Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τυχερακια (μακαρι να ηξερα ποιο ειναι το ονομα σου...μου την σπανε τα nicknames) μιας και εσυ ξερεις,κι αν δεν σου ειναι κοπος μπορεις να φτιαξεις και μια καταμαυρη notification bar με ποσοστο τις εκατο στην μπαταρια για την JVN;Αν γινεται φυσικα κι αν μπορεις.Η' τουλαχιστον να μου δειξεις τον τροπο ή καποιο λινκ απο τους XDA.

Κατι σαν αυτο δηλαδη

Ανεβαστε καποιος το framework-res.apk και το systemUi.apk απο την jvn να σας φτιαξω ενα τετοιο μοντακι.Καλα θα ειναι να ειναι τα αρχεια αυτα απο καποιον που εχει ηδη περασει το μοντακι του Αλεξανδρου για να το εχετε κι αυτο,διαφορετικα αν το φλασαρετε μετα θα εχουμε <θεματακι>. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ανεβαστε καποιος το framework-res.apk και το systemUi.apk απο την jvn να σας φτιαξω ενα τετοιο μοντακι.Καλα θα ειναι να ειναι τα αρχεια αυτα απο καποιον που εχει ηδη περασει το μοντακι του Αλεξανδρου για να το εχετε κι αυτο,διαφορετικα αν το φλασαρετε μετα θα εχουμε <θεματακι>.

 

Αν με βοηθησεις ποιος ειναι ο Αλεξανδρος και ποιο το μοντακι που λες ισως θα μπορουσα να το κανω...

Σε ευχαριστω και μονο που ασχολεισαι φιλε!

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαστε καποιος το framework-res.apk και το systemUi.apk απο την jvn να σας φτιαξω ενα τετοιο μοντακι.Καλα θα ειναι να ειναι τα αρχεια αυτα απο καποιον που εχει ηδη περασει το μοντακι του Αλεξανδρου για να το εχετε κι αυτο,διαφορετικα αν το φλασαρετε μετα θα εχουμε .

 

Πάρη το framework είναι προφανώς στο mod μου. Θα σου στείλω το systemui το βράδυ αν δεν με προλάβει κανένας

 

Εγώ είμαι o Αλέξανδρος Πάνο, όπως λέει η υπογραφή μου...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πάρη το framework είναι προφανώς στο mod μου. Θα σου στείλω το systemui το βράδυ αν δεν με προλάβει κανένας

 

 

Ενταξει Αλεξ,το κατεβασα το δικο σου framework,περιμενω και το systemui
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει Αλεξ,το κατεβασα το δικο σου framework,περιμενω και το systemui

 

Που το βρισκω το systemui;Εκανα αναζητηση με το file expert αλλα δεν βρηκε τιποτα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Που το βρισκω το systemui;Εκανα αναζητηση με το file expert αλλα δεν βρηκε τιποτα.
θελεις root explorer,ειναι στο /system/app
Link to comment
Share on other sites

θελεις root explorer,ειναι στο /system/app

 

Το file expert κανει κι αυτη την δουλεια οποτε οριστε ετοιμος!

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Το file expert κανει κι αυτη την δουλεια οποτε οριστε ετοιμος!
Για κανε μια επαληθευση τα kilobites του αρχειου,αναμεσα σε αυτα που θα σου δειξει στη συσκευη σου και σε αυτο που μου εστειλες
Link to comment
Share on other sites

Για κανε μια επαληθευση τα kilobites του αρχειου,αναμεσα σε αυτα που θα σου δειξει στη συσκευη σου και σε αυτο που μου εστειλες

 

169,73ΚΒ λεει στο κινητο,το ιδιο και στον υπολογιστη.Μονο οταν ειναι ζιπαρισμενο φαινεται μικροτερο.Το ξεζιπαρα ομως και ξαναγινε 169,73.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

169,73ΚΒ λεει στο κινητο,το ιδιο και στον υπολογιστη.Μονο οταν ειναι ζιπαρισμενο φαινεται μικροτερο.Το ξεζιπαρα ομως και ξαναγινε 169,73.
Αυτο που εχεις ανεβασει ειναι 78,4 kb ακομη και ξεζιπαρισμενο και κατι δεν μου κολαει,καλυτερα να το ανεβασει ο Αλεξ για σιγουρια γιατι αν γινει καμια στραβη θα υπαρξει αμεσο μπρικαρισμα,δεν ειναι να παιζουμε με αυτα τα αρχεια. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχεις ανεβασει ειναι 78,4 kb ακομη και ξεζιπαρισμενο και κατι δεν μου κολαει,καλυτερα να το ανεβασει ο Αλεξ για σιγουρια γιατι αν γινει καμια στραβη θα υπαρξει αμεσο μπρικαρισμα,δεν ειναι να παιζουμε με αυτα τα αρχεια.

 

http://www.multiupload.com/1I9T4CVSI4

 

Aν και μόλις τώρα έκανα ένα compare με του panosfx και είναι ολόιδια... αν το ξεζιπάρεις εννοείται...

 

αλεξ μπορεις να μας πεις πως γινεται το συγκεκριμενο fix στο swype?

 

Απλά κάποια βλακεία κάνανε με τα αρχεία της Ελληνικής γλώσσας. Έβαλα αυτά της παλιότερης έκδοσης που δουλεύουν κανονικά :p Κανένα μαγικό.... :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Απλά κάποια βλακεία κάνανε με τα αρχεία της Ελληνικής γλώσσας. Έβαλα αυτά της παλιότερης έκδοσης που δουλεύουν κανονικά :p Κανένα μαγικό.... :)

 

Τώρα την βλακεία ποιος να την έκανε? οι developers του swype η η ελληνική samsung?

Μήπως θα ήταν καλό να στείλουμε κανένα email να αναφέρουμε ότι παίζει τέτοιο θέμα με το swype να μην συνεχίσουν να βγαίνουν προβληματικές εκδόσεις?

 

Τα αρχεία της γλώσσας τα άλλαξες όλα (Greek.zdb.le, Greek-LS-Greek.zkb.le, Greek-PT-Greek.zkb.le) η μόνο το Greek.zbd.le που περιεχει τις λεξεις?

καμία αλλαγή σε κανένα άλλο αρχειακι εκτός από αυτά που έγραψα χρειάστηκε?

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

Ναι Μάκη, αληθεύει... και είναι τραγικό... δώσανε επίσημα την παλιά εδώ και μήνες leaked jvq, ενώ ήδη υπάρχει η jvr.... ποιός ξέρει γιατί... :wacko:

 

Τώρα μπορώ να πω επισήμως ότι απογοητεύτηκα. Περίμενα πως και πως την επίσημη αγγλική 2.3.4 καθώς πάντα οι αγγλικές rom ήταν αυτές που "σιδέρωναν" τα bugs των προηγούμενων leaked εκδόσεων. Σκέφτομαι όλο και πιο πολύ το πέρασμα της cm7, ειδικά από τη στιγμή που είναι 2.3.5 και περνιέται πλέον πάνω από ginger μέσω cwm καθώς από #77 και μετά υποστηρίζει ginger bootloaders.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπορώ να πω επισήμως ότι απογοητεύτηκα. Περίμενα πως και πως την επίσημη αγγλική 2.3.4 καθώς πάντα οι αγγλικές rom ήταν αυτές που "σιδέρωναν" τα bugs των προηγούμενων leaked εκδόσεων. Σκέφτομαι όλο και πιο πολύ το πέρασμα της cm7, ειδικά από τη στιγμή που είναι 2.3.5 και περνιέται πλέον πάνω από ginger μέσω cwm καθώς από #77 και μετά υποστηρίζει ginger bootloaders.

+10 μαλλον βαρεθηκαν να προσπαθουν να διορθωσουν τα διαφορα bugs και πλασαραν στον κοσμο την JVQ. Ουτως η αλλως καποιοι που δεν ειναι power users θα μεινουν ευχαριστημενοι...

Επειδη κι εγω ψαχνομαι αυτον τον καιρο να φλασαρω κατι, μαλλον θα ξαναπερασω στην dark side (custom) και ισως ηρθε και για μενα η ωρα για cm που τοσο καιρο περιμενω την τελικη της εκδοση, αλλα δεν το βλεπω να ερχεται ποτε...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

+10 μαλλον βαρεθηκαν να προσπαθουν να διορθωσουν τα διαφορα bugs και πλασαραν στον κοσμο την JVQ. Ουτως η αλλως καποιοι που δεν ειναι power users θα μεινουν ευχαριστημενοι...

Επειδη κι εγω ψαχνομαι αυτον τον καιρο να φλασαρω κατι, μαλλον θα ξαναπερασω στην dark side (custom) και ισως ηρθε και για μενα η ωρα για cm που τοσο καιρο περιμενω την τελικη της εκδοση, αλλα δεν το βλεπω να ερχεται ποτε...

 

Παναγιώτη δεν νομίζω ότι θα υπάρξει τελική έκδοση καθώς τα διάφορα προβλήματα προέρχονται από closed sources της samsung και η cyanogenteam δεν θέλει να έρχεται σε σύγκρουση με τα πνευματικά δικαιώματα εταιριών (βλέπε google). Από την άλλη, από τη στιγμή που η samsung αρχίζει να ψιλοπαρατάει το support του galaxy s τότε δυστυχώς η cm καθίσταται μονόδρομος.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη δεν νομίζω ότι θα υπάρξει τελική έκδοση καθώς τα διάφορα προβλήματα προέρχονται από closed sources της samsung και η cyanogenteam δεν θέλει να έρχεται σε σύγκρουση με τα πνευματικά δικαιώματα εταιριών (βλέπε google). Από την άλλη, από τη στιγμή που η samsung αρχίζει να ψιλοπαρατάει το support του galaxy s τότε δυστυχώς η cm καθίσταται μονόδρομος.

Aς ειναι Μακη. Ουτως η αλλως η δουλεια που εχουν κανει στην cm ειναι τοσο αξιολογη που εστω και για μια μερα αξιζει να την δοκιμασει καποιος που του αρεσει το πειραγμα. Εξαλλου μετα απο τοσο καιρο σε στοκ, μια τοσο θεαματικη αλλαγη θα με "φτιαξει" και παλι:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Και μου κάνει εντύπωση ότι η 2.3.4 που έδωσαν δεν έχει το google talk που υποστηρίζει την μπροστινή κάμερα και περιέχεται στο Android 2.3.4 που έδωσε η google. Κρίμα να έχει 2η κάμερα η συσκευή και να μην το υποστηρίζει η Samsung :wacko:
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Aς ειναι Μακη. Ουτως η αλλως η δουλεια που εχουν κανει στην cm ειναι τοσο αξιολογη που εστω και για μια μερα αξιζει να την δοκιμασει καποιος που του αρεσει το πειραγμα. Εξαλλου μετα απο τοσο καιρο σε στοκ, μια τοσο θεαματικη αλλαγη θα με "φτιαξει" και παλι:)

 

Μόλις κατέβασα τα αρχεία. Υποθέτω, αν βρω ελεύθερο χρόνο, να την έχω περάσει μέχρι το βραδάκι :).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέβασα τα αρχεία. Υποθέτω, αν βρω ελεύθερο χρόνο, να την έχω περάσει μέχρι το βραδάκι :).

Κι εγω ξεκινησα διαβασμα πριν απο λιγο και κατεβασα την #80. Επειδη ειμαστε και off topic, σιγα σιγα μας βλεπω μεταφερομαστε στο thread της cm:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για τις εκδοσεις jvn και jvr.Εχουν καμια διαφορα ή ειναι περίπου ιδιες???Αν ειναι να περασω την jvn που ειναι και ελληνικη...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για τις εκδοσεις jvn και jvr.Εχουν καμια διαφορα ή ειναι περίπου ιδιες???Αν ειναι να περασω την jvn που ειναι και ελληνικη...

Έχουν μεγάλες διαφορές με κυριότερη οτι η JVN είναι 2.3.3 και η JVR 2.3.4... Και σαφέστατα οι 2.3.4 που έχουν βγει (η JVQ 2.3.4 βγήκε πλέον και επίσημα) είναι αρκετά καλύτερες των 2.3.3! Δηλαδή: πιο γρήγορες, υψηλότερα σκορ στα benchmarks (οχι οτι αυξάνεται η απόδοση τόσο, απλά πχ στο quadrant φαίνεται λες και αλλάξαμε τηλέφωνο), χωρίς battery drain και γενικώς αρκετά διορθωμένες σε σημεία (ακόμη καλύτερο GPS, νεα Modems κλπ). Το αρνητικό τους: όλες οι 2.3.4 που διέρρευσαν/δόθηκαν μέχρι στιγμής δεν έχουν Ελληνικό πληκτρολόγιο και SWYPE (μπορούμε όπως να περάσουμε αυτά του οδηγού του tyxerakia, δουλεύουν άψογα σε όλες τις ρομς που κυκλοφόρησαν μέχρι στιγμής)!

Βέβαια η JVN όπως είπες είναι Ελληνική και άρα σε βάζει και εντός εγγύησης αν έχεις Ελληνικό τηλέφωνο (με COS product code μέχρι στιγμής, για eur αναμένεται), αν φυσικά δεν την πειράξεις (με kernel κλπ).

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Έχουν μεγάλες διαφορές με κυριότερη οτι η JVN είναι 2.3.3 και η JVR 2.3.4... Και σαφέστατα οι 2.3.4 που έχουν βγει (η JVQ 2.3.4 βγήκε πλέον και επίσημα) είναι αρκετά καλύτερες των 2.3.3! Δηλαδή: πιο γρήγορες, υψηλότερα σκορ στα benchmarks (οχι οτι αυξάνεται η απόδοση τόσο, απλά πχ στο quadrant φαίνεται λες και αλλάξαμε τηλέφωνο), χωρίς battery drain και γενικώς αρκετά διορθωμένες σε σημεία (ακόμη καλύτερο GPS, νεα Modems κλπ). Το αρνητικό τους: όλες οι 2.3.4 που διέρρευσαν/δόθηκαν μέχρι στιγμής δεν έχουν Ελληνικό πληκτρολόγιο και SWYPE (μπορούμε όπως να περάσουμε αυτά του οδηγού του tyxerakia, δουλεύουν άψογα σε όλες τις ρομς που κυκλοφόρησαν μέχρι στιγμής)!

Βέβαια η JVN όπως είπες είναι Ελληνική και άρα σε βάζει και εντός εγγύησης αν έχεις Ελληνικό τηλέφωνο (με COS product code μέχρι στιγμής, για eur αναμένεται), αν φυσικά δεν την πειράξεις (με kernel κλπ).

 

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου.Μαλλον θα περασω μια 2.3.4.Απο τις 2.3.4 (jvr και jvq) ποια μ προτεινεις να περασω?Επισης και τις 2 τις κατεβαζω απο δω ετσι http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i9000.htm ???

Link to comment
Share on other sites

Ειχα JVQ και προχτες περασα την ελληνικη JVN.Γιατι εμενα μου φαινεται ταχυτερη και με λιγοτερα bugs η ελληνικη;

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω την 2.3.4.ποια ειναι η ποιο πρασφατη και που μπορω να την βρω?και με ποιον κερνελ να την συνδιασω?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

για την darky 10.2 .......σαν kernel εχετε δοκιμασει αλλους εκτος απο αυτον που δινουν?

αν ναι....

μπορειτε να μου πειτε ωστε να δοκιμασω?

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...