Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν έκανα root με τη μέθοδο Rage Against the Cage (πολύ μ'αρέσει αυτό το όνομα) που είναι αναστρέψιμη, έβαλα και το busybox και όλα δουλεύουν πάλι μια χαρά, Titanium, autostarts κτλ. τζιτζί.

 

Έχει πολλές μικρές αλλαγές που μ'αρέσουν, αλλά δε μπορώ να τις βρω όλες τώρα γιατί είναι αργά. Έχουν αλλάξει γενικά κάποια πράγματα στο GUI προς το καλύτερο, το notification bar έχει ένα κουμπί παραπάνω για autorotation, και μέχρι και το mass storage mode έχει βελτιωθεί φοβερά, δε χρειάζεται πια να κατεβάζεις τη μπάρα για να κάνεις mount και είναι πολύ πιο εύχρηστο, σου λέει και πότε να βγάλεις το καλώδιο και τέτοια. Η εξωτερική κάρτα είναι πια external_sd, αντί για sd σκέτο.

 

Έχουν προστεθεί κάποιες εφαρμογές μαμίσιες, π.χ ένα Press Reader, που δε δουλευει λέει ακόμα, και το Samsung apps έχει αλλάξει λίγο, και το daily briefing έχει φύγει και υπάρχει τώρα εκεί για κατέβασμα (σιγά μην το κατεβάσω :P). Επίσης στη διαχείριση εφαρμογών μπορείς να τις μεταφέρεις πια στην εξωτερική κάρτα (αν και δε χρειάζεται στο κινητό μας με 8GB εσωτερική, αλλά ok).

 

Όταν κρατάς παρατεταμένα το power, στο μενού που βγαίνει έχει προστεθεί ένα κουμπί Data Network mode (activated ή όχι). Επιτέλους τέλος στα APN on/off και τα ρέστα, λογικά, για αυτούς που ανησυχούν για τους λογαριασμούς τους.

 

Επίσης, μπορείς να πάρεις screenshot με το συνδιασμό back/home... ιδού:

[ATTACH]17519[/ATTACH] [ATTACH]17518[/ATTACH]

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Tyxerakias έχω την έκδοση Tayutama Edition v1.0.2 και πέρασα με update.zip το ελληνικό swype. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά αναρωτιέμαι μήπως μπορώ να πάω σε πιο πολύ σπιρτάδα.. Επίσης κάτι που με ενοχλεί είναι ότι στον κατάλογο λείπουν κάποια γράμματα, πιστεύεις ότι παίζει κάποια καλύτερη έκδοση?

 

Aaaaaaaa...Να κι ένα video που μόλις ανέβασα από έναν iPhone user having lag issues:

 

http://www.youtube.com/watch?v=4u2sLzT1eg8

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ μπορείς να πεις για τον browser, αν είναι γρήγορος σε σχέση με την 2.1; Επίσης από lag τι γίνεται; Κατά την γνώμη σου θα χρειαστεί lagfix; Επίσης δώσε κάνα λινκ για τον τρόπο root που έκανες...Ελληνικό swype έχεις; Άντε και να δούμε πόσο θα περιμένουμε και εμείς...

 

Sent from GALAXY!

Αλεξ για πες...τα δύο τελευταία απαντήθηκαν..μπαταρία τι βλέπεις;

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Aντε να δουμε ποτε θα ερθει και για εμας τωρα!

 

Αλεξ με γειες με γειες!:lol:

 

Ερωτηξης!Εχω περασει τον launcher Pro και τον χρησιμοποιουσα που και που ισα ισα να φαινεται πιο ¨μουρατο" το κινητο σε φιλους.:p Με ρωταγε συνεχεια οποτε ανοιγα το κινητο ποιον launcher να χρησιμοποιησω και μια μερα αφαιρεθηκα και πατησα σαν προεπιλογη τον μαμa launcher και εχασα την λειτουργια του κεντρικου κουμπιου που μου εδινε επιλογη ποιον launcher να βαζω.Ξερει κανεις πως να βρω πως βαζω τον Launcher Pro οποτε θελω?Εψαξα αλαλ δεν βρηκα κατι.:(

 

ps:Αλεξ με χαρα σε ειδοποιω οτι ειμαι επιτελους Root και Oclf ,πεταει λεμε!!:D

 

ps2:Εχω κατεβασει το asfalt απο τα samsung apps αλλα δεν μου εβγαλε εικονιδιο πουθενα και το ψαχνω αλλα δεν το βρισκω...που στο καλο το εχει σωσει??:wacko:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηξης!Εχω περασει τον launcher Pro και τον χρησιμοποιουσα που και που ισα ισα να φαινεται πιο ¨μουρατο" το κινητο σε φιλους.:p Με ρωταγε συνεχεια οποτε ανοιγα το κινητο ποιον launcher να χρησιμοποιησω και μια μερα αφαιρεθηκα και πατησα σαν προεπιλογη τον μαμa launcher και εχασα την λειτουργια του κεντρικου κουμπιου που μου εδινε επιλογη ποιον launcher να βαζω.Ξερει κανεις πως να βρω πως βαζω τον Launcher Pro οποτε θελω?Εψαξα αλαλ δεν βρηκα κατι.:(

 

Πήγαινε ρυθμίσεις - εφαρμογές - διαχείριση εφαρμογών - launcher - εκκίνηση από προεπιλογή - διαγραφή προεπιλογών και παίρνεις πίσω τη λειτουργία του home button.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις - εφαρμογές - διαχείριση εφαρμογών - launcher - εκκίνηση από προεπιλογή - διαγραφή προεπιλογών και παίρνεις πίσω τη λειτουργία του home button.

 

Επειδή δεν θυμάμαι λόγω του ότι χρησιμοποιώ καιρό τον Adw launcher, στον μαμά launcher υπάρχει τρόπος να επιλέξω με το home button να ανοίγω όποια εφαρμογή θέλω εγώ ;

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θυμάμαι λόγω του ότι χρησιμοποιώ καιρό τον Adw launcher, στον μαμά launcher υπάρχει τρόπος να επιλέξω με το home button να ανοίγω όποια εφαρμογή θέλω εγώ ;

 

Δεν νομίζω, εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρει αυτήν την επιλογή. Μόνο με κάποια third party εφαρμογή θα γίνεται αυτό, νομίζω ότι είχα βρει μια αλλά δεν τη θυμάμαι καθόλου.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις - εφαρμογές - διαχείριση εφαρμογών - launcher - εκκίνηση από προεπιλογή - διαγραφή προεπιλογών και παίρνεις πίσω τη λειτουργία του home button.

Μου εχει την διαγραφη προεπιλογων αλλα δεν με αφηνει να την πατησω.:(

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Settings - Applications - Manage applications - tw lancher - clear defaults

(δε χρησιμοποιώ ελληνικά αλλά η μετάφραση είναι εύκολη)

Στον twlancher κοίτα όλες τις σελίδες εφαρμογών σου , μάλλον είναι κάπου στις πρώτες , κάτω δεξιά ;)

 

Αν είσαι με 2.1 υπάρχει εφαρμογή για να διαλέγεις ποια homescreen θέλεις.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Settings - Applications - Manage applications - tw lancher - clear defaults

(δε χρησιμοποιώ ελληνικά αλλά η μετάφραση είναι εύκολη)

Στον twlancher κοίτα όλες τις σελίδες εφαρμογών σου , μάλλον είναι κάπου στις πρώτες , κάτω δεξιά ;)

 

Αν είσαι με 2.1 υπάρχει εφαρμογή για να διαλέγεις ποια homescreen θέλεις.

 

Με την 2.1 ειμαι αλλα στο κουμπι της διαγραφης προεπιλογων το εχει σαν πατημενο οτι δεν εχει γινει καποια προεπιλογη.Τι στο καλο ειναι αυτο παλι?Μονο την καταργηση εγκαταστασης μου εχει ανοικτη και την επιβολη διακοπης (το πατησα αλλα δεν κανει κατι) και την εκκαθαριση cache εχει κλειστη γιατι δειχνει μηδενικη.:blink:

 

edit:Εκλεισα και ανοιξα το κινητο μπας και με αφησει να κανω διαγραφη αλλα δεν....

 

edit2: Μπηκα με το button των ρυθμισεων στην προσθηκη μετα στις συντομευσεις,activities,εψαξα και το βρηκα εκει αλλα μου εχει βαλει εικονιδιο στην αρχικη screen σαν εφαρμογη.Αν μπορει καποιος να με βοηθησει να το ξανακανω οπως παλια θα ηταν καλυτερο. :)

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Με την 2.1 ειμαι αλλα στο κουμπι της διαγραφης προεπιλογων το εχει σαν πατημενο οτι δεν εχει γινει καποια προεπιλογη.Τι στο καλο ειναι αυτο παλι?Μονο την καταργηση εγκαταστασης μου εχει ανοικτη και την επιβολη διακοπης (το πατησα αλλα δεν κανει κατι) και την εκκαθαριση cache εχει κλειστη γιατι δειχνει μηδενικη.:blink:

 

edit:Εκλεισα και ανοιξα το κινητο μπας και με αφησει να κανω διαγραφη αλλα δεν....

 

Κουφό. Δοκίμασε να κάνεις reboot και αν δεν πιάσει και αυτό απεγκατέστησε τον launcher pro.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Κουφό. Δοκίμασε να κάνεις reboot και αν δεν πιάσει και αυτό απεγκατέστησε τον launcher pro.

Reboot εννοεις επαννεκινηση ?Εκανα ηδη.

Μπηκα με το button των ρυθμισεων στην προσθηκη μετα στις συντομευσεις,activities,εψαξα και το βρηκα εκει αλλα μου εχει βαλει εικονιδιο στην αρχικη screen σαν εφαρμογη.:happy:

 

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει να το ξανακανω οπως παλια θα ηταν καλυτερο. :)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Με την 2.1 ειμαι αλλα στο κουμπι της διαγραφης προεπιλογων το εχει σαν πατημενο οτι δεν εχει γινει καποια προεπιλογη.Τι στο καλο ειναι αυτο παλι?Μονο την καταργηση εγκαταστασης μου εχει ανοικτη και την επιβολη διακοπης (το πατησα αλλα δεν κανει κατι) και την εκκαθαριση cache εχει κλειστη γιατι δειχνει μηδενικη.:blink:

 

edit:Εκλεισα και ανοιξα το κινητο μπας και με αφησει να κανω διαγραφη αλλα δεν....

 

Κατέβασε το Home switcher από μαρκετ, σου δίνει δυνατότητα άμεσης εναλλαγής μεταξύ των launcher που έχεις στο κινητό...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει άσχετο ίσως και χαζομάρα για τους περισσότερους από εσάς, αλλά είμαι άσχετος, με διάθεση να μάθω όμως...:)

Όταν λέμε hard reset εννοούμε την επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις από το μενού????

Και αν όχι, πως το κάνω? Θα πρέπει να έχω κρατήσει μπακαπ? Με ποια εφαρμογή?Στον υπολογιστή να είναι αποθηκευμένο το μπακαπ?Και πως ξαναπερνάω τα αρχεία στο κινητό? (Όλα αυτά βέβαια, αν δεν είναι hard reset οι επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις...:))

 

Υ.Γ. Μάλλον είναι γελοίες οι απορίες μου αλλά, αν φιλοτιμηθεί κάποιος και ξοδέψει λίγο από τον χρόνο του, θα του είμαι υπόχρεος. Ευχαρστώ:):)

Link to comment
Share on other sites

Reboot εννοεις επαννεκινηση ?Εκανα ηδη.

Μπηκα με το button των ρυθμισεων στην προσθηκη μετα στις συντομευσεις,activities,εψαξα και το βρηκα εκει αλλα μου εχει βαλει εικονιδιο στην αρχικη screen σαν εφαρμογη.:happy:

 

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει να το ξανακανω οπως παλια θα ηταν καλυτερο. :)

 

Reboot εννοώ μέσω της επιλογής που σου δίνει όταν πατάς power - home - volume up. Αν και έτσι δεν ξεμπλοκάρει απλά απεγκατέστησε τον launcher και βάλτον ξανά.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Reboot εννοώ μέσω της επιλογής που σου δίνει όταν πατάς power - home - volume up. Αν και έτσι δεν ξεμπλοκάρει απλά απεγκατέστησε τον launcher και βάλτον ξανά.

Eκανα reboot (ευτυχως ειμαι απο τους τυχερους που δουλευει το 3 button :cool:) αλλα παλι τα ιδια...αν κανω απεγκατασταση δεν θα πρεπει να ξαναστησω ξανα απο την αρχη τον Launcher Pro?:blink:

Αν ειναι ετσι το αφηνω οπως βρηκα προχειρη λυση

με το εικονιδιο σαν εφαρμογη.:O

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

κανε εγκατασταση απο το μαρκετ του home switcher που σου ειπε και ο αντωνης παραπανω και θα λυθουν τα προβληματα σου

θα μπορεις να εναλλασεσαι μεταξυ των launchers οποτε θες εσυ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όποιος μπορεί, κάντε ένα κόπο και τσεκάρετε στο kies...βλέπω το γιαουρτάκι κατεβαίνει προς τα κάτω...(Ρουμανία)
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όποιος μπορεί, κάντε ένα κόπο και τσεκάρετε στο kies...βλέπω το γιαουρτάκι κατεβαίνει προς τα κάτω...(Ρουμανία)

προς το παρον τιποτα..:blink: τωρα δοκιμασα,παντως το kies φαινεται να δουλευει καλα για την ωρα,μου βρισκει τα pda,csc,modem και μου λεει οτι εχω ηδη την τελευταια αναβαθμιση (jm5)..για να δουμε..:ninja:

 

edit: στο φτυσιμο μας εχουν μου φαινεται οι κορεατες,θα παρουν πρωτα ολες οι φυλες της αφρικης (μαο μαο,ζουλου και τετοια) και στο τελος εμεις :angry::angry:

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ξερουμε τι διαφορα εχει η εκδοση αυτη του froyo με την jp6 που ειχε διαρευσει? Τι ρωταω και εγω τωρα ε? Για πειτε ομως γενικες εντυπωσεις οσοι την περασατε..

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε ****το δεν λέει να αναβαθμιστεί το KIES πωωω Piece of crap! Ουφ κατέβασα κατευθείαν από samsung korea, αλλά πρέπει να πάω σπίτι για να δοκιμάσω :)
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα που έχει γίνει Update το kies να δω τι θα καταλάβω, τώρα που το registry hack δεν ισχύει και που έχω JM2 με sales code KOR...:cry:
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

To γιαουρτακι κατεβαινει σιγα-σιγα στο τηλ. μου.Θα αναφερω εντυπωσεις αργοτερα

YΓ Εχω γερμανικο κωδικο.

 

Kατεβηκε τελικα πολυ γρηγορα και επισης παρα πολυ γρηγορα εγκατασταθηκε.Ολη η διαδικασια κρατησε λιγοτερο απο 10 λεπτα.Το εκανα ροοτ.Πρωτες εντυπωσεις μου φαινεται πιο γρηγορο,μπορει να ειναι και ψυχολογικο,πιο ωραια εικονιδια.Μου κρατησε ολες τις εφαρμογες και επαφες και μηνυματα.Δεν θα βαλω το lag fix να δω απο περιεργια πως θα παει

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα που έχει γίνει Update το kies να δω τι θα καταλάβω, τώρα που το registry hack δεν ισχύει και που έχω JM2 με sales code KOR...:cry:

Κατέβασε σε άλλο PC το kies vs _82 και μπορείς να κάνεις registry hack εκεί. Δουλεύει με μια επιπλέον αλλαγή στο μητρώο, τσέκαρέ το στο xda. Στο ίδιο pc τώρα που έκανες την αναβάθμιση registry hack δεν έχει... :mad:

Το sales code μπορείς να το κάνεις ό,τι θέλεις, το product code θα εννοείς.

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...