σε πολύ χαμηλές τιμές όπως είναι οι default, το σύστημα κολλάει/αργεί... οπότε το optimum (min. 60MB), είναι το ελάχιστο, κατά τη γνώμη μου. Τα 48ΜΒ default της Samsung είναι πολύ λίγα. Αναρωτιέμαι αν στο froyo έχει αυξηθεί αυτή η τιμή... Κώστα έχεις κοιτάξει;

Κι εγώ strict έχω τώρα btw :)

 

Λοιπον εκανα το restore με τον Rom Manager και η συσκευη επανηλθε οπως την ειχα σωσει προχτες! Οταν επιλεξουμε το restore γινεται επανεκινηση και βγαινει το Clockwork recovery. Εκει επελεξα reboot διοτι δεν ημουν σιγουρος αν εγινε σωστα η διαδιακασια (τωρα που το ξανασκεφτομαι το ιδιο ειχα κανει οταν κρατησα το backup). Ετρεξα ξανα το προγραμμα και αυτην την φορα αρχισε να γινεται η επαναφορα της συσκευης.

 

Προσοχη: η ολη διαδικασια κραταει ΠΟΛΥ. Δεν το χρονομετρησα, αλλα ηταν σιγουρα πανω απο 10-15 λεπτα και σε καποια φαση δεν σου δειχνει να γινεται τιποτα (η μπαρα προοδου παραμενει στατικη). Εκει μπαινεις στον πειρασμο να πατησεις κατι νομιζοντας πως κατι πηγε στραβα. ΜΗΝ πατησετε κατι γιατι δεν ξερω τι επιπτωσεις θα εχει, απλα περιμενετε.

 

Το μονο περιεργο που παρατηρησα ειναι πως ενω επανηλθαν κανονικα οι εφαρμογες, οι ρυθμισεις και γενικα τα παντα, τα market links εσπασαν. Δηλαδη ενω η εφαρμογη πχ Facebook υπαρχει κανονικα στις εφαρμογες μου, ανοιγοντας το market δεν την βλεπω στα downloads αρα δεν μπορω να ξερω αν θα εχει καποιο update. Υποθετω ειναι market related αυτο, διορθωστε με αν κανω λαθος. Ειδα ομως πως αν κανεις search, γραφει installed διπλα, οποτε λογικα θα πρεπει να περιμενω να δω τι γινεται αν βγει καποιο update εφαρμογης. Δεν το θεωρω τρελα σημαντικο για να το ψαξω παραπανω, αλλα καλο θα ηταν αν υπηρχε καποια λυση.

 

Ωραία, η πρώτη επαναφορά στο φόρουμ επιτυχής :)

Όσο για το market, το έχω ξαναδεί, μπορεί να σου εμφανιστούν στο άσχετο μόνα τους σε λίγο... δε νομίζω ότι είναι δικό σου πρόβλημα.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, η πρώτη επαναφορά στο φόρουμ επιτυχής :)

 

Και παλι καλα :lol:

Εχω αρχισει εν τω μεταξυ να προβληματιζομαι για το τι θα κανω με την ελευση του froyo απο την στιγμη που το kies δεν με αφηνει να κανω ugrade. Δεν σκοπευω να το ζορισω αλλο προς το παρον διοτι εχασα πολυ χρονο για το παραπανω προβλημα για το οποιο κατηγορω το kies εστω και εμμεσα, διοτι δεν μου κολλαγε εδω και εκει δεν θα ειχα λογο να βαζω και να βγαζω το oclf.

Nα ρωτησω διοτι δεν εχω ασχοληθει, με το odin μπορει καποιος να περασει και επισημα firms? Οχι για τωρα, αλλα για την 2.2 καθως δεν σκοπευω να χρησιμοποιησω για κατι τετοιο ενα προγραμμα που δεν εμπιστευομαι (βλ. kies).

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Και παλι καλα :lol:

Εχω αρχισει εν τω μεταξυ να προβληματιζομαι για το τι θα κανω με την ελευση του froyo απο την στιγμη που το kies δεν με αφηνει να κανω ugrade. Δεν σκοπευω να το ζορισω αλλο προς το παρον διοτι εχασα πολυ χρονο για το παραπανω προβλημα για το οποιο κατηγορω το kies εστω και εμμεσα, διοτι δεν μου κολλαγε εδω και εκει δεν θα ειχα λογο να βαζω και να βγαζω το oclf.

Nα ρωτησω διοτι δεν εχω ασχοληθει, με το odin μπορει καποιος να περασει και επισημα firms? Οχι για τωρα, αλλα για την 2.2 καθως δεν σκοπευω να χρησιμοποιησω για κατι τετοιο ενα προγραμμα που δεν εμπιστευομαι (βλ. kies).

 

Δε μπορείς να πας σ'ένα άλλο PC ενός φίλου να κάνεις το upgrade? Νομίζω είναι η πιο έυκολη λύση, αν όντως σου δίνει upgrade το Kies. (από τί σε τί;)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να πας σ'ένα άλλο PC ενός φίλου να κάνεις το upgrade? Νομίζω είναι η πιο έυκολη λύση, αν όντως σου δίνει upgrade το Kies. (από τί σε τί;)

 

Σωστο και αυτο. Αν και εχασα την πιστη μου στο kies. Jm1 ηθελα να βαλω αλλα θα κανω υπομονη καποιες μερουλες. Ελπιζω λιγες.

 

Παρεμπιπτοντως νομιζω καπου διαβασα πως με τον rom manager μπορεις να επαναφερεις τα backup ασχετως firmware και ειμαι παρα πολυ περιεργος να δω αν ισχυει αυτο. Οπως και να εχει ειναι πλεον στα must have προγραμματα μου! :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη πολυ κατατοπιστικο το αρθρακι σου. Θα γυρισω απο strict που ειμαι τωρα σε aggressive επιτηδες για να δω τη συμπεριφορα της μπαταριας μου.

 

Παντως αυτο που παρατηρω και μπορω να πω με σιγουρια μετα απο συμβιωση μιας εβδομαδας με την 2.1 JM8, ειναι οτι η αποδοση της μπαταριας βελτιωνεται πολυ. Μεσα σε ενα 12ωρο, μετα απο πληρη φορτιση, ομιλια 20 λεπτων, καμια 10αρια sms, browsing 1 ωρα περιπου, χρηση της καμερας για κανενα 10λεπτο και γυρω στη μιση ωρα παιχνιδια η μπαταρια ειναι στο 81%. Θεωρω οτι ειναι πολυ καλα.

 

Πετρο πριν καμια εβδομαδα φλασαρα την JM8. Μολις ανοιξα τη συσκευη και δουλεψα το market ειχε κρατησει κανονικα ολα τα market links. Στη συνεχεια εκανα και factory reset και τοτε χαθηκαν.

 

Οσο για το kies και την ελευση του froyo εχω προβληματιστει κι εγω πολυ, καθως ειμαι απο τις περιπτωσεις στις οποιες το προγραμματακι αρνειται πεισματικα να δουλεψει. Εχω δοκιμασει ολες τις εκδοσεις, ολες τις γλωσσες, ασχοληθηκα με τα αρχεια μεγαλυτερα των 16 χαρακτηρων, δοκιμασα σε ολες τις θυρες usb, δοκιμασα και στο laptop που εχω αλλα τζιφος. Λογικα οταν ερθει η ωρα θα δοκιμασω την τυχη μου και σε αλλα pc.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου φαινεται αρκετα χαζο να παιζει μια χαρα το froyo στο galaxy tab και να μην μπορουν να το βαλουν στο galaxy μας. αρα κατι αλλο παιζει που θα το μαθουμε καποια στιγμη.

τουλαχιστον αυτο λεει η λογικη.

 

μην ξεχνατε οτι η samsung σταματησε να δινει amoled Οθονες στην htc (για το htc desire) γιατι δεν προλαβαινει την παραγωγη. πιστευω οτι εχει πολλα η samsung και εχει πελαγωσει.

εμενα παντως δεν με χαλαει να παρουμε κατευθειαν την 3.0. κανεναν δεν χαλαει φυσικα :lol:.

 

οσο για το lag fix και το minfree εδω πιστευω οτι χωραει μεγαλη συζητηση και μακαρι να μπορουσαμε να πιουμε ενα καφεδακι να τα πουμε απο κοντα, γιατι ο γραπτος λογος ειναι πιο δυσκολος, και στην εκφραση και στην διατυπωση.

 

για το minfree εχω να πω τα εξης :

δοκιμαζοντας ολες τις επιλογες και παιζοντας και με την επιλογη change scheduler, εχω καταληξει οτι η καλυτερη επιλογη ειναι το strict !!!!

και για να εκφρασω καλυτερα αυτο που θελω να πω, αναφερω οτι απο τις 4 επιλογες, η aggressive ειναι η χειροτερη.

Μπορει να ανοιγουν ολες οι εφαρμογες γρηγορα οποτε παμε να τις ανοιξουμε αλλα :

 

1) η καταναλωση μπαταριας ειναι μεγαλυτερη

2) η μνημη ram κατακερματιζεται (το γνωστο μας fragmatation).

 

για το (1) ειναι πολυ λογικο, γιατι το android οταν εμεις βγαινουμε απο μια εφαρμογη, αντι να κλεισει την εφαρμογη εντελως (kill process), αυτο που κανει ειναι να ξεφορτωθει απο την μνημη ολες τις διεργασιες της εφαρμογης που ζητανε χρηση της cpu, και αφηνει ολες αυτες που δεν ζητανε cpu. αυτο το κανει γιατι συμφωνα με την σωστη και δικαιη διαχειριση μνημης, στατιστικα οταν κλεισεις μια εφαρμογη, ειναι πολυ πιθανο στο αμεσο μελλον να την ανοιξεις ξανα. οποτε δεν αξιζει να την κλεισεις εντελως.

οταν λοιπον παμε να ανοιξουμε μια εφαρμογη ξανα, το λειτουργικο φορτωνει στην μνημη μονο τις διεργασιες που χρησιμοποιουν την cpu. αυτο σημαιναι λιγοτερες διεργασιες χρειαζεται να μεταφερθουν απο τον δισκο στην μνημη, αρα και λιγοτερη χρηση cpu κατα το ανοιγμα.

 

αν λοιπον εμεις το εχουμε στο aggressive και κλεινει αβερτα εφαρμογες με kill, τοτε εχουμε μεγαλυτερη καταναλωση λογω μεγαλυτερου χρονου χρησης της cpu.

 

για το (2), οταν μια εφαρμογη που ειναι φορτωμενη στην μνημη ram, γινει kill, τοτε οταν παει να φορτωθει ξανα, οσο πιο γεματη ειναι η μνημη εκεινη την στιγμη, τοσο θα ειναι δυσκολο οι διεργασιες να αποθηκευτουν σε συνεχομενα κελια μνημης, κατι το οποιο σημαινει μεγαλυτερος χρονος αναζητησης των διεργασιων.

ενω αν δουλευουμε χωρις task killer, το λειτουργικο οταν κλεισει μια εφαρμογη, ξεφορτωνεται απο την μνημη καποιες διεργασιες οπως ανεφερεα και στο (1), και αυτες που εχουν μεινει στην μνημη ειναι σε συνεχομενες θεσεις (κελια μνημης). αυτο σημαινει οτι οταν παμε αν ανοιξουμε την εφαρμογη, οι διεργασιες που πρεπει να φορτωθουν εκ νεου στην μνημη ειναι λιγοτερες, αρα και πιο ευκολο να βρεθουν συνεχομενες θεσεις ελευθερες στην μνημη.

 

για τον minfree λοιπον, καταληγουμε οτι η strict ειναι η καλυτερη επιλογη κατα μεσο ορο χρησης. εγω παντως πιστευω οτι η επιλογη optimum ειναι η καλυτερη γιατι ειναι πιο κοντα στην φιλοσοφια του λειτουργικου (linux based).

 

Η επιλογη change scheduler για μενα ειναι η πιο σημαντικη γιατι ειναι αυτη που ουσιαστικα κανει τον τροχονομο στο ποιες διεργασιες εχουν μεγαλυτερη προτεραιοτητα στην μνημη και ποιες μικροτερη.

 

αν διαβασετε στην οθονη εκει που εξηγει τις 4 επιλογες θα δειτε οτι η επιλογη noop ακολουθει την λειτουργια FIFO.

η λειτουργια fifo σημαινει First In, First Out, δηλαδη στην περιπτωση που η μνημη γεμισει συμφωνα με τα ορια που εχουμε θεσει, π.χ οταν η ελευθερη μνημη φθασει στο 50mb, το λειτουργικο σκοτωνει (kill) την διεργασια (και κατα συνεπεια την εφαρμογη) η οποια ειναι πιο παλια, δηλαδη μπηκε πρωτη στην μνημη.

 

αυτο με απλα λογια τι σημαινει ?

οτι αν εγω εχω ανοιχτο το facebook και το twitter, αν παω και ανοιξω αρκετες εφαρμογες και φτασει η ελευθερη μνημη σε χαμηλα επιπεδα, τοτε θα μου κλεισει αυτες που ανοιξα πρωτες δηλαδη το facebook και το twitter, δηλαδη αυτες που θελω να εχω εγω ανοιχτες !!!!

αυτο που σας λεω ειναι πολυ σημαντικο. για καποιον λοιπον που θελει 2-3 εφαρμογες να τις εχει μονιμα ανοιχτες και να παιρνει ειδοποιησεις, η επιλογη noop δεν λειτουργει καλα και του τις κλεινει καποια στιγμη !!!!

 

ο δημιουργος του lagfix, αν διαβασετε στην οθονη αυτη, προτεινει την επιλογη deadline, η οποια οπως αναφερει, δινει μεγαλυερη προτεραιοτητα στις εφαρμογες που χρειαζονται να κανουν αναγνωση (read) παρα σε αυτες που θελουν να κανουν εγγραφη στην μνημη.

αυτο σημαινει οτι αν θελω να εχω μονιμα 2-3 εφαρμογες στην μνημη η επιλογη αυτη ειναι πιο καλη και πιο δικαιη !!!!

 

συμφωνα με τα πειραματα που εκανα και κοιταζωντας ολες τις επιλογες νομιζω οτι η πιο δικαιη ειναι η CFQ η οποια λειτουργει συμφωνα με την λογικη του linux, συμφωνα με την οποια, ολες οι διεργασιες που θελουν προσβαση στην μνημη, εχουν ιδια προτεραιοτητα και ιδια σημαντικη.

 

αυτο σε απλα ελληνικα σημαινει οτι οταν παω να ανοιξω μια εφαρμογη, δεν θα ανοιξει το ιδιο γρηγορα σε σχεση με την επιλογη deadline, αλλα η διαχειριση μνημης ειναι πιο δικαιη και με λιγοτερα κολληματα !!!!

 

τα συμπερασματα δικα σας. αν θελετε να ρωτησετε κατι για τα παραπανω ευχαριστως να σας απαντησω.

τα παραπανω τα ανεφερα γιατι εχω αρκετες γνωσεις πανω σ'αυτο το θεμα μιας και ειχαμε στο πανεπηστημιο ξεχωριστο μαθημα 2 χρονια για τα λειτουργικα συστηματα.

 

Η default επιλογη στο scheduler ποια ειναι?Η επιλογη που επιλεγουμε αποθηκευεται και χρησιμοποιειται μετα απο καθε boot ή οχι?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Η default επιλογη στο scheduler ποια ειναι?Η επιλογη που επιλεγουμε αποθηκευεται και χρησιμοποιειται μετα απο καθε boot ή οχι?

 

Οντως εχω και εγω αυτή την απορία και λογικά το android θα εχει κάποιον πιο sophisticated τρόπο απο FIFO ,μάλλον κάποιο συνδυασμό απο διάφορες τεχνικές :confused:

 

ενω αν δουλευουμε χωρις task killer, το λειτουργικο οταν κλεισει μια εφαρμογη, ξεφορτωνεται απο την μνημη καποιες διεργασιες οπως ανεφερεα και στο (1), και αυτες που εχουν μεινει στην μνημη ειναι σε συνεχομενες θεσεις (κελια μνημης). αυτο σημαινει οτι οταν παμε αν ανοιξουμε την εφαρμογη, οι διεργασιες που πρεπει να φορτωθουν εκ νεου στην μνημη ειναι λιγοτερες, αρα και πιο ευκολο να βρεθουν συνεχομενες θεσεις ελευθερες στην μνημη.

 

Αυτό δεν το κατάλαβα. Εφόσον το λειτουργικό δεν κάνει kill τις διεργασίες με βάση το εαν καταλαμβάνουν συνεχόμενα κελια μνήμης τότε και παλι δεν προκύπτει κατακερματισμός? Πχ εαν εχεις (λεμε τωρα , πολυ μπακάλικα) εχουμε facebook, navigon , camera σε συνεχόμενα κελιά και το σύστημα λογω χαμηλής μνήμης αποφασίσει να τερματίσει το navigon (δεν ξέρω με ποιον αλγόριθμο αντικατάστασης δουλεύει) για να βάλει πχ τον browser , αμα ο browser δεν χωράει εκεί που χώραγε το navigon τότε ενα κομμάτι του θα μπει σε συνεχόμενα κελια και κάποιο οχι ?.

Edited by sd12
Link to comment
Share on other sites

Για να σιγουρευτω σχετικά με τα όσα έχω γράψει για την JPK froyo, την ξαναπερασα από την αρχή και έκανα μόνο root.

Είχα κάποιες αμφιβολίες γιατί χθες χρειάσθηκε την ξαναφλασαρω επειδή την είχα κάνει root με μια μέθοδο που δεν μου άρεσε και θυμήθηκα ότι όταν φλασαρα ξέχασα να αφαιρεσω την sim και την sd card συν ότι δεν ήμουν σίγουρος αν είχα τικαρει το repartition που στις οδηγίες φλασαρισματος γράφει ότι πρέπει να γίνει.

 

Την φλασαρα λοιπόν έχω περάσει τις εφαρμογές μου και αρχίζω πάλι από την αρχή να την ψάχνω.

 

Δείχνει καλύτερα αλλά είναι νωρίς, πρέπει να δουλευτει για να δείξει την συμπεριφορά της.

 

Οι default ρυθμίσεις που ρώτησε ο alex είναι ακριβώς ίδιες με της 2.1

 

Έχω βάλει το auto killer στο optimum και δεν πέρασα καθόλου το lag fix προς το παρών.

Θα το ξαναδοκιμασω αφού εξαντλησω τις δοκιμές χωρίς αυτό.

 

Αυτό που μ έχει εντυπωσιάσει είναι η ταχύτητα στο browsing.

Όντως εδώ υπάρχει ορατή βελτίωση.

Ετοιμαζομαι τώρα να κάνω ένα τεστ σε σύγκριση με το iPad και θα σας ενημερώσω.

 

EDIT

Πωπωπω παιδιά είναι εντυπωσιακό.

Κοιτοντας την μπαρα προοδου οταν ανοιγουμε καποια σελιδα στον browser, το galaxy με το έχει τελειώσει και στο iPad βρίσκεται στην μέση ακόμα.

Ξεκίνησα από την αρχική σελίδα του myphone και πλοηγηθηκα σε διαφορα threads ταυτόχρονα και στις δυο συσκευές.

 

Βέβαια από θέμα χρόνου μην φανταστείτε ότι η διάφορα είναι σπουδαία, όμως είναι σημαντική.

Μπράβο στην google.

Μόνο να έχετε υπ οψην σας αργότερα που θα έχετε το επίσημο froyo, να κλείνετε τον browser από τον task manager όταν δεν τον χρειάζεστε αλλο γιατί κρατά 35-45ΜΒ.

 

Αν καταφέρουμε να εχουμε στην λειτουργία της συσκευής τις ταχύτητες που έχουμε και στην 2.1 τότε θα είμαστε όλοι ικανοποιημένοι.

 

Σχετικά με την έκδοση 3.0 δεν θέλω να απογοητευσω του φίλους, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα την πάρουμε γιατί η samsung θα πρέπει να την πληρώσει στην google και θα πρέπει να απασχολήσει προσωπικό για να την προσαρμόσει.

Την 2.2 την παίρνουμε γιατί όταν κυκλοφόρησε η συσκευή δεν προλαβαιναν να την βγάλουν με froyo που ήταν ο αρχικός στόχος.

 

Το χειρότερο είναι ότι δεν έχουμε developers να ασχοληθούν για να την προσαρμόσουν αυτοί οπως γίνεται στ´ HTC.

Δεν με πολυ απασχολεί γιατί σίγουρα όταν είναι διαθέσιμο το 3.0 θα έχω άλλη συσκευή. :)

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε Κωστα για τις εντυπωσεις. Ουσιαστικα δηλαδη μιλαμε για βελτιωση σε εναν τομεα που ουτως η αλλως το κινητο πετουσε (το browsing ηταν ηδη απο τα πολυ δυνατα του σημεια και δεν παρουσιαζε κανενα προβλημα στην eclair).

 

Μενει να δουμε τις βελτιωσεις στα σημεια που πασχει το κινητο στην 2.1 ητοι διαχειρηση μνημης-cpu. Α και κατι αλλο. Απο θεμα μπαταριας πως τα παει?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε Κωστα για τις εντυπωσεις. Ουσιαστικα δηλαδη μιλαμε για βελτιωση σε εναν τομεα που ουτως η αλλως το κινητο πετουσε (το browsing ηταν ηδη απο τα πολυ δυνατα του σημεια και δεν παρουσιαζε κανενα προβλημα στην eclair).

 

Μενει να δουμε τις βελτιωσεις στα σημεια που πασχει το κινητο στην 2.1 ητοι διαχειρηση μνημης-cpu. Α και κατι αλλο. Απο θεμα μπαταριας πως τα παει?

 

Δεν είχαμε πρόβλημα με το browsing αλλά τώρα μιλάμε για αισθητή διάφορα.

 

Αυτό που βλέπω είναι ότι μάλλον κάτι δεν είχα κάνει σωστά στο χθεσινό φλασαρισμα γιατί αν και είναι πολύ νωρίς βλέπω εντελώς διαφορετική συμπεριφορά στο δουλεμα της συσκευής. Έχει χαθεί αυτός ο δισταγμος που παρατηρουσα στο άνοιγμα των εφαρμογών.

Πρέπει να δω την αντίδραση για κάποιες ώρες για να είμαι σίγουρος.

Τουλάχιστον ξέρω ότι αυτή την φορά φλασαρισα σωστα:O:)

 

Έφτασα την μνήμη στα 257/304 δηλαδή 47 ΜΒ για να αρχίσω να βλέπω κάποιες καθυστερήσεις αλλά και πάλι δεν έχουν σχέση μ αυτό που συνέβαινε στην JF3

 

Ξανά λέω ότι η ταχύτητα δεν είναι όπως όταν έχουμε το lag fix αλλά είναι το ίδιο και καλύτερη ίσως απ αυτή που φαίνεται στο βίντεο της υπογραφής μου.

 

Δεν υπάρχουν λοιπόν οι δισταγμοι και δείχνει πολύ καλύτερη συμπεριφορά. Αν συνεχίσει έτσι τότε σίγουρα τα προβληματιακια προέρχονταν από κακό φλασαρισμα.

 

Παραμένει μόνο ο μικρός δισταγμος στην εναλλαγή οθονων στις εφαρμογές και έγινε αντιληπτός μόνο όταν φόρτωσαν όλες τις εφαρμογές μου (89 :) ).

 

Αν διατηρηθεί σ αυτά τα επίπεδα τότε είμαστε σε καλό δρόμο και μάλλον θα έχουμε λειτουργικό που δεν θα χρειάζεται τίποτα για να δουλέψει σωστά.

 

Για κατανάλωση δεν μπορώ να πω τίποτα αφού δεν το έχω αφήσει σε ησυχία.

 

Ζητώ συγγνώμη για κάποια λάθος συμπεράσματα λόγο του κακού φλασαρισματος , αν και παρ όλα αυτά, είχα γράψει ότι έχει καλύτερη συμπεριφορά γι αυτούς που δεν θέλουν να βάζουν task killers και lag fix.

Απλά τώρα έρχεται και το πιο στρωτο δουλεμα.

Τουλάχιστον μέχρι τα 50-55 MB διαθεσιμης ραμ, η λειτουργία παραμένει σταθεροτατη.

Από εκεί και μετά δεν lag άρει ακριβώς αλλά καθυστερεί κάπως αφού αρχίζει να χρειάζεται να εξασφαλίσει μνήμη για τις νέες εφαρμογές.

Φυσιολογικό.

 

Αυτό που μ έκανε να αποφασίσω να φλασαρω ξανά ήταν ότι κάτι δεν μου φαίνονταν νορμαλ.

Ενώ δεν καθυστερούσε πατάτες ν ανοιξει μια εφαρμογη και έκανε ένα δισταγμό σαν σκαλοπάτι, ακόμα και με 80ΜΒ.

 

Τέλος πάντων αυτά έχει όταν φλασαρεις με το Odin. Θέλει προσοχή και συγκέντρωση.

Ήταν λάθος που το έκανα απόγευμα και δεν περίμενα αργά το βράδυ που θα κοιμούνται ολοι:lol:

 

Δεν συνηστω σε κανένα να φλασαρει αν δεν γνωρίζει τι κάνει. Μην έχουμε προβλήματα λίγες μέρες πριν την επίσημη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

...Ενώ δεν καθυστερούσε πατάτες ν ανοιξει ....

 

Swype ε? Καρφώθηκες!

 

 

για το minfree εχω να πω τα εξης :

 

Μπράβο για τον οδηγό. Για να δοκιμάσω κι εγώ αλλαγές να δούμε.

Edited by Morfie
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Ρε παιδια μην προσπαθειτε να τετραγωνισετε τον κυκλο, κοντος ψαλμος που λενε αφου συντομα θα το δουμε το FROYO μην παιδευεσται αλλο!

Ειδικα οσοι δεν γνωριζετε και παρα πολλα!

 

Τe_Salat (Kωστα μου) εσυ καλα κανεις και δοκιμαζεις για να εχουμε καλυτερη και ολοκληρωμενη εικονα απο καποιον που νογαει οπως λενε στο χωριο μου!!!:lol:

 

Εγω ειμαι κομπλε με το χαζο Kies και περιμενω...

Μαλιστα το εχω αναβαθμισει και στο σταθερο και στο Lap top στην τελευταια εκδοση με την διαδικασια που εχουμε περιγραψει πιο πισω για οσους εχουν προβληματα.....

Απεγκατασταση οποιασδηποτε εκδοσης πρωτα, μετα εγκατασταση την εκδοση που εχουμε δωσει και εγω και ο Τυχερουλης σε ΕΧΕ και κατευθειαν αναβαθμιση στην τελευταια χωρις προβληματα!

Τωρα να σας πω ενα χνερι που επαθα σημερα.

Πρωι πρωι ειπα να κανω ανανεωση-συγχρονισμο μεσω 3G (μια και τις περισσοτερες ωρες ειμαι μεσα σε δικτυα wi fi) αλλα δεν ανοιγε το data με κανεναν τροπο.....:worry: Τι τικ - un tick 2g - τι reboot -με τιποτα δεν ανοιγε και τρελλαθηκα, λεω την εκανε το τηλεφωνο!

Λοιπον ειχα εγκαταστησει το ap on-off και καποια στιγμη και μετα το εκανα απεγκατασταση και εβαλα το dcs και προσπαθουσα με αυτο να το κανω enable χωρις επιτυχια! (δεν μου ανοιγε το data )

Λεω δεν το βγαζω και αυτο και το εκανα, παλι τιποτα!

Μετα eφαγα την φλασσια να ξαναβαλω το ap on-of και ως δια μαγειας εχω data παλι!!!!:D

Γιατι εγινε αυτο ρε guys? Προσοχη σε αυτην την εφαρμογη λοιπον!

Δηλαδη δεν μπορω να την ξεφορτωθω τωρα με τιποτα? και να εχω παλι data?

Tα φωτα σας Κυριοι.........

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Η default επιλογη στο scheduler ποια ειναι?Η επιλογη που επιλεγουμε αποθηκευεται και χρησιμοποιειται μετα απο καθε boot ή οχι?

 

Η default επιλογή όπως λέει και ο κατασκευαστής είναι η CFQ, τώρα για το boot που ρωτάς λέει μέσα στο scheduler της εφαρμογής ότι μετά το boot πρέπει να ξαναδιαλέξεις ποια από όλες θέλεις, από την άλλη όμως έχει κάτω κάτω επιλογή για να τικάρεις και να αποθηκευτεί ώστε να ξαναρχίσει στο επόμενο boot του κινητού...δεν ξέρω...λογικά όμως αν επιλέξεις την CFQ που είναι και η default του κινητού τότε έτσι και αλλιώς νομίζω ότι θα μπει στο restart...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση τα official themes του desire που μπορω να τα βρω ωστε να τα περασω στο galaxy αν γινεται φυσικα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση σχετικά με την οθόνη του galaxy. Εδώ και 3 μέρες παρατήρησα σε 3 σημεία πάνω στην οθόνη κάτι σαν μικρούς λεκέδες. Στην αρχή το έτριψα νομίζοντας πως είναι πάνω στην οθόνη αλλά δεν έφευγε από κανένα απ τα 3 σημεία. Μετά έπλυνα τα σημεία με ένα υγρό πανάκι και καθάρισε μια χαρά....Μετά από κανά 10λεπτο όμως επανεμφανίστηκαν..Το έχει ξαναδεί κανείς αυτό; Καμία σχέση με καμένο pixel ή γρατζουνιά... Σαν να είναι κάτω απ την οθόνη ο "λεκές"...Αλλά πως γίνεται όταν το καθαρίζω με ένα υγρό πανάκι να καθαρίζει έστω και για 10 λεπτά και γιατί επανεμφανίζεται ακριβώς το ίδιο στίγμα; Έχω ξενερώσει απίστευτα... Καμιά ιδέα?

 

Please help...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εδώ και 2 ημέρες είχα πρόβλημα στην ενημέρωση των emails μου.

Δεν κατέβαιναν όλα (απο τον λογαριασμό μου otenet) και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί...

Το πάλευα 3-4 φορές, μια κολλούσε, μια κατέβαιναν τα μισά. Αυτό γινόταν και μέσω σύνδεσης wifi αλλά και 3G.

Δοκίμασα να βγάλω το OneClickLagFix V 2.1+ του OCLF (μέσω του οποίου έχω κάνει root και έχω περάσει και το EXT2 Tools) και τα emails κατέβηκαν κανονικά!

Προφανώς κάποιο πρόβλημα δημιουργούσε το OCLF 2.1+

Θα δοκιμάσω την απόδοση της συσκευής και χωρίς αυτό.

 

Τώρα, για να δοκιμάσω firmware update μέσω Kies, θα πρέπει να βγάλω το EXT2 Toοls?

Έχω (έκδοση βασικού φάσματος) ΧΧJM1 και (αριθμός κατασκευής) XWJM2

(απο οτι καταλαβαίνω, έχω JM2 τώρα, αν καταλαβαίνω σωστά)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση σχετικά με την οθόνη του galaxy. Εδώ και 3 μέρες παρατήρησα σε 3 σημεία πάνω στην οθόνη κάτι σαν μικρούς λεκέδες. Στην αρχή το έτριψα νομίζοντας πως είναι πάνω στην οθόνη αλλά δεν έφευγε από κανένα απ τα 3 σημεία. Μετά έπλυνα τα σημεία με ένα υγρό πανάκι και καθάρισε μια χαρά....Μετά από κανά 10λεπτο όμως επανεμφανίστηκαν..Το έχει ξαναδεί κανείς αυτό; Καμία σχέση με καμένο pixel ή γρατζουνιά... Σαν να είναι κάτω απ την οθόνη ο "λεκές"...Αλλά πως γίνεται όταν το καθαρίζω με ένα υγρό πανάκι να καθαρίζει έστω και για 10 λεπτά και γιατί επανεμφανίζεται ακριβώς το ίδιο στίγμα; Έχω ξενερώσει απίστευτα... Καμιά ιδέα?

 

Please help...

Δοκίμασε με βαμβάκι και οινόπνευμα και τρίψε λίγο. Μετά σκούπισε καλά με ύφασμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,θελω τα φωτα σας.Πριν λιγες μερες εβαλα το oclf και ολα καλα και ωραια

Στο quadrant μου εδειξε 2187 (πιστευω να ειναι ενταξει)

Σημερα καποια στγμη που του ανοιγα απανωτα εφαρμογες μπηκα στον task manager της συσκευης για να δω την μνημη και βλεπω κατειλημενα 276 ΜΒ!!Ειναι λογικο αυτο απο την στιγμη που εχω επιλεξει το aggressive??Στο minfree εχω τικαρει την επιλογη για ενεργοποιηση του lagfix μετα απο boot.Επισης στο minfree τικαρω την επιλογη πλυ θελω,πρασινιζει και πατωντας το fire μου βγαζει μυνημα οτι ολα πηγαν καλα.Οταν μπω παλι η επιλογη ειναι ατικαριστη.Ειναι σωστο αυτο?Κι ενα τελευταιο,το shedule disk που εχει εκει τι ειναι?δεν το εχω πειραξει καθολου!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...