Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλά Χριστούγεννα!!! Είμαι έτοιμη να φλασάρω την jpu σύμφωνα με τον οδηγό του TonyK και του suspect21. Τα παιδιά φλασάρουν την jpu low ενώ το link που δίνουν έχει την jpu mid η οποία δεν περιέχει csc. Αν το αφήσω κενό το csc τι γίνεται??? Συγγνώμη που ρωτάω αλλά έχω διαβάσει όλο το thread και έχω μπερδευτεί λίγο με το συγκεκριμένο θέμα. Επίσης απ' ότι κατάλαβα επειδή δεν θα έχω cos το μόνο που αλλάζει είναι το ελληνικό πληκτρολόγιο (που δεν με νοιάζει αφού χρησιμοποιώ το greek keyboard) και το ότι δεν θα είναι περασμένα αυτόματα τα apn. Θα έχω κάποιο πρόβλημα επειδή θα περάσω χειροκίνητα το apn??? Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική,απλά θέλω να είμαι 100% σίγουρη πριν φλασάρω. Και κάτι τελευταίο, έχω jg1 θα χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο, πέρα απ' αυτά που περιγράφουν τα παιδιά στο video??? Και πάλι ευχαριστώ!

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλά Χριστούγεννα!!! Είμαι έτοιμη να φλασάρω την jpu σύμφωνα με τον οδηγό του TonyK και του suspect21. Τα παιδιά φλασάρουν την jpu low ενώ το link που δίνουν έχει την jpu mid η οποία δεν περιέχει csc. Αν το αφήσω κενό το csc τι γίνεται??? Συγγνώμη που ρωτάω αλλά έχω διαβάσει όλο το thread και έχω μπερδευτεί λίγο με το συγκεκριμένο θέμα. Επίσης απ' ότι κατάλαβα επειδή δεν θα έχω cos το μόνο που αλλάζει είναι το ελληνικό πληκτρολόγιο (που δεν με νοιάζει αφού χρησιμοποιώ το greek keyboard) και το ότι δεν θα είναι περασμένα αυτόματα τα apn. Θα έχω κάποιο πρόβλημα επειδή θα περάσω χειροκίνητα το apn??? Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική,απλά θέλω να είμαι 100% σίγουρη πριν φλασάρω. Και κάτι τελευταίο, έχω jg1 θα χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο, πέρα απ' αυτά που περιγράφουν τα παιδιά στο video??? Και πάλι ευχαριστώ!

 

Το πρώτο θέμα το έλυσα αφού κατέβασα από το samfirmware.com την jpu low.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα darky 7 πάνω στην 4,2 με πάνω απο 200 εφαρμογές.

 

Τα επιτέλους + είναι

  • ότι μπορώ να πάρω email χωρίς να σέρνεται το κινητό. Και με imap και με pop3
     
  • το GPS επιτέλους δουλεύει κανονικά. Και δεν είχα πρόβλημα ποτέ με την καθυστέρηση στο κλείδωμα δορυφόρων. Το πρόβλημά μου ήταν τρελές ανακρίβειες στο στίγμα και καθυστερήσεις σε κάθε αλλαγή πορείας μου. Ένα ακόμα πρόβλημα ήταν ότι κάθε τόσο έχανε τους δορυφόρους. Επιτέλους δουλεύει κανονικότατα.

Δείχνει να μην παρουσιάζει lag.

 

Κατά τα άλλα έχω διάφορες καθυστερήσεις σε αρκετά πράγματα. Όλα αυτά οφείλονται μάλλον στον αριθμό εφαρμογών.

 

  • Το lancherpro που κάνω χρήση όταν κάνει boot το τηλέφωνο κάνει περίπου 1 λεπτό να αρχίσει να δουλεύει και δείχνει παγωμένο.
     
  • Αν πάω να βάλω shortcut προγράμματος με παρατεταμένη πίεση στην αρχική οθόνη κάνει τουλάχιστον 2 λεπτά να ανοίξει την λίστα με τα προγράμματα
     
  • Μικρή καθυστέρηση στο άνοιγμα του προγράμματος των επαφών
     
  • Μικρή καθυστέρηση στο άνοιγμα του default dialer

 

  • Αρκετά σπασίματα σε scroll

  • Δείχνει νομίζω το wireless signal λάθος. Ενώ έχω -80dbm μου δείχνει 4 μπάρες σήμα

 

Δεν έχω ενεργοποιήσει voodoo.

 

Και η λύση που βλέπω είναι να γίνει εργοστασιακό και να τα ξαναπεράσω όλα. Εύχομαι απλά ο darky κάποια στιγμή να αρχίσει να βάζει και ρυθμίσεις APN ελλάδας όπως και το swype μας και να μην χρειάζεται να κάνουμε τίποτα άλλο. Αλλά και πάλι δεν τρέχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι απλά ο darky κάποια στιγμή να αρχίσει να βάζει και ρυθμίσεις APN ελλάδας όπως και το swype μας και να μην χρειάζεται να κάνουμε τίποτα άλλο. Αλλά και πάλι δεν τρέχει τίποτα.

 

Τα APN τα εχει περασμενα...Εμενα με cosmote μου δουλευουν κομπλε...

Μια ματια που εριξα στα αρχεια της ρομ ειδα οτι εχει μια μεγαλη λιστα με apn απο διαφορες χωρες...

 

Την ιδια λιστα χρησιμοποιουν οι περισσοτερες custom roms

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Τα APN τα εχει περασμενα...Εμενα με cosmote μου δουλευουν κομπλε...

Μια ματια που εριξα στα αρχεια της ρομ ειδα οτι εχει μια μεγαλη λιστα με apn απο διαφορες χωρες...

 

Την ιδια λιστα χρησιμοποιουν οι περισσοτερες custom roms

 

Άρα το μόνο που λείπει είναι ελληνικά πληκτρολόγια? Καλό. Τουλάχιστον για εμένα που κάνω χρήση swype και ειναι εύκολο να μπεί.

Link to comment
Share on other sites

Άρα το μόνο που λείπει είναι ελληνικά πληκτρολόγια? Καλό. Τουλάχιστον για εμένα που κάνω χρήση swype και ειναι εύκολο να μπεί.

Ναι μόνο το ελληνικό πληκτρολόγιο λείπει, βάζεις κάποιο από μάρκετ, περνάς το swype με cwm και η ρομ είναι έτοιμη...

Apn εμένα μου τα κράτησε κανονικά όταν έβαλα την 5.6 πάνω σε jpa..

Καλά Χριστούγεννα παιδιά!

 

 

Sent from Galaxy !

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

πως αφαιρουμε ΕΝΤΕΛΩΣ την darky's rom απ το κινητο και επανερχομαστε στις επισημες εκδοσεις?

 

φλασαρεις μεσω οντιν καποια ρομ απο το πρωτο post ..... καλα Χριστουγεννα

θοδωρης

 

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Στην εκδοση του darky την 7, χρειαζεται να βαλω και outokiller? Ειχα πιο πριν με τις ρυθμισεις που ειχε πει ο Tony και εκανε πολυ καλη δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

Εγραψες οτι εχεις την JPX γιαυτο ρωταω. Αν δεν δουλευουν μονο με jig σωζεσαι.

σωστα ψαχνω για jig τωρα..???????

LG G4
Link to comment
Share on other sites

σωστα ψαχνω για jig τωρα..???????

 

Nαι αν εισαι απο Αθηνα/Θεσσαλονικη ολο και καποιος θα βρεθει να σου δωσει το δικο του και να ανταλλαξετε ευχες για τα Χριστουγεννα

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Nαι αν εισαι απο Αθηνα/Θεσσαλονικη ολο και καποιος θα βρεθει να σου δωσει το δικο του και να ανταλλαξετε ευχες για τα Χριστουγεννα

 

οχι ειμαστε κοντα..εγω Φλωρινα... ;)

LG G4
Link to comment
Share on other sites

οχι ειμαστε κοντα..εγω Φλωρινα... ;)

 

Α μαλιστα! Κι εσυ χιονοπολεμο παιζεις δηλαδη:p Δεν ξερω αν ειναι κανεις απο Φλωρινα εδω. Η γκαντεμια ειναι οτι λειπει και το παιδι που τα φτιαχνει και τα στελνει...Παντως σημερα ενας αλλος φιλος ο kouloxeris εφτιαξε το δικο του μονος του και δουλεψε μια χαρα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα! Κι εσυ χιονοπολεμο παιζεις δηλαδη:p Δεν ξερω αν ειναι κανεις απο Φλωρινα εδω. Η γκαντεμια ειναι οτι λειπει και το παιδι που τα φτιαχνει και τα στελνει...Παντως σημερα ενας αλλος φιλος ο kouloxeris εφτιαξε το δικο του μονος του και δουλεψε μια χαρα.

 

usb σκετο βυσματακι ειναι ευκολο να βρω???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

usb σκετο βυσματακι ειναι ευκολο να βρω???

 

Ειναι λιγο ζορικο αυτο...Ρωτα ρε κανενα ηλεκτρονικαδικο δεν χανεις τιποτα. Ο Δημητρης οταν εφτιαξε τα 2 πρωτοτυπα το δικο μου και το δικο του δηλαδη, πηρε ενα καλωδιο που εβγαζε micro usb και στις 2 ακρες του και απλα το ξεγυμνωσε ωστε να του μεινουν 2 ξεχωριστα βυσματα. Θελει λιγο προσοχη βεβαια. Εγω με κατι τετοια ειμαι πολυ ατζαμης ομολογω και γιαυτο δεν την παλεψα μονος μου.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

εγω απορω γιατι βαζετε την ρομ του darky, ο τυπος υποτιθεται οτι προσπαθει να βελτιωση της επισημες rom αλλα τις κανει χειροτερες πραγμα φυσικο για μενα. το κινητο με την 2.2.1 παει σφαιρα σε ολα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλά Χριστούγεννα!!! Είμαι έτοιμη να φλασάρω την jpu σύμφωνα με τον οδηγό του TonyK και του suspect21. Τα παιδιά φλασάρουν την jpu low ενώ το link που δίνουν έχει την jpu mid η οποία δεν περιέχει csc. Αν το αφήσω κενό το csc τι γίνεται??? Συγγνώμη που ρωτάω αλλά έχω διαβάσει όλο το thread και έχω μπερδευτεί λίγο με το συγκεκριμένο θέμα. Επίσης απ' ότι κατάλαβα επειδή δεν θα έχω cos το μόνο που αλλάζει είναι το ελληνικό πληκτρολόγιο (που δεν με νοιάζει αφού χρησιμοποιώ το greek keyboard) και το ότι δεν θα είναι περασμένα αυτόματα τα apn. Θα έχω κάποιο πρόβλημα επειδή θα περάσω χειροκίνητα το apn??? Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική,απλά θέλω να είμαι 100% σίγουρη πριν φλασάρω. Και κάτι τελευταίο, έχω jg1 θα χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο, πέρα απ' αυτά που περιγράφουν τα παιδιά στο video??? Και πάλι ευχαριστώ!
αν εχεις κατεβασει απο samfirmware λογικα θα ειναι μονο ενα αρχειο μεσα το οποιο ανοιγοντας το odin το βαζεις στο PDA και αφηνεις phone,modem και csc κενα,δεν βαζεις τιποτα στο pit και δεν τικαρεις το repartition,πατας start και..καλο φλασαρισμα!!!

θα σου προτεινα αφου την βαζεις που την βαζεις την ρομ να διαλεξεις την jpx,εσυ αποφασιζεις βεβαια.

(τον συνδιασμο πληκτρων τον εχεις τσεκαρει??)

οσο για τα apn,ναι θα μπουνε χειροκινητα και δεν θα εχεις κανενα προβλημα στη συνεχεια.

 

usb σκετο βυσματακι ειναι ευκολο να βρω???

εχουν στα καταστηματα με ηλεκτρονικα,εναλλακτικα αν δεν βρεις και μπορεις να βρεις πολυμετρο βαλε φωνη να σου πω να κοψεις καλωδιο και να βρεις τα ποδαρακια ευκολα

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

εγω απορω γιατι βαζετε την ρομ του darky, ο τυπος υποτιθεται οτι προσπαθει να βελτιωση της επισημες rom αλλα τις κανει χειροτερες πραγμα φυσικο για μενα. το κινητο με την 2.2.1 παει σφαιρα σε ολα

 

εγώ να σου πώ για το theme κυρίως :)

 

γιατί κανα 2 φορές που πήγα να βάλω χειροκίνητα mod για μπαταρία έφαγε φρίκη οπότε είπα να μην κάνω πειράματα

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις κατεβασει απο samfirmware λογικα θα ειναι μονο ενα αρχειο μεσα το οποιο ανοιγοντας το odin το βαζεις στο PDA και αφηνεις phone,modem και csc κενα,δεν βαζεις τιποτα στο pit και δεν τικαρεις το repartition,πατας start και..καλο φλασαρισμα!!!

θα σου προτεινα αφου την βαζεις που την βαζεις την ρομ να διαλεξεις την jpx,εσυ αποφασιζεις βεβαια.

(τον συνδιασμο πληκτρων τον εχεις τσεκαρει??)

οσο για τα apn,ναι θα μπουνε χειροκινητα και δεν θα εχεις κανενα προβλημα στη συνεχεια.

 

 

εχουν στα καταστηματα με ηλεκτρονικα,εναλλακτικα αν δεν βρεις και μπορεις να βρεις πολυμετρο βαλε φωνη να σου πω να κοψεις καλωδιο και να βρεις τα ποδαρακια ευκολα

 

θα ψαξω αυριο αλλα για πες απο τωρα πως θα τα βρω..απο οτι ειδα θελω μια αντισταση 300 k ohm & μια 1 k ohm... στις θεσεις 5 & 4 αντιστοιχα...σωστα..??

Edited by cyberbop
LG G4
Link to comment
Share on other sites

θα ψαξω αυριο αλλα για πες απο τωρα πως θα τα βρω..απο οτι ειδα θελω μια αντισταση 300 k ohm & μια 1 k ohm... στις θεσεις 4 & 5 αντιστοιχα...σωστα..??
σωστα,θα ζητησεις αντιστασεις με την μικροτερη ανοχη στο 1/4 watt ,κοιτα pm
Link to comment
Share on other sites

σωστα,θα ζητησεις αντιστασεις με την μικροτερη ανοχη στο 1/4 watt ,κοιτα pm

300 k ohm--------> 4 θεση σωστα????

1 k ohm---------? 5 θεση...σωστα..??

pm......???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

εγω απορω γιατι βαζετε την ρομ του darky, ο τυπος υποτιθεται οτι προσπαθει να βελτιωση της επισημες rom αλλα τις κανει χειροτερες πραγμα φυσικο για μενα. το κινητο με την 2.2.1 παει σφαιρα σε ολα

 

Το..«χειρότερες» από που προκύπτει;

 

Sent from Galaxy !

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

για να διαλεξεις καθε εφαρμογη που κανεις εγκατασταση που θα την πας πας ρυθμισεις-εφαρμογες-διαχειριση εφαρμογων επιλεγεις την εφαρμογη που θες και πατας μετακινηση στην καρτα sd η μετακινηση στο τηλεφωνο...δεν εχουν ολες οι εφαρμογες αυτη την δυνατοτητα...

 

το λογικο που μου ειπε ο domi αν θυμαμαι καλα, το απογευμα

 

αμ ελα που το99% των εφαρμογων δεν μπορουν να πανε στην εξωτερικη sd κάρτα, ούτε επιλογή έχει για μετακίνηση στην external sd card, ουτε κατα την εγκατάσταση δυστυχώς και θα επιμείνω σε αυτό γιατι ηταν κατι που το περιμενα με καθε ρομ που βασίζεται σε froyo (εχω darky7)

 

κατι άλλο ψαχνω με το file explore τωρα κάτι και βλέπω πολλά "ορφανά" αρχεια μέσα στην καρτα

και πειτε παραξενιά επειδη δεν θεώ να εχω πολλα σκορπια αρχεια αυτα είναι

swype.zip

voodoo_data_conversion 65,3 mb

voodoo_dbdata_conversion 976 kb

voodoo_cache_conversion

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

domi μιλας για την external sd card? οχι την ενσωματωμένη:)

 

τα αλλα τα αρχεια που προανεφερα τα σβηνω, ή ειναι αρχεια συστήματος?

 

και κατι τελευταίο, στα battery icon mod (για το sgs μιλαω) που πρεπει να του δώσω για να αλλαξω το εικονιδιο της μπαταρίας, για θμηστε μυ γιατι το μυαλο κολλαει επικνδυνα αυτες τις ωρες το mod μας ειναι απο *#1234#?

Edited by mylogic_x
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...