Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@dimkit

ευχαριστω πολυ φιλε, με επεισες να σε ακολουθησω.

Μια ερωτηση μονο αν σου ειναι ευκολο. Πως καταλαβαινω οτι εχω "το συνδυασμο των 3 πλήκτρων"?αν μπορεις επισης δωσε ενα λινκ στο xda για odin.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@dimkit

ευχαριστω πολυ φιλε, με επεισες να σε ακολουθησω.

Μια ερωτηση μονο αν σου ειναι ευκολο. Πως καταλαβαινω οτι εχω "το συνδυασμο των 3 πλήκτρων"?αν μπορεις επισης δωσε ενα λινκ στο xda για odin.

 

Με σβηστο τηλεφωνο πατας volume up+home button+power button κι ετσι θα μπει σε recovery mode. Αν πατησεις volume down αντι για up θα μπει σε download mode.

Αν απλα ανοιξει τοτε δεν εχεις το συνδυασμο των πληκτρων και ειναι ρισκο να φλασαρεις. Η επαναφορα των 3 πληκτρων ειναι στον οδηγο στο θεμα "Hacks/Root/Βελτιώσεις για το Galaxy S" και ειναι μια διαδικασια επικινδυνη. Θα μαλλιασει η γλωσσα μου αλλα μου φαινεται σε καθε μια σελιδα πρεπει να αναφερεται εστω μια φορα για να γλιτωνουμε τα χειροτερα.

 

@dimkit καλο ειναι οταν προτρεπουμε καποιον να κανει μια διαδικασια οπως ειναι η επαναφορα των 3 πληκτρων να μην το κανουμε ελαφρα τη καρδια, ειδικα οταν ο αλλος κανει τα πρωτα του βηματα στο android. Επειδη πετυχε σε μας δεν σημαινει πως και οι αλλοι θα ειναι το ιδιο προσεκτικοι.:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Με σβηστο τηλεφωνο πατας volume up+home button+power button κι ετσι θα μπει σε recovery mode. Αν πατησεις volume down αντι για up θα μπει σε download mode.

Αν απλα ανοιξει τοτε δεν εχεις το συνδυασμο των πληκτρων και ειναι ρισκο να φλασαρεις. Η επαναφορα των 3 πληκτρων ειναι στον οδηγο στο θεμα "Hacks/Root/Βελτιώσεις για το Galaxy S" και ειναι μια διαδικασια επικινδυνη. Θα μαλλιασει η γλωσσα μου αλλα μου φαινεται σε καθε μια σελιδα πρεπει να αναφερεται εστω μια φορα για να γλιτωνουμε τα χειροτερα.

 

@dimkit καλο ειναι οταν προτρεπουμε καποιον να κανει μια διαδικασια οπως ειναι η επαναφορα των 3 πληκτρων να μην το κανουμε ελαφρα τη καρδια, ειδικα οταν ο αλλος κανει τα πρωτα του βηματα στο android. Επειδη πετυχε σε μας δεν σημαινει πως και οι αλλοι θα ειναι το ιδιο προσεκτικοι.:)

@dimkit

μαλον εχω τον εν λογω συνδυασμο.

Μου εβγαλε οθονη με κιντρινο τριγωνακι και στο κατω μερος "do not turn off target"

ειμαι σε καλο δρομο? Αληθεια πως ξανανοιγω κανονικα το κινητο μετα απο αυτο? παταω το κουμπι να κλεισει αλλα δεν.

Link to comment
Share on other sites

@dimkit

μαλον εχω τον εν λογω συνδυασμο.

Μου εβγαλε οθονη με κιντρινο τριγωνακι και στο κατω μερος "do not turn off target"

ειμαι σε καλο δρομο? Αληθεια πως ξανανοιγω κανονικα το κινητο μετα απο αυτο? παταω το κουμπι να κλεισει αλλα δεν.

 

μια χαρά είσαι, βγάλε την μπαταρία :)

Link to comment
Share on other sites

@dimkit

ευχαριστω πολυ φιλε, με επεισες να σε ακολουθησω.

Μια ερωτηση μονο αν σου ειναι ευκολο. Πως καταλαβαινω οτι εχω "το συνδυασμο των 3 πλήκτρων"?αν μπορεις επισης δωσε ενα λινκ στο xda για odin.

 

Για να δεις αν εχεις τον συνδιασμο κλεινεις το κινητο και μετα πατα volume up + home button + power button και το αφηνεις με το που εμφανισστει στην οθονη το logo αν σε βαλει σε recovery mode τοτε εισαι ενταξει.

Αλλιως ακολουθησε τον οδηγο αυτο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153

 

ή

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=821698&highlight=buttons+combo

Link to comment
Share on other sites

χαχα....

νασαι καλα φιλε, εισαι ο άγιος βασίλης μου.

Με βλεπω σημερα να εχω 2.2.1.

 

:) βάλτην έχω διαβάσει ότι είναι turbo :P

 

Υ.Γ: εγώ δυστυχώς δεν έχω το galaxy s, έχω το galaxy 3...

Link to comment
Share on other sites

 

@dimkit καλο ειναι οταν προτρεπουμε καποιον να κανει μια διαδικασια οπως ειναι η επαναφορα των 3 πληκτρων να μην το κανουμε ελαφρα τη καρδια, ειδικα οταν ο αλλος κανει τα πρωτα του βηματα στο android. Επειδη πετυχε σε μας δεν σημαινει πως και οι αλλοι θα ειναι το ιδιο προσεκτικοι.:)

 

Συγνωμη αλλα επετρεψε μου να διαφωνησω σε αυτο . πρωτον γιατι η διαδικασια εχει γινει πλεον 100% ασφαλη και δευτερον αμα εχεις απλως το κινητο και κανεις απλως εγκατασταση και απεγκατασταση προγραμματων δεν κερδιζεις τιποτα σε εμπειρια ειτε εχεις το κινητο 1 μηνα ειτε ενα χρονο .

Την εμπειρια την αποκτας φυσικα με το πρωτο σου φλασαρισμα και μετ α πιθανα προβληματα που μπορει να προκυψουν .

Ο καθενας που μπαινει στο forum και ψαχνεται φανταζομαι οτι εχει την ορεξη να ασχοληθει με το κινητο σαν power χρηστης και οχι σαν ενας απλως χρηστης που θελει απλως 2 με 3 εφαρμογες και να κανει τηλεφωνα.

Ολα τα mod που ποσταρονται τοσο εδω περα οσο και στο xda forum , ειναι δοκιμασμενα απο πολλους χρηστες και αν δεν ειναι απολυτα ασφαλη , εχουν ελαχιστες πιθανοτητες κινδυνου.

Η συμβουλη μου εμενα προς τους νεους χρηστες ειναι να ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ τι πρεπει να κανουν και φυσικα να μην ειναι απο τους πρωτους που δοκιμαζουν ενα mod, ας κανουν υπομονη μια δυο μερες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και εγω δεν εχω τα 3 πληκτρα για download mode και recovery το σκεφτομαι να το κανω αλλα δισταζω λιγο γιατι μου φενεται ετσι λιγο βουνο θα ελεγα.το εχει κανει καποιο παιδι απο εδω αθηνα? εννοοω εαν το εχει κανει καποιος και τα πολυ καταφερνει να βοηθηση???:):):):):)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το εκανα χθες το βραδυ. Μια χαρα μου δουλεψε! Απλα ακολουθα ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τις οδηγιες. Και αν δεν πληρεις τις προυποθεσεις κατα τον ελεγχο του κινητου ΜΗ κανεις τιποτα. Η διαδικασια δεν ειναι ιδαιτερα δυσκολη παντως και ειναι και πολυ αναλυτικα γραμμενη. Απλα θελει προσοχη και ΟΧΙ βιασυνη.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα επετρεψε μου να διαφωνησω σε αυτο . πρωτον γιατι η διαδικασια εχει γινει πλεον 100% ασφαλη και δευτερον αμα εχεις απλως το κινητο και κανεις απλως εγκατασταση και απεγκατασταση προγραμματων δεν κερδιζεις τιποτα σε εμπειρια ειτε εχεις το κινητο 1 μηνα ειτε ενα χρονο .

Την εμπειρια την αποκτας φυσικα με το πρωτο σου φλασαρισμα και μετ α πιθανα προβληματα που μπορει να προκυψουν .

Ο καθενας που μπαινει στο forum και ψαχνεται φανταζομαι οτι εχει την ορεξη να ασχοληθει με το κινητο σαν power χρηστης και οχι σαν ενας απλως χρηστης που θελει απλως 2 με 3 εφαρμογες και να κανει τηλεφωνα.

Ολα τα mod που ποσταρονται τοσο εδω περα οσο και στο xda forum , ειναι δοκιμασμενα απο πολλους χρηστες και αν δεν ειναι απολυτα ασφαλη , εχουν ελαχιστες πιθανοτητες κινδυνου.

Η συμβουλη μου εμενα προς τους νεους χρηστες ειναι να ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ τι πρεπει να κανουν και φυσικα να μην ειναι απο τους πρωτους που δοκιμαζουν ενα mod, ας κανουν υπομονη μια δυο μερες

 

 

Η διαδικασια ειναι επιβεβαιωμενα επικινδυνη, εξαλλου και ο Tyxerakias το γραφει στον οδηγο του και τα παραδειγματα κολληματων κλπ ειναι παμπολλα. Το πως θελει ο καθενας να χρησιμοποιησει το κινητο του ειναι δικο του θεμα, εγω απλα παρατηρω πολλους να παιρνουν το τηλ στα χερια τους και πριν καν δουν τα βασικα που μπορεις να κανεις, ριχνονται με τα μουτρα στα φλασαρισματα. Αυτους θελω να αποτρεψω απο το να κανουν λαθη. Εγω ειχα το κινητο 1+ μηνα στα χερια μου μεχρι να φλασαρω την πρωτη rom.

 

Υπαρχουν guru εδω μεσα οπως ο Tyxerakias και ο TonyK που δεν εχουν φλασαρει κι εχουν μεσα μαμα rom. Κι εγω συμφωνω οτι ειναι ενα τηλ ειδικων απαιτησεων και αξιζει να το πειραξεις, αλλα παντα οταν μιλαω σε καποιον για φλασαρισματα επισημαινω οτι χρειαζεται προσοχη. Αυτο δηλαδη σου προτεινα να κανεις, δεν διαφωνησα με κατι αλλο. Και επειδη ειμαι καιρο στο φορουμ εχω δει ατομα να φλασαρουν ακομα και rom απο αλλο κινητο. ΟΚ ειναι δικια τους η ευθυνη φυσικα, ομως απο τη στιγμη που υπαρχουν και τετοια ατομα εκει εξω (φυσικα δεν γνωριζω προσωπικα κανεναν) το μονο που μπορω να κανω για να τους αποτρεψω να χαλασουν το 500 ευρω κινητο τους, ειναι να τους πω τουλαχιστον οτι η διαδικασια ενεχει ρισκα.

 

Απο εκει και περα ο καθενας κανει οτι θελει, απλα επειδη εδω δεν ειναι τεχνικη υποστηριξη της samsung κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι το τηλ δεν θα παθει τιποτα και ΑΝ (μακρια απο μας) παθει τοτε ξεκιναει μια διαδικασια πολυ πιο δυσκολη απο το να περασεις τα 3 κουμπια.

 

Αυτα και παντα φιλικα απο καποιον που εμαθε εδω μεσα αλλα επαθε κιολας :)

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγα να κανω αναβαθμιση σε φρογιο κμεσω οδηγου και κολλησε το κινητο κ δειχνει ενα τηλεφονο -θαυμαστικο και υπολογιστη...τωρα?:(
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πέρασα σε 2.2.1 JPX .Φαίνεται πολύ γρήγορη και έχει το νέο market.

 

Για την ώρα όμως δεν έχουμε BLN,chainfire root και battery mods και λογικά δεν πρέπει να δουλέυει το touchwiz g2g..Υπομονή να την φορέσει η κοινότητα και θα γίνει πανικός...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..

 

Έχει κάνει κανένας το update των google maps στην έκδοση 5;;

Εγώ την έκανα σήμερα, αλλά όταν ανοίγω την εφαρμογή μένει να λέει "checking navigation availability" . Στην προηγούμενη έκδοση, απλά μας έλεγε ότι δεν ήταν διαθέσιμη η πλοήγηση αλλά άνοιγαν οι χάρτες!!

 

Χρειάζεται να γίνει τίποτα άλλο για να δουλέψει η καινούργια έκδοση;;

 

Edit: Τελικά αν ανοίξουμε το google maps και όχι το navigation, οι χάρτες δουλεύουν κανονικά ΚΑΙ με 3D στην Αθήνα :P :P ..

Η Ελλάδα συνεχίζει να μην υποστηρίζεται στο navigation, απλά το navigation δεν σου ανοίγει το google maps 5, αλλά κολλάει στο να περιμένει!!

Edited by rafkt
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, συγνώμη που δεν μπορώ να απαντήσω σε ερωτήσεις αλλά είμαι newbie ακόμα (για λίγο :ninja: )!!!

Παρέλαβα το κινητό σήμερα το μεσημέρι και το έψαξα αρκετά, εξοικειώθηκα έκανα εγκατάσταση εφαρμογλες κλπ όλα καλά...

Ήρθε με το I9000XWJM2 Ελληνικό firmware, swype κλπ όλα τέλεια!!! Εντυπωσιάστηκα απο το κινητό (και οι φίλοι μου επίσης με τη οθόνη του)!

Ερωτήσεις:

Πως αλλάζω γλώσσα πληκτρολογίου στα μηνύματα/internet? Διάβασα για "space+σύρτε επάνω" αλλά δεν δουλεύει... Και είναι άθλιο να χρειάζεται να γυρίσω στις ρυθμίσεις να αλλάξω γλώσσα... Στο swype που χρησιμοποίησα όλα καλά (επίσης εντυπωσιακό) και οι συντομεύσεις εκεί λειτουργούν τέλεια!

 

ΥΓ: Επίσης μπαίνει σε "download mode" κανονικά με τα 3 πλήκτρα (μόλις το δοκίμασα)!!!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, ...

 

ΥΓ: Επίσης μπαίνει σε "download mode" κανονικά με τα 3 πλήκτρα (μόλις το δοκίμασα)!!!

 

Στο πληκτρολογιο της samsung για να αλλαξεις πρεπει να το εχεις γυρισμενο σε landscape και να πτησεις το πληκτρο με το γραναζι (ρυθμισεις). Μετα γλωσσα γρααφης και αλλαζει. Αν βαριεσαι να το κανεις αυο (που λογικα θα βαριεσαι περνας μεσα το HTC_IME που εχει αμεςση αλλαγη και για το οποιο οδηγιες θα βρεις εδω μεσα με αναζητηση.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, συγνώμη που δεν μπορώ να απαντήσω σε ερωτήσεις αλλά είμαι newbie ακόμα (για λίγο :ninja: )!!!

Παρέλαβα το κινητό σήμερα το μεσημέρι και το έψαξα αρκετά, εξοικειώθηκα έκανα εγκατάσταση εφαρμογλες κλπ όλα καλά...

Ήρθε με το I9000XWJM2 Ελληνικό firmware, swype κλπ όλα τέλεια!!! Εντυπωσιάστηκα απο το κινητό (και οι φίλοι μου επίσης με τη οθόνη του)!

Ερωτήσεις:

Πως αλλάζω γλώσσα πληκτρολογίου στα μηνύματα/internet? Διάβασα για "space+σύρτε επάνω" αλλά δεν δουλεύει... Και είναι άθλιο να χρειάζεται να γυρίσω στις ρυθμίσεις να αλλάξω γλώσσα... Στο swype που χρησιμοποίησα όλα καλά (επίσης εντυπωσιακό) και οι συντομεύσεις εκεί λειτουργούν τέλεια!

 

ΥΓ: Επίσης μπαίνει σε "download mode" κανονικά με τα 3 πλήκτρα (μόλις το δοκίμασα)!!!

 

καταρχήν μεγιά το κινητό!! :)

σε κάνα μήνα θα είναι expert με το κινητό. είναι εντυπωσιακό αν και δεν το έχω. για να αλλάξεις γλώσσα γύρνα το κινητό σε landscape (οριζόντια) και πάτα πάνω στο γρανάζι και λέει αλλαγή γλώσσας (εγώ αυτό κάνω στο galaxy 3 μου, ελπίζω να δουλεύει και στο galaxy S.) πλεονέκτημα που δουλεύει ο συνδιασμός με τα 3 πλήκτρα!! άντε και σε κανα 2 βδομάδες που θα πειραματιστείς και θα βάλεις την έκδοση 2.2.1 του android, θα αναρωτιέσαι αν πήρες καινούριο κινητό από την τεράστια βελτίωση ταχύτητας που θα δεις !! :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγα να κανω αναβαθμιση σε φρογιο κμεσω οδηγου και κολλησε το κινητο κ δειχνει ενα τηλεφονο -θαυμαστικο και υπολογιστη...τωρα?:(

 

Σου δουλευει το 3 button combo? Αν ναι, μην φοβασαι, βγαλε μπαταρια και προσπαθησε παλι να ενεργοποιησεις το Download mode (3 buttons). Μετα φλασαρε εκ νεου.

Ειναι οντως τρομακτικη η πρωτη επαφη με αυτην την εικονα, αλλα διορθωνεται :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παλικάρια και χρόνια πολλά σε όλους.

Προς ενημέρωση και αναπτέρωση ηθικού ενημερωθείτε σχετικά με το Galaxy s και την υποστήριξη Gingerbread διαμέσου του Nexus στο παρακάτω link:

 

http://www.engadget.com/2010/12/18/samsung-galaxy-s-receives-gingerbread-port-right-from-the-nexus/

 

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Να είστε όλοι καλά!! :)

Link to comment
Share on other sites

ειναι εδω και 2 μερες που συνεχεια κολλαει

ολο με πεταει οτι εφαρμογη και να ανοιξω και δε περνει χαμπαρι

απο επενεκινησεις

 

εχει την 2.1 την μαμισια

ροοτ και ladfix

 

εχετε και σεις τα ιδια?

 

τα ιδια και σε μενα. εχω την jg1. μεχρι και στο market κολλάει.

Εγκατατήστε το dropbox με εξτρά 500mb δώρο!

https://db.tt/OCU7WIRo

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και εγω δεν εχω τα 3 πληκτρα για download mode και recovery το σκεφτομαι να το κανω αλλα δισταζω λιγο γιατι μου φενεται ετσι λιγο βουνο θα ελεγα.το εχει κανει καποιο παιδι απο εδω αθηνα? εννοοω εαν το εχει κανει καποιος και τα πολυ καταφερνει να βοηθηση???:):):):):)

 

Σε αυτο το link http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=821698 βλεπω οτι υπαρχει και μια αλλη μεθοδος για αυτους που εχουν x0 μετα το OFNI,ειναι εκει που λεει Heimdall Method στο παραπανω link.Πριν το δοκιμασεις ωστοσο,παρε και καμια αλλη γνωμη,γιατι ειμαι νεος χρηστης και δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου.

Link to comment
Share on other sites

και για τους 2 σας και για οποιον αλλο διαμαρτυρεται για αυτό. Το lagfix μετα απο ενα χρονικο οριο σε μερικους δεν ειναι το ιδιο αποτελεσματικο και ξαναπαρουσιαζονται κολλήματα απο οτι φαινεται.. Σε μενα το ιδιο συνεβαινε και δε καταλαβα αν φταει εφαρμογη η τίποτα άλλο.παίζει ρόλο και το πλήθος των εφαρμογών που έχετε.

Λυσεις:

α)Βαζετε την 2.2.1 - Διαβαστε αναλυτικά οδηγιες στην ενότητα hacks. Προχωράτε με δική σας ευθύνη.

β)κανετε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Ακομα και με rfs filesystem μετα απο επαναφορα δε καθυστερει πολυ το τηλεφωνο. Προφανως περιμενετε σε αυτη την περιπτωση τα επόμενα official updates, γιατι ακομα και με την 2.2 πάλι αρχίζει να κολλάει μετά από χρήση η συσκευή.

Το 2ο αποτελεί επίσημη θέση της ελληνικής αντιπροσωπείας της σαμσουνγκ, αν διαβάσετε παλιότερα ποστ που έγραψαν παιδιά. Ανέφεραν επαναφορά μετά από κάθε 2 μήνες χρήσης ενδεικτικα. Αν κάποιος ασχολειται περισσότερο με τη συσκευή θα χρειάζεται συχνότερα επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...