Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εψαξα στο αρχικο post του tyxerakia και δεν βρήκα καμία πληροφορία σχετικα με τον τρόπο που βάζω το ελληνικο swype

 

Βάλε το zip στην εσωτερική κάρτα.

Κλείσε το τηλέφωνο και μπες στο recovery mode με τα 3 κουμπιά, που αν έβαλες το cwm3 θα είναι πορτοκαλοκιτρινο.

Διάλεξε install zip from sdcard, μετα choose zip, διαλεξε αυτο που έγραψες στην εσωτερική κάρτα πες ναι και τελειωσες.

Οι επιλογές γίνονται με τα πλήκτρα έντασης και το power button.

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μου συνέβη πρόσφατα, το σωσα αλλά μου έμεινε η απορία παρά το ψάξιμο που έκανα (άσε που μπορεί να μου ξανασυμβεί στο μέλλον).

 

Λοιπόν, έχουμε μετατρέψει system και data από rfs σε ext4. Για κάποιον άγνωστο λόγο το κινητό τα παίζει και κάνει reboot μόνο του. Και κολλάει στην αρχική οθόνη με το λογότυπο χωρίς να το κουνάει από εκεί. Με τρια κουμπια μπαίνει μόνο σε download. Η recovery δεν μπαίνει ούτε με εντολή μέσω adb (είναι σαν να μην υπάρχει). Λογικά πρέπει να φλασαριστεί νέα ρομ αλλά πρέπει να επανέλθει το filesystem σε rfs. Η ερώτησή μου είναι: μπορεί να επανέλθει το filesystem σε rfs μέσω adb ή αυτό είναι αδύνατο;

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

βασικα ειμαι αρκετα φρεσκος με το αθλημα ,αλλα την τελευταια εβδομαδα δοκιμασα τοσο official αλλα και κουζινατες.σημερα περασα την juve 4.1 δοκιμαστε την νομιζω οτι εχω αλλο τηλεφωνο.:)
Link to comment
Share on other sites

βασικα ειμαι αρκετα φρεσκος με το αθλημα ,αλλα την τελευταια εβδομαδα δοκιμασα τοσο official αλλα και κουζινατες.σημερα περασα την juve 4.1 δοκιμαστε την νομιζω οτι εχω αλλο τηλεφωνο.:)

 

για πες μας ρε μάγκα και τις minfree ρυθμίσεις.. γιατί εμένα μου τις πετσοκόβει όλες τις εφαρμογές και μου τη σπάει λιγάκι :ninja:

 

@argasm thnx τα έσβησα αλλά δεν ξέρω τι γίνεται, ακόμα καρεδιάζει η gallery

θα δοκιμάσω να κάνω wipe και την gallery μέσω titanium μπας και στρώσει

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

η juve 4.1 "μπαινει πανω απο την τελευταια επίσημη"....?

 

οοπσσσ τωρα ειδα οτι μπαινει...

παιδια απο μπαταρια πως τα πατε με την juve???

γιατι οι προηγουμενες εκδοσεις ειχαν προβληματακια με το θεμα...

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

για πες μας ρε μάγκα και τις minfree ρυθμίσεις.. γιατί εμένα μου τις πετσοκόβει όλες τις εφαρμογές και μου τη σπάει λιγάκι :ninja:

 

δεν εχω κανει καμμια ρυθμιση ουτε πηγα σε ext4 και δεν μου κοβει τιποτα προς το παρον και η gallery παιζει αψογα.μιλαω για την v 4.1

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να βαλω την καινουργια simply honeycomb του Simone την εχει κανεις για να μου πει εντυπωσεις?
Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Βάλτην. Εγώ αυτήν έχω τον περισσότερο καιρό. Θα προχωρήσω σε simply 3.1 αύριο μάλλον. Απο τις RC αλλά και απο την froyo έκδοση έχω μόνο καλά λόγια.

Τώρα γράφει πως δεν λειτουργεί το power widget control, δεν το χρησιμοποιώ όμως αφού τα έχω στο notification bar.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτην. Εγώ αυτήν έχω τον περισσότερο καιρό. Θα προχωρήσω σε simply 3.1 αύριο μάλλον. Απο τις RC αλλά και απο την froyo έκδοση έχω μόνο καλά λόγια.

Τώρα γράφει πως δεν λειτουργεί το power widget control, δεν το χρησιμοποιώ όμως αφού τα έχω στο notification bar.

 

Ειμαι ετοιμος το μονο που φοβαμαι ειναι μηπως τελικα δεν ειναι οσο stable λεει και αυριο απο το χωριο τρεχω και δεν φτανω...

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να βαλω την καινουργια simply honeycomb του Simone την εχει κανεις για να μου πει εντυπωσεις?

 

Φοραω την 3,0 εδω και μια βδομαδα περιπου και ειμαι πολυτα ευχαριστημενος. Σταθερη, γρηγορη και με το καλυτερο wifi σημα που εχω δει ποτε σε ρομ (προσωπικη εκτιμηση). Παρα πολυ αξιολογη προσπαθεια, αξιζει μια δοκιμη.

 

Btw περασε κανεις την 3.1? Δεν βλεπω τρομερες διαφορες σε σχεση με την 3.0 και λεω να μην προχωρησω σε upgrade προς το παρον, γιατι μετα πρεπει να ξαναστρωσω τη μπαταρια και βαριεμαι. Α και ειναι και μονο wipe εκδοση προς το παρον, αρα βαριεμαι ακομα περισσοτερο να ξαναστηνω..........

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Φοραω την 3,0 εδω και μια βδομαδα περιπου και ειμαι πολυτα ευχαριστημενος. Σταθερη, γρηγορη και με το καλυτερο wifi σημα που εχω δει ποτε σε ρομ (προσωπικη εκτιμηση). Παρα πολυ αξιολογη προσπαθεια, αξιζει μια δοκιμη.

 

Btw περασε κανεις την 3.1? Δεν βλεπω τρομερες διαφορες σε σχεση με την 3.0 και λεω να μην προχωρησω σε upgrade προς το παρον, γιατι μετα πρεπει να ξαναστρωσω τη μπαταρια και βαριεμαι.

 

Σε λιγο θα την εχω βαλει εγω θα σου πω...Μπορεις να μπεις λιγο στο chat του tyxerakia, flik και εσυ..?

Edited by tailer35
Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

 

την εβαλα και εγω φιλε...

απλα ουαου!!!!

το κινητο λιγο που το ειδα "γλιστράει" μεγαλη διαφορα στην αφη....:)

επισης σαν να μου φαινεται οτι η ραμ παει καλυτερα τωρα...

θα τα δω ομως ολα αυτα καλυτερα αυριο...

ελπιζω και η μπαταρια να μην κανει κολπα...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω ποτέ θα κυκλοφορήσει η έκδοση 2.3 γινκέρ. και ακόμα αν υπάρχει κάποιος οδηγός στα ελληνικά για να περάσω την 3.0
Link to comment
Share on other sites

την εβαλα και εγω φιλε...

απλα ουαου!!!!

το κινητο λιγο που το ειδα "γλιστράει" μεγαλη διαφορα στην αφη....:)

επισης σαν να μου φαινεται οτι η ραμ παει καλυτερα τωρα...

θα τα δω ομως ολα αυτα καλυτερα αυριο...

ελπιζω και η μπαταρια να μην κανει κολπα...

 

Για δείτε όσοι βάλατε juwe το εξης θέμα που αναφέρω και στο thread του...όταν πάω στον twlauncher και μετά επιστρέφω στον adw ex που χρησιμοποιώ τα εικονίδια του adw μπερδεύονται το ένα πάνω στο άλλο και το πρόβλημα διορθώνεται μόνο με reboot..το έχει κανείς άλλος;

 

Sent from Galaxy

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι διαβσσα στο xda η JVA εχει ελληνικα πληκτρολογια,λεω να κανω μια δοκιμη με αλλαγη του csc της jvb με εκεινο της jva να δουμε τι θα παιξει.
Link to comment
Share on other sites

Για δείτε όσοι βάλατε juwe το εξης θέμα που αναφέρω και στο thread του...όταν πάω στον twlauncher και μετά επιστρέφω στον adw ex που χρησιμοποιώ τα εικονίδια του adw μπερδεύονται το ένα πάνω στο άλλο και το πρόβλημα διορθώνεται μόνο με reboot..το έχει κανείς άλλος;

 

Sent from Galaxy

Θα σε βοηθούσα αλλά δεν κατάλαβα το πρόβλημα, μπορείς να πεις πιο αναλυτικά; Εγώ Adw δεν έχω βάλει γιατί απλά δεν βρίσκω λόγο (καλά είμαι και με την αρχική οθόνη και με το launcher pro). Αλλά αν θέλεις πες να δοκιμάσω (θα χρειαστώ περισσότερες πληροφορίες). -> Επίσης είδα την ερώτηση σου στον Juwe διαβάζοντας το φόρουμ του!!!

Μόλις έβαλα την Juwe 4.1 μετά απο καθαρή εγκατάσταση 2.3.3 JVB, εγκατάσταση cfroot 3.1 με ODIN, και μετά εγκατάσταση απο CWM της 4.1 wipe... Πολύ όμορφη και γρήγορη... Αυτά παρότι είχα την έκδοση 4.0...

Quadrant (advanced)με RFS σύστημα αρχείων έπιασα 1050 (για όποιον ενδιαφέρεται αν και εγώ -όπως και πολλοί άλλοι επίσης- δεν το βρίσκουν "αντικειμενικό") και ενεργοποιώντας το stagefright απο τα tweaks έπιασα 1820 (:D:D:D)!!! Απίστευτο σκορ δεδομένου ότι είμαι σε RFS σύστημα αρχείων (φανταστείτε η μπάρα της cpu έχει επι μέρους σκορ 5562, πολύ παραπάνω ακόμα και απο το nexus one 2.2+ που πάντα μέχρι τώρα είχε πρώτο)! Άμα έβαζα και lagfix θα έπιανα πολύ πάνω απο 2400!

Edited by Coolgreek
Συμπλήρωση
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Για δείτε όσοι βάλατε juwe το εξης θέμα που αναφέρω και στο thread του...όταν πάω στον twlauncher και μετά επιστρέφω στον adw ex που χρησιμοποιώ τα εικονίδια του adw μπερδεύονται το ένα πάνω στο άλλο και το πρόβλημα διορθώνεται μόνο με reboot..το έχει κανείς άλλος;

 

Sent from Galaxy

 

Κι εγώ τον ADW EX έχω στην 4.1

Έχω κάνει πολλές φορές την εναλλαγη στους launchers και δεν έχω παρατηρήσει τέτοιο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, στα tweaks έχεις το sensitivity στο on;

Δεν μπορώ να ποστάρω ένα screen ρε γ...το για να δείτε τι εννοώ..

Δεν θεωρώ το quadrant αξιόπιστο, αλλά για την ιστορία, έβαλα στα tweaks το media στο on και με ext4, το quadrant έδειξε 2500!

 

Sent from Galaxy

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Χμμ, στα tweaks έχεις το sensitivity στο on;

 

 

Sent from Galaxy

Αν εννοείς το touchscreen sensitivity από το tweak manager

το είχα στο off, και αργά χθες το βράδυ το έβαλα στο on. Ούτε στη μία ούτε στην άλλη ρύθμιση είχα πρόβλημα στο ADW

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το touchscreen sensitivity από το tweak manager

το είχα στο off, και αργά χθες το βράδυ το έβαλα στο on. Ούτε στη μία ούτε στην άλλη ρύθμιση είχα πρόβλημα στο ADW

 

Σε ευχαριστώ, θα δοκιμάσω να φλασάρω ξανά

 

Sent from Galaxy

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια και σε μένα η Juwe πετάει ..έπαθα πλάκα πραγματικά ..η βελτίωση επισης στον browser είναι ξεκάθαρη..όχι ότι πριν είχε σοβαρό πρόβλημα απλά τώρα απογειώθηκε ..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια και σε μένα η Juwe πετάει ..έπαθα πλάκα πραγματικά ..η βελτίωση επισης στον browser είναι ξεκάθαρη..όχι ότι πριν είχε σοβαρό πρόβλημα απλά τώρα απογειώθηκε ..

 

E οχι και τόσο τρομερές διαφορές από JVB

Για τον browser δεν ξέρω γιατι χρησιμοποιώ τον dolphin

Πάντως και στην 4.1 και στην 3.2 έχω προβληματάκια με το dialpad, τον πατάς και κλείνει αμέσως, όχι FC αλλά κλείνει, μετά από λίγο ανοίγει κανονικά. Δεν ξέρω γιατί, σπαστικό όμως

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, στα tweaks έχεις το sensitivity στο on;

Δεν μπορώ να ποστάρω ένα screen ρε γ...το για να δείτε τι εννοώ..

Δεν θεωρώ το quadrant αξιόπιστο, αλλά για την ιστορία, έβαλα στα tweaks το media στο on και με ext4, το quadrant έδειξε 2500!

 

Sent from Galaxy

 

Το cpu test ήταν το αδύναμο σημείο του Galaxy..Δεν έχει σημασία το Quadrant σίγουρα αλλα πώς και έχει τέτοια αύξηση?Απο τα ~1400 στα 5000+ είναι τρελή διαφορά...Ξέρει κανείς τι αλλάζει? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το μονο προβλημα που εχω με την 4.1 του juwe ειναι στη gallery , οπου δεν ειναι τοσο ομαλη , την πρωτη φωρα που παω να ανοιξω μια φωτογραφια κανει ενα σπασημο και ανοιγει την φωτογραφια , δεν κανει αυτο το ομορφο εφε που πεταγτε σιγα σιγα η φωτο, την δευτερη φορα ειναι μια χαρα , στο πρωτο μονο ανοιγμα εχω προβλημα , το ιδιο κολληματακι εχει και στη αλλαγη απο landscape σε portrait .

Αντιμετωπιζεται και εσεις προβλημα με την gallery στη ρομ του juwe

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...