Jump to content

Τα Παλια Κινητα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι ωραια που ηταν ρε παιδακι μου τα παλια κινητα. Θυμαμαι που σε λειτουργιες ηταν ψιλοαχρηστα, καθως καναν μονο τα βασικα, αλλα τα πιανες και το χαιροταν η ψυχη σου. Πραγματικα κομψοτεχνηματα αισθητικης.

 

Τηλεφωνα οπως 3310-8210-8850-Panasonic X70-Samsung SGH-E840-Nokia N93i.

 

Μα γιατι δεν βγαζουν τηλεφωνα με το ιδιο καλουπι, αλλα με πιο εξελιγμενες λειτουργιες και Hardware?

 

Τωρα οτι βγαινει ειναι σαν κουμουτσα. Αχαρα τηλεφωνα, που στην ουσια ουτε καν τηλεφωνα δεν ειναι. Υπολογιστες ειναι που εχουν την δυνατοτητα να κανουν και κλησεις. Με οθονες 3.8-4.3" Μιαζουν σαν αυτες τις Μιλκα που φαιρνουν δωρο οι γονεις οταν επιστροφουν απο εξωτερικο.

 

Και τι δεν θα δινα για καμμια τρελη χακια να τρεξω κανα ανοικτο λειτουργικο σε καποια απο αυτες τις παλιες συσκευες...

Edited by therock

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εδω βγαζουν κινητα καινουργια μοντελα αλλα εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα με αλλα κινητα αλλα παντα εχει μια-δυο ελλειψεις πχ το ενα δεν εχει GPS ή δεν εχει WiFi κλπ και εγω πιστευω οτι το κανουν για το κολοmarketing και απο πανω καταργουν επιτηδες τα παλια μοντελα γιατι λενε αυτοι: ''αμαν επεσε η τιμη του και ειναι πολυ καλο κινητο λεω να τα καταργησουμε και να πουλαμε μονο καινουργια μοντελα για να βγαλουμε πολλα χρηματα'' και η ΔΗΘΕΝ δικαιολογια τους: ''επειδη ειναι παλιο'', αλλα βεβαια το κανουν μονο για τα λεφτα,

Mια φορα ηθελα να παρω Nokia N78 αλλα το καταργησανε και εκεινος που πουλουσε κινητα μου ειχε πει: επειδη ηταν φθηνο και πολυ καλο κινητο :mad:

Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τι ωραία που ήταν τα παλιά κινητά. Έδινες τα ίδια λεφτά που δίνεις και σήμερα για να πάρεις το τελειότερο (που μόνο καφέ δε φτιάχνει, αν και το παλεύει) και τότε έπαιρνες ένα που το πιο εξελιγμένο που είχε τα SMS.. Μην ξεχάσω πως δεν χαλούσαν με τίποτα, μιας και δεν είχαν σχεδόν καμία λειτουργία, πέρα από την αλλαγή logos και ringtones (τα οποία έγραφες εσύ με ειδικές νότες).

 

Θυμάμαι κινητά που κόστιζαν 200000 και 250000 δραχμές και αναρωτιέμαι "τι είχαν και έκαναn τόσο;". Ναι, ήταν πρωτοπορία για την εποχή τους. Σήμερα όμως, με λιγότερα λεφτά, παίρνεις 10 φορές καλύτερο (το αν θα είναι γκουμούτσα ή όχι είναι ανάλογα με το τι θα επιλέξεις ;)).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τι ωραία που ήταν τα παλιά κινητά. Έδινες τα ίδια λεφτά που δίνεις και σήμερα για να πάρεις το τελειότερο (που μόνο καφέ δε φτιάχνει, αν και το παλεύει) και τότε έπαιρνες ένα που το πιο εξελιγμένο που είχε τα SMS.. Μην ξεχάσω πως δεν χαλούσαν με τίποτα, μιας και δεν είχαν σχεδόν καμία λειτουργία, πέρα από την αλλαγή logos και ringtones (τα οποία έγραφες εσύ με ειδικές νότες).

 

Θυμάμαι κινητά που κόστιζαν 200000 και 250000 δραχμές και αναρωτιέμαι "τι είχαν και έκαναn τόσο;". Ναι, ήταν πρωτοπορία για την εποχή τους. Σήμερα όμως, με λιγότερα λεφτά, παίρνεις 10 φορές καλύτερο (το αν θα είναι γκουμούτσα ή όχι είναι ανάλογα με το τι θα επιλέξεις ;)).

 

εγω θυμαμαι σε καταστημα γερμανο που ειχε αγορασει ενας το sony ericsson t69 σε χρυσο χρωμα περιπου 200.000 δραχμες και ειχαν μαζευτει 20 ατομα απο πανω και ελεγαν ουαουυυ τι κινηταρα ειναι αυτη!!!( ηταν το πρωτο με εχρωμη οθονη) και η καμερα ηταν αξεσουαρ προσθετο!! τωρα ειναι δυσκολα τα πραγματα γιατι σχεδον ολες οι συσκευες σε αυτα τα χρηματα (600 ευρω) ειναι pc με λειτουργιες που δεν της φανταζομασταν και ποιος ξερει τι ακολουθει για το μελον....

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

περασμενα μεγαλεια...

αρχικα η γκαμα ηταν πολυ μικρη..

καθε ελληνας ειχε ενα ericsson (εκεινο με το πορτακι που εβγαινε σε 5 χρωματα) και μετεπειτα το τιμημενο nokia 3310..

Link to comment
Share on other sites

εγω θυμαμαι σε καταστημα γερμανο που ειχε αγορασει ενας το sony ericsson t69 σε χρυσο χρωμα περιπου 200.000 δραχμες και ειχαν μαζευτει 20 ατομα απο πανω και ελεγαν ουαουυυ τι κινηταρα ειναι αυτη!!!( ηταν το πρωτο με εχρωμη οθονη) και η καμερα ηταν αξεσουαρ προσθετο!! τωρα ειναι δυσκολα τα πραγματα γιατι σχεδον ολες οι συσκευες σε αυτα τα χρηματα (600 ευρω) ειναι pc με λειτουργιες που δεν της φανταζομασταν και ποιος ξερει τι ακολουθει για το μελον....

 

ToΤ68 λες. Λιγο αργοτερα πηρα το Τ68i, pου ηταν γαλαζιο ασπρο μαζι με την εξωτερικη καμερα, την δευτερη της εκδοση ομως οχι την αρχικη, 480+200=680 ευρω. Σημερα περνεις τελευταιας γενιας iphone με αυτα τα λεφτα.

 

Περα απο το γεγονος οτι ημουν απο τους πρωτους με εγχρωμο κινητο και την δυνατοτητα να τραβαω φωτογραφιες, το κινητο δεν μου αρεσε, γιαυτο δεν το ανεφερα στο πρωτο ποστ. Για την ακριβεια κατεληξα να το σπασω, καθως το σουταρα σε μια μαντρα! Την ιδια καταληξη κοντεψε να εχει και το p910i! Με τρελαινει αυτο το θεμα που εχει η SE, και χανει το σημα ετσι στο ασχετο και χωρις λογο.

 

περασμενα μεγαλεια...

αρχικα η γκαμα ηταν πολυ μικρη..

καθε ελληνας ειχε ενα ericsson (εκεινο με το πορτακι που εβγαινε σε 5 χρωματα) και μετεπειτα το τιμημενο nokia 3310..

 

Ναι οντως, ολη ελλαδα 3210/3310 και t29, και οι λεφταδες 8210/8310/8810/8850.

 

Αυτες ηταν εποχες. Τωρα σκασαν οι Iphonαδες,androidαδες και winmobilαδες!

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Να μην ξεχνάμε το "matrix phone" εεε. Επίσης και εκείνο το Nokia που άνοιγε πάλι με το πορτάκι και με το roll key. Όποιος το είχε, ήταν μεγάλη "μούρη".
Link to comment
Share on other sites

To 7110 λες... Φοβερό κινητό εκείνη την εποχή και πανέμορφο!!!
Link to comment
Share on other sites

To 7110 λες... Φοβερό κινητό εκείνη την εποχή και πανέμορφο!!!

Ναι...και "αθάνατο" όπως μου είχαν πει. Μπαταρία 10-11 μέρες !

Link to comment
Share on other sites

Το κακό πλέον με όλα τα κινητά είναι οτι δεν είναι ποιοτικά και φυσικά δε κρατάνε για πάντα. Εχω κινητά παλιά που ακόμα και τώρα (μετά απο 10 χρόνια) η μπαταρία τους κρατάει 1 ημέρα! Όμως είναι made in Germany (NOKIA). Το china σημαίνει για εμένα πλέον, τελείως μαζική παραγωγή με φθηνά εργατικά χέρια και υλικα.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης και εκείνο το Nokia που άνοιγε πάλι με το πορτάκι και με το roll key. Όποιος το είχε, ήταν μεγάλη "μούρη".

 

Αυτο το δευτερο Ποιο λες?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το δευτερο Ποιο λες?

 

Αυτό εδώ που αναφέρθηκε πιο πάνω.;)

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο φανταστικό κινητό εκείνης της εποχής (λίγο παλιότερο από το 7110) ήταν το 8110, επίσης με συρταρωτό πορτάκι. Πανέμορφο....

 

http://www.all4mobiles.com/photo/nokia%208110.jpg

 

 

 

Αυτο το δευτερο Ποιο λες?

 

To 7110:

 

http://www.all4mobiles.com/photo/nokia%207110.jpg

Edited by KostasSTi
Link to comment
Share on other sites

Το 8110 νομίζω ήταν που πρωταγωνίστησε στο Matrix ;)
Link to comment
Share on other sites

To 7110 νομιζα οτι ηταν το matrix phone, γιαυτο ρωτησα ποιο αλο εννοεις. Αλλα τελικα ηταν το 8110.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

To 3330 ήταν τόσο τέλειο, κάτι προσόψεις απίθανες!
Link to comment
Share on other sites

To 7110:

 

http://www.all4mobiles.com/photo/nokia%207110.jpg

 

Γνωρίζω άνθρωπο που έχει ακόμη αυτή τη συσκευή από όταν είχε πρωτοβγεί και την χρησιμοποιεί ακόμα σαν το βασικό του κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μια χαρά μου αρέσουν τα σημερινά κινητά, μόνο ένα πράγμα με πτοεί, η διάρκεια μπαταρίας.
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που με χαλαει στα σημερινα κινητα ειναι οτι πανω κατω ειναι ολα ιδια, εφοσον στην ουσια ειναι μια οθονη αφης...

Μεγαλος μου ερωτας το 6600.. δεν τ' αλλαζω με κανενα αυτο το κινητο..

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γιατι εκει στη νοκια σταματησαν να βγαζουν κινητα με πρωτοτυπα σχεδια και προσωψεις?? Εχω βαρεθει να βλεπω ενα σωρο κινητα τους που το ενα αν δε μοιαζει με αλλων εταιριων, μοιαζει σιγουρα με αλλα της δικιας της! Και το χειροτερο(για μενα) ειναι τα συνεχως τετραγωνισμενα πληκτρα στις περισσοτερες συσκευες τις-Ακομα και η δυνατοτητα αλλαγης προσοψης πλεον υπαρχει σε μετρημενα καινουρια μοντελα.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω άνθρωπο που έχει ακόμη αυτή τη συσκευή από όταν είχε πρωτοβγεί και την χρησιμοποιεί ακόμα σαν το βασικό του κινητό.

 

Nα πεις σε αυτον τον ανθρωπο πως ειναι ενας μικρος θεουλης!:happy:

 

Ειμαι και γω αρρωστακι με το 7110 απο παλια, απο τοτε που πηγαινα λυκειο (99-00)

Εχω ακομα 5-6 7110 στην συλλογη μου και κατα καιρους το χρησιμοποιω σαν πρωτο.

 

 

Κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι το πιο cool τηλεφωνο που εχει κυκλοφορησει ποτε.

Αξεπεραστο design:)

 

Ο σχεδιασμος του, το ενεργο και αυτοματο flip του, το μεταλλικο πλαισιο γυρω απο την οθονη του, η κεραια του η μεγαλη οθονη του, η ακουστικη του, το roller του, η ρετρο αισθητικη του, η γεματη γευση του!!!!!

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

η γεματη γευση του!!!!!

 

Nαι κυριες και κυριοι, ειναι γεγονος, ο thePRODIGY τρωει τα 7110 του!

 

:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το 6310ι ειναι η δευτερη μου συσκευη με την μπλε οθονη...μου δωσαν 50 ευρωπουλα να το πουλησω σε ενα συλλεκτη αλλα το κρατησα. Πως κρατα 5 μερες η μπαταρια του ακομα, απορω!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχω ακομα το 7110 σε υπεραριστη κατασταση παιδια και καμια φορα απλα το βγαζω και το κοιταω!απλα απιστευτο,εχω και ενα 8110 αλλα δυστυχως εχει σπασμενη κεραια και η μπαταρια ειναι νεκρη,δυστυχως...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...