Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την ώρα οι gingerbread ανακλήθηκαν, οπότε υπάρχει περίπτωση αυτές που κυκλοφόρησαν να μη βγουν επίσημα, να γίνουν κατ'ευθείαν update.

 

Ποτε ανακλήθηκαν? Πως κι έτσι αφου φλενεται stable! Εδωσαν και τον Source Code..

Και τώρα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ποτε ανακλήθηκαν? Πως κι έτσι αφου φλενεται stable! Εδωσαν και τον Source Code..

Και τώρα?

 

Δεν βγαινει πια σε καμια χωρα μεσο kies η αναβαθμιση.Εδωσε λιγο πιο πανω ο tyxerakias ενα link που δεν δινει και πολλες διευκρινισεις αλλα το αναφερουν απο την vodafone.

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχεις καταλάβει τί είναι το CF-root... δεν μπορείς να "πας" πουθενά με το CF-root, απλά κάνει το τηλέφωνό σου root.

 

Kάνε αυτό που είπε ο Lakerdas και βάλε την 2.2.1 από την πρώτη σελίδα, η οποία γίνεται root εύκολα, και μετά όταν διαβάσεις λίγο παραπάνω θα βάλεις και gingerbread.

 

Για την ώρα οι gingerbread ανακλήθηκαν, οπότε υπάρχει περίπτωση αυτές που κυκλοφόρησαν να μη βγουν επίσημα, να γίνουν κατ'ευθείαν update.

 

αρα οπως ειμαι παω πρωτη σελιδα και ακολουθω ολη την διαδικασια - Froyo firmware v.2.2.1 για το Galaxy S (ΧWJS8) ?

το πρωτο βημα να το ακολουθησω?

οι εφαρμογες θα χαθουν?

Link to comment
Share on other sites

αρα οπως ειμαι παω πρωτη σελιδα και ακολουθω ολη την διαδικασια - Froyo firmware v.2.2.1 για το Galaxy S (ΧWJS8) ?

το πρωτο βημα να το ακολουθησω?

οι εφαρμογες θα χαθουν?

 

Επειδη δεν ξερω ακριβως τι εχει γινει με το cf-root εγω θα εκανα και Pit repartition να καθαρισει το κινητο...Αν το κανεις πες αντιο στις εφαρμογες εκτος αν εισαι root εχεις busybox και βαλεις κανα titanium backup και παρεις backup τις εφαρμογες..

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

αρα οπως ειμαι παω πρωτη σελιδα και ακολουθω ολη την διαδικασια - Froyo firmware v.2.2.1 για το Galaxy S (ΧWJS8) ?

το πρωτο βημα να το ακολουθησω?

οι εφαρμογες θα χαθουν?

 

Nαι, το ακολουθείς και το πρώτο βήμα, και ναι, θα χαθούν όλα. Αν θες κάνε πρώτα ένα backup των εφαρμογών που θες να κρατήσεις με το titanium, αλλιώς απλά ξαναβάλτες όλες απ'το μηδέν. A, και κοίτα να έχεις το συνδυασμό των 3ων πλήκτρων πρώτα... αν όχι βάλε τη JPU πρώτα από το video του Αντώνη. Αν δεν ξέρεις τί λέω, ξαναδιάβασε το πρώτο μήνυμα ολόκληρο και προσεκτικά.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

να δοκιμασω πρωτα μια χωρις το πρωτο βημα του repartition μηπως δουλεψει και δεν χρειαστει να περναω εφαρμογες η θα κανω παλι πατατα?

3 buttons δουλευει

Link to comment
Share on other sites

να δοκιμασω πρωτα μια χωρις το πρωτο βημα του repartition μηπως δουλεψει και δεν χρειαστει να περναω εφαρμογες η θα κανω παλι πατατα?

3 buttons δουλευει

 

Όχι, το wipe συνιστάται όταν περνάς καινούριο firmware. Υποτίθεται ότι θες να το κάνεις καλύτερο. Eγώ θα έκανα και repartition. Βασικά μπορείς να τα κάνεις όλα μαζί, σε ένα, όπως στον οδηγό για την eclair. Δηλαδή σε ένα βήμα, και το repartition με το pit και τα άλλα.

 

Αν δεν κάνεις repartition, γιατί όντως δε χρειάζεται αν δε θες (δε θα κάνεις πατάτα δηλαδή), και πάλι θα πρέπει να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μετά το upgrade, όπως γράφει και ο οδηγός (οπότε πάλι θα χαθούν οι εφαρμογές σου), αλλιώς δε θα δεις τη βελτίωση που θες.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Να σας κανω μια ερωτηση ειμαι καινουργιο στο galaxy s πριν ειχα to galaxy 3.

Θελω να βάλω την 2.3.3 απο το samfirmware ειναι καλή? πως γινετε το φορματ? διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Να σας κανω μια ερωτηση ειμαι καινουργιο στο galaxy s πριν ειχα to galaxy 3.

Θελω να βάλω την 2.3.3 απο το samfirmware ειναι καλή? πως γινετε το φορματ? διαδικασια?

 

καλη ειναι

νομιζω οτι εχει ενα αρχειο μονο ομως, δεν ξερω αμα εχει modem και αμα μπορει να φλασαριστει κατευθειαν απο froyo

αυτη εχει σιγουρα και τα 3 που χρειαζεσαι

http://www.multiupload.com/ZYSFTX1DV9

η διαδικασια ειναι ιδια με αυτην εδω που λεει για την js8, απλα αντικαθιστας τα αρχεια :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

pda xwjs8

phone xxjq1

csc njs3

 

fimware 2.2.1

froyo xwjs8

 

Να κανω μια ερώτηση 2.3.3 με ελλήνικο πληκτρολογιο υπαρχει γιατι έβαλα την 2.3.3 jvk αλλα δεν έχει ελληνικά στα μυνήμα αλλα μόνο στα μενου.

Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω την juve v4 αλλα δεν ξερω ποιον cf,root 3.1 θελει κανενα link να τον κατεβασω?

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερώτηση 2.3.3 με ελλήνικο πληκτρολογιο υπαρχει γιατι έβαλα την 2.3.3 jvk αλλα δεν έχει ελληνικά στα μυνήμα αλλα μόνο στα μενου.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3597680#post3597680

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλη ειναι

νομιζω οτι εχει ενα αρχειο μονο ομως, δεν ξερω αμα εχει modem και αμα μπορει να φλασαριστει κατευθειαν απο froyo

αυτη εχει σιγουρα και τα 3 που χρειαζεσαι

http://www.multiupload.com/ZYSFTX1DV9

η διαδικασια ειναι ιδια με αυτην εδω που λεει για την js8, απλα αντικαθιστας τα αρχεια :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153

 

 

Σε ευχαριστω αρχιζω τη διαδικασία. .εχει ελληνικο μενου αλλα όχι ελληνικο πληκτρολογιο τι μπορώ να κάνω?

Edited by baggelisrouk
Link to comment
Share on other sites

μολις φλασαρα με τις οδηγιες στην πρωτη σελιδα και εχω

Λοιπον

pda xwjs8

phone xxjq1

csc njs3

 

fimware 2.2.1

froyo xwjs8

 

πως κανω ροουτ εδω?

μηπως να βαλω κανενα custom kernel πχ...Voodoo? οι ψθστομ ειναι ετοιμοι ρουτ?

Edited by extacy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Αλεξ μπορεις να μου δωσεις ενα thread να κατεβασω την νεα 2.3;Ακολουθω τα βηματα ακριβως οπως στην js8 που εχω τωρα;
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι extacy, baggelisrouk, nyxterinos, θα ήθελα να δώσω σε εσάς καθώς και στα άλλα νέα μέλη μια φιλική συμβουλή, χωρίς να παρεξηγηθώ.

 

Διαβάζοντας κάποιος αυτό το θέμα περιστασιακά δίνεται η εντύπωση ότι μπορεί ο καθένας, χωρίς καμιά γνώση, να επέμβει στο λειτουργικό του τηλεφώνου χωρίς επιπτώσεις. Αυτό είναι μια απατηλή εικόνα γιατί παρακολουθείτε μέλη που είναι ενεργά από το καλοκαίρι, έχουν ρίξει τρελό διάβασμα και έχουν ξανακάνει πολλές φορές αυτές τις διαδικασίες, άλλοτε με επιτυχία και άλλοτε όχι. Η διαφορά όμως είναι ότι ξέρουν κατά βάση τι κάνουν, γνωρίζοντας τους κινδύνους, και πολλές φορές ξέρουν και τι να κάνουν για να σώσουν το κινητό τους αν κάτι πάει στραβά.

Διαδικασίες όπως rooting, αλλαγή kernel, εγκατάσταση μη επίσημης rom καταργούν την εγγύησή σας και σε περίπτωση προβλήματος θα χρειαστεί να αποταθείτε στο service της samsung και να χάσετε χρήμα και το κινητό σας για εβδομάδες.

 

Αντιλαμβανόμενοι αυτούς τους κινδύνους και θέλοντας να βοηθήσουν, παλιά μέλη όπως κυρίως ο Tyxerakias, έχουν κάτσει και έχουν γράψει λεπτομερέστατους οδηγούς, όπως αυτοί που είναι στην υπογραφή του tyxerakia. Διαβάστε τους προσεκτικά και αν κάτι δεν καταλάβετε ρωτείστε τα παλιά μέλη, θα σας βοηθήσουν με πολύ προθυμία. Αλλά προς θεού παιδιά, όχι ταρζανιές του στυλ διάβασα κάτι σε ένα post στην προηγούμενη σελίδα ας το δοκιμάσω, γιατί θα θρηνήσουμε πολλά κινητά απο εδώ και πέρα.

 

Επίσης, και τελειώνω εδώ, χρησιμοποιήστε και την επιλογή αναζήτησης, όλα έχουν απαντηθεί μπορεί και δεκάδες φορές.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα την jvb ερχομενος απο js8 και παρατηρησα οτι εγινε καπως πιο αργο το τηλ στην αποκριση,και συμφωνα με το quadrant το οποιο ενταξει δεν το εχω και ψηλα σε εκτιμηση βλεπω σκορ 840 εως 1050,με js8 ειχα το λιγοτερο 1070!Τι γινεται;Εκανα factory reset πριν και μετα το φλασαρισμα.Δεν εκανα re-partition οπως και με την προηγουμενη js8.
Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω την juve v4 αλλα δεν ξερω ποιον cf,root 3.1 θελει κανενα link να τον κατεβασω?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Από αυτό το thread. Το λίνκ που θες είναι αυτό CF-Root-XW_XEE_JVB-v3.1-CWM3RFS.zip

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας.

Ευχαριστώ καταρχήν για όλες τις πληροφορίες - γνώσεις των ειδικών

που γράφουν στο φόρουμ.

Έχω ήδη καταφέρει με τη συμβολή σας να διαμορφώσω το κινητό μου

όπως ακριβώς το θέλω.

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Είμαι js8 root ακολουθώντας τις οδηγίες της πρώτης σελίδας.

Πώς μπορώ να φλασάρω τη 2.3.3 και ποιο αρχείο κατεβάζω;

μέσω odin θα το κάνω;

Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο η αλλαγή αυτή;

Link to comment
Share on other sites

http://lmgtfy.com/?q=%5BROM%5D%5B2.3.3%5D+XWJVB

αλλά σου προτείνω να μην βάλεις 2.3.3, να περιμένεις λίγο ακόμα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

http://lmgtfy.com/?q=%5BROM%5D%5B2.3.3%5D+XWJVB

αλλά σου προτείνω να μην βάλεις 2.3.3, να περιμένεις λίγο ακόμα.

γιατί να περιμένω;

ευχαριστω παντως και για την απάντηση και για τη συμβουλή αναμονής...

Link to comment
Share on other sites

γιατί να περιμένω;

ευχαριστω παντως και για την απάντηση και για τη συμβουλή αναμονής...

 

Γιατί η Google έχει για κάποιο λόγο σταματήσει την αναβάθμιση από την Samsung των δύο Ginger.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπορεί κάποιος να μου πει τη διαδικασία για να εγκαταστήσω Ελληνικό Swype?

 

Έχω κατεβάσει το αρχείο το έχω βάλει μέσα σε ένα φάκελο που λέγετε GingerbreadKeyboard, μπαίνω σε CWM και πάω σε εκείνο το φάκελο και πατάω πάνω στο αρχείο που μας έχει δώσει ο Τυχεράκιας, δείχνει ότι κάνει ξεκινάει και μετά μου γράφει κάτι οτι δεν είναι singed το αρχείο ή κάτι τέτοιο και κάνει abort.

 

Βοηθήστε λίγο, γιατί έχω κανα δυο ώρες που παιδεύομαι με το συγκεκριμένο και θα το σπάσω!!!!

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...