Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mpa piga na to kanw kai mou ebgale abort

 

φλάσαρε αυτό : http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=547850&d=1300708313 σαν pda στο odin

χωρίς repartition/auto reboot τικαρισμένα

με το που τελειώσει βγάλε το κινητό από usb, από την οθόνη του download mode μπες recovery με τα 3 κουμπιά χωρίς να κλείσεις το κινητό και φλάσαρε κανονικά την 9,5

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω το fugu-root γιατι σκοπος ειναι να εχω cwm και με αυτο δε γινεται παρα ενα απλο ρουτ,δε λεει.Θα βγαλει ο chainfire πιστευω συντομα,ισως και αποψε,ο κερνελ του supercurio απ οτι διαβαζω θα βαλει πακετο και το voodoo lagfix πραγμα που δε θελω,εχω μαθει με το cfroot χωρις lagfix και τετοια.Λοιπον η μνημη αυτη τη στιγμη σε idle ειναι στα 126 mb ελευθερη

 

μμμ, φαινεται να εχει βελτιωθει η διαχειριση μνημης...αυτο ειναι ευχαριστο:)

εχεις καταλαβει καμια αλλα διαφορα σε σχεση με την jvb...;κατι για browser bug διαβαζω...:O

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

μμμ, φαινεται να εχει βελτιωθει η διαχειριση μνημης...αυτο ειναι ευχαριστο:)

εχεις καταλαβει καμια αλλα διαφορα σε σχεση με την jvb...;κατι για browser bug διαβαζω...:O

Αυτη τη στιγμη ειμαι σε 123 mb σχετικα με το idle.Aυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν κλεινουν οι επαφες σε καμια περιπτωση και μου αρεσει.

Ηρακλη οπως ειπαν πριν ο Μακης και ο Βασιλης,στο xda γινεται του κουτρουλη ο γαμος :chair: ο καθενας κανει οτι του κατεβει οπως του κατεβει και γραφει οτι του προκυψει!!!Δεν ειδα bug στον browser,το αντιθετο μαλιστα.Εδω ποσταρουν συνεχεια οτι συνεχιζεται το battery drain που ειχε η jvb,τι περιμενεις απο εκει και περα!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη ειμαι σε 123 mb σχετικα με το idle.Aυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν κλεινουν οι επαφες σε καμια περιπτωση και μου αρεσει.

Ηρακλη οπως ειπαν πριν ο Μακης και ο Βασιλης,στο xda γινεται του κουτρουλη ο γαμος :chair: ο καθενας κανει οτι του κατεβει οπως του κατεβει και γραφει οτι του προκυψει!!!Δεν ειδα bug στον browser,το αντιθετο μαλιστα.Εδω ποσταρουν συνεχεια οτι συνεχιζεται το battery drain που ειχε η jvb,τι περιμενεις απο εκει και περα!!

οποτε διορθωθηκε...ετσι ειναι εμενα τωρα με js8 :D:D:D

καλα ναι δεν αντιλεγω...αλλα μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση και αναρωτιομουν λες να συμβαινει κατι τετοιο...;:wacko:

μου την προτεινεις δηλαδη να την βαλω σε σχεση με την js8 ή καλυτερα με την jvb...;

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

οποτε διορθωθηκε...ετσι ειναι εμενα τωρα με js8 :D:D:D

καλα ναι δεν αντιλεγω...αλλα μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση και αναρωτιομουν λες να συμβαινει κατι τετοιο...;:wacko:

μου την προτεινεις δηλαδη να την βαλω σε σχεση με την js8...;

Επειδη ειχα την jvb με την οποια δεν ειχα κανενα προβλημα οπως τα εχουμε συζητησει (κι εσυ το ιδιο) με εξαιρεση την μνημη,θεμα το οποιο τωρα βλεπω εφιαξε σε μεγαλο βαθμο κι επειδη δεν νομιζω οτι αυτη,η νεα,θα βγαλει κουσουρια στην πορεια αφου δεν εβγαλε η jvb,ναι θα στην προτεινω.Εξαλου αυτο που διαπιστωνω οσο την σκαλιζω ειναι η διαφορα σε ταχυτητα με την jvb,αυτη την στιγμη εχω αποριψει εντελως και την παραμικρη σκεψη για επιστροφη σε js8.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα την jvb με την οποια δεν ειχα κανενα προβλημα οπως τα εχουμε συζητησει (κι εσυ το ιδιο) με εξαιρεση την μνημη,θεμα το οποιο τωρα βλεπω εφιαξε σε μεγαλο βαθμο κι επειδη δεν νομιζω οτι αυτη,η νεα,θα βγαλει κουσουρια στην πορεια αφου δεν εβγαλε η jvb,ναι θα στην προτεινω.Εξαλου αυτο που διαπιστωνω οσο την σκαλιζω ειναι η διαφορα σε ταχυτητα με την jvb,αυτη την στιγμη εχω αποριψει εντελως και την παραμικρη σκεψη για επιστροφη σε js8.

πολυ βοηθητικη η γνωμη σου...μαλλον θα περιμενω λιγες μερες ακομη για να δω εαν βγει καμια επισημη αγγλικη 2.3.3. αλλιως παω κι εγω για jvh...σε ευχαριστω Παρη...με κατατοπισες αρκετα:)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Στον stock browser εφτιαξαν το bug που οταν εκανες γρηγορα πανω ή κατω μια σελιδα σταματαγε αποτομα μονο του;

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Tην φλάσαρα και εγώ και δεν έχω βρει ακόμα bug. Είναι αισθητά πιο γρήγορη όπως λέει ο truckman , o browser EΠΙΤΕΛΟΥΣ διορθώθηκε http://www.navimania.gr/images/smilies/clap2.gifκαι είναι ταχύτατος χωρίς lag ακόμα και με το flash ενεργό , διορθώθηκε το bug που έμεναν αναμένα τα led των πλήκτρων αφης με το NoLed και έτρωγε μπαταρία. Η ram είναι περισσότερη ελεύθερη τώρα και μάλλον (θέλω λίγο καιρό να την δοκιμάσω ακόμα) δεν κλείνει τόσο γρήγορα τις εφαρμογές στο background. Root έκανα όπως γράφει εδώ χωρίς πρόβλημα.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

πολυ βοηθητικη η γνωμη σου...μαλλον θα περιμενω λιγες μερες ακομη για να δω εαν βγει καμια επισημη αγγλικη 2.3.3. αλλιως παω κι εγω για jvh...σε ευχαριστω Παρη...με κατατοπισες αρκετα:)
Λογικα κατι θα βγει ακομη στις επομενες μερες ;)
Link to comment
Share on other sites

Λογικα κατι θα βγει ακομη στις επομενες μερες ;)

 

ετσι πιστευω κι εγω...κατι μου λεει οτι πλησιαζει η αγγλικη...ειδωμεν:)

μην χανουμε και την εγγυηση :p

δοκιμασες καθολου να δεις εαν δουλευουν το sygic aura,ndrive κ.α...;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα την jvb με την οποια δεν ειχα κανενα προβλημα οπως τα εχουμε συζητησει (κι εσυ το ιδιο) με εξαιρεση την μνημη,θεμα το οποιο τωρα βλεπω εφιαξε σε μεγαλο βαθμο κι επειδη δεν νομιζω οτι αυτη,η νεα,θα βγαλει κουσουρια στην πορεια αφου δεν εβγαλε η jvb,ναι θα στην προτεινω.Εξαλου αυτο που διαπιστωνω οσο την σκαλιζω ειναι η διαφορα σε ταχυτητα με την jvb,αυτη την στιγμη εχω αποριψει εντελως και την παραμικρη σκεψη για επιστροφη σε js8.

 

Καλησπέρα και απο εμένα...

 

Μια ερώτηση, για να μπει σωστα η καινουρια ρομ ακολουθουμε τον οδηγό όπως και για την γιουβε, του φιλου coolgreek?

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν αντεξα...μολις την εβαλα κι εγω :D:D:D

ξενυχτι παλι αποψε :lol:

edit: πολυ καλυτερη σε σχεση μετην jvb,πιο γρηγορη και η διαχειριση μνημης εχει βελτιωθει κατα μεγαλο βαθμο...αλλο ενα θετικο ειναι οτι υποστηριζεται πλεον και η περιστροφη στους χαρτες...γενικοτερα ειναι πολυ smooth και πολυ γρηγορη...το aura μου κλειδωσε σε 1δευτερο:D

αξιζε η δοκιμη..μαλλον θα μεινω σε αυτην :)

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα παιδια,η διαρκεια μπαταριας τι λεει;Καποιο εξτρα εφεδακι εναντι της jvb εχει;Ταχυτητα,διαχειριση μνημης;Χρειαζεται να κανω re-partition ερχομενος απο jvb που δεν ειχα κανει και τοτε ερχομενος απο js8;Και αν κανω re-partition χρειαζεται εξωτερικη sd card η αποθηκευεται στου τηλ;Το ρουτ με fuguroot θα χαθει οταν κανω hard reset;Πολλες ερωτησεις ξερω,αλλα θελω ναμαι σιγουρος.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν αντέχω άλλο με οφισιαλ 2.2 γιαυτο αυριο θα αρχίσω τα φλασαρισματα..! Θέλω μια σταθερη 2.3 και κατά προτίμηση οφισιαλ (θα ξενερωσω αν μου κανει νερα με καποια καστομ,αλλα εσείς ξέρετε καλύτερα!). Ειναι αρκετά που μου μοιάζουν κινέζικα ακόμα αλλα εχω διαβάσει πολλα στο φορουμ και επίσης όλους τους οδηγούς. (ευκολο μου φαίνεται το οντιν, δουλεύουν και τα «3» στο κινητο οπότε δε φοβαμαι!)! Τι μου προτείνετε παίδες;;;!!!

(αυριο θα δω τα μηνυματα και θα πράξω ανάλογα! Ευχαριστω εκ των προτέρων!)!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μεγααααααααααααλη ταλαιπωρια (δεν δουλευαν τα 3 κουμπια για download mode και χρειαστηκε να αλλαξω το recovery απο 3e σε 2e)περασα σημερα στο galaxy ενος φιλου τη MIUI 1.4.29.Επειδη υπαρχουν αρκετοι με το προβλημα των 3 κουμπιων εγω ακολουθησα τον οδηγο που περιγραφεται παρακατω:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=785201

 

Σορρυ εαν εχει ξαναειπωθει,αλλα δεν το βρηκα στο φορουμ οποτε ειπα να το ποσταρω μιας και παιδευτηκα αρκετα να βρω τη λυση(πρωτη φορα επιασα galaxy στα χερια μου σημερα)

 

edit:μολις διαπιστωσα οτι ο οδηγος υπαρχει και εφαγα τοσες ωρες αδικα ψαχνοντας.

 

Εχει κανεις υποψιν του εαν υπαρχει καποιο greek pack για τη ΜΙUI?

Edited by sardas

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν αντέχω άλλο με οφισιαλ 2.2 γιαυτο αυριο θα αρχίσω τα φλασαρισματα..! Θέλω μια σταθερη 2.3 και κατά προτίμηση οφισιαλ (θα ξενερωσω αν μου κανει νερα με καποια καστομ,αλλα εσείς ξέρετε καλύτερα!). Ειναι αρκετά που μου μοιάζουν κινέζικα ακόμα αλλα εχω διαβάσει πολλα στο φορουμ και επίσης όλους τους οδηγούς. (ευκολο μου φαίνεται το οντιν, δουλεύουν και τα «3» στο κινητο οπότε δε φοβαμαι!)! Τι μου προτείνετε παίδες;;;!!!

(αυριο θα δω τα μηνυματα και θα πράξω ανάλογα! Ευχαριστω εκ των προτέρων!)!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

παιρνωντας υπ'οψην τα μηνυματα των παιδιων η jvh προκειται για πολυ καλη ρομ απο οτι φαινεται...

συντομα θα την φλασαρω και εγω :D

 

επιτελους παιδια πολυ καλα νεα και τωρα μαλλον φαινεται γιατι διακοψαν την κυκλοφορια της jvb :)

 

@sardas εχει αναρτηθει απο τον red hering οδηγος στα ελληνικα ;)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πάντως δεν ξαναμπαίνω στον κόπο να αλλάζω rom. Έχω τη 2.2.1 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Εξάλλου οι διαφορές της με την 2.3.3 είναι ελάχιστες. Μόνο και μόνο για να λέω ότι έχω την καινούργια έκδοση δε θα καθίσω να κάνω τέτοιον κόπο. Το κινητάκι δουλεύει τέλεια με την 2.2.1, έχει πολύ καλή διαχείριση μνήμης και η μπαταρία κρατάει πολύ. Είναι πολύ σταθερή έκδοση. Αν δεν βγει επίσημη ελληνική μέσω kies 2.3.3 δεν πειράζω τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πάντως δεν ξαναμπαίνω στον κόπο να αλλάζω rom. Έχω τη 2.2.1 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Εξάλλου οι διαφορές της με την 2.3.3 είναι ελάχιστες. Μόνο και μόνο για να λέω ότι έχω την καινούργια έκδοση δε θα καθίσω να κάνω τέτοιον κόπο. Το κινητάκι δουλεύει τέλεια με την 2.2.1, έχει πολύ καλή διαχείριση μνήμης και η μπαταρία κρατάει πολύ. Είναι πολύ σταθερή έκδοση. Αν δεν βγει επίσημη ελληνική μέσω kies 2.3.3 δεν πειράζω τίποτα.

 

θα περιμενεις πολυ ακομα... :lol::lol:

περα απο την πλακα, οι 2.3 πιστευω ειναι πιο γρηγορες εστω και ελαχιστα αλλα η διαφορα φαινεται

το κινητο απο κλειστο ανοιγει ταχυτατα, ο browser ειναι πολυ πολυ καλυτερος, η αναπαραγωγη flash το ιδιο, καλυτερο σημα gps και λεγεται οτι εχει και πολυ καλη αυτονομια

οποτε νομιζω οτι δεν ειναι και τελειως ασημαντοι λογοι :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πάντως δεν ξαναμπαίνω στον κόπο να αλλάζω rom. Έχω τη 2.2.1 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Εξάλλου οι διαφορές της με την 2.3.3 είναι ελάχιστες. Μόνο και μόνο για να λέω ότι έχω την καινούργια έκδοση δε θα καθίσω να κάνω τέτοιον κόπο. Το κινητάκι δουλεύει τέλεια με την 2.2.1, έχει πολύ καλή διαχείριση μνήμης και η μπαταρία κρατάει πολύ. Είναι πολύ σταθερή έκδοση. Αν δεν βγει επίσημη ελληνική μέσω kies 2.3.3 δεν πειράζω τίποτα.

 

Aπο τη μια πολυ ορθο το σκεπτικο, αφου οπως λες και ο ιδιος το κινητο σου δουλευει οπως θελεις εσυ, χωρις προβληματα και θεματα και δεν θελεις να χαλασεις την ομαλη λειτουργια του. Απο την αλλλη ομως μην περιμενεις και πολλα απο samsung hellas για επισημη ελληνικη 2.3.3 γιατι θα απογοητευτεις για μια ακομη φορα. Απλα, οταν κουραστεις και νιωσεις ετοιμος για την αλλαγη σου, πιανεις το odin και σε λιγα λεπτα εισαι με μια ολοκαινουργια 2.3.3.

 

Τελος η 2.3.3 ειναι αρκετα ανωτερη απο την 2.2.1 και θα το διαπιστωσεις και μονος σου οταν με το καλο αποφασισεις να την περασεις:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια απαντηση για τις αποριες που ειχα στην προηγουμενη σελιδα;Λεω να φλασαρω αποψε για αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα παιδια,η διαρκεια μπαταριας τι λεει;Καποιο εξτρα εφεδακι εναντι της jvb εχει;Ταχυτητα,διαχειριση μνημης;Χρειαζεται να κανω re-partition ερχομενος απο jvb που δεν ειχα κανει και τοτε ερχομενος απο js8;Και αν κανω re-partition χρειαζεται εξωτερικη sd card η αποθηκευεται στου τηλ;Το ρουτ με fuguroot θα χαθει οταν κανω hard reset;Πολλες ερωτησεις ξερω,αλλα θελω ναμαι σιγουρος.

 

μπαταρια? ακομη ουτε μερα δεν εχουν κλεισει οποτε δεν βγαινει συμπερασμα

εφε, οχι δεν υπαρχει

ειναι λιγο πιο γρηγορο απο οτι λενε απο την jvb, αρκετα απο τις 2.2.1 θα ελεγα εγω

κανε repartition δεν χανεις τιποτα, βγαλε εξωτερικη sd και sim και ολα θα πανε καλα

το ρουτ εννοειται θα χαθει αλλα μπορεις να το ξανακανεις

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

μπαταρια? ακομη ουτε μερα δεν εχουν κλεισει οποτε δεν βγαινει συμπερασμα

εφε, οχι δεν υπαρχει

ειναι λιγο πιο γρηγορο απο οτι λενε απο την jvb, αρκετα απο τις 2.2.1 θα ελεγα εγω

κανε repartition δεν χανεις τιποτα, βγαλε εξωτερικη sd και sim και ολα θα πανε καλα

το ρουτ εννοειται θα χαθει αλλα μπορεις να το ξανακανεις

Οκ,εξωτερικη sd δεν εχω βαλει δεν χρειαστηκε,το re-partition αποθηκευεται στην εσωτερικη;Ετσι μου ειχε απαντησει καποιος απο οτι θυμαμαι,απλα το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι εχω περασει τον κερνελ που δινει ο τυχερακιας για ρουτ με fuguroot και απο τοτε το τηλ.δεν συνδεεται στο kies,μηπως δεν εχω τους καταλληλους drivers και κολλησω καπου;To kies το εβαλα και το ξαναβγαλα κρατωντας μονο το samsung usb drivers for mobile phones,ειμαι οκ νομιζω αλλα θελω και την γνωμη καποιου εμπειρου.Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Aπο τη μια πολυ ορθο το σκεπτικο, αφου οπως λες και ο ιδιος το κινητο σου δουλευει οπως θελεις εσυ, χωρις προβληματα και θεματα και δεν θελεις να χαλασεις την ομαλη λειτουργια του. Απο την αλλλη ομως μην περιμενεις και πολλα απο samsung hellas για επισημη ελληνικη 2.3.3 γιατι θα απογοητευτεις για μια ακομη φορα. Απλα, οταν κουραστεις και νιωσεις ετοιμος για την αλλαγη σου, πιανεις το odin και σε λιγα λεπτα εισαι με μια ολοκαινουργια 2.3.3.

 

Τελος η 2.3.3 ειναι αρκετα ανωτερη απο την 2.2.1 και θα το διαπιστωσεις και μονος σου οταν με το καλο αποφασισεις να την περασεις:)[/quote

 

Μα δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο! Και κάτι προβληματάκια λένε με το τελικό ς. Ή αυτή είναι καινούργια χωρίς τέτοια προβλήματα; Έχω μπερδευτεί με τις τόσες ρομ που διαβάζω εδώ μέσα! Έχει βγει 2.3.3 με ελληνικό μενού, ελληνικό πληκτρολόγιο κι απροβλημάτιστη; Βγήκε επίσημα σε κάποια χώρα χθες; Δεν πολυέχω καταλάβει!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο! Και κάτι προβληματάκια λένε με το τελικό ς. Ή αυτή είναι καινούργια χωρίς τέτοια προβλήματα; Έχω μπερδευτεί με τις τόσες ρομ που διαβάζω εδώ μέσα! Έχει βγει 2.3.3 με ελληνικό μενού, ελληνικό πληκτρολόγιο κι απροβλημάτιστη; Βγήκε επίσημα σε κάποια χώρα χθες; Δεν πολυέχω καταλάβει!

 

E αν το προβλημα ειναι το πληκτρολογιο, τοτε αυτο λυνεται πολυ ευκολα. Οι ρομ αυτες φυσικο ειναι να μην εχουν ελληνικα πληκτρολογια, γιαυτο εφτιαξε ο Αλεξ το ειδικο zip. Η τελευταια που κυκλοφορησε σημερα δεν εχει ελληνικα πληκτρολογια γιατι ειναι σκανδιναβικη. Παντως σου λεω αν ειναι αυτο το μονο σου προβλημα για να φυγεις απο 2.2.1 λυνεται πολυ ευκολα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...